koppigheid Kennedy aait tweedracht in )emocratische partij 4an de regering komen is vooruitzien ofbuitensteBi DEN UYL GOKT OF MINDERHEIDSKABINET Politiek Partij Parlement <IEI jHE (1) barre tijden voor ierlandse libera le van de VVD verstaan. In alle worden ze op >rlies gezet door jmiskenbare trek f66. „Straks heb- het mooie pro 's, en zij onze P, verzuchtte •n vooraanstaand ir op een partij- s. Zelfs erkende lol werken zoals \llarijke Wasse- \nder de „rook" j Residentie moe ders laten. De laats van de kamerleden Len j Rudolf de Korte fractievoorzitter Rietkerk, verloor 'relopen jaren al idan 20 procent \jn ledenbestand. Dergelijke verliezen zijn voelbaar op het na burige Binnenhof, niet in de laatste plaats om dat veel scheidende Wassenaarse liberalen er goed aan denken te doen, hun drie plaatsge noten in het parlement op de hoogte te stellen van hun motieven, de club te verlaten. Sinds een paar weken wordt het fractiesecretariaat in de Tweede Kamer weer overspoeld met te lefoontjes en brieven van opzeggende VVD- leden uit Wassenaar. Een geen blad voor de mond nemende hoofd redacteur van het Was senaarder „Liberale Kontaktblad" is daar debet aan. Onder het kopje „Onze Mythen" spuwde de man (in het blad aange duid door de initialen D.V.) onlangs zijn gal over wat hij noemde „het beheerst worden van onze generatie door de sterke neiging tot kritiekloos nakakelen van alles wat door onze roodgetinte massamedia als onomstotelijke, in- discutabele waarheden verkondigd wordt". En daarna volgde een op somming van voorbeel den. Omdat onze massa media dat zeggen, zijn dus multinationals ge vaarlijke instellingen, moeten dus jongeren tegen betaalbare huren gehuisvest worden, moet dus homosexuali- teit als een normale zaak aanvaard worden en dienen wij dus lief te zijn voor bankrovers en lustmoordenaars". MYTHE (2) De liberale hoofdredac- hun afkeuring over dit hoofdredactioneel arti kel te laten blijken. Voor sommigen was het de bekende druppel. Het aantal bedankjes - nadert de 25 procent JULLIE Omdat Kamervoorzitter Dolman donderdag de Kamer in de steek moest laten wegens een plichtpleging in den vreemde, mocht ARP- nestor Maarten Schakel de voorzittershamer hanteren. Dat geschied de tot ieders tevreden heid en bij tijd en wijle zelfs tot ieders vrolijk heid. Schakel heeft er namelijk een handje van, de Kamer op nogal joviale wijze toe te spre ken, daarmee het sfeer tje van „ouwe jongens Krentenbrood" op roe- teur besluit zijn opsom ming van „mythen met de stelling, dat we onze verworvenheden grotendeels aan mensen als Vasco da Gama, Co lumbus en Jan van Rie- beeck te danken heb ben en dat, als zij er niet geweest waren, we ons nu niet schuldig hadden hoeven voelen aan de gevolgen van kolonialisme en kapita lisme. „Maar dan had den we wel ons korte leven moeten slijten in plaggeh ut ten, voorzo ver wij in het eerste levens jaar al niet ten offer waren gevallen aan pest of vliegende tering' Zelfs voor Wassenaar was dit te dol. Tiental len VVD-ers namen af stand van deze „libera le" gedachtenspinsels. Bij bosjes vroegen zij hun drie plaatsgenoten in de Tweede Kamer, pend. Waar komt die uitdrukking toch van daan? En komt-ie alleen in het westen voor, of ook elders in Neder land? Wie het weet, mag het zeggen). Een fraaie uitschieter had Schakel aan het be gin van de middagver gadering, toen hij sprak over een nog niet in stemming gebrachte PvdA-motie óver dó schadevergoeding aan bewoners van het gif dorp Lekkerkerk. „Ge heel ten overvloede wijs ik erop, dat er vanmid dag nog over die motie gestemd zal moeten worden", zo zei Scha kel. En vaderlijk liet hij erop volgen: „Het hangt van jullie af, wanneer dat zal zijn". Logisch, dat de hilariteit groot was, want het komt niet elke dag voor dat de Kamer wordt aange sproken metJullie". Aan het eind van de middag, halverwege een ingewikkeld debat over investeringspre mies voor het bedrijfs leven, wilde Schakel de vergadering schorsen voor het inlassen van een dinerpauze. Van achter de regeringstafel klonk echter een mor rend protest uit de mond van minister Van Aardenne (Economi sche Zaken). Hij had er niet op gerekend 's a- vonds in de Kamer te moeten zijn. Bovendien had hij die avond ande re verplichtingen, waar hij naar zijn zeggen niet onderuit kon. Het zou hem dus beter uitko men, als het debat di rect zou worden afge maakt. Bestraffend sprak Schakel de minis ter toe: „Ik moet u er toch op wijzen dat u had kunnen weten dat we vanavond zouden vergaderen. Dat staat op de agenda". Van Aardenne keek beteu terd. „Ik kan echt niet onder die afspraak van vanavond uit". Nou, vooruit dan maar, knik te Schakel, de hand over zijn hart strijkend. „Als de woordvoerders in het debat daarmee geen moeite hebben, stel ik voor dat wij aan de wens van de minis ter tegemoet komen Hij hoefde niet lang op een reactie te wachten. Vanuit de Kamer werd alom met hand- en hoofdgebaren kenbaar gemaakt dat men met het voorstel akkoord ging. „Kijk, eens aan!", riep Schakel opgetogen. „Wat een tegemoetko mendheid in dit huis voor een minister in nood!" Waarna hij er zachter aan toevoegde: „Al is het dan alleen maar tijdnood". Van Aardenne zeeg dank baar achterover in zijn stoel. Z'u afspraak was KETEN We zijn van de week even in Brussel ge weest. Op bezoek bij NA VO-chef Luns. Lo van zijn opvattingen over bewapening best een aardige man trou wens. Schudt de ene na de andere anekdote uit z'n mouw. Zoals deze. Luns vertelde, dat hij indertijd als minister van Buitenlandse Za ken bij officiële staats bezoeken vaak buiten landse onderscheidin gen kreeg. Zo ontving hij een keer, toen hij met koningin Juliana en prins Bernhard in Maleisië was, een fraaie Maleisische onderschei ding, bestaande uit een zilveren keten met een medaillon eraan. De ko ningin was bij die uit reiking niet aanwezig geweest, zodat zij even later, toen ze Luns weer ontmoette, uiterst ver baasd reageerde bij het zien van het sieraad om de hals van haar minis ter. „Mijnheer Luns, wat hebt u nu toch om hangen?", vroeg ze. Waarop Luns haar ge heimzinnig terzijde nam en antwoordde: „Sssssst, niet verder vertellen hoor, maar ik ben stie kem burgemeester ge worden van een klein dorpje in de Achter hoek". De reactie van Juliana laat zich raden. ARJEN BROEKHUI ZEN DICK VAN RIET SCHOTEN nde dinsdag worden de erkiezingen voor het ikaanse presidentschap oten met een zevental aries". Bij de Republikeinen men niet tot deze laatste ronde i te wachten om de balans van al f jaar verkiezingsstrijd te •n opmaken. Ronald Reagan, de ere Hollywood-ster, zal de tlikeinen na de smadelijke it van Richard Nixon en de wachte nederlaag van Gerald tegen Jimmy Carter in 1976 uw in het Witte Huis moeten jn Democratische tegenstander n, Is nog niet bekend, ondanks de ieer te overbruggen voorsprong esident Carter heeft op zijn enige senator Edward Kennedy. Want 1 Carter na dinsdag ongetwijfeld dan de 1.666 voor de nominatie ligde gedelegeerden achter zich Hen, is zijn kandidatuur ook in val nog niet zeker. De laamste oorzaak daarvan is dat >r Kennedy van geen wijken weet m ie re gelegenheid te baat neemt om esident het vuur aan de schenen te mmmn. „Politieke zelfmoord" zeggen nige waarnemers, omdat de i te or uit Massachusetts op deze er al zijn kansen verspeelt om in bij de volgende verkiezingen, een gooi te doen naar de icratische nominatie. Anderen en zijn optreden „moedig". Zij dat Kennedy de nodige invloed unnen uitoefenen op de opstelling iet verkiezingsprogramma. Of dat rppositie, wanneer genoeg egeerden hem steunen, ertoe zal dat op de conventie in augustus ërde man tot Democratisch idaat wordt gekozen. In dit ind duikt voortdurend de naam op Ie huidige vice-president Walter lale. De kansen op een dergelijke nbarende ontwikkeling worden rel zeer klein, niet geheel igelijk geacht. correspondent in de Verenigde n, Dick Toet, keek terug op een jaar voorverkiezingen, die de icraten in deze voor hen toch wel wone en moeilijke positie heeft t cht. WASHINGTON Wat senator Ed ward Kennedy beweegt om in de race om de Democratische presidentsnomi natie te blijven is niet geheel duidelijk. Hij zelf blijft volhouden dat hij, wan neer tijdens de partijconventie in au gustus verkiezingsprogramma en -stra tegie worden uitgestippeld, president Carter tot een meer progressieve koers wil dwingen. Afgezien van de moge lijkheid dat een al te progressieve De mocratische koers de zeer conservatie ve Republikein Ronald Reagan groot voordeel op zal leveren, is een van Kennedy's grootste problemen dat hij zijn progressiviteit, of liberalisme zoals het hier wordt aangeduid, tijdens zijn campagne niet geloofwaardig ge noeg heeft kunnen maken. Nog afgezien van het feit dat hij een telg is uit de wellicht rijkste Amerikaanse fa milie, wier rijkdom werd opgebouwd langs de wegen van het zuiverste kapita lisme, is Kennedy in de eerste drie jaar van Carters presidentschap steeds een zeer loyale supporters van de president geweest. Er Was maar een belangrijk geschilpunt: Kennedy's verstrekkende na tionale gezondheidsplan, dat echter ook door veel fervente „liberals" als niet-rea- listisch werd gekenmerkt. Een veel min der verstrekkend plan van president Car ter werd door het Congres al veel te kost baar bevonden. Verschil Toen de senator uit Massachusetts zich vo rig najaar presenteerde als kandidaat voor de Democratische nominatie, bleek het opvallendste verschil met de president echter zijn voorstel tot bestrijding van de inflatie te zijn. Kennedy wilde de geldont waarding onder meer te lijf gaan via een lonen- en prijzenstop, een maatregel die door deskundigen niet direct als het top punt van progressiviteit wordt gezien. Klaar wanneer Kennedy het oprechte ver langen koestert de Democraten in een meer progressieve richting te krijgen, dan kan hij zijn activiteiten beter richten op het Congres, waar de politieke lijn, zowel in de Senaat als het Huis van Afgevaar digden 'een flink stuk rechts van Carter ligt. En aangezien op 4 november niet al leen een nieuwe president wordt gekozen maar ook een nieuw Huis van Afgevaar digden en een gedeeltelijk nieuwe Senaat, lijkt Kennedy duidelijk op het verkeerde slagveld beland. De afgelopen week nog kwamen de scheidslijnen tussen het Con gres en Carter duidelijk aan het licht. De betrokken commissies in Huis en Senaat kwamen met een versie van de begroting voor 1981 op de proppen, waarin duidelijk een verschuiving teweeg was gebracht van sociale programma's naar defensie. Maar president Carter heeft het Huis van Afgevaardigden, dat zich in zijn geheel over dit begrotingsverschil gaat buigen, duidelijk te verstaan gegeven dat het voorstel wat hem betreft volstrekt onaan vaardbaar is. Hij vindt dat er zeker 12 miljard gulden te veel is opgevoerd voor defensie en meent dat een bedrag van die zelfde orde beter besteed kan worden aan sociale programma's. Als een van de voorbeelden van de onge loofwaardigheid van Kennedy's campag ne kan worden aangevoerd, dat hij steeds zijn eigen grenzen heeft verlegd. Eerst moest hij New Hampshire, de eerste voor- verkiezing in februari, winnen om zijn kandidatuur staande te houden. Hij ver loor en ging door. Later werd dat Maine. Weer verloor hij, maar ging desondanks door. Hij zei in Pennsylvania flink te moeten winnen, won slechts met miniem verschil en ging gewoon door met zijn campagne. Daarna won hij met verras send groot verschil in New York. Toch kon die winst niet voorkomen dat Carter in de totaalscore een straatlengte op hem voorbleef. En ook nu Carter bijna een meerderheid van de gedelegeerden naar de conventie in handen heeft gaat Ken nedy door. Sterker nog, hij houdt de kie zers die dinsdag in Californië hun stem moeten uitbrengen via een intensieve re clame-campagne voor, dat zij het ant woord in handen hebben op de vraag wie de Democratische presidentskandidaat zal worden. En of dit waar is valt nog te be twijfelen, want zelfs als Kennedy alle ge delegeerden in Californië achter zich ver zamelt zal het Carter niet moeilijk vallen de vijftig benodigde gedelegeerden in de andere staten binnen te halen. Het lijkt er daarom veel op dat verhalen die voortdurend „uit kringen rond Ken nedy" opduiken over Kennedy's motiva tie om aan de verkiezingen mee te doen door hem zelf tot nu toe steeds ontkend zeer dicht bij de waarheid zitten. Hij zou door het vergaren van een grote aan hang in de laatste ronde de al heersende twijfel in het Democratische kamp aan Carters' capaciteiten willen vergroten. Een verdere groei van deze groep zou ook anderen aan het twijfelen kunnen bren gen, met alle gevolgen voor Carters posi tie vandien. Een dergelijke gang van za ken lijkt uitermate onwaarschijnlijk, maar in de kermisachtige sfeer van de massa- -bijeenkomsten die de conventies zijn, hebben zich wel eens vaker merkwaardi ge dingen voorgedaan. Vrees Een situatie die bij nogal wat Democraten de gerechtvaardige vrees heeft doen ople ven, dat de duidelijke verdeeldheid in hun partij in de kaart zal spelen van de Republikeinen, die momenteel een bijna roerende eenheid tonen. Toch is ook die eenheid meer schijn dan werkelijkheid, omdat zowel in meer gematigde Republi keinse kringen als bij min of meer ferven te Reagan-aanhangers een nauwelijkes verholen vrees bestaat, dat Reagan te con servatief zal blijken om voldoende aan hang onder het kiezersvolk te verwerven. Bovendien blijft de aanwezigheid van John Anderson als onafhankelijk kandi daat een voortdurend bewijs, dat het ook bij de Republikeinen niet alles koek en ei is. Anderson mag zich dan als derde in de strijd hebben geworpen en qua politieke koers dichter bij de meeste Democraten staan, officieel blijft hij een Republikein. President Carter heeft inmiddels besloten geen debat aan te gaan met Anderson om dat daarmee, aldus het Witte Huis, de weg naar dat debat wordt geopend voor elke onafhankelijke kandidaat die zich alsnog in de strijd wil mengen. Het Witte Huis is er uidelijk op uit de indruk te wekken, dat men de Anderson-dreiging „nauwe lijks serieus" neemt. Maar voor het Witte Huis echt aan deze zaak toekomt zal er eerst nog genoeg poli tiek talent voor nodig zijn om de huidige president zonder al te grote brokken van het „probleem-Kennedy" te ontdoen. HAAG Een partij in de oppositie inders dan wanneer zij aan de regering deel- t. De reden daarvan ligt voor de hand. Een >ent in de Tweede Kamer behoeft niet af te |Qn of zijn kritiek het kabinet in gevaar kan ;en. Het'tegendeel zal veel eerder het geval De afweging is dan of een verwijt inderdaad elijk is en niet per ongeluk versterkend voor jenstander. Zo zal men zich ter linkerzijde te- oordig wel drie keer bedenken alvorens een al te doen op premier Van Agt. Met wiskundi- [kerheid is dan te voorspellen dat 's mans po- [iteit nog groter zal worden. Over het alge- I» echter schuwt de oppositie niet dat te doen, kij meent dat haar kiezers van haar verlangen, pn valt het natuurlijk des te meer op, wanneer ip van de Partij van de Arbeid plotseling een Jing aanneemt, die de basis als een steen op de zal liggen. t iets anders is niet te verwachten bij het ont- voor het verkiezingsprogramma, dat het A-bestuur over enige dagen het licht zal doen j Wat te denken immers van de zogeheten TO-paragraaf, waarin de leden te verstaan Pt gegeven dat Nederland onvoorwaardelijk lid jt te blijven van de Atlantische organisatie. Dit idan enigszins afgezwakt worden door de op dat het wel een kritisch lidmaatschap moet zijn en dat er geen kruisraketten op vader landse bodem mogen komen, maar na zo'n inlei ding maakt dat gegarandeerd geen enkele indruk meer op de modale afgevaardigde naar het congres van de PvdA. Vooral niet als hij ook lid is van or ganisaties als het Interkerkelijk Vredesberaad en dus vindt dat Nederland de NAVO moet verlaten, als dit bondgenootschap niet bereid is af te stappen van de strategie van de afschrikking, dat wil zeg gen het voortdurend zoeken naar nog krachtiger of geraffineerder atoomwapens. Weinig enthousiasme zal er onder de afgevaardig den naar het congres eveneens zijn voor de mede deling dat ook de koopkracht van Jan Modaal (34 mille bruto) alleen op peil kan blijven, als de man of vrouw in kwestie elk jaar een periodiek erbij krijgt en het nationaal inkomen jaarlijks met ten minste twee procent toeneemt. Zelfs de minimum inkomens krijgen in het concept-programma waterdichte garanties. Mocht het slecht f gaan met de economie, dan zou het kunnen ren dat ook die lonen en uitkeringen geen gelijke tred meer kunnen houden met het stijgen van de prijzen. In dat geval zou er een aanvulling moeten komen uit de schatkist. De tekst zoals hij er nu uit ziet betekent een gevoelige nederlaag voor be stuursleden als Max van den Berg (voorzitter) en Stan Poppe, tevens Tweede-Kamerlid, die vonden dat inkomens tot -en met modaal er niet in koop ma geen blijven i geoeu- kracht op achteruit mochten gaan wat er ook zou gebeuren. Aanvankelijk dacht de meerderheid van het bestuur in die richting, maar dat veranderde nadat de financiële deskundigen hadden Voorgere kend dat zoiets niet te verwezenlijken zou zijn. Nu is het al zo dat allen, die meer krijgen dan 34.000 gulden, flink moeten inleveren. Bij 68 mille is dat vier procent en bij 136.000 zelfs dertien veertien procent. Het is een publiek geheim dat Joop den Uyl grote invloed heeft gehad bij het totstandkomen van de definitieve tekst, die uiteraard nog wel door de achterban moet worden goedgekeurd. Wat betreft de NAVO had de politiek leider van de PvdA te voren aan voorzitter Van den Berg gezegd dat hij geen lijsttrekker zou worden, als het bestuur een harde houding zou aannemen. Dit dreigement mis te zijn effect niet, omdat de meerderheid ervan overtuigd is dat de partij Den Uyl nog lang nie^ kan missen. Drie mensen van de linkervleugel in het bestuur, Sonja van der Gaast, Felix Rottenberg en Piet Reckman, zijn daar overigens niet zo zeker van, gezien het feit dat zij een voorbehoud hebben gemaakt bij de NAVO-paragraaf. Wat betreft de sociaal-economische paragraaf zou Den Uyl niet met zijn portefeuille nebben behoeven te zwaaien, omdat tenslotte iedereen het met hem eens zou zijn geweest dat het „belangrijk is dat mensen Kunnen werken en dat zij daar ook een paar dubbeltjes voor over moeten hebben". Dat doet sterk denken aan de woorden die premier Van Agt ooit eens sprak in de Tweede Kamer en die erop neerkwamen dat de gemiddelde Neder lander maar wat minder bier moest gaan drinken. Met andere woorden: de opstelling van de PvdA op dit punt schuift een aardig eind in de richting van die van het CDA. En dat geldt natuurlijk ook voor de houding met betrekking tot de NAVO. Moet hieruit nu worden afgeleid dat Den Uyl pro beert af te stevenen op een nieuwe coalitie met de christen-democraten? Deze simpele vraag is min der simpel te beantwoorden. Ten eerste is het nog niet geheel uitgemaakt of Van Agt lijsttrekker van het CDA wordt. Er bestaat nog altijd de kans, dat de premier juist op het moment dat hij geconfron teerd wordt met de eventuele wens van de CDA- top om zelfs niet bij voorbaat nee te zeggen tegen Den Uyl als minister-president, in een bui ver keert dat hij het „niet meer ziet zitten". Mede on der invloed van zijn echtgenote, die schijnt te vin den dat hij nu lang genoeg van huis is, zou Van Agt dan, zo menen insiders, ertoe kunnen komeA de pijp aan Maarten te geven. In die omstandigheden, maar dan alleen, wil Den Uyl wel een nieuwe samenwerking met het CDA. Op het „aanbod" van Van Agt als gewoon minister plaats te nemen in een CDA-PvdA-kabinet heeft Den Uyl inmiddels erg kortaf gereageerd: „Nee". Daaruit volgt dat de kans op een impasse na de verkiezingen groot is. Want als alles looot zoals verwacht, wordt Van Agt wel degelijk opnieuw de eerste man van zijn partij en wordt het CDA de grootste partij. Tegelijkertijd verliest de VVD ech ter zodanig, dat deze twee partijen hun meerder heid in de Tweede Kamer kwijt raken. Aangezien Van Agt dan als CD A-leider zichzelf opnieuw mi nister-president ziet worden, is ook een coalitie van christen-democraten en socialisten onmogelijk. Op dat moment zal Den Uyl gaan proberen een minderheidskabinet van de grond te krijgen van PvdA, D'66 en eventueel de PPR, welke drie par tijen samen een kleine zeventig zetels lijken te gaan veroveren. Zo'n kabinet kan er derhalve alleen komen, als de christen-democraten, die dat sinds het eind van de vorige eeuw niet meer hebben meegemaakt, bereid zijn nu eens een tijdje achter de regeringstafel weg te blijven. En dat is alleen mogelijk, als PvdA en D'66 een regeerakkoord kunnen tonen, dat geen elementen bevat, die onaanvaardbaar zijn vóór zelfs de progressieve vleugel van het CDA. Rege ren is vooruit zien, luidt het spreekwoord, maar om aan de regering te komen is deze kunst nog meer een vereiste. Getuige het naarstig wegvijlen van de scherpe punten aan het concept-program van de PvdA, wat bepaald tegen zijn gewoonte is, blijkt ook Den Uyl daar diep van doordrongen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9