Alphense raad weigert elke hulp aan krakers Alphen begint spoedig met bouw 176 woningen Waar blijft schaatsplankbaan Reconstructie kruispunt Dorpsstraat laat nog op zich wachten Vijftien mille voor plannen Zoeterwoudse sporthal VERGEEFS VERZET VAN PVDA EN D'66 CD A-RAADSLID BIJL: Houten brug Lagewaardse Wetering IN HAZERSWOUDE-DORP Koudekerks kruispunt afgesloten Progressief Alkemade tegen bouw vrije sector woningen Weipoort-volleybal toernooi in Zoeterwoude Chauffeur roofde in Rijnstreek REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 30 MEI 1980 PAGIN| ALPHEN AAN DEN RIJN „De Par tij van de Arbeid vindt het goed, dat wanneer er een woning leeg komt te staan, deze maar gewoon door krakers wordt ingepakt. Vroeger was het kra ken van een pand een signaal. Men wil de aantonen, dat er woningnood was. Nu gaat het om een stuk eigenbelang. Men wil direct over een woning be schikken en weigert de normale weg te bewandelen". Deze harde woorden wer den uitgesproken door gemeenteraads lid de heer De Jong (CDA) tijdens de gemeenteraadsvergadering gisteravond van de Alphense raad. De heer De Jong kwam ongewoon fel uit de hoek na een aanval van de PvdA en D'66. Deze von den dat de gemeente met onmiddellijke ingang de Alphense krakers dient te voorzien van gas, water en licht. Facili teiten waarover elk mens moet kunnen beschikken en die bij gebrek daaraan - zelfs gevaar opleveren voor de volks gezondheid. De zaak kwam gisteravond aan de orde, nadat de Commissie voor Algemene Za ken een advies had uitgebracht aan de ge meenteraad. Het college had hierover een nota samengesteld en deze voorgelegd aan de gemeenteraad. In deze nota werd een standpunt vastgesteld, dat er niet om loog. Onder andere bleek het college van me ning te zijn, dat krakers het huisvestings beleid verstoren en verhinderen dat echte noodgevallen met voorrang kunnen wor den geholpen. Voorts werd een standpunt ingenomen met betrekking tot de be voegdheid van de politie om tot ontrui ming van het gekraakte pand te mogen overgaan. Een mogelijkheid, die men mag aangrijpen bij het op heterdaad betrappen van de krakers. Het op heterdaad betrap pen houdt in dat, indien wordt geconsta teerd dat de krakers minder dan 24 uur daarvoor het bewuste pand gekraakt heb ben, de politie maatregelen mag nemen. Om het kraken niet al te aantrekkelijk te maken werd in de nota voorgesteld om de reeds gekraakte panden te onthouden van de water- en lichtvoorzieningen. Vooral het laatste stuitte op ernstig verzet van de raadsleden Gijbeis en Kleingeld, beiden van de PvdA. Raadslid Gijbeis pleitte voor de genoemde zaken en meende, dat het Alphense kraakprobleem positief en creatief moest worden benaderd. „De ge vestigde macht en orde gaat voorbij aan het woningnoodprobleem", aldus de heer Gijbeis die ernstig bezwaren maakte tegen het betoog van CDA-voorman Hopman. Hoewel deze aandrong op het tot stand brengen van een leegstandwet, was hij van mening dat het kraken inmiddels was uitgegroeid tot een puur modeverschijnsel. De heer Hopman: „Krakers nemen het recht in eigen hand, een niet aanvaardba re ontwikkeling in onze democratie. Kra kers beschikken naar willekeur over an dermans eigendommen, verstoren het toe wijzingsbeleid, storen zich niet aan vesti- gingsregels en bekommeren zich niet om andermans eigendommen. Krakers me nen, dat de regels er niet voor hen zijn". Hopman meende in de houding van de PvdA inzake het verstrekken van gas, water en licht een soort legalisering van het kraken te zien. De heer Van der Schilden (VVD) kon zich met het betoog van de CDA-voorzit- ter verenigen en vroeg de verantwoorde lijke wethouder mevrouw Donker of er nog aanmeldingen van krakers waren ge registreerd sinds de roerige commissiever gadering, waar dit door de wethouder was geadviseerd aan de krakers. Mevrouw Donker kon dit noch bevestigen, noch ontkennen daar krakers bij inschrijving altijd een ander adres opgeven, van ou ders b.v. De heer Van der Schilden meen de hieruit op te kunnen maken, dat de krakers dan kennelijk elders kunnen wo nen en vroeg zich af, of hier misschien sprake was van „part-time" krakers. Met een laatste woord van CDA raadslid De Jong, waarin hij kraken zag als het recht van de sterkste, waarvan de zwakkeren de dupe zijn, werd de nota door de over grote meerderheid (CDA en VVD) aange nomen. Een handeling, die voor de kra kers een definitieve afwijzing betekent en zeer beslist geen voorzieningen als water, gas en licht. Een rollerskatebaan, straks wellicht ook in Alphen. ALPHEN AAN DEN RIJN „Wij zijn nu al een jaar bezig om in Alphen een skaterrollerbaan op te zetten. Tal loze malen is hierover in raadsvergade ringen en commissies gesproken. Waar om moet dit zo lang duren. Andere ge meenten beschikken wel over zo'n baan." Aldus raadslid Bijl (CDA) gis teravond tijdens een vergadering van de Alphense gemeenteraad. Hij verzocht wethouder mevrouw Donker nu definitief met plannen te komen en re fereerde aan uitgewisselde ervaringen met andere gemeenten. De heer Bijl meende dat er in Ridderkerk zeker plaats is voor zo'n baan waarnaar herhaaldelijk wordt gevraagd door de Alphense jeugd. Mevrouw Donker deelde de raad mee dat de vertraging zat in het meningsverschil dat het college heeft met de raad. Het col lege is van mening dat een dergelijke baan moet worden beheerd door een toe- ee re: zichthouder. De raad is van mening m toezicht hier niet vereist is. Mevrfee: Donker meende dat er dan eerst juriqrc advies zou moeten worden ingewori t gezien het gevaar van ongelukken. M|ct lijk zou men dan de gemeente aansprtgi lijk kunnen stellen. Iets waarvoor heter lege niets voelt. Afgesproken is nu datal advies op korte termijn zal worden iru wonnen waarna direct een raadsbejei over de vurig gewenste baan kan woi} 1 genomen. t i <s« De restauratie van het huidi ge bruggetje over de Lage waardse Wetering in Koude kerk (zie foto) gaat waar schijnlijk niet door. Het colle ge van burgemeester en wet houders heeft liever een ge heel nieuwe houten brug in plaats van herstel van de hui dige ijzeren brug. De bouw kosten voor de houten brug worden geraamd op twee honderdvijftig mille. Vijfen veertigduizend gulden minder dan restauratie van de huidi ge brug zou gaan kosten. De brug wordt aangelegd in ver band met het te zijner tijd doortrekken van het fietspad vanaf de Weidedreef naar de Lagewaard. ALPHEN AAN DEN RIJN Op zeer korte termijn kan in Alphen met de bouw van 176 woningwetwoningen worden aangevangen. Het provinciaal bestuur heeft gistermorgen evenwel aangedrongen op be zuiniging van de kosten die dit project met zich mee brengt Een teleurstelling die gisteravond tijdens een ge meenteraadsvergadering werd geuit door wethouder Haan stra. De wethouder was door de hoofddirecteur van de sector volkshuisvesting voor de pro vincie Zuid-Holland medege deeld dat het licht nog niet op groen stond voor Alphen. Het Rijk heeft veel minder inkom sten. Iets dat goed te merken is aan het volkshuisvestingbeleid en waar Alphen nu direct mee te maken heeft. Hij sprak zijn teleurstelling uit, temeer daar gemeend werd dat het gesprek op provinciaal niveau een af sluitend onderhoud zou wor den. Niet de goedkeuring, maar aandrang op bezuiniging kon echter aan de raad wor den medegedeeld. De wethou der sprak de hoop uit dat bin nen enkele dagen alsnog fiat kon worden verwacht op grond van een gesprek met de bouwer van het project aan wie de wens tot bezuiniging was doorgegeven. De heer Van As, raadslid voor de VVD, maakte van de gele genheid gebruik om nogmaals aan te dringen op de bouw van meer huizen die geschikt zou den moeten zijn voor twee persoonshuishoudens. In het voorliggende project zijn slechts zeven woningen voor dit doel opgenomen. Raadslid Van As verzocht de wethouder te onderzoeken of vermeei- ring van dit aantal nog mc lijk is binnen het bestaaT bouwplan. Wethouder H^_' stra zegde toe dit te onden ken en hoopte daarover tijd een komende com missie vej- dering mededelingen te d« Ook .zal tijdens deze verga ring de woningmarktsituj in het algemeen aan de 4. komen. De wethouder spl zijn bezorgdheid uit over; verslechterde woningmarkt de daaraan klevende gevaL voor de werkgelegenheid, tl HAZERSWOUDE Er Is nog steeds niet bekend, wanneer het provinciebestuur kan star ten met de reconstructie van het kruispunt Dorpsstraat-Ge- meneweg te Hazerswoude- dorp. Volgens burgemeester J. ten Heuvelhof zit er nog wei nig schot in de onteigening van de gronden, die de provin cie nodig heeft om de plannen (kosten: zo'n vijf miljoen) te kunnen verwezenlijken. Dui delijk is dat, naarmate het be gin van de werkzaamheden moet worden uitgesteld, de ge plande reconstructie steeds meer gaat kosten. De kwestie „reconstructie Dorpsstraat-Ge- meneweg" speelt nu overigens al meer dan tien jaar. De bestuurders van Hazers- woude gaan bij het ministerie van CRM, hun ongerustheid uitspreken over het beleid ten aanzien van openbare biblio theekvoorzieningen. Er is, zoals bekend, geen geld, en dit heeft ook voor de gemeente aan de Oude Rijn consequen ties, als men bijvoorbeeld in ogenschouw neemt, dat men in het plan Zonneveld ooit nog 's een bibliotheek wil bouwen. Binnenkort wordt het herzie ne bestemmingsplan Rhynen- burch in het gemeentehuis een maand lang ter visie gelegd. Daarna moet de gemeenteraad zich uitspreken over de vast stelling ervan. Intussen heeft de commissie planologie te kennen gegeven, voorstander te zijn van verruiming van mogelijkheden omtrent de uit breiding van, bijvoorbeeld, een woning. Volgens de thans gel dende regels mogen C. van Veen uit de Rhynenburcher- laan en W. Zijlstra van het He- lene Swarthplantsoen hun huis aan de achterzijde niet uitbreiden over honderd pro cent van de breedte en tot een diepte van 2.75 meter. Wel licht dat dit na de herziening van het plan wel mogelijk is... De beheerscommissie Centrale Antenne Inrichting zal be staan uit: de raadsleden S. J. Fransen en R. W. A. van den Berg; de woningbouwvereni ging Volksbelang-leden H. van der Voort en A. H. van Ooster hout; de Rijndijkers D. W. Lammers en N. C. Boutellier; de „dorpers" B. J. Kok en B. S. H. Niewold. Waarmee maar weer eens is aangetoond, dat in plaatselijke kringen nog al tijd wordt gedacht aan twee Hazerswoudse gemeentedelen: dorp en Rijndijk. Trouwens, dit aspect in het gemeentelijke leventje kwam onlangs ook om de hoek kijken, toen in de vergadering van de Culturele Raad de viering van het 700- jarig bestaan van Hazerswou- de, in 1981, aan de orde kwam. Ook daar streden sommigen voor ontplooiing van bepaalde activiteiten in hun ei^( woonomgeving... AnderzL moet weer worden gesteld, er in Hazerswoude ook „breder" wordt gedacht: DL bijvoorbeeld, richtte een L zerswouds-Koudekerkse af{L ling op. Rotary CP hoopt op zaterdag 7 juni oolrj een sectie van beide gemet ten in het leven te roepen.L ZOUTERWOUDE De werk groep accommodatie dorp heeft gisteren tijdens de raadsvergadering een krediet van 15.000 gulden toegewezen gekregen. Met dit krediet kan de WAD nu verder op weg om tot voorstellen te komen voor de bouw van een sporthal, een tafeltennisruimte en een ont moetingsruimte en eventueel een muziekhal als vervanging voor 't Centrum. Hier en daar maakten de ver schillende raadsfracties wel enige voorbehouden. Zo krijgt de WAD van het CDA als op dracht mee om de bouwkosten en de jaarlijkse exploitatiekos ten te ramen voor een sport hal, ontmoetingsruimte en ta feltennisruimte. Dezelfde kos tenberekeningen worden ge vraagd voor het geval er ook nog een muziekruimte in de nieuwbouwplannen betrokken wordt. Ook moet er een schat ting gemaakt worden van de kosten die aankoop en renova tie van 't Centrum, inclusief een plan voor de exploitatieop- zet, met zich .mee brengen. Drumband VIOS en de St. Jans Fanfare, de huidige ge bruikers van 't Centrum, wil len namelijk liever in 't Cen trum gehuisvest blijven van wege o.a. de uitstekende akoe stiek, de verbondenheid van de verenigingen én de bevol king met het gebouw en het hebben van een eigen home dat met eigen werkzaamheid opgeknapt en onderhouden kan worden. Pas als blijkt dat het behoud van 't Centrum fi nancieel niet haalbaar is, wil len de muziekverenigingen verhuizen naar een nieuw ge bouw. Hogenelst benadrukte zelfs dat niet alleen de kille cijfers een rol mogen spelen, maar dat ook de andere facto ren een belangrijke rol moeten spelen in de beslissing 't Cen trum al of niet aan te kopen en te renoveren. WAD-woord- voerders verklaarden na af loop van de raadsvergadering dat dit ook juist de bedoeling van de reeds gemaakte nieuw bouwplannen is; de plannen voor nieuwbouw van een mu ziekruimte zijn alleen gemaakt voor het geval aankoop en re novatie van 't Centrum niet haalbaar blijken. Progressief Zoeterwoude wilde wel accoord gaan met het kre diet van 15.000 gulden mits dit bedrag ten koste gaat van de 7 ton die reeds voor de verbete ring van de accommodatie ge reserveerd zijn. VVD-er Mi- chielsen had nog meer moeite met het kredietvoorstel. De bouw van een sporthal moet aangepast worden aan het Zoeterwoudse sportwereldje, maar zeker ook aan het finan ciële draagvlak van de ge meente, betoogde hij. Daarom wilde hij graag een boven grens van 2 miljoen gulden voor de totale verbetering van de accommodatie stellen. Toen deze beperking niet in de voorwaarden opgenomen werd, stemde hij dan ook te gen de toekenning van het krediet. De wet op de openbaarheid van bestuur die op 1 mei is in gegaan was voor PZ fractie voorzitter Kees Straver aanlei ding om te pleiten voor het o- penbaar maken van de com missievergaderingen van O- penbare Werken en Finan- Wethouder A. van der Heijden. ciën. Ook Michielsen wilde een dergelijke stap, die in an dere gemeenten ai jaren gele den gemaakt is, graag maken. De CDA fractie wilde liever nog even geduld betrachten om het schema van B en W te volgen. Wethouder van der Heijden, sinds kort loco-burgemeester en gisteravond gelijk al optre dend als voorzitter van de ver gadering omdat burgemeester Detmers gistermiddag voor ob servatie m het ziekenhuis is opgenomen nadat hij gister ochtend onwel was geworden, zei de kwestie van de open baarheid te willen koppelen aan de inspraakverordening die binnenkort gaat verschij nen en de procedure van het openbaar maken eerst in de commissie bestuurszaken in juni te willen behandelen. Om de doorstroming van goedkope woningen naar iets duurdere woningen te bevor deren zal voor een achttal pre mie-B woningen in Westeinde 11 de woningtoewijgingsveror- dening verruimd worden. Voor deze premiekoopwonin gen, die ongeveer 160.000 gul den kosten komen nu niet al leen ingezetenen van Zoeter woude met een eigen woning tot 120.000 gulden bij .wijze van uitzondering in aanmerking, maar zelfs mensen met een huurwoning binnen de 10 km. grens, waaronder ongeveer 8 buurtgemeenten vallen, kun nen een van de 8 huizen die nu nog niet verkocht zijn in Westeinde 11, kopen. Kees Straver kantte zich vierkant tegen deze verruiming; eerst de woningnood binnen Zoeter- woud oplossen vond hij. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het kruispunt Dorpsstraat/Bruggestraat wordt 3 en 4 juni afgesloten voor het verkeer. Het kruis punt wordt afgesloten in verband met de resterende asfalterings- en herbestra tings van de Dorpsstraat, Bruggestraat en de Honds- dijk. De afsluiting betekent het on der meer dat verkeer over de Koudekerkse brug in beide richtingen niet mogelijk is. Het kruispunt wordt niet afge sloten voor voetgangers, fiet sers en bromfietsers. Er wor den omleidingsroutes door middel van borden aangege- ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense Raad van Kerken heeft Ds. N.J.M. Hoogendijk, Hervorm predi kant van Alphen-Ridderkerk, voor zondag 1 juni uitgenodigd om te spreken over de "zondag van de drieëenheid". Het the ma wordt door de predikant behandeld tijdens de euchras- tie viering van 's avonds acht uur in het kerkgebouw "Rijn stroom" aan de Raadhuisstraat 44 in Alphen. ALKEMADE Het Progressief Accoord Alkemade (PAA) reageert met verontwaar diging op het voornemen van het Alkemade- se college om 10 vrije sectorwoningen te bouwen in Nieuwe Wetering. Volgens de PA „kan er vergif op worden ingenomen dat deze woningen direct of indirect aan 'buiten staanders' zullen toevallen". Het college heeft zich, gesteund door de raad, op het standpunt gesteld dat nieuwe woningen ten behoeve van de eigen inwoners gebouwd moeten worden. In het geval van Nieuwe We tering, waar in totaal 17 woningen gebouwd worden (4 woningwet-, 3 premie-koop en dus 10 vrije sector woningen), pakt dat anders uit volgens de PAA, alhoewel de betwiste vrije sec torwoningen eerst te koop aangeboden moeten worden aan eigen inwoners. De oorzaak van de vrije sectorbouw in Nieuwe Wetering moet vol gens hen gezocht worden door het niet snel ge-, noeg in handen krijgen van bouwgrond. Een projectontwikkelaar, Heembouw bv, was de ge meente te snel af en aldus de PAA „heeft de gemeente zich genoodzaakt gezien te gaan on derhandelen met Heembouw met dit ongewen ste resultaat". „Als het lukt om 3 premiekoop woningen aan Nieuwe Weteringers te verko pen, dan worden maar 7 van de 17 woningen voor eigen inwoners gebouwd. Dit vindt het Progressief Accoord onaanvaardbaar", aldus de PAA. Zij stellen voor dat het college terugkeert naar de onderhandelingstafel om alle woningen ten goede te laten komen aan eigen inwoners. ZOETERWOUDE Voor de derde maal in successie wol1 zaterdag het „Weipoort-volleybaltoernooi" gehouden, f een ontzettend gezellige manier zijn de deelnemers niet I leen sportief bezig, maar is men ook bijna daadwerkeli bezig met „integreren". De integratiegedaehte, het voll( baltoernooi wordt op het terrein van Huize de Weipof (een internaat voor geestelijk minder validen) aan de VrC wen weg.af gewerkt, is dan ook een van de belangrijkste derdelen van het toernooi. Ook sportief is het toernooi een interessant buitengebeuren. C danks de regen in voorgaande jaren zullen titelverdedij PBEA, KPJ, Meerburg, SJZ-dames, Hangkonten. V.C. W mond. Effect, Rowans en Schenkelboys weer deelnemen. Da naast is Huize de Weipoort uiteraard weer met enkele tea vertegenwoordigd. De inzet van het toernooi is de Weipoort-w selbeker. Om de sfeer wat langer vast te kunnen houden wordt na 1 sportieve gebeuren het feestje 's avonds voortgezet met mei werking van de groep First Love. Het avondfeest is ook bestel voor niet deelnemers. Tegen een entree van 2,50 is iedere welkom. ALPHEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse politierechter consta teerde dat een 24-jarige chauf feur uit Alphen aan de Rijn een arsenaal van gereedschap pen afkomstig van diefstal in zijn bezit had. In Hazerswou de, Roelofarendsveen en Bode graven had de verdachte di verse inbraken en diefstallen volstaan met drie maanden ge vangenisstraf waarvan 58 da gen voorwaardelijk met proef tijd van twee jaar, omdat ver dachte reeds 32 dagen in voor arrest heeft doorgebracht, zo dat verdachte niet opnieuw in de gevangenis moet. Het von nis werd conform de eis. In de dagvaarding werd mel ding gemaakt van diefstal van 3000 gulden uit een woning aan de Hoge Rijndijk te Ha zerswoude, 1174 gulden uit een woning aan de Lasso te Roelo- farendsveen en 1000 gulder Leimuiden. De officier con; teerde dat verdachte volg zijn bekentenis ongeveer v« tig inbraken en diefstal heeft gepleegd gedurende afgelopen jaar, totdat hij op december kon worden ge resteerd. De verdediger kon instemn met de eis van de offic Verdachte had allerlei prol men en ook veel schuil mede als gevolg van pech auto's. Er zijp nu regelini getroffen om een en ander verbeteren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4