'Somwnt Nachtelijke brand in Utrechts ziekenhuis 58 PATIëNTEN GEëVACUEERD „Oorlogsdreiging dwingt Sovjet-Unie tot onderhandelen" Voorlopig akkoord bereikt over Britse EG-bi jdrage Benzine bijna 3 cent goedkoper Kok verwacht warme zomer w/ Opoe Hurenkamp wellicht toch niet de oudste fcothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas et-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122246 (16.00 tot 19.00 uur) jonnementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 3D mei 1980, 70e jaargang no. 21668 Voetbal „Minivoetbal show" om 21.20 uur op Ned. II en om 18.59 uur „Het huis aan de bosrand". Op Ned. I om 19.30 uur „De Ombudsman" en om 21.55 uur „Een ander uur U". Om 23.00 uur „Albumbladen". Koel weer Koel weer met middagtempe- raturen van 12 graden aan zee tot 16 graden elders. Af en toe zon. Zwakke tot matige noord westenwind. Zon op 05.23, onder 21.49 uur. Hoogwater Scheveningen 04.42 en 17.11 uur, laagwater 12.48 uur. rd ammoet- er voor RSV Itmaa iTTERDAM Het Rijn- jielde-Verolme-concern in ote tterdam heeft in Amerika |i order van achthonderd gulden in de wacht »leept. Het betreft de vele liw van tweehonderd ko- nop ^graafmachines, die in Ne tland werk zullen opleve- ji voor een paar honderd |n ofwel tienduizend ma- yr. ren per exemplaar. De lengraafmachines zullen Panirden gebouwd bij de ma- n jnefabriek Wilton Feije- Drd/RDM in Rotterdam, flerdeel van het RSV-con- 'n. (Zie verder pag. 19) Warenwet bevordert tandbederf AMSTERDAM Vele Nederlandse con sumptie-artikelen moeten krachtens de warenwet een bepaald minimumgehalte aan suiker bevatten. Volgens de Stichting Goed Gebit is dit voorschrift schadelijk voor de volksgezondheid en moet het daarom ze snel mogelijk worden afge schaft. De stichting wijst erop dat bijvoorbeeld appelmoes minstens voor 18 uit suiker moet bestaan en limonadesiroop zelfs voor 55 Appelstroop dient maar liefst 70 suiker te bevatten. Voor halva-jams geldt nog altijd een minimum-suikergehalte van 24 Fabrikanten die weinig of geen suiker in hun artikelen willen doen, wor den daartoe in sommige gevallen toch ge dwongen, concludeert de stichting. Gevangeneneiland opnieuw in gebruik SINGAPORE Een gevangenkamp op het op het Vietnamese eiland Con Son, zeventig kilometer ten zuiden van Saigon, dat eens werd gebruikt door de regering in Saigon is door de commu nisten opnieuw in gebruik en uitge breid. Er worden nu bijna 50.000 poli tieke gevangenen vastgehouden. Dit heeft een vluchteling gisteren in Singa pore bekend gemaakt. Volgens Nghiem van Ming, die een straf van drie maan den had uitgezeten als straf voor zijn afkeer van de huidige regering was het oorspronkelijke gevangenkamp bere kend op 10.000 mensen. Er bevinden zich veel Vietnamezen die het land ille gaal hebben proberen te verlaten. PUTTEN De op eerste Pinksterdag overleden „Opoe Hurenkamp" (110) uit Twello is wel licht toch niet de oudste inwoonster van ons land ge weest. In Putten is de ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer G. Kieft gestuit op een overlijdensacte van Casper Evert- se-van Leeuwen kamp, die op 29 maart 1847 te Put ten stierf in de hoge ouderdom van 112 jaren en 12 dagen. Al bladerend in een Katholieke Il lustratie van 9 au gustus 1958 had een inwoner van Ter Apel dezer da gen een bidprentje aangetroffen, waarin het ver scheiden van Cas per Evertse werd vermeld. Het bid prentje maakte deel uit van een verzameling van een zekere Leo Biesterbosch, die volgens de Illustra tie maar liefst 300.000 prentjes zou hebben verza meld en daarom werd geïnter viewd. De geboor te-acte van Casper Evertse is echter niet gevonden. Juan Carlos kandidaat Nobelprijs OSLO De Spaanse ko ning Juan Carlos staat op de lijst van 66 kandi daten die zijn voorgedra gen voor de Nobelprijs voor de vrede 1980. Dat de naam van de Spaanse koning op de lijst voor komt dankt hij aan het aandeel dat hij heeft ge had in de terugkeer van Spanje naar de democra tie. De winnaar van de Nobelprijs wordt in ok tober bekendgemaakt. een met Op dé Wgffl UTRECHT Een brand in het academisch ziekenhuis in Utrecht heeft vannacht ge leid tot de evacuatie van 58 patiënten. 34 volwassenen van de afdeling neurochirur gie en 24 kinderen van de afdeling kinder neurologie zijn voor het grootste deel over gebracht naar andere afdelingen van het ziekenhuis en naar andere ziekenhuizen in de omgeving. Enkele patiënten konden naar huis gaan. Vandaag kunnen op de af deling geen operaties worden uitgevoerd, al heeft de operatiekamer zelf geen schade opgelopen. De brand is tegen half drie uitgebroken, vermoedelijk als gevolg van kortsluiting in een ventilator op de zolder van het oude pand. Pas anderhalf uur later de sterke wind wakkerde het vuur aan achtte de Silitie de kans op uitbreiding van de brand geweken, e tweede verdieping moest worden ontruimd, on dermeer vanwege de rook en de waterschade. De eer ste verdieping, waar acht intensive care-patiënten la gen, is niet ontruimd. Van de begane grond zijn de lo pende patiënten, naar andere afdelingen in het zie kenhuis ondergebracht. In het hele pand is de waterschade groot. De elektri citeit op de getroffen afdeling is uitgeschakeld, zodat voorlopig de operatiekamer niet gebruikt kan wor den. Kostbare röntgenapparatuur is waarschijnlijk onbruikbaar geworden. De omvang van de schade is nog niet bekend. Volgens directeur dr. W. Linsen heeft het rampen plan van het ziekenhuis goed gewerkt. Onder de pa tiënten is geen paniek uitgebroken. Tijdens de brand zijn twee brandweerlieden door de rook bedwelmd geraakt. gggj ijnand Sloos naar jnsburgse Boys IIDEN Wijnand Sloos komend seizoen uitko- in voor de zaterdag-eerste- isser Rijnsburgse Boys. doelverdediger van UVS kte de overschrijving van- rond. Sloos begon de beeindigde competitie in eerste elftal. Halverwege seizoen werd hij uit de ifdmacht verdrongen door jeugdige talent Chris Dril- >urg. der/and telt anderhalf mil- in honden, waarvan er een tot deel maatschappelijke 22&der veroorzaakt. komend weekend met hun 'en een wedstrijd zullen iden. 'der het motto „Eerst de as africhten, dan de hond". NAVO-SECRETARIS-GENERAAL LUNS: BRUSSEL De secretaris-generaal van de NAVO, mr. J.M.A.H. Luns „acht het niet onwaarschijnlijk", dat de Sovjet-Unie over enige tijd bereid zal zijn met de NAVO te onderhande len over wederzijdse vermindering van middellange afstandsraketten, zoals de SS-20 (Warschau-Pact) en de Pershing (NAVO). Volgens mr. Luns bestaat er een reële mogelijkheid dat de Russen tot dergelijke onderhande lingen willen overgaan in het kader van een nieuw verdrag ter beperking van strategische wapens: SALT-III. De NAVO-chef zei dit gisteren tijdens een in formeel gesprek met Nederlandse journalisten in het NAVO-hoofdkwartier in Brussel. Naar de mening van Luns is ook de Sovjet-Unie goed doordrongen van de gespannen internationale situatie van dit ogenblik. „Evenals de Verenig de Staten zal ook Rusland terugschrikken voor een derde wereldoorlog", aldus Luns. Men be seft, dat als men daar niet voor terugschrikt, die derde wereldoorlog er inderdaad kan ko men. Dat risico neemt de Sovjet-Unie niet". Sprekend over de Russische inval in Afghanis tan zei Luns, dat de Verenigde Staten duidelijk hebben laten weten dat de Russen niet moeten proberen, nog verder in Azië door te dringen. Gebeurt dat wel, dan zullen de Verenigde Sta ten met militaire middelen antwoorden. In hoge militaire NAVO-kringen werd dit gisteren bevestigd (zie verder pagina 15). Man stierf verstikkings dood in restaurant ROTTERDAM Een 69-ja- rige Vlissinger is woensdag avond in een Rotterdamse restaurant aan de Rijnhaven de verstikkingsdood gestor ven. De man verslikte zich in een stukje vlees. De beademing die werd toegepast mocht niet baten. In het Zuiderzie kenhuis werd de dood gecon stateerd. „Brede coalitie PvdA - noodzakelijk" CDA GRONINGEN „Een brede coalitie tussen PvdA en CDA is noodzakelik. Met alle waardering die men voor het huidge kabinet kan hebben, moet ik zeggen dat het de politieke kracht mist om besluiten te nemen die in voldoende mate door het Ne derlandse volk worden ge wenst". Dit zei het CDA-kamerlid J.N. Scholten gisteren in Haren op de noordelijke volkshuisves tingsdag. Hij voegde eraan toe dat de noodzakelijke loonmati ging bereikt moet worden op basis van vrijwilligheid. „Dat zal alleen lukken onder een nieuwe coalitie met de PvdA en met steun van de vakbon den". BRUSSEL De ministers van buiten- willen gaan met de nieuwe landbouwprij- landse zaken van de EG hebben van- zen, de weigering van de overige lidstaten morgen, na een marathon-vergadering om geheel aan die verlangens tegemoet te van 18 uur, overeenstemming bereikt komen en het Franse besluit zondag des- over een voorlopige oplossing noods eenzijdig de nieuwe landbouwprij- voor het probleem van de Britse bij- zen aan de boeren te berekenen, ernstige drage aan de EG. Het compromis zal in bedreigingen voor het voortbestaan van de loop van de dag aan de verschillen- de gemeenschappelijke landbouwpolitiek de regeringen worden voorgelegd. In en de EG in zijn geheel. Gisterenavond Brussel werd er overigens uitdrukke- zag het er niet naar uit, dat men het ooit lijk op gewezen dat geen van de lidsta- eens zou kunnen worden. In de loop van ten verplicht is het compromis te ac- de nacht is echter een nieuw voorstel ter cepteren. tafel gekomén met, volgens een woord- Zoals bekend waren de eis van Groot- voerder van de Britse minister Lord Car- Brittannië tot een drastische herziening rington, het beste resultaat dat er viel te van zijn EG-bijdrage en het niet akkoord bereiken. ADVERTENTIE kocht een aantal schitterende LE DEREN/STOFFEN BANKSTEL LEN. De partijen bestaan onder meer uit eiken met leder, geheel leder, hoekkombinaties in leder, klassieke lederen bankstellen w.o. zeer dure ortg. Engelse Chesterfields. PRLJSINDtKATlE lederen 3-, 2- en 1-zitskomb. van ca 3.200 - voor 1.690.- enz. Tevens wordt verkocht een aantal massiel eiken kasten, eiken toog- kasten en massief eiken eethoe- ken Diverse typen enz Tevens sntspartijen, Schuwacht 152. Lekkerkerk, van- al Lekkerkerk onder 2e hoog spanningsmast aan de dijk achter Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Bromfietser onder trein ALPHEN AAN DEN RIJN De 17-jarige bromfietser M. L. uit Boskoop raakte gistermiddag om half vier ernstig gewond op de paral lelweg van de Boskoopse- weg ten gevolge van een aanrijding met het NS-trein- stel Utrecht/Leiden. De jongen is overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden nadat hij eerst was opgenomen in het 'Rij- noord' Ziekenhuis in Alphen. De situatie van de jongen is nog steeds kritiek. De juiste toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. Volgens ge tuigen heeft de beveiligihgsin- stallatie van de spoorwegover gang wel juist gewerkt maar zekerheid hierover is er nog niet. De spoorwegrecherche stelt een onderzoek in. EERSTEDALING IN TWEE JAAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De benzine wordt aan staande zondag 2,8 cent per liter goed koper. De maximumprijs voor super zakt naar 1483 cent per liter. Voor nor male benzine moet vanaf 1 juni 145,4 cent per liter worden betaald. Ook an dere aardolieproducten gaan in prijs omlaag. Petroleum wordt zes cent per liter goedkoper, dieselolie 5,8 cent en de maximumprijzen van huisbrandolie en gasolie zakken met 5,1 cent per liter. Stookolie met een zwavelgehalte van een procent gaat 13,95 gulden per ton minder kosten, terwijl zware stookolie 1235 gulden goedkoper wordt. LPG wordt daarentegen iets duurden 0,4 cent per liter. De prijsdaling van aardolieproducten (de eerste sinds 1 januari 1978) is een gevolg van de daling van de vrije marktprijzen en het weer inzakken van de dollar. Daarbij moet in het oog gehouden worden dat in de prijs per 1 juni pas de toestand doorwerkt zoals die tussen half maart en half april was. De laatste prijsverhogingen die door de olielanden zijn doorgevoerd (gemiddeld 2 dollar per vat) zijn dus nog niet in de prijzen per 1 juni verwerkt. Toch wil dit niet zeggen dat de prijzen van aardolieproducten over een maand (per 1 juli) weer hoger zouden moeten gaan worden. Op het ministerie van Eco nomische Zaken wijst men er op dat er in toenemende mate een overschot van olie producten aan het ontstaan is. „We zitten op dit moment nogal ruim in ons jasje", aldus een woordvoerder van het ministe rie. De olielanden zelf erkennen deze ont wikkeling ook. Met name Saoedi-Arabië waarschuwt voor een instorten van de oliemarkt ten gevolge van een overschot en daaruit onvermijdelijk voortvloeiende prijsdalingen. Het hudige ovcerschot is ongeveer 2 miljoen vaten per dag. (Zie verder pagina 13) 99 99 NOORDWIJKERHOUT De FNV verwacht dat er de komende maanden sociale onrust zal ontstaan als de werk gevers in een aantal bedrijfstakken zich niet inschikkelijker gaan opstel len tegenover de vakbondsverlangens. „Het wordt mogelijk een warme zomer en nazomer", aldus FNV-voorzitter Wim Kok gisteren op het fusiecongres van de voedingsbond FNV in Noord- wijkerhout. Volgens Kok proberen werkgevers in een aantal sectoren, door zich achter de loon maatregel te verschuilen, dit cao-jaar zon der veel problemen door te komen. Zo'n opstelling roept alleen maar onrust op bij de werknemers. De tot op heden afgeslo ten cao's geven weliswaar een herstel van de prijscompensatie te zien, maar de koop kracht wordt hierdoor niet gehandhaafd. Ook de rechtvaardige verdeling van werk komt in de nieuwe cao's niet van de grond, aldus Kok. In de vakbondskrant van deze week zegt Kok dat het niet mogelijk is onder alle omstandigheden handhaving van de koopkracht tot aan het gemiddelde inko men tot heilige koe te verklaren. Dat hangt af van de zekerheid die je kunt krijgen dat een koopkrachtoffer ook vol doende werk oplevert. Herverdeling van inkomens en aanpak van de oliewinsten is noodzakelijk, aldus Kok. \V /7//

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1