Gardeniers wil artistieke Nederlandse film steunen We gaan met The Dutch Swing College Band door tot we niet meer kunnen KORTWEG mZESTIGJARIGE DIXIELAND-MOHIKAAN PETER iCHILPEROORT WENST NOG GEEN HALF TOONTJE AGER TE BLAZEN IGERDORP In afwachting van t concert, waarmee The Dutch ing College Band op vrijdag 30 li 1980 in het Haagse Congresge- uw zijn 35-jarige bestaan zal vieren, udt oprichter Peter Schilperoort h ijzereheinig schuil achter zijn [vé-Waterlinie, waar zijn gasten )mpt het heen en weer krijgen van erlands' duurste pont, die hen voor ongehoorde prijs van vijf gulden ftig kreunend over de dertig meter ;de ringvaart tussen Buiten Kaag Kagereiland brengt „Ik weet, wat Eeggen wilt", jammert de veerman het afrekenen met trillende onder- „u moet me geloven als ik zeg, dat me rot schaam om dat geld van u n te nemen, meneer. Het is inder- ad een schande. Maar ja, u weet t: de mens wikt en de gemeente Ai- Ie schikt". zijn riant verbouwde burcht tussen de issen met eigen sterrenwacht, twee tsbars vol internationaal vuurwater en |i zolder, die hij heeft laten ombouwen een full prof opnamestudio voor controlekamer heeft hij met slim go-instinct één etage lager achter zijn irkkamer een passende locatie bedacht tobt de hekkensluiter der swingende ihikanen ondertussen over de dauw- rse problemen, die hem de klok rond rellen. t ben zo bang", bekent hij, „dat de ikkers vrijdag volkomen verkrampt t toneel opkomen. Het is dan ook geen nderachtige druk, waar ze aan bloot llen staan. Dat geef ik onmiddellijk Er worden televisieopnamen ge bakt en' d'r komt ook nog 's een batterij jcrofoons, die het concert live opne- voor een langspeelplaat Tel daarbij eens een zaal vol fans op en het t begrijpelijk, waarom ze stuk voor c barsten van de zenuwen. ik zie de bui al duidelijk hangen, ik blijf toch stug hopen, dat het l ondanks alles een dolle boel Dixielandmuziek is nu eenmaal r muziek voor blije mensen. En daar- i moeten we er koste wat het kost een pening van maken. Het •et van halikadee gaan, de beentjes i de vloer en schudden met die hap. knoppen kunst én kunstenaars En laten ze dan maar eens een paar keer goed buiten de pul blazen. Dat heb ik al tijd nog duizend keer liever dan een op gedirkte show van een stel gedresseerde apen, die feilloos een grote mensentruc nadoen. Espenblad Ik zweer je: als die technici van de tele visie het hart in hun lijf hebben om pa piertjes te plakken op plaatsen, waar we volgens hen moeten toeteren, pleur ik ze er achter mekaar weer vanaf. Ik weet namelijk uit eigen ervaring, wat een mu zikant in zijn zenuwen kan verpesten. Als we vroeger een radio-opname had den, stond ik ook te trillen als een espen blad. En het enige, wat ik op zo'n mo ment uit mijn klarinet kon persen, wat het allerkleinste piepje, dat je kunt ver zinnen. Daar zou zelf een beetje muis zich nog rot voor hebben geschaamd. Daarom waarschuw ik de heren van de televisie bij deze. Ik zal ook straks zeg gen „alles goed en wel, maar we zijn hier alleen om te blazen. En voor de rest zoe ken jullie het maar uit. De kwaliteit van het concert zal in elk geval afhangen van de spontaniteit, waarmee we musi ceren. Als jullie dus aanwijzingen gaan geven, loopt het mis". VUT-regeling Het lijkt een overduidelijke zaak: Peter Schilperoort, als zestigjarige inmiddels verdiend vergrijsd in zijn métier, peinst niet over een VUT-regeling en wenst als Godfather van sompig Dixieland even min een halve toon lager te blazen. „Zo lang de Dutch Swing College Band blijft bestaan", zegt hij, „hebben er geruchten [ecirculeerd, dat we er mee op zouden ïouden. Als ik weer eens een schnabbel had laten schieten omdat ik die dag lie ver wilde zeilen, werd er meteen gefluis terd, dat onze band op zijn gat lag. Daar kon je donder op zeggen. Het Nederland se publiek zal er dus langzamerhand se rieus rekening mee moeten gaan hou den, dat we stug doorgaan, zolang we het nog kunnen. Natuurlijk gaat dat voortdurende reizen en trekken je niet in de koude kleren zitten. Allemaal tot je dienst. Het is mij ook niet ontgaan, dat ik geen twintig meer ben. Maar het enige alternatief zie ik nog minder zitten. Ik moet er niet aan denken, dat ik voortaan de godsganselij- ke dag thuis zou moeten zitten en een beetje voor spek en bonen in de tuin mag werken. Nee, daar ben ik net nog even te wispelturig voor". Op dat moment komt zijn vrouw uit de keuken aanrennen als een brandmees ter, die een belendend perceel uit de vuurhaard wil redden. „Rustig door gaan", gebiedt zij, „ik moet er ook niet aan denken, dat je thuis gaat zitten knie zen. Nee, blijf je asjeblief op de gewone manier afreageren. Dat werkt nou al 35 jaar voortreffelijk". Swing-Papa Peter schenkt haar fluks een gelouterde glim lach als onderpand voor zijn daden drang, die nog even tomeloos is als op 5 mei 1945, toen hij als aankomend inge nieur met zijn vrienden Frans Vink, Tonny Ntlsser en Tenny Frohwein de eerste maten speelde van de ongehoorde en nimmer geëvenaarde succes-hymne van The Dutch Swing College Band, die nu als krasse 35-jarige de oudste dixie- landformatie van Europa is. „In 1944", herinnert de Meester zich vol nobele nostalgie, „had ik al een contract met de eigenaar van café-restaurant „Sint Régisop het Valkenbosplein in Den Haag. „Op de dag dat Nederland bevrijd wordt", beloofde ik hem, „kom ik met wat jongens bij jou in de zaak spe len". En daar heb ik hem aan gehouden. Met Frans Vink en twee andere onderdui kers zaten we op het einde van de oorlog in een huis aan de Thorbeckelaan, dat we als onderduikers gekraakt hadden. Daar had een NSB'er in gewoond, die na de Dolle Dinsdag de benen had geno men. Uiteraard hadden we ook daar een radio, die we aan de praat hielden met de elec- triciteit, opgewekt door een windgenera- Peter Schilperoort: stug doorgaan... tor op het dak, die ik zeer professioneel in elkaar gezet had. Dat ding had con stant de wind eronder en voedde op zijn dooie akkertje twee accu's ter grootte van een zakbatterij. En wij ondertussen maar hongerig luis teren naar de muziek van Duke Elling ton op de Engelse zender voor de geal lieerde troepen aan het front in Europa. Die avond van de vierde mei herinner ik me als de dag van gisteren. Opeens zagen we mensen op straat dansen en schreeuwen: „Het is zover". Ik deed het raam open en vroeg: „Wat is er dan aan de hand?". „Luister maar naar de radio", werd er teruggeroepen, „het is zover". En waarachtig: op de radio werd gezegd, dat de oorlog voorbij was. Op dat mo ment was er overigens nog geen Cana dees in Den Haag te bekennen. En de Duitsers hadden zich wijselijk terugge trokken in de duinen en knalden daar hun laatste munitie op. De kogels vlogen om je oren en ik geloof Zelfs, dat er op die avond nog slachtoffers gevallen zijn. bassen, trompetten en trombones aan el kaar door. Ieder van hen gooide het op zijn beurt op een accoordje met de legen devorming van 's lands bekendste jazz orkest, dat dwars door de beukende stor men van pop- en discogeweld op weg was naar zijn zoveelste triomf. De „Dutch"-formate grossierde en passant in toernees zoals een witvoet-Indiaan in scalpen en liet ook de persen stampen voor de singles en elpees, waarop ruim 500 wereldnummers in de open groeven voor eeuwig werden opgebaard. Dertig graden Op de stoep Instrumenten voor het oorverdovend nieuw leven voor de volgende tien Jaar. De volgende morgen hebben we onze toeters gepakt en zijn we naar het Val kenbosplein opgerukt. Het was een mooie, warme dag, herinner ik me. En daarom gaven we 's middags ons eerste concert op de stoep vóór „Sint Régis". Er werd gedanst en gevrijd. En wij onder tussen maar dapper doortoeteren. Dat feest vergeet ik nooit meer". Op die bevrijdingsdag, 5 mei 1945, ge beurde het dus: toen klonken ferm en fors de geboortekreten van een Dixie- land-reus, die daarna aan de lopende band harde noten zou kraken met hand langers, wier namen, in goud gepenseeld, voortleven in het witboek zonder einde van The Dutch Swing College Band. Frans Vink, Joost van Os, Tenny Froh wein, Otto Gobius, Joop Schrier, Doeko Visser, Kees van Dorssen, Koos Mak, Wim Kolstee, Wybe van Haersma Buma, Jan Morks, Arie Ligthart, peter Ypma, Ray Kaart, Koos Serierse, Chris Smnil- diger en vele anderen bliezen het dixie- landvuur aan en gaven daarna als esta fettelopers de klarinetten, de drums, de Enige dagen geleden, op Tweede Pink sterdag, kwam Schilperoort op Schiphol terug van een bliksembezoek aan Zaïre, waar hij met zijn huidige formatie Ray Kaart-trompet, Dicky Kaart-trom- bone, Bob Kaper-klarinet en alt-sax, Huub Janssen op drums, Henk Bosch van Drakestein aan de bas en Fred Mur ray aan de piano bij een temperatuur van dertig graden boven nul voor de plaatselijke Rotary-club een openlucht concert had gegeven. Een dag vóór hun vertrek naar Afrika hadden ze achter het staatsbezoek van Koningin Beatrix en prins Claus aan Den Haag nog een welluidend uitroepteken gezet in de Prins Willem Alexanderzaal. En als Schilperoort zijn zin had gekre gen, zou hij na het jubileum-concert van vrijdag onmiddellijk naar de Nederland se Antillen zijn afgereisd om daar zwe tende land- en rijksgenoten te tracteren op een rondje jazz van vooroorlogse kwaliteit. „Ik kan me er nog steeds kwaad over maken", zegt hij, „CRM geeft wel bak ken met subsidie aan iedere vogel, die beweert dat ie moderne jazz maakt. En onveranderlijk blijken dat mensen te zijn, aan wie ie het afziet dat ze het niet getroffen hebben met zichzelf. Stuk voor stuk dragen ze al het leed van de wereld onder hun leden. Maar evenzogoed worden hun oprispin gen per omgaande uit de staatskas gefi- nancieerd. Als wij daarentegen subsidie vragen voor één tripje naar de West, om dat we met geen mogelijkheid de hoge reiskosten uit eigen zak kunnen betalen, wordt er op het ministerie gezegd: „Jul lie verdienen toch goed. Jullie komen niet in aanmerking voor subsidie". Maar dan vergeten ze gemakshalve, dat aan de andere kant van de wereld wèl mensen zitten, die dolblij zouden zijn met onze komst. Dat heb ik al gemerkt in Australië waar de emigranten uit Hol land hun oranje voetbalbroeken hadden aangetrokken en met tranen in hun ogen ons op het vliegveld verwelkom den. Daarom kan ik om dat soort kruidenier spolitiek des duivels worden. Wèl die be lachelijke experimenten steunen, waar geen mens op zit te wachten. Wèl een belachelijk toneelstuk zwaar subsidiëren, maar een paar Nederlanders, die een goodwill-concert willen geven in de West, sturen ze als bedelaars van de deur". Gideonsbende Schilperoort is de klap nog steeds niet te boven, als hij later op zolder de drie fa gots, de klarinet en de gitaar aanwijst, waarmee hij vrijdag zijn Gideonsbende oorverdovend nieuw leven voor de vol gende tien jaar zal inblazen. Een eind verderop hangen zijn twee gouden platen als ontheemde eier dooiers: een etage lager is een wand ver rast met een poster van Dixielandkeizer Teddy Wilson, die onder zijn portret heeft geschreven: voor Peter, met waar dering en bewondering. Voor een fijne artiest en een goede vriend". ,,In alles, wat ik in mijn leven heb aan gepakt", bekent Schilperoort tenslotte, „heb ik me als een terrier vastgebeten. Maar het resultaat toonde ik pas, als ik dacht, dat het goed zat. Want reken erop, dat ik een onbehoorlijke ijdeltuit ben. Ik kan een tijd lang wachten. Maar als ik denk, dat het moment gekomen is, ver wacht ik wel degelijk die pluim op mijn hoed". Het vaderland weet dus bij deze, wat er vrijdag van haar verwacht wordt LEO THURING FOTO'S MILAN KONVALINKA tterdams Philharmo- Orkest vertrekt vrij- gen naar Bergen egen) om onder leiding vid Zinman twee con- ;e geven in het jaarlijk- 'val van Bergen. Zater- •rdt in de Grieghallen ihms-programma uitge- met medewerking van Malcolm Frager. Op idagmiddagconcert, dat eeks op Hilversum IV litgezonden, is concert- Wiktor Lieberman so- ilozarts 5e vioolconcert; rdere programma be- t een compositie van de componist Fartein Va le 9de symfonie (Uit de Wereld) van Dvorók. avond keert het orkest ïtterdam terug. Ion des Amis da Bel brengt in het seizoen /eer drie liedvertolkers ernationale faam in Di- De serie opent op 12 >er met de Britse bari- ijamin Luxon, die vorig liet Amsterdamse Com- iuw groot succes oog- et een liederenavond. anuari volgt de Britse, i Nederland wonende, rolyn Watkinson, hier 'tekend door haar ver van opera-rollen. De ordt op 31 maart beslo- de eveneens Britse aan Felicitv Primer. (Van onze parlementaire re- dactie) DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM vindt dat de artistieke kwaliteit van de Nederlandse speel films die mede door de over heid worden gesubsidieerd nog teveel achterblijft bij de ontwikkelingen in het bui tenland. Daarom wil zij van af 1981 eenderde deel van de totale subsidie via het Pro- duktiefonds reserveren voor de produktie van artistiek waardevolle films. Voor dit jaar zon anderhalf miljoen gulden. Daarmee kunnen drie tot vier zogenaan\de low-budget films per jaar worden gemaakt Ook wil de minister bezien in hoeverre de subsidie aan het Produktiefonds in volgende ja ren kan worden uitgebreid. Voorwaarde daarvoor is echter dat ook het filmbedrijf via de Nederlandse Bioscoopbond zijn bijdrage aan dit fonds ver hoogt, aldus Gardeniers in een notitie aan de Tweede Kamer. De bewindsvrouwe is tevens van mening dat om een re gelmatige produktie van Ne derlandse films te behouden er een betere samenwerking moet komen met de televisie zendgemachtigden. Een vorm van samenwerking zoals die bijvoorbeeld in Duitsland be staat en waar de televisie me idefinancier is van films, be staat in Nederland nog niet. Hilversum moet dan ook be reid zijn om meer dan tot dus ver bij te dragen in de produk- tiekosten van de Nederland stalige films, zo schrijft de mi nister. „Belangrijk is dat film producenten en zendgemach tigden meer samenwerken." Eenderde deel van de begro tingspost voor subsidie aan de korte film wil Gardeniers gaan reserveren voor de pro duktie van langeT 6-millimeter speelfilm, die in de huidige subsidieregelingen nog altijd uit de boot valt. De kunstzin nige vernieuwing van de Nederlandstalige film moet volgens haar voor een belang rijk deel aan bepaalde 16 mm films worden toegeschreven. De 16-mm films worden veelal in het vertoningscircuit van filmhuizen en culturele centra vertoond. De subsidiëring zal in principe tot honderd pro cent kunnen gaan. Minister Gardeniers is echter niet van plan om de, alterna tieve circuits, met name de filmhuizen, financieel te gaan steunen. Voor financiële steun moeten de filmhuizen maar bij de lagere overheden aanklop pen, vindt de minister. Hazerswoude/Koudekerk aan den Rijn Het snelverkeer tussen Hazerswoude en Kou dekerk aan den Rijn via de Bruggestraat zal op 3 en 4 juni aanstaande zijn gestremd. Op deze data wordt het kruispunt Bruggestraat-Dorpsstraat te Koudekerk aan den Rijn na melijk geasfalteerd. Het ver keer voor het centrum van Koudekerk zal via Alphen aan den Rijn worden geleid; dat voor de Hondsdijk gaat over Leiderdorp. Hazerswoude Zo'n vijfhon derdzeventig deelnemers telt de wandelavonddriedaagse te Hazerswoude. De door de ver eniging Orion georganiseerde tocht bereikt vanavond (don derdag) het einde, wanneer de deelnemers een onthaal wacht in de Dorpsstraat nabij de Ponderosa. Hazerswoude Zaterdag 31 mei wordt op de terreinen van Hazerswoudse Boys de tweede ronde van het bedrijfsvoetbal kampioenschap afgewerkt: de winnaar van deze dag plaatst zich voor de eindstrijd. Tegen stander op 3 juni is dan de combinatie Van de Meer- Schriet-De Boer, die op zater dag jongstleden zegevierde in de eerste ronde. De nummers 2 van de toernooien van afge lopen zaterdag (de boeren uit Hazerswoude) en dat van ko mende zaterdag ontmoeten el kaar eveneens in de avond uren van 3 juni. Alle partijen worden gespeeld op de velden van Hazerswoudse Boys. NOORDWIJK De Big Band van Frits Landesbergen besluit zaterdag 31 mei in ho tel Zinger aan de Noordwjjkse Zeereep het seizoen van de 'Boulevard Dixie Club'. Toe gangsprijs voor het concert dat om 20.30 uur begint, is 12,50 gulden. De Big Band werd in 1969 door Frits Landesbergen opge richt De 'harde kern' van de toenmalige bezetting maakt nog steeds deel uit van het huidige muziekgezelschap. De Big Band speelt werken van prominente jazz-musici als Count Basie, Duke Ellington, Glenn Miller en Ted Jones. Veel composities worden door Frits Landesbergen zelf ge schreven. De muzikale bezet ting is 5 saxen, 4 trombones, 5 trompetten, piano, drums, gi taar, vibrafoon en contrabas. SIST LEIDSE COURANT G1N/J DONDERDAG 29 MEI 1980 PAGINA 9

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9