(TEGEN ONDERWIJSBELEID AIS EN LUSTRUMFEEST EMON STRATIEVE ACTIE Vierde bijenmarkt in Leiden Woekerhuren kamer bewoners worden aangepakt Dr. Pfiffikus tegekunsteld tudenten bezetten academiegebouw Sokkels Gruppo Trutlo Dramatic», een werkgroep van de see- tie NV Drama van het LAK-theater brengt op vrijdag* avond half negen de prod uk tie „Sokkels" in het LAK- theater aan het Levendaal 150. Deze vierde theaterpro- d uk tie von Gruppo Trut to Drama tico is wederom ont staan uit spelimpro visa ties. Het spel is experimenteel en nagenoeg non-verbaal. „Sokkels" gaat over ses per sonen die op een voetstuk staan en schuilgaan achter bun eigen masker. De verkramp ng die het gevolg is van deze situatie blijkt voor niemand vol te houden te zijn en men kiest voor een andere, levenswijze zonder verplichtingen. Vrouwen over abortus Het Vro uwe no verleg Psychologie en Wij Vrouwen Eisen' schap'. De bijeenkomst wordt in het Leids Vrijetijdscen trum aan de Breestraat 66 in Leiden gehouden en begint om 20.00 uur. Gesproken wordt door dr. W. A. Wagenaar en een maatschappelijk werkster van een abortuskliniek. Na de lezing is er tijd om te discussiëren en daarna zal er de film 'Abortus, dat doe je niet zomaar' worden gedraaid. Horrorfestival Ia het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkchoorstraat wordt in de maand juni een Horrorfestival gehouden. Er zullen in totaal 12 films worden vertoond. Maandag 2 juni wordt gestart met The Night of the Living Dead van de Amerikaan Romere. De film gaat over doden die door straling tot leven zijn gekomen en dan men sen aanvallen omdat zij zich met bun vlees moeten voeden. Op dinsdag 3 juni draait er Psycho en Rear Window van Brian de Palma. Donderdag 5 juni een film met Donald Sutherland en Julie Christie in de ban van een serie bizarre en steeds huivering wekken de gebeurtenissen. Aanvang 20.00 en 22.15 uur. Films LVC Het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Bree straat 66 vertoont vanavond de film „Hongaarse Rhapso- die/Allegro Bar-baro" uit 1979 van de Hongaarse regisseur Miklós Jancso. De film verhaalt een stuk Hongaarse ge schiedenis aan de hand van de lotgevallen van een rijke familie. In de film worden werkelijkheid en droom met el kaar verweven. De voorstelling begint om acht uur. De en tree bedraagt f6, leden betalen f5. Het filmhuis vertoont op vrijdag 30 mei de film „De grote stilte" van Ingmar Bergman, de laatste film in de cyclus van het LVC over deze regisseur. De film gaat over het wegvallen van communicatie tussen mensen, in dit geval tussen de zusters Anna en Esther. De voorstelling begint om 23.30 uur. Entree f5,50, leden betalen f4,50. Feest in De Kooi In de wijk de Kool wordt op 31 mei, ter viering van de verjaardag van prinses Juliana uitgebreid feest ge vierd. 's Morgens loopt tussen 0.900 en 10.00 uur de Ko ninklijke Harmoniekapel door de wijk. Om 10.00 uur wordt op het plein tussen de Surinamestraat en An til- lenstraat het majorettenconcours door wethouder Tes- selaar en de heer Weter geopend. Tegelijkertijd start de fancy-fair op het plein en de kinderspelen op bet grasveld erachter. Tussen 13.00 en 14.00 uur pauzeren de majorettenteams een uurtje. Om 17.00 uur volgt de prijsuitreiking van het concours en de kinderspelen, 's Middags vanaf 14.00 uur is er in het buurtcentrum een bingodlansant en een klaverjaswedstrijd voor 65- plussers. 's Avonds is er voor de tieners uit de Kooi een disko en voor de 25plussers een bing-dansant, waarvan de toegangskaarten f 2.50 kosten. Dit feest wordt georganiseerd door de majorettengroepen: de Toekomst, de Kooigirls, de Flamin Stars en door wijk- comité de Kooi, Dienstencentrum, speeltuinvereniging Oosterkwartier en clubhuis de Mirt/Honken. LEIDEN De afdeling Lei den van vereniging tot be vordering van de bijenteelt houdt zaterdag 7 juni voor de vierde achtereenvolgende maal een bijenmarkt op het terrein van de Leidse Sterre- wachi De markt is open van negen uur tot half vier. Elk heel uur worden er op de markt demonstraties gegeven van de behandeling van bijen. Vroeg in de ochtend heeft de handel in bijenvolken plaats. De imker kan zich op de markt alle artikelen aanschaf fen die hij nodig heeft voor de behandeling van zijn bijen. Verder worden er honing, bij enwas, kaarsen, mede, boeken over imkerij en drachtplanten ter verkoop aangeboden. Natuur en milieu worden op de markt onder de aandacht gebracht dóór diverse vereni gingen en organisaties, zoals het wereldnatuurfonds, staats bosbeheer, de Leidse afdeling van amateurtuinders, de Ne derlandse vereniging biolo gisch dynamisch tuinieren en diverse kleine bedrijven. Het onderwijs is vertegen woordigd in de vorm van werkstukken en projecten over biologie, waarbij de leer lingen zelf een mondelinge toelichting geven. Het creatieve aspect van de markt komt naar voren met demonstraties op het gebied van boerenschilderen, weven, pottenbakken, spinnen, kant klossen, wolverven, manden vlechten, droogbloemen ver werken, Japanse bloemsier- kunst, kaarsentrekken, etsen, schetsen, textielapplicaties, voddenweven enzovoort. Het geheel wordt sfeervol omlijst met voorstellingen die worden gegeven door het Middeleeuws straattoneel, een folkgroep, een jeugdkoor met orkest, het Jeugdkamerkoor en een pop penspeler. Mishandeling bij Beukenschans LEIDERDORP Drie Ita lianen van 25, 28 en 48 jaar oud hebben vannacht een Egyptenaar mishandeld bij zijn woning aan de Beuken schans. De man liep verwon dingen aan het gezicht op. De eveneens in de Beuken schans woonachtige Italiaan had twee vrienden uit Den Haag laten overkomen om de Egyptenaar onder handen te nemen. De drie zijn door de Leiderdorpse politie ingeslo ten. LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 MEI 1980 PAGINA 3 iln«IDEN Naar schatting 60 studenten ^bben gistermiddag de benedenverdie- ig van het Academiegebouw van de jksuniversiteit Leiden (RUL) aan het itviapenburg bezet Met de demonstratieve Letting willen de studenten uitdruk- g geven aan hun ongenoegen over het idige onderwijsbeleid van minister A. s. De actie van de bezetters is ook ge- t op de feestelijkheden deze week ld het 405-jarig bestaan van de Leidse versiteit De studenten vinden, dat :e festiviteiten onder een huichelachtig lotto: „Leiden viert feest" plaatsvinden. )p zich zeggen de studenten niets tegen p'n lustrumviering te hebben. „Waar t aar we wel wat tegen hebben is, dat het ri tarbij blijft Over belangrijke zaken die (KSstad en de universiteit betreffen, wordt nu die dagen niet gesproken." Aldus de be* >2 tters, die in het Academiegebouw de icht hebben doorgebracht Vanocht bben de studenten contact gezocht r».w. rschillende onderwijsinstanties in Lei- os n, die solidair met de bezetting zijn. 22 mavond willen de studenten de bezet- Dg beëindigen. Dit gebeurt na afloop in. een grote onderwijsmanifestatie die - maf 20.00 uur in het Academiegebouw ordt gehouden. m i Leidse studenten hebben de bezetting van t oude gedeelte van het Academiegebouw ■.an het Rapenburg 73 zorgvuldig voorbereid. ilangrijk was, dat de bezetting gedisciplineerd e u verlopen. Vooral omdat het object, dat be- t zou worden een monumentaal pand is, dat iiigal kwetsbaar is voor brand en beschadigin- -1.1 n. Door middel van pamfletten werden sym- i5 thiserende mede-bezetters erop gewefcen, dat jvoorbeeld roken in het Academiegebouw ten [S) engste verboden was. Een uit eigen geledin- )i n samengestelde ordedienst hield tijdens de zetting een oogje in het zeil, opdat een en an- tei r ordelijk zou verlopen. ecies om 18.00 uur werd het gebouw door cir- m 60 studenten bezet en vergrendeld. De actie 1- irliep vlekkeloos. De studenten hadden keu- het moment afgewacht, dat in de aloude Ima Mater de laatste promotieplechtigheden die dag achter de rug waren. De studenten elden zich in de hal van het gebouw, De studenten trekken in stoet het Academiegebouw binnen. waar men zich beraadde op het verdere verloop van de bezetting. De zalen die men voor de be zetting niet nodig had liet men gelijk op slot doen. Incident Slechts een klein incident overschaduwde de vreedzame actie al direct in het begin. Het be trof een promotieborrel, die in een van de ont vangstzalen van het bezette gebouw ongehin derd doorgang had kunnen vinden. Toen men er vanachter de borreltafel echter lucht van kreeg, dat de officiële uitgang van het gebouw op slot was, ontstond er enig gedrang in het voorportaaltje waar de ordedienst de wacht hield. Het was de schenker en tevens leveran cier van sterke drank op dit partijtje, die van de bezetters eiste dat hij, zijn personeel en een aantal gasten ongestoord het pand moesten kunnen verlaten onder meer met het oog op de afvoer van al dan niet benutte bestellingen. De ordedienst weigerde dit aanvankelijk en wees de zeer geagiteerde man op de mogelijkheid van een aftocht via een zijdeur. Dit viel bij de restaurateur niet in goede aarde, waarop hij met geweld de voordeur probeerde te ontzetten. Uiteindelijk besloot de ordedienst om verder geweld te voorkomen de deur voor de verhitte horeca-man en enkele gasten te openen. De rest van de avond verliep verder rustig. De studenten belegden om 20.00 uur een actie vergadering met inmiddels vanuit de stad toe gestroomde sympathisanten. Wie het eventueel nog niet wist, werd verteld waarvoor de bezet ting bedoeld was. Zoals dat een uur tevoren was meedegedeeld aan de voorzitter van het college van bestuur van de RUL, mr. K. J. Cath. De studenten protesteren al geruime tijd, zoals bekend, tegen de plannen van minister Pais (de zgn. twee fasenstructuur) om onder meer de studieduur aan de universiteit tot vier jaar terug te schroeven. Ook is men in de stu dentenwereld, maar ook onder het wetenschap pelijk en technisch personeel van de RUL, te gen de aangekondigde bezuinigingen van het kabinet in de sector onderwijs en wetenschap pen. Hetgeen, wat alleen al de universiteit be treft, tot gevolg heeft, dat ongeveer 100 arbeids plaatsen van de RUL het komend jaar moeten worden ingeleverd. Op de actievergadering werd tevens besloten, dat de bezetting tot vana vond zou duren en dat er met verschillende on derwijsinstellingen in Leiden contact zou wor den gezocht om er zich over te beraden welke acties men in de toekomst denkt te gaan voeren tegen de bezuigingingsplannen van de minister. Gisteravond kregen de studenten wat dit laat ste betreft de sympathie medegedeeld van de PSP in Leiden, die stelde dat met name scholen in zogenaamde stimuleringsgebieden iedere steun goed kunnen gebruiken. Voorstel Van de kant van het College van Bestuur van de universiteit heeft men vannacht na een ver gadering met de studenten afwijzend op de be zetting gereageerd. Het college vond, dat het pand ontruimd moest worden met name uit het oogpunt van brandpreventie. De bestuurders van de universiteit, onder wie mr. Cath, stelden de bezetters voor om hun demonstratieve actie in ieder geval vanochtend in een ander gebouw van de universiteit, aan de Stationsweg, voort te zetten. Dit gebouw zou hen dan speciaal voor deze gelegenheid beschikbaar worden gesteld, zoals in het begin van de jaren zeventig tijdens een bezetting ook al eens het C.V.B. aan studen ten in overweging werd gegeven. De bezetters van het Academiegebouw wezen het voorstel vannacht echter van de hand. Wel zegden zij het college toe, dat examens vandaag in de niet bezette zalen van de Academie wat hun betreft gewoon plaats kunnen hebben. Ook het vier man tellend personeel zou vandaag bij' zijn werk in het oudste universiteitsgebouw van Leiden geen strobreed in de weg worden ge legd. LEIDEN „Kamerbewo ners, stop je woekerhuur!" Dit is, het motto waaron der de Leidse Rechtswin kel, het Bureau van Rechtshulp, het Advoca- tencollectief en de Burger raadslieden volgende week actie zullen voeren. Het is onderdeel van een landelijke actie die moet uitmonden in de overhan diging van een zwartboek aan staatssecretaris Brokx Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Volgens een woordvoerder van de Leidse Rechtswinkel rijzen de huurprijzen van kamers nog steeds de pan uit „Huren van twee- tot driehonderd gulden zijn normaal, en een prijs van vijf- tot zeshonderd gulden per maand is beslist geen uitzondering", zegt hij. De overheid heeft een poging gedaan deze misstanden aan te pakken door een puntenstelsel in te voeren op grond waarvan de huurprijs vastgesteld moet wor den. Dit systeem blijkt echter voor vele kamerbewoners met een laag inkomen vaak te hoge huren op te leveren. Het is wel mogelijk om verlaging van de huur bij de Huurcommissie aan te vragen, maar dit kan pas wan neer de kamerbewoner één jaar op dezelfde kamer woont. De praktijk wijst veelal uit dat ka merbewoners vrij snel weer een andere kamer zoeken, zodat ze voor deze regeling niet in aan merking komen. Bovendien zijn de service-kosten vaak schrikba rend hoog en bedragen soms meer dan de kale huur. In Lei den zijn gevallen bekend van Marokkanen, die voor een kamer die ze met zijn vieren delen 120 gulden service-kosten betalen op een huur van 60 gulden. Bij ongeveer twintig panden in de stad zal door een enquête ge controleerd worden in hoeverre de huurprijs overeenkomt met het aantal punten dat de kamer opbrengt en welk percentage van het inkomen opgaat aan woon kosten. Behalve het landelijke zwartboek zal er ook voor Leiden een plaatselijk zwartboek ver schijnen. Een ander probleem waar ka merbewoners naast krakers mee te maken hebben, zijn volgens de woordvoerder, de knokploegen die verhuurders op het dak van de kamerbewoner kunnen sturen om deze uit huis te zetten. In het verleden blijkt de politie volgens de actievoerders althans, wel eens verstek te hebben laten gaan bij het beschermen tegen de knokploegen. Behalve adequate politiebescherming zou ook een alarmlijn een goede oplossing kunnen zijn, een telefonische verbinding zoals die nu ook al bij de krakers bestaat. Als een on truiming dreigt, kunnen dan in' korte tijd sympatisanten worden opgeroepen. Met vijftig of zestig van deze sympatisanten voor de deur is het voor een knokploeg veel minder aantrekkelijk om tot ontruiming over te gaan, terwijl geweld dan vermeden kan wor den. Inlichtingen over de actie zijn bij alle vier deelnemende instanties te verkrijgen. De Rechtswinkel is 2 en 3 juni bovendien de hele dag bereikbaar voor hen die informa tie of hulp willen. Verder houdt de Rechtswinkel iedere maan dag- en woensdagochtend spreekuur van tien uur tot half een en dinsdag en donderdag avond van half zeven tot half ne gen. LEIDEN Lessings „Der junge Gelehrte" geschreven in 1747, wordt geroemd om de flitsende dialogen, in het bijzonder van de dienstmeid Lisette. In het stuk stelt Lessing de pedanterie en arrogantie van de jonge ge leerde Damis aan de kaak. Tussendoor spe len de huwelijksperikelen van de bedienden Anton en Lisette en van Juliane en Valer, het eerste thema zorgt voor het vele verbale vuurwerk, het laatste voor de meer komi sche aspecten, waarbij de invloed van de commedia delTarte duidelijk zichtbaar is. Dr. Pfiffikus, de vereniging van de Duitse vak groep, heeft er niet van gemaakt wat er van te maken viel. Het stuk werd te zwaar gespeeld om de komische en satirische momenten goed uit te laten komen. Stijfheid, zowel fysiek als geestelijk, overheerste de handeling; nog meer vertraging werd ingebracht door het spel met rood licht (om de terzijdes aan de geven) en de overhead projector met vertaling van de Latijn se teksten. Beide waren overbodig; terzijdes die niet waren gemarkeerd, waren evenzogoed herkenbaar, en de betekenis van de Latijnse teksten deed in feite weinig ter zake. De Germanisten hebben veel werk besteed aan de uitwerking van het stuk: de overhead pro jector, de zorgvuldig uitgezochte stukken mu ziek, de kostuums van Hoppezak, de mise-en- scène. Mogelijk is men even grondig te werk gegaan bij de spelrepetities, wat dan wel de spontaniteit en losheid die onontbeerlijk ziin bij een komedie, al dan niet satirisch, te niet heeft gedaan. JACQUELINE MAHIEU „jyn student tracht een opgewonden horaca-man te kalmeren. De studenten hadden eigen proviand meegebracht

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3