,Voor drama bij de TROS schep ik de voorwaarden' Artsenij over ongerief tijdens vakantie in het buitenland TED MOOREN: Holland Festival op radio TERUGBLIK Langste dag in 2 delen op televisie Vier radio programma's naar Prix Italia 1980 TELEVISIE VANAVON TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND RADIO VRIJDAG RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 MEI 1980 PAG HILVERSUM Vrijdag 6 juni* precies zesendertig jaar na de geallieerde invasie in Normandië, zendt de AVRO I het drie uur durende filmepos „De langste dag" uit, naar het boek van Cornelius Ryan. De film is de grootscheepse re* constructie van de massale aanval op de Normandische kusten, de eerste grote bevrij dingsonderneming in Europa. Regisseur Darryl F. Zanuck heeft met uiterste zorg deze gi gantische operatie in beeld ge bracht, zonder daarbij gebruik te maken van journaalfrag menten. De film is echter niet alleen een reconstructie van de dag zelf, maar geeft tevens een beeld van de mens achter deze onderneming, de persoonlijke reacties, de krachten en zwak heden bij zowel vriend als vijand. Zo worden vele frag menten getoond met gesprek ken tussen Duitse generaals, van een stafbespreking op Ei senhowers hoofdkwartier en van de voorbereidingen in En geland. Aan de „De langste dag" wer ken ongeveer tachtig gere nommeerde acteurs en actrices mee van vier verschillende nationaliteiten. Onder hen be vinden zich Richard Burton, Peter Lawford, Sean Connery, John Wayne, Robert Wagner, Mel Ferrer, Curt Jürgens en Robert Mitchum. Deze drie uur durende produktie wordt vrijdag 6 juni tussen 19.45 en 21.30 uur (eerste deel) en van 21.55 tot 23.00 uur (tweede deel) via Ned. I uitgezonden. „Gastcolleges" op radio over „Parlement en toekomst" HILVERSUM De NOS tal in juni in de rubriek „Gastcol leges" vier lezingen uitzenden over „Parlement en toe komst". De serie is in nauwe samenwerking met het studi um generale van de Rijksuni versiteit van Limburg tot stand gekomen. In de gastcolleges wordt na een historisch overzicht over het ontstaan van het parle mentaire stelsel ingegaan op aspecten als: „in hoeverre is het parlement bestand tegen de economische achteruitgang die automatisch sociale span- I ningen met zich mee zal bren gen?", „Hoe staat het met de bewapeningswedloop en de besluitvorming van het parle ment?" en „Wat is de rol van de media bij de vraag of het parlement bezig is zichzelf van binnenuit te verzwakken?". De colleges worden gegeven door drs. J. van den Berg, we tenschappelijk medewerker aan de Rijksuniversiteit in Leiden (2 juni), mr. H. van Mierlo, oud-fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer (4 juni), oppositieleider drs. J,. Den Uyl (9 juni) en prof. dr. H. Tromp, hoogleraar in de pole mologie aan de Rijksuniversi teit in Groningen (11 juni). (Hilversum 2 22.40 uur). HILVERSUM De NOS zal vier radioprogramma's in zenden naar het 32ste radio- en televisieconcours om de Prix Italia, dat dit jaar van 9 tot en met 21 september in de Noorditaliaanse plaats Riva del Garda wordt ge houden. Het betreft twee documentai res, de NCRV-produktie „Mae West", een portret van deze 87-jarige filmster, en de NOS- produktie „Zijn naam was Koos" over een psychiatrische patiënt. Voorts worden ingezonden in de categorie drama-hoorspelen „De onnozele kinderen" van de NCRV, een stemmenspel over de kinderkruistochten van 1212 en „Gertrude Stein vanmiddag gestorven", een KRO-herdenkingsprogramma over deze Amerikaanse schrijfster en dichteres. II Ribaltone: tv-improvisatie HILVERSUM Tijdens het Gouden Roos festival in Montreux is vorig jaar met groot succes het programma „II Ribaltone", de inzending van de Italiaanse televisie vertoond. De AVRO brengt deze RAI-produktie maan dag 2 juni om 20.27 uur via Ned. II op het scherm. II Ribaltone betekent letterlijk „het grote toneel" en is een programma zonder presentatie en zonder thema; de ene scène ontstaat uit de andere. Het is een nieuwe vorm van impro visatie-televisie. De humor vormt het enige consequente uitgangspunt, verbaal en visu eel. Regisseur was Antonello Falqui. „Laten we het niet hebben over de grootste, de duurste, de langste. Dat interesseert me niet zo, al is het wel waar dat onze „Lessen in liefde", die in oktober worden uitgezonden, de duurste dra maserie vormen die ooit in Nederland is uitge zonden". Ted Mooren, hoofd drama en kunstza ken bij de TROS, is geen verteller van kam- Sioensverhalen, al lijkt hij daar tijdelijk op. looren weet uit het geheugen dat de „Lessen in liefde" zijn omroep 230.000 gulden per aflevering hebben gekost, dat de serie uit zes delen van ze ventig minuten bestaat en Paul Melton er de schrijver van was. „Jan Keja regisseert en Nel de Clerck produceert; het gaat over een welgestelde familie die een pestgebied ontvlucht, het wordt heel mooi. Maar ik interesseer me toch meer voor het totaal van mijn werk; ik schep voorwaarden waardoor iets kan gebeuren met het talent van anderen. Neem als voorbeeld de twee films van de Nederlandse Filmacademie 'Rasper en Hugo' en 'Schijnbewegingen', die onlangs zijn uitgezon den. Ik was daar nauw bij betrokken en ik ben blij dat de TROS die films kon uitzenden; het zijn goede films. En ik doe meer". Ted Mooren behoort, zoals vele anderen die bij de TROS werken, niet tot de liefhebbers van sommige aangekochte Amerikaanse series. „Die Hulk, de Charles Angels en dat soort hoeft voor mij niet. Maar daar staat wel tegenover dat deze produkties goed koop zijn en we daardoor financieel in staat zijn pro gramma's te maken die ik persoonlijk beter vind. Een eigen programma van een uur kost al gauw een ton; we krijgen per uur 29.000 gulden. De rest moet dus ergens vandaan komen en met dat tientje per lid kom je niet ver. Daarom wil ik niet te hard op die Hulk mopperen". Ted Mooren, 38 jaar, behoort ook tot de brede groep van Hilversumse omroepmedewerkers die oog heb ben voor goed televisiewerk, dat op elke omroepbuis geplaatst kan worden. Deze medewerkers worden zelden directeur en zijn tevreden zolang zij in alle rust hun werk zo goed mogelijk kunnen verrichten. Overigens was Mooren niet de man die van jongsaf televisieman wilde worden. „Ik ben begonnen als free-lance cameraman en later ging ik voor eigen re kening regisseren en produceren. Documentaires en films die ik in opdracht maakte. Het is heel lang goed gegaan, tot ik aan een opdracht zo'n beetje fail liet ging. Ik heb me niet failliet laten verklaren, maar ik zat wel aan de grond. Dat kwam zo: een fa briek gaf me de opdracht een film te maken over hun produktieproces. Ik nam dit werk aan, kocht alle film die ik nodig dacht te hebben in één keer, zoals gebruikelijk is, om verzekerd te zijn van een constante kleurkwaliteit. Bovendien betaalde ik alle huurkosten van de filmapparatuur; dat is ook gebrui kelijk. Ik had van de fabriek al wat geld gekregen zodat ik deze dingen kon betalen, maar ik had nog geen geld voor de honoraria van alle medewerkers. Die wilde ik betalen als de film klaar was en ik uit betaald had gekregen. Maar ik kreeg niet uitbetaald, omdat de fabriek failliet ging en dus helemaal geen behoefte had aan films over een produktieproces dat niet meer bestond. Maar mijn medewerkers wilden voor hun werk alsnog wél geld zien... Ik heb ze een voor een afbetaald, niemand heeft een cent minder gekregen dan was afgesproken, maar het heeft me wel een paar jaar gekost om ze tevreden te stellen. Dat was de reden, waarom ik in 1971 in loondienst Ted Mooren, vrij man in loondienst. moest. Ik kwam bij de TROS, toen Landré er nog was. Mooren, zei hij, je bent regisseur, maar ik heb een producer nodig en dat werk kan je ook. Goeie regisseurs huur ik wel. Daarom begon ik als produ cer. Maar ik ben nu wéér aan het sparen; niet voor een vastomlijnd doel, maar voor het geval ik toch weer iets zelf wil gaan maken. Een film bijvoorbeeld, die de TROS wel wil uitzenden maar niet wil ma ken. In zo'n geval moet ik kunnen zeggen, okee, ik maak die film dan zelf wel." Opvatting Zo'n film zou kunnen gaan over de mens in de oor log, een man die per ongeluk door een dronken ver zetstrijder wordt neergeschoten. Mooren: „Hank On rust en ik hebben ongeveer dezelfde opvattingen over dit onderwerp. We hebben het er over. Maar dan vragen we ons af, of zo'n film wel gemaakt kan worden, omdat je met nabestaanden rekening moet houden. Stel dat onze hoofdrolspeler in de herinne ring van de familie voortleeft als iemand die voor zijn land is gestorven, dan kan je daar niet aanko men. Je kan dan niet zo veel jaar later even komen vertellen dat die man helemaal niet dood had gehoe ven, dat het een stommiteit was, een ongelukje. Afgezien van het plezier waarmee Ted Mooren eigen gedachten tot eigen films wil kunnen omzetten als zijn kapitaal toereikend is is zijn plezier in het loondienstwerk voor zijn omroep groot. „Ik kan in mijn huidige functie voorwaarden scheppen waarin iets kan gebeuren. Daarom is de filmacademie voor mij interessant en niet alleen omdat ik in de exa mencommissie van die academie zit. Af en toe leve ren ze erg goed werk en dan wil ik de makers in de gelegenheid stellen met ons te komen praten. Na tuurlijk blijft dat werk een soort bewijs, dat ze hun werk aankunnen. Maar als zo'n werkstuk goed is, moet je het ook kunnen uitzenden. Dat gebeurt dit seizoen twee keer en volgend seizoen eveneens". Mooren heeft met zijn afdeling drama en kunstzaken eerder een goede naam opgebouwd door werk van Roald Dahl en Guy de Maupassant uit te zenden. „Ik ben verantwoordelijk voor alle door ons geprodu ceerde of mee-geproduceerde programma's. Maar de ideeën daarvoor komen voornamelijk van Jan Keja en Hank Onrust" FRITS BROMBERG Het grootste deel van Artse nij is vanavond gewijd aan kleine ongemakken die Ne derlanders op vakantie in het buitenland kunnen oplo pen. Een infectie hoeft mini maal te zijn om de zorgvul dig uitgestippelde vakantie geheel te verknoeien. Aart Gisolf, gesteund door des kundigen op dit gebied, gaat in op het voorkomen daar van. Hij richt zich vooral op kinderen. Gisolf waar schuwt ook tegen het meene men van zwerfdieren uit het buitenland, die daar een re delijk zorgeloos leven lijken te genieten, maar in Neder land voor heel onprettige verrassingen kunnen zorgen. In Artsenij voorts een ziekte die in de taboesfeer ligt, aambeien en vreemde voor werpen in het lichaam. Die „vreemde voorwerpen" zijn niet alleen knikkers, maar ook scharen, klemmen, ge bitten en dergelijke, die soms operatief moeten wor den verwijderd. Gisolf: „Veel mensen denken dat ze meteen naar de dokter moe ten, als ze iets verkeerds hebben ingeslikt, maar meestal raken zij dat voor werp op natuurlijke wijze kwijt Alleen als het langer duurt dan een paar dagen is het verstandig naar de dok ter te lopen, zeker als het erg puntige dingen zijn. Maar de maagwand is sterk en tegen veel bestand". Ned. I, 22,10 uur. Blue Velvet In het Ouwehands Dierenpark in Rhenen gaf de Engelse jeugd big band Blue Velvet een concert. Ned. 1,19.20 uur. Nieuwe rijken Eric Peereboom ging met ca meraman en regisseur Cor de Jager naar Singapore, Zuid- Korea en Taiwan om de huidi ge economische ontwikkeling in die landen te registreren. Peereboom noemde zijn repor- hou t het lJ scherm in het oog tage „De nieuwe (bijna) rijken en wij"en legde een verbin ding tussen deze landen die een krachtige economische ontwikkeling doormaken en Nederland. Ned. 1,19.50 uur. Operetteconcert Onder leiding van Jan Stulen geven solisten, het Omroep koor en het Promenade Orkest een programma van bekende operettefragmenten. Centraal in deze uitzending staan wer ken van Johann Strauss jr. Joop de Jongh komt citer spe len en voorts geeft de Hoofd stad Operette een balletuitvoe ring. Ned. I, 20.40 uur. Te land Nederlanders die dachten dat zij zich met zelfgeconstrueerde vaartuigen behoorlijk voort konden bewegen, kregen de kans dit te doen voor het pro gramma „Te land, ter zee en in de lucht". Deze keer wor- Derek Jacobl als Claudius. den dé opnamen uitgezonden van een badkuipenrace vanuit de Efteling in Kaatsheuvel. De deelnemers moeten niet alleen een wedstrijdtraject afleggen, maar ook hindernissen over- Claudius Deel 6 van „Ik, Claudius" is getiteld „Een beetje rechtvaar digheid". Augustus is overle den en Tiberius bestijgt de troon. De broer van Claudius, Germanicus, weet te veel van de dood van Augustus en komt door vergiftiging aan zijn ein de. Agrippina, de vrouw van Germanicus wil wraak en wijst drie partijen aan, die ver antwoordelijk voor de dood van haar man kunnen zijn. En dan speelt ook de 9-jarige Cali gula een boosaardige rol; op die leeftijd al een monster. Ned. II, 2L30 uur. Soap 'Het laatste deel van Soap van dit seizoen wordt uitgezonden, rond het wel en wee van twee families. Bekend is nu, wie de moordenaar is van Peter Campbell. Als Burt Jody's vriend ontmoet krijgt hij een nieuwe schok, Chester heeft het moeilijk en Corinne ont moet de moeder van Tim. Ned. II, 23.10 uur. Hilversum Behalve een da gelijks Holland-Festival-Jour naal van 12.02 tot 12.05 uur via Hilversum 4 brengt de NOS-' radio in de periode van 1 tot 23 juni van vijftien concerten of andere muzikale evenemen ten een rechtstreekse uitzen ding, in de meeste gevallen tussen 20.00 en 22.30 uur via Hilversum 2. In de pauze vol gen interviews, kommentaren etc. Hieronder een overzicht van deze rechtstreekse uitzendin gen: Donderdag 5 juni wordt uitge zonden 19.30-24.00 uur, Opera „Thijl" van Jan van Gilse; Vrijdag 6 juni 20.00-22.30 uur, Paul Hindemith - Konzertmu- sik für Streicher und Blech- blëser Opus 50; Peter Tsjai- kowsky - Vioolconcert; Alexander Borodin - Tweede, symfonie in B kl.t.; Zaterdag 7 juni 20.00-24.00 uur, Strip-opera „Aap verslaat de knekelgeest" van Peter Schat; Zondag 8 juni 11.00-13.00 uur, Hilversum 4, Ensemble Se- quentia uit Keulen met „De vulgari eloquentia: Dante en de Troubadours"; 20.00-22.30 uur, Hilversum 2, Nederlands Kamerkoor o.l.v. Eric Ericson; Maandag 9 juni 20.00-22.30 uur, Nederlands Kamerorkest o.l.v. Kees Bakels m.m.v. solis ten. „L'Ile de Merlin" of De Omgekeerde Wereld, een ko mische opera van Chr. Willi- bald von Gluck. Dinsdag 10 juni 20.00-23.00 uur, 1). Camerata Trajectina met muziek uit de Tachtigjari ge Oorlog. Verder flitsen van gelijktijdig in het Muiderslot optredende musici: Sequentia uit Keulen, Karpoen en Ton Koopman; 2). „Li Gieus de Robin en de Marion", een luchtig stuk uit de dertiende eeuw van Adam de la Halle. Gelijktijdig met de NOS-televisie via Ned. 1; Woensdag 11 juni 20.00-22.30 uur, Geoffrey Douglas Madge, piano, J. S. Bach/F. Busoni - Toccata, adagio en fuga, K. So- rabji - delen uit „Opus Clave- cembalisticum", M. Reger - Variaties en fuga op een the ma van J. S. Bach, opus 81; Zaterdag 14 juni 20.00-22.30 uur, Radio Filharmonisch Or kest en Omroepkoor o.l.v. Pe ter Eötvös en Karlheinz Stock- hausen, Karlheinz Stockhau- sen - Michaels Jugend (Euro pese première); Karlheinz Stockhausen - Michaels Heim- kehr (wereldpremière in op dracht van de NOS-radio); Zondag 15 juni 11.00-13.00 uur, Hilversum 4, Collegium vocale Gent o.l.v. Philippe Herreweg- he, The Harlekin Baroque Or chestra o.l.v. Ton Koopman en solisten. Werken van J. P. Ra- meau; Woensdag 18 juni 20.00-22.30 uur, Radio Kamerorkest o.l.v. Ernest Bour m.m.v. Aart Roze- boom, klarinet, Pierre Boulez - Eclat; Peter Schat - Entelechie I; Peter Schat - Mozaieken; Pierre Boulez - Domaines (so list: Aart Rozeboom); Vrijdag 20 juni 20.00-22.30 uur, Nederlands Kamerorkest o.l.v. Antoni Ros-Marba m.m.v. Gi- don Kremer, viool, Jean Jac ques Kantorow, viool en de ca baretier Fons Jansen. André Douw - Styx (in op dracht van het Nederlands Kamerorkest t.g.v. het 25-jarig bestaan); Franz Schubert - Po lonaise in B kl.t. voor viool en klein orkest (solist: Gidon Kremer); Alfred Schnittke - Concerto grosso voor twee vio len en kamerorkest (solisten: Gidon Kremer en Jean Jac ques Kantorow); Cabaretier Fons Jansen in „Humoreske voor orkest en bestel; W. A. Mozart - Haffner Sym fonie KV 385; Zondag 22 juni 11.00-13.00 uur, Hilversum 4, The Clerkes of Oxenford o.l.v. David Wulstan met Engelse geestelijke mu ziek van William Byrd, John Sheppard en Thomas Tallis (Lamentationes Jeremiae); 14.00-16.00 uur, Hilversum 4, Concertgebouworkest o.l.v. Michel Tabachnik m.m.v. Ar- leen Auger, sopraan. Pierre Boulez - Pli selon pli; 19.00-23.00 uur, Slotavond Hol land Festival 1980 met daarin: Het Promenade Orkest o.l.v. Jan Stulen m.m.v. Margarethe Albers, sopraan; Marianne Dieleman, alt; Nico Boer, tenor en Henk Smit. Selekties uit „La vie parisienne" van J. Of fenbach en „The yeoman of the guard" van A. Sullivan. Verder The Clerkes of Oxen ford, het Orgella Kwartet, het Willem Breuker collectief, het Nederlands Circusorkest, Ka proen, de Utrechtse popgroep Braak, slagwerkgroep Den Haag, de Lyrische Komedie en La Confrérie des Fous. NEDERLAND 1 N09 18.00 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.40 Paspoort, voor Turken 18.50 Emilie 18.55 Journaal AVRO 18.59 Alleen op de wereld 19.20 Blue Velvet, muziekprogramma 19.50 De nieuwe (bijna) rijken en wij, reportage 20.40 Operette - concert N09 21.37 Journaal ■21.55 Dn Haag vandaag 22.10 Artsenij 22.50 Journaal NEDERLAND2 TELEAC 18.25 Het menselijk lichaam, 2e cyclus (8) N09 18.55 Journaal TR09 18.59 Woody Woodpecker, tekenfilm- 19.07 DeHulk, tv-serie NOS 20.00 Journaal TROS 21.30 Ik, Claudius, tv-sarle 22.20 Aktua Tv 23.10 Soap, tv-eerla NOS 23.40 Journaal DUITSLAND 1 (Reg. progr.: NDR: 18.00 Der (J bare, tv-serie. 18.30 Aktual Kleuterserie. 18.55 Oer Unsii tv-serie. 19.25 Reg. maga; Progr.overz. WDR: 18.00 Llchj 18.15 Elne amerlkanlsche L tv-serie. 19.15 Aktual. 194® progr.) 20.00 Journ. 20.15 DlJ' progr. 21.00 Mux.progr. 21.451 progr. 22.30 Aktual. 23.00 f Mutter, tv-film. 0.45 Journ. OUfTSLANO 2 18.20 Oie Seiltanzer, tv-serteï Journ.19.30 Filmportret. 21.0. 21.20 AktueeJ magaz. 22.051 tv-spel. 23.25 Journ. DUITSLAND WDR 3 18.00 Kleuterprogr. 18.30 Curd tuurkunde. 19.00 Jeugdmagaz Journal 3. 20.00 Journ. 20.151 blue Jeans (Aloha. Bobby andj" speelfilm. 21.40 Inform, progr] AktuaJ. Aansl.: Tv-portret. j Journ. BELGIE NEDERLAND 1 18.00 Tekenfilmserie. 18.05 kinderprogr. 18.35 De schelm ken van Gorrl, tv-serel. 19.0' film. 19.05 Sport. 19.35 Me< Morgen. 19.45 Journ. 20.10 F tv-serle. 21.00 Panorama. 21.5 het menselijk geweten, tv-serle| BELGIE NEDERLAND 2 BELGIE FRANS 18.15 Spelprogr. 18.30 Reg. 19.00 Cult, magaz. 19.15 Reg. j 19.27 Weerber. 19.30 Journ. Wetensch. progr. Aansl.: filmnj NEDERLAND 1 OPEN SCHOOL-N09 10.20 Fries voor Friestaligen (17) N09 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 N09 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.05 Aktual. 10.25 Schick mir keine Blumen (Send me no flowers), speelfilm. 12.05 I magaz. 12.50 Persoverz. 13.00 16.15 Journ. 16.20 Documl film. 17.05 Wetensch. progr.l Journ. (Reg.progr.: WDR: 8.0® Schooltv.) DUITSLAND 2 10.30 Kleuterprogr. 16.15 FilrrfefT tage. 16.45 Journ. 16.55 SporJut. 17.40 Gevar. progr. fDD DUITSLAND WDR 3 BELGIE FRANS 17.15 Schooltv. 17.45 Frederic, HILVERSUM 1 NCRV: 18 11 (S) Hier en nu. 10 30 (S) Lichte muz. 18.45 (S) Leger des Heilskwartler. (NOS 18 55 Olympla s Ronde van Nederi 19.02 (S) De wereld zingt Gods lof. 19.55 (S) Op de man af. 20 03 (S) Metropole orkest. 21.02 (S) Kerkorgelconcert. 21.40 (S) Lltera- ma-donderdag. 22.20 (S) BI) de lijd. NOS: 23.02 (S) Met het oog op morgen.KRO: 0.02 (S) De Nachtspiegel. 1.02 (S) Tussen de hoe zen met Winfried Povel. 3.02 (S) Herrie ol Harry op I 6 02 (S) country time. 6.50 Het kerkgenootschap 50 P.P.: Ufa. CDA" AVOR: 19.00 Fra 19 14 Lichte gramm.muz. 19 20 (Sk g( 1 gespeeld 21.00 (I i cello: klass. Nws. 22.40 (S) Het Gaudeamus tet speelt Nederi. componisten Jazz Spectrum. 23.55 Nws. HILVERSUM 3 NOS: 18.03 (S) Oe Avondspils. TROjl°» (S) Poster. 20.02 (S) Soul Show. Z HL Sesjun. 23.02 (S) LP-v. jur nieuws. KRO: 7 03 Echo. 7 13 (S) Even na zeven. (8.03 Echo) 9.03 (S) Gevar. progr. 12.03 (S) Idem. (13.03 Echo.) 14 02 (S) 5 maal 3. 15.03 (S) Op de Valreep. 17.02 (S)En Vpro. (7.30. 8.00 en 8.30 Nws 9 00 Gym voor de vrouw, f.—J% 9.10 Waterstanden. 9.15 Ex- Inrl» pres-Vpro. NCRV: 10 30 Het Eu ropees parlement. NOS: 10.45 Werkbank. 10.55 NOS-progr.-overz. AVRO: 11.00 Schoolradio. TROS: 11.20 Week In - week uit. 12.26 Meded. voor land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.36 Aktua. NOS: 13.00 Nws. 13.11 Meer over minder. 14.20 Op de zeepkist- ...komt u maar. 14.45 '1 Kan van nut zijn. 15.30 Van onze redactie. VO( lo-radio (17.30 Nws leder heel uur nle 1 (S) Ronduit. 8.03 (S) EOl~ daad. 8.05 (S) Tijdsein. S1 z izikale fruitmand. Te elfder ure. NCRV: on stop. 12.03 4.02 Tipparade. Popiourn. 15.30 (S) Top-40. 9.30 (S) eert: Luzerner Fest*w>cheïr V00:11.00 (S) Muz. voor „ön (12 00 Nws EO: 13.00 (S) Klass juwelen. 14.00 Nws 14.02 Theologisc «l kenningen. 14.20 (S) Klass. concert. 15.00 (S) Muziek-op-vier. Met het Paard van Troje voer de de IKON de kijker in het doolhof van het onderwijs. Er zijn driehonderdduizend 15- tot 18-jarigen die weinig trek hebben in onderwijs in welke vorm dan ook. Een enkele, zo bleek uit deze aflevering, vond het als tijdverdrijf nog wel ge schikt. Toch werd ook het ont breken van een diploma aan het slot gevoeld als een gemis, als iets dat er toch wel bij hoorde wilde je verder komen. Het grootste probleem, aldus deskundige Van Kemenade, is dat kinderen van 11 jaar van uit hun milieu moeten kiezen. Hij bestreed dat de midden school een eenheidsworst zou zijn, er valt heel wat mee te experimenteren. Maar die middenschool is er nog niet. Wel de vormingsschool, waar mee de kijker vluchtig werd geconfronteerd. Ook werd nem een kijkje gegund in de groene school. Toen zal het hem wel geduizeld hebben van al die mogelijkheden en vor men om een goed lid van de maatschappij te worden. En dan is nog niet de vraag beant woord of de maatschappij dat allemaal zal honoreren met passende werkgelegenheid. Ie mand namens het ministerie zei het een schandelijke zaak te vinden als dat niet zo zou zijn. Het probleem werd er niet minder ingewikkeld door. Tenslotte kon men Ronald volgen op het eindexamen. Hij mocht iets zeggen over de ma's van schrijver Heri Hij vond hem niet zo'n schrijver, maar was we frappeerd doordat zijn h zo veel op hemzelf leken zelfde pessimistische kij de medemens had hij Hoewel het dus eigenlijk over hem ging dan over mans werd toch een acht hem aanbevolen. Verm lijk voor het deel dat n uitgezonden. Verder was er, omdat woensdag was, weer het ge geweld op de buis. B en Duitsers liepen elka: Spaanse grond voortdurei de weg en Veronica liet niets eens zo heel oude partij zien met Charles son. Tijn van Eijk viert eind maand zijn 25-jarig jubi als klavierspeler. Ter geil heid daarvan organised stichting De Zilveren Toe 30 mei, 31 mei en 1 juni Festival van Klassieke Mi in de stad Breda met concerten door o.m. vijf nisten, zes vocalisten ,het derlands Kamerorkest, Cantorij van de Laurens te Rotterdam, een koffie eert en een optreden van Gewestelijk Orkest. Op al concerten treedt Van Eyc als concertgever, solist of 1 1 leider. Bovendien is et beiaardconcert door sL beiaardier Jacques Maasc* i

Leidse Courant | 1980 | | pagina 2