NOS zet mes in tv-reportages van Olympische Spelen Ruppert vertrekt uit Raad van State Carter in juni naar Joegoslavië Politie Z-Afrika schiet school kinderen dood UDENTEN BEZETTEN EIDS ACADEMIEGEBOUW ïachtelijk issen geldt Js experim en t Onrust "P ivanURK Autodieven aktief in Leiden fcidóe (Boirtant ekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas •edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) nementen: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Donderdag 29 mei 1980, 70e jaargang no. 21667 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Reportage „De nieuwe (bijna) rijken en wij" om 19.50 uur op Ned. I en om 22.10 uur „Artsenij". Op Ned. II om 20.27 uur „Te land, ter zee en in de lucht" en om 21.30 uur „Ik, Claudius". Enkele opklaringen Kans op een bui, maar ook op klaringen. Middagtemperatu- ren rond vijftien graden. Mati ge wind uit noordelijke rich tingen. Zon op 05.25, onder 21.45 uur. Hoogwater Scheveningen 04.10 en 15.58 uur, laagwater 12.13 en 00.33 uur. EN Ongeveer zestig studenten en gistermiddag het Aeademiege- van de Leidse universiteit aan het ^Hnburg uit protest tegen de bezuini- plannen en een aantal in voorbe- 5ig zijnde wetten van minister A. van onderwijs en wetenschappen, udenten lieten de actie welbewust avallen met het lustrumfeest van iversiteit, die 405-jaar bestaat. Een dat door de bezetters nogal „hypo- wordt genoemd, omdat het de aan- t afleid van allerlei problemen die enteel in de stad en universiteit P- [zetting verliep ordelijk en nagenoeg zonder incidenten. De politie liet het ge bouw ongemoeid. De studenten hebben het college van bestuur van de universiteit toe gezegd te waken voor de veiligheid van het oude monument. Vanavond zijn de studen ten van plan het Academiegebouw te verla ten. Dit zal gebeuren na afloop van een meeting waaraan verschillende onderwij sinstellingen in Leiden meedoen. Een voor stel van het college van bestuur aan de stu denten om vandaag een ander universi teitsgebouw, dat minder kwestsbaar zou zijn, voor de demonstratieve actie uit te kiezen, is vannacht door de bezetters van de hand gewezen. (Zie verder pag. 3) Hendrik Koekoek Koekoek wil ton schadevergoeding DEN HAAG Boerenleider Hen drik Koekoek voelt zich „aangerand" in zijn goede naam en heeft daarom van de officier van justitie in Arn hem een ton schadevergoeding ge vraagd. Zijn woede geldt vooral de Edese en Bennekomse politiefunctio narissen die zich „als Duitse Feldwe- bels" gedragen zouden hebben door hem als dierenbeul in de publiciteit te brengen. Tegen het Tweede Ka merlid was een gerechtelijk vooron derzoek wegens vermeende dieren mishandeling ingesteld. Doordat er onvoldoende aanwijzingen voor schuld waren, heeft de officier van justitie deze maand afgezien- van ver volging. Behaard nasi-vlees HAARLEM In het jaarverslag over 1978 maakt de Keurings dienst van Waren in Haarlem melding van merkwaardige vondsten door consumenten. Zo zat in een pak voorge bakken frites een bal pen, terwijl er geen sprake was van een re clameactie. Een pbt uien herbergde naast de uien ook een stuk ver band en in een pak nasi zat een stuk vlees. Op zich niet vreemd, zij het dat het vlees nog geheel behaard was. D'66 wint in Rotterdam en Almere ALMERE Met ruim 25 pro cent van de stemmen is D'66 gisteren als grote winnaar uit de bus gekomen bij de voor het eerst gehouden adviesraadsver kiezingen in Almere. Bij de verkiezingen voor de zes deelgemeenteraden in Rotter dam behaalde D'66 stemmen percentages die varieerden van 10 tot 16 procent. In vergelij king met de gemeenteraadsver kiezingen van 1978 gingen de democraten er hier gemiddeld 10 op vooruit. De PvdA ver loor een gelijk percentage. Het CDA bleef gelijk. Zie verder pagina 13, Naaste medewerker Carter vrijgesproken van cocaïnegebruik WASHINGTON De naaste medewerker van president Carter, Hamilton Jordan, de chef-staf van het Witte Huis, is vrijgesproken van de be schuldiging dat hij in 1978 in een nachtclub in New York cocaïne heeft gebruikt. Dit is gisteren door de speciale aanklager, die de zaak heeft onderzocht, bekendgemaakt. Als reden voor de vrijspraak werd opgegeven dat er onvol doende bewijs was om Jordan te vervolgen. Voor de beschul diging dat Jordan ook in 1977 cocaïne had gebruikt was „geen enkel bewijs" gevonden. HILVERSUM Als er in de huidige situatie weinig of geen vernadering komt, zal de NOS van de Olympische Zomerspelen in Moskou in plaats van de geplande 148 uur hoogstens veertig uur televisiebeelden brengen. Daarvan zullen 28 uur worden be steed aan de dagelijkse olympische journaals (van 18.00 tot 19.00 en van 22.30 tot 23.30 uur). De resterende twa uur zullen worden gebn '*:t voor eventuele rechtstreekse uitzen dingen. Alle journaals komen op het eerste net en zondags op het tweede. Het besluit minder aandacht aan de Zo merspelen te besteden is volgens Carel Enkelaar, hoofd dienst tv-programma's van de NOS, genomen op puur journalis tieke gronden. De NOS meent dat onder de huidige omstandigheden een uitvoerige verslaggeving overbodig is geworden. Het is volgens de NOS voldoende het gebeu ren op journalistiek verantwoorde wijze te begeleiden. Een consequentie zal zijn dat de televisieploeg van de NOS, die aanvan kelijk uit zeventien man zou bestaan, nu met maar acht man naar Moskou gaat. Volgens Enkelaar beraadt de NOS zich nog over de vraag hoe de openings- en sluitingsplechtigheden op het scherm ge bracht moeten worden: rechtstreeks of in een samenvatting. Voorts wordt wel de mogelijkheid opengelaten voor uitzendin gen van belangwekkende evenementen en /of prestaties. DEN HAAG De vice-president van de Raad van State, dr. M. Ruppert, he- fet koningin Beatrix ontslag uit zijn functie gevraagd per 1 oktober a.s. Hij is van oordeel dat zijn tijd om dit ambt neer te leggen gekomen is. De heer Ruppert wordt 1 september 79 jaar oud. Dr. Ruppert is bovendien van mening dat de functie van vice-president van de Raad van State dermate zwaar geworden is dat een jongere die taak moet overne men. Ruppert is 27 jaar bestuurder van de christelijke vakbeweging geweest, waar van 12 jaar voorzitter van het CNV. Ver volgens was hij 14 jaar lid van de Raad van State en daarna zeven jaar vice-pre sident van dit college. Hij was ook van 1954 tot 1959 lid van de Eerste Kamer voor de AR. In de kabinetsformatie 1973 was hij samen met mr. J. Burger kabi netsinformateur. Die formatie leidde tot het kabinet-Den Uyl. OOK BEZOEK AAN VATICAAN WASHINGTON/BEL GRADO De Ameri kaanse president Carter zal volgende maand be zoeken brengen aan Ita lië, het Vaticaan, Joe goslavië, Spanje en Por tugal. Dit is gisteren ge lijktijdig in Washing ton en de respectievelij ke Europese hoofdste den bekendgemaakt. De rondreis van de Ameri kaanse president begint direct na de economi sche topconferentie van de zeven belangrijkste industriestaten op 22 en 23 juni in Venetië. van Carter aan Belgrado, met name omdat zijn afwe zigheid op de begrafenis van president Tito in het Westen zeer felle kritiek en in Joegoslavië gevoelens van teleurstelling had op geroepen. Vóór de economische top conferentie brengt Carter een bezoek aan Rome en de paus (19 - 21 juni). Di rect na de besprekingen in Venetië reist de Ameri kaanse president naar Bel grado, waar hij twee dagen blijft (tot en met 25 juni). Op 26 en 27 juni staan de bezoeken aan Madrid en Lissabon op het program ma, waarna naar washing- ton wordt teruggevlogen. [HAAG Het eerste seizoen van 's nachts tvissen op de Nederlandse binnenwateren geldt rperiment In de loop van het jaar zullen de er- igen binnen de op te richten adviesraad voor de envisserij worden besproken. Dit heeft minis- Iraks van landbouw en visserij gisteren meege- 1 na overleg met belangenorganisaties van t- en beroepsvissers. et IJsselmeer zal 's nachts niet gevist mogen worden, linister heeft hiertoe besloten vanwege de belangen ie beroepsvisserij. Ook overweegt de minister sterk et 's nachts vangen van aal met een hengel te verbie- pe minister wil nog deze week zijn definitieve stand- bepalen. De minister vindt trouwens dat ook de Frie ten moeten worden uitgesloten van het nachtvissen. aortvissers zijn met het nachtelijk visverbod op het meer niet zo ingenomen, evenmin met het nachtelijk •bod voor aal. De controle hierop zou trouwens de no- •robleraen opleveren. In de Indiase deelstaat Assam is het gisteren opnieuw tot gevechten gekomen tussen de au tochtone bevolking, die immigranten en gastar beiders uit de omrin gende deelstaten en landen, zoals West-Ben galen, Nepal en Bangla- desj, wil verdrijven, en de politie. De politie opende het vuur op jon geren die huizen van de immigranten in brand staken. Bij de ongere geldheden van de afge lopen week zijn tot nu toe 28 doden en vele honderden gewonden gevallen. aren dat tevergeefs. Want er noeg om ledereen scheef ten lopen van het klein- JOHANNESBURG In een buitenwijk van Kaapstad zijn gisteren twee schoolkinderen van gemengd ras bij een demonstratie om het leven gekomen en twee gewond toen vier politiemannen het vuur op hen openden. Het incident vond plaats toen een groot aantal kinderen allen tieners met stenen gooiden naar een busje waarin de politiemannen zaten. Volgens ooggetuigen stopte het busje toen het werd geraakt, waarna de man nen uitstapten en op de kinderen begonnen te schieten. De politie heeft het gebeuren bevestigd, maar weigerde nadere bijzonderheden te geven. Minister Le Grange van politiezaken heeft aan de ouders van de gedode kinderen zijn verontschuldi gingen aangeboden. Tegelijkertijd waarschuwde men van rege ringszijde schoolkinderen voor het gebruik van geweld. Intussen lijkt het erop dat de Zuidafrikaanse politie door massa le stakingen van niet-blanke scholieren en onderwijzers een ein de wil maken aan de al zes weken durende schoolboycot. In Port Elisabeth, in de oostelijke Kaapprovincie, werden gisteren 275 zwarte scholieren gearresteerd die betoogden voor vrijlating van vier collega's. Bij Kaapstad joeg de politie een groep demon strerende kleurling-scholieren met stokken uit elkaar. Volgens Zuid-Afrika zijn in verband met de schoolboycot ongeveer 1500 mensen gearresteerd, van wie de meesten na verschijning voor de rechtbank weer zijn vrijgelaten. (Zie verder pagina 11, ADVERTENTIE 'e nieuwste AMERIKAANSE ORGELS 0.9. Hammond. Wurlitisr. Lowrey. Pri|*en v.a. 2195.- voorV|95.- Lozingen Bayer geen vrijbrief andere bedrijven DEN HAAG Het verlenen van een vergunning aan het chemische concern Bayer om voor maximaal twee jaar 550.000 ton chemisch af val in de Noordzee te lozen, is te beschouwen als een weigering van lozing op ter mijn Dat heeft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) laten weten die hieraan de conclusie verbindt dat er geen sprake is van een precedent-werking waardoor ook andere bedrij ven rechten zouden kunnen claimen voor lozing van che mische stoffen in de Noordzee. Verkeer rond Parijs grote chaos tijdens bezoek paus PARIJS De Parijse poli tie verwacht dat het verkeer in de Franse hoofdstad de komende dagen, tijdens het bezoek van paus Johannes Paulus II, een grote chaos wordt Zowel het verkeer in de stad als op de doorgaande wegen zal ernstig worden opgehouden door de grote belangstelling van de Fran sen voor het eerste bezoek van een paus aan hun land, nadat Napoleon zich in 1804 tot keizer kroonde. De drukte begint morgenmid dag rond het vliegveld Orly, ten zuiden van de stad, wan neer bij de aankomst van de paus een miljoen mensen wor den verwacht. Zondag is er een Eucharistieviering op het ten noorden van Parijs gele gen vliegveld Le Bourget, waarbij eveneens milioenen mensen worden verwacht, zo dat op de wegen in en rond Parijs zeer lange files zullen ontstaan. Ook de beveiliging zal de komende zeer groot zijn. Er is in Parijs een politiemacht van 15.000 man op de been en de paus is toevertrouwd aan de persoonlijke lijfwacht van de Franse president. LEIDEN Een splinter nieuwe Mercedes met het. kenteken FG-69-JG is van nacht vanaf een parkeer plaats aan de Eiberpoort in de Merenwijk gestolen. De auto, die als dienstwagen werd gebruikt door een 31- jarige Leidenaar, vertegen woordigt een waarde van 44.000 gulden. Behalve de autopapieren was in de auto een radio-cassette- recorder met een flink aantal bandjes aanwezig, ter waarde van ongeveer 2000 gulden. Vanuit de Sieboldstraat werd vannacht een Honda Accoord gestolen met het kenteken 45- RM-79. De auto was eigendom van een 24-jarige Leidenaar en heeft een waarde van onge veer 9700 gulden. Straatvoetbal kost bejaarde het leven UTRECHT Een par- tijtje straatvoetbal is deze week in Utrecht geëindigd met de dood van de 71-jarige W.Smit. De bejaarde man raakte met een groepje voetballende jongelui in gevecht verwikkeld, toen hij zich boos maakte over een bal die tegen zijn auto was geschopt. Hij viel met zijn hoofd te gen de stoeprand en overleed aan de gevol gen van een schedelba sis-fractuur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1