Nottingham Forest eeft iet laf gespeeld n Westduitse sporters niet, officials wél naar Moskou „Titel Real Hadrid in ;evaar Oranjeselectie reageert goed op harde aanpak r KENIA ZIET MOGELIJK AF VAN BOYCOT [AINER ZEBEC VAN VERLIEZER HSV: nt Joke van Beusekom bij beste acht Sportwereld ham heeft niets te maken met de Russische inval in Afghanistan. Zij is bang te falen nu alle ogen extra kritisch op haar gericht zijn. Ook de manager van het schermteam John Humphries en zwemcoach Forbes Carlile hebben zich bij de boycot aangesloten. Na de sluiting van de inschrijvingsdatum voor de Spelen van Moskou lijkt de onze kerheid rond het precieze aantal deelne mers nog even groot als tevoren. De minis ter van jeugd en sport van de Afrikaanse staat Gabon verklaarde gisteren in Librevil le, dat zijn land ten onrechte voorkomt op de lijst van deelnemende landen. Zonder Gabon zouden nog 84 landen naar Moskou gaan. Intussen heeft het Moskouse organisa tiecomité bekend gemaakt, dat Kenia het besluit om af te zien van de Olympische Spelen in heroverweging wil nemen. Kenia, was een van de allereerste landen, die zich aan de zijde van de boycotters schaarde. Nu wordt het wellicht het eerste land, dat zich na de sluiting van de inschrijvingstermijn van 24 mei meldt. De overkoepelende Franse sportraad heeft besloten niet bij de openingsceremonie in Moskou aanwezig te zijn. Achter het bordje „C.N.O.S.F." zal alleen een vlaggedrager lo pen, die niet de Franse driekleur zal mogen torsen. Fransen hopen tijdens de bijeen komst met de Nationale Westeuropese Olympische Comités op 7 juni in Parijs te DONDERDAG 29 MEI 1980 PAGINA 15 komen tot één lijn wat betreft het Olym pische protocol. In Italië wil het nationale Olympische Co mité de militaire sporters niet thuislaten. Dit was door regering en parlement geëist. Volgens de voorzitter van het Italiaans olympisch comité Franco Carraro gaan er 200 atleten naar Moskou, onder wie 50 tot 70 militairen en politiebeambten. De Ierse transport en General Workers Union, de grootste vakbond van het land, heeft besloten geld bijeen te brengen voor de Moskou-gangers, die geen subsidie van de regefing meer krijgen. Los Angeles De Sowjet-Unie zal niet deelnemen aan een internationaal toernooi geweer- en pistool schieten, dat het komende weekend in München wordt gehouden. Dit in verband met de Westduitse boycot van de Olym pische Spelen van Moskou. Tijdens de achttiende Olympische dag in Oost-Berlijn heeft de voorzitter van de In ternationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF), Ad Paulen bepleit dat de spelen van Moskou „normaal moeten doorgaan". Schrijvers geblesseerd (Van onze verslaggever) ZEIST Piet SchrijverS heeft niet actief deelgeno men aan de eerste dag van het Oranje-trainingskamp in de Zeister bossen. De Ajax- -doelman kampt met een achillespeesblessure, die hem het trainen onmogelijk maakte. Bondsarts Frits Kessel: „De blessure wordt intensief be handeld. Alleen de reactie op de behandeling kan een ant woord geven op de vraag hoe ernstig de blessure precies is. Dat valt nu met nog geen mo gelijkheid te zeggen". Piet Schrijvers is niet de enige geblesseerde Oranje-klant. De blessures van Rep (enkel), Thijssen (knie), Schoenaker (lies) en Van Deinsen (knie) zijn in tegenstelling tot die van Schrijvers van minder ernstige aard. MADRID De Engelse hegemonie is in tact gebleven. De coup van de Ham burger SV is gisteravond in het matig bezette Bernabeu-stadion op een mis lukking uitgelopen. Nottingham Fo rest bleef in Madrid op de been en dankte aan een helder moment van John Robertson zijn tweede Europa Cup, waardoor de équipe van Brian Clough de prestatie van landgenoot Li verpool evenaarde. Het was een onverwachte ontknoping, want Nottingham Forest stapte als regel rechte underdog de 25e Europa Cup 1-fi- nale in. In de afgelopen Europa Cupwed strijden manoeuvreerde Nottingham Fo rest zich langs diverse hindernissen met aanvallend voetbal. Toen de tegenstand toenam, bleek de zwak geachte defensie een sterk wapen. Ajax heeft dat in de re turn van de halve finales ondervonden. De Westduitsers werd meer succes toege dacht, maar HSV verslikte zich eveneens in de vastberadenheid van Nottingham Forest. HSV had geen antwoord op de tac tiek, die Clough had uitgestippeld. Not tingham slaagde in zijn opzet op een wei nig Engelse wijze. Alleen Birtles kreeg een opdracht, die in de aanval moest wor den volbracht. De overige twee spitsen, Gary Mills en John Robertson, trokken zich bij balverlies steeds terug en drongen pas aan wanneer zij met redelijke zeker heid wisten succes te hebben. Hoge ballen Trainer Zebec van HSV had zijn tactiek daarop ingesteld. Maar de opkomende ac ties van Ivan Buljan en Peter Nogly smoorden keer op keer in een mêlée van Engelse verdedigers, die zich rond het zes- tien-metergebied hadden gegroepeerd. Het ontbreken van Horst Hrubesch in de eerste helft telde zwaar, en hoewel Not tingham Forest in de personen van Lloyd en vooral Burns in de lucht heerste, zoch ten de Hamburgse spelers toch hun heil in hoge ballen voor het doel van Shilton. De Engelse doelman eiste trouwens een hoofdrol op in het Bernabeu-stadion. Wanneer zijn defensie enige steken liet vallen, trad hij zeker en bekwaam op. Hij reageerde fenomenaal op schoten van Ma gath en had het geluk aan zijn zijde, toen Willy Reimann vanuit buitenspelpositie raak schoot. Dat zou de gelijkmaker heb ben betekend, want een minuut daarvoor had Nottingham Forest volkomen onver wacht de leiding genomen. De ploeg speelde in de beginfase bijzonder behou dend, maar in de 20e minuüt ontweek dribbelaar Robertson de te hooghartig spelende Manfred Kaltz en schoot zuiver in: 1-0. Toen HSV eenmaal tegen deze achter stand aankeek, was er van een degelijke opbouw bijna geen sprake meer. Weg met de tactische aanwijzingen van strateeg Ze bec. De beuk ging erin, maar al snel verf lauwde het aandringen van de Hamburgse formatie. Het ondoorbreekbare cordon van Nottingham Forest frustreerde HSV enorm. Branco Zebec wilde daar in de tweede helft verandering in aanbrengen en zette de bepaald niet licht geblesseerde Horst Hrubesch in. De terugkeer van Hrubesch binnen de ba sis had tot gevolg, dat de gelegenheidsspits Kevin Keegan zich in de tweede helft kon laten terugvallen naar het middenveld, waar hij normaliter ook speelt. Keegan wist echter ook geen extra dimensie te ge ven aan het spel van HSV. schreef. „De stemming in de groep is erg positief", oordeelde Zwartkruis. „Ik heb geproefd dat de be reidheid om hard te tverken volop aanwezig is. Ook bij vedetten als Arie Haan en Johnny Rep". Ruud Krol was nog niet aanwezig Inderdaad was het opvallend hoe hard ook de op het Oranjenest teruggekeerde Haan werkte. Zwartkruis: „Dat moest Haan ook wel. Al was het alleen maar om weer aansluiting te krijgen met de rest van de groep. Ik heb dat ook goed doorgepraat met hem. Ik heb geen moeite met zijn terugkeer in de groep, maar het is duidelijk dat hij weer respect moet af- Rob Ridder een poging de der de ronde te bereiken van het heren-dubbelspel. De Britten Stevens en Tredgett waren echter net iets sterker: 715, 1816, 159. Datzelfde lot trof het damesdubbel Joke van Beusekom/Marjan Ridder. De finalisten van de wereldkam pioenschappen van drie jaar geleden gingen in de tweede ronde met 153, 15—6 tenon- Viv Anderson (rechts) en Gary Mills dragen de Europese Be ker, die Nottingham Forest na opnieuw een matige finale in de wacht heeft gesleept. .gj^targus brengt redding bij één van de spaarzame Engelse aanvallen. Niet laf Zebec toonde zich na afloop een goede verliezer: „Ik zal de laatste zijn die zegt, dat Nottingham Forest laf heeft gespeeld. Wij hebben een aanvallende ploeg en dan mag je een verdedigende tegenstander te genover je verwachten". Zoals altijd een zekere Brian Clough na afloop: „Geluk? Wij hebben helemaal geen geluk gehad. Er is door ons goed gevoetbald. Wij besef ten, dat HSV niet die klasse in huis had om aanvallend een vuist te maken tegen ons. Daarom hebben wij zo gespeeld. Aan één goede aanval hebben wij genoeg ge had. Dat is het geluk van de kampioen". De bluf van Clough miste zijn uitwerking weer eens niet. De eigenzinnige Notting ham coach zit vaster dan ooit in het zadel bij de Engelse Europa-Cuphouder. Bin nenkort wordt zijn tweejarig contract om gezet in een verbintenis van drie jaar. Dit succes had hij, maar ook Nottingham, no dig. Verlies zou hebben betekend, dat de Engelse ploeg volgend seizoen geen Euro pees voetbal had kunnen spelen. Die extra inkomsten heeft Nottingham hard nodig. De huishouding Van een club die vier miljoen gulden betaalt voor een van zijn spelers en op ei'gen kosten haar complex voor tien miljoen renoveert is duur ERIK VISSER Scoreverloop: 20. Robertson 0-1. Scheidsrechter A. Garrido (Por). Toeschouwers: 60.000. HSV Kargus; Buljan, Kaltz, Jakobs, Nogly; Hieronymus, Magath, Memering; Milewski, Rei mann, Keegan. Nottingham Forest Shilton; Anderson, Lloyd, Burns. Gray; Birtles, McGovern, Bowyer, Mills; O'Neill, Robertson. """"\DRID In navolging van het Italiaanse profvoet- 1 kent nu ook Spanje een omkoopschandaal. Twee tiers van Betis Sevilla hebben tegenover de competi- commissie van de Spaanse voetbalbond verklaard, ||jj||||t zij uit handen van een derde een premie van 1.000 pesetas (ongeveer 22.500 gulden) hebben ont ogen om in San Sebastian een gelijkspel te behalen pen Real Sociedad. Het betreft Antonio Benitcz en rique Moran. In sportkringen heeft men het sterke moeden dat de beide spelers het geld hebben ont- ïgen van Real Madrid. Argentijnse voetbalbond heeft gisteren opnieuw een •zoek van de Argentijnse club Argentinos Juniors voor eventuele transfer van Diego Maradona afgewezen. FC rcelona heeft onlangê een bedrag van zes miljoen dollar miljoen gulden) geboden voor de „blanke Pele". lusch ainer Friedel Rausch, die onlangs Eintracht Frankfurt ar de winst in het UEFA-bekertoernooi leidde, heeft gis- en een contract getekend bij Fenerbahce uit Istanboel. nerbahce eindigde dit jaar in de Turkse competitie als eede. Rausch tekende een contract voor twee jaar. 'ereldtoernooi wereldvoetbalbond (FIFA) heeft zijn goedkeuring, hecht aan de organisatie van een „wereldtoernooi" Canada in 1981. De organisatie is in handen van de rig jaar opgerichte Canadese profvoetbalbond. diverse steden in Canada hebben wedstrijden plaats tus- Zuidamerikaanse en Europese topclubs. Aan het toer ei in 1981 nemen deel Ascoli (Ita), Nancy (Fra), Botafogo. ra) en Glasgow Rangers (Sch). Het evenement is gedo- ?rd met liefst 350.000 dollar 700.000 gulden, waarvan de innaar 250.000 gulden ontvangt. •t Poolse voetbalelftal heeft in Poznan de vriendschape- ce interlandwedstrijd tegen Schotland met 10 gewon- n. Het enige doelpunt kwam in de 67e minuut op naam in Boniek. JAKARTA Joke van Beu sekom heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het wereldkampioenschap bad minton in Jakarta. Bij een temperatuur van 39 graden Celsius versloeg zij gisteren de Britse Karin Bridge met 11-4, 2—11, 11—7. De Britse, die als zevende was geplaatst eiste tijdens de partij zoveel van zichzelf, dat zij na afloop flauw viel en moest worden bijgebracht. Joke van Beuse kom, die zich voor het eerst in haar carrière bij de sterkste acht speelsters ter wereld schaarde, komt in de kwartfi nales uit tegen de nummer twee van de wereld, de Indo nesische Verawaty. Deze ver sloeg de Japanse Furniko Tookaido met 112, 11—0. In de beslissende fase van de strijd kreeg Joke van Beuse kom geen gezelschap van Rob Ridder. Voor de. Nederlandse herenkampioen was het spelen van drie partijen binnen vier entwintig uur een te zware op gave. Hij verloor met 1714, 153 van de Deen Morten Frost Hansen. Hij verspeelde in de eerste game een voor sprong van 14—11. Frost Han sen geldt als de belangrijkste Europese kandidaat voor de wereldtitel. Samen met de weer herstelde Herman Leidelmeyer deed der tegen de Japanse combina tie Kondo/Tokada. Indonesië hield een stevige greep op het wereldkampioenschap. Vier man bij de laatste acht van het heren-enkelspel en drie meis jes bij de laatste acht van de dames-enkelspel. De achtvou dige all-Englandkampioen Rudi Hartono versloeg de Amerikaan Chris Kanard met 15—2, 15—2. Drie bo9lopen achtereen van 2,5 kilometer. Gretig vertrek ken v.l.n.r. de PSV'ers Ernie Brandts, Huub Stevens, René van de Kerkhof, Jan Poort vliet, Adrie Koster en Wiily van de Kerkhof. (Van onze verslaggever) ZEIST Zwartkruis heeft de Oranjeselectie hard aangepakt. De bondscoach van het Neder lands elftal zat de spelers tijdens de eerste dag van het d 'aagse trainingskamp van het KNVB-sportccntrum te Zeist flink achter de broek. „Dat moest ook wel", sprak hij na de ui terst intensieve middagtraining, „want de meeste spelers hebben na het afronden van de competitie uiteraard wat gas terug genomen". De afgebeulde oranjeselectie reageerde positief op de zware trainingsarbeid die Jan Zwartkruis voor- dwingen bij de overige geselecteerden. Dat proces is vandaag goed verlopen". Minder plezierig voor Jan Zwartkruis is het dat hij nog voor het vertrek naar het trainingskamp in het Oostenrijkse Klagenfurt, komende maandag, twee spelers van de huidige groep moet laten afvallen. Vooralsnog is Zwartkruis ook niet van plan die twee namen prijs te geven. Eerst wacht hij het verdere verloop van het trainingskamp, inclusief het oefen partijtje tegen Xerxes, af. De Feijenoorder Jan van Deinsen en Romeo Zondervan van FC Twente lijken de meest voor de hand liggende afvallers. AZ '67 wil René van de Kerkhof (Van onze verslaggever) ZEIST- AZ'67 wil een serieus bod doen op René van de Kerkhof. Het bestuur van AZ heeft inmiddels al een eerste contact gehad met de PSV'er. Van de Kerkhof zelf heeft wel interesse in AZ. PSV daaren tegen wil de rechterspits graag behouden. Feyenoord op dreef in Suriname PARAMARIBO Feyenoord heeft in Paramaribo een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Surinaamse kam pioen Robin Hood met 5-0 ge wonnen. Bij rust was de stand 2-0. Feyenoord speelde aan merkelijk beter dan twee da gen tevoren tegen Transvaal, dat in de Surinaamse competi tie als tweede eindigde. De Rotterdamse ploeg is nu op de Nederlandse Antillen voor het spelen van vriendschappelijke duels tegen selecties uit Cura sao en Aruba. Loting Olympisch waterpolo- toernooi MOSKOU In Moskou heeft de loting plaatsgevonden voor het Olympisch waterpolotoer- nooi. Er zijn drie groepen van ieder vier landen. De finale poule zal bestaan uit de num mers één en twee van elke groep. Nederland is ingedeeld in de eerste groep met Honga rije, Roemenië en Grieken land. In de eerste wedstrijd ontmoet Nederland Griekenland. De wedstrijden uit de poule wor den gespeeld op 20, 21 en 22 juli. De finalepoule begint op 29 juli. Verdere indeling: Groep B: Italië, Sovjet-Unie, Zweden en Spanje. Groep C: Joegoslavië, Bulgarije, Cuba en Australië. Nederland oefent dit weekeinde in Zeist tegen Cuba. Wereldrecord vijfkamp DONETZK De Russin Na- desja Tkatsjenko heeft in Do netsk het wereldrecord vijf kamp verbeterd en gebracht op een totaal van 4880 punten. I Het oude wereldrecord stond sedert 18 september 1977 met 4839 punten reeds op haar naam. Het verspringen vormde het hoogtepunt van atletiekwed strijden van de Olympische Dag in Oost-Berlijn. De 25-ja- rige Frank Paschek (OD1) sprong 8,36 meter. Het bete kende niet alleen een Oost duits record, maar tevens de beste wereldseizoenprestatie. Edine van Heezik eindigde bij het verspringen voor dames als vijfde. De Amsterdamse verbeterde het Nederlandse record tot 6,57 meter. Sylvia Barlag werd bij het versprin gen tiende met 6,02 meter. Elly van Beusekom, werd bij het speerwerpen tiende met 49,84 meter. ZWOLLE PEC Zwolle heeft de 22-jarige linkerspits Van Roda JC, Chris Riemens, aangetrokken als vervanger van de Deen Rasmussen. HOESELT Jos Schipper heeft in het Belgische Hoeselt een profwielerwedstrijd over 150 kilometer gewonnen. ROME Het jeugdwaterpolo- team van Nederland is in Rome als tweede geëindigd in een vijflandentoernooi. Win naar werd Italië. KAAPSTAD De rugbycar- rière van Fran Cotton, op toernee met de British Lions in Zuid-Afrika, lijkt ten einde. Gisteren werd hij getroffen door een hartaanval. ELYRE De Amerikaan Leon Spinks, oud-wereldkam- pioen boksen, is door een rechtbank in Ohio wegens dronkenschap achter het stuur veroordeeld tot een geldboete en een voorwaardelijke cel straf van dertig dagen. Westduitse sporters wel naar Moskou. Dat is in de uitkomst van het beraamd tus- voorzittcr van de Westduitse Willi Weyer en de verte- van de nationale sport- in Frankfort. Om zoals het „de Duitse belangen te beharti- hoogstwaarschijnlijk zes kamprechters en 31 gedele-^ de 21 congressen van de* takken van sport naar Mos- verklaarde na de rustig ver- „De Olympische Spe- 3 augustus geëindigd. De gaat verder". 60 A [sluit van het Australisch comité Jegen 5 om toch naar Moskou te gaan, jeïeid tot een reeks afzeggingen. Zo- mes- als het heren hockeyteam blijft fvenals de zeilers en ruiters. De bok- llen hoogstwaarschijnlijk vandaag be niet te gaan. Daarnaast zijn er per- Éjke afzeggingen van de 17-jarige we- irdhoudster op de 800 meter vrije icey Wickham en de bekende sprint- ielene Boyle. De afzegging van Wiek-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15