^xtra grote yroduktie unten uliana 1980 dl Bij Smit- Internationale zit het sociaal goed fout £eldóe(3owumt Officier: Verander systemen in strijd tegen koppelbazen PvdA en de NAVO Schelling: koopkracht niet ten koste van alles weer NENLAND leidse courant donderdag 29 mei 1980 pagina 13 MINISTERIE: OPPOTTEN HEEFT GEENZIN HAAG Omdat het nog geruime tijd iren voordat er een definitieve belde- iran koningin Beatrix ter beschikking zal 's rijksmunt tot ver in 1981 moe- ^orgaan met het slaan van zeer grote ilen munten met de beeldenaar van -rgin Juliana en het jaartal 1980. hunten blijven voorzien van van het tij- muntmeestersteken, een haantje met fcr. Aldus het commentaar van het minis- ian financiën op de rage om zoveel moge- munten op te potten. De verzamelwoede in de hand gewerkt door de verwachting dat de cent zal worden afgeschaft, door de troonswisseling en door het' nog uitblijven van de benoeming van een nieuwe 's rijksmunt- meester. De laatste omstandigheid is er de re den van dat vooralsnog met een tijdelijk munt meestersteken wordt gewerkt. Het ministerie van financiën wijst erop dat de grote oplage die de huidige Juliana-munten krijgen de ver wachting onwaarschijnlijk maakt dat ze extra veel waard zullen worden. Overigens is men ook na de vorige troonswisseling, in 1948, tot ver in 1949 doorgegaan met het slaan van mun ten met de beeldenaar van de afgetreden ko ningin Wilhelmina. Schipholdirectie: De voortekenen van de dierenriem )en vijf uur loodste de druilerige samenleving een eker het café binnen, die zichtbaar reeds eerder had igelegd en daarvan de motorisch gestoorde tred had 'gehouden van een opwindbare speelgoedrobot, wiens jhaniek- op een oor na is afgedraaid. Nochtans (beerde hij zijn waardigheid manmoedig overeind te iden en produceerde hij de ernstige blik van een ivige, die op zondag in een kerkgebouw zijn plichten it waarnemen. Discreet zette hij zich aan een tafeltje bi] venster en vandaar riep hij in de richting van Joop, de telein: „Geef mij nog maar een lekker bakje koffie", jrmee tevergeefs de indruk wekkend, dat hij reeds uren in de borst van de weduwe Van Nelle had gelegen. Joop, 3 behoort tot de licht gekaakte klasse van „toen wij uit itterdam vertrokken", knikte verbaasd en riep met een waarop de dauw van zijn walging duidelijk zichtbaar is: „Moeder, één koffie voor meneer. Eén". de wand van het café het water fluitend staarde de man met verloederde blik naar hem een kwartier daarvoor als een boer had lerispt. Op dat moment kwamen er wat heren langs, inelijk handelsreizigers, die zich met handzame valiezen hun dagprovisie spoedden. Van tijd tot tijd passeerde ik een werkneemster van een naburig confectieatelier. dan glimlachte de man en riep hij over zijn schouder :kend in de richting van de tap: „Da's pas oompjes Tl". waren ook de enige woorden, die hij prijs gaf. Toen om zes ook nog enige kantoren uitliepen, herhaalde hij zijn istmededeling enkele keren per minuut, want het was wassend getij en de ene verrassing in feestelijke plastic akking was nog niet voorbijgetrippeld of de ander ide alweer op aan zijn mistige horizon. Op die ienten draaide hij zich wederom naar het zaaltje en riep be\|olijk: „Da's pas oompjes droom". En dat op de toon van conferencier, die onbevangen uit zijn krappe repertoire putten. tweede kop koffie rekende hij gelijk af met bronzen n'tujiten, die hij als pieren diep uit zijn broekzak opviste. Hij gist|am er tenslotte twee te kort, maar Joop schuwde inelijk de discussie en liet het tekort ridderlijk zitten, mals bij de eerste ronde goot de man de koffie loedzaam op zijn schotel, die hij behoedzaam naar de |nd tilde en vervolgens piëteitvol over zijn pak leeggoot. ik er soms een rietje bij doen?", peilde Joop nog -end. Maar de man hoorde alleen zijn eigen geruis en jon welgemoed zijn schotel opnieuw te vullen. :e keer was hij zijn bibberende hand net even te slim af bracht hij zijn hoofd vlakbij de tafel, waar hij het drab een kater begon öp te slurpen, m hij met zijn geluidsfilm klaar was, stond hij op en liep naar de leestafel, die hij zorgvuldig van alle Story's, 'é's en Kuifjesalbums reinigde. Aan de tap volgde men handelingen met gespannen aandacht. Ze zagen de in een vulpen uit zijn binnenzak halen, die hij ivankelijk vruchteloos aan het verkeerde einde van de trachtte te ontdoen. „Zenuwe pen", hoorde men hem ipelen. Maar hij herinnerde zich gelukkig bijtijds, dat de hhouder wint en tenslotte had hij het kleinood dan toch Ibloot. Daarop boog hij zich zuchtend en begon hij met "gzame gebaren figuren te tekenen op het marmeren blblad. pp wilde protesteren, maar toen hij één woord van zijn ben had gelanceerd, legde de man bestraffend een Iger op zijn mond en riep hij: „ssst". i later waren de meeste bezoekers al opgerukt naar de rtafel, waar ze een kring van zwijgende toekijkers ^mden. Ach, het was weer eens wat anders dan aan de b hangen. En elke afleiding in hun levenslang cafébestaan is hen welkom. jl vijf minuten ontdekten ze, dat de man de figuren van de ^renriem op de tafel tekende. Hij ging er nog even mee ir, totdat hij ze allemaal compleet nad. Daarna schoof hij stoelen bij en riep hij: „Zo, en nou wil ik weten, wie er een ram is". overbloezénde bejaarde innemer stak schuldbewust vinger op als een kind, dat onder schooltijd nodig >t. De man knikte en besliste: „Dan moet u hier zitten", loodste de grijsaard naar de stoel, die vlak vóór de lening van de ram stond, nou wil ik ook nog weten, wie er hier een Maagd Is", olgde hij. Nou, dat bleek Joop te zijn, die met een rood fold onder luid bravo-geroep zijn plaats innam. 1 lande weg kregen ze er zowaar nog echt schik in, want ze uv ren razend benieuwd naar de regels van het spel, dat ze i- it kenden. idat ook de Tweelingen, de Vissen, de Weegschalen, de ieren en de Schorpioenen aan de leestafel hadden 1 'aatsgenomen, bekeek de man zijn werkstuk met een weden blik. Vervolgens zette hij zijn hoed op en verliet hij it café. jf minuten hebben de achterblijvers daarna aan de estafel op zijn terugkomst gewacht, voordat ze begrepen, t hij voor goed was verdwenen, i waren het roerend eens met Joop, die een rondje van huis gaf en daarbij hoofdschuddend opmerkte, dat de 0©r rare kostgangers naar Zijn aarde heeft gestuurd. Vijfde baan is veel beter SCHIPHOL In een offi- ciële reactie op het Struc tuurschema Burgerlucht vaartterreinen heeft de di rectie van de luchthaven Schiphol gisteren het voor stel van de regering om de vierde landingsbaan te draaien afgewezen. Volgens de directie is in het structuurschema van de rege ring doelbewust geredeneerd naar de politiek aantrekkelijke keuze van een gedraaide vier de baan. Maar volgens de di rectie van Schiphol „gaat het tegen elke logica in", dat het aantal overbelaste woningen bij een vijfde baan juist toe neemt, zoals in het structuur schema staat. Eisen tot drie jaar tegen leden „Capelse groep" DEN HAAG In tegenstel ling tot de rechtbank in Rot terdam vorig jaar, heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, rar. Bos, gisteren tegen drie leden van de zogenaamde „Capelse groep" ongeveer dubbel zo aware straffen geëist* gevangenisstraffen tot drie jaar. De „Capelse groep" was een organisatie die in 1977 werd opgerold toen de politie in een garage in Capelle aan de IJssel wapens, vergiften, munitie, uniformen en foto's van amb tenaren van de binnenlandse veiligheidsdienst vond. De hoofdverdachte „is een van de academische drop-outs uit de zestiger jaren, die de weelde van het studeren beantwoord de met het koesteren van haat tegen de maatschappij", zo stelde mr. Bos,. Geertsema hoeft zijn mond niet te houden DEN HAAG De regering hoeft de commissaris van de koningin in Gelderland, Geertsema, niet het zwijgen op te leggen. Dat heeft de af- naar aanleiding van een ver soek van de Haagse advo caat mr. L. van Heijningea. Van Heijningen had zich ge stoord aan uitlatingen van Geertsema tegenover de Zuid- afrikaanse ambassadeur in ons land, waarbij hij ondermeer zou hebben gezegd onrust te verwachten wanneer de Zuid- afrikaanse gehandicapten toch naar Nederland zouden komen voor de Olympische Spselen voor gehandicapten in Arn hem. Koningin bedankt medewerkers inhuldigings- AMSTERDAM Koningin Beatrix en prins Claus heb ben gistermiddag in het Koninklijk Pa leis tegenover dele gaties van onder meer de Staten-Ge- neraal, enkele de partementen, de ge meentelijke dien sten van Amster dam, de politie en marechaussee, hun dank uitgesproken aan degenen die deelnamen aan de werkzaamheden rond de inhuldiging van 30 april. Politiemannen van de Mobiele Eenheid betreden het Paleis op de Dam voor de ontvangst bij de ko ningin. COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN: ROTTERDAM De sociale verhoudingen binnen de havensleepdien sten van Smit-Internationale zijn „grondig bedorven". Dat is het re sultaat van een groeiend proces van onvrede en onmacht onder het personeel. Die onmacht wordt nog versterkt doordat de leiding van Smit de sociale problemen onvoldoende in de gaten heeft Het perso neel heeft bovendien gemerkt dat het, ondanks de inspraakorganen, het beleid „niet wezenlijk" kan beïnvloeden. Om die verhoudingen te verbeteren moet er een beleidsgroep komen onder leiding van een nieuw aan te stellen sociaal-directeur en met een vertegen woordiging van de ondernemingsraden. Het betere sociale beleid dat hier- „uitrolt" moet binnen anderhalf jaar van de grond zijn. Dit is een van de conclusies van de „commissie van goede diensten" die de „sociale misstan den" bij Smit heeft doorgelicht, die aanleiding waren tot de bijna twee maanden durende slepersstaking van vorig jaar. Volgens de commissie, Hijnmondraadvoorzitter Oele, mr. de Meéster als vertegenwoordiger van Smit en FNV-beleidsmedewerker De Graaf, heeft de sociale problematiek nauwelijks aandacht gekregen bij de directie. „De directie heeft zich onvol doende gerealiseerd dat de werkmaatschappijen van Smit, naast een sleep bootorganisatie ook nog een organisatie van mensen vormen". De defensieparagraaf van het nieuwe verkiezingsprogram van de Partij van de Arbeid, althans de aanbevelingen daar toe van het partijbestuur, zijn zeer opvallend door de grote gematigdheid die eruit spreekt. Fractieleider Den Uyl heeft deze uiterst belangrijke slag in zijn partijbestuur duidelijk ge wonnen van de ook op dit punt andersdenkende partijvoor zitter Max van den Berg. Heel opmerkelijk daarbij is, dat de bekende leuze van het Interkerkelijk Vredeberaad (IKV) „Help de kernwapens de wereld uit, te beginnen met Neder land", niet is overgenomen. De PvdA wil weliswaar kritisch, maar onvoorwaardelijk lid blijven van de NAVO. De vrees dat een zo grote partij als de PvdA het NAVO-lidmaatschap eraan zou willen geven, blijkt voorlopig ongegrond. Afgewacht moet natuurlijk wel worden of de partijraad en daarna het congres deze uiterst belangrijke stelling overneemt. Het feit dat Den Uyl in ieder geval deze belangrijke slag heeft gewonnen, geeft echter hoop op redelijkheid ook binnen de andere PvdA-organen. Nu het socialistisch partijbestuur het lidmaatschap van de NAVO onvoorwaardelijk handhaaft blijft de mogelijkheid open dat de PvdA regeringspartij wordt. Indien de PvdA had gekozen tegen de NAVO, dan had reeds nu de droevige conclusie moeten worden getrokken dat de PvdA daarmee zichzelf buiten de regeringsverantwoordelijkheid stelde. Maar dat is gelukkig niet het geval. BlJ de in 1981 na de verkiezingen volgende formatie blijven daardoor vooralsnog alle mogelijkheden open (behalve dan kennelijk de combinatie PvdA-VVD door uitsluiting over en weer). Dat betekent dat een brede basis voor een nieuwe re gering mogelijk blijft. En zo'n brede basis, mede op grond van redelijkheid over en weer, is hard nodig gezien de gigan tische problemen op sociaal-economisch gebied waarvoor ons land staat. Amerikaanse instructeurs trainen illegalen in geweldloos verzet UTRECHT De illegale buitenlandse werknemers die hun toevlucht hebben ge zocht in vier kerken in Alk maar, Tilburg, IJmuiden en Arasterdam oefenen momen teel in geweldloze weerbaar heid. Ze worden in deze vorm van verzet getraind door speciaal uit Amerika overgekomen oud-medewerkers van de ver moorde neger-predikant dr. Martin Luther King. Dit om dat het Landelijk Actiecomité Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers (Lakwab) er ern stig rekening mee houdt dat de vier kerken worden on truimd. Dinsdag liep de ter mijn af waarbinnen illegaal in ons land verblijvende buiten landers zich konden aanmel den. Om legaal te worden moesten ze ondermeer kunnen aantonen dat ze van 1 januari 1978 tot en met 1 januari 1979 onafgebroken bij één baas hebben gewerkt, in welke pe riode de werkgever ook lasten en premies moet hebben be taald. Volgens het Lakwab voldoet slechts één procent van de illegalen aan de door de regering gestelde voorwaar den. Het comité wil nu zoeken naar wegen om de hele wet buitenlandse werklnemers on gedaan te maken ROTTERDAM Een wijziging van het wetboek van strafrecht, waardoor hogere straffen mogelijk worden, plus een verandering van de ondoorzichtige sociale wetgeving zijn de wapenen om de „koppelbazerij" krachtig te bestrij den. Dit zei gisteren de Rotterdamse of ficier van justitie, mr. E. de Doelder tij dens zijn requisitoir in de zogeheten „Papa Blanca-affaire" voor de Rotter damse rechtbank. Volgens De Doelder moet het mogelijk worden maximumstraffen van zeven jaar te vorderen. Maar alléén strafrechtelijke maatregelen zijn volgens hem niet vol doende om dit „maatschappelijk euvel" uit te roeien. Afschaffing van het systeem van vakantiezegels, een andere manier om belasting en premies innen en het aansprakelijk stellen van opdrachtgevers voor het geval belastingen en premies niet worden afgedragen, kunnen volgens de officier een belangrijk hulpmiddel zijn in de strijd tegen de „witteboordencriminali teit". Van de vier hoofdverdachten uit de kop pelbazen-affaire van de Papa Blanca-zaak, moest gisteren een 39-jarige Krimpenaar terechtstaan. Hij werd ervan beschuldigd samen met drie anderen in tien jaar tijd 150 miljoen gulden aan premies en belas tingen niet te hebben afgedragen. De offi cier eiste tegen hem de maximumstraf van vijf jaar. Een 39-jarige tandarts uit Rosmalen, wie verweten werd dat hij de hoofdverdachte „Papa Blanca" uit Rockanje enkele tien duizenden guldens had gegeven om diens vervalsingszaken te financieren, hoorde tweeënhalf jaar tegen zich eisen. Politieagenten en leden van de Mobiele Eenheid slaan in op sympathisanten van de krakers. Politie tijdens ontruiming met verf bekogeld MAASTRICHT Twintig leden van de Maastrichtse gemeentepolitie hebben gis teren twee reeds vijf jaar ge kraakte panden in Maa stricht ontruimd. Na de on truiming werd de politie in de Maastrichtse binnenstad met verf en eieren bekogeld. De krakers voor wie de on truiming als een complete ver rassing kwam, lieten zich zon der gebruik van geweld uit het pand zetten. De ontruiming geschiedde op grond van een vonnis van de president van de Maastrichtse rechtbank. De ontruiming was gistermid dag aanleiding tot ongeregeld heden in de binnenstad, toen zich daar ongeveer 200 met de krakers sympathiserende jon geren verzamelden. Na het in zetten van een peleton van de Mobiele Eenheid vielen er harde klappen. De uit de panden gezette kra kers werden ongemoeid gela ten; zij zullen hun intrek in andere kraakpanden nemen. NOORDWIJKERHOUT De voedingsbond FNV wil niet ten koste van alles de koopkracht op het huidige peil trachten te handhaven. Een deel ervan inleveren voor meer werkgelegenheid is mogelijk, maar dan wil deze bond „waar voor zijn geld zien" zoals voorzitter C. Schelling het gisteren noemde op de eerste dag van het fusiecongres van zijn bond in Noordwijkerhout. De voedingsbond is de eerste FNV-bond, ontstaan door een fusie van de NKV- en de NW-bond. We willen pas betalen als de werkgelegenheid over de toonbank gaat,, zo betoogde Schelling. Hij stelde dat be drijfstakken die werkschaffen best de moeite waard zijn voor het inleveren van koopkracht. Datzelfde geldt volgens hem voor de overheid, die banen schept in de dienstverlening op bijvoorbeeld welzijnsbeleid. Dit alles moet volgens hem ge koppeld worden aan voor waarden op het gebied van de inkomensverdeling, afroming van superwinsten, meer zeg- genschaop over het neerzetten of ontmantelen van machines en bedrijven. Schelling kondigde nog eens aan dat zijn bond achter zijn leden zal staan als zij mochten besluiten actie te voeren in weerwil van de loonmaatregel. Leerstoel voor vivi- sectievrij onderzoek DEN HAAG Plannen voor. een leerstoel voor vivisectie- vrije onderzoekingen zijn in een vergevorderd stadium. Dat zei minister Pais van on derwijs en wetenschappen gis teren in Den Haag, waar hij door ds. Bouma net boekje „Stel geen vragen" overhan digd kreeg. In het boekje wordt ingegaan op de proble matiek van de vivisectie. Zakkenrollers LEIDEN Bij de Leidse politie zijn gistermiddag vijf aangiften gedaan van diefstal van tassen en por- temonnee's. Van een 38-ja- rige vrouw uit Leiderdorp werd gistermiddag in een winkel aan de Donker- steeg haar tas gestolen. In de tas zaten autopapieren en een portemonnee met een inhoud van ongeveer 100 gulden. Op de Hoogstraat werd een 59-jarige Leidse vrouw van haar portemonnee met onge veer 35 gulden inhoud be roofd. Zij had haar tas geo pend aan het stuur van haar fiets hangen. Van een 32-ja- rige vrouw uit Leiderdorp, die in een winkel aan de Bo termarkt inkopen deed, werd de tas gestolen met ongeveer 45 gulden inhoud en wat kleine bescheiden. Op de Leidse warenmarkt werd een 54-jarige Leidse vrouw beroofd van haar tas en een 33-jarige Warmondse ont dekte dat hier haar porte monnee was gestolen. Amsterdam Oe Bilt Deelen Eelde Barcelona Bordeaux Frankfort Genóve Helsinki Innsbrück Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Casablanca Istanboel Las Palmaa

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13