eiden denkt lan bouwlocatie n bollenstreek enovatie in de Kooi Leids bedrijf verdubbelt produktie van boorkoppen -OOR OPVANG WONINGZOEKENDEN ff VOLGEND DECENNIUM ENFB stelt gemeente vragen over wegslepen van fietsen Dronken wildeman aangehouden Geen „stille" dagen voor restaurant Groenoordhallen Bodem onderzoek geplunderd AD LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1980 PAGINA 3 'f^vEN Voor de opvang van wo lzoekenden uit de Leiden zal nu al een bouwlokatie van grotere om- moeten worden gezocht buiten de se agglomeratie. Deze bouwplaats dienen voor huisvesting van Leide- s in de negentiger jaren. Een eer- esprek over de noodzaak van die heeft reeds plaatsgevon- 9.3 met een lid van Gedeputeerde Sta- De gedachten gaan vooral uit naar an louwlokatie in de Bollenstreek. De 'n Voorhout is in dit kader reeds Hen. Dit blijkt uit de gemeentelij- Nota inzake evaluatie van het shuisvestingsbeleid' die vandaag de burelen op het Leidse stadhuis O.likomen. In die nota wordt nu al edrongen op het versneld bebou- van Buitenhof in Leiderdorp. Als re mogelijke opvang voor woning enden in het volgende decennium het Leidse gemeentebestuur nog plekjes in Voorschoten. ïouder D. Tesselaar van Volkshuis- pg: „We moeten nu al naar oplossin- zoeken. We kunnen heel concreet :llen, dat het aanbod van woon- Te achterblijft bij de behoefte. De wo- nood in Leiden is niet op te lossen, noeten prioriteiten stellen. Het is no- lat de gemeenteraad een uitspraak D( pver die prioriteiten. Een antwoord en voor welke we nu niet gaan ven. Ook moeten we wellicht op- w gaan discussiëren over de registra- irmen om op de lijst van woningzoe- 1 len te worden ingeschreven. Het zoe- naar een oplossing voor de negentiger past in de problematiek. De voorbe- ingen voor een dergelijke stap vragen el tijd, dat we nu al moeten beginnen rbij hebben we de steun van de hoge- (erheden hard nodig. In de praktijk in we ervaren, dat gesprekken met c, fe gemeenten op basis van vrijwillig- weinig opleveren. Ben kampt zeer nadrukkelijk met een lingtekort. De cijfers in de nota spre- 1 daarover boekdelen. Nieuwbouw in fenhof zou een stevige impuls aan de ïtering kunnen geven. Wethouder ;laar rekent erop, dat binnen- twee in deze polder een eerste paal gesla- kan worden. Dit betekent dat de versneld tempo moeten wor den vervaardigd. Daarvoor heeft men mankracht van buiten het gemeentehuis nodig. Overigens zijn er nu al vraagtekens te plaatsen bij de mogelijkheid om de Ste venshof versneld vol te bouwen. De fi nanciële moeilijkheden zijn nu al gewel dig groot. Ten stadhuize heeft men een exploitatieoverzicht van Stevenshof sa mengesteld. Uitgaande van 90 procent bouw in de sociale sector is men uitgeko men op een kavelprijs van 28.000 gulden. Het ministerie heeft in de tabellen een ka velprijs van 15.000 staan, zodat een aan vullende lokatiesubsidie van 13.000 gul den per kavel noodzakelijk zou zijn. Een situatie die ook door wethouder Tesselaar als „uiterst moeilijk" wordt omschreven. Bestaande bebouwing Binnen de bestaande bebouwing van Lei den en in de thans in uitvoering zijnde uitbreidingsgebieden kunnen nog 4188 woningen worden gebouwd. Het totale aantal woningzoekenden kan hiermede niet geholpen worden. De oplevering van nieuwe woningen geschiedt niet volgens de prognoses. In 1979 had de gemeente verwacht, dat er 577 woningen gereed zouden komen terwijl het er in feite maar 346 waren. Ook de woningproduktie in dit jaar zal achterblijven bij de steeds verder stijgende behoefte. Men rekent erop, dat dit jaar 779 huizen worden opgeleverd. In de nota wordt geconstateerd dat pas in de loop van '81-'82 een opleveringsniveau wordt bereikt dat is afgestemd op de jaar lijkse behoefte. De woningbehoefte ten gevolge van de aanwas van de eigen bevolking wordt voor dit jaar geraamd op 1450. Voor '81 verwacht men een behoefte van 1454, waarna de vraag jaarlijks afneemt tot 1184 in 1984 en daarna schommelt rond de 700 per jaar. De belangrijkste conclusie is, dat de totale woningbehoefte in de eerstko mende vijf jaren hoger moet worden ge raamd dan in voorgaande pronoses ge beurde. In het volkshuisvestingsbeleid wordt in de toekomst het accent verschoven van de. nieuwbouw naar het beheer van de be staande voorraad waarbij een goed door- stromingsbeleid een belangrijke rol zou moeten spelen. De gemeente Leiden is van mening, dat het volkshuisvestingsbe leid een regionaal karakter dient te dra gen. Daarbij wordt als regio gezien de Leidse agglomeratie met daarin behalve Leiden de gemeenten Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten, Warmond en Zoeter- woude. Raadzaam lijkt het ook de bollen streek in dit regionale verband te betrek ken, met name omdat hier nog uitbrei dingsmogelijkheden voor handen zijn. In de gemeentelijke nota valt de naam Voor hout als mogelijke opvang voor Leidse woningzoekenden. Het zou blijkens de ge meentelijke nota geen goede zaak zijn, als de Leidse regio voor wat het volkshuis vestingsbeleid betreft zou worden gekop peld aan de Haagse regio. Leiden vreest dan ondergeschikt te worden gemaakt aan Haagse belangen. Om de regionale aspec ten te onderzoeken en te plannen ziet Lei den een taak weggelegd voor de provin cie. Studenten De in de nota vastgelegde cijfers ten aan zien van de woningbehoefte zijn exclusief de huisvestingsproblemen van de studen ten. De gemeente constateert, dat thans zo'n 1800 studerende alleenstaanden en 180 paren staan ingeschreven bij de Stich ting Leidse Studentenhuisvesting. De ver wachtingen van de SLS ten aanzien van het studiejaar '80/ '81 lopen uiteen van 2200 enkelingen en ongeveer 100 paren. Voor huisvesting van deze studerenden zou een grondoppervlakte van 10 tot 11 hectare nodig zijn. De thans geraamde mogelijkheden voorzien in de bouw van 432 eenkamereenheden en 104 eenkamer woningen in Leeuwenhoek; ongeveer 135 wooneenheden in Roomburg en ongeveer 150 eenheden in Stevenshof. Inventarisatie Uit de gehele inventarisatie blijkt, dat Leiden tot 1984 zo'n 6000 woningen (ex clusief 1200 voor studerenden) kan bou wen, waarvan 3800 binnen de bestaande bebouwing en de rest in de uitbreidings gebieden. Over de diverse categoriën uit gesplitst betekent dit ongeveer 1500 wo ningen voor alleenstaanden- niet stude renden; 600 specifieke bejaardenwonin gen; 3900 woningen die behoren tot de 'normale' voorraad bedoeld voor de huis vesting van meerpersoonshuishoudens. De woningbehoefte tot 1984 wordt geraamd op 6800, exclusief de studenten (behoefte wordt geraamd op 2300 eenheden). complex van 130 woningen tussen de Sumatrastraat en gingen. De werkzaamheden gingen In maart van start en zul- orneostraat (de Kooi) van de woningbouwvereniging 'De len naar schatting iets langer dan een jaar duren. De gemeen- racht' krijgt momenteel een grondige opknapbeurt. Na te streeft ernaar om aansluitend aan dit project nog 140 novatle blijven 114 boven- en benedenwoningen over. soortgelijke woningen van 'De Eendracht' tussen de Borneo- fijgekomen ruimte wordt gebruikt voor de bouw van ber- straat en de Driftstraat te renoveren. Directeur J.M. Oelmeijer voor de zojuist afgeleverde oven, die de produktie van „rock bits" moet meehelpen te verdubbelen. NIEUWE WERKGELEGENHEID VOOR 30 MENSEN BIJ REED ROCK BIT COMPANY LEIDEN Het Nederlands- Amerikaanse metaalbedrijf Reed Rock Bit Company, fa brikant van boorkoppen voor de olie- en gasindustrie, aan de Leidse Roosevelt- straat wil zijn produktie in de komende jaren verdubbe len. Morgen wordt daarom begonnen met de bouw van een 1000 m2 grote prefab- produktiehal met kantoorfa ciliteiten op het terrein naast de huidige fabriek, waar de zogenaamde „rock bits" (boorkoppen) worden gemaakt. Er zal worden ge werkt met moderne Ameri kaanse produktiemethodes, waarvoor inmiddels geavan ceerde machines zijn be steld. Een en ander vraagt een investering van ruim zes miljoen gulden. Voor ten minste 30 mensen uit de Leidse regio zal door de uit breiding van de fabriek werkgelegenheid worden ge schept. Managing director, J.M. Oel meijer, van de halverwege de jaren vijftig vanuit Houston (Texas) naar Leiden overge waaide Reed Rock Bit. Com pany, voorlopig nog bekend onder de naam Reed Tool Company, noemt de huidige uitbreidingsplannen geen klei nigheid. Per dag worden er momenteel in de Leidse vesti ging aan de Rooseveltstraat 25 boorkoppen voor de olie- en gasindustrie afgeleverd. Medio volgend jaar moet dat aantal verdubbeld zijn. De omzet zal volgens de heer Oelmeijer, vanwege het gebruik van de geavanceerde machines, die tevens een kwaliteitsverbete ring (sneller boren en een lan gere levensduur) van de „rock bits" inhouden, zelfs meer dan verdubbeld worden. Het be drijf haalt thans een jaarlijkse omzet van circa negen miljoen gulden. In het Amerikaanse moederbedrijf in Houston zijn de nieuwe produktiemethoden inmiddels met succes beproefd. Oelmeijer: „Voor de werkgele genheid in de Leidse regio heeft de uitbreiding natuurlijk ook zijn gunstige gevolgen. Voorlopig houden we het op een toename van minstens 30 arbeidsplaatsen. We hebben van alles wat nodig: onge schoolde werknemers, LTS'ers, administratieve krachten en een aantal inge nieurs van HTS en T.H. Het zal niet makkelijk zijn om al deze mensen hier in deze buurt te vinden. Dat is een van de moeilijkheden in de metaalindustrie: het vinden van goede metaalbewerkers. Maar we hebben goede hoop dat we zullen slagen." Oelmijer toont een krantearti kel waarin alle ruimte wordt geboden aan een aantal door het Centraal Planbureau on langs op een rijtje gezette som bere economische verwachtin gen. Verwachtingen die, naar zijn overtuiging, in ieder geval voor zijn bedrijf niet opgaan. Met zijn vinger loopt hij het rijtje langs: „Met de export (90 procent van de produktie), de werkgelegenheid, nieuwe in vesteringen etc. etc. zit het bij ons wel goed. Alleen aan de inflatiebestrijding kunnen we niets doen. Daar zijn we, dacht ik, niet de enige in, zegt hij met een knipoog in de richting van de luchtigjes in Bahama- shirt gestoken Texaan Robert A. Hart (PR-man), die rond het eerste-paal-ritueel morgen een gezellige receptie zal ver zorgen. Voor de heer Hal zou Nederland, ook al was dat niet zo, toch wel een „very nice country" zijn geweest met zoals hij dezer dagen weer eens heeft ondervonden: „Such very nice people." Toonkunst Orkest Het Toonkunst Orkest Leiden geeft op zondag 1 juni een concert in de Hartebrugkerk. Het orkest staat on der leiding van René Verhoeff. Uitgevoerd worden de Trauersymphonie van Locatelli, de Kreuzstabcantate van van J.S. Bach en de Symphonie in D van J. Chr. Bach. Verder zal een blaasensemble uit het orkest stukken van Karl Ditters van Dittersdorf en Anton Rössler Rosetti ten gehore brengen. Solistische mede werking wordt verleend door de bariton Bernhard Kruysen, Henny Vossen op clavecymbel en Christine Janssen op hobo. Het concert begint om 15.00 uur. De entree bedraagt J2,50, CJP-houders betalen f2,00, kinde ren kunnen gratis naar binnen. Openbare bibliotheek verhuist De openbare bibliotheek van Leiden gaat verhuizen. Van de huidige adressen aan de Breestraat 25 volwassenen ad- feling) en aan de Plantage 6 (jeugdafdeling), wordt verhuisd naar de Nieuwstraat 4. Hier worden volwasse nen- en jeugdafdelingen tesamen ondergebracht. Het tele- foonummer van de nieuwe bibliotheek wordt 071-149943. Voor de post, telefoon, leveranties en administratieve dien sten is de bibliotheek vanaf 2 juni open. Het publiek moet nog tot 2 juli wachten met het afhalen van boeken in het nieuwe onderkomen aan de Nieuwstraat EI Salvador De Latijns-Amerika werkgroep Leiden houdt in sa menwerking met de Wereldwinkel en het Leids Vrije- tijds Centrum op 31 mei in het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 een El Salvador-avond. Aan vang 20.00 uur. Bunuel in Augustinus In het jongerencentrum Augustinus wordt zaterdag 31 mei een Bunuel-avond gehouden. Vertoond worden de films 'Cet obscurobject du dêsir' en onder voorbehoud de korte surrealistische films 'L'age d'or' en 'Le chien d'Andalou'. Deze laatste film werd gemaakt in samenwerking met Sal vador Dali. Na deze films is er 'Bunueldisco'. Aanvang 21.00 uur. Burgerraadsman vertrekt De Leidse burgerraadsman, mr. F.J.A. Quadekker, is bij koninklijk besluit met ingang van 1 september be noemd tot gerechtsauditeur bij de Raad van Beroep in Haarlem. De Raad van Beroep is een rechtelijk coUege voor zaken op het gebied van de sociale verzekering en ambtenarenzaken. Der Junge Gelehrte De belangen- en gezelligheidsvereniging van Duits-stude renden Dr. Pfiffikus brengt vanavond en morgenavond het satirische blijspel „Der junge Gelehrte" van G.E. Les sing in het LAK-theater aan het Levendaal 150. In deze zogenaamde Saksische typenkomedie steekt Lessing de draak met de eenzijdigheid, wereldvreemdheid en pedan terie van de jonge geleerde Damis, die niets anders in zijn hoofd Heeft dan zijn wetenschappelijke carrière. Beide voorstellingen beginnen om half negen. LEIDEN De ENFB (Ech te Nederlandse Fietsers Bond) heeft de gemeente een aantal vragen gesteld over het in-beslag-nemen van fietsen door de politie. De ENFB stelt dat het reeds lang gebruikelijk is dat de politie foutief geplaatste fietsen meeneemt naar het politiebureau. De ENFB vraagt hierover op welke wettelijke bevoegdhe den de politie dit baseert. Ver der vraagt zij of een eigenaar van een fiets die zich op het politiebureau vervoegt om zijn fiets op te halen altijd direct een bekeuring moet betalen of dat het ook mogelijk is de fiets mee te nemen los van de straf rechtelijke aspecten. De ENFB vraagt zich namelijk af of het wel echt noodzakelijk is dat de bekeuring eerst moet worden betaald. Bij het wegslepen van auto's zou dit wel het geval zijn, omdat dit in de wet is vastgelegd. Bij fietsen zou een wettelijke bepaling volgens de ENFB ten ene male ontbre ken. De Bond vraagt verder hoe de politie zich ervan over tuigt, dat degene die een fiets komt ophalen ook werkelijk de eigenaar is. De ENFB merkt voorts op dat de uitoefening van de taak van de politie niet hoeft te be tekenen dat het beschadigen van andermans zaken gerecht vaardigd is. Ook wanneer een fiets terecht wordt verwijderd, dient dit op voorzichtige wijze te geschieden. Bij auto's, die moeten worden weggesleept zou het volgens de wet zelfs nodig zijn eerst een foto van het voertuig te maken om la ter te kunnen constateren dat geen beschadigingen zijn aan gebracht. De Bond vindt een zelfde behandeling ten aanzien van fietsers gerechtvaardigd. LEIDEN De Leidse poli tie heeft gistermorgen een 25-jarige Leidenaar aange houden die op de perrons van het station van de Ne derlandse Spoorwegen reizi gers lastigviel. De in kennelijke staat verke-- rende man had het vooral voorzien op vrouwen. Omstan ders gaven de Leidenaar di verse malen een pak slaag maar dat had weinig resultaat Ook richtte hij diverse vernie lingen aan. De man was in het bezit van een aantal sexboek- ies die hij gestolen bleek te hebben. Op het politiebureau brak de arrestant de deur open van het lokaal waar hij aan vankelijk in werd opgesloten. Vervolgens werd hij ter ont nuchtering in een cel opgeslo ten. De Leidenaar, een goede bekende van de politie, is na het opmaken van proces-ver baal heengezonden. efstal raden DEN Twee woonwa- Bewoonsters hebben gis- n een 56-jarige Leidse "w beroofd van gouden tilveren sieraden ter fde van 1500 gulden, wee dievegges braken de ïdeur van haar woning de Vlietweg open toen de 'w even met haar buur- 'w stond te praten. Ver ens verdwenen ze in een Bdstaande blauwe Opel kenteken dat eindigt e letters FZ. LEIDEN De directie van het res taurant in de Leidse Groenoordhallen vindt, dat men ook in stille tijden di ners en dergelijke moet kunnen blij ven verzorgen. Ook al gaat dit om een bepaald soort service-verlening, die niet in direct verband staat met spe ciaal aan de Groenoordhal verbonden activiteiten. Wil de restaurateur van het florerende horeca bedrijf ruime exploitatiemogelijkheden .behou den, dan zal de gemeente Leiden een kleine verandering moeten aanbrengen in de destijds opgestelde pachtovereenkomst. In dit contract is namelijk Voor het restaurant de beperking aangebracht, dat men uitsluitend ten behoeve van veemarkt en evenementen in de Groe noordhallen werk mag verrichten. De basis voor deze beperking was een motie van de VVD, die medio 1977 voorafgaand aan de bouw van de hallen, door de raad werd aange nomen. tDe directeur van het restaurant, J. de Haas, wil de beperkende bepalingen in het contract een ruimere interpretatie geven om te voorko men, dat hij tegen de spelregels van de ge meente in handelt. Daarvoor is echter toestem ming van de gemeenteraad nodig, die De Haas wellicht ook zal krijgen. Gisteravond namelijk ging de commissie voor economische aangele- geheden akkoord met zijn voorstel tot een rui mere interpretatie van de pachtovereenkomst. De gemeenteraad zal dit voorstel ongetwijfeld overnemen. Zeker nu De Haas bekend heeft gemaakt, dat juist het Stadhuis een van de grootste klanten van het restaurant is op die wat stillere dagen, zal men hem niet langer roet in het eten durven eten. LEIDEN De Duitse firma Prakla-Seismos is het afge lopen weekend beroofd van apparatuur ter waarde van ruim 14.000 gulden. Prakla-Seismos verricht in op dracht van de Nederlandse Aardolie Maatschappij bodem onderzoek in de Leidse regio. De diefstal vond plaats in het tijdelijke kwartier aan de Hoge Rijndijk. Er werden on der meer twee telemetrie- boxen en een haspel met meet- kabel ontvreemd. Ook werden er uitrustingstukken in het water gegooid.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3