Franco's volgelingen dromen van verleden arter heeft kandidatuur ijna op zak India doet grote wapenaankoop in Sovjet-Unie a. x_ïans op Nederlands Compromis voor nd$ritse EG-bijdrage remlin dringt aan rr> bestudering T fghanistan-voorstel Bonn wijst kritiek op behandeling gevangenen van de hand Londense beter beveiligd Meer dan 340 miljoen gulden voor Cambodja Officiële dodencijfer Kwangju tot 186 gestegen I MEI ■TEN LAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1980 PAGINA 15 NA NIEUWE OVERWINNINGEN OP KENNEDY: IVEf NGTON President Carter Verenigde Staten is een her- Ie presidentskandidatuur voor nocratische partij gisteren zeer genaderd. Bij voorverkiezingen viertal staten versloeg hij zijn rivaal, senator Kennedy, met verschil. President Carter is nu aar 86 gedelegeerden verwijderd it aantal van 1.666, dat hij nodig »m op de Democratische conven- icieel als kandidaat te worden vezen. Bij de Republikeinen was b, vanzelfsprekend, voor Ronald a, die inmiddels zeker is van de latuur omdat zijn enige rivaal, S Bush, zich eerder deze week te- k. ks zijn nederlagen liet senator Ed- Cennedy vanmorgen nogmaals we- t hij tot het eind zal blijven deelne men aan de race om de Democratische presidentsnominatie. De senator uit Mas sachusetts gokt met name op de winst in de afsluitende voorverkiezingen die vol gende week, 3 juni, in een zevental staten worden gehouden en waarbij bijna 700 ge delegeerden naar de Democratische con ventie zijn te verdelen. Eerder op de dag werd in Washington be-, kend, dat de Republikein Ronald Reagan op de conventie van zijn partij in juli in Detroit mogeliik een vrouw kiest als „Running-Matezijn kandidaat voor het vice-presidentschap. Op de lijst met voorlopige kandidaten prijken de namen van twee vrouwen, Anne Armstrong en Nancy Kassebaum. Mevrouw Armstrong heeft in het verleden al eens voor een (Republikeinse) president gewerkt en was enige tijd ambassadrice in Groot-Brittan- nië. De 47-jarige mevrouw Kassebaum is sinds 1978 senator voor de staat Kansas. Haar vader, Alf Landon, was in 1936 Re publikeins presidentskandidaat, maar werd toen verslagen door de zittende De mocratische president, Franklin Delano Roosevelt. Over de definitieve keuze van Reagans' vice-president zal overigens pas later, naar men zegt in midden-juni, worden be slist. Ronald Reagan wil de keus overlaten aan een willekeurig gekozen groep van 1.500 kiezers. Over de andere namen die op de lijst met voorlopige kandidaten staan is niets bekendgemaakt. Maar alge meen wordt aangenomen dat alle Repu blikeinen die zich het afgelopen jaar eerst als tegenstander van Reagan opwierpen maar zich na kortere of langere tijd terug trokken op de lijst voorkomen, met uit zondering van John Anderson, die een onafhankelijke campagne is begonnen. (jster Van der Stee van financiën in gesprek met twee azijn ambtenaren, kort voor het EG-overleg over de pro- Tnen rond de Britse bijdrage. IK MINISTERS VAN FINANCIëN VINDEN d^EN OPLOSSING ryG rt Be (Van onze correspondents 1USSEL Volgens de Nederlandse minister van fi- 'aciën Van der Stee groeit de -kans dat een Neder- ids compromis-voorstel de EG uit de bestaande cri- rond de Britse begrotingsbijdrage kan halen. Er _nt „meer belangstelling", zo zei de bewindsman gis pen in Brussel, voor dit Nederlandse plan, dat er in irziet aan Engeland drie jaar lang telkens één mil- d gulden korting te geven op de verplichte afdrach- aan de EG-kas. ministers van financiën van de negen EG-landen wa in Brussel bijeen om opnieuw het hardnekkige Britse i bleem „te bespreken". Eens temeer leverde de vergade- M j geen concreet resultaat op. Omdat de tijd dringt hou- 1 de EG-ministers van buitenlandse zaken morgen een ra vergadering in Brussel over hetzelfde onderwerp, imar zal moeten blijken of het Nederlandse voorstel, dat jgf het eerst door premier Van Agt is gedaan tijdens de opese Raad van regeringsleiders eind vorige maand in flj ^emburg, echte kans van slagen heeft. Een struikelpunt i zijn dat de Britse minister Carrington er een garantie inbouwen dat de Engelse EG-bijdrage na de toegepaste uctie, procentueel niet meer zal stijgen. Dat wordt door "■bverige lidstaten een gevaarlijk precedent genoemd, dat hele beginsel van gemeenschappelijke, maar vrije ™"^-kt kan ondermijnen. Haast met een oplossing is gebo- i omdat de verhoging van de landbouwprijzen voor dit 1 nog steeds wacht voor een oplossing voor het Britse Igetprobleem. De Franse president Giscard heeft zijn ren nationale prijsverbetering voor hun produkten per ini a.s. beloofd, indien de EEG dan de gemeenschappe- e stijging (de landbouwministers ziin het eens over 5 cent) nog niet heeft gerealiseerd. Ook de neiging om de nationale toer te gaan", kan de doodsteek voor de. p| |p betekenen. £OU De Russische partijleider Leonid Brezjnev dat de recente voorstellen van de regering in Kaboel l^n politieke regeling van de Afghaanse crisis een se- ^antwoord waard zijn. De voorstellen vormen een „con- program voor een politieke regeling", aldus de Russi- leider tijdens een diner ter ere van de Zuidjemeniti- Ali Nasser Mohammed, die momenteel een it brengt aan de Sovjet-Unie. het eerste commentaar van Brezjnev op de suggesties, ■gee weken geleden gedaan waren door het bewind in Ka- m tot een oplossing van de impasse in Afghanistan te ko- ln die suggesties was sprake van een terugtrekking van de i Zjche troepen uit Afghanistan, gekoppeld aan de garantie mi$ Verenigde Staten dat deze geen ondermijnende activiteit ^Afghanistan zouden ondernemen, ook niet vanuit landen ifln Afghanistan grenzen. Brezjnev deed met name op Paki- zijen beroep om de voorstellen serieus te nemen. ®lAfghaanse hoofdstad Kaboel werd scherpe kritiek gele nd bp het feit dat tijdens de vorige week gehouden Islamiti- t ciionferentie in Pakistan Afghaanse verzetsstrijders tot de fentie waren toegelaten. sl ïir opvolger van Weizman tZALEM De Israëlische radio heeft gisteren gemeld dat t Sjamir de zondag afgetreden Ezer Weizman opvolgt als br van defensie. Sjamir was sinds half maart minister van llandse zaken. Naar verwacht zal premier Begin vandaag hoeming officieel bekend maken. [f geldt als een tegenstander van de Akkoorden van Camp Jlen het vredesverdrag tussen Israël en Egypte. De Egypti- Ininister van buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali heeft minister Weizman uitgenodigd voor een particulier bezoek NEW DELHI India heeft met de Sovjet-Unie overeen stemming bereikt over zeer grote wapenleveranties ter waarde van meer dan drie miljard gulden. Het Indiase persbureau PTI heeft dit gis terenavond bekendgemaakt. Het contract voor de wape naankoop is al verleden week in Moskou onderte kend. De leveranties, voor land-, zee en landmacht, omvatten onder meer raketten en met raketten uitgeruste patrouilleboten. Om' aan de aangegane verplichtin gen te kunen voldoen heeft de Sovjet-Unie India tevens een krediet verstrekt met een looptijd van 17 jaar en tegen een zeer lage rente. Na de In diase miljardenorder aan Groot-Brittannië van 1978, de aankoop van het Frans-Britse Jaguar-vliegtuig, is de wape naankoop in de Sovjet-Unie de grootste die India ooit heeft gedaan. In India zelf, in de noordooste lijke staat Assam, is het giste ren opnieuw tot hevige ge vechten gekomen tussen de autochtone Indiase bevolking en Bengaalse en Nepalese im migranten. Hierbij zouden ne gentien mensen om het leven zijn gekomen. Het waren de hevigste onlusten sinds het be gin van de betogingen tegen de meer dan 3,5 miljoen immi granten, eind vorig jaar. In Assam zouden inmiddels hon derden mensen gewond zijn en velen duizenden dakloos. In 14 stedenis de avondklok inge steld. De Indiase bevolking eist dat alle immigranten die zich sinds 1951 in Assam heb ben gevestigd worden uitge wezen. Folkerts niet toegelaten STUTTGART De 28-jari- ge Knut Folkerts, die wordt beschuldigd van de moord, op de hoogste Westduitse aanklager Siegfried Buback en twee van diens begelei ders, is gisteren voor de rest van de dag en de zitting van morgen de toegang tot de rechtszaal ontzegd. Ook is hij veroordeeld tot een week hechtenis. „Operatie slak" Vrachtautochauffeurs uit Parijs en omgeving hebben gisteren uit protest tenen hun „steeds moeilijker wordende werkomstandigheden" de „operatie slak" uitgevoerd. Met hun mastodonten reden via de snelwegen en verbindingswegen op Parijs aan. Maar wél met een snelheid van tien kilometer. BONN Westduitse justitiële autoriteiten hebben de kritiek van Amnesty Internatio nal op de behandeling van terroristen die in de Bondsrepubliek gevangen zitten van de hand gewezen. Amnesty had gisteren in een rapport geklaagd over onder meer de eenza° me opsluiting van gevangenen. In een officiële verklaring zegt het ministerie van justitie in Bonn, dat het samen met de justi tiële autoriteiten in de elf Westduitse deelstaten de grondwet in acht neemt, waarin staat dat alle gevangenen een „menselijke behandeling" moeten krijgen. „Onze wet staat geen andere behandeling toe", zo zegt het ministerie in zijn verklaring. Het voegt eraan toe dat de West duitse wet niet voorziet in „een speciale tenuit voerlegging van vonnissen voor personen die gevangen zitten wegens misdaden met een poli tiek motief". De justitiële autoriteiten in Bonn verwerpen de eis van Amnesty, dat gevangenen in groepen van minstens vijftien bij elkaar moeten zitten en een geregeld medisch onderzoek moeten on dergaan. Experimenten in de Stammheim ge vangenis in Stuttgart, waar Ulrike Meinhof in 1976 en drie andere terroristen in 1977 zelf moord pleegden, hebben aangetoond dat con tacten met de buitenwereld vaak worden mis bruikt om wapens en literatuur te krijgen, zo zeggen de autoriteiten. Daarom is eenzame op sluiting van terroristen vaak noodzakelijk, al dus de verklaring van het ministerie van justi tie in Bonn. Zoon van „Papa Doe" getrouwd De 27-jarige president-voor-het-leven van Haïti, Jean-Claude Du- valier is gisteren in de kathedraal van de hoofdstad Port-au-Prin- ce, in het huwelijk getreden met Michèle Bennett, een 29-jarige gescheiden moeder van twee zoontjes. Het huwelijksfestijn van de zoon van de dictator Papa Doe, kostte drie miljoen gulden of wel drie procent van de buitenlandse schuld van Haïti. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In de stations en op de perrons van de Londen se ondergrondse worden tv-camera's geplaatst om alle men sen die daar komen te kunnen bespieden. Verder wordt het personeel uitgerust met draagbare radiozenders en -ontvan gers. De metro krijgt tot slot ook een uitgebreid alarmsys teem om personeel en reizigers te beschermen tegen het nog steeds toenemende geweld in de ondergrondse. Deze veiligheidsmaatregelen zullen London Transport, de orga nisatie die de Londense metro en autobusdiensten exploiteert, in de komende drie jaar 30 tot 40 miljoen pond kosten. Ze worden genomen omdat London Transport tegenwoordig iedere maand een half miljoen pond verlies lijdt. Dit is een gevolg van het ver minderde gebruik dat Londenaren van de metro maken uit vrees voor overvallen en andere vormen van geweld. De Lon dense metrostations staan in de eerste plaats onder het toezicht van de eigen politie van London Transport. Dit corps is echter niet sterk genoeg om alles te kunnen bewaken. De bovengrond se politie helpt mee, maar ook zij kan niet overal tegelijk zijn. London Transport heeft ook enorm veel last van vandalisme. De schade die veroorzaakt wordt aan openbare vervoermiddelen en in de stations komt jaarlijks op meer dan 4 miljöen gulden. MADRID De moord op drie jon gelui door fascistische commando's, de oprichting van een „verticaal" syndicaat en de vergadering van alle Spaanse extreem-rechtse groepen met het oog op hun samensmelting, hebben de laatste tijd duidelijk ge maakt, dat de nostalgie naar het Franco-tijdperk in Spanje voortleeft Het fascistische blad „Fuerza Nue- va" heeft zich daarbij aangesloten door een commentaar af te drukken, waarin een drieste uitval gedaan wordt tegen koning Juan Carlos en zijn „liberailstisch-marxistische mo narchie". Hoewel het terrorisme van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA in Spanje nog steeds de meeste slachtof fers eist, is het toch opvallend hoe snel het geweld van rechts in het laatste jaar is toegenomen. Sinds het begin van dit jaar hebben rechtse aanslagen een tol van 15 doden en veertig gewonden geëist. De meest bekende organisaties die zich daarvoor verantwoordelijk ge steld hebben, heten „Spaans Baskisch Bataljon", „Gewapende Spaanse Groe pen", de „AAA" en de „Anti-ETA-ter- reur". Meestal geven zij als reden voor hun acties op, dat zij een antwoord vor men op het geweld van de ETA. Zo heeft het „Spaans Baskisch Bataljon" onlangs gezegd, dat voor elke gedode politieagent vier Baskische activisten uit de weg zouden geruimd worden. Maar rechts kiest zijn slachtoffers erg willekeurig. Men wordt gauw bestem peld als een medewerker van de ETA en om het éven welke sympatisant van links riskeert het doelwit te worden van een aanslag. Twee jongelui die deelgenomen hadden aan een betoging ter gelegenheid van de eerste mei, wer den midden in het stadscentrum van Madrid neergestoken, één ervan over leed aan zijn verwondingen. Overal ziet extreem-rechts „rode ratten". Dit iaar alleen reeds werden 27 lokalen van linkse partijen gewapenderhand over vallen. Onderwijsinstellingen werden geteisterd tijdens een week in het teken van de .jacht op de roden". De juridi sche afdeling van de universiteit van Madrid werd meermaals aangevallen. Ook de vriendschapsvereniging van de UNESCO, die als communistische orga nisatie gebrandmerkt was, leed schade. Café's die volgens rechtse moraalrid ders niet netjes zijn, worden eveneens een doelwit van het geweld. Zo viel bij voorbeeld op 6 mei een commando van 20 fascisten een café midden in Madrid binnen. Onder het roepen van slogans zoals „leve Christus Koning" werden de klanten onder handen genomen. Ba lans: één dode en twee zwaar gewon den. Bepaalde wiiken van dè hoofdstad zijn door de rechtse commando's uitgeroe pen tot „nationale zone", de benaming die tijdens de burgeroorlog aan de ge bieden, die door Franco's troepen veroverd waren, gegeven werd. Via af fiches wordt in die delen van de stad duidelijk gemaakt, dat zij verboden toe gang zijn voor langharigen, junkies, ho- mosexuelen en vrouwen die een broek dragen. Het komt geregeld voor, dat gewone wandelaars worden aangerand en ertoe verplicht worden de fascisti sche hymne te zingen en de Franco- groet te brengen. Dergelijke operaties zijn het werk van groepen jongeren, die er onberispelijk uitzien. In een park van Madrid werd een jongeman door zo'n bende „nette jongens" met honk balknuppels doodgeslagen, omdat zijn kapsel te slordig bevonden werd. Laatste nieuwigheid in de werkmetho des van rechtse commando's is het ver krachten van vrouwen. Het „Spaans Baskisch Bataljon" heeft op 9 mei de verkrachting en de moord op een zes tienjarig meisje opgeëist. Oud-nazi's Hoewel reeds meer dan eens gebleken is, dat de daders van dergelijke aansla gen lid waren van de politieke groep „Fuerza Nueva", heeft de Spaanse mi nister van binnenlandse zaken Juan Jose Roson gezegd, dat het bij dit alles slechts om het optreden van „opgewon den" jongelui gaat Enig spoor van ge organiseerde campagne meent hij niet te ontdekken. De Westduitse minister van binnenlandse zaken bracht onlangs de banden tussen Fuerza Nueva en oud-nazi's in de Bondsrepubliek ter sprake. De leider van Fuerza Nueva, de rechtse volksvertegenwoordiger Bias Pinar, vertelde nochtans reeds in 1975, dat het gebruik van geweld als een daad van menslievendheid moet gezien worden, wanneer het er op aankomt de „fundamentele principes te verdedi gen. Zijn partij behaalde bij de wetge vende verkiezingen 370.000 stemmen en noemt zich de erfgenaam van het Franquisme. De toegevendheid van het huidige bewind vormt volgens Pinar een gevaar voor het vaderland, dat slachtoffer wordt van het streven naar autonomie, zoals dat reeds in Basken land en Catalonië naar voren gekomen is. Om tegen dat beleid te protesteren, hebben 50.000 mensen op 2 mei door de straten van Madrid gedefileerd. Zij lie pen in militaire opstelling met begelei ding van trompetten en klaroenen. Om aanhang onder de arbeiders te verwer ven, heeft de partij op 29 april het eer ste congres van zijn pas opgerichte vak bond gehouden, de „Fuerza Nacional del Trabajo" (FNT). De nieuwe vak bond verklaarde zich tegenstander van de klassenstrijd en zei te steunen op de leer van de katholieke kerk. Staking is voor de FNT uit den boze en werken wordt een sociale plicht genoemd, ter wijl privébezit een fundamenteel recht is. Het fascistische syndicaat heeft een werkbeurs opgericht, waar bazen „volgzame" arbeiders kunnen recrute- ren. Ook stelt men commando's ter be schikking om stakingspiketten op te ruimen, wanneer de arbeiders van een fabriek dat nodig vinden. Met de re cente aanvallen op het koningshuis en het eenheidscongres van alle Spaanse fascistische organisaties, toont het Franquisme zich in Spanje springle vend en Fuerza Nueva rekent op de huidige economische crisis om zijn of fensief verder uit te bouwen. NA CONFERENTIE IN GENEVE: GENEVE De conferentie over humanitaire hulp voor Cambodjaanse vluchtelingen, die de afgelopen twee dagen in Genève is gehouden, is vol gens de initiatiefnemers, de vijf landen van het Verhond van Zuidoostaziatische Staten, een succes geworden. Vertegenwoordigers van de 59 deelnemende landen hebben hulp, in geld of natura, tot een bedrag van ongeveer 344 mil joen gulden toegezegd, slechts negen miljoen dollar minder dan de 181 miljoen, die de se cretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Waldheim, nood zakelijk achtte om het hulp programma tot het einde van het jaar te kunnen uitvoeren. Van dit geld werd 5 miljoen gulden toegezegd door minis ter Van der Klaauw, waardoor de Nederlandse hulp aan de Cambodjanen sinds het begin van het vorige jaar op bijna 34,8 miljoen gulden komt. Vietnam, de Sovjet-Unie, en het door Vietnam in het zadel geholpen Cambodjaanse regi me van Heng Samrin boycot ten de conferentie, omdat zij haar als een inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Cambodja beschouw den. De Sovjet-Unie besloot echter op het laatste moment twee waarnemers te zenden en Vietnam had een waarnemer in de persoon van een verte genwoordiger van zijn Rode Kruis. KWANGJU Het officiële dodencijfer van de onlusten van de afgelopen week in de Zuidkoreaanse stad Kwang ju is gestegen tot 186. Ande re bronnen spreken echter van veel meer doden. Inmid dels heeft het leger, dat de stad maandagavond be stormde en op de opstandige studenten veroverde, zijn po sities versterkt. Rond het gebouw van het pro vinciaal bestuur, waarin de studenten zich het langst ver schansten, zijn zandzakken ge legd. Elders wordt door mili tairen intensief gepatrouil leerd. Het is alleen aan militai re voertuigen en wagens met buitenlandse journalisten toe gestaan om zich op straat, waar een ogenschijnlijke rust heerst, te begeven. Aan het feit dat er vannacht nog in de stad werd geschoten wordt af geleid, dat zich hier en daar nog opstandelingen bevinden. Zuidafrikaanse geestelijken vrijgelaten JOHANNESBURG De ruim vijftig Zuidafrikaanse kerkleiders, die maandag wer den gearresteerd tijdens een vreedzame demonstratie voor de vrijlating van een collega, zijn gisteren voorlopig op vrije voeten gesteld. Dit gebeurde na een verzoek van hun verdedigers, die bij het Openbaar Ministerie had den gevraagd om uitstel van het gerechtelijk vooronder zoek tot 1 juli. De kerkelijk leiders werden zonder betaling van borgtocht vrijgelaten. Bui ten het gerechtsgebouw ston den honderden sympathisan ten te zingen en te bidden, na dat ze uit de rechtszaal waren verwijderd door de politie. Oman herziet houding tegenover VS BEIROET Het olierijke sul tanaat Oman aan de Perzische Golf heeft zijn vriendelijke houding ten opzichte van de Verenigde Staten herzien. Sul tan Qabus is teruggekomen op zijn toezeggingen aan de VS dat Washington het grondge bied van Oman kan gebruiken voor militaire acties in geval van een conflict over de olie- voorziening. Volgens Arabi sche diplomaten is Oman van plan zich nu te scharen achter de door Irak voorgestelde pan- Arabische neutraliteit. De VS bestuderen momenteel de mogelijkheid om Egypti sche militaire bases te gebrui ken. Amerika overweegt ech ter niet om F-15 gevechts vliegtuigen en andere militaire eenheden permanent in Egyp te te stationeren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15