Achttienduizend vierkante meter Microsanten Meer bloementeelt onder glas, maar minder telers w m Lt EMEN B#LLEI\I Ü\ND EN TUINBOUW KOMKOMMERPRIJS GEDAALD BLOEMENPRIJZEN BEREIKTEN DIEPTEPUNT BEJAARDE TULP NU 'GOUWE OUWE' ^ROEI IN VIJF JAAR 32 PROCENT LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1980 PAGINA 9 HONSELERSDIJK Op garantieba sis van het P. V.S. (Produktschap Voor Sierteeltgewassen) is, zoals al eerder gemeld, een drietal kwekers begonnen met het telen van zoge naamde Microsanten. Microsanten in de rassen Clingo, kleuren wit en geel, Glinpol, kleuren rood en lila en Con nie Vink, kleur geel. «ze kwekers zijn Daan de Kok Jr., Ma- fepolder, Loosduinen, Koos Verbeek, pats, Honselersdijk en Leo Vollebregt, Pad, Honselersdijk. Hun faeftjed rijven beslaan samen een opper vlakte met Microsanten van achttiendui zend vierkante meter. Microsanten ziin chrysanten die anders worden geteeld dan de bekende jaarrondchrysanten en ook een aantal andere eigenschappen hebben. Aan de stevige, sierlijke takken, zitten veel kleine bloemen. Niet in een scherm dus, maar over de gehele tak, die een lengte heeft van vijftig tot vijfenvijftig cm. Het doel van deze proef is net assor timent te verbreden met een produkt dat als bos verkocht kan worden. De Micro- santen, in één kleur of fn gemengde kleuren, worden verkocht in speciaal be drukte hoezen. Om de meest gunstige voorwaarden te scheppen voor de introductie van deze mooie bloem is Via de prijsteeltgarantie van het P. V. S. gezorgd voor een groot en regelmatig aanbod middels de drie bovengenoemde kwekers. De Microsant zal zien naar verwachting moeiteloos een plaats veroveren in harten en huizen van bloemenliefhebbers. De uitvoering en begeleiding van het projekt liggen bij: Marketing Team Bloemisterij - Proefsta tion Naaldwijk en de Landelijke chry santencommissie van de N.T.S. Nog maar zelden hebben de bloemenprij- zen in de maand mei een dieptepunt be reikt, als in de afgelopen week het geval is geweest. Er moet worden gesproken over prijzen, zoals die wel in vakantiepiek voor komen. Daar droegen verschillende factoren aan bij. Allereerst was er de zeer grote bloemenproduktie niet alleen in ons land, maar in heel Europa, inbegrepen de zogeheten derde landen. Dan waren er de feestdagen die de gang van zaken ontre- felden, juist gedurende zonnige dagen. >e invoer van bloemen door Israël in Ne derland was nu wel beperkt, maar ging volop verder in Duitsland en Engeland, waardoor onze export in het gedrang kwam. De sterke beperking van Neder landse import kwam nog enigszins op tijd, gezien de grote eigen produktie, juist wat betreft de anjers bij een totaal aanbod van tegen de acht miljoen voor de CCWS. Op vallend groot was de aanvoer van rozen maar met een veel lager prijs dan vorig jaar. De freesia, ruim acht miljoen, mocht er eveneens zijn. Ora een en ander met een enkel cijfer te verduidelijken, afgelopen week bedroeg de aanvoer aan de CCWS 43.921.530 bos of stuks en opbrengst 11.291.718,81 tegeno ver een aanvoer van 38.244.260 bos of stuks en opbrengst van 11.656.219,70 in dezelfde week van het vorig jaar. De ruim vijf miljoen bos of stuks méér aanvoer le verden dus geen hoger omzetbedrag op en dat is niet zo best. De groter aanvoer be trof hoofdzakelijk de ruim vier miljoen meer snijbloemen. En toch moet worden gesteld dat juist deze maand mei wel bij zonder gunstig was voor de bloemenhan del. Dat betrof niet alleen de vermaarde Moederdag, maar ook de koninklijke fees telijkheden werden met veel bloemen op gesierd. Er mag veilig worden gesteld, dat de Nederlanders(sters) minstens zoveel van bloemen houden, als volgens de slo gan, bloemen van mensen houden. Deson danks dus, niet zo'n beste week voor de bloemenkwekers. De trosanjers gaven een ruime aanvoer te zien, maar ook hier een sterke prijsinzin- king. Wat gemiddelde prijzen zijn, tussen haakjes die van dezelfde week in het vo rig jaar: Amerikaanse anjers 28(35) trosan jers 28(37) anthurium 85(95) snijgroen 16(13) troschrysanten jaarrond 38(40) idem geplozen 46(61) freesia 12(15) gerbera 17(31) gladiolen 30(37) irissen 8(15) lelie kelken 24(21) lelietakken 38(47) cymbidi- um groot 59(75) idem klein 19(32) grote rozen 14(31) idem klein 19(32) sonia 12(26) belinda 10(23) red garnette 10(19) tulpen In de importbloemen kwamen vrijwel uit sluitend de statice voor 34(47). Uit deze gemiddelde prijzen valt dus wel te conclu deren dat het beeld in de afgelopen week weinig gunstig was. Iets beter ging het met de potplanten, waarvan er 1.134.471 aan de CCWS werden aangevoerd met to taal opbrengst van 1.847.816,04, tegen aanvoer van 689.597 stuks en opbrengst van 1.212.588,05 vorig jaar. Tot de nega tieve uitzonderingen behoren ds potchry- santen en de Kaaps viooltjes. Groene veilingen aan de lopende band zowel in de oude bollenstreek tussen Lei den en Haarlem als in „De Noord". Er worden dit voorjaar opmerkelijk veel bloembollen groen verkocht. Onder meer een gevolg van het feit dat enkele kweke rij-exportbedrijven wat de kwekerij be treft de pijp aan Maarten geven. Waarom zou men dan nu niet groen veilen? De prijzen die men voor de bollen-te-velde kan maken zijn zonder meer goed (als men tenminste geen Apeldoorn of andere Darwintulphybriden heeft!). Men is dan gelijk van het oogstrisico ook af, want dat is voor de koper. En als het gaat om de vraag hoe de bollen dit jaar zullen f roeien, dan is er geen sterveling die daar én zinnig woord van kan zeggen. Bij sommige groene veilingen blijkt dat men bij het planten al met deze mogelijk heid rekening heeft gehouden. De bollen stonden wat dunner geplant en dan gaan er minder op de roe. Nu zijn de handela ren en de kopers-in-spé ook niet op hun achterhoofd gevallen en houden er met het bepalen van hun prijs dan ook ge ducht rekening mee! Knus Het kan er bij de groene bloembollenvei lingen heel gezellig aan toe gaan. Er is al tijd een drukte van jewelste. Lange rijen auto's staan bumper aan bumper in de berm en de bollenjongens houden wel van een geintje. De veilingafslagers kunnen er ook wat van trouwens. Vroeger ging het er allemaal nog knusser aan toe. Toen verschenen zelfs marketentsters op het perceel waar de groene veilingen plaats hadden. Compleet met een vaatje brande wijn om de vaak verkleumde kopers op zijn tijd een „neutje" te tracteren. Niet al leen tegen de kou maar ook om de koop lust wat aan te wakkeren! Niet zelden liep zo'n veiling uit en dan zaten de kopers ver van huis en haard en zonder mond kost Dan liet de veiling tussen de middag belegde broodjes aanrukken. Dat was een noodzaak, want het vervoermiddel bij uit stek was toen de fiets en restaurants wer den slechts bij hoge uitzondering bezocht De auto was in het bollenvak toen schaars. Wie zich zo'n vervoermiddel kon permitteren behoorde tot het gilde van de bulkend-rijke lieden die met hun geld, hun vrije tijd en hun dadendrang geen raad wisten. En dus in het böllenvak-van- toen niet voorkwamen. De tijden zijn wel veranderd' Verdomboekje Het is in deze rubriek al eens eerder be toogd: de Darwintulphybriden in het alge meen en Apeldoorn in het bijzonder staan in het verdomboekje. De afgelopen week betaalde men op de groene veilingen voor Apeldoorn niet meer dan 15,tot f 17,per bed van drie roe. Tel uit je winst! De kosten van het plantgoed, het poten, het dekken, het spuiten, het rooien en het vervoer liggen al belangrijk hoger. Heel opvallend was dat stokoude tulpen de allerhoogste prijzen maken. Neem bijv. Keizerskroon, een tulp die vroeger heel veel werd geteeld in Noordwiik, al werd deze aanwinst daar meestal Grand Due genoemd. Men maakte een veigelijking met de kleine Due de Berlin, die echter alleen in kleur met Keizerskroon overeen kwam. Dit is nl. een helderrode tulp met een felafstekende gele rand die bij het rij per worden vrijwel wit wordt. Een aan winst waarvan men niet eens weet wie hem gewonnen heeft. Wel is bekend dat hij in 1750 al in cultuur was. Gouwe ouwe De afgelopen week werden er in Lisse nog enkele partijen van deze tulp geveild. Men betaalde er ruim 160,per bed van drie roe voor. Zet daar dan Apeldoorn maar eens naast Keizerskroon kan dus met recht een „gouwe ouwe" worden ge noemd. Ook de zeer bejaarde Mon Tresor, in 1875 door de Hillegomse kweker v.d. Vinnen gewonnen, bleek goed in de markt te liggen. Men legde er in ieder ge val 112,per bed voor op tafel. Nog en kele andere tulpen die voor goed geld weggingen waren de dubbele vroege rode tulp Carlton, die f 131,per bed op bracht, terwiil de lilarose Christmas Mar- vee voor 100,van de hand ging. De gele Bellona zeer gevoelig voor virus- ziek veranderde van eigenaar voor f 90,de oranje Orange Favorite veran derde tot veler verbazing voor 128, van eigenaar en de witte Maureen ook al schaars omdat vele partijen door virus- ziek geëlimineerd zijn vond kopers voor 154.-. Koortsachtige drukte Er zijn de afgelopen week ook heel wat hyacinten geveild en ook die brachten hoge tot zeer hoge prijzen op. De groene veilingen gaan door tot het einde van deze maand. Dan komt juni al weer om de hoek kijken en dan duurt het niet lang meer of de eerste Apeldoorn voor de al lervroegste broei moet worden gerooid. Daarmee wordt een periode van koort sachtige drukte ingeluid, die de bollen- kwekers weken aan één stuk zal teisteren. Het is dan rooien, pellen, tellen en afleve ren geblazen. Eerst de tulpen, dan de hya cinten en vervolgens de narcissen. Intussen vraagt men zich in het bollenvak wel af of de schooljeugd, nu de vakantie baantjes niet meer voor het opscheppen liggen, straks bereid zal zijn om weer tul pen te gaan pellen. Aan die bereidheid bleek het de laatste jaren nog al eens te ontbreken. Het gevolg was dat het machi naal pellen steeds meer in zwang kwam. Die interesse zal zeker niet minder wor den. Een machine gaat door, wordt niet ziek en vraagt niet ora snipperdagen. Daarom kon het wel eens gebeuren dat de bollenkwekers binnen afzienbare tijd de hulp van vakantiewerkers niet eens meer nodig hebben. Zo g&t dat!.„ ën nieuw chrysantenras „Fantasy", werd vorige week voor het eerst aan de CCWS in Honselersdijk aangevoerd. Het komkommerseizoen is tot op heden gunstig verlopen. De prijzen staken gun stig af bij het voorgaande seizoen. Dit werd vooral mogelijk door goede afzetmo gelijkheden naar West-Duitsland, waar er bijna geen sprake was van concurrentie. In de afgelopen week veranderde de marktsituatie. In de periode van 13 tot en met 19 mei nam de export van Roemenië toe. In de genoemde periode was dit land goed voor 622 ton. Hierdoor ontstond er een druk op de prijzen die in de afgelopen week ook tot uitdrukking kwam. De zwaardere sorteringen daalden het sterkst. Zo liep de prijs voor de sortering van 61-76 terug van 88 cent naar 68 cent per stuk. De sortering 51-61 daalde van 75 cent naar 61 cent en de sortering 41-51 daalde van 61 cent naar 55 cent. Ondanks de prijsdaling van de afgelopen week blèef de prijs voor alle sorteringen 7 cent boven die van vorig jaar. Het aanbod kan verder groeien, de prijs lijkt gelijk te blij ven of iets verder te dalen. Radijs Tot eind april was de aanvoer van radijs 15 procent groter dan vorig seizoen. Tot begin mei werden er namelijk 22 miljoen bossen aangevoerd. Van deze aanvoer verlaat door export zo'n 70 procent het land. De buitenlandse vraag bleef met het groeiende aanbod meegroeien. Het over grote deel van de aanvoer ruim 4 mil joen kilo (tot 26 april) werd op de West- duitse markt afgezet. De totale invoer van I radijs tot op 20 april bedroeg bijna 4,8 mil joen kilo, hieruit blijkt hoe groot het aan deel van Hollandse radijs is. Verder is, het opvallend dat de export naar landen zoals België, Engeland en de Scandinavische landen in het afgelopen seizoen ook toe nam. De Hollandse radijs begint merkbare concurrentie te ondervinden van het in heemse Westduitse produkt. In de loop van de afgelopen week daalde de prijs naar 38 cent per bos. Door een gelijkblij vend aanbod kan de prijs gelijk blijven. Tomaten duur Wat door geen mens voor mogelijk gehou den werd, werd in de afgelopen week werkelijkheid. In de derde week van mei liep de prijs zelfs verder op. Er werd op donderdag 22 mei gemiddeld maar liefst f. 18,15 voor een kistje A-l export betaald. Dit betekende een gemiddelde kiloprijs van f.3,02. In vergelijking met vorig sei zoen is er een groot prijsverschil ontstaan, want er werd toen in dezelfde week f.1,90 per kilo betaald. De vleestomaten volgden deze prijsontwikkeling eveneens, want voor een kilo (BBB) lag de gemiddelde prijs op f.3,14. Hoe is dit alles nu moge lijk?, is een vraag die onmiddellijk rijst. Het zag er aanvankelijk naar uit dat Ma rokko de Westduitse markt weer in een snel tempo van respectabele hoeveelheden zou gaan voorzien. Het tegendeel was waar, want in de periode van 9 tot en met 19 mei viel er geen Marokkaanse tomaat meer op de Westduitse markt te bespeu ren. Roemenië was met 452 ton de belang rijkste concurrent. Daarnaast is het zo, dat Frankrijk met ingang van 14 mei zijn grenzen gesloten heeft voor Marokkaanse en Spaanse tomaten, hierdoor nam de af zetmogelijkheid voor Hollandse tomaten toe. Als derde oorzaak kan genoemd wor den het tot op heden kleinere aanbod (in vergelijking met vorig seizoen) van Hol landse tomaten. Het zou haast al te gek zijn, om met een groeiend aanbod in het vooruitzicht aan te nemen dat het huidige prijspeil een lang leven beschoren zou zijn. Dat de markt vol schrille contrasten kan zitten, zal men begrijpen als men weet, dat er in de afgelopen week ook to maten van binnenlandse kwaliteit door draaiden en als koeienvoer werden afge voerd. Men kan zich dan terecht afvragen in welke gekke wereld men dan leeft. Overige gewassen Sla is met 17 cent per krop nog steeds goedkoop, door het groeiende aanbod van natuursla zal de prijsdruk blijven bestaan. Het aanbod van bospeen viel ruimer uit als vorig seizoen, de prijs daalde naar f.1,77. Naar verwacht zal de prijs niet veel veranderen. Aubergines werden wat goedkoper, gemiddeld brachten ze f.3,02 per kilo op. Door het grote aanbod lijkt de prijs iets te dalen. Andijvie daalde flink in prijs, namelijk van 95 cent naar 36 cent per kilo. Andijvie zal de komende tijd goedkoop blijven. Ijsbergsla werd even eens een flink stuk goedkoper. Er werd slechts 31 cent per stuk betaald. Door een tijdelijke stagnatie in de aanvoer van groene en rode paprika's liepen de prijzen op. Vooral voor de groene sorteringen was er sprake van een spectaculair prijspeil. In de afgelopen week lagen de prijzen on danks een daling nog steeds op een aan trekkelijk niveau, voor groen werd er ge middeld f.4,75 per kilo betaald en voor rood f.5,30. De aanvoer van gele paprika's is echter aanmerkelijk groter als vorig sei zoen, de afzet was moeizaam, voor deze sortering werd er gemiddeld f.2,90 per kilo betaald. Door groter wordende aan voeren zullen de prijzen weer dalen. DEN HAAG Blijkens de jongste telling uitgevoerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek, is de to tale glasoppervlakte van de Nederlandse bloemkwe kerij onder glas de laatste vijf jaar gestegen met 32 procent, maar het - aantal telers daalde met 4 procent. Dit betekent dat de gemid delde glasoppervlakte per 4 bedrijf met 37 procent ver meerderd naar 4.666 m2. Opvallend is hierbij het ver schil per provincie. Gecon- Jateerd wordt dat het aan deel van de glasbloemkweke- frij in Noord-Holland vermin derde maar in Zuid-Holland is toegenomen. Ook blijkt dat de bedrijfsoppervlakten in Moerkapelle en omgeving met gemiddeld 13.338 m2 tot de grootste gerekend kunnen worden, gevolgd door Schi- Eluiden, Maassluis en De ,ier met 9000 m2. De cijfers door genoemd Bureau thans bekend gemaakt vermelden ook verschillen in de specia lisatie in de bedrijven, het geen het sterkst in Noord- Holland blijkt te zijn. Sterk was ook de uitbreiding van bloemkwekers onder glas in Drente, waar in de laatste vijf jaar er 17 kwekers bij kwamen terwijl de gemid delde glasoppervlakte met 73 {irocent toenam en bijna het andelijk gemiddelde van 4.666 m2 bereikte. De 45 kwekers die er in de Noordoostpolder bij kwamen hebben samen gemiddeld 8.302 m2 bloemen onder glas, hetgeen als gemiddelde per provincie erg veel is. Zoals gezegd zijn de kwekers in Noord-Holland het sterkst gespecialiseerd, al moet er re ening mee worden gehou den dat tussen de „omschrij ving overige snijbloemen" en „overige bloemkwekerijpro- dukten" heel wat produkten vallen. £)e werkelijke aantal len zijn hoger. Soorten De bloementeelt blijkt in Zeeland het meest verschei den te zijn, namelijk 1,8 soor ten per kweker. Daarop vol gen Drente en Limburg met 1,7 soorten. Oost-Flevoland zelfs tot 1,00. Het gemiddelde aantal voor Nederland is 1.43. De gemiddelde bedrijfsopper- vlakte per soort loopt sterk uiteen. Van de gerberateelt bijvoorbeeld verdubbelde deze in de laatste vijf jaar en streefde zelfs de roos voorbij en neemt de eerste plaats in. Gerberateelt steeg met 101 procent, anthurium met 53 procent, chrysant 50 procent, perkplanten 49 procent, tro sanjers 45 procent, rozen 39 procent, snijgroen 37 procent, potplanten 16 procent en grootbloemige anjer 10 pro cent en dat alles bij een totaal gemiddelde voor Nederland van 37 procent Naar oppervlakte vormen de rozen in ons land de belang rijkste teelt. Hiervan bezitten Noord- en Zuid-Holland sa men 90 procent van het areaal, waarbij Noord-Hol land van 58 tot 48 daalde doch Zuid-Holland van 33 op 42 procent kwam. Over het Westland kan nog worden gemeld dat de ge middelde bedrijfsoppervlakte in de glas-bloementeelt met middelde ligt. Alleen in De Lier gaan de 150 kwekers in de richting van 9.000 m2. In Uithoorn komen de 127 kwe kers boven 8.000 m2. De rozenteelt verschuift in deze omgeving vooral naar Delft- en Schieland door on geveer 43 kwekers. In Noot dorp en het Noordbrabantse Dongen is de rozenteelt het grootst. De teelt van snijgroen blijft in het Westland geconcen treerd, waar de 61 kwekers 89 procent van het landelijk totaal in handen hebben. Hiervan hebben de 35 kwe kers in Naaldwijk met ge middeld 8.269 m2 de grootste oppervlakte en gezamenlijk nemen zij 80 procent van ge noemde totale oppervlakte voor hun rekening. Overigens is reeds eerder door het Marketing Team in de Bloemisterij geconstateerd dat de breedte van het assor timent snijbloemen een van de sterkste punten is voor de Nederlandse concurrentiepo sitie in het buitenland, vooral omdat de consument behoef te heeft aan variatie in het

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9