evingen veroorzaken paniek Calif ornië WEIZMAN AFGETREDEN Waarom u voor een geldlening beter naar een bank zoals deNMB kunt gaan. Saoedi-Arabië verzoenend tegenover Israël Straffen voor doorgeven van geheime verhoren m Jiternationale k niet ordelijk r ijlating izelaars" Tanks beschieten demonstranten in Kaboel Politie Z-Afrika houdt vijftig geestelijken aan De NMB denkt metu mee. ENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1980 PAGINA 7 HADE ST-HELENS MINSTENS DRIE MILJARD t. n onze correspondent Dick Toet) i SHINGTON Twee vrij krachtige aardbevingen jj ben het afgelopen weekeinde voor geweldige paniek Hjorgd in grote delen van Californië. De angst in het Klbevingsgebied van Californië was al flink toegeno- door het geweld, waarmee ruim een week geleden de ver noordelijk van Californië gelegen Mount St He in de staat Washington tot een uitbarsting kwam. af kopen zondag gevolgd door een nieuwe, vrij krachtige |||lptie. Deskundigen ontkennen overigens, dat er een di- |P|t verband is tussen de uitbarsting en de bevingen, jar dat maakt de schrik er niet minder om. Doordat centrum van beide aarbevingen in een dun bevolkt lied in het oosten van Californië lag, bleef de schade ierkt. Acht mensen werden gewond, van wie twee zeer Istig, door vallende stukken rots. i zoeken naar mogelijk nog 70 vermisten bij de vulkaan est zondag tijdelijk worden gestaakt. Inmiddels is een in legertje deskundigen begonnen aan het opmaken van yfinanciële en ecologische schade, die de vernietigende uit- fsting van Mount St. Helen's heeft veroorzaakt. Meer dan I vierkante kilometer bos is goeddeels met de grond gelijk naakt, duizenden kilomters weg zijn geblokkeerd of ver enen, tientallen bruggen zijn vernield, rivieren zijn ver- |t geraakt, ontelbare dieren en planten zijn uitgeroeid en |ver in de naburige staten Idaho en Montana zijn grote ge pen bedolven onder een aslaag van soms meer dan 10 cm. |l voorzichtig is men begonnen een gooi te doen naar de jade. De meeste schattingen belopen om en nabij de drie jard gulden. De vulkaan in het zuidwesten van de staat jshington is na een paar betrekkelijk rustige dagen het af- ppen weekeinde opmerkelijk actief geweest. Zondag spuw- tfde vulkaan weer zoveel as uit, dat het verkeer in de wijde bfeeving tot stilstand kwam en honderdduizenden mensen De wegen in de buurt van de vulkaan St-Helens in noordwes telijke staat Washington zijn bedekt met een dikke laag vulka nische as, die veel automobilisten doet stranden. Uit andere staten van de VS, Montana en Nevada, zijn sneeuwstormen gemeld. werd geadviseerd binnen te blijven. De internationale vlieg velden van Portland (Oregon) en Seattle moesten worden ge sloten. Er blijft voortdurend gevaar bestaan voor nieuwe ex plosies, al worden uitbarstingen van de kracht van 18 mei niet voor waarschijnlijk gehouden. Volgens wetenschappers produceerde de grote explosie 500 keer zoveel kracht als de atoombom, die Hiroschima ver woestte. De top van de bijna 3000 meter hoge vulkaan reikt na de explosie bijna 400 meter minder ver. Toch zouden zich in de geschiedenis van de mensheid zeker acht keer nog zwaardere erupties hebben voorgedaan, de meest recente in 1912 in Alaska (Mount Katmai), de zwaarste in 1815 in Indo nesië (Tambora) en de beroemdste in het jaar 79 in Italië (Ve- suvius-Pompei). De Mount St. Helen's zelf zou trouwens al twee maal eerder een zwaardere explosie hebben gekend, in 1900 voor Christus en in 1500. „De maan ziet eruit als een golfbaan vergeleken bij dit" zei president Carter, nadat hij per helicopter over het rampge bied was gevlogen. De president was er zo snel bij, omdat de explosie zowat het enige is, waarvan men hem onmogelijk de schuld kan geven, grapte de Amerikaanse pers. In ieder geval verklaarde Carter de streek onverwijld tot rampgebied. Een toevloed van wetenschappers en een waarschijnlijk grote stroom toeristen zullen er in de komende jaren toe kunnen bijdragen, dat de financiële schade vrij snel zou kunnen wor den goedgemaakt. De explosie heeft nieuwe angst veroorzaakt in het niet veraf gelegen gebied rond San Francisco. Er bestaat volgens veel deskundigen een uitermate grote kans, dat San Francisco nog deze eeuw een opvolger zal krijgen van de grote aardbeving van 1906. Sinds april vorig jaar hebben een aantal kleinere bevinkjes al voor de nodige beroering gezorgd. Afgelopen zondag brachten twee veel krachtiger bevingen (zes op de schaal van Richter) grote verontrusting voor miljoenen inwo ners van Californië. De kracht, waar mee de in dezelfde ke ten liggende Mount St. Helen's de lucht in is gevlogen, is in San Francisco en wijde omgeving met een extra grote klap aangekomen. Weliswaar bestaan er voorzichtige theorieën, dat de eruptie wat druk van de ondergrondse ketel kan heb ben afgenomen, maar de deskundigen geven toe dat deze the orie net zo broos is als die, waarin het heette, dat slechts een lichte tot matige eruptie van Mount St. Helen's waarschijnlijk ROME In Italië zijn zater dag een waarnemend hoofd van de Italiaanse inlichtin gendienst en een Romeinse journalist veroordeeld tot ge vangenisstraffen, omdat zij enige tijd geleden de geheime bekentenissen van een gear resteerde leider van de Rode Brigades in openbaarheid brachten. Silvano Russomanno, waarne mend hoofd van de SISDE (een tak van de geheime dienst), kreeg twee jaar en acht maanden gevangenisstraf vanwege het doorgeven van de geheime verhoren aan de journalist Fabio Isman van de Romeinse krant „II Message- ro". Isman kreeg achttien maanden voor het publiceren van uittreksels van de verho ren in zijn krant. De twee mannen moeten bovendien een boete van 900 gulden beta len. Het is niet bekend of zij tegen het vonnis in beroep zul len gaan. De verhoren die Russomanno en Isman in de openbaarheid brachten, bevatten de geheime bekentenissen van Patrizio Peci, een leider van de Rode Brigades, die in februari werd gearresteerd. Na zijn aanhou ding gaf Peci de politie om tot nu toe nog niet opgehelderde redenen vitale informatie over de cel van de Rode Brigades in Turijn. Door die informatie kon de anti-terreurbrigade van de Italiaanse politie kort geleden een groot aantal arres taties verrichten. Russomanno heeft steeds ont kend dat Isman de geheime documenten van hem heeft ontvangen. Isman van zijn kant weigerde te zeggen wie hem de documenten in han den heeft gespeeld door aan te voeren, dat hij als journalist zijn bronnen niet hoeft te noe men. Zijn berechting is een symbool geworden van de persvrijheid in Italië. „II Mes- sagero' besloot iedere dag een pagina blanco te laten, totdat Isman weer op vrije voeten zou zijn. Collega's van Isman verweten de rechters dat zij deze tot zondebok maakten in een poging de vrijwel dagelijk se stroom van uitgelekte offi ciële berichten in te dammen. ADVERTENTIE lerbessengenever ontdekt >ehulp van verloren jande, maar gelukkig ;gevonden receptuur is tnsma in Leeuwarden erin om Vlierbessen er te maken. De vlierbes een heel eigen smaak, jeen verbetering of aan- Ing vraagt. Boomsma t dan ook beslist geen f- of smaakstoffen aan de vlierbessengenever toege voegd. De smaak is heerlijk fruitig, vol en diep. Een tikje kruidig ook, dus bepaald niet overheersend zoet. Wist u, dat aan de vlierbes al eeuwen lang een heilzame werking wordt toegeschreven? Veel slijters hebben al een voorraadje van deze natuurzuivere vlier bessengenever in huis. ■aRAN Na afloop van de besprekingen die een dele- 'an de Socialistische Internationale gisteren in Tehe- eft gevoerd met een aantal Iraanse leiders, heeft een P* leden van deze delegatie, de Oostenrijkse premier Kreisky, in Athene verklaard dat verdere internatio- ruk op Iran om de Amerikaanse gijzelaars vrij te ii, alleen maar nieuwe moeilijkheden zal scheppen en llating zal vertragen. De Oostenrijkse kanselier had ruk dat de Iraanse leiders alle implicaties van het em begrijpen en dat er een oplossing gevonden zal I n. Hij kon echter geen datum noemen. ialistische politici, oud-premier Palme van Zweden, de socialistenleider Felipe Gonzalez en premier Bruno y van Oostenrijk, hadden verscheidene gesprekken met nt Abolhassan Bani-Sadr en met minister van buiten zaken Sadeq Ghotzbadeh. Zij wilden na afloop niet spre- m een bemiddelingspoging zoals eerder was gemeld, lanse parlement komt morgen voor het eerst bijeen en zal ar alle waarschijnlijkheid de gijzelingsaffaire op de agen- oen. De Iraanse staatsradio verwierp de uitspraak van het itionale Hof van Justitie afgelopen zaterdag waarin Iran w gelast werd de Amerikaanse gijzelaars vrij te laten. Het week in grote lijnen niet af van de voorlopige uitspraak december vorig jaar. Daarnaast is het hof van mening dat i Verenigde Staten financieel schadeloos moeten stellen, trweet de rechters dat het geen aandacht had geschonken commando-actie van de Amerikanen in april. De 75-jari- prrechter Sir Humphrey Waldock vermeldde zaterdag in leenzetteing van het vonnis dat het rechtscollege „be was om de militaire actie. Deze is immers van een soort it respect ondermijnt voor de juridische procesgang in in- )nale betrekkingen". Niettemin, zo beklemtoonde hij, kan jstie van de „legaliteit van de operatie geen effect hebben valuatie van Irans gedrag op 4 november 1979"(de dag de Amerikaanse ambassade werd bezet). Niet alle beslui- ik het hof werden overigens met unanimiteit genomen. Op geschikte punten weken de Russische rechter Morozow en M^sche rechter Tarazi van de besluitvorming van de ove- "rtien rechters af. enigde Staten overwegen nog een speciale vergadering roepen van de Veiligheidsraad van de Verenigde naties veigert te gehoorzamen aan het besluit van het Interna- erechtshof. Onder-minister Warren Christopher deelde lurnalisten in Genève mee. In een communiqué van het anse ministerie van buitenlandse zaken werd gezegd juitspraak van het hof bevestigt dat het gedrag van Iran htvaardigd kan worden door vroegere, al of niet reële i maakt weg vrij voor Reagan :'ON George Bush isteren bekendgemaakt niet meer zal meedoen strijd om de kandida- >or het presidentschap Amerikaanse Republi- partij. Hij maakt daar- weg vrij voor Ronald die toegaf geen kans Se hebben tegen Reagan, maakte een eind aan zijn cam pagne, die twee jaar heeft ge duurd en 30 miljoen gulden heeft gekost. George Bush liet in Houston weten, dat hij naar de conven tie van de Republikeinse partij in Detroit zal gaan en daar de afgevaardigden die zijn kandi datuur steunden, zal vragen hun stem op Reagan uit te brengen. idsrepubliek wijst Libiërs uit >t Twee jonge Libiërs, een hotel in Bonn wa- ngehouden, zijn zondag ledkeuring door de jus- t de Bondsrepubliek ge- teruggestuurd naar hun and. De Westduitse po- ermoedde, dat de 15-jari- •ni Moesbah Chalifa en arige Chaled A Tagjoeri lid waren van een commando, dat Libische ballingen in het buitenland vervolgt. Het tweetal werd op het vlieg veld van Frankfort op een toe stel naar Libië gezet, aange zien de verdenkingen niet sterk genoeg waren om tot for mele arrestatie over te gaan. TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, Ezer Weizman, heeft gis teren zijn ontslag aangeboden aan pre mier Begin. Het ontslag is vandaag formeel ingegaan. Aanleiding voor het aftreden van de minister was het voor stel van het Israëlische kabinet de de fensie-uitgaven met ongeveer een half miljard gulden te verminderen. Wei zman was hier scherp tegen gekant, maar kreeg binnen de regering weinig of geen steun. Het ontslag van de voormalige lucht- machtgeneraal, die in de juni-oorlog van 1967 de luchmacht leidde, kwam niet on verwacht. Na herhaaldelijk te hebben gé- dreigd met ontslag, raakte Weizman bin nen de Israëlische regering steeds meer geïsoleerd. Ruim een maand geleden nog verklaarde hij dat de regering-Begin moest aftreden en er vervroegde verkie zingen moesten worden gehouden. Het is voor de tweede maal dat een belangrijk minister het kabinet-Begin verlaat. In ok tober nam Mosje Dayan als minister van buitenlandse zaken ontslag. Weizman was een van de tegenstanders van het nederzettingen beleid van de re gering-Begin. Ook vond hij dat de Israëli sche houding in onderhandelingen met Egypte en de Verenigde Staten over Pa lestijns zelfbestuur veel te star. Naar alle waarschijnlijkheid zal premier Begin zelf gebouwd, betreurd. Ook Arabische leiders Minister Ezer Weiman staart naar zijn bril- leglazen kort nadat hij aan premier Begin zijn ontslag heeft aangeboden. de post van defensie erbij nemen. In Egypte is het aftreden van Weizman, op de westelijke Jordaanoever en in Gaza hebben spijt uitgedrukt over Weizmans van wie bekend was hij een uitstekende heengaan. Men vreest nu een extremere relatie met president Sadat had op- koers van de Israëlische regering. WASHINGTON Als Israël toezegt dat het zich terugtrekt uit bezet Arabisch gebied zal Saoedi-Arabië be vorderen dat andere Arabische staten en de Palestijnen mee doen aan een vredes verdrag in het Mid den-Oosten. Dit ver- klaarde zondag de Sa- oedi-Arabische kroon prins Fahd in een in terview met de Was hington Post Een an dere prins, Abdoella Ibn Abdoel Aziz, die opperbevelhebber is van de Saoedi-Arabi- sche Nationale Garde, verklaarde tegenover de Amerikaanse krant dat Arabische staten vreedzaam Ara- bisch-Israëlische na buurschap zouden ga randeren als een Pa lestijnse staat tot stand kwam. In tegenstelling tot zes jaar geleden kan, aldus de laatste, er nu met veel Arabieren wel over vrede gesproken worden. „In elk Ara bisch land is het kli maat rijp voor vrede. Als de Israëliërs een maal hun halstarrigheid hebben opgegeven, zal er volledige vrede zijn en zal de veiligheid in het Midden-oosten niets te wensen overlaten." De uitlatingen van Fahd zijn een opmerke- gens de akkoorden van Camp David een over eenkomst moest zijn be reikt over een vorm van Palestijns zelfbe stuur op de westelijke Jordaanoever, gezegd dat de Verenigde Staten met eigen voorstellen moeten komen ter doorbreking van de im passe in de onderhande lingen. Het overleg werd op 8 mei door pre sident Sadat afgebro ken. Volgens een Egyp tisch persbureau heeft de Egyptische vice-pre sident Husni Moebarak zondag in Washington ISLAMABAD Russische en Afghaanse tanks hebben gis teren in Kaboel het vuur geopend op jeugdige betogers, die zich verzameld hadden voor het paleis van president Ba- brak Karmel, zo heeft een organisatie van het Afghaanse verzet, „Hezbi Islami", in het Pakistaanse Islamabad be kendgemaakt. Zaterdag vielen volgens het verzet zeker 25 doden, toen Rus sische soldaten voor het paleis het vuur openden op 30.000 betogende studenten. Uit een gepubliceerde verklaring blijkt dat de Sovjet-Unie van mening is dat alle buitenlandse militaire bases in het gebied van de Indische Oceaan en de Perzische Golf moeten worden ver wijderd, voordat de Russische troepen uit Afghanistan kunnen worden teruggetrokken. De verklaring stond afgedrukt in het Russische partij-orgaan Pravda. Volgens de Pravda is de veroordeling van de Russische invasie in Afghanistan door de Islamitische conferentie van de afgelo pen week, opgezet door „De meest reactionaire Moslim-krin gen". Slechts een ernstige, constructieve benadering opent de weg voor het normaliseren van de situatie, aldus de Pravda in de verklaring, getekend door A. Petrov, een pseudoniem waar achter meestal de gedachten van de leiders in het Kremlin schuilgaan. lijke wijziging in de po- overeenstemming be- sitie van Saoedi-Arabië. President Sadat van Egypte heeft gisteren 26 mei, op de dag toen vol- reikt over een nieuwe formule voor hervatting van de besprekingen met Israël. JOHANNESBURG De Zuidarfikaanse oproerpolitie heeft gisteren ongeveer vijftig blanke en zwarte geestelijken gearresteerd, toen zij een mars hielden naar het politie- ADVERTENTIE Geld lenen lijkt zo makkelijk. Toch is het beslist geen eenvoudige zaak. Zo'n lening moet passen binnen de financiële mogelijkheden die u heeft. En een té zware verplichting mag 't natuurlijk nooit worden. Kies daarom voor een vertrouwde bank zoals de NMB. De mensen denken er daadwerkelijk met u mee en probe ren in overleg met u de meest ideale regeling te treffen voor het geld dat u tijdelijk nodig heeft. Overigens: ook als u geen NMB- privérekening heeft bent u welkom. Maar dat spreekt vanzelf. Persoonlijke lening. Meestal gebruikt voor duurzame aan schaffingen zoals nieuw meubilair, een boot, een caravan of een auto. U betaalt vaste maandtermijnen (bijvoorbeeld 24,36 of 48), zodat u precies weet waar u aan toe bent U kunt het zo uitrekenen dat de lening is afgelost op het moment dat uw auto aan vervanging toe is. Woningkrediet. Bestemd voor verbouwing, verbetering en onderhoud van uw woning: nieuwe keuken of badkamer, centrale verwarming, of bij voorbeeld isolatie. Meestal gaat het hier om nogal grote bedragen. Daarom kunt u ook wat langer doen over het aflossen: bijvoorbeeld 96 maanden. Bijeen bank zoals de NMB bent u altijd verzekerd van een vertrouwd advies, van een verantwoorde lening Doorlopend krediet. Handig als geldvoorraadje voor onver wachte uitgaven of als alles tegelijk komt, zoals tandartsrekeningen, belastingaansla gen en de kosten van een 'tussendoori vakantie. In overleg met de NMB bepaalt u de hoogte van het krediet U kunt er dan elk moment over beschikken. Steeds opnieuw. Ook over hst bedrag dat u al hebt afgelost U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERtANDSCHE MIDDENSTANDSBANK bureau in Johannesburg om de vrijlating te eisen van de gekleurde geestelijke John Thorae, die zaterdag was gearresteerd. Onder de gearresteerde geeste lijken waren de secretaris-ge neraal van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC), bis schop Desmond Tutu en de Anglicaanse bisschop van Jo hannesburg, Timothy Bavin. Vlak voor hun protestmars hadden de geestelijken een ge bedsdienst gehouden voor do minee John Thome, die een belangrijke rol heeft gespeeld bij de recente schoolboy cot door gekleurde scholieren. Vandaag zijn de geestelijken aan de rechter voorgeleid. Op het vliegveld van Kaapstad heeft de Zuidafrikaanse politie de Kaapse hoogleraar Neville Alexander gearresteerd. Alexander zou een congres bij wonen in West-Duitsland. Na in 1974 te zijn vrijgelaten uit de gevangenis van Robbenei land, had de hoogleraar gedu rende vijf jaar een vorm van huisarrest opgelegd gekregen. Tijdens een grootscheepse anti-misdaad operatie h^pft de politie in Johannesburg en omgeving 1939 personen gear resteerd. Maar onder de arres tanten zouden zich veel leiders van de schoolboycot bevinden. Pakistan pakt politieke oppositie strenger aan ISLAMABAD Het militai re bewind van Pakistan heeft gisteren de bevoegdheden van de rechterlijke macht in het land ingeperkt en de advoca tuur gewaarschuwd, dat haar standsorganisaties geen plat forms mogen worden voor po litieke activiteiten. In nieuwe bepalingen, die het bewind heeft uitgevaardigd, wordt gesteld, dat provinciale hooggerechtshoven geen enke le uitspraak of vonnis van een militair hof meer nietig kun nen verklaren. Advocaten kunnen gevange nisstraf, boetes of stokslagen krijgen als zij hun organisaties laten gebruiken voor politieke doeleinden, zo blijkt uit de nieuwe bepalingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7