Minder buitenlanders maar toch flinke Pinksterdrukte Van Houwelingen rekent op vervroegde verkiezingen Opwindend Pinkpop niet zonder oeilijkheden Nederland liet ETA-leden niet toe TREK NAAR CAMPING EN VEEL DAGTRIPS rivellais vernieuwd Leidenaar beste met boemerang NNtNLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1980 PAGINA [et was vooral de opruiende muziek van T Engelse Specials en The Jam, die er lor zorgde, dat de elfde editie van het pkpopfestival in Geleen, niet geheel hder incidenten verliep. Maar ondanks K kleine verstorinkjes, kon het publiek (teren van 's-morgens elf uur tot bijna ilf tien genieten van een professioneel, Uitgebalanceerd programma, waarin nau welijks echte dieptepunten zaten, i De Amerikaanse zanger Garland Jeffreys ipende onder een bewolkte hemel het festijn net stevige rock roll. Hij werkte zich in iet zweet om het easy listening-stempel, dat lij dankzij zijn twee laatste elpees heeft, jwijt te raken. Het publiek zag de rock van jffreys best wel zitten, maar werd echt ent husiast bij de Belgische liedjeszanger Ray- :>nd van het Groenewoud and The Centi- ïters. Het publiek, dat tijdens het optreden Jeffreys regelmatig vertwijfeld naar bo- had gekeken, kon, nu de zon definitief orbrak, volop genieten van Nederlandstali- muziek. Raymond van het Groenewoud ïkt zijn liefde voor de vrouw niet onder ïlen of banken en verpakt zijn oprechte sten in stevige rock roll. Raymond had jït zijn Centimeters duidelijk plezier, haalde Irieste fratsen uit met zijn gitaar en maak- Ie ene na de andere komische opmerking, zong met begeleiding van 50.000 mensen eisjes" en kreeg een enorm applaus na het igrijpende nummer „Je veux l'amour" jn nieuwe single). Een doorbraak in Neder- id lijkt na dit succes welhaast onvermijde- [k. het tweede podium (er waren er twee in ats van drie, zoals vorig jaar) was de appa- Jtuur van Joe Jackson klaar gezet. De En- Jse zanger schrok wel even toen hij de nkpop-menigte zag. Later zei hij: „Ik doe bijna in mijn broek van angst. We hebben l nooit voor zoveel mensen gespeeld". Be- eid door zijn voortreffelijk spelende band, ktaande uit bassist Graham Maby, gitarist try Sanford en drummer Dave Houghton, ng hij naast oude favorieten als „Is she hlly going out with him" en „On your ra- jïo", een aantal nieuwe nummers als „Be |Zy" en „Fit". Niet alleen het publiek, dat I het podium het hekwerk vernielde, kon opwinding niet de baas ook Joe raakte van [kook. Hadden we tijdens „Friday" al een al dansende mensen op het podium ge- In het heetst van het optreden slingerde [zijn microfoon in het publiek om even la- f met hetzelfde spreekijzer een omgetrok- 1 drumbekken te lijf te gaan. Ook gitarist ry Sanford speelde mee, smeet zijn gitaar de grond, waardoor Joe er nog een paar jer op kon springen. Jt publiek had inmiddels de smaak te pak- rSn en liet zich tijdens de show van de En- idSlse Specials volledig gaan. De dranghekken bijpor het podium werden voor een deel ver- Idsield, waardoor de bewakingsdienst opnieuw (actie moest komen. Waren de problemen k,4jdens het optreden van Joe Jackson nog M endelijk opgelost, nu kwamen er wat vuis- aan te pas om de menigte terug te drin- falt-n. The Specials, die het hele gebeuren van et te hoogte volgden, hielden op met spelen, gei nger Terry Hall begon tegen de bewa- iui» (gsdienst te roepen: „Blijf van die kinderen anders krijgen jullie een paar bierblikjes tel) ar je hoofd" en even later toen er een te uw hek was geplaatst tegen het publiek: i di Hie kunnen het beste een beetje naar ach- ïjlm gaan, anders wordt je vepletterd en dat ig iet niet waard". Het' Specials optreden was .vranks de eenvoud, opwindend. Alleen het ildiuid liet te wensen over. Had Joe Jackson rst een gegeven moment al zonder monitoren lieten spelen, waardoor het eind van zijn t di reden was ontaard in geschreeuw, ook bij wil e Specials kwam het geluid van zang en trumenten verwrongen uit de speakers. The Jam: of het leven er van afhing... Presentator John Peel, die tijdens de Specials' show had staan swingen, vulde de tijd tussen de verschillende acts met uitstekende pauze- muziek. Zijn taak was nu de menigte, na twee toegiften van de groep, wat tot bedaren te brengen met „andere" muziek. Hij kreeg daar ruimschoots de tijd voor want het duurde vrij lang voordat de apparatuur van de Ameri kaanse groep Van Halen was afgeregeld. De band van de broertjes Van Halen bracht voor velen een opwindende show, met knetteren de gitaren en een hoop geschreeuw van zan ger David Roth. Deze was geblesseerd ge raakt tijdens een Italiaans optreden en droeg dan ook een grote witte pleister over zijn neus. Met zijn hoge sprongen en zijn veelvul dig wiegende achterwerk bespeelde hij het enthousiaste publiek. Ter promotie van de nieuwe elpee „Women children first" vloog er een vliegtuig met die tekst boven het terrein en als klap op de vuurpijl kwam de eigen cameraploeg van de Amerikaanse band naar voren om de menigte te filmen. David Roth vertelde ondertussen dat Van Halen een film maakt over de groep op tournee: „En jul lie zijn zo enthousiast, dat het zonde is om dat niet in beeld te brengen" schreeuwde hij. Was David Roth geblesseerd aan zijn neus, Peter Wolf, de zanger van de J. Geils Band was in een toilet in elkaar geslagen, had een blauw oog, wat schrammen en kneuzingen in zijn arm. Desondanks zette de Amerikaanse band een wervelende show op het podium, die verfijnder was dan wat Van Halen pres teerde. Het optreden begon met vier „Lions"- meisjes die, gesteund door een majoretten- korps, de groep aankondigden. Tijdens de show was er onder meer uitstekend mond- harmonicaspel van Magic Dick, prima gitaar spel van J. Geils en lekkere zang van de dan sende en springende Peter Wolf. Deze pres teerde het zelfs het podium te verlaten en het publiek in te lopen, wat hem een overhemd kostte. Voor The Jam was het niet gemakkelijk, het elfde Pinkpop af te sluiten. Een groot deel van de mensen verliet al het terrein toen ze begonnen te spelen en de twee acts voor hen hadden een deel van het gras voor hun voe ten weggemaaid. De Engelse band speelde echter alsof het leven er van afhing. Was het gitaarspel van Paul Weller mischien af en toe wat overtrokken, de basgitaar van Bruce Foxton liep als een trein terwijl de drum van Rick Buckler het tempo erin hield. De nog overgebleven menigte zong uit volle borst „Eton Rifles" en andere Jam- „classics" mee, maar de opwindende show zorgde bij het po dium ook voor de nodige onrust. De „fans" hadden het opnieuw op dranghekken voor zien zodat de veiligheidsdienst ook op het laatste moment in actie moest komen. Na twee toegiften was het echter afgelopen en kon iedereen naar huis. De KRO, die de hele dag onder vaak moeilijke omstandigheden heeft gewerkt om de muziek op film en ge luidsband te krijgen, zendt aanstaande woensdag via Hilversum 3 een samenvatting uit van het festival. HANS PIëT. 8 dranghekken leken stevig genoeg maar zouden meerdere malen bezwijken. Ér (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Ongeveer 600.000 buitenlanders hebben in het afgelopen (lange) weekeinde ons land bezocht Dat waren er 100.000 minder dan tijdens de Pinksterdagen van het vorig jaar, maar daar staat tegenover dat veel Nederlanders gedu rende de afgelopen da gen op pad zijn gegaan. Dat was bijvoorbeeld zeer duidelijk merkbaar aan de bezoekcijfers van de attraktiepunten, die met name op tweede Pinksterdag een flinke drukte te verwerken kregen. Vooral de campings werden druk bezocht: in het bijzonder die aan de kust, maar ook in het binnenland waren de kampeerterreinen zeer goed bezet. In de kuststrook waren de campings vol tot overvol. Daar waren ook de hotels praktisch vol, op wat accom- ln het Plnksterweekeinde ontstonden ook lange files in het Safaripark Beekse Bergen. Deze werden echter niet alleen veroorzaakt door de verkeersdrukte, maar ook door overstekende giraffen en dromedarissen. wijzen. Binnen een straal van. (korte) vakantieperioden - Pa- tien kilometer kon in de vraag sen, het lange 1 mei-weekein- worden voorzien. de en nu Pinksteren - het bui- Men zou kunnen vaststellen, tenlands bezoek enigszins na dat de snel opeenvolgende deling hebben beinvloed. Wel modatie in de luxe-klasse na. De VVV's konden over het al gemeen de toeloop zeer goed verwerken. Men behoefde doorgaans niet al te ver te ver is duidelijk, dat veel Nederlan ders er voor meerdere dagen op uit zijn getrokken om te kamperen of in bungalows te verblijven, en uiteraard wer den er - op tweede Pinkster dag vooral - veel eendagstrips ondernomen, hetgeen goed te merken was aan de bezoekcij fers van veel attractiepunten, die nagenoeg allemaal aan merkelijk hoger scoorden dan tijdens Pinksteren 1979. De Pier in Scheveningen trok 15.000 bezoekers, Madurodam 40.000, Avifauna 23.000, Die renpark Wassenaar 15.000 en diergaarde Blijdorp in Rotter dam 20.000. Tegen half elf gisteravond wa ren de grote files in het land als gevolg van het terugkeren de Pinksterverkeer nagenoeg opgelost. De rijkspolitie in Driebergen had de indruk dat veel Westduitsers al vroeg huiswaarts keerden. De groot ste files ontstonden dan ook in de avond richting Duitse grens. Behalve enkele kop- staart botsingen, heeft het vele verkeer niet tot problemen ge leid. VVD-verwijt: CDA houdt fileprobleem in stand (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dankzij het CDA kunnen enkele belangd rijke verkeersknooppunten, die dagelijks voorveel erger nis van sluipverkeer en files zorgen, niet snel worden op gelost Het WD-Tweede Ka merlid Pol de Beer uitte dit verwijt het afgelopen week end voor de radio aan het adres van zijn CDA-collega P. Cornelissen. Door de opstelling van het CDA heeft minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) in zijn begroting van dit jaar 15 miljoen gulden moeten schrap pen uit de wegenpot en moe ten overhevelen naar de aan leg van fietspaden en de be vordering van het openbaar vervoer. Volgens De Beer worden deze 15 miljoen gekort op het geld, waarmee onder meer het verkeersknooppunt bij Vianen en de rijksweg Den HaagUtrecht worden aange pakt. Volgens de CD A-er Cornlissen valt het allemaal nogal mee. Hij noemde het een volkomen juiste zaak dat het openbaar vervoer en het langzame ver keer meer aandacht krijgen, omdat een derde van de man nen en twee derde van de vrouwen in ons land daarop zijn aangewezen, om nog nie» te spreken van alle kindereren en bejaarden. Honderdduizendste „bak"-vergunning I TILBURG Bij de PTT is vorige week de honderdui- zendste aanvraag voor een 27- mc-vergunning (zendmachti- j ging voor een „bakkie") bin- j nengekomen. Dat is een half jaar eerder dan verwacht Dit getal werd zaterdag bekendge maakt door staatssecretaris Nelie Smit-Kroes bij de ope ning van een tournooi voor vrachtwagenchauffeurs in Til burg, dat door zo'n twintigui- zend mensen werd bezocht en waar ondermeer 68 voertuigen streden om de titel „mooiste truck". Oudste Nederlander overleden (110) TWELLO 110 jaar, vier maanden en 19 dagen oud en precies een week nadat ze het ouderdomsrecord op haar naam had gebracht, is op Eer ste Pinksterdag in het Gelder se Twello Opoe Hurenkamp overleden. Opoe Hurenkamp die in haar lange leven nooit echt ziek is geweest, tobde al enkele weken. Na een val waarbij ze haar heup had be zeerd, lag zij de meeste tijd op bed. Toen ze vorige week het leeftijdsrecord op haar naam bracht, kon zij geen bezoek verdragen. Na het overlijden van Opoe Hurenkamp is de nu ruim 109- ërige Wilhelmina Cammel uit ussem de oudste in leven zijnde inwoonster van ons land. MADRID De vier vermoedelijke le den van de Baskische afscheidingsbe weging ETA, die vorige week in Ma drid aan de Spaanse autoriteiten zijn overgedragen, waren tevoren niet in Nederland toegelaten, aldus het minis terie van justitie in Den Haag. De Spanjaarden beschikten bij hun aan komst op Schiphol slechts over een en kele reis AdenAmsterdam en hadden „onvoldoende middelen van bestaan". De Spaanse autoriteiten zeggen dat de vier aan Spanje werden uitgeleverd, hetgeen door Den Haag wordt ontkend. De luchtvaartmnaatschappij, Kuwait-Air ways, die de Spanjaarden naar Nederland bracht, was verplicht de vier mee terug te nemen. Omdat de maatschappij niet de garantie had dat Zuid-Jemen de vier zou toelaten, zijn ze naar het land van her komst, dus Spanje, gevlogen, aldus justitie. De vier hadden gedurende vier maanden in Zuid-Jemen een terroristenopleiding gevolgd, zo heeft het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken zondag meege deeld. Zij hadden aan tal van aanslagen in Spaans Baskenland deelgenomen in 1978 en 1979. factie) DEN HAAG CD A-dissi dent Jan van Houwelingen wil vervroegde Tweede Ka merverkiezingen als het ka binet deze zomer er niet in slaagt een beleid voor de lange termijn uit te stippe len waarbij echte politieke keuzen worden gedaan. Dat zou moeten gebeuren bij het opstellen van de begroting voor 1981, waarbij rekening moet worden gehouden met nieuwe bezuinigingen van zeker 6 miljard gulden. De kans dat het kabinet daar in de door hem bedoelde zin uit komt, acht Van Houwelin gen klein. Na vervroegde verkiezingen, die in de ogen van Van Hou welingen dan onvermijdelijk zijn („we kunnen ons niet ver oorloven twee jaar niets te doen") zou het CDA met de PvdA moeten gaan regeren. De CDA-dissident, die vorige week enkele plaatsen duikelde op de ARP-lijst, verkondigde deze mening het afgelopen weekend in een radioprogram ma. In die afstraffing van zijn achterban ziet het kamerlid bepaald geen reden zijn afwij kende mening bij te stellen. Integendeel, er is voor hem eerder aanleiding met nog meer inzet en overtuiging die mening uit te dragen. Hij meent dat ondanks de hui dige regeringssamenwerking van CDA en VVD, zijn partij het de afgelopen drie jaar vooral op sociaal-economisch gebied veel meer eens is ge weest met de PvdA. Het beleid van het kabinet-Van Agt zou dan ook geen inzet van de ver kiezingen moeten worden. Ze ker na vervroegde verkiezin gen zou het erg moeilijk zijn deze CDA-VVD-coalitie voort te zetten, ADVERTENTIE Veranderde samenstelling: méér smaak, minder kalorieën. Nu 10 kalorieën per glas tegen 100 in een glas gewone frisdrank. cFrisop zii Zwitsers A AMSTELVEEN Ger Schu- rink uit Leiden is de grote overwinnaar geworden van de eerste Europese kampioen schappen boemerang werpen, die tijdens de Pinksterdagen plaats vonden in Amstelveen. Vele honderden toeschouwers, van wie er velen een tent had den meegenomen en bleven kamperen om niets te missen van de prestaties der ruim 50 boemerangwerpers uit zes Eu ropese landen, zagen hoe Schurink een verbeten werper, die over zijn geliefde sport dit jaar een boekje zal opendoen op alle onderde len spelenderwijs superieur een gooi deed en daarmee in het eindklassement het hoog ste aantal punten, te weten 92, behaalde. De tweede plaats was voor Francois Paillé uit Frankrijk met 87 punten. Schoten in Tiel twee gewonden TIEL Bij een schietpartij op het woonwagenkamp in Tiel zijn zaterdagavond twee mannen gewond, van wie een ernstig. De politie van Tiel heeft in verband daarmee drie kampbewo ners ingesloten. Tijdens een massale zoekactie, welke leverde vijf vuurwa pens opleverde, werden alle 35 mannelijke kampbewoners meegenomen voor verhoor. De schietpartij vindt volgens de politie zijn grondslag in een ja renlange familievete. Hunebed afgesloten; instortingsgevaar BORGER Het grootste Hu nebed van ons land, in het Drentse Borger, is Tweede Pinksterdag voor het publiek afgesloten omdat het dreigt in te sorten. De grote deksteen, vele tonnen zwaar, ligt los en kan zo van de steunstenen worden geduwd. De steen is mogelijk in de loop der jaren los komen te liggen doordat Koninklijke fietstocht op Schiermonnikoog De koninklijke familie hebben het Pinksterweekeinde ge bruikt voor een bezoek aan Schiermonnikoog. Met hun jacht De Groene Draak meerden koningin Beatrix, prins Claus en hun zonen zaterdag af bij de jachthaven van het eiland, dat zij vervolgens per fiets verkenden. Links konin gin Beatrix met Willem-Alexander, rechts prins Claus met Johan Friso op de tandem en daarachter Constantijn. Enkele buien DE BILT (KNMI) - Het ko mende etmaal is het wisselend bewolkt weer, met kans op een bui. De middagtempara- tuur loopt morgen uiteen van 14 tot 18 graden. Het enigszins wisselvallige weertype hangt samen met een vlak lagedrukgebied dat begin deze week langzaam over Frankrijk naar Belgie is getrokken en daarna zijn weg vervolgde in de richting van Nederland. Boven Frankrijk bracht dit lagedrukgebied gis teren plaatstelijk regen en on weer. Boven de Britse Eilanden is de luchtdruk eveneens laag en j komen verpreid enkele buien j voor. Vooruitzichten voor donder dag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 10.00 uur: Enkele buien, middagtempera- tuur 14 tot 18 graden. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland: Voor donderdag: .Aantal uren zon 0 tot 8 Min. temp omstreeks 10 gra den ontMw. I.bsw. Luchth. R'dam ÜS. Zurich Casablanca 1st an bo*

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5