Veel bezwaarschriften tegen bestemmingsplan Vinken veld DrF eelgood, trendsetter hedendaagse popmuziek Is Noordwijkse wetenschapper hobby-farmer of agrariër COLLEGE LEGT MEESTE BEZWAREN NAAST ZICH NEER Fransen bezochten Warmo GEMEENTERAAD MAG BESLISSEN 36 Heilig Hartparochie viert 60-jarig jubileum Verwarring rond houding bestuur Rijnoord Witte kerkje weer echt witfi Ernst van Briel in De Witte Dui REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1980 NOORDWIJK Tegen het ontwerp bestemmingsplan Vinken veld zijn een twintigtal bezwaarschriften in gediend. Het gebied in kwestie is vo rig jaar door de gemeenteraad aan gewezen voor de vestiging van een nieuwe woonwijk- Tot in de negenti ger jaren denkt men daar te kunnen bouwen om in de eigen woningbe hoefte te voorzien. Mochten de oppo nenten hun bezwaren handhaven en zich beroepen op de Kroon, dan kan ernstige stagnatie in de toekomstige woningbouw het gevolg zijn- Dat er bezwaren zouden komen, lag voor de hand. De grond in het Vinken- veld is over het algemeen cultuurgrond van beste kwaliteit en verschillende bollenkwekers en tuinders oefenen in dit gebied hun bedrijf uit. Zij raken door de gemeentelijke plannen hun grond geheel of gedeelteijk kwijt en in de meeste gevallen bestaat er geen mo gelijkheid op een andere plaats een nieuw bedrijf te stichten. Zoiets komt hard aan, niet alleen voor de man zelf en zijn gezin, maar ook voor de mensen die bij hem werken. Aan deze meest getroffenen maken b. en w. in hun afwijzing van de bezwa ren slechts weinig woorden vuil. Dit valt temeer op, omdat aan de argumen ten van anderen, die veel minder direct bij het Vinkenveld zijn betrokken, soms zeer omstandig aandacht wordt besteed. Bij de keuze van de lokatie voor dit woongebied en de begrenzing ,rer van heeft door het college een zorg vuldige afweging van de agrarische be langen en het belang van de volkshuis vesting plaatsgevonden. Mocht als gevolg van verlies van agra rische grond schade voortvloeien, dan zal deze bij de aankoop of onteigening van de grond worden vergoed. Daar mede is door b. en w. de kous af. Over de immateriële schade wordt door het college met geen woord gerept. Agrariërs, die met hun bedrijf aan het woongebied grenzen, vrezen voor ver storing van de grondwaterhuishouding. Om dit te voorkomen is een bodem- kundig hydrologisch onderzoek gaande, delen b. en w. mede. Zo mogelijk zullen voorzieningen worden getroffen ter voorkoming van storing in de water huishouding. Mochten in de nabijheid liggende bedrijven onverhoopt toch schade ondervinden, dan komen deze voor vergoeding in aanmerking. Weer andere agrariërs maken zich zorgen over een mogelijke beperking van de glasteelt. Onder de indieners van bezwaarschrif ten bevindt zich de Leefbaarheidsvere niging Kritisch Noordwijk. Deze maakt onder meer bedenkingen tegen een naar haar mening te laag woningbe hoeftepercentage voor ongehuwden. Ook maakt Kritisch Noordwijk er be zwaar tegen dat de Boekerslootlaan gaat fungeren als ontsluiting voor het autoverkeer van de woonwijk naar het centrum van Noordwijk-Binnen. De vereniging vindt, gezien de beperkte omvang van de woonwijk, de aanslui tingen op de Herenweg en de Gladio lusstraat voldoende. De Stichting Noordwijkse Zuidduinen in enkele bewoners van de villawijk zijn van oordeel, dat woningbouw in het Vinkenveld, gelet op de karakteris tiek van dit gebied, ongewenst is. Er zijn elders in de gemeente voldoende minder kwetsbare en voor woning bouw geschikte gebieden aanwezig, menen de reclamanten. Zij vrezen een toenemende recreatieve druk op de Zuidduinen en als gevolg daarvan scha de aan het natuurlijk milieu van dit unieke landschap. Van geheel andere aard zijn de bezwa ren van de Noordwijkse Woningbouw vereniging. Zij betreurt dat bij het be palen van de omvang van de woonwijk de belangen van de agrariërs voorrang hebben gekregen op die van de wo ningzoekenden. Evenals Kritisch Noordwijk heeft de woningbouwvere niging bedenkingen tegen het naar haar mening te lage woningbehoefte percentage, met name voor de één- en tweepersoonshuishoudens. Het huisves ten van tweehonderd gezinnen in Voorhout en de bouw van 265 redelijk betaalbare huizen binnen de bestaande dorpskernen ziet de Woningbouwvere niging niet zitten. Men vindt de bouw- lokatie van 29 hectare te klein om te voldoen aan de werkelijke behoefte aan betaalbare woningen. De Agrarische Commissie Noordwijk brengt naar voren, dat aan de agrariërs in het Vinkenveld rechten worden ont houden, die van directe invloed zijn op de grootte van de schadevergoeding. Verder stelt de commissie, dat de agra riërs in het aangrenzende gebied van de woonwijk in onzekerheid verkeren over hun toekomstmogelijkheden. Voorkoming van afvloeiing van koop kracht naar elders, is voor de Noord wijkse Ondernemersvereniging reden om bezwaar te maken tegen de ontslui ting van de toekomstige woonwijk via de Herenweg. Laat deze ontsluiting vervallen, zegt de N.O.V. Liever ziet men een ringweg of het doortrekken van de Boekerslootlaan. Zakenmensen uit het dorp en de Winkeliersvereni ging Kerkstraat bepleiten eveneens een zo goed mogelijke verbinding van de bebouwing in het Vinkenveld met het centrum van Noordwijk-Binnen. Men vindt de loopafstand naar de kern te groot. Tenslotte reageert ook de Kerngroep van de Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid. Zij mist in de planvoor schriften culturele, medische- en ker kelijke voorzieningen. De Rooie Vrou wen vrezen nu, dat de toekomstige be woners van het Vinkenveld aangewe zen blijven op de voorzieningen in Noordwijk-Binnen en zij voorzien daarbij grote bezwaren voor vrouwen, kinderen en bejaarden. Met andere in dieners van bezwaarschriften willen zij meer ruimte voor het buurtgroen. De Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw beperkt zich tot het geven van wenken. Zij vestigt eveneens de aandacht op het buurtgroen. Verder vraagt de Vrouwenadviescommissie om snelheidsbeperkende maatregelen op de Beeklaan en om de plaatsing van voldoende bushalten. Op enkele punten van ondergeschikt belang na, stellen b. en w. voor de bezwaren ongegrond te verklaren. Het was een drukte van belang in de Leerhoeve, tijdens de gezamenlijke maaltijd. WARMOND Tijdens de Pinksterdagen zijn ongeveer 26 mensen uit Betancour, Frankrijk, te gast geweest in Warmond. Al zo'n jaar of tien worden er jaarlijks bezoe ken afgelegd tussen Warmond en Betan cour. In 1970 is dat begonnen als gevolg van akties van koster van Amerongen. De Warmondse koster vergaart allerlei spullen die in Neder land door kerken en kloosters worden afge dankt maar in Frankrijk nog goede diensten bewijzen. De kerken in Frankrijk zijn veel minder luxueus ingericht dan hier. De geestelij ken daar zijn blij met stoelen, banken, misge waden e.d. De kontakten tussen Betancour en Warmond blijven niet tot de koster beperkt. Er rijdt soms iemand mee om de spullen weg te brengen en deze nam weer een familielid mee en zo wordt de kring steeds groter. Het is thans zo dat het ene jaar on^ Warmonders logeren bij gastgi Frankrijk en het andere jaar komeii] Warmond. Vrijdagavond kwam het waar onder jonge kinderen en mer vorderde leeftijd, aan Ieder werd en meegenomen naar één van de zinnen. Zaterdag werden bezoeken gebracht! da, Schoonhoven en Kinderdijk. Q sprak de pastoor de Franse gasten toe hoogmis, s Avonds werd gezamenlijk] Fransen en alle Warmonders die bij hf ren betrokken waren, een maaltijd g de gemeenschapsruimte van de Daarna werd het feest nog geruime gezet met muziek en dans. Op de twi sterdag werd 's middags afscheid gen eraard met de afspraak dat Warmond E jaar weer present zal zijn in Betancc Gouden trouw In Sassenheim Het echtpaar A.J. Langelaan-van Dorp uit de Sassenhelmse Hein Baderstraat vierde vanmiddag het 50-jarig huwelijksfeest met een eucharistieviering om half drie in de Pancratiuskerk. In gebouw 'Cees en Ineke' is vandaag van 16.30 tot 18.00 uur nog gelegenheid het gouden bruidspaar te feli citeren. Hij (76) is altijd werkzaam geweest in het bloembollenvak en maakte daarnaast voor zijn plezier veel minimolens. Zij (72) komt oorspronkelijk uit Valkenburg en is ere-lid van het Dames koor 'Cantate et Labora'. Het echtpaar heeft drie kinderen en 11 kleinkinderen. NOORDWIJK Kan iemand, die als we tenschapper de kost verdient, tegelijker tijd een ras-echte agrariër zijn? Neen, zegt het Noordwijkse college van b en w. Ja, zegt de heer K J. M. de Haas, Duinpark- bewoner, maar als wetenschappelijk me dewerker verbonden aan het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Vanwaar de vraag en de tegengestelde beantwoording? De Haas heeft aan de Duinweg ruim een halve hectare grond in eigendom. Op een gedeelte van dit perceel verbouwt hij groenten en veevoedergewassen. Verder staan daar wat fruitbomen. Op de rest van het terrein graast vee. Met enige collega's wil hij op het door hem gekochte perceel grond proeven gaan doen met gewassen, met name naar de verschijnselen, die deze gaan vertonen na toediening van bepaalde chemische stoffen. Waar het om gaat is het feit, dat De Haas op zijn grond een schuur heeft gebouwd ais opslag voor z'n tuingereedschap, als stalling voor een kleine landbouwtractor en als onderko men van zijn paard en zes schapen. Voor de bouw van de schuur was geen vergun ning verleend. Op de alsnog ingediende aanvraag is door b en w afwijzend be schikt en tegen deze weigering heeft De Haas beroep aangetekend bij de Gemeen teraad. De grond van De Haas ligt in een gebied, dat een agrarische bestemming heeft Dit houdt in, dat alleen ten behoeve van agra rische bedrijven op deze gronden mag worden gebouwd. De Haas is geen echte agrariër, menen b en w, doch oefent het houden van dieren en het telen van ge wassen uitsluitend uit als liefhebberij. In haar standpunt dat De Haas als „hobby farmer" dient te worden beschouwd, voelt het college zich gesteund door het advies van de Hoofdingenieur-Directeur voor Landinrichting, Grond- en Bosbeheer te Den Haag. Volgens deze functionaris zal er in dit geval van een werkelijke agrari sche bedrijfsvoering geen sprake zijn. De Haas daarentegen beschouwt zich wel als agrariër. Hij staat als zodanig inge schreven bij het Ministerie voor Land bouw en Visserij en hij is ook lid-lezer van De Boerderij. In zijn beroepsschrift geeft De Haas te kennen niet kapitaalkr achtig genoeg te zijn om meteen in een agrarisch beroep over te stappen. Hij zal daarom ook in de toekomst z'n beroep als wetenschapper moeten uitoefenen om in zijn levensonderhoud te voorzien. „Zie je wel, zeggen b en w, ook in de toekomst zal er dus nooit sprake zijn van een agrarisch 'rijf. Uit de toelichtii van het college om bet Beroep af te wij- r op het voorstel zen, wordt duidelijk, dat het niet zozeer om de schuur van De Haas gaat dan wel om de versnippering van bet buitenge bied. Voor de grondeigenaars in dit gebied kan het lucratief zijn om percelen grond te splitsen en daarna te verkopen, bijvoor beeld voor volkstuinen en dergelijke. Op die manier krijgen agrarische bedrijven, die overeenkomstig de bestemming wor den geëxploiteerd, steeds minder kans. Bovendien wordt ook het landschappelijk karakter van het buitengebied aangetast, wanneer het gemeentebestuur de bouw- aanvragen voor schuurtjes op die kleine percelen grond zou gaan honoreren, stel len b en w. Zij verklaren op geen enkele wijze aan de versnippering van bet bui tengebied te zullen meewerken en stellen voor het beroepsschrift van De Haag on gegrond te verklaren. De meerderheid van de commissie van ruimtelijke orde ning is het met b en w eens. Het is nu aan de gemeenteraad om uit te maken of De Haas een hobby-farmer dan wel een echte agrariër is. Hasjhonden 'roken 19 kilo marihuana tpend net s [et zv lij d« vijt tffre >usic ond voor Alphen j Jh orb' ALPHEN AAN Dl fe" De 22-jarige AI efl die vorige week door heuse politie is aanp f1® op verdenking van ;*.z' voeren van 19 kilo n ?n na, is vanmorgen voet1 voor de Haagse offtó 20 justitie. De man ooli eis nu toe iets te makëiTgr ben met de smokktac^ dovende middelen. De Alphenaar is doorf gevallen toen hasjhorT de douanerecherche ij hem geadresseerde w uit de Nederlandse met marihuana Hierna werd de Alp] zijn woning aangehj voor verhoor med Zijn eigen verklarinfl zaak is dat iemand! geintje' wil leveren.! hense recherche vinl huana voor een klein gulden wel een erglf vestering voor een De parochie van het Heilig Hart van Jezus in de Zilk heeft Pinkte- en gekozen als startpunt van de festiviteiten rond het zestig Ja- ig bestaan. Eerste Pinksterdag geschiedde de plechtige opening /an het parochiefeest met onder meer de bekende Schubert- nesse die opnieuw door het koor voor deze feestelijke gelegen- teid was ingestudeerd. listeren was er eveneens een viering met medewerking van het ongerenkoor uit de Victorparochie van Noordwijkerhout. De vis ing van het zestig Jaar bestaan zal voortduren tot en met 15 juni. n deze tijd zullen er tal van evenementen worden georganiseerd 'an ballonnenoptocht (zaterdag 7 juni) tot een grootse instuif- ivond in de "Duinpan" (vrijdag 13 juni) en een tentoonstelling >ver 60 jaar Zilker kerkgemeenschap (14 en 15 juni). ALPHEN'AAN DEN RIJN Misverstand is ontstaan rond het Alphense Rijrioordzieken- huis. Wethouder Haanstra deelde enkele weken geleden aan de Commissie voor Alge mene Zaken mede, dat het Be stuur van Rijnoord niets voel de voor gemeentelijke invloed. De gemeenteraad heeft zich namelijk uitgesproken voor deze invloed als gevolg van de tekorten bij het ziekenhuis welke rond de één miljoen gulden zouden belopen. De ge meente staat hiervoor name lijk garant. In een eerste contact verklaar de het bestuur in te stemmen met de benoeming van enkele vertegenwoordigers uit het ge meentebestuur in het zieken huisbestuur. Bij een tweede onderhoud werd wethoudér Haanstra echter kortweg me degedeeld zich niet met de be stuurlijke gang van het zie kenhuis te bemoeien. De ge noemde commissie maakte zich hier druk over tijdens de laatst gehouden meivergade ring en verzocht voorzitter burgemeester Paats opnieuw bij het ziekenhuis te proteste ren tegen deze houding. Een mededeling welke hij zou overbrengen aan de wethou der. Thans deelt ihet Rijnoord- bestuur in een brief aan de ge meenteraad mede dat het nog helemaal niet vaststaat dat het bestuur van Rijnoord geen ge meentelijke inmenging wenst De voorzitter, de heer F. H. Nauta voegt in deze brief toe dat het bestuur van Rijnoord beslist niet onwillig is, doch dat zij er niets voor voelt om overhaast te werk te gaan. Zelfs meent de heer Nauta dat er nimmer is gesproken over definitieve bestuurswijzigin gen ten gunste van een afvaar diging uit het gemeentebe stuur. Samenvattend komt zijn verdere betoog er op neer dat voor dit moment andere be langrijkere zaken aan de orde zijn. Men is in gevorderd stadi um met besprekingen inzake de benoeming van een alge meen directeur en een direc teur patiëntenzorg. Men hoopt deze benoemingen eind juni gerealiseerd te hebben. Hierna kan er opnieuw gediscussieerd worden over de wens van de gemeente mee te mogen beslis sen over door haar beschik baar gestelde gelden. Het witte kerkje van Katwijk wordt weer hele maal opgeknapt. KATWIJK De In de wintereer grauw geworden Witte Kerk in Et wordt weer van een nieuwe witte la^et p zien. Nadat de gemeente-brandweerin wijk de rafelig geworden toren van4*lse schoon gespoten had, een werk dat bijöor volle week duurde, konden de schili&ld gang gaan. L®c De Hervormde Witte Kerk in Katwijk, fki ge van heel Nederland die direkt aan «her §eldt al jarenlang als een vertrouwd svrain a e gemeente. Echter weer en wind lak sporen duidelijk achter zo vlak aan zamerhand ontbladerde de grijs ge*ng kerk, en leek zij aan een onbekende hui?# te lijden. ar Gelukkig heeft het Katwijkse gemeentttër besloten een verder uiterlijk verval te gaan. In overleg met de gemeentelijke di i" hebben deskundigen een zo goed mogelijl en te verf uitgezocht, die vanaf vrijdag je' kerkmuren gestreken wordt. De totale vfla ten zullen rond de tachtigduizend guld ui gen, maar dan is de Witte Kerk de eerstaf jaren ook weer echt wit. En een witte k et gen een helderblauwe lucht is nou net bolische betekenis van de Katwijkse wi'e we vlag. Vandaar. ALPHEN AAN DEN feIJN Onder tram Midas op. De groep die al sinds 1974 in de eerste gelederen van het in ternationale popgebeuren meedraait brengt in hoofdzaak rock, afgewisseld met blues en funkgeluiden. De groep deed dat uitstekend. Zn beschikt over een stevige dosis talent. Talent dat blijkt uit de fantasierijke techniek waar mee de leden van de groep elk hun in strument hanteren, talent dat bliikt uit de uitgekiende samenstelling van net nooit vervelende repertoire en talent dat bliikt uit het showgevoel waarmee hét optreden voor het publiek wordt gebracht. Dr. Feelgood heeft het gemaakt in popiand. Iets dat niet alleen voor deze groep geldt. Wat echter de groep onderscheidt van vele andere, is dat deze de aandacht op zich gevestigd weet te houden., Deze for matie blijft attent op de wensen en het ge voel van haar publiek en drukt dit uit in het gebrachte werk. Eindelijk weer een formatie die niet alleen voor zichzelf bezig is. Een kwaal waaraan nogal veel Hol landse popformaties lijden en waardoor internationaal doordringen zo zeldzaam voorkomt bij onze „eigen" popperformers. Popmuziek moet vandaag de dag bij ie dereen in de smaak vallen en mag tegelij kertijd niet commercieel genoemd wor den. Een onhaalbare kaart waardor veel talentvole groepen geruisloos ten onder gaan. Dr. Feelgood kent haar publiek en stelt zich niet wereldvreemd op. De groep weet dat zij bestaat bij de gratie van dit zelfde publiek en luistert naar de wensen. Wensen die tot gevolg hebben gehad dat Dr. Feelgood zien nu all-round mag noe men. Overigens zonder dat daar kwaliteit bij verloren gaat. De groep brengt uitste kende rock. Weet echter ook hoe meesle pende blues geloofwaardig moet worden overgebracht en doet rock roll associa ties oproepen met de vijfiger jaren. Voorts deinst Dr. Feelgood niet terug voor zeer originele composities waarin elementen van meerdere muziekstijlen ziin te be speuren. Een prestatie op zich waarin meer dan eens geraffineerd gitaarspel op valt Van deze popgroep - die vorig jaar nog op alle hitlijsten voorkwam met „Milk an Alcohol" - zal nog veel te horen zijn. Een groep ook die op meer terrreinen de trendsetter zal zijn voor de hedendaag se popmuziek. Robert J. Blom. KATWIJK In galerie „De Witte Duif is een «H van het werk van Ernst van Briel ingericht. Het oj werk van de bekende Duitse zesenzeventlgjarige schil tot uiterlijk 31 mei te bezichtigen. De in Münster (Duitsland) wonende schilder, die is aanfl bij de „Neue Gruppe Münster", produceert zeer mooie, en symbolische pentekeningen. Een groot aantal van Van laatste werken zijn in de galerie op het Andreasplein wijk, tot zaterdag 31 mei te zien. De in 1904 in Kleve geboren Ernst van Briel werkte en tl de enige tijd in Amsterdam, voordat hij zich in Münster de. In Duitsland wordt ziin werk alom gewaardeerd. Ooi de grenzen is er bewondering voor de pentekeningen, o ven en door andere schildertechnieken gemaakte schi»^ van de kunstenaar. Zo exoseerde Van Briel ondermeer u zalem en Tel Aviv. De expositie is te bezichtigen op zaterdagen van 11.00 toU uur en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur, in galerie «W Duif' op het Andreasplein achter de Witte Kerk in

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4