Ambassadeurs en hoogleraren voetbalden halve ton bijeen ZL kan het maar net redden tegen Uplomatiek spelende ambassadeurs Toverlei overtuigend De Meiden overdadig „Dutchman"gave voorstelling IEWALSKI- LRDEN WERGANG USDEM •EN Zes van de met uitsterven bedreigde zogenaam- ■zewalski-paarden, een wilde diersoort waar er in de wereld nog maar een paar honderd van over zijn, kun- iu wel haast zeker rekenen op een speciaal voor hen in- itp van ambasadeurs in Nederland samen met een forma- hoogleraren en artsen van de medisch faculteit van cademisch Ziekenhuis Leiden (AZL) een bedrag van voor de Przewalski-paarden bijelkaar gevoetbald. jrjgebeurde op de terreinen van de Leidse voetbalvereniging Lugdunum. Dit tweede zogenaamde Boerhaave-voetbaltoernooi werd bezocht door prins Bernard, die de aftrap verrichtte voor de wedstrijd tussen de hoogleraren en ambassadeurs. De prins nam ook het geld van de benefit-wedstrijd in ontvangst, dat hem namens de Stichting Boerhaave Voetbaltoernooi werd aan geboden door organisator T. van Duijn. Eind dit jaar wil de or ganisatie met nog een aantal acties voor het behoud van het Przewalsky-paard een bedrag van om en nabij de ton verzameld hebben. Dit streefbedrag werd verleden jaar ook gehaald tijdens het eerste Boerhaave-toernooi, waarvan het geld bestemd was voor gehandicapten die zullen meedoen aan de Olympische Spe len in Arnhem. De wedstrijdleiding sprak achteraf van een ge slaagd toernooi, hoewel men liever had gezien, dat de teams een week later, zoals was gepland, waren aangetreden. Op het laat ste ogenblik werden de wedstrijden op zaterdag 31 mei echter afgelast in verband met een defilee op Soestdijk ter ere van de regeerperiode van koningin Juliana. De wedstrijden gedurende het Pinksterweekend werd door minder mensen bezocht dan dat men op de 31-ste verwacht zou hebben. De verkoop van loten en wedstrijdkaartjes is hierdoor in verge lijking tot verleden jaar aanzienlijk achtergebleven. De Leidse hoogleraren 1DEN Verreweg de meeste aandacht i het publiek, dat zaterdag naar het twee- loer haave-voet bal toernooi op de Lugdu- -velden was gekomen, kregen de teams de in Nederland verblijvende ambassa- en consuls en die van de Leidse hoog- ander gebied wellicht hooggeno- u. De teams van de ambassadeurs in ,_i-wit tenu en van de hoogleraren in [-zwart bestookten elkaar in nauwelijks itende, maar ook niet toenemende ijver dat leverde (dat moet gezegd) een heel rdige show op. Vanaf de ere-tribune werd spel gadegeslagen door tientallen CD'ers andere sportminnenden, die bij bepaalde penfeiten, een gescandeerd en 'deftig avo" ten gehore brachten. Uitslag; 3 - 3. bij het begin van de strijd lieten de ambassa- irs, aangemoedigd door vrouw en kinderen, geen twijfel over bestaan, dat ze het medi- e wereldje wel even in de pan zouden hak- Met felle attacks trachtten de groen-witten Ie eerste helft de linie van de professoren te irboren. Er werd aanvankelijk nogal wat in ruimte geschopt, maar toen men uiteindelijk draai had gevonden, kwam men inderdaad lvuldig in de buurt van het vijandelijke 1, dat door professor Schmidt met hand en d werd verdedigd. Echter na vijf minuten g de chirurg door een schijnbeweging van i of andere Argentijn onderuit, waarna de nese consul Danso (charge d'affaires) de bal en maar met zijn tenen hoefde aan te raken, elpunt: een nul. t geweld van de dikke lands vertegen woordi- s bleef hierna echter aanhouden. Een dame het publiek fluisterde verschrikt in het oor i haar buurvrouw, of dat nou wel allemaal die manier goed zou gaan. Haar meededogen A een bewegelijke medicus in het veld, irvan, na al dat gefluister, nu wel vastge- d kan worden, dat zijn conditie niet meer is t het ooit was en dat „zijn hart wel erg veel verwerken" kreeg. Maar goed, dit terzijde, ambassadeurs bleven de professoren onder Prins Bernhard wenst het team van ambassadeurs veel succes. - 2. Men wist toen bij de medische staf niet meer van ophouden. Drie minuten later velde prof. Bakker enkele backs en joeg de bal met een keiharde rechtse tussen de benen van het snel opzij springende internationaal gezelschap in het net: 2 - 2. De ambasadeurs hadden het tot nog toe niet zo moeilijk gehad. Er onstond pa niek en een Babylonische verwarring onder de speciale gezandten. De zomaar ineens slanke en lenige ledematen van de Leidse athleten leken hun ritme nu ein delijk gevonden te hebben. Tien minuten later knalde gynaecoloog prof. Van Hall met een verloskundige zwieper de bal bij de ambassa deurs naar binnen. 3-2. Dit laatste doelpunt was aanleiding voor de buitenlandse gasten om alle reserves het veld op te halen en zich allen tegen de venijnige injecties van het AZL te ver dedigen. Er bleef de hoogleraren dus niets an ders over dan hun eigen reserves dan ook maar op te trommelen. Zestien ambassadeurs tegen zestien professoren. Het AZL was door de ge slaagde diplomatieke list van het CD-team toch wel wat uit zijn evenwicht gebracht. Dat was geen voetbal meer, maar pure politiek. De Griek Tsamouus slaagde er dan ook tenslotte tegen het einde van de wedstrijd in, gebruik makend van de verwarring, een gelijkspel weg te slepen: 3 - 3. Onverdiend ,maar naar ieders tevredenheid. druk zetten. De geel-zwarten bestookten de aanvallers als dolle wespen met wat onsamen hangende counters. Helpen deed het allemaal niet. Op een bepaald moment moest via slinkse wijze zelfs een twaalfde man de mat op worden gebracht om de afbrokkelende defensie bij te staan. De Amerikaanse gast-chirurg Stanly, was welhaast de enige, die als linksbuiten zo nu en dan nog eens een metertje voorbij de mid denlijn wist te komen, maar dan werd hij ter plekke door een ambassadeur onverbiddelijk naar zijn eigen helft teruggedreven. Pas in de 25-ste minuut, vlak voor de pauze, werden de hoogleraren gevaarlijk. Voor het eerst in de wedstrijd werd het strafschopgebied van de ambassadeurs onder vuur genomen. Het mocht niet baten. Ondanks, dat het hele professoren team voor deze operatie was opgerukt. Fifa- scheidsrechter Charles Korver blies net toen het spannend begon te worden af. Er waren 30 minuten gespeeld. In de tweede helft kwam er meer lijn in het spel van de beide teams. De spelers hadden el kaar duidelijk gevonden. Ook de hooggeleerde medici toonden meer inzicht en inzet dan tij dens de eerste helft. In de kleedkamer waren zij tevoren duchtig door hun coach onder han den genomen. Dat was aan hun tempo en spel stijl goed te merken. Hoewel zij het toch nog niet aandurfden met slechts elf man de tegen stander te lijf te gaan. Men bleef die ene twaalf de reserve, zij het wat onopvallend, voor nood gevallen bij de hand houden. Dat was wel no dig ook, want net na vijf uur werd rechts-back prof. dr. Van Hall (gynaecoloog), die al die tijd verdienstelijk speelde, door de verloskamer van het AZL via een zendertje dat hij in zijn borst zak droeg opgepiept. Intussen had de Spanjaard Sanchez Graia van diens afwezigheid gebruik gemaakt door een tweede doelpunt te scoren: 0 - 2. Na een paar minuten echter stond Van Hall weer tussen de zijnen. De verloskamer kon hem kennelijk nog wel even missen. Vanaf dat moment ging het goed bij de specialisten. Pre cies om 17.05 uur schoot de neuro-chirurg, Kamphuisen, met een loeihard schot uit een pe nalty, bij het Corps Diplomatique het goal in: 1 Afscheid Mevromr C. Baysman. leidsterdoeente van bet Kraam centrum ,Rijn en Vliet" neemt zaterdag 31 mei afscheid van het centrum. Die dag viert zij tevens baar 25-jarig Jubileum als leidster van het kraamcentrum. Een en ander wordt luister bijgezet tijdens een receptie in café-restaurant Allemansgeest aan de Hofweg in Voorschoten vanaf half vier. Jubileum -fietstoch t Werkgemeenschap 'De Ratel' houdt zondag 1 juni een puz zel-fietstocht ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de werkgemeenschap. De start van de tocht is tussen half tien en half elf bij het Leidse Volkshuis. De winnaar krijgt de speciale Ratel-jubileumtrofee. De tocht voert de deelne mers over een afstand van ongeveer 35 kilometer door het polderlandschap van Woubrugge en Hoogmade. Patiëntenraad De patiëntenraad van de Merenwijk houdt donderdag 29 mei een openbare vergadering vanaf half negen 's a- vonds in het kerkelijk centrum 'De RegenboogDe verschillende werkgroepen binnen de raad zullen pra ten over bun plannen voor het komend seizoen. Wandeling door Leiden De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie organiseert op zondag 1 juni een ander half uur durende stads-natuurwandeling door Leiden. Iedereen kan zonder voorafgaande opgave aan de wandeling mee doen. Gestart wordt om 10 uur bij het stadhuis van Leiden. Leids Studenten Koor Het Leids Studenten Koor en Orkest „Collegium Musi- cum" geeft op vrijdag 6 juni een concert in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg 15 in Leiden. Aanvang 20.15 uur. Kaarten van 7 gulden en van 4,50 gulden zijn verkrijgbaar aan de zaal. Op het programma staan werken van Mozart, Francaix, Belle, Schubert en Beet hoven. De dirigent is Bruno de Greeve. Prof dr K. W. Gerritsma Prof. dr. K. W. Gerritsma, hoogleraar in de farmacie aan de Leidse universiteit is vorige week in Leiden overleden. Af gelopen vrijdag werd hij in stilte gecremeerd. Prof. Ger ritsma was van '55 tot '67 hoofd van de farmacie van de Universiteit van Potchefstroom (Zuid-Afrika); van '67 tot '70 gewoon hoogleraar in de analytische en farmaceutische chemie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam; van '70 tot '73 buitengewoon hoogleraar en vanaf dat tijdstip gewoon hoogleraar in de farmacoochemie in Leiden. LEIDEN „Wespen" van Toon Tellegen heeft zoveel diepgang, dat er beslist durf voor nodig is om het stuk op het repertoire te nemen. Immers, het stuk handelt over het uiteengroeien van een man en een vrouw, de onmogelijkheid om iemand helemaal te begrijpen en wezenlijke eenzaamheid van de mens, die de keus heeft tussen zich te pantseren of er onder door te gaan. Om een dergelijk psychologisch complex gegeven te doen overko men in een gewone huis-, tuin- en keukenachtergrond vereist een grote mate van subtiliteit van regisseur en spelers. Gemak kelijk wordt een dergelijk gegeven ofwel theatraal ofwel bela chelijk. Toverlei is dit zaterdagavond in een goed bezette Schouwburg niet overkomen. Geen ogenblik werden de hallucinaties van de vrouw of de dromen buitennissig of werd een figuur als de oude heer Spaapen een te gemakkelijk lachsucces. De relatie tussen André en Sylvia (Peter Omzigt en Els Wenink) kwam als her kenbaar over waarbij beide figuren begrijpelijk en sympathiek bleven. Het conflict tussen hen werd er des te schrijnender door. Deze fundamentele dramatische tegenstelling werd goed geac centueerd door de bijrollen, die verder gingen dan typetjes. De moeder (Els Kikkert) werd een alles regelend wezen, dat de echte problemen niet zag en mensen te snel (verkeerd) beoor deelde. De vader (Ronald Derogee) werd een gekleineerd man, die dikwijls de zaken goed zag en ontroerde door zijn schoon dochter wel te zoenen bij het overhaaste afscheid. De kunste naar Steven (Hans Verplancke) was een quasi-gevoelig, emotie loos mens; de dokter en de fysiotherapeute beroepsgedeformeer- de mensen die hun beroep iets semi-religieus toedichtten: „Mus cles for ever". Door deze goed uitgebalanceerde personages werd het mogelijk iets van het onderliggende conflict tussen twee levenstijlen aan te voelen: de onkwetsbare houding van onfeilbaarheid aan de ene kant en de kwetsbare van de twijfel aan de andere kant. En daar tussendoor de dreiging van de wesp. Het stuk was overtui gend dankzij de goede regie, sobere belichting en decor. IDEN „De Meiden" van Jean Genet is een spel van lijn en werkelijkheid. De twee meiden spelen om beurten fzij „Mevrouw" zijn en geven zo uiting aan hun ongenoe- i over hun bestaan. Het spel wordt dodelijk serieus wan- tr de minnaar van Mevrouw, die door hun toedoen in de rangenis zat, wordt vrijgelaten. Eén van de meiden Inkt tot slot de vergiftigde thee die voor Mevrouw he md was en sterft t Ro-Theater speelde het stuk zaterdag in het Lak in twee schillende versies. Vóór de pauze werden de rollen door nnen gespeeld, zoals Genet zelf wilde, na de pauze werden de iden door vrouwen en mevrouw door een man gespeeld. Ook regie was in verschillende handen: Wolfram Kremer vóór de ize en Franz Marijnen erna. emer had zich het meest aan de regie-aanwijzingen en de 1st gehouden. Hij creëerde een decadente sfeer met groots ge- ipeerd decor. Daarin speelden de mannen met veel gebaar en SDaar en frequent heen-en-weer geren. Het was allemaal wat veel; zowel de tekstinterpretatie als het toneelbeeld vergden sl van de toeschouwers, die in de gaten moesten houden wan- sr schijn in werkelijkheid overging en vice versa. irijnen had van het stuk een nachtmerrie gemaakt in een art-wit decor. De voorstelling was abstracter dan de voor inde met gebaren die losgekoppeld waren van de tekst. Het il was een stuk rustiger en daardoor intenser. In de tekstzeg- ig legden de spelers duidelijker aanwijzingen omtrent schijn werkelijkheid dan in de eerste versie. De voorstelling was ook helderder, het gebeuren was voor de toeschouwer beter volgen. Ook het feit dat de tekst was ingekort droeg daartoe emer en Marijnen hebben twee geheel verschillende voorstel gen gemaakt. Kremer komt mijns inziens het meest in de urt van de bedoeling van Genet; er is bij hem nooit een scher- scheiding tussen waarheid en fictie. Marijnen benadrukt ster- r het rituele handelen van de meiden en geeft een eenduidi- interpretatie van het stuk. Aan deze twee benaderingen rd toen wel na de pauze door de spelers het beste vorm gege- Anderhalve ton schade bij brand Een brand in een kledingboutl- que in de Leidse Sophiastraat heeft op tweede pinksterdag rond 4 uur 's morgens voor ruim anderhalve ton schade aangericht. In het pand in de Sopiastraat werd reeds enkele malen eerder brand gesticht. De politie vermoedt dat de brand is ontstaan doordat ie mand een molotov-cocktail naar binnen heeft geworpen. De technische recherche heeft een onderzoek ingesteld. Duitse jongelui zeer ernstig gewond geraakt LEIDEN Een 19-jarige Duitse automoblist en twee inzittenden zijn zaterdag morgen om ongeveer zes uur bij een ongeval op rijksweg 4a ter hoogte van de Europa- wegteer ernstig gewond ge- De 19-jarige bestuurder en een 18 jarig meisje werden met in wendig letsel en gebroken le dematen naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp overgebracht. Een 17-jarig in zittend Duits meisje werd met een gebroken rug naar het Academisch ziekenhuis in Lei den overgebracht Hoe het on geluk gebeurde is nog onbe kend. De auto raakte van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. Scherven brengen geen geluk VOORSCHOTEN De Voorschotense politie wist vrijdagavond een inbreker op heterdaad te betrappen nadat zij door buurtbewo ners was getipt. In een pand aan het Jan den Haenplant- soen troffen zij een jonge man aan die uitgeteld op de grond lag. De eigenaar van de woning was met zijn gezin op vakan tie. Vrijdagavond werden de buren opgeschrikt door ru moer in de woning waarna zij de politie waarschuwden. Deze troffen op zolder een jonge man aan die uitgeteld, met een grote buil op zijn hoofd, op de grond lag. De inbreker had ge tracht een kostbare vaas van een kast te pakken doch deze was uit zijn handen geglipt op zijn hoofd terecht gekom In zijn zakken vond de politie een aantal sieraden die de man reeds had buitgemaakt. automobilist in elkaar geslagen LEIDEN Een 36-jarige Leidse automobilist is gis termiddag door een mede weggebruiker mishandeld omdat deze het niet eens was met hei rijgedrag van de Leidenaar. De Leidenaar reed op rijksweg 4 en wilde bij de afslag Voor schoten/Zoeterwoude afslaan. Op de afslag werd hij 'gesne den' door een medeweggebrui ker. Nadat deze hem tot stop pen had gedwongen, rukte hij zijn portier open en sloeg de Leidenaar enkele malen in het gezicht Zijn kenteken is bij de politie beke.id. PPR raadslid Bei jen vraagt college over onbewoonbaar maken woning Haverstraat LEIDEN Het raadslid voor de PPR in de Leidse ge meenteraad L. Beijen heeft aan het college van b en w gevraagd naar hun handel wijze ten aanzien van het onlangs door de gemeente opgekochte pand Haver straat 85. Dit pand zou ge bruikt worden als wisselwo ning, maar is door gemeen tefunctionarissen onbewoon baar gemaakt nadat de be woners vrijdag het pand hadden verlaten. Het gemeenteraadslid Beijen heeft geconstateerd dat vrijdag de gemeente de electriciteits- kabel verwijderde, de voor deur weghaalde en ruiten en sponningen vernielde. Het huis is nu volgens het raadslid onbewoonbaar. Hij noemt dit optreden bijzonder schrijnend, vooral omdat dit gebeurde één dag nadat in De Waard men sen met politiehulp uit wissel woningen werden gezet Ver der vraagt het gemeenteraads lid of het wel in de haak is dat de gemeente al met de uitvoe ring van het bestemminmgs- plan lijkt te zijn begonnen ter wijl het plan nog niet eens door'de Kroon is goedgekeurd. Ook vraagt de heer Beijen, waarom het college van het advies van de commissie voor volkshuisvesting is afgeweken en of zij het met hem eens is dat dit optreden in strijd is met het raadsbesluit van 7 februari 1973, voorgesteld door de raadsleden Wepster, Waal en Kerling. LEIDEN Ada Bouwman en Glenn Durfort, stagiaires bij het Werktheater, speelden vrijdag- en zaterdagmiddag het stuk „Dutchman" van de zwarte Amerikaanse auteur Le Roi Jones. Het 50 minuten durende stuk heeft als thema de minachting die een blanke vrouw, Lula, een willekeurige zwarte jongen in de New Yorkse ondergrondse toe draag! Zij kleineert hem. daagt hem uit en lokt hem uit zijn ten! Wanneer Clay ten slotte in woede ontsteekt en haar toebijt hem in zijn waar de te laten, steekt ze hem neer. Voor Lula heeft hij nooit eni ge waarde gehad, daar hij zijn zwarte afkomst verloochende door blanker te willen zijn dan de blanken. Het meest intrigerende is na tuurlijk wat Lula ertoe drijft zover te gaan om de ander neer te steken. Lula verwoordt in feite dezelfde verwijten die zwarten hun afvallige broe ders maken: negers die zich s blanke gedragen als blanken en net zo verburgerlijken, zijn zwart noch blank, en verdienen de minachting van beide groepen. In de tekst van Jones zijn Lula en haar medepassagiers zich hiervan welbewust, en is daar over een stilzwijgende over eenstemming. Lula schijnt vanaf het begin te weten dat ze Clay zal gaan neersteken, en het stuk eindigt wanneer zij een volgende neger benader! In de voorstelling van Bouw man en Durfort is Lula min der weloverwogen, en wordt ze echt verrast door de uitbar sting van Clay. Zijn dood is onvoorzien, en wordt veroor zaakt door het uit de hand lo pen van de situatie. Lula is dan in de eerste plaats een ge wone treiterkop. De spelers wisten een goede spannings boog op te bouwen, die naar het einde echter een beetje in zakte. Bouwman als Lula zette een aardig typetje neer, waar bij ze soms in teveel uiterlijk vertoon vervieL Durfort speel de uitstekend het verraste, overvallen personage. De situ atie van de bus waarin het stuk werd gespeeld, werd goed uitgebuit, door de toeschou wers als passagiers in het spel te betrekken. Over het alge meen een gaaf gespeelde voor stelling. Jacqueline Mahieu LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1980 PAGINA 3

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3