Italianen slaan toe in Formule 3 Rutherford verdient vermogen met zege in 500 mijl Indy Zoethoudt Middelburg achter zich ARIE LUYENDIJK ZEVENDE OP ZANDVOORT DAG- OF AVONDONDERWIJS VOOR VOLWASSENEN SPORTTRIBUME Ltiuöt GuuriMN I DINSDAG <Ll Mtl lyou ZANDVOORT De Belg Thierry Boutseri heelt tijdens de Pinkster- races op Zandvort moeiteloos zijn ruime voorsprong in het Europese klassement van de Formule 3 be houden. Zijn grootste concurrent, de Fransman Philippe Alliot, reed al na één ronde zijn achteras krom en kon uitstappen. Boutsen be haalde in de twee manches een eerste en een tweede plaats, maar moest de zege laten aan de Ita liaanse coureur Mauro Baldi, die dezelfde resultaten in een snellere totaaltijd boekte. Het was hele maal een Italiaanse dagje, want ook Corrado Fabi, Michele Albore- to en Daniele Albertin mengden zich met succes in de strijd om de beste zes plaatsen die punten op leveren. De minst langzame Ne derlander Arie Luyendijk viel met een zevende plaats in de eind- rangksehikking net buiten de prij- zenpot. Snelle acties waren er wel van een Zandvoortse protestgroep, die als protest tegen het circuit de honderd meter lange leus 'Wo ningnood is het brood van (direc teur) Beerepoot' op de baan had geschilderd. Er werden echter geen auto's gekraakt. De deelneming van drie Nederlandse cou reurs in de Formule 3, dat dank zi) de sponsoring van Martini en Marlboro de lucht vulde met alcohol, nicotine en benzi ne, is voor een race op Zandvoort wel aan trekkelijk, maar het nut van de aanwezig heid van Arie Luyendijk (7e), Fred Krab (9e) en Michel Bleekemolen (10e) valt te betwijfelen. De geroutineerde Luyendijk en Bleekemolen rijden in dermate verouderde Ralts, dat ze zich dit seizoen steeds moe ten beperken tot het uitrijden van de race. Door een tè snelle kopgroep en een té langzame achterhoede rijden de Nederlan ders vaak alleen, waardoor er van een ver rijking van Formule 3-ervaring praktisch geen sprake is. Bij start gisteren van de eerste manche lieten Mauro Baldi en Thierry Boutsen zich in pole-position volledig verrassen door een Argentijn met de fraaie naam Oscar Fiuben Larrauri. Deze voerde na een pas later officieel onderkende valse start drie ronden lang het veld aan, daarna nam Boutsen de kop over en stond die niet meer af. Fred Krab won het gevecht met Michel Bleekemolen om de negende plaats. Afslag Antwerpen In de tweede manche was er weer een goede start van de Argentijn, die ten slotte een zesde plaats opleverde. Thierry Bout sen nam ditmaal geen risico en leek tevre den met een tweede plaats vlak achter de Italiaan Baldi. Waarschijnlijk lette de Belg echter te veel op een eventuele afslag Ant werpen, want h'ij liet zijn achterstand op de Italiaan oplopen tot 2,6 seconden en dat was net iets te groot; hij verspeelde daar door de overwinning over beide manches. Actievoerders sloegen in Zandvoort op opvallende wijze toe. Met levensgrote letters kalkten zij de tekst Wo ningnood is het brood van Beerepoot op het parkoers. Na vijf races voert Boutsen het Europese klassement aan met 39 punt6n. Hij wordt op veilige afstand gevolgd door Alliot (22), Alboreto (16). Baldi (14). Fabi (8) en de Deense verrassing van het seizoen, Kurt Thiim (8). Bleekemolen blijft de beste Ne derlander met vier punten. Het Pinksterprogramma kende nog meer races, waarbij alleen In de groep Golf GTI een min of meer ernstig ongeluk viel te no teren. De als 21e gestarte Ruud Molenaar sloeg met zijn wagen over de kop en moest wegens rugklachten naar een kenhuis worden vervoerd. Fred Krab zegevierde met een Delta in de klasse FF 2000. De Hagenaar Leeuwenburgh werd daar derde. HERMAN JANd INDIANAPOLIS De 42-jari- ge Amerikaan Johnny Ruther- ford is winnaar geworden van de 500 mijl van Indianapolis. Het was de derde keer in zijn carrière, dat hij deze race won. Op de tweede plaats eindigde zijn landgenoot Tom Sneva. Oud-wereldkampioen Mario Andretti, die 71 ronden lang het veld had aangevoerd viel met pech uit. Johnny Rutherford verdiende met zijn overwinning - zijn der de in dit jaar - een vermogen. Race-officials verwachtten dat hem bij het slotdiner een cheque ter waarde van 280.000 a 300.00 dollar zou worden uitgekeerd. Het precie ze bedrag kan pas worden vastgesteld, nadat bekend is wat de 325.000 bezoekers aan entree geld hebben betaald. De winnaar van vorig jaar, Rick Mears, kreeg 270.400 dollar van de recordinkomsten van 1.27 miljoen dollar. De 500 mij len van Indianapolis staat be kend als de meest lucratieve gebeurtenis op sportgebied. De gele Chaparral-Cosworth van de Mexicaanse miljonair Jim Hall, waarin Rutherford reed, was veruit de snelste van de 33 deelnemende bolides. Rutherford verloor de kopposi tie alleen als hij pitsstops moest maken voor bijtanken en het wisselen van de ban den. Tom Sneva kwam vanuit de laatste positie aan de start lijn naar voren en finishte een halve minuut na Rutherford als tweede. Enkele deelnemers klaagden, dat de race van de gevaarlijkste sinds jaren was geweest. Zij weten de zes on gelukken aan de onervaren heid van enkele jonge cou reurs. Deze reageerden met de klacht, dat ze zouden zijn ge- De bolide van Dick Ferguson knalt tegen de vangrail tijdens de 500 mijl van Indianapolis. De Amerikaanse coureur hield er slechts lichte verwondingen aan over. sneden. De crashes liepen ta melijk goed af, de enige ge wonde was Bill Whittington, die een been brak. Slechts dertien deelnemers beëindigen de wedstijd. Uitslag: 1. Johnny Rutherford (Chapar ral-Cosworth) 3 uur 29 min. 59,55 sec. gem. snelheid 229,908 km/uur. 2. Tom Sneva (McLaren-Cos- worth) 3.30.29,49. 3. Gary Bettenhausen (Wild- cats-DGS) 3.30.32,90. 4. Gordon Johncock (Penske- Cosworth) 3.30.33,17. 5. Rick Mears (Penske-Cos- worth) 199 ronden 3.30.26,88. De Westduitser Rolf Stomme len en zijn co-equipier Jürgen Barth zijn op de Nürburgring winnaar geworden van de 1000 km race die meetelt voor het wereldkampioenschap in de merken-klasse. Stomme len en Barth, die met een Por sche reden, hadden 5 uur, 52 minuten en 15 seconden no dig om als winnaar te finis hen. Tweede werden de Engelsman Fitzpatrick en de Amerikaan Barbour ook in een Porsche. Zij hadden een achterstand van veertig seconden. Op de derde plaats eindigden Hans Stuck (Wdl) en Nelson Piquet (Bra) in een BMW op 55 secon den. In de stand om het merken- kamploenschap leidt het Lan- cia-team met 120 punten voor Porsche, dat 115 punten ver zameld heeft. De Fransman Ricard Dallast heeft op het circuit van Pau de vijfde race, meetellend voor het Europese kampioen schap in de Formule II, op zijn naam geschreven. De 33-jarige Brit Brian Henton, die als dérde over de streep kwam, breidde zijn voorsprong in de algemene rangschikking uit. Zijn voornaamste concur renten, de Italiaan Fabi en zijn landgenoot Warwick staakten de strijd door pech. Uitslag: 1. Daliest (Fra) AGS, 2. Stohr (Ita) Toleman-Hart, 3. Henton (Gbr) Toelman-Hart, 4. Thackwell (Nzl) March-BMW, 5. Guerra (Arg) Minardi-BMW, 6. Colombo (Ita) March-Heideg- ger. Na vijf races Is de stand: 1. Henton 34 punten, 2. Fabi (Ita) 18, 3. Warwick (Gbr) 14, 5. Stohr 11. Ui? n dat hii Lie] i ono»iuyaei terdag *Isi da; TUBBERGEN Ondanks het feit dat Wil Hartog, dia grote smaakmaker van de wegraces in Tubbergen moeten worden, maar afgelopen vrijdag van de Belgii „wonderdokter" Derweduwen kreeg te horen dat hij dagen moest rusten naar aanleiding van zijn ongel Spanje, omzoomden toch op tweede pinksterdag 30.000 liefhebbers het circuit in Tubbergen. Voor Hai was de Japanner Takazumi Katayama gecontractei c maar hij heeft het gemis van de „witte reus" uit At) jj kerk niet kunnen doen vergeten. Machinepech spec J daarbij een grote rol. 1 In de 500 cc-klasse leek Boet van Duimen in de eerste h naar een gemakkelijke zege te rijden. Maar na vier ron( j. was hij reeds uit de strijd door een gebroken krukas, weg lag toen open voor de nationale kampioen Willem Z i die met een gemiddelde snelheid van 192,17 per uur o het bochtige circuit raasde. Jack Middelburg leverde e knappe prestatie door een tweede plaats op te eisen. In tweede heat nam Van Duimen echter revanche. Hij nam reet de leiding en stuurde zijn Yamaha zo secuur over I asfalt dat er voor de anderen weinig eer viel te behalen, realiseerde een snelste ronde van 2.59,1, een gemiddel snelheid van 175.19 km per uur, Middelburg herhaalde I na de stunt uit de eerste manche. Oprukkend vanuit achterveld moest hij echter Zoet nog voor laten gaan eindigde als derde. Zoet werd in het eindklassement eerp gevolgd door Middelburg. De 350-cc-klasse leverde een aantrekkelijke strijd op. HiHai in verraste Mar Schouten ondanks het geweld dat de F nen Nurmi en Hyvarinen en de Brit Mortimer ontketend) :r.k In de kwartliterklasse demonstreerde Ches Mortimer zale grote kwaliteiten. De anderen kregen weinig kans. Rinm' van Kasteren kwam tot een acceptabele tweede plaats v< Hyvarinen en Nurmi, die elkaar zwaar beconcurreerden. De Zwitser Hans Moeller was in de 125-cc-klasse on( naakbaar. Alleen de strijd om de andere plaatsen was r aantrekkelijk. Deze werd in het voordeel van de Nederl#..!. der Peter Straver beslist. 11J, aad irl( F ADVERTENTIE gesubsidieerd door het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen SCHAKELCURSUS (voorbereiding op het mavo-IV) 1 jaar 1 avond per week a. herhaling leerstof van het 5e en 6e jaar lagere school in de vakken: Nederlands Rekenen Geschiedenis Aardrijkskunde b. het "leren studeren" studiebegeleiding) leeftijd: vanaf 17 jaar kosten: f 125,I- f 25,- boeken INTERNATIONALE SCHAKELKLAS Stencils in het Marokkaans. Turks. Indonesisch, Spaans, Italiaans en andere talen oq verzoek verkrijg baar (tel. 071 - 155754) M.A.V.O.-IV avond-mavo: Leiden dag-mavo's: Leiden, peuterspeelzaal) Katwijk,peuterspeelzaal), Noordwijk vooropleiding: lagere school of schakelcursus leeftijd: vanaf 17 jaar (avond-mavo) vanaf 19 jaar (dag-mavo's) keuze uit: Nederlands. Frans, Duits. Engels, Spaans. Geschiedenis, Aardrijkskunde. Biologie, Wiskunde, Natuurkunde, Scheikunde, Handelskennis, Muziek, Tekenen. volledige opleiding: 6 vakken (diploma) Cursdrische opleiding: minder dan 6 vakken (certi ficaten) kosten: f 125,- per jaar. excl. boeken M.E.A.O. (Middelbaar Economisch en Administratief Onderwijs) 3 jaar (vooropl. havo: 2 jaar) vooropleiding: mavo/mulo/leao of gelijkwaardige opl. leeftijd: vanaf 17 jaar Na 2 jaar kan het Praktijkdiploma Boekhouden of het PDNed./Eng.of Sp. bedrijfscorrespondentie worden behaald onder gelijktijdige bevordering naar het eind examenjaar meao en/of aansluiting op MBA/moder ne bedrijfsadministratie. (uitvoerig stencil op verzoek verkrijgbaar, tel. 071 - 155754) keuze uit: Ned., Engels, Frans, Duits, Spaans, Alg. Econ., Bedr. Econ., Comm. Econ., Bedr. Adm., Statistiek. Recht I, Stenografie, Machineschrijven* alleen overdag en bij voldoende belangstelling Volledige opleiding: 6 vakken (diploma) Cursorische opleiding: minder dan 6 vakken (certifi caten) Kosten: f 180 - per jaar, excl. boeken H.A.V.O./V.W.O. 3 jaar 4 jaar vooropleiding: mulo/mavo-IV of gelijkwaardige opleiding leeftijd avond-havo vanaf 17 jaar dag-havo vanaf 19 jaar avond-vwo vanaf 19 jaar dag-vwo vanaf 19 jaar keuze uit: Nederlands. Frans. Duits, Engels. Latijn? Grieks? Russisch, Spaans, Geschiedenis. Aardrijkskunde, Wiskunde, Natuurkunde, Scheikunde. Biologie, Economie, Muziek Tekenen alleen in het dag-havo o alleen in de afdeling vwo Volledige opleiding: 6 vakken (diploma) Cursorische opleiding: minder dan 6 vakken (certi ficaten) kosten: f 180,- per jaar, excl. boeken B DAG/AVONDSCHOLENGEMEENSCHAP "BOERHAAVE" Inlichtingen/ Inschrijvingen: op maandag, dinsdag en donderdagavond van 18.45 - 20.00 uur -avond-mavo-lV: .avond-meao, havo/vwo: Eijmerspoelstraat 3, Leiden (gebouw St. Agnes s.g., tel. 071 - 155753) Kagerstraat 7, Leiden (gebouw Louise de Coligny, tel. 071 - 155754) elke middag van de werkdagen behalve woensdag van 13.00 - 15.00 uur f dag-mavo-IV en schakelcursus: Noordeinde 3, Leiden (tel. 071 - 122119) Ldag-meao, havo/vwo: Noordeinde 1, Leiden (tel. 071 - 122131) Bij na-inschrijving (vanaf 11 aug.) wordt het inschrijfgeld met f20,- verhoogd en kan plaatsing niet worden gegarandeerd. m

Leidse Courant | 1980 | | pagina 24