K0ENGIJSB!RS0,1 SIC. VAN RECORD 400 MAF He Geweniger «dreiging voor lussische choolslagploeg laf van koren gescheiden w.k. badminton Nederlandse ruiters derdein Hickstead PI© korfbal kampioen Uitstekende koersen op druk bezocht Duindigt TIPS VOOR DUINDIGT ProefmetEuropese titelstrijd schermen liPORTTRIBUNE KIEKVANIEPEREN BESTE SCHUTTER LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1980 PAGINA 19 Kanoselectie in finales SNAGOV De Nederlandse Olympische kanoselectie heeft in het Pinksterweekein- de de finales bereikt van de tienlandenwedstrijd die in Snagov bij Boekarest werd gevaren. De Olympische se lecties van Hongarije, Sovjet Unie, Roemenië, Bulgarije, Tejecho Slowakije, China, Cuba, Frankrijk, Italië en Ne derland namen aan deze re gatta deeL De Nederlandse dames k2-500 meter, bestaande uit Marijke Kegge en Ineke Bakker, werd vijfde met geringe achterstand op de Russische combinatie Belahorodova-Selnitina. Een vijfde plaats was er ook voor de k4-1000 meter die gevormd werd door Ron Stevens, Gert- jan Lebbink, Jan Baaijens en Rob van Weerdenburg. Lange tijd leek het erop dat de derde plaats achter wereldkampioen Rusland en de Roemenen, die In Duisburg vorig jaar het zilver behaalden, bereikbaar was jan Baaijens werd in de kl- 1000 meter zesde In de eind strijd. FORTH Koen Gijsbers (De Bataven) heeft gisteren tijdens internationale atletiekwedstrijden in Fürth (Wdl) het Nederlands record op de 400 metei met 46.21 sec. tot op eentiende secon de benaderd. Het nationale record staat met 46.11 sec. op naam van Harry Schulting, die in Fürth wegens een lichte blessure niet aan de starl kwam. De tijd van Gijsbers was de beste Ne derlandse seizoenprestatie. De Leide- naar eindigde als vierde. De wedstrijd leverde in de beste Europese seizoen- tijd van 42,27 een overwinning op voor de Westduitser Harald Schmid. Een tweede beste Nederlandse seizoen prestatie kwam op naam van Arno Koermeling. Hij. eindigde als vierde op de 800 meter In 1.47.69 min. Koerme ling werd op de laatste 200 meter voor bijgestreefd door drie tegenstanders. De Fransman 'Marajo zegevierde in 1.46.70. Evert Hoving (NOP) werd op de 1500 meter negende maar zijn 3.43.71 was wel de beste Nederlandse seizoen- tijd. Klaas Lok (Phoenix) werd op de 3000 meter zesde in 8.00.7. Bij atletiekwedstrijden in Bazel heeft Els Vader (Zeeland Sport) gisteren een dubbele overwinning behaald. De Zeeuwse won de 100 meter in 11.53 seconden en noteerde op de dubbele afstand, waarop zij sinds kort natio naal recordhoudster is met 23,09 se conden, een tijd van 23.50 seconden. Op beide afstanden werd de Zwitserse Brigitte Senlaub tweede met resp. 11.76 en 24.09. Bea Wjarda (Olympia '46) won het discuswerpen met 51,52 meter. De internationaal beste prestatie kwam op naam van de Roemeense Piuca, die de 1500 meter won In 4.03.40 voor de Zwitserse Cornelia Buerki, die met 4.04.30, een nationaal record liep. De Roemeense Belsiu werd derde en Grete Waitz (NOO) vierde in 4.05.36. Tijdens het Pinksterweekeinde won in Den Haag Tilly Verhoef de 200 meter in 23.5 seconden en was Els Vader zater dag de snelste op de 100 meter met 11.5 seconden. Edine van Heezik (ADA) sprong in Den Haag 6.38 meter ver. De Nederlandse recordhoudster kwam gis teren op Papendal opnieuw in actie. Zij sprong daar 6.33 meter ver en won de 100 meter horden in 14.0 seconden, Gerard Tebroke liep op Papendal de 5000 meter In 13.55.5 en werd daarmee tweede achter de Belg Parmentier (13.52.4). Henk Kraayenhof (Lionitas) won de 400 meter in 48.6 seconden. Hetzelfde nummer bij de dames ging in 54.6 naar Coby Koermeling. Maaike Persoons (ADA) won de 800 meter meisjes op Papendal in 2.09.1 en Saskia Brouwer (Ciko *66) hetzelfde nummer bij de dames in 2.08.0. Anneke Magendans (Ciko *66) sprong 1,77 me ter hoog. In Kessello (Bel) liep Connie Vermazen (Sparta) de 400 meter in 54.7 seconden. In Rehlingen behaalden twee Neder landse dames een overwinning. Elly van Hulst (Olympia 48) won de 800 meter in de beste Nederlandse seizoenprestatie van 2.06.2. Mirjam van Laar zegevierde bij het hoogspringen van 1.80 meter. Bij jeugdwedstrijden in Koblenz, waaraan een Zuidnederlandse ploeg deelnam, heeft Bert Smit het nationaal jeugdre- cord speerwerpen verbeterd met een worp van precies 70 meter. De atleet van Swift Roermond was al recordhou der met 69.12 meter. De Zuidneder landse ploeg eindigde als vierde van de zes deelnemende ploegen. De Nederlandse attetiekploeg, bestaan de uit b-junioren, heeft zaterdag in Nij megen de wedstrijd tegen Noordrijn met 130 tegen 145 punten verloren. De jongens verloren met 60-41, de meisjes zegevierden (het 61-64. PARIJS Tijdens de vergadering van de Internationale Schermfederatie te Parijs is in principe besloten Europese kampioenschappen individueel op alle wapens in het leven te roepen. Het eerste toernooi om de Europese titels zal, bij wijze van proef, in 1981 plaatsvinden. De organisatie is opgedragen aan de Italiaanse schermbond, die later plaats en datum be kend zal maken. De strijd om de Europese titels, die niet langer zal duren dan vijf dagen en waarbij per onderdeel slechts drie vertegenwoordigers van een land mogen deelnemen, werd op de kalender geplaatst op verzoek van een aantal „kleinere" schermlanden. Het verzoek werd gedaan door deze organisaties ter versterking van de inter nationale contacten omdat deelneming aan wereldkampioen schappen in vaak veraf gelegen landen om financiële redenen dikwijls niet mogelijk was. De F.l.E. maakte bekend dat de voorbereiding voor de Olym pische wedstrijden, ongeacht het aantal deelnemers, zal worden voortgezet op de manier die Is opgedragen door het Internatio naal Olympisch Comité. Ook de algemene vergadering, waar een opvolger moet worden benoemd voor de aftredende voorzitter Pierre Ferrl (Fra), zal normaal in Moskou plaatsvinden. WENEN De Nederlandse schutter Kiek van leperen heeft gisteren de Grote Prijs van Wenen gewonnen. Op het onderdeel kleiduivenschieten eindigde hij met de Oosten rijker Schnitz Höfer op een gedeelde eerste plaats. Beiden had den 197 treffers. Na barrage won Van leperen. Derde werd John Pierik (Ned.) met 196 treffers. Eric Swinkels werd vierde. Bij de junioren ging de eerste prijs naar de Nederlander Dompe ling. Na 150 schoten had hij 141 treffers geplaatst. Nederland won ook het landenklassement. Vreugde bij PKC na het behalen van het kampioenschap. AMERSFOORT PKC uit Papendrecht is voor gen van een matige en gelijkopgaande wed de derde maal veldkorfbal kampioen van Ne- strijd. Grote man was Cees van Drimmelen die derland geworden. De ploeg uit Papendrecht in de laatste minuut de beslissende treffer voor won de beslissingswedstrijd tegen DOS'46 zijn rekening nam. DOS'46 bouwde een voor- met 9-8. sprong op van 5-2 maar verloor via 6-6 en 7-7 De ongeveer 2500 toeschouwers waren getui- met 9-8. b van Heezik stijlvol in actie tijdens wedstrijden op indal. iDENBURG De 16-ja- te Geweniger heeft de 7£uitse zwemkampioen- in aangegrepen zich top van de wereldelite schoolslag te vestigen, jaar nog 19e op de we- iglijst doorbrak de Ier uit Karl-Marx-Stadt in in Maagdenburg de ;he suprematie op de l8lag8print. Met 1.10.20 !erde zij het wereldre- van Joelia Bogdanova, ijdens de wereldkam- happen in West-Ber- (78) 1.10,31 op de klok- id gebracht. Ifestatie van Ute Geweni- irrnde een van de hoog- :en van de driedaagse ti- j. Petra Schneider ver- Tracy Caulkins (voorlo- e|iit de recordboeken door lerikaanse het wereldre- ip de 200 meter wissels- jontfutselen. Joerg Woi- H7) gaf de opkomst van istduitse herenzwemmen ~$lte door op de 100 meter lag het Europese record •Maar deze twee supertijden verbleekten onder het geweld van Ute Geweniger. Het Jong ste „produkt" van de Oost- duitse zwemschool rukte bin nen zes maanden op naar de wereldtop en waarschuwde de Russinnen, dat zij over twee maanden in Moskou niet al te gemakkelijk over goud en zil ver op hun domein, de schoolslag, moeten denken. Aan de jarenlange overheer sing van de Russische zwem sters Joelia Bogdanova en Lina Katsjoesjite, die tijdens de Olympische Spelen be kroond zou moeten worden met eremetaal, maakte Ute Geweniger in een klap een vroegtijdig einde. Vorig jaar was haar beste tijd 1.13,44 op de 100 meter; nog geen twaalf maanden later ging ze ruim drie seconden sneller: 1.20,20. De marge is verbijsterend en sensationeel. Opvallende verrichtingen bij de dames waren er vérder van Caren Metschuck op de 100 meter vrije slag. Zij raffelde de sprint af In 55,45, de beste wereldseizoenprestatie en een fraktie (4/100) boven het we reldrecord van Barbara Krau- se, die met 55,64 tweede werd. Krause zelf manifesteerde zich op de dubbele afstand door met 1.59,14 de beste seizoen- tijd te noteren. Metschuck moest zich daarop tevreden stellen met de vijfde plaats met 2.02.30. Snelste wereldtijden waren er eveneens op de rugs lag. Op de 100 meter drukte Rica Reinisch 1.02,11 af; op de 200 meter kwam Birgit Treiber, in Montreal vier Jaar geleden tweede, tot 2.13,14. Prestaties, die een indicatie vormen voor de tijden die in Moskou over twee maanden verwacht kun nen worden. In sportief opzicht valt het te betreuren dat de confrontatie tussen de Oost- duitse en Amerikaanse zwem- van profiteerde Marjan Ridder dankbaar. Ondanks het lawaai van de bijna 18.000 toeschou wers, die de eigen spelers op de naastgelegen banen fana tiek aanmoedigden, bleef Mar jan Ridder zeer geconcen treerd spelen en won de partij in 18 minuten met 11-5, 11-7. Richard Pal begon tegen de Taiwanees Chung Tzung Lie overrompelend en behaalde binnen zes minuten de eerste gamewinst: 15-4. Het deerde zijn tegenstander nauwelijks. Hij zag" al snel dat Pal zijn krachten had verspeeld en met tweemaal 15-3 maakte hij een einde aan eventuele illusies van de medisch student. Rob Ridder trof ook al een speler uit Taiwan, Liao Kung Fu. De achtvoudige Neder lands kampioen had als op dracht van coach Soerensen gekregen behoedzaam te spe len. Hij nam pas na 10-9 in de eerste game afstand en won met 15-11. Kung Fu bleek deze tegenslag niet te kunnen beantwoorden en Ridder won vrij gemakkelijk deze partij met 15-3 in de tweede game. Het is uiterst twijfelachtig of Herman Leldelmeljer In dit toernooi tussen de lijnen zal komen. Tijdens een trainings partij in India kreeg hij weer last van een oude rugblessure die ondanks een intensieve be handeling niet is hersteld. Mor gen moet hij met Rob Ridder in het herendubbel aantreden tegen de als tweede geplaatste Engelsen Stevens en Tredgett, van wie tijdens het trainings kamp In Maleisië verrassend werd gewonnen. Wim van Buytene een gelukkige winnaar. WASSENAAR In de Grote Pinksterprijs op Duindigt nam Jan Wagenaar met Remi Star de leiding maar moest zich in de eindstrijd toch gewonnen geven. In een uitstekende kilome- tertijd van 1.18.8 min. zegevierde Wim van Buytene met Pyreus Berkenhof voor Rokko du Bois en Remi Star. De publieke belangstelling was groot op Duindigt en de totalisatoromzet kwam ver boven de zes ton. In handen van Gerard van Eykelenborg won Speed Westlandia het supertrio. Deze vierjarige zoon van Fernandel uit Komtesse D is duidelijk in de voetsporen getreden van Kees Verkerk. Over de 2600 meter kwam Speed Westlandia, die in het tweede gelid moest starten, pas In de laatste paar honderd meters sterk opzetten en won voor Robby Performer en Sabastiaan. Nanouk won met Martin Vergay de slotdraverij van de middag. Lang was Piet Smit in het veldje van zeven paarden met Orlaya Dear gevaarlijk, maar sprong in het laatste stuk weg en kon geen rol meer spelen. Nanouk zegevierde In de tijd van 1.18.8. Jade werd verrassend tweede voor Evento en Grief. De volbloeds hadden hun hoofdnummer in de Generaal Baron van Heemstrabeker. Slechts zes paarden kwamen aan de start. Drie daarvan Moiselle(Allen Jones), Queen Ann(Erlk Bloem) en Souplesse(Annet Visser) hadden niets In deze ren te zoeken en een van hen ging feitelijk alleen maar mee voor het vierde geld van 800 gulden. Alleen een wonder kon King met Rober Wetemans van de overwinning afhouden. De tweede aankomende stond echter voor de koers lang niet vast. Daarvoor kwamen Boxber ger Bloem en King's Eagle in aanmerking. Het meeste vertrouwen voor de tweede plaats ach ter winnaar King had men in Boxberger Bloem met Terry Cain. Maar het pakte anders uit. King's Eagle werd tweede voor Boxberger Bloem. De eerste ren van de middag werd geboekt door Trouble Maker met Erik Bloem voor Don't Let Go en Supreme Ride. In de ren voor amatri- ces en amateurs behaalde Telexiste voor de tweede achtereenvolgende keer een overwin ning met Elibeth de Brauw. Deze amatrice Is een groot talent op de Wassenaarse baan. Ze komt dit seizoen pas voor het eerst in rennen uit. Van haar laatste vier starts won ze drie keer. De overwinning met Telexiste was erg fraai. Aan de start was de merrie zeer matig weg. Ze was lang achteraan los van het veld maar sloeg in de rechte lijn erg hard toe en ze gevierde met gering verschil voor Roseburn en' Fangoline. Speedy Volita onderstreepte in Groningen weer eens dat hij in ons land op eenzame hoogte staat en won zowel de eerste als de tweede heat van de Mijl van Groningen. Kees Verkerk won gisteren in Alkmaar de Grote Pinksterprijs, hetgeen natuurlijk ook niet als een verrassing gezien, mag worden. ARTHUR VAN RIJSWIJK WIESBAOEN/HOOGE MIERDE De Nederlandse ruiterploeg, bestaande uit nationaal kampioen Piet Raymakers, Anton Eb ben, Rob Ehren9 en Gerd Meier, zijn gisteren tijdene het inter nationale concours hippique in Hickstead als derde geëindigd in de tandenwedetrijd. De Nederlanders kregen over do twee manches in totaal 31 punten. Winnaar werd Groot-Brittannie met acht strafpunten voor de Franse ploeg met zestien «tref punten. De 20-Jarige springruiter Bob Ehrens is in de Grote Prijs van Hickstead tweede geworden achter de Britse amazone Liz Edgar. Vlak voor de laatste race lag Ehrens nog aan kop met 42,3 se conden, maar moest tenslotte voor Liz Edgar buigen die het par koers in 43,1 seconden rondging. De Engelse Wendy White heeft gisteren tijdens de Kempische ruiterdagen in Hooge Mierde de internationale military gewon nen. Zij had een dag eerder de leiding genomen en maakte in het afsluitende onderdeel, een springconcours, met het paard Sol dier Blue één springfout, hetgeen voldoende was voor het be houd van de eerste positie. Als tweede eindigde de Nederlander Martin Lips met Baby Face. Nederland, met Ups, De Jonge en Lozeman, zegevierden In de landenrangschikking, voor Belgié. Gert Jan Mooy won bij de omlijstende springnummers een jacht- springconcours met Halla voor Eric van der Vleuten op Napoleon en Jan Tops op Tornado. Rini van de Schaft zegevierde In het onderdeel voor het Neder lands kampioenschap dressuur. Voor de proef intermediaire I met Monseigner kreeg hij 1350 punten. Tweede werd Petra Cox en derde Jo Rutten. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Vier rennen en zeven draverijen staan er morgenmiddag op het pro gramma van ae Wassenaarse renbaan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips. MALAGAPRIJS: Toff Bower, Topaz en Sonja Quinio. CHELTENHAMPRIJS: Alba tros, Orion en Frances May. BARCELONAPRIJS: Treze Ha nover, Tongo Buitenzorg en Speedy Christina. TORREMOLINOSPRIJS: Royal Prise, Rasch Hanover en Reza- tonka. BEVERLEYPRIJS: Fifty Fifty. Hendrik d'Eerste en Second Son. TENERIFEPRIJS: Rockey Mar- ciano, Ricco Westlandia en Si- rikit van A. BATHPRIJS: Sirnby, Siren Call en Kleiner Manny. MALLORCAPRIJS: Robin Bui tenzorg, Rainier Gallant en Pa- loro du Bois. BENIDORMPRIJS: Sara du Bois, Temp Rara en Swift For- tuna. CHETENHAMPRIJS: Annemie- ke, Arkelshof Royal en Queen of Spirit. BALEARENPRIJS: Race H, Norman Dakota en Paulien La ren. 'a Schneider op weg ARTA Het gevecht filechts 51 heren en 39 i bij de slecht georgani- wereldkampioen- badminton in Dja- i 'is het stadium waarin af van het koren wordt iden, reeds voorbij, gelukkigen, bij wie van Beu8ekom, Hanke en Herman Leidel- r kregen een vrije eerste De overige drie Neder- >rs kwamen in actie bij émperatuur van 40 gra- Ridder begon in de Jlngsronde uiterst voor- g, onbekend als zij was |de sterkte van de Malelsi- Chee Geok Whee, die geweldige snelheid fiandelen beschikte, maar et beslissende moment are fouten maakt. Daar-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19