Westduitse sportwereld ontstemd PROLOOG VOOR JOOP ZOETEMELK ussen slaan toe Olympia's ronde Gerulaitis weer in de problemen WE ZIJN VERKEERD INGELICHT ITALIAANSE TITEL VOOR VILAS PORTTRIBUNE ZIJDELINGS Boycot 1 Boycot 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 27 MEI 1980 PAGINA 17 II Om het populair te zeg gen: West-Duitsland voelt zich in zijn kuif gepikt. De sportbonden, die in meer derheid besloten niet naar Moskou te gaan, zouden eerlijk gezegd die beslissing wel willen terug draaien. Als toonaange vende sportnatie had West-Duitsland gemeend dat vele landen in Europa zouden volgen in het boy cotten van de Spelen. Dat is een misrekening geble ken en verscheidene Westduitse sportbonden verwijten de opperste sportleiding maar ook po litici dat zij de zaken on juist hebben voorgesteld en dat zij verkeerde voor lichting hebben gegeven. Zeer weinig landen in Eu ropa, waaronder dan nog „sportdreumessen", heb ben zich solidair verklaard met West-Duitsland. Eens temeer is gebleken dat de politieke kant van de zaak zeer zwaar heeft gewogen. Dat de leiders van de 23 Westduitse Olympische sportbonden morgen nog eens bijeen komen, zal hoogstwaarschijnlijk niets meer veranderen. Ook als het organisatiecomité in Moskou zou besluiten de termijn van inschrijving te verlengen het IOC heeft daarin trouwens ook wat te zeggen moet het on waarschijnlijk worden geacht dat West-Duitsland alsnog tot een andere be slissing komt. Het gevolg kan wel zijn dat de tegen stelling sport-politiek gro ter is geworden. Ook in ons eigen land moet gevreesd worden dat (een deel van) de sportwe reld weinig ingenomen is met de „represailles" die van overheidswege zijn genomen nadat met be hoorlijke meerderheid was besloten het regeringsad vies niet te volgen en wel naar Moskou te gaan. Er waren weinig sancties maar die er waren, heeft men uitgevoerd. Helaas, want onze Olympische at taché in Moskou, de heer Wolthers, deed voortreffe lijk werk en zou sportlie den zowel als persverte genwoordigers van grote dienst kunnen zijn, zoals hij dat al was tijdens de vorig jaar gehouden Spar- takiade. Hij mag niet meer als zodanig optreden. Dat sportlieden in overheids dienst voor eigen geld zul len moeten deelnemen geen betaald verlof zal betekenen dat zij vakantie zullen moeten opnemen. Dat zullen zij er wel voor over hebben. Iemand die zo graag naar de Spelen gaat, zal er niet tegenop zien. Er blijft bij een deel van de sportwereld bij hen die tegen een boycot zijn evenwel de wrange smaak van de tegenmaat regelen waardoor de af vaardiging wordt getrof fen. Het is goed be schouwd niet veel, wat de overheid tegen de sport wereld kan doen. Niette min zal, wat aan sancties werd uitgespeeld, niet be vorderlijk zijn voor een be tere verstandhouding. Een zeer te betreuren feit want meer dan ooit is het nood zakelijk wat mr. Iden- burg, de voorzitter van het Nederlands Olympisch Co mité, op de avond van de stemming nadrukkelijk be toogde dat de tegen stelling die is ontstaan, wordt opgeheven, althans minder scherp wordt dan zij uit de uitlatingen van di verse bondsbestuurders op de avond in Schevenin- gen te voorschijn Is geko men. Er is grote verwarring en ont- ling ontstaan in de Westduitse p vereld en er wordt zelfs over gespro- hoewel de kans uiterst gering moet JSn geacht, omdat de inschrijving voor elen op 24 mei werd gesloten het )unt inzake de boycot te herzien. n komen de voorzitters van de 23 IK® uitse Olympische Sportbonden in Mfurt bijeen op uitnodiging van het be- van de Duitse sportbond om de ge- i van de Westduitse boycot van de n van Moskou onder ogen te zien. ^Duitsland voelt zich in de steek gela- e voorzitter van het Olympisch Comité, )lot>aume. heeft al gesproken over de the- :he mogelijkheid het besluit tot een t te herzien. West-Duitsland voelt zich n geïsoleerde positie gedrongen en i.4raagt zich af hoe de minister van bui- ,2'idse zaken, Hans-Dietrich Genscher, kunnen mededelen dat de negen EEG- i een gemeenschappelijk standpunt ten 6n van Moskou zouden innemen. Voorts vraagt men zich af hoe bondskanse lier Helmut Schmidt heeft kunnen zeggen, dat Frankrijk beslist niet naar Moskou zou gaan. Deze beide uitspraken waren mede beslissend voor de uitslag van de stemming die in Düsseldorf werd gehouden en waarbij de boycot werd uitgesproken. Daarbij komt nog dat de secretaris van de SPD, Egon Bahr, van mening was, dat deelnemen aan de Spelen „de bondgenootschappelijke trouw aan de Verenigde Staten niet in de weg zou staan". Maar zijn mening bereikte de bijeenkomst in Düsseldorf niet op tijd en daar werd juist gezegd, dat West-Duitsland solidair moest zijn met de VS. Morgen wordt opnieuw gesproken en veel zal afhangen van de vraag of inderdaad de inschrijvingsdatum van 24 mei definitief is. Monique Berlioux, directrice van het bureau van het IOC, verklaarde al dat er geen spra ke van kan zijn, dat de inschrijvingstermijn verlengd zal worden, „hoewel In het verleden wel degelijk te laat ontvangen inschrijvingen zijn geaccepteerd, maar dan waren er zwaarwegende redenen voor". Diverse voorzitters van sportbonden In West-Duitsland zijn ontstemd. Onder hen bevindt zich dr. Klaus-Dieter Schulze, voor zitter van de judobond. „Ik zou nu voor deelneming stemmen, hoewel ik in Düssel dorf tegen was. Wij zijn daar toen kennelijk onjuist voorgelicht", aldus Schulze. Anton Kartak (basketbalbond) zei: „Voor de bij eenkomst in Düsseldorf heeft Helmut Schmidt mij persoonlijk verzekerd, dat zijn vriend Giscard d'Estaing het uitgesloten achtte, dat Frankrijk een ploeg zou afvaardi gen". Dr. Claus Hess (roeibond) verklaarde: „Als we in Düsseldorf hadden geweten, dat West-Duitsland in Europa praktisch alleen zou staan, zou de stemming op die 15e mei anders zijn uitgevallen". Hermann Schwind- ling (worstelbond): „De top van de Westduit se sportfederatie en de politici hebben de stemming in Europa verkeerd geïnterpre teerd". Met West-Duitsland spraken in Euro pa alleen Liechtenstein, Monaco en Noorwe gen zich voor een boycot uit. Inmiddels is Moskou van nog een belang- zeelandse rijk land verstoken. Het Japans Olympisch Comité stemde met 31—13 vóór een boy cot van de Spelen. Hiermee viel weer een topland af. Naar medailles gemeten voerde de Sovjet Unie in Montreal de lijst aan, ge volgd door Oost-Duitsland, Verenigde Sta ten, West-Duitsland en Japan, welke laat ste drie landen niet naar Moskou gaan. In Moskou kan er evenwel op gewezen wor den, dat vijftien van de achttien landen die in Montreal medailles wonnen, wel aanwe zig zullen zijn. De voorzitter van de Japanse judobond, Shi- geyoshi Matsumae, heeft inmiddels het IOC verzocht de mogelijkheid open te stellen, dat Japanse judoka's persoonlijk kunnen in schrijven voor de Spelen. Daarentegen zijn er ook sportlieden en bon den die niet naar Moskou willen, hoewel hun land een afvaardiging zendt. Zo gaan de Au stralische hockeysters, ruiters en volleybal- sters (invalsters voor een gekwalificeerd, maar niet deelnemend land) niet. De Nieuw- zeelandse hockeyploeg (kampioen in Mon treal) gaat evenmin, zodat het hockeytoer- nooi bij de heren slechts zal bestaan uit Au stralië, Spanje, India en de Sovjet Unie. De Australische hardloopster Raelene Boyle (op drie Olympische Spelen drie maal zilver) heeft persoonlijk besloten niet op de Spelen uit te komen. De Zweedse zeiler Pelle Pet- terson nam hetzelfde besluit, „omdat het toernooi te zeer gedevalueerd is". In Moskou zijn nog inschrijvingen ontvangen van Mali (ploeg van 22 personen), Puerto Rico, dat eerst niet zou gaan, maar na de eerste stemming die onreglementair bleek, het standpunt wijzigde (basketballers, bok sers en atleten gaan niet), Kameroen, Jorda nië (alleen geweerschutters). Landen die besloten niet te gaan: Niger, Op per Volta, Tunesië. In West-Duitsland neemt men overigens aan, dat de eerste reactie uit de Sovjet Unie een feit is. Op 1 juni begint in Duisburg een in ternationaal schaaktoernooi. De Russische ploeg, die zou deelnemen, heeft afgezegd. Kacharin (links) en Koesnetzov waren blij met hun eerste plaats in de pro- Olympia's ronde. De tourmiss lacht ook gelukkig. Als Olympia's Nederland net als wordt beslist in het van d9 beste tijdrij- een Rus de opvol- de inmiddels naar de Jos Lam- Kapitanow, eerst present in de wedstijd die ederlandse amateur- voorkomt, heeft na- Olympia's ronde uitge- ji om de selectie voor de ploegentijdrit van aan een grondige onderwerpen. >terk de Russen zijn on- de Nederlandse top i lijve in de koppelpro- negen kilometer in n: Alle treden van het itje" werden bezet 1 vertegenwoordigers van I dat er alles aan is ge- de „eigen" Olympische op te fleuren met klin- resultaten. De selectie de honderd kilometer itijdrit lijkt die plannen te kunnen uit- getuige de imponeren- ier waarop de Russen ympia's proloog huishiel- iste van allen was Joury irin, een krachtpatser uit iv, die zijn (schaarse) tijd juiten het wielrennen ge- om zich te bekwamen in ische^ spoorwegaangele iden/Aan de zijde van islav Dedenov raasde Ka naar een tijd van 1.21 5 negen kilometer door jloordhollandse land. Drie bedroeg uiteindelijk rfl>ordelige marge ten op- van de landgenoten Pikkoes en Oleg Logvln, /ie de eerste buiten het 'lok de grootste reputatie door zijn overwinningen !t wereldkampioenschap 977, de Vredeskoers, de ïische honderd kilometer in Montreal en het Cir- Van de Sarthe, een open |,oers in Frankrijk. Maar U Kacharin heeft inmiddels li Imponerende erelijst op- wd. Vorig jaar won hij de van Engeland, de Mil- en maakte hij met Koe- v, die ook in Olympia's aanwezig is, en Prybil en an deel uit van de „gou- ploeg die de honderd kl ier tijdrit tijdens de WK lerend afsloot. In de schaduw In de schaduw van dit Russi sche „geweld" repten Renè Koppert en Johnny Broers zich naar de derde plaats met zes seconden achterstand op Ka- cherin en Dedenov. De renners uit de ploeg van de in tijdritten aespecialiceerde ploegleider Jan Gisbers klokten dezelfde tijd als de voornaamste kans hebbers uit de ploeg van Her man Krott, Arie Hassink en Jacques Hanegraaf. De meest ervaren coureur van de ronde en debutant Hane graaf waren echter een fraktie van een seconde minder snel en liepen daardoor vijf secon den bonificatie mis.. Niettemin bestaat er voor Hassink nog alle kans om nog morgen in zijn woonplaats Neede de oranje leiderstrui te dragen. Vandaag, in de rit van Scha- gen naar Hoogeveen over een voor amateurs extreem grote afstand van 199 kilometer, koersen de renners namelijk over de Afsluitdijk, waar de buitenlanders zich in de regel allerminst op hun gemak voe len. Willen de Nederlanders de ijzersterke Russen - en ook de verrassend goed rijdende Ita lianen, met onder andere wereldkampioen Gianni Giaco- ni- de baas blijven, dan zullen zij in de „gewone" etappes moeten toeslaan, omdat te verwachten valt dat er in de tij dritten in Neede (morgen) en Schijndel (volgende week maandag) opnieuw enig terrein zal moeten worden prijsgege ven aan de ijzersterke Russen. HARRY BRINK EVIAN Joop Zoetemelk heeft de Dauphiné Liberé uitstekend inge zet. De kopman van de ploeg van Peter Post won gisteren in Evian de proloog van deze wedstrijd, die ook wel de „kleine ronde van Frankrijk" wordt genoemd. Het „voorspel" bestond uit een indivi duele tijdrit over zeven kilometer. De Fransman Charles Berard ein digde met drie seconden achter stand op de tweede plaats. De Belg Daniel Willems werd derde in dezelfde tijd. Zoetemelk is kandidaat voor de eindover winning in deze Dauphiné Liberé. Voor de start raakte hij al een concurrent kwijt. De Belg Michel Pollentier werd verrast door een griepaanval en besloot niet te starten. Hij werd vervangen door de Fransman Alain Mesiet, die als lid van de „werkloze" groep Amis du Tour de France enkele aar dige prestaties boekte. Mesiet mag proe frijden in de ploeg van Pollentier. Mogelijk wordt hij opgenomen in de tourploeg en krijgt hij een contract. De Nieuwzeelander Paul Jesson, onlangs winnaar van de tiende etappe van de ron de van Spanje, reed tijdens de proloog te gen een stilstaande auto op en raakte ern stig gewond. In het ziekenhuis van Evian werd gevreesd voor een schedelbasisfrac- tuur. Na de eendrachtige Italiaanse „overval" op Bernard Hinault in de zesde en ze vende etappe, die het klassement totaal door elkaar gooide, beleefde de ronde van Italië een rustig Pinksterweekeinde. De drie etappes veranderden vrijwel niets in het algemeen klassement. De 22- jarige Roberto Visentini bleef in het roze gekleed na de ritzege van de Spanjaard Juan Fernandez (achtste etappe) en de dubbele sprinttriomf van de Italiaan Gio vanni Mantovani (negende en tiende). Een profkoers in Leende (NBr.) over 100 kilometer is zondag gewonnen door de Belg Roger de Vlaeminck, die In de eind sprint Jan Raas gemakkelijk versloeg. De winnaar legde de 100 kilometer af in twee uur, 20 minuten en 19 seconden. Het was een boeiende koers, waarin de laatste van de vele uitlooppogingen op zeven ronden voor het einde succes had. Gerrie Knetemann is zaterdag winnaar ge worden van de profronde van Kloosterzan- de. Er waren 15.000 toeschouwers. Knete mann legde de 100 kilometer af in 2 uur Een gevallen leider in de negende etappe van de ronde van Italië was Ro berto Visentini, die bij een tuimeling betrokken was. Hij kon zijn weg vervol gen. 20 min. 11 sec. Het was een zeer levendi ge koers waarin van meet af aan fel ge streden werd. In de slotfase ontsnapten Knetemann, Johan van de Meer en Fons van Katwijk. Zij bouwden een voorsprong van twintig seconden op. Knetemann toonde zich de rapste in de eindsprint. Leo van Vliet uit Oudenbosch is gisteren winnaar geworden van de profronde van Hansweert. Van Vliet ontsnapte drie ron den voor het einde uit een kopgroep, die kort daarvoor het peloton had gedubbeld. Het betekende voor Van Vliet de vierde overwinning van het seizoen. Hij zegevier de eerder in Barjac, l'Argentiere in Frank rijk en Vilvoorde in België. Peter Winnen is als tweede geëindigd in de 33e editie van de Vredeskoers. Win naar werd de Rus Joeri Barinov. PARIJS De Amerikaan Vitas Ge rulaitis, die als vijfde is geplaatst in het toernooi om de open Franse ten- nistitels, heeft gisteren de eerste ronde ternauwernood overleefd. Bij na vier uur moest hij strijden tegen de jonge Westduitser Peter Elter, die over een uitstekende volley- en backhand beschikt. In vijf sets trok Gerulaitis uiteindelijk aan het lang ste eind (1—6, 61, 5—7, 6—2 en 6—2), maar na afloop toonde hij zich weinig opgewekt. „Ik moet hier in Parijs nog wennen aan de nieuwe baan. In de Verenigde Staten zijn de gravelbanen sneller, hier in Parijs springen de ballen alle kanten op, maar als excuus wil ik dit niet aan voeren, ook mijn tegenstander had last van de springerige baan". Tot diep in de vierde set was er nog van een open strijd sprake, hoewel Gerulaitis toen met 42 leidde, durf de niemand van de 12.000 toeschou wers een franc op het succes van Ge rulaitis te zetten. Elter bleef op vrijwel gelijke hoogte met zijn beroemde te genstander strijden, het cruciale mo ment kwam in de vierde set. Elter trachtte een diep geslagen smash te bëreiken en gleed uit. Het spel werd enige minuten onderbroken en Geru laitis vond daarna zijn ritme, trok de winst naar zich toe en overspeelde de Westduitser in de vijfde en beslissen de set: 62. John Mcenroe heeft het alleen in de eerste set tegen de Fransman Patrick Dominquez moeilijk gehad. Ook hij moest, evenals Gerulaitis, wennen aan de nieuwe banen op Roland Gar ros. De Fransman bood furieus tegen stand. maar was niet meer in staat de tie-break in zijn voordeel te beslissen. In de tweede en derde set was hij slechts een sparring-partner voor de 21-jarige tennisprof uit New York: 6— 0 en 60. „Ik heb nog nooit zo'n snelle speler als Mcenroe tegenover me gehad", verklaarde de Fransman na de nederlaag. „Hij neemt de bal razendsnel en is ook nog in staat een dodelijke topspin te geven". Titelhou der Björn Borg kwam op de eerste dag van de open Franse kampioen schappen niet aan bod. Hij speelt vandaag zijn eerste wedstrijd. Ilie Nastase moest zich terugtrekken uit de open Franse tenniskampioen schappen. De Roemeen, die in 1973 de open Franse titel voor zich opeis- té, heeft last van zijn keel. In de eer ste ronde versloeg de 21-jarige Ame rikaan Van Winitsky zijn landgenoot John Sadri: 6—4, 4—6, 6—4. Er was een verschil van meer dan honderd plaatsen op de wereldranglijst tussen Winitsky (123) en Sadri (18), die be kend staat als één van de sterkste serveerders ter wereld. Op het lang zame gravel werd zijn kracht echter geneutraliseerd door de grotere wendbaarheid van Winitsky. De zes tienjarige Fransman Thierry Tulasne ging over naar de tweede ronde door een zege op Bernard Boileau. De Bel gische nummer één trok zich uitgeput terug, toen de Fransman leidde met twee sets tegen nul, 43 en 300. Uitslagen: Waltke (VSt)—Moreton (Fra) 7—5, 6—4, 4—6, 6—3; Tulasne (Fra)Boileau (Bel) 97, 75, 43, teruggetrokken; Winitsky (VSt)—Sadri (VSt) 6—4, 6—4, 6—4; Fibak (Pol) llin (Joe) 62, 76, 6—4; Soares (Bra)Segarceanu (Roe) 6—4, 62, 6—1; Grant (VSt)—Delaney (VSt) 6— 4, 3—6, 6—4, 6—2; Mitton (ZAf)—Po- wun (NZI) 6—3, 5—7, 7—5, 6—0; Mcenroe (VSt)Dominguez (Fra) 7 6, 60, 60; Clerc (Arg>—Pierola (Chi) 6—1, 6—0, 7—5; Fleming (VSt)—Bertram (ZAf) 6—3, 6—3, 6— 2;; Gerulaitis (VSt>-Elter (WDI) 1—6, 6—1, 5—7, 6—2 en 6—2; Connors (VSt>—Panatta (Ita) 6—4, 4—6, 6—2, 7—6. De Argentijn Guillermo Vilas werd zondag winnaar van de open Ita liaanse tennistitel. In de finale ver sloeg hij de Fransman Yannick Noah met 6—0,6—4 en 6—4. Guillermo Vi las heeft met zijn tegenstander geen enkele moeite gehad. De bij verras sing in de finale gekomen Noah was in de eerste set zo nerveus, dat hij kansloos naar een 6—0 nederlaag werd gespeeld. In de tweede en derde set liet Vilas de teugels wat vieren. Noah was toen pas in staat een aantal servicegames te winnen. De Argentijn toonde zich zeer verrukt met zijn overwinning. „Ik heb hier in Rome zo veel finales ge speeld en in de afgelopen jaren had ik altijd wel een beetje pech. Dit is voor mij een aardige stimulans. Im mers deze week zijn de open Franse kampioenschappen. Ik voel dat ik de juiste vorm te pakken heb". Vilas ver diende met zijn overwinning bijna 27.000 gulden. Uitslagen: Kwartfinales: Noah (Fra)—Barazzutti (Ita) 6—4, 6—2; Smid (Tsj)Orantes (Spa) 6—3, 57, 75; Teltscher (VStH-Lendl (Tsj) 7—5, 4—6, 6-4; Vilas (Arg)—Ramirez (Mex) 6—2, 6— 4. Halve finales: NoahSmid 61, 6 0; VilasTeltscher 64, 61. Finale: Vilas—Noah 60. 6—4, 64. Dubbelspel-finale: Warwick/Ed- mondson (Aus)—Taroczy/Teltscher (Hon/VS) 7—6, 7—6. De damestenni8ploeg van de Vere nigde Staten heeft voor de vijfde achtereenvolgende keer de Federa tiebeker gewonnen. In de finale, zondag in West-Berlijn werd ge speeld, wonnen de Amerikaanse da mes met 3—0 van Australië. Uitslagen: Chris Evert—Dianne From- holtz 46, 61, 6—1; Tracey Aus tinWendy Turnbull 6—3, 62. Dub belspel: Casals/Jordan (VS)From- holtz/Leo (Aus) 2—6, 6—4, 6—4. Halve finales: Verenigde Staten Tsjecho Slowakije 30; Australië— West-Duitsland 2—1. Louk Sanders heeft zijn partij in de eerste ronde niet uit kunnen spelen. Nadat hij twee sets tegen de Nieuw zeelander Simpson had gespeeld (1 6 voor Sanders en 76 voor Simp son) maakte de invallende duisternis verder spelen onmogelijk.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17