DE STRAFCORNER Jacek Wszola één dag alleenheerser hoogspringen KZ EUROPA CUP Topprestaties in Oostduitse kwalificatie atletiek OEGENBURG EVENAART WERELDRECORD VAN 2.35 M ATLETES OP 100 M ONDER 11 SEC. .IMADINS I Wszola is de beste hoogspringer ter wereld ge- in. De Pool overbrugde een hoogte van 2,35 me- EBERSTADT De Poolse Olympische kam pioen hoogspringen van Montreal, Jacek Wszola, heeft zondag in Eberstadt het wereld record verbeterd en gebracht op 2.35 meter. Het oude record stonds sinds 16 juni op naam van de Rus Vladimir Jasjtsjenko met 2.34 me ter. De Westduitser Dietmar Moegenburg evenaarde gisteren tijdens internationale wedstrijden in Rehlingen het wereldrecord dat Wszola zondag vestigde. Vorig jaar, op 9 juni, sprongen drie Westduitse hoogspringers in Eberstadt over 2,30 meter. De faam die het kleine wijndorp in Bad-Würtem- berg daarmee opbouwde, resulteerde zondag In een wereldrecord. Jacek Wszola die na de 2,21 meter de 2,27 meter moeiteloos nam, sprong in zijn eerste poging over 2,35 meter. De 23-jarige Pool ontnam daarmee Vladimir Jatsjenko het wereldrecord, dat op 2,34 meter stond. Jatsjen ko spring in 1978 bij de Europese indoorkam pioenschappen in Milaan ook 2,35 meter maar deze prestatie kon niet als wereldrecord worden erkend omdat de prestatie op een overdekte baan werd geleverd. De uitslag van 'de wedstrijd in Eberstadt: 1. Wszola 2,35 m.; 2. Trënhardt en Moegenburg (beiden WDI) 2,29 m.; 4. Nagel (WDI) 2,27 m.; 5. Dahlhauser (Zwi) 2,24 m. Soort Doping De verbetering van het wereldrecord door Wszola was voor Dretmar Moegenburg een soort doping. De 18-jarige Westduitser, had in Eberstadt al gezegd: „Morgen laat ik in Reh lingen ook de wereldrecordhoogte opleggen". Nog geen 24 uur later ging „Didi" in Rehlingen inderdaad over 2,35 meter, waarmee hij het wereldrecord evenaarde. Evenals daags tevo ren Wszola probeerde Moegenburg ook (ver geefs) de 2,37 meter. Wszola sprong in Eberstadt zevenmaal voordat hij over de 2,95 meter was. Hij begon op 2,14 m, sprong vervolgens 2,21, 2,27 en 2,29 m., In zijn eerste poging waarna de 2,31 meter twee sprongen vergde. De 2,35 m. ging weer in de eerste sprong. Moegenburg licht geblesseerd sprong niet zo overtuigend. Hij begon de wedstrijd op 2,20 m. (eerste poging), moest vervolgens driemaal springen voordat hij over de 2,26 m. was, haal de de 2,30 m. in zijn tweede poging en had voor de evenaring van het wereldrecord drie pogin gen nodig. Het was voor Didi Moegenburg, die in augustus 19 jaar wordt, voorlopig de bekroning van een bliksemcarrière. Twee Jaar geleden diende de Westduitser zich op nationaal niveau aan met een sprong van 2,23 m. In het daarop volgende winterseizoen sprong hij Indoor 2,27 m. Op 9 Juni 1979 haalde hij in Eberstadt met zijn land genoten Thranhardt en Nagel voor de eerste maal 2,30 m. In augustus vorig jaar won hij in Turijn met hoogspringen bij de finale van de strijd om de Europese beker met 2,32 m. Met diezelfde hoogte werd hij begin maart in Sindel- fingen Europees indoorkampioen. Kogelslingeren De 22-jarige atleet uit de Sovjet Unie, Serge Lltwinov, heeft het wereldrecord kogelalinge- ren verbeterd en gebracht op 81.66 m. Het vo rige record van Joeri Seditsj waa 80.64 en dateerde van vorige week vrijdag. Lidwlnov is de derde atleet uit de Sovjet Unie die in iets meer dan een week het bijna twee jaar oude wereldrecord van de Westduitser Karl-Hans Riehm (80.32) overtreft. Op dezelfde dag dat Seditsj tot 80.64 kwam, bereikte Joeri Tam 80.46 m. Serge Lidwlnov, luitenant in het leger, slingerde als negentienjarige de kogel al boven de 72 me ter. In het Europese jeugdkampioenschap 1978 werd hij tweede achter Roland Steuk uit Oost- Duitsland. Vorig jaar haalde Lltwinov de barriè re van tachtig meter nog net niet. Zijn beste prestatie was 79.82 m. en daarmee voerde hij de wereldranglijst van dat jaar aan. Tijdens de wedstrijden om de wereldbeker In Montreal (1979) werd hij winnaar, voor wereld recordhouder Riehm met 78.70 m. Het was zijn eerste grote internationale overwinning. In Turt- ujn, bij de finale om de Europese beker, had Riehm zich eerder dat jaar nog sterker getoond. DRESDEN Het is nauwelijks te geloven, maar voor do 'l eerste maal hebben de Oostduitse atleten tijdene hun Olympische kwalificatiewedstrijden geen wereldrecords verbeterd. Toch werden tijdens de tweedaagse wedstrij den in Dresden en Karl Marxstadt topprestaties geleverd. In Dresden bleven twee dames in een wedstrijd op de 100 meter onder de elf seconden. Op dé snelle baan, waar zij in 1977 het wereldrecord op 10.88 seconden bracht, liep Mar lies Göhr de 100 meter in 10.93 sec. Opzienbarender was In feite dat Marita Koch, de wereldrecordhoudster op de 200 en 400 meter, in 10.99 seconden als derde vrouw, elektro nisch gemeten, beneden de elf seconden kwam. Achter Marlies Göhr en Marita Koch liepen nog twee Oost duitse atletes met een toelaatbare rugwind van precies twee meter per seconde. Voortreffelijke tijden op de 100 meter. Romy Müller-Schneider noteerde 11.02 sec. en b>- grid Auerswald kwam uit op 11.08 sec. Tot nu toe waren slechts zes loopsters op de 100 motor horden sneller dan Bettina Gartz, die met 12.67 sec. voor een beste wereldseizoenprestatle zorgde. Olympisch kam pioene Johanna Klier werd in deze wedstrijd slechts vierde met 12.92 sec. Bij de heren liep Thomas Munkelt de beate Europese seizoenprestatie op de 110 meter horden. De Eu ropese kampioen kwam uit op 13.41 seconden. Het ver springen dames was eveneens van zeer hoog gehalte. Met 6.69 meter werd vijfkampster Ramona Neubert slechts vier de achter Petra Pappier (6.73 m), Slgrid Heimann en Sle- grun Siegl (beiden 6.72 m). Alleen de prestatie van Siegl werd bereikt met toelaatbare rugwind. Rosemarie Ackermann sprong 1.94 m hoog. Ilona Slupla- nek bleef bij het kogelstoten met 22.38 m, slechts zeven centimeter verwijderd van haar wereldrecord. Karl Heller bleef met de speer slechts een fractie onder de 90 meter- grens: 89.56 m. Jürgen Straub liep de 1500 meter In 3.36.59. Andreas Busse eindigde als tweede in 3.37.09. Marathon De Amerikaan Tony Sandoval heeft bij een international» marathon in Niagara Falls, die oorspronkelijk ale Olym pische kwalificatie waa voorzien, de op een na bette tijd op de marathon van dit seizoen gemaakt Sandoval liep de 42 kilometer en 195 meter in twee uur 10 minuten en 18 seconden. Sneller dit jaar was alleen Gerard Nijboer, die eind vorige maand de marathon van Amsterdam op zijn naam bracht met 2.09.01. Achter Sandoval bleven Bnji Dorden (2.10.40) en Kyle Heffner (2.10.54) ook nog binnen de twee uur en elf minuten. Bill Rodgers, de meervoudige winnaar van de marathons van Boston en New York, verscheen, omdat de Verenigde Staten de Olympische Spelen boycotten, niet aan de start. Frank Shorter, de Olympische winnaar van München 1972 staakte halverwege de strijd. trekwerk bezighield, was te hard voor de immer attente Haagse sluitpost Joost Claus huis. De doelman, die door bondscoach Wim van Heumen bij de selectie van het Neder lands elftal wordt gehaald,: „Ik" weet het ook niet hoor. Het liep gewoon niet. En wat moet je dan. Wellicht hebben de ze nuwen ons parten gespeeld. Ja, ook wij kunnen daar last van hebben", klonk het enigs zins superieur. Voorbij Voor Klein Zwitserland is het seizoen in ieder geval voorbij. Alleen de internationals moe ten zondag nog aan het werk als het Wagenerstadion met een interland tegen Engeland op kunstgras heropend wordt. Verbeelding Wat de dames op het toernooi in Barcelona hebben laten zien, sprak niet bepaald tot de verbeelding. Als kijkspel is da- meshockey toch al vaak het aanzien niet waard en ook op Real Club de Polo was het blunderen geblazen. Amster dam veroverde de cup toch ook bij gratie van het feit dat er geen betere tegenstanders waren. Het was wel de zesde cup, maar het spel van Am sterdam was niet om over naar huis te schrijven. De enige speelster die er dui delijk boven uit steekt, is Mar jolein Bianchi. Zij had echter last van een enkelblessure en kon daardoor niet het hele toernooi in actie komen. Bo vendien was de sfeer in de ploeg niet optimaal en rezen er enige conflicten tussen de ou deren, van wie aanvoerster Kiki de Wolf trouwens best eens gewisseld had mogen worden door de succesvolle coach Nico Spits, en de jonge ren. Anderzijds hebben de da- - mes altijd wel wat te zeuren en moet er niet al te veel waarde aan onderlinge kibbelarijen worden gehecht. Groots was het dus allemaal niet, maar de prestatie van de Amsterdamse dames stond er wel. Ze bereik ten de finale door overwinnin gen van 4-0 en 3-0 op respec tievelijk Penarth en Muckross. Bovendien werd Chelmsford met 2-1 verslagen. In die wed strijd ging het al erg matig. De lijn zette zich voort in de finale tegen Glasgow Western. Am sterdam zat volledig vast en de overtuiging was zoek. Er was uiteindelijk een strafbal voor nodig om de hoofdstedelijke dames aan de winst te helpen. Liesbeth Sevens was haar ze nuwen even de baas en scoor de het enige doelpunt van de wedstrijd. DENNIS MULKENS eindstanden: heren: 1. Slough 2. Klein Zwitserland 3. Real Club de Polo 4. Frankenthal 5. Racing Club de France 6. Dynamo Alma Ata 7. Egara 8. Royal Leopold Club 9. Edinburgh 10. Rock Gun ners AC 11. Akademische HTC Basler dames: 1. Amsterdam 2. Glas gow 3. Muckross 4. Gross Flotteteker 5. Penarth 6. Royal Uccle Club 7. Chelmsford 8. Real Club de Polo. iclcctj niELONA Er waren dekreten, maar ook óïh/» voor de Neder- e hockeyploegen na van de finales van uropees kampioen- voor clubteams, james van Amster- inrepen voor de zes- ^/aal het goud, voor filren van Klein Zwit- 0d was er sléchts Een wellicht wat oordeel, maar ge- Aïï de verwachtingen Bp zijn plaats. Via Bnde overwinningen ^41-2 en 6-1) bereikte Ie halve finale en Igens werd het Juitse Frankenthal ^aal weggetikt (5-1). Bwees er op dat de Brijd nog slechts Bormaliteit zou zijn. w.4 was echter minder want de Engelse ioen Slough won iisend met 1-0 en m waren de druiven roor de landskampi- ^urstelling bij Klein Zwit- was logisch. De afgelo- r^lèken is er werkelijk alles **^ldaan om op het terrein t lal Club de Polo in ieder /Itjiiets aan het toeval over Bijvoorbeeld de medi- JJnegeleiding was tot in de verzorgd. In Nederland rTjck van Toorn al enige /seerde spelers klaarge- jl, bovendien reisden ploeg naast een dokter een verzorger en een jerapeut met het team lost Bellaart mee. Ande- I /pgen moesten zich dik- ehelpen met een manne- I een plastic watertasje. f,( deaal gesproken: KZ kon i {het toernooi driemaal 1.-4 maar een ploeg als Gi moest als gevolg van |pce spanningen eerst /Marokko om vervolgens f.'/B in te mogen. En daar- ld KZ een voorsprong op A andere ploegen. Die *J|ook uitgebuit, alleen in plile liep het niet volgens jp goed als Klein Zwit- 'fm bijvoorbeeld in de hal- :#||lstrijd speelde heeft het ffiyerleden slechts een en- de redenen waarom fout liep, was de het trio Hans I (die aansloeg), Tim j (stopper) en Ties Kruize S elf keer had gescoord) co. oio drie wedstrijden en scorepercentage van :en>0 procent gezorgd, in iitstuk werden vier korte te lange hoekslagen om leholpen. Overigens was fgtt/ens de verdienste van ^rkelijk fantastisch spe- doelman Ian Taylor, die it doel van zijn land ver- Keer op keer was daar nd of voet om de harde ïd gerichte corners van Tuize te ontkrachten. Ms Is ook een factor waar- IZ stuk liep. Bovendien Moment van de teleurstellend afgelopen wedstrijd van Klein Zwitserland tegen het Engelse Slough. Kiki de Wolf staat wat eenzaam op het erepodium, nadat zij de Europa Cup in ontvangst heeft genomen. ging in de finale bijna alles mis wat er mis kón gaan. Een te leurgestelde Joost Bellaart: „Er zijn te veel technische fou ten gemaakt. Het stoppen, een elementair iets, ging slecht en wanneer we de bal hadden,, was er altijd wel een Engels man die er een stick tussen zette. Hoe het komt dat we na drie goede partijen nu ineens hebben gefaald? Ik weet het niet, anders had ik wel inge grepen". En dan ineens met een grijns om de mond en kij kend naar het eremetaal: „Maar ja zilver had ik nog niet, weegt wel iets zwaarder trou wens". Gaandeweg de eerste helft werd het spel van KZ gister middag onzekerder. Zoals ge zegd liep de corner niet en de Engelsen zetten dikwijls een blokkade op van acht man in de strafcirkel. KZ wist niet wat het daarmee aan moest en in de pogingen het spel dan maar breed te maken werd veelal balverlies geleden. Zo ging het de gehele partij door, zonder dat er een originele oplossing van de toch geroutineerde spelers als de gebroeders Ron en Tim Steens, maar ook van de sterk spelende Maarten van Grimbergen werd gevonden. Acht minuten voor tijd sloeg het noodlot toe. De drie Ke- niaanse aanvallers in de Engel se ploeg forceerden een straf- corner. De inzet van Andrew Churcher, die zich de hele wedstrijd alleen met duw- en

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15