Kerncentrale Öodewaard geblokkeerd Zuidkoreaanse leger slaat verzet in Kwangju neer trap voor jerhaave- *rnooi g twee kandidaten voor burgemeesterspost jongetje van idse vijf ling ïrleden Meubelfabriek c Oisterwijk 0LftstttUoBV Suriname boos over berichtgeving in Nederlandse pers ;nten vanmorgen ït aanwezig Eis actievoerders: Stilleggen Honderden opstandelingen gevangen waren IN Nog twee kan- a resteren voor de je burgemeesters- in Leiden. Dit zijn irmalige wethouder :onomische Zaken Goekoop (47) uit am (VVD) en wet- A.A.J.IVI. van Lier uit Den Haag van Onder wijs, Personeels- en Kunst zaken. De voormalige libérale' wethouder uit Amsterdam .lijkt de meeste kans te ma ken. Het is de verwachting dat minister Wiegel van Binnenlandse Zaken op- 'nieuw een liberale burge meester zal benoemen voor Leiden. De aandrang om toch een socialist voor deze functie te benoemen is groot temeer daar de PvdA verreweg de grootste frac tie in de Leidse gemeente raad is. De heer Van Lier uit Den Haag heeft volgens een woordvoerdster van zijn fractie laten weten naar de functie in Leiden te hebben gesolliciteerd. Hij liet tevens weten niet uit te sluiten dat zijn wet- houdersrol in de residentie voortijdig wordt afgesloten. Het eventuele vertrek van de Haagse wethouder zou betekenen, dat Den Haag in een half jaar zijn vierde wethouder ziet verdwijnen. KWANGJU Het Zuidkoreaanse le ger heeft vanmorgen alle verzet gebro ken in de provinciehoofdstad Kwang- ju, die gedurende meerdere dagen in handen is geweest van de opstandige bevolking. Gisteravond is het leger, dat de stad de afgelopen dagen herme tisch van de buitenwereld had afge grendeld, de centrum met tanks bin nengetrokken. Tevens werd gebruik gemaakt van helikopters en parachu tisten. Volgens een officiële opgave zouden bij de aanval dertien opstande lingen zijn gedood en vele honderden gevangen genomen. Bij de gevechten van de afgelopen week in Kwangju zouden in totaal meer dan 200 doden zijn gevallen. De bevolking van Kwangju, de op drie na grootste stad van Zuid-Korea, kwam tien dagen geleden onder aanvoering van voor namelijk studenten in optsand tegen de §taat van beleg. Deze was voor het hele land afgekondigd na hevige straatgevech ten in de hoofdstad Seoel. Na steeds weer oplaaiende gevachten werd het Zuidko reaanse leger afgelopen donderdag geheel uit Kwangju verdreven en kregen de stu denten, nadat de opslagplaatsen van het waren geplunderd, de beschikking over grote hoeveelheden wapens en munitie. Onderhandelingen met de militaire aurtori- teiten leidden vrijdag tot een gedeeltelijk akkoord over een aantal eisen van de op standige bevolking. Een harde kern van voornamelijk studenten ging niet met het bereikte resultaat akkoord, waarna tot mili tair ingrijpen werd besloten. Nadat de troepen de stad waren binnenge trokken concentreerde de strijd zich rond het provinciegebouw, dat in handen van de opstandelingen was. Na enkele uren vech ten werd ook dit gebouw veroverd. In de stad zelf was het leger inmiddels heer en meester en is de rust gedeeltelijk terugge keerd. !N Een van de vijf jongetjes 8 mei in het Academisch zieken- Leiden (AZL) zijn geboren, is ag na een operatie overleden. De id van een tweede jongetje die ie operatie onderging is kritiek, ïrde jongetje onderging vandaag peratie. jongens moesten geopereerd wor- in een open verbinding tussen de gader en de lichaamsslagader. De twee jongens werden donderdag ge- rd. Een van hen overleed zaterdag volge van een algemeen slechter nde conditie. Volgens een woord- r van het AZL komt de open ver- g veel voor bij te vroeg geborenen, M [ewoonlijk sluit deze zich spontaan. Hoeurde ook bij twee van de vising. toonaangevend in eiken Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Voor bouw en intérieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden - tegels - sanitair - alle verbouwingen „Sensatie verkozen boven objectiviteit" PARAMARIBO De Surinaamse regering en de Nationale Militai re Raad (NMR), die de macht in Suriname in feite in handen heeft, zijn het niet eens met de berichtge ving in Neder land over Surina me. Volgens een gisteren in Para maribo gepubli ceerde verklaring wordt door correspondenten van Nederlandse nieuwsmedia in Suriname nogal eens „sensatie verkozen boven objectiviteit". De NMR en de Surinaamse regering zullen er daarom „met respectering van de pers vrijheid" alles aan doen om Surinamers in het buitenland te informeren over de „wer kelijke situatie" in Suriname. In Paramaribo zelf zijn gisteren posters verspreid met een foto van de in Nederland verblijvende minister van landbouw uit het kabinet-Arron, ir. Kasantaroeno, wiens uitlevering zondag aan Den Haag is gevraagd. De ex-minister wordt ervan verdacht het brein te zijn achter de „mislukte staatsgreep" van enige weken geleden. Op de pos ter staat: „Directe uitlevering van Kasantaroeno, misdadige huurling, gesteund en be schermd door Nederlandse kapitalisten en hun regering". Dinsdag 27 mei 1980, 70e jaargaag no. 21665 Narrenfeest „Het Narrenfeest" om 21.55 uur op tyed. I en om 18.59 uur „Ronduit". Op Ned. II om 18.59 uur „Her man en de zes" en om 20.27 uur „De winter die een zomer was". Om 22.05 uur „De erfge namen van meneer pastoor". Enkele bui Wisselend bewolkt en een en kele bui,mogelijk met onweer. Minima vannacht rond 10 gra den en hier en daar mistban ken. MIddagtemperatuur rond 18 graden. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Zon op 05.26, onder 21.45 uur. Hoogwater Schev. 02.56 en 15.19 uur, laagwater 11.08 en 23.28 uur. 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Hamberg naar A jax AMSTERDAM De reeds drie jaar voor het Zwit serse Servette spelende Piet Hamberg(26) heeft een driejarig contract getekend bij Ajax. De nieuwe trainer van Sparta, Barry Hughes, wilde zijn oude club Haarlem - waar hij toen nog in dienst was - versterken met de Engelsman David Log- gie(23), die hem evenwel te duur vond.Hughes neemt Loggie nu voor een jaar mee naar Sparta,dat bij Excelsior informeerde naar de prijs van Pattina- ma. Sparta wil deze middenvelder kopen van het geld dat Feyenoord betaalde voor Luuk Balkestein. De belangstelling van het Italiaanse Fiorentina voor Kees Kist neemt serieuze vormen aan. Morgen komt een delegatie naar Alkmaar. Kist had reeds een ge sprek in Italië dat hij zeer positief noemde.,,Als AZ en Fiorentina het eens worden, ga ik", aldus Kist. ZEIST Op het bondsbureau van het Koninklijk Ne derlands Korfbalverbond is de afgelopen week een uitnodiging binnengekomen van de overkoepelende Russische sportorganisatie met het verzoek de tot nu tot zeer sporadisch beoefende sport in dit land op korte termijn te komen propageren. De Russen heb ben al enige bekendheid met deze van oorsprong Ne derlandse sport omdat zij al meermalen conferenties hebben bijgewoond, bestemd voor sportleraren.ln de uitnodiging wordt een propagandawedstrijd tijdens de gedevalueerde Olympische Spelen niet uitgesloten Zokanikhetook ARTA TERME Jannes van der Wal leidt in het zo- nedamtoernooi in Arta Terme(lt). In de achtste ron de versloeg hij medekoploper Verpoest en in de ne gende kwam hij op wel zeer curieuze wijze tot winst. Tegen de Zwitser Casemir zette v.d.Wal tweemaal achter elkaar. Casemir merkte dat pas na afloop maar toen had een protest geen zin meer. Hij riep nog wel zoiets als:„Ja, zo kan ik ook winnen". Brandmeester DOETINCHEM Scheidsrechter Van Ettekoven, die zaterdagavond De Graafschap-Cambuur leidde, zal in de geschiedenis van het betaald voetbal een unieke plaats innemen. Zes minuten voor het einde van de wedstrijd De Gaarfschap-Cambuur in de nacompetitie staakte Van Ettekoven de ontmoeting omdat achter het doel van de doelman van De Graafschap brand was uitgebroken op de tribune. Jeugdige supporters hadden snippers papier en toiletrollen in brand gesto ken en even later vatte een reclamebord vlam. De Graafschaps trainer Pim van de Meent, die zijn voor sprong van 3-1 bijna in vlammen zag opgaan, pro beerde met zijn leren jas de brand te doven. Toen dat niet lukte, maakten Van de Meent en enkele spelers een brandsleuf. Van Et tekoven hervatte na het sein „brand meester" het duel. Terwijl er nog driftig in de na- competitie wordt gevoetbald... ..is Joop Zoetemelk alweer op zijn fiets geklommen... fO-JE KIMT HEBBEN en Is Klein Zwitserland de Eu ropa Cup net misgelopen. Engelsman voorSparta (Van onze correspondent) ROTTERDAM Sparta heeft de bij na 23 jarige En gelsman David log gie voor het ko mend seizoen ge contracteerd. Log gie werd bij Sparte aanbevolen door Barry Hughes die de Britse spits kortgeleden tijdens een scouting- door Engeland voor Haarlem ondekte. Haarlem wilde ech ter niet in gaan op de financiële eioen van Loggie, waama Hughes zijn ont dekking bij Sparta kon slijten. Het af gelopen seizoen scoorde hij 19 maal voor York. RDAM Pieter Menten was vanmorgen niet zelf aanwezig bij ,tzetting van het proces dat voor de Rotterdamse rechtbank te- •Jgn wordt gevoerd. Vermoeidheid maakte het hem onmogelijk de itting zelf bij te wonen. hfest-Duitsland woonachtige 66-jarige H. Geisler verklaarde van- i voor de bijzondere strafkamer dat hij eind juni 1941 als Duits kennis had gemaakt met Menten. Geisler maakte, zo getuigde tijds gedurende veertien dagen deel uit van een zogenaamd Ein- nmando van de SD, dat naar het Poolse Lemberg was gestuurd, Jj Podhoroce waar de massa-executie heeft plaats gehad waarbij T betrokken zou zijn geweest. Deze Scharführer herhaalde zijn Jing uit 1977 volgens welke Menten aan dit kommando was toege- ÏMenten heeft daarbij geen uniform gedragen, aldus deze getuige. Albanië en Engeland ruziën om goudschat LONDEN De ruzie tussen Groot-Brittannië en Albanië over een goudschat, die al 35 jaar opgeslagen ligt in kluizen van Britse banken, is weer op gelaaid nadat Albanië het afge lopen weekeinde opnieuw de te ruggave van de 2,5 kilo goud heeft geëist. De Engelsen hou den het goud, dat door de Duit sers uit Albanië was geroofd, vast als onderpand. Londen meent namelijk dat Albanië in 1946 twee Britse oorlogsbodems tot zinken heeft gebracht en wil daarvoor een schadeloosstelling ontvangen. Albanië heeft altijd gezegd niets met de zaak te ma ken te hebben. Hongaar en Rus de ruimte in MOSKOU De Sovjet- Unie heeft gisteravond met een Sojoez-36 een Rus en een Hongaar in de ruimte gebracht. De Rus is Valery Kobaso- v(Links op de foto); de vijfde oost-Europese en eerste Hongaarse ruimte vaarder is de 31-jarige Bertalan Frakas. De Sojoez-36 zal naar wordt verwacht, vastmaken aan het Russische ruim testation Saljoet-6, waar in sinds 9 april de twee Sovjet-kosmonauten Po pov en Ryumin verblij ven. Politieauto's botsen: 1 dode BREDA De 28-jarige hoofdagent van politie G. Engels uit Breda is daar zondagavond om het leven gekomen toen zijn patrouillewagen in botsing kwam met een andere politieauto. Enkele andere agenten lie pen lichte verwondingen op. De politiemannen wa ren op weg om assistentie te verlenen aan collega's die op de Grote Markt verzeild waren geraakt in een vechtpartij met fout- parkeerders en cafébezoe kers. BARCELONA Joost Bedaart blijft alsnog een jaar bij Klein Zwitserland. Daartoe beslo ten beide par tijen gisteren in Barcelona na af loop van het Europa Cup toernooi, waarin het Haagse teem teleurstel lend op da tweede plaats eindigde. In de finale verloor KZ met 1-0 van het Engelse Slough. Op de finaledag circuleerden er in Barcelona allerlei ge ruchten over de toekomst van Bedaart. Zo zou hij kandidaat zijn voor het bondscoechechap van het Nederlands damesteam en later werd zijn naam ge noemd als nieuwe bondscoach van Zwitserland. Achteraf bleek alles speculatief. Klein Zwitserland en Bedaart gaan nog een jaar met elkaar in zee. Dode bij speedway BAARLO Bij een ongeluk tijdens autospeedway- wedstrijden in het Noordlimburgse Baarlo is Pinkster maandag één toeschouwer gedood en raakten tien andere kijkers gewond, van wie twee levensgevaarlijk. Tijdens de wedstrijden vloog de Brit Pete Doran na een botsing met zijn wagen over de drie achter elkaar geplaatste afrasteringen en kwam tussen de toe schouwers terecht. De coureur bleef ongedeerd. Alle gewonde toeschouwers werden naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd. Een man uit Oploo overleed daar kort na aankomst. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Vrouwen in de Zuidkoreaanse stad Kwangju trekken langs de tientallen kisten met slachtof fers van het geweld van de afgelopen dagen, in de hoop op zijn minst het lichaam van hun spoorloos verdwenen familieleden te kunnen identificeren. centrale bewaakt met een tweetal boten. En kele tientallen personeelsleden van de cen trale konden daardoor vanmorgen niet naar hun werk en zijn naar huis teruggekeerd. De BAN beschouwt de actie als een voorlo per van de grote bezettingsactie bij Dode- waard in oktober van dit jaar, waartoe het afgelopen weekeinde tijdens een grote en ge moedelijke demonstratie bij Dodewaard is besloten. Als de centrale eind september niet gesloten wordt, volgt een blokkade in de ruimste zin van het woord, aldus de actie voerders in het weekeinde. Een overgrote meerderheid van de demonstranten bleek voorstander van terreinbezetting, maar ver klaarde een gewelddadige confrontatie met de Mobiele Eenheid te willen vermijden. (Zie verder pag.5) 0DEWAARD Ongeveer twee- onderd leden van de actiegroep Breek atoomketen Nederland" BAN) hebben vanmorgen om vart voor zes de toegang tot de kerncentrale in Dodewaard (tussen en Tïel aan de Waal) afgeslo- De actievoerders eisen dat de fentrale wordt stilgelegd. &et personeel dat in de centrale aanwezig is, 'in ongemoeid de centrale verlaten, aldus n verklaring van de actievoerders, die e- 'enals bij vorige acties een geweldloze- de- nonstratie op het oog hebben. sti)e politie heeft de centrale afgezet, terwijl rijkspolitie te water de rivierzijde van de

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1