einig ^vaardering foor plannen rokx mxi 7TAATWIL "EN AANMOEDIGEN Haagse raadsleden mijden bezoek koningin Beatrix Gevoelige nederlaag voor Reagan Albeda overweegt verlenging loonmaatregel tot maart '81 oude foto's Leidse vijfling over drie maanden naar huis ^elcUc0omcmt fr^gsdljk 34, 2312 DD Lelden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas T Bcteur: Wim Buliteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) ah.iglcr,)'~ '- kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70: losse nummers: 60 cent. Woensdag 21 mei 1980, 70 Jaargang na 21661 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Japans tv.-spel „Een familie, het paradijs" om 20.00 uur op Ned. I en om 21.20 uur Alfred Brendel speelt". Op Ned II om 18.59 uur „Het paard van Troje" en om 20.32 uur „Countdown". Wolkenvelden Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtempera- turen van 15 tot 19 graden. Zon op 05.33, onder 21.36 uur. Hoogwater Schev. 09.45 en 22.35 uur, laagwater 05.26 en 17.55 uur. AG Sparen moet aantrekkelijker gemaakt worden. VVD in de Eerste Kamer hebben daar gisteren voor ge le behandeling van de begroting van Financiën, jno om te sparen betekent dat er meer geld beschikbaar r bedrijven om hun investeringen te betalen. De Sena- fistiaanse (CDA) en Van Tets (VVD) vroegen minister Stee (Financiën) en zijn staatssecretaris Van Amels- sparen door beleggen in aandelen aantrekkelijker te pat zou kunnen door dit tot een bepaald bedrag (bij- I 2500 gulden per jaar) belastingvrij te maken. Ook zou pgen zijn de rentevrijstelling op spaartegoeden te ver- van der Stee herhaalde gisteren het kabinetsstandpunt e aftrekbaarheid van hypotheekrente niet getornd zal Zijn staatssecretaris Van Amelsvoort betoogde echter SJnuten later dat dit geldt zoalng ook de huurwaarde be- jlijft. Echtpaar woonde drie maanden in flatbox UTRECHT Een 27-jarige maanden in een flatbox van anderhalf bij twee meter ge woond. De box werd voor tien gulden per maand als opslagruimte van de ge meente gehuurd. Nadat omwonenden hadden gemeld dat de vrouw volko men over haar toeren was geraakt, heeft de Utrechtse politie in overleg met een woningbouwvereniging een huis voor het echtpaar ge vonden. Leesbare gas- nota's in Heerlen HEERLEN De gemeen tebedrijven van Heerlen gaan eind deze maand als eerste in Nederland de ver bruikers van gas, elektrici teit en water goed leesbare nota's sturen. Nadat de Consumentenbond had ge klaagd over de onleesbare nota's van de nutsbedrij ven, heeft Heerlen nieuwe nota's laten maken door een formulierdeskundige en een grafisch ontwerper tevens een uitstekend hulpmiddel voor energie besparing, want de ver bruikers kunnen direct zien of ze meer verbruikt hebben. Geen helm of gordel? Dan betalen DEN HAAG Als er een duidelijk verband bestaat tussen opgelopen verkeere- letsel en het niet dragen van de wettelijk voorge schreven helm of autogor del, zullen de betreffende slachtoffers zelf een deel van de ziekenhuiskosten moeten betalen. Rechters hebben in een aantal ge vallen deze verplichting al opgelegd. Dit meldt het burau voorlichting schade verzekering in Den Haag. Ursula Andress (44) heeft zoon LOS ANGELES De Zwit serse filmster Ursula An dress heeft op 44-jarige leef tijd een zoon gekregen. De vader is de Amerikaanse ac teur Harry Hamlin met wie zij binnenkort in het huwe lijk zal treden. Ursula An dress is eerder gehuwd ge weest met fotograaf-produ cer John Derek, die nu ge trouwd is met Bo Derek, de ster van de film „10". Ursula Andress maakte in 1962 naam, toen zij een rol kreeg in de eerste James Bondfilm „Dr No". PvdA EIST AFTREDEN BEWINDSLIEDEN (Van onze parlementaire redactie) HAAG CDA en WD zijn n in de Tweede Kamer ioorvoetend respectievelijk vol :nzin akkoord gegaan met de laatregelen van staatssecretaris rokx ter bestrijding van de stag- itie op de markt voor koopwo- ngen. De PvdA was zo veront- aardigd over het regeringsbe- id, dat zij het aftreden eiste van rokx en diens minister, Bee- erts van Blokland. De maatre den van de staatssecretaris ko en neer op het verhogen van de jbsidies op premiekoopwonin- en het overhevelen van on- koopbare woningen naar de miehuursector. ^A-woordvoerder Van Dijk stak niet fier stoelen of banken dat hij allerminst \ertuigd was van de doeltreffendheid yi het plan van Brokx, dat tevens beoogt jvoorkomen dat er circa vijftigduizend iiwvakkers werkloos worden. Van Dijk beg (en kreeg) de garantie dat er reeds augustus bekeken wordt of het plan jrkt. Hij toonde zich ook ernstig teleur- iteld over de weigering van Brokx iets |er te vertellen over de plannen van de bte beleggers om weer huurwoningen te i bouwen. met de VVD'er De Beer diende Dijk een motie in met het verzoek aan de staatssecretaris nog voor 1 septem ber een regeling voor zogeheten optiewo ningen te ontwerpen. Dit zijn huurwonin gen, waarvan de bewoner een eerste optie krijgt op de koop. Het willen bevorderen van het eigen-wo- ningbezit bracht De Beer tot een motie, waarin hij uitspreekt dat het geld voor de verandering van koopwoningen in huur woningen (150 miljoen) gebruikt wordt om de subsidies op de zg. premie-B-wo ningen flink te verhogen. Aangezien het CDA daartegen is en de PvdA eveneens, zij het om andere reden, ziet het er naar uit dat de motie wordt verworpen. Pvd A-woord voerder Marcel van Dam leg de in zijn betoog een verband tussen de woningnood en de recente gewelddadig heden. Bewindslieden, die nu niet inspe len op de vraag naar goedkope huurwo ningen mogen zijns inziens niet gehand haafd worden. Brokx ontkende dat er zul ke duidelijke verbanden zijn tussen zijn beleid en de recente ernstige rellen. Het verwijt dat hij de woningwetsector niet voldoende aandacht schonk, wees hij eveneens van de hand. „Ik aarzel niet te zeggen, dat ik een slagvaardig en ade quaat beleid voer", aldus Brokx. Hartverwarmend welkom voor koningin Beatrix OEN HAAG Een paar honderd Hage naars hebben koningin Beatrix vanmorgen bij het Paleis aan het Lan ge Voorhout een hart verwarmend welkom bereid. Rond kwart voor elf kwam de ko ningin zonder prins Claus en de kinderen bij het paleis aan. Bij aankomst bij het paleis boden hoofdin- spectrice van politie drs. A.B.C. Muidér en de vrouwelijke wijk agent A.M.Z. Hazewin- kel de koningin een bloemetje aan. Hierbij waren ook burgemees ter F. Schols, de com missaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk en gouver neur der residentie H.C. de Bruyn aanwe zig. De koningin toonde zich duidelijk aange naam verrast door de hartelijke wijze waarop zij door het publiek, dat spontaan applaudiseer- de, werd verwelkomd in de hofstad. Prins Claus en de prinsjes voegden zich eerst later bij het gezelschap, aangezien de koningin eerst nog besprekingen had te voeren met verschillen de functionarissen, al dus een woordvoerder van de Rijksvoorlich tingsdienst. Zie verder pagina 3. OM PRINCIPIËLE REDENEN DEN HAAG De Haagse gemeenteraadsleden J. Verduyn Lunel (PPR) en J. Huurman (PvdA) blijven vanavond om principiële redenen weg van het diner met koningin Beatrix en prins Claus. Het koninklijk paar, dat vandaag een bezoek brengt aan Den Haag, gebruikt samen met de le den van de gemeenteraad een feestelijk maal in het Oude Stadhuis aan de Groenmarkt. De heer Verduyn Lunel is over tuigd republikein. De belangrijkste redenen voor hem om niet aan wezig te zijn, is te demonstreren dat binnen zijn poli tieke partij ver schillend over de monarchie wordt gedacht. Zoals be kend was de Tweede Kamer fractie van de PPR wel aanwe zig bij de inhuldi ging van konin gin Beatrix in Amsterdam. Het raadslid heeft ook bezwaren tegen de sfeer waarin de festiviteiten in Den Haag worden gehouden. Hij zei er geen behoefte aan te hebben „in een streng be waakte vesting" feest te vieren. De heer Huur man mijdt de feestelijkheden eveneens om zijn republikeinse ge zindheid. Tenslot te hebben nog een 'aantal gemeente raadsleden laten weten niet aan wezig te zullen zijn, „omdat zij geen tijd hebben' of „het niet be langrijk genoeg I vinden". WASHINGTON Ronald Reagan heeft gisteren bij voorverkiezingen in de staat Michi gan een grote en gevoelige neder laag geleden in zijn race om de Republikeinse presidentskandi datuur. In de staat Oregon ging de winst wel naar Reagan, die bij twee overwinnin gen de nominatie van zijn partij de finitief op zak zou hebben gekre gen. Tegen alle ver wachting in sleep te Bush, die al leen in theorie nog kan winnen, in Michigan de overwinning voor de neus van Rea gan weg. Bij de Democraten ging de winst naar Carter. Ronald Reagan is vanavond overi gens te zien op de Belgische televi sie. Niet als presi dentskandidaat, maar als hoofd rolspeler in de film „Storm War ning" uit 1950. In die tijd was hij een gevierd ac teur. In de film speelt Reagan een officier van justi tie, die een onder zoek leidt tegen de Ku Klux Klan. EERSTE KAMER EIST KOOPKRACHTMAATREGEL IN JULI (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Albeda (Sociale Zaken) denkt erover een deel van de loon maatregel een verlengde werkingsduur te geven tot in het voorjaar van 1981. Op deze manier wil hij bereiken dat alle werkne mers in de particuliere sector, die dit jaar ondanks de loonmaatregel een heel perio diek gekregen hebben, per 1 januari 1981 als nog met de helft daarvan genoegen nemen. Zou de loonmaatregel op 31 december van dit jaar aflopen, zoals zonder verlenging zou gebeuren, dan zou een deel van de werkne mers de dans ontspringen en zowel dit als volgend jaar een vol periodiek in de wacht slepen. Naar verwachting zal de Eerste Kamer volgen de week met ruime meerderheid een motie van CDA en PvdA aannemen, waarin er bij de re gering wordt aangedrongen medio juli te bekij ken of de prijsstijgingen in de eerste helft van dit jaar aanleiding geven tot tussentijdse maat regelen om de koopkracht van huishoudens met een minimum inkomen op peil te houden. Minister Albeda heeft vorige week in de Twee de Kamer geweigerd aanvullende maatregelen toe te zeggen. CDA en VVD steunden hem toen in de stelling, dat het daar thans nog te vroeg voor is. De Eerste Kamer denkt daar echter heel anders over. Volgens de CDA'er Franssen moet het Kabinet maar waarmaken wat het al tijd heeft beloofd: koopkracht handhaving voor de huishoudens met een minimum inkomen. Het uitstellen van aanvullende maatregelen, ondanks de voortgaande prijsstijgingen, is voor deze inkomens niet haalbaar, meent het CDA. „Zij hebben geen reserves, daar is hun beurs te smal voor", aldus CDA-woord voerder Frans- ledereen zelf kan con- hoeveel gas, licht... t hij heeft verbruikt tot de winter- Te koop gevraagd: TUSSEN Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per spe ciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Brandweerlieden en nieuwsgierigen bij de verkoolde ruïne van wat eens een tehuis voor behoeftige vrouwen in de Jamaïcaanse hoofdstad Kingston was. De brand heeft aan tenminste 173 vrouwen het leven gekost. BRAND IN ARMENTEHUIS: 173 DODEN KINGSTON In de hoofdstad van Jamaica, Kingston, zijn bij een brand in een tehuis voor ar men 173 vrouwen, van wie er enigen blind en kreupel waren, omgekomen. Er zijn vermoedens dat de brand gesticht is. Het tehuis herbergde 203 behoeftige vrouwen. Een aantal overlevenden heeft verwondingen op gelopen. Een nabijgelegen tehuis voor mannen en wezen kon tijdig ontruimd worden. De brand weer van Kingston had zeven uur nodig om bet vuur te blussen. P LEIDEN De Leidse vijf ling mag over ongeveer drie maanden naar huis. Dit heb ben de medici van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden vandaag laten weten. Me vrouw Heuer, de moeder van de vijf jongetjes die op 8 mei langs operatieve weg ter we reld werden gebracht, kan waarschijnlijk volgende week al het ziekenhuis ver laten. De vijf jongetjes maken het goed. Geen van hen krijgt nog ademhalingsondersteuning. Twee kinderen gebruiken reeds normale voeding. Hun gewicht neemt thans toe. De overige drie worden nog kunstmatig gevoed en zijn nog steeds op het geboortegewicht. De medici hebben laten weten tevreden te zijn over de ge zondheidstoestand van de vijf en noemen de overlevenskan- sen goed. SASSENHEIM De kerke- veiling van de Sassenheimse Sint Pancratiusparochie heeft de afgelopen dagen een bedrag van 84.500 gulden opgebracht De opbrengst van de veiling is bestemd voor het onderhoud van de Pancratiuskerk en de verbouwing v^n de pastorie. Een te veilen speenvarken bracht gisteravond 750 gulden op, terwijl'een paaskaars voor 1300 gulden de deur uit ging. Veel vertrouwen moeten de Kerkeveiling Pancratiuskerk: 84.500 gulden parochianen hebben in de kookkunsten van pastoor Piet Hoogenboom. Voor een etentje in de pastorie werden bedra gen variërend van 500 tot 750 gulden neergeteld. ^^7 v- Tdjjj

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1