'Tijdbom an Miami !an overal VS ^ntploffen Giscard wil eveneens topconferentie M Negerleiders bemiddelen in rassenrellen KRITIEK EN LOF OP FRANS-RUSSISCHE TOPONTMOETING Britse arbeider moet meer slapen Solzjenitsyn in de bres voor Dyadkin ETA-leden gearresteerd _roristencommando noordaanslag in )els gearresteerd auss afwezig op verkiezingscongres Lij Begische „priester" in Londen vermoord Belaunde Terry zeker van zege in Peru Meer salaris Britse artsen GENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MEI 1980 et tuil chakelai met af- MIAMI Twee vooraanstaande negerleiders, de voormalige VN-ambassadeur Andrew Young en dominee Jesse Jackson en de Amerikaanse mi nister van justitie, Civiletti, zijn gisteren naar Miami (Florida) gegaan om te proberen een eind te maken aan de nu al drie dagen durende rasse- nonlusten. Gisteren viel hierbij het twintigste slachtoffer. Een neger wer door de politie dood geschoten toen hij door een controlepost fietste. President Carter waarschuwde bij het vertrek van Civiletti, dat de rellen in Florida geen oplos* sing bieden voor het rassenprobleem, maar de zaak alleen verergeren. Kort nadat de twee negerleiders in Miami waren aangekomen, besloot gouverneur Graham nog eens 2.500 soldaten toe te voegen aan de Nationa le Garde, die probeert de rust te herstellen. In de drie dagen die de onlusten nu duren zijn in to taal bijna 700 mensen aangehouden wegens plun dering en geweldpleging of omdat zij zich niet hielden aan de zondag ingestelde avondklok. Onze correspondent in de Verenigste Staten, Dick Toet, gaat in nevenstaand artikel in op oor zaken van de rassenonlusten in Florida, die de ergste zijn sinds de zomer van 1967, toen bij on lusten in Newark, New Jersey, Detroit en Michi- can tientallen doden vielen. - Het broeide al maan- -pin Miami. Beschuldigin- graudiQvreedheden van de over- Psoruc janke politie ten opzich ten van de zwarte ge- ip en de toevloed van --ter Cubanen, die het vin- werk nog meer bemoei- «jlden de spanning opge- fewj U het overwegend zwarte :Q dat nogal misplaatst City" heet Er is diverse iparate ewaarschuwd voor de bijga- k maar niemand voor- Ie opgekropte woede zou 5. t de ernstigste rassenrel- Shet 1967, toen bijna alle «wnerikaanse steden door van geweld werden ge- iting, plundering, schiet- Irenes en barricades gaven \\Ar afëel°Pen weekeinde de ..\U^gpn een stad in oorlogstijd. «2(8$^ blanken werden uit hun urd en doodgeslagen, een Cubaan verbrandde in zijn gestoken auto, een jonge rairnte- rc* ^oor een kogel in het :l j<am iffen toen hij nieuwsgierig jeur opende. Een blanke i op straat gevonden met 'n c'e ziJ- ^en oor en z'Jn U«^ren afgesneden. In zijn W een rode roos gepropt. e aanleiding tot deze orgie lid was de vrijspraak van malige politiemannen, die ■■•«chuldigd van het doods- ^een zwarte verzekeringsa- CONSERVATIEVE STEMMINGEN TOEVLOED CUBANEN WEINIG HOOPGEVEND VOOR NEGERS gent. De man had vlak voor Kerst vorig jaar op zijn motorfiets te hard gereden en was na een uitvoerige achtervolging door een kleine poli tiemacht staande gehouden. Vier dagen later was hij dood. Afgelopen zaterdag werden de vier betrokken politiemannen, die na het gebeurde zijn ontslagen, door een geheel blan ke jury vrijgesproken. Kort na deze uitspraak verzamelde een boze me nigte zich voor het stedelijk ge rechtsgebouw in Miami voor wat bedoeld was als een vreedzame de monstratie. Toen de menigte het ge bouw begon te bestormen greep een grote politiemacht in. De demon stranten werden verspreid, maar de woede bleef. Beschuldigingen De zaak van de verzekeringsagent Een overzicht van de verwoesting, die in Miami, in de Amerikaanse staat Florida, als gevolg van de rassenonlusten zijn aangericht. staat overigens niet op zich. Al ge ruime tijd hoort men beschuldigin gen over grof optreden van de poli tie. Het begon ruim een jaar geleden na een inval in een huis, waarvan de politie vermoedde dat er een gro te voorraad drugs was onderge bracht. Een van de zwarte bewoners werd flink toegetakeld, vóórdat de politiemannen tot de ontdekking kwamen op het verkeerde adres te zijn geweest. Later werd een 11-ja- rig negermeisje in een politieauto mishandeld. De betrokken politie man kwam er met een schorsing van zes maanden vanaf. Een tweede affaire die de spanning vergrootte was de beshuldiging van fraude van de hoofdinspecteur van onderwijs in Miami, de hoogste zwarte gemeente lijke functionaris. Maar niet alleen deze geschillen lig gen aan de basis van de hevige ras- senonrust van deze week. De stad Miami is sedert Fidel Castro in 1959 de macht overnam in Cuba over stroomd met vluchtelingen. Meer dan 35 procent van de ruim 12 mil king ongeveer 15 procent bedraagt. Verder is de economische situatie werkgelegenheid slecht. Er is in de stad nauwelijks een baan te krij gen, als je niet én Engels én Spaans spreekt. De meeste Cubanen zijn die tweede taal, het Engels, noodge dwongen machtig geworden; het merendeel van de zwarte gemeen schap kon of wilde geen Spaans le ren. Vandaar dat steeds meer baan tjes in de enorme toeristenindustrie van Miami worden ingenomen door Cubanen of andere uit Latijns-Ame- rika overgekomen vluchtelingen. Duidelijk is dus, dat de situatie voor de zwarte Amerikanen in Miami in hoog tempo verslechtert en de jong ste exodus van Cubanen naar Flori da heeft aan deze angst en frustra ties alleen maar extra voeding gege ven. Miami staat overigens niet alleen. Ook in de grote steden van Texas en Californië neemt de Latijnsame- rikaanse invloed de laatste jaren sterk toe. De koele cijfers wijzen dan wel op verbeteringen voor de zwarte Amerikaanse bevolking, maar het groeiende aantal dat een weg weet te vinden uit de ghetto's van de grote steden zorgt er in feite alleen maar voor dat de achterblij vers des te wanhopiger en reddelo- zer worden. Illustratief is dat de werkloosheid, voor de hele VS ge middeld rond de 7 procent, onder de zwarte Amerikanen twee keer zo groot is. En voor zwarte teenagers is de werkgelegenheidssituatie nog veel slechter, omdat de pogingen om de federale begroting sluitend te krijgen en de defensieinspanningen te verhogen bijna steevast ten koste gaan van sociale programma's. Ook de presidentsverkiezingen spe len in deze problematiek nog een rol. Met name de zwarte leiders zien de dreiging van een ultra-conserva tief bewind onder de Republikein Ronald Reagan, vandaar dat presi dent Carter tot nu toe de steun heeft gehad van het merendeel van de zwarte gemeenschap. Maar de huidige conservatieve stemming in de Verenigde Staten biedt weinig hoop op verbetering. Miami staat dan ook niet op zichzelf. Een tijd bom als in Miami kan op dit mo ment in vrijwel elke grote stad in de Verenigde Staten ontploffen. AU President Giscard d'Estaing ikrijk heeft de Rus- 'esident en partijlei- Prol—id Brezjnev voorge- volgend jaar een )(ap rentie te beleggen r oproltfrootste mogendhe id en eeft een woordvoer* je over-le Franse delegatie meegedeeld na af- het topgesprek van e hulp* presidenten in het rfiak- now bij Warschau, metten had verklaard de te geven aan een bij van de belangrijkste ordelijke staatslieden in wereldtop zoals gA anden van het War- v u vorige week was M v°feens de Fran- T/oerder zou alles in gesteld moeten wor- den om te voorkomen dat de oorzaken van de internationa le spanningen toenemen, wil men een topconferentie zoals door hem bedoeld in 1981 kun nen houden. Van Franse zijde werd er voorts op gewezen dat Frankrijk en de Sovjet-Unie wat Afghanistan op hun te genovergestelde standpunt zijn blijven staan. In Russische kringen in War schau werd na afloop ver klaard dat de ontmoeting tus sen Giscard en Brezjnev een belangrijke gebeurtenis is in de geschiedenis van de inter nationale ontspanning. Hoe het voorstel van Giscard is op- fenomen werd niet duidelijk, len wees er ook op dat de reis van Brezjnev, ondanks diens slechte gezondheidstoestand en zijn twee recente reizen naar het buitenland, alleen al aan toont hoeveel belang het Kremlin hecht aan deze top conferentie. Moskou zou twee voordelen in deze top in War schau gezien hebben. Op de eerste plaats het bewijs dat de bruggen met het Westen niet volledig zijn opgeblazen en ten tweede dat de westelijke geal lieerden steeds minder moeten hebben van het „politiek avonturisme" van Jimmy Car ter. In Washington liet men weten dat men van te voren op de hoogte was van de bijeen komst. Het Witte Huis weiger de verder elk commentaar. Bij de NAVO in Brussel toonde men zich verrast over de voor stellen van Giscard die buiten medeweten van de bondgeno ten zijn voorbereid. De topont moeting zelf werd een diplo matiek succes genoemd zonder enige tegenprestatie van de kant van Moskou. De Westduitse regering be groette Giscards initiatief als een bijdrage voor het herstel van de gestoorde dialoog tus sen Oost en West. Bondskanse lier Schmidt hoopt binnenkort ook een ontmoeting te hebben met Brezjnev. In Frankrijk was er veel kri tiek op de reis van Giscard. Een krant sprak over een nieuw München, waarbij de Franse president werd verge leken met de leiders van Frankrijk en Engeland die zich voor de Tweede Wereld oorlog lieten misleiden door Hitier. De Britse media uitten eveneens scherpe kritiek op Giscards reis waarbij de Fran se president werd verweten de westerse solidariteit te verbre ken. (Van onze correspondent Roger Simons LONDEN MAANDAG De Britse arbeider, die meestal niet overloopt van ijver en vlijt, zal meer moeten slapen om zijn produktiviteit te kunnen verhogen. Die wijze raad komt van Douglas Drysda- le, voorzitter van de Britse naturopathische en osteo path ische Vereniging, op haar jaarvergadering in Londen. Drysdale houdt van zuide lijke siësta's. Hij stelt voor zo'n middagdutje te ver werken in het patroon van de Britse arbeidsdag. „Dui zenden Britten slepen te veel vet mee",zegt hij. „Ze proberen elke dag nor maal te werken, maar worden gauw moe omdat ze te dik zijn. Het is slecht voor hun levensopvat ting". Volgens Drysdale zou de Britse werknemer er goed aan doen 's-middags een half uur te slapen inplaats te gaan lunchen in de kan tine. „Teveel eten is gro tendeels een kwestie van gewoonte", zegt hij. Moderne zakenlui, die uit voerig en langdurig lun chen, wat de firma veel geld kost, zouden veel meer presteren als ze in de plaats daarvan een mid dagdutje deden. Dan zou den ze ook langer leven. „Een siësta zou de vetber- gen, die veel hoger zijn dan de Europese boterber gen, waarover de politici het geregeld hebben, sterk verminderen", zegt Drys dale. NEW YORK De Sovjet- Unie heeft de geofysicus Iosif Dyadkin gearresteerd-. Deze stelde in een kortelings ver schenen studie, dat in de Sov jet-Unie in de periode van 1928 tot 1954 in totaal wel 52 miljoen mensen zijn omgeko men als gevolg van hongers nood, vervolging en oorlog. De verbannen Russische nobel- prijswinnaar en schrijver Solz jenitsyn verklaarde gisteren in New York, dat Dyadkin op 28 april in de Russische stad Kali nin werd gearresteerd zonder dat werd bekendgemaakt waarvan hij werd beschuldigd. BILBAO De politie heeft drie cellen van de Baskische afscheidingsbeweging ETA op gerold. waarvan er een geleid werd door een politieagent, zo hebben de autoriteiten in Bil bao maandag meegedeeld. In de afgelopen week heeft de politie negen personen gear resteerd op verdenking van lidmaatschap van de organisa- (Van onze correspondent Piet Tummers) In Napels is gisterochtend lid van het provin- [uurscollege, de 49-jarige christen-democraat Pino tor een commando van terroristen doodgeschoten, •risten, onder wie een vrouw, werden door de poli- steerd. Enkele anderen slaagden erin te vluchten. behoort tot de vleugel van de Democratia Christia- ijn Aldo Moro volgt, en die, evenals oud-premier An- Ireid is op beperkte wijze samen te werken met de ten. Zijn auto werd klemgereden door een Fiat 500 weg was naar zijn werk. De overvallers vuurden on een salvo af, dat Amato dodelijk trof. Zijn chauffeur evolver en verwondde een van de aanvallers. i vluchtten in een Fiat 121, die hiervoor met draaiende leed stond, gooiden ze enkele handgranaten uit de auto, r geen van allen ontploften. Ook werd gevuurd op poli- waardoor een voorbijganger werd gewond. Tenslotte auto klemgereden door een politieauto in de volks- ta Lucia. Na hun arrestatie had de politie de grootste n de terroristen uit handen van de woedende volksme- houden. De overvallers werden gestompt en getrapt publiek en het scheelde een haar of ze waren gelyncht. Deze twee jongemannen, woonachtig in de omgeving van de tot uitbarsting gekomen Noordamerikaanse vulkaan Saint Helens, proberen zich met zakdoeken te beschermen tegen de giftige dampen, die de berg uitgestoten heeft. Negen doden bij vulkaanuitbarsting De uitbarsting van de vulkaan Saint Helens in de Ameri kaanse staat Washington in het noordwesten van de VS heeft zeker aan negen perso nen het leven gekost, terwijl nog 21 mensen worden ver mist. Gisteren stroomde ko kende modder langs de hellin gen van de berg, terwijl er ook as en zwarte rookwolken wer den uitgestoten. Honderden hutten en voertui gen werden door de modder stromen meegesleurd. ■•va: e correspondent Ami van Vree) r De secretaris-generaal van de ~e christen-democraten einer Geissler, heeft gisteren ste dag van het verkiezings an zijn partij in Berlijn ge- Bwd voor een „Totale it' wanneer het de SPD van •nselier Helmut Schmidt om frkiezingen voor de Bondsdag er de absolute meerderheid te Ut- Opmerkelijk was dat alle vermeden veel aandacht te aan de persoon van hun kan- ididaat Strauss, die gisteren Toch was het in de wandelgangen duide lijk dat een zeer groot deel van de CDU de verliezen in Saarland en in Noordrijn- land-Westfalen vooral wijdt aan de kandi datuur van Strauss en dat men eigenlijk al de moed heeft opgegeven om met hem de Bondsdagverkiezingen te winnen. Partijvoorzitter Helmuth Kohl zette in zijn rede de bakens uit, waarlangs de CDU bij de komende verkiezingsstrijd zal varen. Kohl beschuldigde de SPD van .„Volksfrontsympathieen" en wees op het feit dat Bondskanselier Schmidt rekening moet houden met een sterke „Moskou- fractie" in zijn partij, die er volgens Kohl op uit zou zijn om de bondsrepubliek uit een Atlantisch Bonds- genootschap los te weken. De CDU-voorzitter deed een drin gende oproep op de bijna 800 afgevaardig den om niet bij de pakken neer te gaan zitten maar om met verdubbelde kracht de komende verkiezingsstrijd te voeren. In Berlijn werd gisteren weer gedemon streerd tegen CDU-leider Strauss. De naar schatting 12.000 demonstranten raakten slaags met de politie, maar tot ernstige on geregeldheden als zaterdag, waarbij 48 ge wonden vielen, is het niet gekomen. (Van onze correspondent) LONDEN Serge de Wolf (39), een gewezen militaire politie man van het Belgische leger, die van plan was „priester" te wor den in de Amerikaanse non-conformistische „Kerk van het Evangelie en de Universele Broederschap", is in de Oostlonden- se gemeente Bermondsey het slachtoffer geworden van een bru tale moordaanslag. In eerste instantie dacht ook de politie met een priester te doen te hebben, maar later bleek dit niet zo te zijn. De Wolf zat rond middernacht met twee vrienden, onder wie de 56-jarige Belg Kamiel De Ridder, in een volksbuurt een hapje te eten op een bank. De Belgen droegen een priesterboord en een bef. Plotseling dook er een blonde jongeman op, die hen aanviel met de steel van een houweel. Serge de Wolf kreeg een zware klap op het hoofd, die vrijwel onmiddellijk de dood tot gevolg had. De Ridder en een derde slachtoffer, Keith Elliot (19), een Engelse losse werkman, werden naar een ziekenhuis gebracht. De drie mannen woonden in een armoedig kosthuis van het Le ger des Heils aan de Spa Road in Oost-Londen. De Ridder, kok van beroep, geeft zich uit als aartsbisschop van de Amerikaanse „Kerk van het Evangelie en de Universele Broederschap". Hij had De Wolf enkele priesterlijke attributen geleend, waarna de vermoorde Belg er prat op ging, dat hij nu doctor in de godsge leerdheid van die Amerikaanse sekte was. LIMA De Peruanen hebben de 67-jarige architect Fernan do Belaunde Terry gekozen tot president Op 3 oktober 1968 was hij bij een militaire staatsgreep zonder bloedvergieten afgezet en naar Argentinië gedeporteerd. Belaunde's overwinning werd zeker toen hij gisteren bij het tel len van de stemmen de grens van 36 procent overschreed die nodig is om rechtstreeks te worden gekozen. Als bij deze eerste democratische verkiezingen sinds 17 jaar geen der kandidaten de 36 pet zou hebben gehaald, had het eveneens zondag gekozen parlement moeten kiezen uit de best geplaatste twee kandidaten. Belaunde Terry die de leider is van de gematigde partij voor volkactie (AP), zegde maandag toe dat hij de persvrijheid volle dig zal herstellen. „Wij hopen ook een oplossing te vinden voor de kranten en de radio- en televisiestations waarvan iedereen zal profiteren". Muscadet de Sèvre et Maine Lichte wijn voor elk moment van de dag. Droog zonder wrang te zijn. Licht en fruitig. Uitstekend apèritif. Geliefd bi. vis. Onmisbaar bij de bereiding van spijzen Verkrijgbaar bij [77 slijterij en wijnhandel. Bezetters hotel in Johannesburg overmeesterd JOHANNESBURG Drie mannen die gisteren in het centrum van Johannesburg de vijftiende verdieping van het zeer exclusieve Carlton Hotel hadden bezet en hadden ge dreigd het 27 verdiepingen tel lende gebouw op te blazen, zijn zes .uur na het begin van hun actie overweldigd, zo heeft de Zuidafrikaanse politie bekend gemaakt. Een hooggeplaatste politie woordvoerder, kolonel Leon Mellet, verklaarde dat het driemanschap was overwel digd voordat 25 staven dyna miet tot ontploffing konden worden gebracht. Niemand werd verwond en evenmin werd schade aangericht. Rassenrel in Durban DURBAN In een zwarte voorstad van Durban heeft de politie zondag het vuur geopend op een menigte kinderen en volwassenen die stenen gooide naar een politieauto. Bij het incident kwam één man om het leven. Naar een politie woordvoerder meedeelde schoten de agenten omdat ze „hun le ven in gevaar achtten". De menigte wilde steun betuigen aan de een maand geleden be gonnen schoolboycot door gekleurde en Indiase studenten, die protesteren tegen de financiële discriminatie in vergelijking met de blanke studenten. LONDEN - De Britse in staatsdienst staande medici en tandartsen hebben gisteren een salarisverhoging gekregen van 31 procent, hetgeen de ergernis opgewekt heeft van het andere medische personeel van de „National Health Servi ce". Het basis-inkomen van de in totaal ongeveer 100.000 huis- en tandartsen is nu gestegen van 60.000 tot haast 80.000 gulden. Dit geldt ook voor aan ziekenhuizen en klinieken verbonden "se nior consultants", aan wie is toegestaan er een aantal privé-pa» tiënten op na te houden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9