e r?QQr|c]if] A 1 kPHC* „Gemeente j moet Kraak- panden kopen" Wassenaar kiest voor renovatie in Oostdorp Piet Weduwer ere-lid van Randstand Sport Adjudant Valkenier zet na dertig jaar punt achter politieloopbaan Oud raadhuis Leiderdorp kantoorpand „GEEN TWEEDE BETONBLOK IN 1 VOORSCHOTENSE SCHOOLSTRAAT" XvCtClLlolxIJl ixXlVvXXo Woensdag kort geding tegen krakers Weer paarden vast in Voorschotense moddersloot - -^10 LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MEI 1980 PAGINA 7 /TftsCHOTEN %rvolg op zijn in rose, iatstgehouden Po- enbla Café gedane uit en heeft het Voor- snse D'66-raadslid ■modedkens de gemeen- I een voorstel ge- om de kraakpan- i de Schoolstraat oen in i kopen. Met deze nkobówil hij verhinde- dat eventuele s de twee panden «een om er een be- Val/k voor in de i te zetten'. Be- pmk\is dat het Al- 91 concern belang- "ig heeft voor de w om er een Aldi- neer te zetten, finitieve verkoop e panden met de zou echter nog Q niet rond zijn. V.a. ri gemeentebestuur uitje Voorschoten be ft) niet over de \cCJ~len om een der- t vestiging tegen ®3öwden, ondanks het at het algemeen ;en zich tegen plannen verzet". de heer Aikens 7.aVÏn voorstel. Hij sen andere moge- i id dan dat de ge- e de panden en stelt dan ook leze mogelijkheid e grootste voort- leid te onderzoe- in te pakken. JP De entree van het Voorschotens dorpscentrum met links de gekraakte panden. Als de] plannen van Albrecht doorgaan zal hier binnen afzienbare tijd een tweede 'betonblok'! verrijzen. Er kleven volgens Jan Aikens verschillende bezwaren tegen de vestiging van een super markt bij de entree van het dorpscentrum. De geplande woonruimte boven de toekom stige supermarkt wordt aanzienlijk duurder dan de bestaande woonruimte terwijl de vestiging van een tweede supermarkt in het centrum economisch en planologisch een slechte zaak zou zijn. Betonblokken Het in 1970 door de gemeente Voorschoten ontwikkelde bestemmingsplan Centrum kende een aantal grootschalige objecten. Doordat zowel Gedeputeerde Staten als de Kroon hun goedkeuring op enkele punten onthielden moest de gemeente Voorschoten de zaak opnieuw in behandeling nemen. Het nieuwe plan, dat binnenkort ter visie kan worden gelegd, gaat er van uit dat het gezicht en de sfeer van het centrum ge handhaafd moet blijven en een aantal groot schalige objecten zijn er dan ook uit ge haald. In dit licht is de bouw van een Aldi- markt volgens het raadslid een vreemde zaak: „De bouw van een tweede supermarkt maakt van de Schoolstraat een door beton blokken omzoomde straat". Ook aan de andere zijde van het centrum staan twee woningen op de nominatie ge sloopt te worden. De woningen, tegenover de Rabobank, werden onlangs onbewoon baar verklaard en er bestaan plannen om ook hier één gebouw neer te zetten. Jan Ai kens doet in zijn voorstel de suggestie om het bestemmingsplan centrum zo te wijzigen dat b en w voortaan toestemming tot net aan elkaar koppelen van huizen moet ge ven. Onder koppelen verstaat hij het ver bouwen van afzonderlijke huizen tot één pand. Met deze maatregel hoeft het gemeen tebestuur niet meer lijdzaam toe te kijken maar kan zij daadwerkelijke stappen onder nemen als het aangezicht van het centrum door bouwaktiviteiten bedreigd wordt Voorwaarden Enkele jaren geleden werd het rapport 'winkelfunctie in perspectief' uitgebracht. Eén van de conclusies van dat rapport was dat het aantal winkels in de voedingssector voldoende was. „De vestiging van een twee de supermarkt in het centrum zou de con currentieverhoudingen in het centrum dan ook aanzienlijk schaden temeer daar het ge vaar dreigt dat de consument niet verder zal komen dan de twee supermarkten bij de en tree van het centrum", aldus de heer Ai kens. Daarbij is hij van mening dat het aan tal parkeervoorzieningen in het centrum onvoldoende zal blijken te zijn wanneer de Aldi-markt zijn deuren eenmaal heeft geo pend. De heer Aikens verwacht niet dat Gedepu teerde Staten bezwaar zullen maken tegen de aankoop van de panden. Wanneer de koop eenmaal rond is stelt hij zich voor dat de gemeente de panden onder bepaalde voorwaarden weer verkoopt. Het gemeente bestuur zou bijvoorbeeld het bestemmings plan kunnen wijzigen zodat doorbreken of slopen niet meer mogelijk is. Een andere suggestie is dat de afdeling stedebouw een kleinschalig gebouw ontwerpt waarna de grond verkocht wordt met het beding dat conform het ontwerp gebouwd dient te wor den. Eventuele initiatieven van de zijde van de plaatselijke ondernemers sluit de heer Aikens niet uit Het voorstel van het D'66 Voor de Haagse arrondissements rechtbank dient woensdag het kort geding dat eigenaar Cuilenburg tegen de krakers heeft aangespannen. Hoewel de krakers hun namen angstvallig geheim hebben gehouden is de dagvaardiging op naam uitgereikt. Wanneer de heer Cuilenburg het kort geding wint en de krakers de panden aan de Schoolstraat ontruimen zal het naar verwachting niet lang meer duren voordat de definitieve oplevering plaats kan vinden. raadslid wordt, voorzien van een advies van het college van burgemeester en wethou ders. op de agenda van de gemeenteraad ge plaatst Mr. Spijker, de advocaat van Cuilenburg, de eigenaar van de panden, wil in het belang van zijn cliënt de naam van de toekomstige eigenaar niet kwijt. „Er is een voorlopig koopcontract afgesloten wat inhoudt dat de panden officieel verkocht zijn en alleen nog opgeleverd moeten worden. Wanneer er geïnteresseerden voor de panden zijn zullen zij contact op moeten nemen met de toe komstige eigenaar. Ik denk dat het de heer Cuilenburg weinig uit zal maken aan wie het pand verkocht wordt", aldus advocaat Spijker. GERT VISSEH eker op rdaad apt lyt-fg Dank zij een luurman en de snelle een surveillerende heeft de politie een (46) kunnen inre- :rwijl hij op klaar- bezig was in te bre- een woning aan de forceerde eerst het j: de achterdeur en liet hondje uit, dat hem 3 tegemoet kwam. Het Greeks het middaguur puurman, die een en g gebeuren, alarmeer- de politie. In minder tijd stond de pa- zoor de deur en toen ker de trap afkwam, in de loop van een po- 1)1. „Don't sboot", was e van de Columbiaan, pt de handen omhoog fouillering troffen de innen diverse -siera- em aan, die hij e ven jiit een bijouteriedoos- yeggenomen. Ook de draaier, waarmee hij had opengebroken, beslag genomen. Bij loor bleek, dat de in- ran Columbia reeds 78 een zwervend be lde en verblijf had ge in vele landen in en uropa. Sinds februari i de man illegaal in id. Voordien zat hij in 1st. Aangenomen kan lat hij tijdens ziin om- |en van de roof heeft De vreemdeling wordt voorgeleid. lelmina- o! Lelijk ipend URG De Chr. Wil- school is gistermid- itelijk heropend. Dit met een kleine offi- ieenkomst in de ge- apsruimte van de Lr van het Chr. stuur C. Vianen be- p zijn speech iedereen ian had meegewerkt, novatie tot stand te i Speciaal bedankte hij isburgse gemeentebe- it 600.000,- beschik- gesteld. er J. C.-J. v.d. Meij zijnszaken zei. bewon- hebben voor de leer- die toch al die tijd een oude school ge- adden en daarna ook* uwing nog mee moes ten, die ongetwijfeld ken had meege- Een gedeelte van de moest namelijk el- ergebracht worden. >1 heeft zes schoolloka- documentatie- en ge- apsruimte, waar ook irbeid gedaan kan De muren zijn met riaal soort kunststof en op de vloer ligt ekking, iets wat bij geluiddempend is en aandoet. Voor één klassen werd nieuw aangeschaft WASSENAAR De ge meenteraad van Wasse naar heeft gisteravond in gestemd met de renovatie van 57 woningwetwonin gen in de wijk Oostdorp. Deze woningen gebouwd tijdens de Twede Wereld oorlog liggen aan de Halle- kensstraat, de Pieter Ma- ritzstraat en de Willibror- dusstraat De bewoners gaan voor het merendeel akkoord met de renovatie, al betekent dat een gemid delde huurverhoging van 155 gulden. De beslissing van de gemeen teraad moet echter meer for meel worden gezien, omdat de woningbouwvereniging St Willibrordus rechtstreeks on derhandelingen voert met het rijk. De gemeente functioneert meer als een doorgeefluik van de gelden, die nodig zijn voor de renovatie. Dat wil echter niet zeggen, dat de gemeente helemaal niets in de melk heeft te brokkelen. Mr. A.F. Cocherèt de la Morinière (VVD) vond het daarom wel noodzakelijk het college te wij zen op de mogelijkheid van nieuwbouw. Hij zei onder meer. „Hoewel de VVD van harte achter het voorstel van b en w staat, hoop ik U te bewe gen tot een principe-uitspraak over de keuze tussen nieuw bouw en renovatie". Energiebeleid De gemeente gaat via interne verschuivingen proberen een van de buitendienstambtena ren een deeltaak als ener gieambtenaar te geven. Dit was de kern van de toezeg ging, die wethouder van fi nanciën C.P.M. Barning deed aan de gemeenteraad, toen vanuit de gehele raad werd aangedrongen op de noodzaak van goede voorlichting op het gebied van energiebesparing. De formele procedure rond de onteigening van het stuk gras land aan de Oostdorperweg van de heer P.J. van der Salm is door de gemeenteraad via een raadsbesluit op gang ge bracht. De gemeente neeft deze grond nodig om het ge deelte van de grond, dat in het geldende bestemmingsplan ge bruikt kan worden voor be drijfsdoeleinden, toe te wijzen aan bedrijven om via een ver plaatsing van deze bedrijven elders in de gemeente ruimte te krijgen voor andere zaken zoals bijvoorbeeld woning bouw. Dorpse rf De raad stelde zich gistera vond kritisch op ten aanzien van twee raadsvoorstellen. Het eerste voorstel, de inrichting van een dorpserf bij het kruis punt van de Van Hogendorp- straat Kerkstraat Langstraat, kreeg weinig bijval van de raad, doordat de kosten, een kleine twee en een halve ton, niet nader waren gespecifeerd. Ook het voorstel over de aan koop en ruil van grond met de firma Winnubst werd ver daagd. VOORSCHOTEN De Voorschotense brandweer heeft gistermiddag omstreeks half twee met behulp van politie en een passerende postbode een hengst uit de sloot bij de Admiraal De Ruitersingel gered. Later op de middag moest een tweede keer worden ingegrepen; opnieuw had een paard de verkoeling van het water opgezocht Vorige week was ook al een viervoeter uit de moddersloot gered. Met het eerste paard had de brandweer en met name de postbode de meeste moeite. De postbode was in het water, overigens grotendeels blubber, gesprongen om een touw om de nek van de hengst aan te brengen. Het hoofd van het. paard was namelijk nog het enige wat boven de moddermas- sa uitstak. De modder zoog echter eveneens de postbode vast en de politie kon de brievenbesteller slechts met veel moeite lostrekken. Met vereende krachten is het later evenwel ge lukt om ook het paard op de kant te krijgen. Het tweede paard, dat omstreeks vier uur te water raakte, had het min der begrepen op de helpende hand van de brandweer. De viervoeter ging op de loop voor hen en wist zich snel door de modder te verplaatsen. Het paard geraakte op eigen kracht aan wal. JÉ FUtÉfeêë Voorzitter Schellevis (links) overhandigt de oorkonde aan Piet Weduwer. VOORSCHOTEN Door een heraut in historische kleder dracht werd gisteravond in het clubhuis van de voetbalver eniging Randstad Sport een proclamatie voorgelezen, waar in bekend gemaakt werd dat de in voetbalkringen zeer be kende Piet Weduwer benoemd was tot ere-lid van zijn lieve- lingsvereniging. Voorzitter Gerrit Schellevis poogde om de werkzaamheden van Piet Weduwer gedaan voor Randstad Sport op een tijdje te zet ten, maar hij was zelf al zo eerlijk om te vertellen dat het een onmogelijke zaak zou zijn. In 1955 kwam Piet Weduwer als jeugdleider bij Randstad Sport, toen nog Rouwkoop geheten. Op initiatief van Weduwer werd de naam Rouwkoop vervangen door Randstad Sport Via zijn Jeugdleiderschap kwam hij in het bestuur en was vele jaren voorzitter. Hij trad als voorzitter af om leider van het eerste elf tal te worden. Tijdens die periode smaakte hij het genoegen Randstad te zien promoveren van de Leidse voetbalbond naart de tweede klasse KNVB. Dat laatste hield Randstad maar twee Piet Weduwer in het dagelijks leven president-direkteur van o.a. Felicitas-Nederland, was altijd goea voor een stunt Jaren lang was hij redakteur van het „huisblad" en maakte hij o.a. wedstrijdverslagen voor diverse kranten. Hij was de motor ach ter de accommodatie op het sportpark „Adegeest" aan de Admi raal de Ruytersingel. Vermaard zijn de loterijen met grote prij zen naar Europa-cupfinales. Ook in de Nederlandse sportwereld is Piet Weduwer geen onbekende. Hij haalde zelfs eens het na tionale Congolese elftal naar Voorschoten. In de Leidse regio is hij ondermeer bekend als promotor samen met Menken en Nijs- sen voor het ijshockey. Piet Weduwer was echter in hart en nieren verbonden met Randstad Sport en nog onlangs zorgde hij voor een werkbare or ganisatie binnen Randstad Sport, dat een enigszins moeilijk be stuurbare vereniging is door de grote zaterdag, zondag en jeug dafdeling. Binnen Randstad Sport gelooft echter geen mens dat Piet thans alleen maar „ere-baantjes" zal verrichten. NOORDWIJK Nog enkele dagen en dan zit voor F-adjudant P. Valkenier de rit erop. Aan het eind van deze maand gaat de chef van de justitiële dienst bij het Noord wij kse politiekorps met functioneel leeftijdsontslag. Bijna dertig jaar is hij dan aan dit korps verbonden geweest Ter gelegenheid van het afscheid wordt hem op vrijdag 30 mei in „De Bank" aan de Golfbaan een receptie aangeboden. Aan de politieloopbaan van de scheidende ad judant ging een veelbewogen tijd vooraf. Hij is A pel doorn er van geboorte en verhuisde la ter met z'n ouders naar Veenendaal. waar hij aanvankelijk werkzaam was in het levens- middelenbedrijf van zijn vader. In 1939 werd de jonge Valkenier opgeroepen m militaire dienst en ingedeeld bij de 2e compagnie van het 44ste Regiment Infanterie Bij dit onder deel verdedigde hij in de meidagen van 1940 aan de Grebbeberg huis en haard tegen de opmars van de Duitsers. Tijdens de bezetting behoorde Valkenier tot de vaderlanders, die de maatregelen van de nazistische machtheb bers tegen Joden en onderduikers niet na men. Al spoedig was hij dan ook betrokken bij het verzet, eerst bij de L.O. en later bij de K.P. Veenendaal. Vanaf september 1944 maakte hij deel uit van de Binnenlandse Strijdkrachten. Bijzonderheden over de ver- ze tsaktiviteiten wil de adjudant niet kwijt '„Laat maar zitten", zegt hij. Evenals zovele andere verzetsmensen heeft hij er geen be hoefte aan de held uit te hangen. Dat er wel eens hachelijke situaties zijn geweest wil hij niet ontkennen. Zo scheelde het vlak voor de bevrijding niet veel of hii was met z'n groep door de Duitse Wehrmacnt overlopen tijdens een wapentransport van Doorn naar Veenen daal. Ook bij het schoonmaken van wapens in een verlaten boerderijtje in Overberg ont stond een kritiek moment, toen Duitse tanks het erf oprolden. Na de bevrijding werd Valkenier als oorlogs vrijwilliger ingedeeld bij het le Bataljon Stoottroepen en, na een opleiding in Enge land voor de strijd tegen de Jappen, uitgezon den naar het toenmalige Nederlands-Indië. Daar maakte hij de eerste politionele aktie mee. Zijn militaire periode leverde hem het Ereteken voor Orde en Vrede en het oorlogs- kruis 1940 op, beide met de gespen. In februari 1948 zwaaide hij af en een paar maanden later trad hij in dienst van de poli tie te Utrecht Z'n eerste praktische dienstdag deed hij in een feestvierende Domstad ter ge legenheid van de inhuldiging van koningin Juliana. Ondanks deze prettige start en de goede herinnering aan de opleidingsschool onder directie van hoofdinspecteur Van Bek- kum, behoorde Valkenier tot de sollicitanten toen er in het Noordwijkse korps een vacatu- Adjudant Valkenier re ontstond. Waarom ging de badplaats boven de domstad? „Mijn vrouw vond Noordwijk zo mooi". Op 15 juli 1950 volgde de aanstelling van Val kenier als agent van politie. Aanvankelijk was hij hier werkzaam bij de algemene dienst, maar na enkele jaren ging hij over naar de afdeling vreemdelingenzaken en bij zondere wetten. Op dit gebied geldt hij als ui termate deskundig. Dit olijkt onder meer uit het feit, dat hij reeds geruime tijd fungeert als voorzitter van de regionale vergaderingen van ambtenaren belast met vreemdelingenza ken. In 1975 volgde zijn bevordering tot adju dant. Sinds 1978, toen zijn afdeling werd sa mengevoegd met de recherche, is hij chef van de justitiële dienst. De adjudant staat bekend als een integer mens, die zijn taak met grote nauwgezetheid vervult „Adjudant Valkenier is altijd te vinden", zeg gen z'n naaste medewerkers. „Hij is aan het bureau, hij is thuis, of hij zit met zijn hengel aan de Leidsevaart Waar hij zit zien we aan de rookwolkjes, die hij uitpaft". Naast zijn ambtelijke taak, was adjudant Val kenier vele iaren aktief in het kerkewerk van de Gereformeerde Kerk van Noordwijk aan Zee. Onder meer was hij scriba van de kerkeraad, wijkouderling en penningmeester van de kerkelijke gemeente. LEIDERDORP De dreun die de gemeenteraad vorige week maandag uitdeelde aan de Leiderdorpse mid denstanders die zich ten doel gesteld hadden een winkelcentrum te vesti gen op de plaats van het oude raad huis denderde nog na tijdens de gis teravond gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken. Het C.D.A.-raadslid J. Tieken, die geen poging deed zijn teleurstelling over de afloop van het raadsdebat te verbergen, verweet zijn politieke geestverwant de CDA-wethouder ,A. H. Meerburg, dat het college de financiële gegevens van projectontwikkelaar Innoplan verkeerd had geïnterpreteerd. De heer Tieken bleek er allerminst van overtuigd dat de overwinst, zoals wet houder Meerburg op een cruciaal mo ment aan de raad had voorgehouden, f 22.000,- per woning zou bedragen. „Is er alsnog een mogelijkheid voor een bescheiden winkelbestemming", zo was zijn vraag waaraan hij toevoegde, dat het oude raadhuis geen beeldbepalend element in het oude dorp was en daar om best gesloopt mocht worden. Een opvatting die overigens alleen de steun van het burgercommissielid Van Es verkreeg. De meerderheid van de commissie bleek achter het voorgenomen beleid van wethouder Meerburg te staan. „Mijn voorkeur gaat uit naar een kan toorachtige invulling waarbij het raad huis in tact moet blijven", aldus de heer Meerburg, die bij voorbaat iedere ande re invulling van de hand wees op grond van de te verwachten bezwaar schriften. Hii liet overigens wel door schemeren, dat het een probleem zou zijn om een geschikte kandidaat te vin den die het oude gemeentehuis als kan toorpand zou willen huren. „Misschien moeten we er wel mee de boer op", zo stelde hij. De commissie die, wat de invulling van het raadhuisgebied betreft, de keus had uit een drietal varianten, voelde het meest voor nieuwbouw van het kruis- gebouw op de huidige plaats van het houten onderkomen aan de Berkenka de. Ook had men geen bezwaar tegen een sloop van de brandweergarage en het in gebruik geven van twee oude wo ningen aan de Kerklaan met restaur^ tieplicht aan de stoelen matter Bodjjn.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7