Alstublieft... Janny Grotens schrijft werkstuk over „problemen rond Moerman-therapie99 Alkemade voelt niets voor aanschaf dobbelsteen" Zoeterwoude op de fieti een eerlijk dagboek. Pinksterkollekte voormensen meteen missie Giro 676 Den Haag KORTWEG Eerste plaats miniretten Capriole REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MEI 1980 PAGI^C ge leiding van Wilde. Van Carlos Mesters, een Nederlandse missionaris in Noord Oost Brazilië. "Zes dagen in de kelders van de mensheid": een onthutsend relaas, recht uit het hart. Een dagboek waarover de schrijver zelf zegt: "Dit boekje heeft te maken met mijn liefde voor God en de mensen; met het werk waar ik tot aan de haren en hals middenin zit, met de duizenden missionarissen van Nederland.' Missionarissen, mannen en vrouwen, zetten zich belangeloos in voor hun medemens, de wereld en de kerk. Maar ze hebben wel behoefte aan kontakt met familie en vrienden, vakantie, ontspanning, bijscholing en een stukje sociale zekerheid. Voor hen is de Pmksterkollekte bestemd. Stort daarom uw bijdrage op giro 676 van de Nederlandse Missionaris te Den Haag Wilt u het dagboek van Carlos Mesters lezen? Het wordt u thuisgestuurd als u op uw girokaart of bankformulier zet "dagboek". Centraal Missie Commissariaat Van Alkemadelaan 1.2597 AA Den Haag. ALPHEN AAN DEN RIJN De Rijnlandse Orkest Vereni ging concerteert zaterdag 31 mei in het Alphense centrum "De Bron". Het concert begint 's avonds om kwart over acht, de toe gangskaarten a zes gulden en twee gulden vijftig voor leden zijn verkrijgbaar aan de zaal. De Rijnlandse Orkest Vereniging staat onder dirigentschap van Bastiaan Blomhert. De uit te voeren werken zijn Serenade in A op 16 van J. Brahms en het concert voor twee hobo's van A. Voormolen. Na de pauze wordt de Lin- zer Symphonie nr. 36 KV 425 van W.A. Mozart gespeeld. ALPHEN AAN DEN RIJN Het CDA-Tweede Kamerlid mevrouw Van Heel-Kasteel houdt op vanavond, tijdens de jaar vergadering van het CDA in Alphen aan den Rijn, een spreek beurt over "het gezin". Centraal hierin staat de vorig jaar ver schenen publicatie van het landelijk CDA-vrouwenberaad "Het gezin: samenleven in verantwoordelijkheid". De vergadering wordt gehouden in één van de zalen van de Maranathakerk aan de Jongkindt Conickstraat en zal 's avonds om acht uur begin nen. ALPHEN AAN DEN RIJN In het kader van het 7-jarig be staan van het winkelcentrum Ridderhof organiseert dé midden stand op zaterdag 24 mei de "Ridderhof Vliegshow". De broer van de Hulk, Hans Versnel, zal twee quizen presenteren waar mee deelnemers een tocht boven het Alphense winkelcentrum kunnen winnen. De eerste quiz begint 's ochtends om elf uur. Tijdens de tweede quiz verzorgen de Gebroeders Grimra een op treden. WOUBRUGGE De biljartvereniging 'Jacobswoude' werd on~ langs kampioen in de C2 klasse in de Veen- en Rijnstreek. Het succes bleef de biljarters volgen en bij de gewestelijke kam pioenschappen in Gouda werden zijn eveneens kampioen. De volgende stap is het landelijk kampioenschap in Amersfoort voor C2-teams dat volgende maand wordt gehouden. AARLANDERV1 nisvereniging Spi geworden. Aan dit toernooi deden 35 jongens en meisjes mee, die streden om de beste plaatsen, de winnaars van de diverse klassen waren: meisjes 4e en 5e klas: 1. Judith Bouwman, 2. Miranda Bunnik; meisjes 6e klas: 1. Paula Verbey, 2. Corinne van Gils. Jongens 4e klas: 1. Edwin Sassen, 2. Marco Vink; jongens 5e 1 Marco Sassen, WIJKVERPLEEGKUNDIGE WORDT STEEDS MEER GECONFRONTEERD MET ALTERNATIEVE GENEESWIJZEN ALKEMADE In verschil lende toonaarden bezongen de leden van de commissie financiën gisteravond hun twijfels over het aan te schaffen „kunstwerk". Geen van de commissieleden voel de zich door het object kunstzinnig aangesproken. Het advies was dan ook een stemmig negatief. Zoals inmiddels wel bekend overwoog de gemeente Alke made sinds vorig jaar sep tember de aankoop van een kunstvoorwerp, dat tegelijk een verplaatsbaar speelwerk- tuig is. De voorgestelde holle, polyester dobbelsteen lijkt echter helemaal niet in de smaak te vallen. De menin gen varieerden van „het zet ten van een aantal vraagte kens" tot „het zich bekocht voelen". Over de kunstzinni ge waarde van het element wensten de financiële des kundigen geen deskundig oordeel te vellen. Persoonlijk zagen zij het kunstzinnige er toch niet van in, liet men wel blijken. De commissie adviseerde dan ook de ruim achtduizend gulden maar niet uit te geven. Over de subsidieaanvragen voor onderhoud van monu menten, die op de rijksmonu mentenlijst voorkomen werd ook diepzinnig van gedach ten gewisseld. De discussie spon zich hier op toe, „of de 30%, die het rijk naar het ge meentefonds stort automa tisch naar de aanvrager doorgespeeld diende te wor den". Hiervoor is geen wette lijke verplichting. De meer derheid van de commissie voelt toch wel een morele verplichting en het zal er <lan ook wel op uitdraaien. Over de aanleg van in totaal zestien brandkranen aan Noord en Zuid Einde was men het snel eens. De brand weer vond het nodig, omdat steeds meer sloten gede: worden. Het aanleggen de brandkranen kan bij de vernieuwing van de water leiding worden meegeno men. Hazerswoudtel BZ in oktober ur aangesloten op cai HAZERSWOUDE Uitepc in de maand oktober zull^il Hazerswoude de huisaai^( tingen op de centraal antec] inrichting (c.a.i.) zijn geil seerd. Die in de wijk Rhsr burch zullen overigens sFr juli zijn verwezenlijkt, tei dat die in het dorp ei^ maanden later (in okt;0( dus) „c.a.i.-klaar" zijn. Het aannemingsbedrijf BV uit Waddinxveen heef r tussen de signaaldoorvoCu bels al in Rhynenburch ge, en heeft nu de werkzaaf^ den die hiermee verband P den, in het dorp ter hanc^ nomen. Dezer dagen won t Rhynenburch begonnen het maken van de eerste aansluitingen. Tot 19 mei hebben de b(_ ners van de Rijndijk de genheid om zich bi; meente aan te melden! abonnee op het centraal aij s ne-systeem. Die van het i hebben een week langer tijd om dit te doen. Da krijgt men nog een kan: dit te doen tijdens het be|" van een enquêtrice. Als in dit geval niet te ker geeft prijs te stellen op aansluiting en/of abonnert dan moet men later, als dan toch besluit tot aanslu' op de kabeltelevisie, tweer derd gulden extra aan aai(j tingskosten betalen. HAZERSWOUDE Het majoretten- en miniret- tenkorps van het Hazers- woudse jeugdcircus Ca priole hebben knap aan de weg getimmerd op een concours dat in Heems kerk werd gehouden. De miniretten eindigden op zeer verrassende wijze in hun (tweede) divisie op de eerste plaats. De majoretten sleepten een derde prijs uit het showvuur. De voorzitter van de stichting Jeugdcircus Capriole, John Ei bers, heeft onlangs de nood klok geluid. Mevrouw J. Mar- tinot („tante José") heeft im mers besloten aan het eind van dit jaar afscheid te nemen van het circus. Tante José stond bijna tien iaar aan de wieg van het jeugdcir cus, dat een eigen getouw heeft aan de Potgieterl heeft sedertdien enorm veei vrije tijd gestoken in het jeugdcircus, de miniretten-, majoretten- en muizeretten- korpsen. Wil het Capriole-ge- zelschap blijven draaien, zoals nu het geval is (het wordt op vele plaatsen uitgenodigd voor een optreden), dan dient er voor een gedegen opvolging te worden gezorgd. Fietsend Zoeterwoude ZOETERWOUDE De belangstelling voor de jaarlijkse Zoeterwoudse Fietstochten, die dit jaar op 1 juni voor de 29e keer zullen worden gehouden, blijkt weer erg groot rige week zondag werd de inschrijving geo pend en direct waren er volop gegadigden. De eerste week werd afgesloten met ruim dui zend deelnemers. Verreweg de meesten van hen lieten zich noteren voor de traditionele 75 km. Zij vertrekken op zondag 1 juni tussen 7.30 en 11.30 uur met korte tussenpozen. Dit zg. ge spreide vertrek voorkomt vorming van grote groepen onderweg waardoor het fietsplezier van de deelnemers wordt bevorderd. Het lichte puzzelelement dat in de route-aanduidingen verweven is, vormt daarbij een aparte beko ring. De gemiddelde snelheid bedraagt 14 km. per uur en halverwege wordt een rustpauze van een uur ingelast. Voor de tocht over 35 km. die sinds 1964 aan het programma is toegevoegd bestond aanvankelijk niet veel animo, ste jaren is daar echter grote veranderir komen en maakt de 35 km. afstand, r«' sterkste groei door. Van het totaal deelnemers dat vorig jaar op pad ging i bijna 1200 mensen deze afstand. De vertrektijd voor deze categorie ligt tiL 12.00 uur en 14.30 uur. Zij genieten ondel een pauze van 30 minuten. Hoewel er not, kele prijzen voor de meest regelmatige r|j beschikbaar zijn is men vorig jaar overga, op een nieuwe formule. Uitgangspunt da was dat bij het volbrengen van de toclf prestatie van elke deelnemer even grootJ ook dienovereenkomstig moet worden bell; Dat hield in dat voor iedereen een medaille schikbaar was. Dit is bij de deelnemers uf kend in de smaak gevallen zodat ook dit} dit systeem zal worden gehanteerd. J Dankzij de medewerking van een plaats» verzekering kan bij het begin van de tochl iedereen een fraai fietsvlaggetje worden af boden. Onderweg wordt ook nog een gratia drank verstrekt terwijl „Het wapen van Zf woude" weer volop zal patrouilleren om ff r in het zadel te helpen. Inschrif tie bij de fam. Berg, CommandP hof i2, tel. 2'486. Controleurs en andere 6 tenten kunnen zich melden op Watertje U 1229. list en in mindere mate de wijkverpleeg kundige staan vaak negatief tegenover deze therapie. Temeer omdat deze geneeswijze nog niet wetenschappelijk is bewezen. Dit draagt er toe bij, dat de patiënt weer alleen op zichzelf aangewezen is. Uit mijn erva ring blijkt, dat juist de begeleiding van deze patiënten erg belangrijk is, omdat het voor hen vaak onmogelijk is om de problemen rond de verwerking en aanvaarding van de ziekte alleen op te lossen". Voor de patiënten ontstaan vaak financiële problemen door het volgen van de therapie. Diëtkosten, medicijnen, consulten, enzo voort worden door de ziekenfondsen niet vergoed. Over het contact van de patiënt met de wijkverpleegkundige schrijft de sa menstelster onder meer: „Het ontvangen van begrip en steun van de wijkverpleeg kundige wordt vaak als positief ervaren, maar het afhankelijk zijn voor het krijgen van lichamelijke verzorging kan als nega tief ervaren worden. Mijn ervaring is ech ter dat de patiënt onder andere door de therapie in zo'n grote onzekerheid leeft, dat het contact met de wijkverpleegkundige meer positief dan negatief ervaren wordt". Janny Grotens is gedurende haar praktijk jaren regelmatig in contact gekomen met patiënten die de Moerman-therapie volg den. Tijdens het contact met deze patiënten keerden verschillende problemen steeds weer terug. Eén van die problemen is de voorlichting aan patënten over de therapie. „Het probleem in de voorlichting ontstaat pas, wanneer de patiënten minder zeker zijn van het nut van de therapie. Wanneer ik te direct aan de patiënt zou zeggen, dat hij geen baat heeft bij deze therapie, zou ik me erg schuldig voelen omdat ik zijn hoop weghaal en daar niets concreets voor in de plaats kan geven. Ik geloof niet dat de pa tiënt veel nut heeft bij het poneren van mijn eigen mening in dat geval. Het is ook moeilijk om tegen de patiënten te zeggen, dat de therapie wel helpt, want dan zeg je iets waarover je zelf niets weet. Deson danks is het bij veel patiënten juist zo be langrijk, dat zii iets hebben waar ze in kun nen blijven geloven", aldus Janny. Uit deze "persoonlijke" problemen vloeien de pro blemen voort die meer algemeen van aard zijn. Met name het probleem van 'moet de wijkverpleegkundige het officiële voet spoor, dat algemeen afwijzend staat tegeno ver de Moerman-therapie, blijven volgen en de patiënt in "de steek laten". Uit on derzoek door Janny bij wijkverpleegkundi gen door het gehele land bleek dat veel wijkverpleegkundigen met dit probleem zitten. 'Alleen heb ik het idee, dat ik toch al wat verder ben dan de meesten van hen. Over het algemeen heb ik mij wat zelfstan diger opgesteld dan zij doordat ik de eigen .verantwoordelijkheid van de patient meer tot uitgangspunt van mijn houding heb ge maakt, ook al verwijs ik niet naar Dr. Moerman. Ik moet toegeven, dat een klein aantal der geraadpleegde wijkverpleegkun digen in dit opzicht verder is dan ik; zij verwijzen wel' Beleid Janny pleit voor een verandering in de op leiding van de wijkverpleegkundigen». "Wij zijn niet meer alleen het onzelfstandig verlengstukje van de artsen", schrijft Janny. "Natuurlijk mag de wijkverpleeg kundige nooit in haar bevoegdheid naast de arts gaan staan en aanbevelingen doen, waar de officiële geneeskunde in haar mo gelijkheden nog niet is uitgeput. Wel dient zij echter de patiënt op het juiste moment inzicht te verschaffen in de mogelijkheden van de alternatieve geneeswijzen. Voor waarde voor een zodanig veranderde in stelling is de erkenning van de eigen ver antwoordelijkheid van de patiënt". Als mo gelijke oplossing van deze problematiek denkt zij onder meer aan de aanstelling van een districts-verpleegkundige die zich bezighoudt met alternatieve geneeswijzen en hierover informatie verstrekt aan de wijkverpleegkundigen. Janny: "Op de eer ste plaats is het van groot belang dat de wijkverpleegkundige een eigen houding te genover de alternatieve geneeswijze ont wikkelt, zodat zij in ieder geval voor zich zelf weet wat zij wil". Hazerswoudse damdag met "Samen Sterk" HAZERSWOUDE De Ha zerswoudse damclub "Sa men Sterk" organiseert za terdag 24 mei de halve fina le om het kampioenschap van Nederland voor junio ren en aspiranten. Het dam- evenement begint om 's och tends om elf uur in het club gebouw van Avanti. De deelnemende teams komen uit Schiedam, Rosmalen, Haar lem, Hendrik Ido Ambacht, Middelburg, Vorden, Goes en Nijkerk. Om half twee 's mid dags is er een simultaan-wed- strijd met Joop Burgerhout, de kampioen 1979 en 1980 van de Leidse Districts Dam Bond. De aanmeldingskosten voor deze wedstrijd zijn voor de school gaande jeugd en 65-plussers eén gulden, voor de overigen is het twee gulden vijftig. Dammers die een remise of een overwinning tegen Bur gerhout behalen ontvangen een certificaat. Gouden trouw in Voorhout Het echtpaar Mens-van der Meer viert mor gen het 50-jarig huwelijksfeest met een receptie in het Lisser- broekse dorps huis De Meer koet van 17.00 tot 18.30 uur. Het gouden bruidspaar (bei den 75 jaar oud) heeft 10 kinde ren. De heer Mens heeft tot zijn pensionering in het bloembol- lenbedrijf ge- 'werkt, zowel in loondienst als in een eigen be drijf. Mevrouw Mens-van der Meer komt oor spronkelijk uit Oud Ade en was mede-opricht ster van de be- jaardensoos in Voorhout. Rommelmar!™ voor nieuw clubgebouw L WOUBRUGGE Ten V van het nieuwe jeu| bouw wordt er zaterda mei een rommelmarkL— houden bij de Hervoj^ Kerk aan de Comriey De rommelmarkt word""" houden van tien tot ze* 's middags. Op de rommelmarkt zij vele activiteiten waarondt beroemde grabbelton, b gooien en een ballonwedi met leuke prijzen. Van zal er te vind zijn: van lai tot bankstellen. Het ni« jeugdgebouw bevindt g eveneens aan de Comriell Excursie langsj Wijde Aa WOUBRUGGE Het I legorgaan "Milieu" Woubrugge organiseer! het kader van de WerelÉ lieu-dag op vrijdagavof juni een excursie langpa? Wijde-Aa. BelangstelleÉl moeten zich 's avondsg| zeven uur verzamelen^ het houten bruggetje aatëj| wegen. De Wijde-Aa is het ve: dingswater tussen het B semmermeer en De Does: zuiden ervan bevindt zicb uniek stukje natuur dat Staatbosbeheer terecht y aangemerkt als natuurri vaat. Ook het aangrenz weidegebied biedt voor d». tuurliefhebbers veel fraai|/|e excursie staat onder desk^a, ROELOF ARENDSVEEN Janny Grotens, wijkverpleegkundige in de gemeente Alkemade, heeft een werkstuk geschreven over de pro blemen rond de "Moerman-thera pie" voor de Kaderopleiding E.M.GZ, C.I.S.C.A. Steeds meer ko men volgens haar wijkverpleeg kundigen in aanraking met patiën ten die hun toevlucht hebben ge zocht in alternatieve geneeswijzen. De wijkverpleegkundigen zijn daar niet of nauwelijks op voorbe reid. „De problematiek spitst zich toe zowel op de begeleiding van deze patiënten als wel op de hou ding en taak van de wijkverpleeg kundige ten aanzien van deze pa- tienten", aldus Janny in haar werkstuk. Janny Grotens heeft de "Moerman-thera pie" als spil voor haar werkstuk gekozen omdat het één van de meest voorkomende alternatieve geneeswijzen is in de gemeente Alkemade. Overigens wordt in het werk stuk geen oordeel geveld over de juistheid van deze therapie. „Ik ga niet in op de vraag welke waarde we moeten hechten aan bovengenoemde geneeswijze, aangezien dit ook buiten de vraagstelling ligt. De vraagstelling is: 'Welke problemen kom ik tegen bij het begeleiden van patiënten, die gekozen hebben voor een alternatieve ge neeswijze." aldus Janny. Moerman De Moerman-therapie van Dr. Moerman uit Vlaardingen is eén van de alternatieve geneeswijzen die beoogt kanker te bestrij den. Een natuurgeneeswijze die uitgaat van. de stelling dat in een optimaal gezond func tionerend lichaam geen kanker kan ont staan. Voor dit "optimaal functioneren van het lichaam" stelt Dr. Moerman dat er in de Wijkverpleegkundige Janny Grotens m therapie". voeding van de patient in ieder geval acht stoffen (vitamine A, B complex, C, E, ci troenzuur, jodium, zwavel en ijzer) moeten vorkomen. Vanuit dit principe schrijft hij de patient een dieet voor en medicijnen die eveneens de bovengenoemde acht stoffen bevatten. Afdoende wetenschappelijk be wijs voor de toepasbaarheid van deze thera pie is vooralsnog niet geleverd. Niettemin grijpen veel patiënten naar deze "laatste strohalm" in de vaak hopeloze strijd tegen de gevreesde ziekte indien blijkt dat de gangbare geneeswijze geen of weinig hulp meer kan bieden. De problemen die Janny aan de orde stelt "problemen rond de Moerman- in haar werkstuk zijn door haar onderver deeld in drie categoriën: ontbreken van be geleiding, financiële problemen en het af hankelijk zijn van het contact met de ver pleegkundige. Janny: "Bij de verwerking van het ziekteproces is er vaak niemand die de patiënt begeleidt, zodat veel patiën ten of gezinsleden steeds gedreprimeerder raken en niet verder komen met de ver werking van de ziekte. Heeft men tenslotte de stap genomen naar de Moerman-thera pie dan is de begeleiding ook niet optimaal, omdat vaak de afstanden een grote rol spe len en de tijd ontbreekt om veel met deze mensen bezig te zijn. Huisarts en/of specia-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4