Sport wil niet als enig wapen tegen Sovjet Unie gebruikt worden 'Irritatie maar geen demonstratie' 'Limieten worden niet gewijzigd' SPORT Weinig waarderii sportbom voor rol regering t parlemen MR.IDENBURG: Europese landen in meerderheid tegen boycot Killanin stopt na Moskou Hockeyers een uur voor vergadering ingelicht: we gaan niet Minder t.v. en radio BRAM LEEUWENHOEK: LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MEI 1980 PAGII BONDEN MOTIVEREN BESLISSING (vervolg van de voord DEN HAAG Op dï vergadering gisterav< het Haagse Europa j konden de Neder sportbonden op de ting moderne vij na over het alg weinig waardering o gen voor de rol die re en parlement in de k Moskou hebben ve Verscheidene spreker weten regering en ment dat alleen de sp kastanjes uit het vui moeten halen. Er w< overheid ook onzorgi heid en ondoordacht 1 len verweten bij het b van de adviezen en de velingen. Er was dui sprake van zich afzet gen de overheid, die zen had verstrekt zon voren met de sportwei contact te treden. Het was dat er „tegengas' gegeven, hoewel daaru geconcludeerd mag v dat de houding van di heid de reden is waar< merendeel voor deeln aan de Spelen bleek U De regering zal zich tijdens de ministerraa< het besluit van het NO gen, zo vertelde premit Agt gisteravond op een i ke bijeenkomst in Deuq is niet te verwacht« maakte de minister-pr( duidelijk, dat de regerii gingen in het werk zal om de sportbonden alsi andere gedachten te br« Van Agt verklaarde nj druk dat het hier ging o beslissing van „vrije n in vrije organisaties". onderscheidt ons land juist zo van het land, w. sport zo graag naar to« Op de vraag of deze hl van de sportbonden I quenties zou kunnen lj voor het subsidiebeleid j regering, wilde de p| zich nog geen antwoord „Daar loop ik liever Ao op vooruit Wat hem pé lijk betreft is er overigei zoveel reden nu, nadat] gen tot „rustige overrl gefaald hebben, uit eem vaatje te gaan tappen. B Minister Van der (Buitenlandse Zaken) n dat de weigering van he zich aan te sluiten bij d cot, waartoe onder me, Amerikaans Olympisch i té heeft besloten, geei zwakking is van de Wt alliantie. Volgens de bei man blijkt de kracht v{ Westen juist uit het tè hier de sportlieden niet gedwongen kunnen w Een woordvoerder van tenlandse Zaken vertel] er absoluut niet over, wordt de reis van sporl naar Moskou onmogel) maken door bijvoorbeell paspoorten in te trekker Het is wel zo dat de re| geen medewerking zal nen aan de uitzending Moskou. Staatssecretaris] lis de Vries (CRM) verk dat sportmensen, die in, heidsdienst zijn, geen b verlof zullen krijgen,] aanvankelijk wel de bed was. Ook zal de zesdj gulden die op de begrotii CRM stond voor het b van een tolk ten behoev de Nederlandse ploeg iit kou, niet worden uitgei Wallis de Vries zei de hé van het N.O.C. des te n| betreuren, omdat er vaij sport zoveel kritiek war verd op de overheidsbei nis met het al dan nief Moskou gaan. „De bel van vrede en veiligheid i uit boven de sportbela{ aldus de bewindsman. Q wilde zich niet uitsp over eventuele gevolg# lange termijn voor dej Wel constateerde hij „vervreemding tussen sp] samenleving was onu Ook Ed van Thijn, vooj van het Comité „Olymi Spelen en Mensenreé toonde zich teleurgesteld comité gaat nog eens f met het N.O.C. in de hi sport duidelijk te make? het met de mensenrechjj de Sovjet-Unie is gestelr DEN HAAG Mr. Koos Idenburg, de voorzitter van het Nederlands Olym- Sisch Comité en enige in et bestuur die zich voor een boycot uitsprak, is van mening dat er een gesprek tussen de sportwereld en de politieke vertegenwoor digers moet komen. „De sport verwijt de politiek zijn optreden en omge keerd",aldus mr.Idenburg- .„Door de wijze waarop de politici zich met de sport hebben bezig gehouden, is er irritatie opgewekt die tot vandaag heeft doorge werkt" Volgens mr.Idenburg is er evenwel geen demonstratief optreden te distilleren uit de manier waarop de Olym pische sportbonden in grote meerderheid voor deelne ming aan de Spelen hebben gekozen. Het is .volgens •mr.Idenburg, evenwel van het grootste belang dat beide partijen, sport en politiek, in contact treden. Overigens is er in het be stuur van het NOC wel over gesproken of er iets aan de stemmenverhouding gedaan zou moeten worden. Iden burg.,, Er is een moment ge weest dat we ons hebben af gevraagd of we de stem van de bonden die rechtstreeks bij de materie waren betrok ken even zwaar moesten la ten wegen als de stem van de bond die geen belang had bij Moskou in zoverre dat zij er niet heen zou gaan, of omdat er geen afvaardiging was of vanwege het afwij zende standpunt ten opzich te van de Spelen. De statu ten laten dat evenwel niet toe. Volgens die statuten MOETEN we ook een ploeg zenden en kunnen we alleen daarvan afwijken als het standpunt van de algemene vergadering anders luidt, wat dus thans het geval is." Mr.Idenburg ging nog in op de eventuele gevolgen die het standpunt van de geza menlijke sportbonden ten aanzien van dat van rege ring en parlement zou kun nen hebben. Idenburg: „De staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries, heeft gesug gereerd dat er wel eens wat Mr. Koos Idenburg. zou kunnen gebeuren met de uitkering die het NOC ontvangt van de Stichting Nationale Sporttotalisator. Die instantie heeft ons even wel reeds verzekerd dat ze ker voor dit jaar aan die uit kering niet zal worden ge tornd. Voorts kan de Olym- Eische attaché in Moskou, de eer Wolthers, in het geding komen. Hij heeft tot de dag van vandaag gefunctioneerd. Ik zou het onverstandig vin den indien van regeringswe ge zou worden besloten dat hij ziin activiteiten moet sta ken. DEN HAAG Zeventien van de 23 Olympische sportbonden na men de gelegenheid te baat hun standpunt ten aanzien van wel of niet naar Moskou gaan toe te lichten. Alle woordvoerders pre zen het bestuur van het NOC en spraken hun bewondering uit voor het werk en de houding van de voorzitter, mr. Idenburg, hoe wel hij als enig bestuurslid vóór een boycot was. Uit de betogen bleek tevens dat de houding van de regering en het parlement, hoewel men daarvoor begrip wil de opbrengen, irritatie had ver oorzaakt, getuige vele uitlatingen als: „Waarom moet de sport het spits afbijten en worden niet de handels- en culturele betrekkin gen met de Sovjet Unie verbro ken. Dan zou er sprake zijn van een boycot. Nu wordt alleen de sport als wapen gebruikt". En daarvoor paste het merendeel van de bonden. De motivering van de bonden ,die hun besluit toelichtten, luidde: Koninklijke Nederlandse Atle tiek Unie (Wim de Beer): „Ons ba sisuitgangspunt is dat het NOC, én dus de bonden, per definitie deelne men aan de Olympische Spelen. Dat is een axioma. Het advies van rege ring en parlement om niet te gaan, ligt ons zwaar op de maag maar we vragen ons wel af of daarbij de grootste zorgvuldigheid is betracht en of de sport bij die besluitvorming betrokken is geweest. Het gebruik maken van de Olympische Spelen om een dialoog te doen ontstaan, wijzen we af. Dat is geen reden om deel te nemen. Voorts heeft wegblij ven geen invloed op de toestand in Afghanistan en het schenden van de mensenrechten, hoewel we dat afschuwelijke zaken vinden. We zijn bovendien van mening dat re gering noch Tweede Kamer ook maar met één steekhoudend argu ment zijn gekomen waarom we niet zouden moeten gaan, anders dan een politiek. Aan de rechten van de sporters is voorts geheel voorbijge gaan. Die beschouwden de regering als een nulliteit. Dat we naar Mos kou gaan, heeft niets te maken met erkenning van de aldaar gevolgde methoden. Wij hebben vrijheid van beslissen en dat betekent vrijheid sans rancune." Koninklijke Nederlandse Wiel- ren Unie (Jan Karei Hylkema):„Wij zijn van mening dat we in principe het advies van de regering moeten opvolgen. Er kwam wel enige ruim te toen van die zijde met represail les werd gedreigd. Na het afwegen van alle argumenten voor en tegen hebben we, zij het met de hakken over de sloot, besloten niet naar Moskou te gaan maar wie van onze leden wel wil, zullen we niets in de weg leggen." Koninklijke Nederlandse Zwem- bond (Klaas v.d.Pol):„Het is vrijwel alleen de sport die een daad moet stellen. Nu zijn we in de ogen van de regering ineens zo belangrijk erf daarvan hebben we tevoren nauwe lijks iets gemerkt. Ik ben er dan ook fel tegen dat besloten zal worden dat deelnemers in overheidsdienst geen betaald verlof zullen krijgen. Dit is kinderachtig en stijlloos. De sporters worden daardoor direct on der druk gezet en dat verafschuwen we in andere systemen toch juist zo. De KNZB gaat." Koninklijk Nederlands Gymna stiek Verbond (Tielrooy):„Deze ontmoetingen van de jeugd moeten niet tot elke prijs in stand worden gehouden. Het is niet acceptabel om in een sfeer van o.a.verbannen dis sidenten een sportfeest te houden. We kunnen de ogen niet sluiten voor de werkelijkheid. Bovendien heeft het behalen van een medaille een bijsmaak omdat beteren zijn weggebleven. Wij zijn vóór een boy cot." Koninklijk Nederlands Water sport Verbond:„Alle zeilers die in aanmerking komen, willen naar Tallinn. We nemen het advies van het NOC-bestuur over om te gaan." Nederlandse Boks Bond (Henk Los):„We zijn voorstander van een algehele boycot, dus ook op ander dan sportgebied. Dit gebeurt niet. Een deel van de bestuurders van Olympische sportbonden die in meerderheid besloten deel te nemen aan de Spelen. De sport alleen moet het doen. We zijn tegen een boycot." Nederlands Handbal Verbond (Wijk):,, Ons bestuur is eenstemmig tegen een boycot, ook al hebben we ons niet gekwalificeerd. Er is van overheidswege ondoordacht gehan deld met het advies. De sport moet het opknappen maar er is nooit aan gegeven hoe de gevolgen moeten worden opgelost. We willen de sport niet isoleren. Wij hebben goede con tacten met Oosteuropese landen, sterke handbalnaties en dat willen we zo houden." Nederlandse Volleybal Bond (De Bruin):„Ook wij kwalificeerden ons niet. De Spelen zijn gedevalueerd, de Olympische idealen naar de knoppen. Daarvan is Rusland de oorzaak. Maar nu moet bij ons de sport de barricaden op. Wij zijn te gen een boycot omdat de sport wordt misbruikt." Nederlandse Hippische Sport bond (Stehouwer):,, Het advies van de regering heeft zwaar gewogen en voorts heeft een aantal sterke rui- terlanden afgehaakt. De ruiters gaan niet." Koninklijke Nederlandse Schut ters Associatie (Geerts): „We moe ten niet toegeven aan dwang van regering en parlement. Dat hoort in ons land niet thuis. Wij gaan naar Moskou." Koninklijke Nederlandse Hoe- keybond (Sijmons):„Met een krappe meerderheid hebben we besloten niet naar Moskou te gaan. We heb ben rekening gehouden met advie zen en aanbevelingen van de over heid. Dat dient zwaar te wegen. Deze Olympische Spelen voldoen niet meer aan die kwalificatie." Koninklijke Nederlandse Schaat senrijders Bond (Zwart):,, Wij wil len niet als politiek middel worden gebruikt, ook al omdat het scheu ring in de eenheid van de sportwe reld zou betekenen. Zou alleen de sport - al het overige gaat gewoon door - de Sovjet Unie tot andere ge dachten kunnen brengen Tegen een boycot" Judobond Nederland (Van Oosten- ):„De regering stimuleert Cuba met miljoenen, brengt een beleefdheids bezoek aan Indonesië en wil ons uit Moskou houden.Tegen boycot." Koninklijke Nederlandse Roei- bond (Schuckinck Kool):„Tegen boycot maar we laten het van de kracht van het toernooi afhangen of en met hoeveel roeiploegen we gaan." Nederlandse Kanobond (Lebbin- k):„We hebben moeite met het overheidsbeleid dat van voorwaar- den-scheppend voorwaarden-stel- lend is geworden. Behalve de opof feringen die de sporters zich al moe ten getroosten - overigens vrijwillig - zouden ze nu ook nog een ander offer moeten brengen. Wij zijn te- ten een boycot." tichting Moderne Vijfkamp (Van Kregten):„Gezien de voorge schiedenis en het wegblijven van vele landen zijn de Spelen een gede valueerd Russisch prestigeobject ge worden. Aan de solidariteit met Amerika is weinig aandacht besteed en we hebben welvaart en veilig heid in grote mate aan de V.S.te danken. Vóór een boycot." Nederlandse Basketbalbond (Loorbach):„Ook als onze ploegen zich gekwalificeerd zouden nebben, zouden we thuis zijn gebleven." DEN HAAG - Naast Nederland hebben gis teren Zweden, Oostenrijk, IJsland, Belgie en de Republiek Ierland zich uitgesproken voor deelneming aan de Olympische Spelen in Moskou. De uitslag van de stemming in het Olympisch comité van Belgie tegen een boycot was 25 tegen een. Er werd wel een aantal restricties opgesteld. De Belgische af vaardiging komt uit onder de naam BIOC- (Belgisch Olympisch Comité), de Belgische vlag zal in Moskou niet worden gehesen en de ongeveer 75 atleten treden niet aan bij de openings- en slotceremonie. In Ierland was de uitslag van de stemming 19 tegen een en drie onthoudingen. In Zweden, waar de re gering zich al eerder had verklaard buiten deze zaak te houden, was de beslissing om naar Moskou te gaan unaniem. In Oosten rijk was de uitslag van de stemming 37 te gen een boycot en negen voor. Ook in We nen had de overheid zich buiten de discussie gehouden. De beslissing van het Ierse Olympisch comité om wel te gaan druist e- venals in ons land in tegen het regerings standpunt LONDEN Lord Killanin heeft in Lon den bekendgemaakt, dat hij zich niet herkiesbaar zal stellen voor de functie van voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité. De Ierse edelman zei, dat hij de nationale Olympische Comités van zijn besluit op de hoogte had gesteld, na een verzoek van Pu erto Rico om zich herkiesbaar te stellen. Eerder had Killanin gesuggereerd, dat hij zou aanblijven tot het IOC-congres in 1981 „maar ik besloot, dat het voor mijn opvolger beter zou ziin te starten met een schone lei om de problemen voor de toekomstige spe len beter het hoofd te kunnen bieden", al dus Killanin. Hij beklemtoonde, dat ziin be sluit niets te maken heeft met zijn zwakkere gezondheid, na zijn hartaanval vorig jaar. „Als de huidige boycotproblemen niet wa ren gerezen, was ik misschien aangeble ven", zo voegde hij eraan toe. De bijna 66-jarige Killanin zal met het do ven van de Olympische vlam in augustus een achtjarige zittingsperiode in 1972 in München werd hij gekozen als voorzitter van het IOC afsluiten. De Westduitse sportbonden die vorige week tot een boycot van de Olympische Spelen besloten, zullen het geld ontvangen, dat de bondsregering oorspronkelijkk had uitge trokken voor afvaardiging naar Moskou. De Finse voetbalbond heeft de uitnodiging van de FIFA om de plaats van Noorwegen in het Olympisch voetbaltoernooi in te ne men aangenomen. De Finnen zullen in groep D uitkomen te gen Joegoslavië, Irak en Costa Rica. DEN HAAG Het stemge drag van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond gis teravond tijdens de NOC- vergadering werd algemeen als verrassend ervaren. De KNHB stemde voor een boy cot. Kort tevoren nog had* den acht internationals ech ter nog verklaard naar Mos kou te willen. Ook coach Van Heumen was die me ning toegedaan. De directeur van de hockey bond, Piet Duinker, gistera vond:,, Om zeven uur vana vond hebben we zowel de da mes als de heren ingelicht dat we voor een boycot zouden stemmen. We gaan dus niet We zullen wel in de knoop ko men met het reeds vastgestel de oefenprogramma. De wed strijd tegen Engeland (heren) op 1 juni gaat normaal door. Hoe het met de andere wed strijden staat, zullen we moe ten bekijken. Het is zelfs de vraag of we nog een represen tatief team op de been kunnen brengen, zowel bij de dames als bij de heren, want iedereen gaat nu natuurlijk met vakan tie en stoort zich niet aan het programma dat immers als voorbereiding op de Spelen was samengesteld." illllll HILVERSUM De NOS neemt, hoewel het NOC heeft besloten dat Nederland aan de Olympische Zomerspelen zal deelnemen, nog een afwachtende houding aan ten aanzien van de reportages van deze Spelen. Er staat wel vast dat het aantal uitzenduren zowel op de televisie als op de radio minder groot zal zijn dan men aanvankelijk had geprogram meerd. Wat de televisie betreft wil men afwachten aan welke takken van sport Nederlanders zul len deelnemen, wat de televisie in de buurlanden - vooral West-Duitsland gaat doen en ook hoeveel en welke landen definitief aan de Spelen zullen deelnemen. Na de sluitingsdatum voor aanmelden (24 mei) zullen de NOS en de overige zendgemachtigden rond de tafel gaan zitten om uit te maken hoe men de Spelen in de Nederlandse huiskamers zal brengen. Over de radio-uitzendingen zei Rob van der Gaast, chef „Langs de Lijn", dat men van plan is niet alleen het aantal zenduren in te krimpen maar ook de equipe. Als de ruiters en de hockeyers niet naar Moskou gaan, hoeven we ook niet de specialisten daarvoor weg te stu ren". De dan vrijkomende radiozendtijd zal volgens hem niet worden benut om extra aan dacht aan andere onderdelen van de Spelen te besteden. DEN HAAG De chef d'équipe voor de Olympische ploeg voor Moskou, Bram Leeuwenhoek, leek verrast door de grote meerderheid waarmee de vaderlansdse sportbonden hadden besloten deel te ne men aan de Spelen. Hij zei althans:„Ik spreek me niet uit over mijn mate van contentheid met die beslissing. Ik heb een taak op mij genomen en voer die uit en dan is het onbelangrijk of ik er nog voldoende plezier aan beleef." De taak van Bram Leeuwenhoek vóór de Spelen is het Nederlands Olympisch Comité te adviseren inzake uitzending van deelne mers. Het NOC beslist over de uitzending. Er is evenwel geen sprake van de de limie ten zullen worden aangepast nu zo veel lan den - en sterke - verstek laten gaan. Leeu wenhoek:,, De kwaliteit moet zodanig zijn dat we de deelnemers ook zouden hebben aangewezen als alle landen hadden meege daan. We passen dus, om het zo te zeggen, de limieten en de voorwaarden niet aan." Het NOC heeft een grote ploeg opgegeven aan de Russische organisatoren. Leeuwen- hoek:„Dat moeten we wel. Iedereen van wie we dachten dat hij, of zij, in aanmerking zou kunnen komen voor uitzending, hebben we aangemeld. Niet persoonlijk maar als getal. Het is namelijk niet mogelijk om, na de slui tingsdatum van 24 mei nog de ploeg u»t te breiden, wel om deelnemers af te zeggen. Vandaar dat we geen risico konden nemen en een grote ploeg hebben aangemeld. Voor de sluitingsdatum, dus 24 mei, zullen we na tuurlijk al wel de afvaardigingen van de hippische sportbond en de hockeybond te rugtrekken." Op 12 juni moeten de deelnemers met na_... bekend zijn in Moskou. Als daarna, zonder gegronde redenen, nog deelnemers worden teruggetrokken, zullen sancties van de zijde van de organisatie van de Spelen en de in ternationale sportbonden volgen. Chef d'équipe Bram Leeuwenhoek (linke) bespreekt de situatie met de voorzitter van het NOC, mr. Idenburg.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 16