Autotentoonstelling onzekerheid en optimisme Tweedehands auto's gaan duurder worden Zegge schrijve. Ja Groot-Brittannië haalt bakzeil Pax Christi: Meer samenwerken op gebied ontwapening CeïdócSoüxcmt Voordrachtscommissie benoemd voor nieuwe secretaris-generaal Bisschop Gijsen wijst broeder af a Solidaridad bracht 4,5 miljoen op BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 20 MEI 1980 PAGIt j TURIJN Zoals gewoon lijk waren de interessantste deelnemers aan de Salone di Torino de carrosseriebou- wers, met voorop natuurlijk Pininfarina die dit jaar vijf tig jaar bestaat De grote fa brieken brachten ook wel enig nieuws, maar dat werd overschaduwd door het poli tieke steekspel rond de sa menwerking tussen Alfa Romeo en Nissan. Boven dien had de grootste fabriek. Fiat zijn kruit al verscho ten op de tentoonstelling van Genève (in maart) waar de Panda werd gepresen teerd. Ook Fiat-dochter Fer rari bracht al in Genève de nieuwe Mondial 8 uit zodat alleen Lancia nog kon zor gen voor nieuws uit het Fiat-concern. Juist in Turijn had Alfa Ro- i meo nadere mededelingen wil len doen over de samenwer king met Nissan (zeg maar Datsun), die naar het schijnt al in kannen en kruiken is. Het enige wat nog ontbreekt is toe stemming van de regering, want Alfa is een staatsbedrijf. Dat is om te beginnen al een probleem omdat er weer eens een kabinetscrisis heerst. Het is echter ook een kwestie van tegenstrijdige belangen: ener zijds is steun voor het verlies gevende bedrijf welkom, daar er nog wel andere zaken zijn om de belastinggelden aan uit te geven, anderzijds zou door een verbintenis met Datsum de bescherming van de Ita liaanse automarkt tegen Ja panse importen worden aange tast. Fiat-directeur Agnelli is daar om tegen elke vorm van sa menwerking met een Japanse fabriek. De onderhandelingen die al sinds vorig jaar lopen zijn een publiek geheim; enke le maanden geleden zag Alfa zich al genoodzaakt een pers conferentie te geven, waarbij werd gezegd, dat een overna me door Datsum in geen geval zou worden overwogen. Mo menteel schijnen de plannen klaar te liggen om Datsuns Cherry uitgerust met Alfasud- motoren te gaan maken. Alfa kan meer motoren dan com plete Alfasuds bouwen en zou dat overschot dus graag verko pen, maar daar moet dan te genover staan dat de „Cherry- sud" niet valt onder de 4000 wagens die de Japanse imn- porteurs nu per jaar in Italië mogen verkopen. Overigens maakt men zich niet alleen in Italië, maar in elk auto-produ cerend land zorgen over de enorme Japanse auto-export. Geen echt nieuws Op de tentoonstelling had Alfa Romeo inmiddels toch wel wat te tonen, al was het geen on verwacht nieuws. Al veel eer der aangekondigd was de Al- fetta Turbo Diesel, die zich al leen van een Alfetta 2000 on derscheidt door zijn aandrij ving. Het gaat hierbij om een viercilinder 1995 cc dieselmo tor met turbocompressor, die 60 kW 82 pk levert en een koppel van 162 Nm (ter verge lijking: de 1.8 benzinemotor geeft een koppel van 167 Nm). Verder stond er de nieuwe versie var. de Alfasud TI, met gewijzigd voor- en achteraan zicht en verfraaid interieur. Ook de motoren veranderden en kregen twee dubbele carbu rateurs in plaats van één. De 1350 TI beschikt zodoende nu over 86 pk (was 79), de 1500 TI won nog meer en treedt nu aan met 95 i.p.v. 85 pk. Speciaal voor export komt er dan nog een Giuletta 2000, waarbii niet duidelijk is of ook de 1800 nog leverbaar zal blij ven. Voor de drie laatstge noemde Alfa's zijn al Neder landse prijzen bekend: TI 1.3 - 17.490 gulden; TI 1.5 -17.990 gulden; Giuletta 2.0 -24.990 gulden. De oude kofferbak Steeds meer fabrikanten ko men erachter dat sommigen geen auto met schuin aflopen de achterkant willen, en pas sen hun programma dienove reenkomstig aan. In Turijn waren het Talbot en Lancia met respectievelijk de Solare (die wij al eerder voorstelden) en de Beta Trevi. Deze Lancia is wat langer dan de gewone Beta, waardoor de hoofdruim te achterin iets groeide en ook het kofferruim groter werd. Bovendien is de Trevi, behal ve met de bekende 1600 en 2000 motoren leverbaar met een tweeliter voorzien van benzine-inspuiting. Het top- vermogen steeg daardoor iets, terwijl het brandstofverbruik juist een beetje lager werd. Merkwaardigerwijs is deze in- spuitmotor voor de gewone Beta niet te krijgen. De Trevi komt in het programma boven de Beta en zal dus rond 30.000 gulden gaan kosten. Inspuiting was er ook voor het topmodel Gamma, dat daarnaast de no dige detailwijzigingen van bin nen en van buiten onderging. De inspuitmotor levert hetzelf de vermogen als de normale 2500 cc viercilinder boxermo tor, maar zal deze niet vervan gen. In aankomst is een auto matische transmissie met vier versnellingen voor de Gamma. Ferrari Pinin De jarige Pininfarina gaf een overzicht van wat er in vijftig jaar zoal is gebouwd, van een alledaagse Peugeot 403 tot de futuristische Ferrbri P 5. Uit eraard stond er ook een nieuw bewijs van Pininfarina's kun nen: een vierdeurs prototype met de twaalfcilinder boxer- motor van de Ferrari 512, ter ere van het jubileum gedoopt „Pinin". Opmerkelijk waren onder andere de lampen, die vast een voorproefje van de automobiel toekomst geven. De koplampen bevatten ref lectors die uit verschillende parabolen zijn samengesteld.' Zij kunnen daardoor sterk achterover hellend worden in gebouwd en zeer langwerpig worden uitgevoerd zonder dat de lichtopbrengst te wensen .overlaat, en passen daardoor goed in wagens met een ge stroomlijnde spitse neus. De achterlichten hebben door een filtersysteem als ze niet bran den de kleur van de carrosse rie (of een andere gewenste kleur), waardoor een lamp die wel brandt (met gewoon rood of oranje licht) veel beter op valt. Speciale aandacht wijdde Pininfarina aan de achterpas sagiers, die verstelbare stoelen kregen, een aparte radio met hoofdtelefoons en een beeld scherm waarop zij de gegevens die de bestuurder op het dash board kan aflezen te zien kun nen krijgen. Toekomstmiddel Naast de Pininfarina-stand was de tweede belangrijke car rosseriebouwer Italdesign te vinden (o.a. hofleverancier bij Volkswagen). Ook hier stond een vierdeurs prototype, uitge rust met de motor van een Lancia Montecarlo. Die motor staat in de „Medusa" achter de achterbank, dwarsgeplaatst. De bedoeling was namelijk een ruime vierpersoonsi te maken met een zeer g luchtweerstand, dus m« erg lage neus waarin dai motor past. Om de stro te verbeteren waren g ramen toegepast, dus lijsten die luchtwerve veroorzaken. Datzelfde we overigens bij Pinin en zouden we ook wel toekomstige auto's vinden. Naast de Medusa had sign nog twee vrijetijds op basis van de Fiat I uitgerust met vierwielaa T ving als een soort kleine 11 ge Rover. Meerdere earn i< hadden zich trouwens c Panda uitgeleefd, waan N van pickupjes, stationzet tjes 'of helemaal open ontstonden. Ghia, ondL van het Ford-concern, t een stadsautootje op basing1 Ford Fiësta mechaniek, O kar geheten. Dezelfde n k binnenruimte als van de ta was hier in een veel kp re carrosserie verpakt. DEN HAAG „Meneer, ik raak uw auto aan de straat stenen niet meer kwijt. Goed, ik wil u er 5.000 gul den voor geven, maar dan is het ook helemaal op. Geen cent meer. En dat natuurlijk alleen als u bij mij dat luxe model van 26.000 gulden koopt". Veel gesproken 'woorden in de autohandel, zowel toen het met de ver koop van nieuwe auto's goed ging, als nu het slecht gaat. De man die de auto van zijn dromen dacht te kopen en dat was mogelijk als hij een goede inruilprijs voor zijn oude auto zou hebben gekregen gaat met een ontevreden gevoel, mis- schien zelfs wel met het ge voel „getild" te worden, weg. Immers, de koerslijsten die de ANWB en de BOVAG re gelmatig publiceren gaven oen bedrag aan dat stukken hoger lag dan de handelaar wilde bieden. Het gaat de handel in nieuwe automobielen slecht. In het - eerste kwartaal van dit jaar zijn er maar liefst 12 procent minder auto's in Nederland verkocht dan in de vergelijk bare periode in 1979. Het ziet er naar uit, zoals we uiteraard onder voorbehoud van de RAI mochten vernemen, dat er in het tweede kwartaal zelfs 15 procent minder verkocht zal worden. Daarin staan wij niet alleen. In Duitsland liep de verkoop in het eerste kwartaal - van 1980 met 8,7 procent te rug. Om ons tot Nederland te be perken: als oorzaak van die scherpe verkoopdaling zijn en kele duidelijke factoren aan wezig: de hoge rentestand (het kost meer om geld te lenen, het geld is duurder geworden), de forse prijsverhoging mede dankzij de belastingverhoging, en de verhoging van de benzi neprijs. Daarnaast speelt zeker mee een gevoel van „econo misch onbehagen" bij de con sumenten. De fabrieken in het buiten land en de importeur hier in Nederland moeten hun auto's kwijt. Niet genoeg verkopen betekent verlies, betekent geen uitkering aan aandeel houders, betekent ontslagen, betekent meer werklozen, be tekent een grotere druk op de nog werkenden, betekent dat de werkenden minder kunnen uitgeven, betekent minder auto's verkopen en de cirkel is rond. Wat zullen fabrieken en im porteurs dus doen? Genoegen nemen met een beetje minder winst om hun verkopen op peil te houden. Grote reclame campagnes om mee te begin nen. Daarna of tegelijkertijd „speciale acties". U kent dat: model A met motor van model B, speciale groengetinte ramen en een extra streep opzij, een matje erbij, een mistlamp, een radio, een schuifdak, een tank vol benzine. De auto op zich wordt er niet beter mee maar het kan de drempel verlagen waarover de klant heen moet stappen. En daarna gaat men er ten einde raad toe over „tij delijk" een hogere inruilprijs voor uw oude auto te geven. En dan zijn we weer terug bij de tweedehandsauto. De han delaar, gesteund door de im porteur, geeft meer voor de tweedehandsauto terug bij in ruil. Dat gaat dan zo: u stapt bij de Renaultdealer binnen en zegt interesse te hebben in de Renault 20. Een verkoopge sprek ontwikkelt zich. Hij is bereid om voor uw auto (een ander merk) 11.000 gulden te rug te geven. De dealer van het eigen merk was bereid 12.000 gulden terug te geven. Je gaat de Renault showroom uit en een paar dagen later belt de verkoper u op en zegt: „Renault is zojuist een speciale actie gestart. We kunnen u nu 12.000 gulden geven". Dat is maar liefst 1.000 meer oftewel zo'n 8,5 procent. Die dealer moet uw oude auto ook weer kwijt. Hij moet die 8,5 procent terug verdienen of in boeten op de winst van de nieuwe auto. De winstmarges op auto's zijn niet zo groot dat zoveel inboeten gemakkelijk is. Logisch gevolg hiervan is dat de prijzen die voor een tweedehandsauto gevraagd zullen gaan worden let wel, nog niet betaald ook hoger zullen worden. Die prijzen zullen misschien niet zo een, twee, drie betaald worden. Net als bij de nieuwe auto's zijn er factoren aan te wijzen die de koper niet zo gretig meer maken. Dat zijn dezelfde factoren, met één uit zondering: er behoeft minder geleend te worden, dus men zal gemakkelijker in een', slechte conjunctuur overgaan tot het kopen van een tweede handsauto. De directeur van Nefkens Au tohuis in Utrecht, de heer H. A. Hoesbergen, gespecialiseerd in de wat duurdere occasions tussen 5.000 en 20.000 gulden meent ook dat de hogere rij- kosten de vraag naar goede tweedehands auto's doet toe nemen. Zijn firma bereikte vo rig jaar voor zijn „keur-auto's" al een verkoopstijging van tien procent en verwacht eigenlijk dit jaar eenzelfde stijging te realiseren. Vorig jaar zijn in Neerland 1.677.000 gebruikte auto's geregistreerd, 4.000 meer dan in 1978. Van die ver koop bestond 37 procent, dat zijn er bijna 600.000, uit wa gens van ten hoogste drie jaar oud. De waarde van die twee dehands auto's ligt ruim boven de gemiddelde occasionpnjs jvan 4.250 gulden, maar de keur-auto vormt ten opzichte van een nieuwe auto, qua prijs een aantrekkelijk alternatief. De heer Hoesbergen zegt: „Wij merken dat in die kopersgroep die kwaliteitbewust een occa sion koopt, groei zit. Daarom gaan we ervan uit, dat bij een totale marktstabilisatie van ge bruikte auto's de vraag naar de betere tweedehands, de auto met keur, blijft toene men". Een slappe tweedehands auto markt kan echter ook tot ver laging van prijzen leiden. Nog maals de heer Hoesbergen: „Als het een jaar minder goed gaat met de economie, dan is dat ook in de autobranche merkbaar. En de praktijk leert dat later wel weer een inhaal vraag volgt. Dat gebeurt na elke laag conjunctuur en ook bijvoorbeeld na een strenge winter zoals vorig jaar. Op dit moment is het probleem van de rentestand actueel. Het be tekent voor onze bedrijfstak dat de ondernemingen zich geen lage omloopsnelheid in de tweedehands voorraad kunnen veroorloven. Dat heeft ook zijn invloed op de prijzen en een hoge omloops nelheid is echter altijd nodig om de kosten te knijpen en dus met aantrekkelijke prijzen te concurreren". Het zou misschien voor de consument toch nuttig zijn om nog even met kopen te wach ten. Wie weet wat er nog aan „speciale" aanbiedingen, zowel in nieuwe als in tweedehands auto's, staat te wachten. GERARD CRONé Brand in Koops-fabriek LEIDSCHENDAM De Leidschendamse brandweer heeft gisteravond een brand moeten blussen in de voor malige Koops-fabriek aan de Broekweg. De brand is vermoedelijk aangestoken. Het fabriekspand staat op de nominatie gesloopt te worden. Het bedrijf is verhuisd naar Voorschoten. Zegge en schrijve vragen wij slechts één nieuwe abon d voor deze handige 4-kleurenbalpen. noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Adres I Postcode/Plaats_ Betaalt wordt per maand (automatische alschrijvi |j, U per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een I handige matstalen 4-kleurenballpoint. I Naam Adres Postcode/Plaats_ T elef oon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. IN FEITEN DE BESTE SANCTIES ZONDER TERUGWERKENDE KRACHT LONDEN De Britse pre mier Thatcher heeft gistera vond weer eens getoond, dat eigen politieke belangen al tijd de voorrang hebben op Europese afspraken. Onder druk van Lagerhuisafge vaardigden van alle par tijen, die een spoeddebat eis ten, kwam ze pijlsnel terug op de eerder in Napels geno men beslissing om de econo mische sancties tegen Iran toe te passen met terugwer kende kracht tot 4 november 1979, de dag waarop de Ame rikaanse gegijzelden gevan gen genomen werden in Te heran. De Lagerhuisleden protesteer den, dat zij verwacht hadden dat de sancties pas toegepast zouden worden vanaf einde mei, op grond van een tijdelij ke nieuwe wet, die afgelopen week goedgekeurd werd door het parlement. Wegens de vele protesten heeft Thatcher gisteravond vliegensvlug haar m ir van Buitenlandse Zaken ai Carrington, ontboden vo ïd spoedoverleg, dat wat E betreft een algehele om king tot gevolg had. Al l goedkeuring van Lord i rington besloot premier i' cher de sancties dan >r geen terugwerkende kra ht geven. td Op de topconferentie val mitische landen in de staanse hoofdstad Islar vertelde minister van b landse zaken Ghotzbadeer binnen vier dagen na e; kondiging van de boycol L Washington 1200 Amerik ondernemingen de Iraan k toriteiten hadden laten {1 zich niet aan de boycot tfj len houden. Dertien landelijke afdelingen van de r.k. vredesbeweging Pax Christi hebben be sloten nauwer te gaan samenwerken op het gebied van (nucleaire) ontwapening en de ontspanning tussen oost en west. Dit is een van de belangrijkste resulta ten van de internationale bestuursraad van Pax Christi, die gehouden werd in de Noordfranse stad Rijssel. Met algemene stemmen werd besloten dat het actiejaar 1981/1982 voor alle sekties in het teken zou staan van ontwapening. Alle landelijke afdelingen zullen haar huidige en nieuwe activiteiten voor ontwapening gaan coördineren zoals dat momenteel al gebeurt tussen Nederland en België. Zowel de nationale afdelingen als de inter nationale beweging zullen zich tot de rege ringen van de kernwapenstaten richten met het verzoek om op de tweede speciale zit ting van de Verenigde Naties over ontwape ning (1980) te komen met concrete voorstel len. Deze dienen onder meer een lijst in te houden van data waarop bepaalde precies omschreven wapensystemen dienen te wor den verwijderd en ontmanteld. Ook gespe cialiseerde instituties zullen gevraagd wor den aan deze concrete stappen bijdrage te leveren. Met betrekking tot de ontspanning en sa menwerking in Europa roepen de Pax Christi-secties de regeringen van hun lan den op om te komen tot een multi-laterale bijeenkomst van landen uit de Navo. Het Warschau Pact en de ongebonden landen over de Europese veiligheid en ontwape- .ning. De beweging meent dat de recente voorstellen van Frankrijk, Polen, Finland en Zweden kunnen leiden tot een dergelijke conferentie. Ook gaf de internationale be stuursraad het groene licht voor de officiële gesprekken tussen Pax Christi internatio naal en de Russische orthodoxe kerk dit jaar. Op het gebied van de mensenrechten heeft Pax Christi een aantal richtlijnen ontwik keld voor een verdere verdieping en uit bouw van de theorie over de acties tegen de De internationale bestuursraad nam stelling tegen de militaire hulp van Carter aan El Salvador, waarbij men de Amerikaanse pre sident herinnerde aan het dringende ver zoek van de onlangs vermoorde aartsbis schop Romero om de wapenleveranties te staken. Verder zal nagegaan worden - mó gelijk via een internationale onderzoekcom missie van Pax Christi - hoe vanuit de be weging het best kan woeden gereageerd op de steeds verslechterende situatie in cen traal Amerika. De nationale afdelingen zelf zullen gaan bezien hoe het beste hulp kan worden geboden aan de wederopbouw van Nicaragua. Wat de mensenrechten in Euro pa betreft heeft de internationale" beweging .besloten om te bemiddelen bij de Engelse regering ten bate van de politieke gevange nen in de Noordierse gevangenis „the Maze". Aan het begin van de bestuursraad in Rijs sel, die onder voorzitterschap stond van de internationale president mgr. Luigi Betazzi uit Italië, werd Finland toegelaten tot de in ternationale beweging als aspirant-selectie. De oprichting van een Vlaamse sectie naast de Franstalige sectie in België kreeg ook haar beslag. De banden met internationale lichamen als de Raad van Europa en de Verenigde Naties zullen nauwer worden aangehaald. De Nederlandse rooms-katholieke hulporganisatie voor La- tij ns-Amcri ka Solidaridad schat dat in juli, aan het eind van het actiejaar 79/80, 4,5 miljoen gulden zal zijn binnengekomen voor 200 hulp- en ontwikkelingsprogramma's in heel Latijns- Amerika. Gezien de gespannen situatie in Midden-Amerika heeft dit ge bied extra aandacht gekregen. Solidaridad heeft aan organisa ties in Nicaragua alleen al een half miljoen gulden gegeven. 170.000 gulden daarvan is besteed aan een alfabetisatie-cam- pagne. Voor een cultureel centrum in het zwaar getroffen Este- li werd 60.000 gulden uitgetrokken. Verder is uitgebreide steun verleend aan organisaties van boeren en krottenbewoners in Guatemala en aan programma's voor mensenrechten in El Sal vador. Solidaridad bereidt een nieuwe actie voor voor de maand de cember, die vooral aandacht zal besteden aan de landproblema- tiek in Latnns-Amerika. Tijdens de afgelopen actie „uit het slop" heeft Solidaridad erop gewezen dat het krottenprobleem ontstaat door de slechte situatie op het platteland. Het moderamen van de synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk heeft een com missie benoemd die is opgedragen een voor dracht op te stellen voor de benoeming van een secretaris-generaal der Nederlandse Hervormde Kerk ia de vacature die ont staan is door het vertrek van dr. A. van den Heuvel. De commissie bestaat uit de volgende leden: ds. C. B. Roos, voorzitter, (praeses van de Her vormde synode en predikant te Amsterdam), ds. Ij. Alkema, secretaris (emeritus-predikant, Emmen). prof. dr. A. Geense (kerkelijk hoogle raar te Groningen), J. Haeck (ouderling in Hoevelaken en synodelid), mevrouw mr. M. A. C. Idenburg-Van Iperen (redactielid van het blad „Woord en dienst" en lid van de raad voor kerk en gezin), drs. W. Jansen (diaken te Heemstede en synodelid), ds. A. W. Kranen burg (voorzitter van het college van visitato ren-generaal en predikant te Hoogeveen), ds. A. Romein (adjunct-directeur van de gerefor meerde sociale academie „De Vijverberg" in Ede en voorzitter van de generale diakonale raad) en J. M. baron van Tuijl van Seroosker- ken (voorzitter van de generale financiële raad). Adviseur van de commissie is dr. R. J. Mooi, secretaris algemene zaken van de gene rale synode. In het veertiendaags blad „Woord en dienst" heeft de commissie bekend gemaakt dat na men van prediaknten die voor de functie van secretaris-generaal in aanmerking zouden kunnen komen, bij de commissie kunnen wor den ingediend. Predikanten die belangstelling hebben voor deze functie, kunnen dit aan de secretaris van de commissie kenbaar maken. Bisschop J. Gijsen van Roermond heeft geweigerd de voor dracht te bekrachtigen van broeder Avelinus Janssens tot be stuurslid van de Stenonius Stichting, het centrum voor pasto raat in Europa te Maastricht. Als reden hiervoor heeft mgr. Gijsen opgegeven, dat broeder Janssens niet gelukkig is met hem als bisschop en dit in zijn opstelling laat blijken. De bis schop zegt dat hij broeder Janssens daarom moeilijk in bet bestuur kan benoemen. Dit blijkt uit de brief, die het bestuur van de stichting van bisschop Gijsen heeft ontvangen. Broeder Janssens van de Con gregatie der Broeders van Maastricht is voorzitter van de stichting Missionair Centrum te Heerlen. Hij is tevens be stuurslid van diverse regionale en landelijke organisaties zoals de Nederlandse Missieraad, het Centraal Missionair Be raad Religieuzen, het Centraal Missie Commissariaat en het Bureau Internationale Solida riteit. Het bestuur van de Stenonius StichtinNg in Maastricht wei gerde desgevraagd commen taar te geven. „Vrouwen vol waardig lid vang de r.k. kerk" De beklemtoning in synode-documenten M de hiërarchische kerk 3 genover de gemeenscl ui van gelovigen staat schril contrast met gene waarmee wij vrouwelijke religiccjUr de laatste jaren aan experimenteren zijn weest, namelijk niet-hiërarchische stuurss truc turen. Dat zei voorzitster Me: trix Hoes tijdens de al iu mene vergadering van «1 samenwerking Nederla se vrouwelijke religieui Zuster Hoes zei dat de Drf menwerking erop zal l zien dat de vrouwen schouwd worden als waardige leden van rooms-katholieke kerk. meent dat sinds het Ti de Vaticaans Concilie 'a zwaartepunt is versebe >E van een klerikale 1 Isl naar de kerk van de ee ken, „al geeft de bijzorjel re bisschop andere ind

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14