Ontruiming kerken nas na overleg V.S. niet blij met Frans-Russische top flacons met ivaar vergif -a aanvaring i de Waal BURGEMEESTERS VRAGEN: VANDAAG ONTMOETING GISCARD-BREZJNJEV Leiden op een droogje taiiT ITIE HAD HANDEN VOL N BERG ACTIE Achttien doden bij rassenonlusten in Miami ^clcUc (Boiucuit ersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas jacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Tienten: kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Maandag 19 mei 1980, 70e jaargang no. 21659 Shirley Bassey DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Reportage van galaconcert Shirley Bassey om 20.15 uur op Ned. I en om 21.55 uur „Wat heet beter". Om 22.30 uur „Rondje Theater. Op Ned. II om 20.27 uur „Dok ter Erika Werner" en om 22.55 uur „Liefdesdubbel". Zonnige perioden Droog en zonnig, maar in het binnenland stapelwolken. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden, aan de kust enkele graden lager. Matige wind uit noordoost tot noord. Vooruitzichten: wolkenvelden en droog. Woensdag lagere temperatuur. Zon: 05.3521.33; maan: 11.26—02.02; hoog w. Schev.: 06.35, 19.28. bv' e in Lekkerkerk CERKERK De is dit weekeinde tientallen geagiteerde lers van Lekkerkerk naar aanleiding een ondertiteling in evisieserie George en ed. De bewoners van erkerk-West die van- •rgen hun huizen n achterlaten omdat ftige grond eronder afgegraven, waren verontwaardigd de opmerking over insmakelijke fles li- de,die volgens de ing „uit een vat in rkerk-West zou zijn teld". PARIJS In de Poolse hoofd stad Warschau hebben de presi denten van Frankrijke en de Sovjet-Unie, Giscard d'Estaing en Brezjnjev, vandaag een on verwachte top-ontmoeting ge had. Over de agenda én de re sultaten van het volgens woordvoerders „informele" ge sprek is niets bekend, maar nie mand twijfelt eraan dat de bei de staatslieden onder meer over Afghanistan en de Olympische Zomerspelen hebben gesproken. In de Verenigde Staten heeft men inmiddels nogal geërgerd op de ontmoeting gereageerd. Het dagblad The Washington Post spreekt van „een belang rijke stoot van de Sovjet-Unie in de toch al broze solidariteit van bondgenoten van de VS". Hoewel er al vanaf vrijdagavond ge- ruchten de ronde deden over een on derhoud tussen Brezjnjev en Giscard werd de ontmoeting eerst gisteren avond, op het moment dat de Franse president in Warschau arriveerde, offi cieel bevestigd. Het is het eerste officië le contact tussen twee grote politieke leiders uit het Oost- en Westblok sinds de Russische inval in Afghanistan. De bijeenkomst wordt door waarne mers als een persoonlijk succes gezien voor de Poolse premier Gierek, die al enige weken geleden opriep tot een herstel van de ontspanning tussen Oost en West. Daarnaast vrezen waarnemers dat het gesprek tot een verslechtering van de relatie tussen Parijs en Was hington zal leiden. Daarentegen zou het bericht in Bonn goed zijn ontvangen. Bondskanselier Schmidt, die zelf waar schijnlijk begin juli naar maskou gaat, beschouwt de bijeenkomst als een ner- vatting van de dialoog tussen Oost en West. Nederlands ouderdomsrecord TWELLO Mevrouw Gerarda Huurdenkamp- Bosgoed heeft zaterdag in Twello het Nederland se ouderdomsrecord ge broken. Zij werd toen 110 jaar, 4 maanden en 13 dagen en is daarmee de oudste mens die ooit in Nederland heeft geleefd. Het oude „record" stond met 110 jaar,4 maanden en 12 dagen sinds 1899 op naam van Geert Boog- aart uit Groningen. De gezondheidstoestand van mevrouw Huurdenkamp liet geen feestelijkheden toe. Wel bezorgde de post zakken vol felicitaties. Zweefvlieger maakt noodlanding in Rijswijks weiland RIJSWIJK Zowel be- woncrs van Rijswijk als de piloot van een zweef vliegtuig hebben zater dagmiddag omstreeks half zes angstige ogen blikken doorgemaakt, toen het vliegtuig boven Rijswijk in moeilijkhe den raakte. De 24-jarige uit Delft af komstige vlieger was ge dwongen een noodlanding te maken; hij wist het toe stel veilig op de grond te zetten in een weiland. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. LEIDEN Vrijwel alle caféhouders in Leiden hebben hun etablissement za terdag de hele avond gesloten gehou den uit protest tegen het gemeentelijk horeca-beleid. De Leidse gemeenteraad wil niet tege moetkomen aan de wens van de horeca ondernemers om de de openingstijden op vrijdag en zaterdag te verschuiven naar drie uur 's nachts. De kasteleins formeer den zaterdag een stoet van honderd auto's die luid toeterend naar de woning van loco-burgemeester Waal optrokken onder het motto: „Loco Waal, doe normaal, je toeristen en burgers gaan aan de haal Waal nam een petitie in ontvangst waarin wordt bepleit de komende zomer een proef te houden met ruimere openingstij- ^en" Zie verder pagina 3:. „Lubbers slaat keihard op eigen vingers" VELDHOVEN CDA-frac- tieleider Lubbers heeft met zijn uitspraak dat ambtenaren, net als werknemers in het be drijfsleven, niet een hele maar een halve periodieke loonsver hoging horen te krijgen, niet alleen de spijker op de kop ge- slagen.maar de hamer ook kei hard op zijn eigen vingers te recht laten komen. Aldus de heer L.H. Post van de Christe lijke Federatie van Overheids personeel vanmiddag tijdens een bijeenkomst in Veldhoven. Op zijn eigen vingers slaat Lubbers, aldus de CFO-woor- voerder, wanneer hij tegelij kertijd op uit is de ambtenaren „dubbel te pakken" door aller hande extra matigingen en be stek-kortingen. ling L Advies NOC: ga naar Moskou DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Co mité heeft zich met zeven stemmen tegen een uitgespro ken om deel te nemen aan de Spelen van Moskou. Op de vanavond in het Europahotel te Scheveningen te houden ver gadering waar de Olympische sportbonden (23 in getal) moeten beslissen over wel of geen boycot zal het bestuur van het NOC het advies bevestigen dat afgelopen zaterdag per brief aan de voorzitters van de 23 bonden is gezonden. Officieel mag het bestuur van het NOC beslissen over wel of geen boycot maar het heeft gemeend zich naar de vanavond te houden algemene vergadering te moeten richten. Voorzitter mr. Idenburg verklaarde zijn stem voor een boycot met: „Evenals mijn mede bestuurders ben ik bijzonder teleurgesteld over de manier waarop de zaak politiek is gespeeld. De sport is als nagenoeg enig middel aangewezen om de ver ontwaardiging rond Afghanistan tot uiting te brengen. Als burger heb ik echter een zekere mede-verant woordelijkheid ten opzichte van de politiek, niet alleen in Nederland maar ook ten aanzien van de landen waarmee we ons in sportief opzicht verbonden voe len". Als sportief bezwaar noemde mr. Idenburg het feit dat een groot aantal ploegen in Moskou zal ont breken „waardoor het geen echte Olympische Spelen meer zullen zijn". dat de vreemsdelingenpolitie vanaf van daag kerken mag betreden op zoek naar illegalen. 350 illegaal in ons land verblij vende buitenlanders, die tot voor kort in een groot aantal kerken zaten ondergedo ken, hebben zich vanaf gisteren gegroe peerd in vijf plaatsen: in de Amsterdamse- Mozes en Aaronkerk, in Velsen in de Em- maschool, in Alkmaar in de Pius X-kerk, in Tilburg in de Maranathakerk en in Oosterhout in de Benedictijnerabdij. Met de politie van die plaatsen zijn „water dichte" afspraken gemaakt dat vóór 27 mei, de datum tot waarop zij zich nog kunnen melden voor een verblijfsvergun ning, niet zal worden ingegrepen. Na die datum zullen de illegalen „geweldloos verzet" plegen bii eventuele acties yan de vreemdelingenpolitie. Rond de Mozes en Aaronkerk in Amster dam hebben duizend buitenlandse gastar beiders gisteren hun ongenoegen geuit over de nieuwe regeling van de staatsse cretaris^ „maar ook tegen de razzia's van de vreemdelingenpolitie die de laatste tijd op grote schaal voorkomen" iets dat door de politie wordt ontkend. De Raad van Kerken betreurt de voorge nomen ontruiming van de kerkgebouwen, omdat deze tot nu toe werden gerespec teerd als plaatsen van toevlucht voor in nood verkerende mensen. De 1 novem- berwet nam niet de ernstige bezwaren te gen de regeling weg en de overgangsrege ling van de ministers Albeda en De Ruiter acht de Raad minimaal. Toch moet de rechtsstaat gerespecteerd worden, wan neer een wet langs democratische weg tot stand is gekomen, zoals nu het geval is. Daarom legt de Raad van Kerken zich noodgedwongen bij de beslissing van de regering neer. 'RECHT Volgens de rijkspolitie kunnen er meer uizend flacons met zwaar vergif in de Waal zijn ver- n na een aanvaring tussen twee binnenschepen, afge- zaterdag. Na de aanvaring werd de rivier tijdelijk He verkeer gesloten. Gisteren heeft de rijkspolitie te enkele tientallen flacons uit het water gehaald. ivaring deed zich zaterdagavond even na 18.00 uur voor Woudrichem en Vuren. Door een defecte stuurinrichting de met soia geladen „Janna Marie" in aanvaring met de y", die geladen was met chemicaliën. De „Trinity" werd leeps geraakt, waardoor een scheur van zes meter ont- Daarbij kwamen enkele gescheurde zakken met verfstof- het water die niet gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Het 'erloor echter ook flacons giftige methylchloride, een ge lijk ontplofbare stof die gebruikt wordt om planten te do- 'e aluminium flacons zijn weliswaar niet lek geslagen, die gemeenten die de Waal gebruiken voor de drinkwa- rciening, hebben het innemen uit voorzorg tijdelijk ge- Het gif is echter ongevaarlijk zodra het met water in aan komt. Het kristalliseert dan uit tot ureum, jjtie kreeg bij haar bergingsactie de hulp van personeel ikswaterstaat, de havendienst, het korps gevaarlijke stof- een helicopter van de luchtvaartdienst van de rijkspolitie. QB«jkrant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer, en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd. Een politieman grijpt een plunderaar tijdens de omvangrijke rassenrellen in Miami. MIAMI Bij rassenonlusten in Miami, in de Amerikaanse staat Florida zijn tot nu toe achttien doden gevallen. Ten minste 164 mensen hebben verwondingen opgelopen en er zijn 207 arrestaties verricht De onlusten zijn zaterdag begonnen, toen een rechtbank vier blanke politieagenten had vrijgesproken, die beschuldigd waren van het doodslaan van een zwarte verkeersovertreder, die door rood licht was gereden. Op de rechtzitting hadden ringsagent McDuffie zwaar mishandeld hadden. De agenten hadden verklaard dat McDuffie als gevolg van een verkeerson geluk omgekomen was. AMSTERDAM De burgemees ters van Amsterdam, Rotterdam en Tilburg hebben minister De Ruiter en staatssecretaris Haars van justitie gevraagd tijdig over leg te plegen als de vreemdelin genpolitie werkelijk in actie wil komen tegen de illegale buiten landers die in vier kerken en een klooster bijeen zijn gekomen. Vol gens de burgemeesters kunnen ook andere gemeenten die met het vraagstuk van de illegalen te ma ken hebben, bij het overleg be trokken worden. De burgemeesters reageren hiermee op de aankondiging van staatssecretaris mars Nooitgedacht Dat had René Notten nooit kunnen denken. Als „om streden" Feyenoorder, die met directeur Peter Step- han mondeling overeen kwam zijn contract met twee jaar te verlengen maar vernam dat voorzitter Guus Couwenberg daarmee niet akkoord wil gaan - hij zal overigens wel moeten, want Feyenoord kan momen teel niet zonder Notten - mo6ht hij als aanvoerder de KNVB-beker in ontvangst nemen uit handen van prins Claus na de winst van 31 op Ajax. Feyenoord ver overde voor de vijfde maal in zijn historie de beker, voor het laatst in 1969. Notten gaat overigens gewoon mee naar Suriname, waarnaar Feyenoord vrijdag vertrekt om er drie wed strijden te spelen. Doelman Joop Hiele gaf er de voor keur aan in de selectie te worden opgenomen van Jong Oranje. Daarvoor zijn ook Sjaak Troost en Carlo de Leeuw uitgenodigd maar zij willen liever naar Suri name hoewel zij de vrijheid hebben voor Jong Oranje te kiezen. Wijnstekers en v.d. Korput zullen de trip niet meema ken. Zij begeven zich in het trainingskamp van Oranje, van 28 tot en met 30 mei in Zeist. De internationals van Ajax zullen daar niet zijn. Ajax maakt in die tijd een trip door Egypte. Trainer Beenhakker: „Er was af gesproken dat het trainingskamp op 1 juni zou begin nen en daarop hebben wij onze buitenlandse contrac ten afgesteld. Vandaar". Voorlopigen voor EK Italië Zeist Bondscoach Jan Zwartkruis heeft de veer tig spelers bekend gemaakt die in aanmerking ko men om deel te nemen aan de finales van het toer nooi om het Europees kampioenschap voor landen teams in Italië. Voor 1 juni moet Zwartkruis een de finitieve lijst van 22 spelers aan het organisatieco mité opgeven. De veertig voorlopigen zijn: Ajax: Schrijvers, Krol, Schoenaker, Tahamata; PSV: Brandts, Poortvliet, Stevens, Willy en Renè van de Kerkhof, Valke, Koster, Wildschut; AZ: Kist, Metgod, Hovenkamp, Spelbos, Treytel; Feyenoord: Van de Korput, Van Deinsen, Wijnstekers, Vermeulen; Roda JC: Nanninga; FC Utrecht: Van Breukelen; FC Twen -te: Kila, Zondervan, Bos, Jol, Otto; (eerst wihJbiEhiA— Sparta: Doesburg "r-Oë en Balkestein; An- derlecht: Dusbaba en Haarr' Ipswich town: Thijssen; Sti aT MW: Schapendonk -.7/ en Van Marwijk; EsÊF3 isi" NAC: Vreijsen; NEC: Marijnissen en Schellekens; Saint Etienne: Rep; Club Brugge: Barth. Arnold Mühren, die aanvankelijk ook geselecteerd was, heeft om privérede- nen afgezegd. Piet Hamberg, die voor het Zwitserse Ser- vette uitkomt, kreeg geen vrij van zijn werkgever. Op 2 juni vertrekt het Nederlands elf tal naar Oostenrijk. In de omgeving van Klagenfurt gaat de selectie in trainings kamp. Op 2 juni wordt gespeeld te gen Graz, op 6 juni tegen een selectie uit Klagenfurt/Vil- lach en op 8 juni In Italië tegen Udine. Op 9 juni is het ver trek naar Napels. Dank zij het wapperen met een forse premie RUS lAMDSKAMPiool KR'JG JE WIET t; l Eens een beker. "•werd de bekerfinale tussen Feyenoord en Ajax een nog zeer pittig duel. ër van de St-Helens, zware en zwarte rookwolken uitbra- ige doden bij barsting St-Helens NGTON Zeker zes mensen zijn om het leven geko- gevolg van de uitbarsting van de vulkaan St-Helens in rikaanse staat Washington. De piloot van een sproei- ig vloog, verblind door de zwarte wolken die de enige Ikende vulkaan op het Noordamerikaanse vasteland uit legen een hoogspanningskabel en stortte neer. Dat ge- op 160 km afstand van de berg. Dichterbij werden auto's tot f doden gevonden. Drie van hen waren door de hitte en S gevolg van giftige gassen om het leven gekomen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1