KRUISPUNT LAMMENSCHANSWEG BIJZONDER GEVAARLIJK j Europa 's snelste zakenman bedient Modaal met overvloed aan behang D/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MEI1980 PAGINA 5 en is een kunstcentrum rijker Paarden reden paardenslager naar laatste rustplaats Woensdagmorgen werd in de schaduw van de oude dorpskerk in Katwijk aan den Rijn het stoffelijk overschot van Cees Zwetsloot te ruste gelegd. Honderden waren de stoet, met vier karossen, getrokken door glimmende blessen, gevolgd vanuit Leiden tot op de gemeentelijke begraafplaats. Een unieke figuur had z'n laatste rit beëindigd, in het bijzijn van ontelbare vrienden en relaties. Want uitzonderlijk was deze Cees Zwetsloot wel en menselijkerwijs gesproken had hij nog lang niet weg mogen gaan. Zwetsloot werd 50 jaar. Vorige week begaf zijn hart 't. Vrienden van hem zeggen nu: „Cees heeft zich doodgewerkt Cees Zwetsloot was paardenslager aan de Morsstraat, met de zaak op de hoek van de Smidsteeg. Hij was daar niet weg te denken, want als hij eindelijk klaar was met Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen? Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. paarden kopen, slachten en uitbenen, dan wachtte hem zijn grote liefhebberij: zijn eigen buurt, de Oude Mors, met de buurtvereniging van dezelfde naam waarbinnen Cees samen met zijn vrouw Corrie ook al zo'n markante persoonlijkheid enorm actief was. Wie Zwetsloot hebben gekend weten, dat hij leefde voor zijn vak en zijn wijk en dat hij niet weg te denken was uit het wereldje van slagers en middenstanders. Een goede kennis van Cees: ,,De klap kwam bij ons in de buurt hard aan, toen we hoorden dat Cees er niet meer was. Hij was altijd even opgewekt, zat vol moppen en grapjes. Hij was blij met het leven. Gek, maar het zijn vaak juist deze mensen die vroegtijdig weggenomen worden". De begrafenis was indrukwekkend. Met paarden. Zo zou Cees het zelf gewild hebben. Een paar honderd mensen erbij, die allemaal op de één of andere manier met Cees waren opgetrokken. Een overweldigend aantal bloemstukken. De Oude Mors is er armer op geworden. OP STEENBERGEN PRIKTE VALKENBURG VOOR VESTIGING 20STE KWANTUMHAL jj ndsnelle, toffe iterdamse Jopie nbergen kan het zelf •gelijks allemaal >nen. Hij is nu 42 jaar. It onbewust en afleidend zijn ring met diamantje, nag zich behangkoning nen: uitgerekend opa's grootste ingspecialist. Geslaagde umse knaap. Koppie •v lie, achter de fikse eglazen. Volgzaam nd op de forse schreden een Maup Caransa en M ere voormalige p «jóngens die het maal gemaakt hebben. Jloitant van een iel rechte goudmijn, die ?nbergen. Dan denk je iuw: die heeft iets dat ik j heb! Joop Steenbergen, van behanggigant jytex Nederland b.v. bds meer bekend als m Hallen), heeft z'n vingers itrekt naar het Ihollandse Valkenburg, aan de ichoterweg, niet ver e Haagse Schouw, Steenbergen er zit artistieks in de naam jenoch'tend zijn lohtigste paradijselijke siging „voor de smalle j geen vijf jaar tijd t hij een uitgekiend ern op poten gezet en de iakkingen ontspruiten als snelbloeiers in de maand mei. Binnen acht maanden kwamen er maar liefst zeven nieuwe hallen bij. Joop Steenbergen, aan wie het goede der aarde kennelijk niet ongemerkt is voorbijgegaan, is een middengewicht in een zakelijk correct donkergrijs kamgaren pak, „topped" met angelsaksische streepjesdas en witte pochetrand. Hij werd vorig jaar op Taiwan (Chinees nationalistisch Formosa en gevoelig voor een „staande start") uitgeroepen als „snelste Europese zakenman". Het kan hem niet snel genoeg gaan. Eind 1981 denkt Steenbergen 800 werknemers in dienst te hebben, vandaag zijn het er ongeveer 550, vanwie 70 in Vsdkenburg, op hoogtijdagen uit te breiden met parttimers. Tegen die tijd ook zal de omzet wellicht het miljard gulden gaan benaderen. Voorlopig mikt Steenbergen op 40 zaken en daarna gaat de frekwentie over op één nieuwe vestiging per maand, op weg naar de 80 verkooppunten. Kwantum Hallen in alle grote steden van het land, en daar komt nog meer bij. Allemaal inspelend „op de behoeften en de koopkracht van mensen met een smalle beurs, door scherpe prijsstelling en uitschakeling van de, soms ook erg kwetsbare en met faillissementen bedreigde, tussenhandel. Overigens moet het u duidelijk zijn, dat ik dan wel de kapitein ben, maar ik beschik over een stel erg goede stuurlui, want alléén doe ik het bepaald niet Daarom wilde Joop eigenlijk ook niet graag in z'n dooie eentje op de foto, zei-ie Uiteraard bedient Joop Steenbergen zich van een ijzeren vuistregel, en daarbinnen bewegen zich losgeslagen kortingen, variërend van 30 tot 50 procent. Rolletjes behang van een gulden of eenvijfennegentig. Idioot gewoon, „maar toch pak ik vrijwel alle Jan Modalen met die vuistregel.." Met de Modalen komen ook de beter betaalde groepen Joops heilige hallen binnenstappen en dat is mooi meegenomen. Daar kan Kwantum in Valkenburg op ca. 5000 vierkante meter verkoopruimte tegenaan gaan, met niet alleen behang en gordijnstoffen, maar ook met woninginrichtings toestanden, rolgordijnen, duizenden verlichtingsartikelen, auto- accessoires, gereedschappen, sanitair, elektrische en elektronische apparaten, speelgoed, doe-het-zelf- artikelen, voor het eerst ook elpees en bandjes. Alles „binnen het kader van een doordachte verkoopfilosofie". Steenbergen, tot in de vingertoppen geladen met commerciële gevoeligheden: „Wij verkopen bijvoorbeeld lichtspotjes voor minder dan 3 gulden. We draaien er de hand niet voor om, in één keer een voorraad van 150.000 stuks in te kopen. We zijn toonaangevend op spotjesgebied. Enorm groot inkopen, over de hele wereld. We hebben overal kantoren, en niet alleen in Duitsland, Hongkong en op Taiwan. O nee. We zijn bij de tijd, houden de vinger aan de pols en spelen volledig in op de markt". En nog meer van die dingen. Van de 21 miljoen rollen behang die in ons land jaarlijks op de muren worden geplakt, komen ongeveer 8 miljoen bij de Kwantum Hallen vandaan. Dat is ruim 30 procent en Steenbergen ziet dat kwantum zich in de komende twee jaar uitbreiden tot 50 procent. Een vette kluif die hij zich niet zal laten ontgaan. Tijd- en kostenbesparingen, dat is het terrein waarop Steenbergen rangeert en manoeuvreert, vanuit zijn Amsterdamse reuzenmagazijn van 42.000 m2. Kwantum, dat is de hoeveelheid waarmee rappe Joop de vol Modalen zittende markt overstroomt. Auto-radio's ad 25 gulden; ook zo'n gretige prooi voor de zuigkracht van de gemiddelde portemonnee. Steenbergen: „Het is werkelijk te doen, de ervaring heeft het me geleerd. Ik houd er alleen een paar simpele commerciële principes op na en daarmee kraak je alles. Onze omzet op het ogenblik is nu al uitgelopen tot 400 miljoen gulden". Omzet en opeenhoping; volgooien de hele hap. En dan de werkgelegenheid die Kwantum biedt. De Leidse regio lijkt ervan te profiteren, want Steenbergen geeft voor de bezetting van „Valkenburg" de voorkeur aan mensen „uit de buurt". „We komen zelfs medewerkers te kort; steeds zijn er vacatures. Frisse, pientere jongens kunnen hier iets bereiken, bedrijfsleider worden bijvoorbeeld. Naar diploma's vragen wij niet. Ideaal werkmilieu. Het is nu de Leidse omgeving geworden. Eigenlijk doet dat er niet zoveel toe. We prikken op de landkaart en waar een goed pand voorhanden is gaan we zitten en trekken binnen een straal van 25 kilometer de klanten naar ons toe. Een keer binnen en de mensen komen terug. Interesseert me geen barst hoeveel auto's op de Jopie Steenbergen, Amsterdamse volksjongen die het -naar eigen zeggen - helemaal maakt. Voorschoterweg passeren (overigens is er volop ruimte met 320 parkeerplaatsen, op een kersvers aangelegd terrein hier). We hebben vestigingen die nog veel meer „achteraf" liggen. Maakt niets uit. Het is de zuigende werking. De te maken benzinekosten worden ruimschoots vergoed door die krankzinnige kortingen van ons". Geslepen grootgrutters alom in opmars, in detaillistisch opzicht alles en iedereen verpletterend. Het lijkt erop, hier en daar. Het is hard tegen hard, en wje niet zoveel risicodragend lef heeft en nog meer andere middelen moet ontberen, gaat eronder door. Dat is de uitgekookte wet van leven en overleven. Dat is het bestel, velen links en rechts om de oren slaand. Verwachtingen rond het bezoekersaantal van Kwantum, Valkenburg: „rond de 20.000 bezoekers per week..." Steenbergen is daar niet bang voor, hij heeft van alles ingecalculeerd. Kamerbreed ook. Zijn voorganger in het complex aan de Voorschoterweg, Home Center, heeft 't er maar een paar jaar uitgehouden. „Ik zou het niet weten", zegt Joop Steenbergen, „maar wij zijn Home Center niet". Vanmiddag is de zaak officieel met fanfares en ander, zelfs cabaretesk, feestgedruis geopend. Het was opnieuw burgemeester Van 't Wout die het nog maar weer eens probeerde en in dezelfde geestdrift losbarstte als waarmee hij destijds meubelkolos Home Center binnen zijn gemeentelijke grenzen verwelkomde. Deze keer is de toekomstverwachting mede gebaseerd op uitgebalanceerde behangrolletjes voor een prik. En dan al die andere lokkertjes binnen Valkenburgs grootste verkoopcentrum, dat hard op weg is een volledig warenhuis te worden en binnen een straal van pakweg 25 kilometer furore moet gaan maken. begrafenis was indrukwekkend. LEIDEN Schoolhoofden van de Lidwina- school en de Montessorischool, de directeur van het Lidwinahuis en van het bejaarden centrum Lorentzhof, de secretaris van het bestuur kinderdagverblijf Peuterpalet en een bewoner van de Zoeterwoudse Singel hebben er bij de gemeenteraad op aange drongen maatregelen te treffen op het kruis punt Lammenschansweg/Zoeterwoudse Sin gel die voor een veiliger situatie moeten zor gen. Het oversteken vin de Lammenschansweg ie een gevaarlijke opgave. Al eerder, op 8 oktober van het afgelopen jaar werd door de verschillende vertegenwoordigers en de gemeente over de gevaarlijke situatie op het kruispunt gesproken. Tot nu toe bleven echter maatregelen uit. De briefschrijvers vin den de toestand op het kruispunt echter niet langer te tolereren en vinden dat de gemeente nu toch snel iets aan de veiligheid moet doen. In de brief wordt gesteld dat de oversteekplaats veel gebruikt wordt door kleuters, schoolkinde ren en bejaarden. Dat de Lammenschansweg een invals- uitvalsweg is, waarover een conti nue verkeersstroom gaat en waar het tijdens de spitsuren erg druk is. Tevens zou er over het algemeen harder worden gereden dan de toege stane 50 kilometer per uur en ook zou het kruispunt voor automobilisten erg onoverzich telijk zijn, waardoor ook onvoldoende zicht op de oversteekplaatsen zou ziin. Het verkeer dat van de Zoeterwoudse Singel komt en de Lam menschansweg op wil rijden moet bijvoorbeeld letten op de van links komende automoblisten en fietsers en is dan nauwelijks in staat om op de overstekende voetgangers aan de rechter hand te letten. De overstekende kinderen en bejaardén kunnen ook geen gebruik maken van andere oversteekoplaatsen dan die op het kruispunt, omdat die er gewoon niet zijn. De si tuatie is nu vaak zo dat voetgangers voortdu rend alle kanten en ook achterom moeten kij- kea>naar de auto's die hen op de oversteek plaats voorbij vliegen. r P.H. Schouten woensdagavond het nstcentrum van Lei centrum waar kunst- te koop zijn tegen re izen is gevestigd aan Mare 37 in Leiden en Het Is de bedoeling van het kunstcentrum om kunst te in troduceren in brede lagen van de bevolking. Daarom blijven de prijzen, die voor de kunst werken betaald moeten wor den, aan de lage kant. Voorlo pig hangen er wat schilderijen van Peter de Ru, etsen van Ro ger Busshot. keramiek van Peet Heemskerk en Marjan Monteba en sieraden van Lies Stork. De prijzen van de wer ken zullen over het algemeen niet boven de 500 gulden ko men. Dat Is althans de stellige bedoeling van Hans van Klin ken (27) student van professie en exploitant van hét kuns tcentrum vooral als hobby! V

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5