PVD A-af deling Alkemade Leimuiden vraagt om evenwichtiger bouwbeleid Provincie Zuid-Holland wil actief energiebesparingsbeleid starten V akantiekinderweek in Leimuiden Lijkermolens tweehonderd jaar m de Hip Hanepoelcub voor Theo v.d. Veer Bedrijfs- voetbal kampioen Hazerswoude 9 -wrm l anno 1980 REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MEI 1980 PA r "WONINGTOEWIJZING IN LEIMUIDEN IS NOG FEODAAL GEREGELD" ALKEMADE-LEIMUIDEN De Partij van de Arbeid, afdeling Alkemade/Leimuiden, streeft naar een evenwichtiger bouwbeleid in de regio. Dit schrijft zij in een brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Zij wij zen er op dat er zich grote verschillen voordoen in het huisvestingsbeleid van de verschillende gemeenten in het plassengebied. Als voorbeeld noemt de PvdA een aanstaand echt paar dat in Leimuiden-Rijnsaterwoude bij 21-jarige leeftijd al in aanmerking komt voor een woning, maar in de gemeente Alkemade moet wachten tot 26 iaar om dezelfde woning te krijgen. "Wij zouden er bij u op aan willen dringen om ten behoeve van een enigermate gekoördineerd woningbeleid te streven naar een evenwichtiger bouwbeleid in deze regio om dergelijke grote verschillen in het plassengebied tus- men", aldus de PvdA. De rest van de brief gaat voornamelijk in op de ma nier van woningtoewijzing. De woningtoewijzing in Alkemade, middels een woonruimteadviescommissie, verloopt bevredigend volgens de PvdA. Dit is echter volgens hen niet het geval in Leimuiden. „De wo ningtoewijzing in Leimuiden is nog steeds feodaal geregeld. De wethouder woningtoewijzing bepaalt persoonlijk de urgentie van de aanvragers, waarna B en W toewijst De gehele procedure is "in verband met de belangen van de betrokkenen" geheim. Ook voor leden van de raad. Berichtgeving achteraf ach ten B en W tot nu toe ongewenst. Maar ook betrok kenen zelf kunnen moeilijk inzicht krijgen in de prioriteit van hun geval. Regelmatig wordt onze af deling geconfronteerd met ernstige klachten over onredelijke toewijzing, maar ook over onbehoorlijke en onzorgvuldige behandeling van de woningzoe kenden. Dit heeft nadrukkelijk geen betrekking op de werkzaamheden van de ambtenaren. Conclude rend kunnen wij stellen dat de inwoners van Lei muiden voor hun huisvesting al zo'n tien jaar lang nagenoeg geheel afhankelijk zijn van één wethouder. Iedere poging om de woningtoewijzing in Leimuiden op een democratische wiize buiten het politieke en persoonlijke spanningsveld te brengen, lijdt tot nu toe schipbreuk. Het merendeel van de gemeenteraad heeft geen behoefte aan een democratische contro leerbare opzet van de woningtoewijzing. Dit wordt geargumenteerd met het feit dat men zelf nooit dachten uit de eigen achterban hoort", aldus de PvdA-brief aan Gedeputeerde Staten. De Leimui- dense praktijk werd verder aan de kaak gesteld met illustratieve voorbeelden van gedupeerde woning zoekenden. MET NOTA „ENERGIEBESPARING; PROVINCIE EEN ZORG" ALS BASIS LEIDEN „Energiebesparing; de Provincie een zorg". Onder die lu diek bedoelde titel hebben Provin ciale Staten van Zuid-Holland een nota van Gedeputeerde Staten aan vaard, waarin een aantal mogelijk heden tot energiebesparing is opge somd. De nota is bedoeld als begin van een actief energiebesparingsbe leid van de Provincie en ment daar voor als basis. Tegelijk met het uit brengen van deze nota wordt begon nen met de oprichting van een Pro vinciaal Bureau Energiebesparing, dat als taak krijgt „het bevorderen van energiebesparing in de meest ruime zin." Hoewel dat allemaal be hoorlijk positief klinkt, maakt de Provincie aan het eind van de nota wel de kanttekening dat haar in vloed om werkelijk iets te doen op energiegebied zeer beperkt is. In de nota worden bijna alle bestaande mogelijkheden tot energiebesparing op gesomd, van betere isolatie tot aan zon- ne-energie. Daarbij vertelt de Provin cie iedere keer wat zijzelf in haar ge bied daarmee kan beginnen. Opvallend is, dat van de dertien hoofd stukken in het rapport er één gewijd is aan datgene wat de Provincie zelf aan energiebesparing doet, vooral in het Provinciehuis. Dat is dan onder meer. zuiniger met licht, verwarming en air conditioning; beperken van de verga deringen in de avond; motivering van het personeel en het aanstellen van een energiecoördinator, die waakt over het energieverbruik in de ambtelijke bure len. Energiebesparing in particuliere huizen 'en gebouwen, is iets waar de Provincie weinig of geen invloed op heeft. Daar om denkt zij wat dat betreft alleen maar aan het geven van voorlichting op plaatselijk niveau. Onderdeel daar van is het beschikbaar stellen aan de gemeenten van een zogenaamde ener gieconsulent, die de gemeente met raad en daad terzijde staat. Alternatieven Aardig onderdeel van de nota is de op somming van een aantal „alternatieve" energiebronnen. Daaruit blijkt dat de Provincie toepassing van dergelijke bronnen wel degelijk serieus neemt. Er is bijvoorbeeld al een aantal woningen in Zuid-Holland dat, hoewel experi menteel, zonne-energie heeft. Onder meer in Zoetermeer staan vier huizen met zonneverwarming. De Provincie wil jn de toekomst bijeenkomsten gaan organiseren, waarin de ervaringen met zonne-energie aan de gemeenten wor den gepresenteerd. ai veie jaren geleden werd de gedachte geopperd om vanuit het Rijnmondgebied Ook stadsverwarming krijgt veel aan een zogenaamde warmteleiding te leggen naar het Westland om de afvalwarmte te dacht in de nota. Bij stadsverwarming benutten In de glastuinbouw. wordt zoals bekend de warmte, die bij industriële processen vrijkomt, ge bruikt voor verwarming van woonhui zen. In Zuid-Holland experimenteren momenteel vijf gemeenten met stads verwarming, waaronder Zoetermeer. Den Haag en Rotterdam hebben reeds ■stadsverwarming. In dit verband wijst de Provincie er ook op dat reeds voor de oliecrisis in 1973 de gedachte is ge opperd om een „warmte-leiding" te leggen vanaf het Rijnmondgebied naar het Westland, waarbij afvalwarmte van de industrieën benut wordt om kassen, te verwarmen. Daarmee kan een enor me energiebesparing bereikt worden. De hoge kosten van aanleg en exploita tie staan echter (nog) in geen verhou ding tot de prijzen, die tuinders mo menteel voor hun energie betalen. Maar dat dit idee opnieuw in deze nota staat, wiist erop dat de Provincie deze mogelijkheid blijkbaar nog steeds ziet zitten. Energiebesparing in land- en tuinbouw is voor Zuid-Holland sowieso een be langrijk onderwerp. Het energiever bruik in de land- en tuinbouw bedraagt ongeveer zes procent van de totale jaar lijkse energieconsumptie in Nederland. „Energiebesparing is een levensvoor waarde voor deze specifiek Zuidhol landse bedrijfstak," stelt de nota. Er zijn reeds een paar mogelijkheden om tot besparing van het gasverbruik te komen. Met een rookgascondensor bij voorbeeld kan warmte teruggewonnen worden uit de rookgassen, die via de schoorsteen van de ketelinstallatie in de atmosfeer verdwijnen. Een andere mogelijkheid is om de rookgassen van de stookinstallatie in de kassen terug te voeren. Op die manier komt de in de rookgassen aanwezige warmte ook ten goede aan de kasverwarming. Boven dien gedijen veel gewassen prima als er veel koolzuurgas in de lucht zit en dat gas bevindt zich in die verbrandings gassen. Zaken die zich nog in een experimen teel stadium bevinden zijn de toepas sing van kassen met dubbel glas en „to- tal-energy"-installaties. Met een derge lijke installatie wordt niet alleen warm te maar ook elektriciteit opgewekt. Door die dubbele functie wordt een zeer hoog rendement bereikt. Een der gelijke installatie is echter nog tame.lijk duur. Ook op verkeersgebied wenst de Pro vincie een en ander te doen aan ener giebesparing, voornamelijk door beper king van de straatverlichting en het in stellen, waar mogelijk, van „groene golven." Tot slot van de uitgebreide nota wordt duidelijk gemaakt dat men slechts op bescheiden wijze invloed kan uitoefe nen op het verbruik van energie en dat een Provinciaal Bureau Energiebespa ring in beginsel slechts klein van om vang kan zijn. RIJPWETERING De negende Hanepoelloop, gisteren ge organiseerd door de Ripse gymvereniging „Harambee" en de Leidse atletiekvereniging „De Bataven" is, wat de wed strijdloop betreft, grandioos suksesvol geweest. Harambee- voorzitter G. Koek was uitermate tevreden, want begun stigd door fraai zonnig weer, gingen om 11 uur zo'n 400 deel nemers van start vanaf het sportkomplex Hertogspark. Dat was maar liefst ruim eens zoveel als vorig jaar. De massale start van de deelnemers, in leeftijd sterk variërend, voor het af te leggen landelijke parcours met goede loopwegen, was een prachtig en indrukwekkend schouwspel en men was vol lof over de uitstekende organisatie. Winnaar bij de heren en veteranen, die 10 km. moesten afleggen, werd Theo v.d. Veer uit Noordwijkerhout, die daardoor dit jaar in het bezit kwam van ,de grote Hanepoelcup. Zoals gewoonlijk was deze en waren ook alle andere prijzen beschikbaar gesteld door petit-restaurant „De Hanepoel" uit Abbenes. De totale uitslag van de wedstrijdloop was: heren (10 km.) 1. Theo v.d. Veer, Noordwijkerhout, in 33 min. 28 sec.; 2. G. Tas; 3. A. Tol, Alphen a/d Rijn. Veteranen (10 km.). 1. P. v.d. Lek, Leidschendam, 35 min. 30; 20. Th. v. Wetten, Noordwijkerhout; 3. P. Kruit, Leiden. Dames (5 km.) 1. Karin v.d. Berg, Rijpwete- ring in 21 min. 13; 2. Magdalene v. Rijn, Zoetrwoude; 3. Ellen v. Dam, Leiden. Jongens tot 15 jaar (5 km.) 1. Luuk Jansen, Hoog- made in 19 min.; 2. Marco v. Buren, Maassluis; 4. Nico Kerkvliet, R. A. Veen. Meisjes tot 15 jaar (5 km.) 1. Cathy v. Loon, Leiden in 22 min. 04; 2. Manon Bijtjes, A'dam; 3. Rubina Jansen, Hoog- made. Teleurgesteld was men over de deelname aan de recreatieloop, die 's middag gehouden werd. Bijna 200 wandelaars minder dan vorig jaar deden hieraan mee. Het mooie weer en de schoolva kantie, die velen naar elders trokken, waren hier waarschijnlijk debet aan. De ongeveer 250 deelnemers echter kregen na het volbrengen van het 7 km. lange parcours een fraaie berinne- èingsmedaille uitgereikt. LEIMUIDEN Evenals an dere jaren zal ook dit jaar weer een vakantie-kinder- week worden georganiseerd voor de jeugd van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Bilder- dam. Dit festijn zal dinsdag 5 augustus beginnen en duren tot en met vrijdag 8 augustus. Het zal gehouden worden in en om gebouw ,,'t Span" te Leimuiden. Verwacht wordt dit jaar zo'n 600 kinderen per dag te ontvangen. Het programma zal bestaan uit verschillende doorlopende ak- tiviteiten, zoals bloemschik ken, handenarbeid, film kij ken, platen draaien en enkele attracties, zoals zwemwedstrijd (hiertoe is het nieuwe zwem bad één dag uitsluitend geo pend voor bezoekers van de vakantieweek), klompenbe- schilderen en demonstratie pottenbakken met de moge lijkheid dit zelf te proberen. Vakantie-kinderweek is vier jaar geleden door een tiental mensen, die allen ervaring in jeugdwerk hadden opgezet Motief van dit groepje was en is de jeugd die niet op vakan tie gaat op een leuke manier bezig te houden, zodat er van verveling tijdens de lange va kantie geen sprake hoeft te zijn. Naast deze vaste kern zijn er elk jaar veel mensen die graag willen meehelpen bij dit gebeuren. Het voordeel hier van is dat deze medewerkers elk weer voor nieuwe impul sen zorgen, zodat ideeën van de vaste kern niet vastroesten. Een aktiviteit die wegens groot succes elk jaar terug komt is het timmeren in t houtdorp. De kinderen kun nen hier met hout, hamer, TWEE UNIEKE TWAAIFKANTEJÏS LANGS DE KLEIP RIJPWETERING De Lij- ders van het grootste gedeelte was toch al te raar. D^r kermolens, twee unieke van de Veenderpolder onder inbreng was echter jy 'twaalfkanters' aan de Poel- Alkemade", werd het gebied metsel-meesters. Zij g, dijk, bestaan tweehonderd dat nu de "Drooggemaakte digde dat het metselyfe jaar. De eerste steen voor de Veender en Lijkerpolder" om- de ronde molens ninU Lijkermolen I, aan de Poel- vat, uitgeveend. Het droog te "dicht" kon worden giL dijk 8, is gelegd op 18 mei maken terrein had een opper- als van kantige molk 1780 door Livinis Haeck, een vlakte van 683 morgen en 262 hebben gelijk gehad [r zoon van de toenmalige roeden (ongeveer 400 hectare) bouwwerken staan U schout. Dé Lijkermolen II en zou ingesloten worden door steeds en wel op een stamt eveneens uit die tijd. een ringdijk. De droogmaking santé wijze als zijn ze h Ruim één jaar hadden de werd in 1786 voltooid", aldus opgeleverd. bouwers nodig om de ge- de Molenstichting. nieuze gevaarten in elkaar De twee zijn zogenaamde ste- De muren van de mop; 'te zetten. Twee prachtige nenvijzelmolens en hebben ben bij de fundering efi poldermolens die enig in zeer ruime afmetingen. Voor van ruim een meter.|r hun soort zijn in Nederland, de molen-insiders moet de ca- wel nodig ook als jej( De Rijnlandse Molenstich- pariteit van deze molens als wat voor kracht er op ft ting verkondigt dan ook met muziek in de oren klinken: len komt te staan", alfa trots het twee eeuwen-feest. Een 'vlucht' van 28 meter, een van der Pouw-Kraaja zaterdag dus, van de 'twaalf- 'ende' van 80 en om de cijfer- van de molenaar vanir kanters'. De Rippers en ove- reeks te completeren 30 kub molen I. Bij de kap 1 rige belangstellenden kun- water per minuut. Geen klein- muur nog een dikte vb nen dan genieten van de met tje dus. Vraagt men een kind zestig centimeter. Hetr talloze veelkleurige vlagge- om een molen te tekenen dan wekkende radarwerk) tjes opgetuigde wieken en zal de bedoeling van de teke- (van hout, wordt nog als het zonnetje morgen ook ning toch immer zijn dat de 'tig in werking gezet. 1 meewerkt een zonovergoten molen rond is.'Een molen, ge- schil tussen het poll polderland omringt met zil- hoekt met twaalf zijden, zou en het boezemwater I verschittering van de Klei- toch vreemd overkomen. Het veer vier meter en datF poel en de Koppoel; twee Hoogheemraadschap van Rijn- zo te blijven. Reden \t meren die regelmatig door land had ook moeite met deze lenaar Van der Pou| de molens worden 'gevuld'. afwijkende vorm voor polder- om het peil van het pd molens De molens zijn inder- ter nauwkeurig in de De molens zijn daar natuurlijk tijd gebouwd in strijd met de houden. Zoals gezegd niet voor niets neergezet, door het Hoogheemraadschap ,de enige twee stenenl "Krachtens octrooi van hoog- goedgekeurde plannen voor de kantige poldermolens j heemraden van Rijnland van 5 bouw van twee ronde molens, moet Nederland zuinig mei 1744, verleend aan De Gecommiteerden moesten Zowel in historisch alsl "Schout en Principaalste Inge- op het matje komen van het schappelijk opzicht eei landen van de Leyker, mitsga- Hoogheemraadschap want dit typisch Nederland. spijkers en verf een hut in el kaar zetten. Deze hut wordt donderdagavond gekeurd door de miniburgemeester van de jeugdweek. (Dit jaar is dit Gijs- bert Stigter uit Leimuiden) waarna de „bewoners" hier de nacht in kunnen doorbrengen. Voor het slapen gaan wordt de kinderen een spannend ver haal verteld, waarbij lichtbeel den worden geprojecteerd. Om ook de ouders bij deze kinderweek te betrekken wordt er woensdagavond een zeskamp gehouden. Inwoners van Leimuiden, Rijnsaterwou de en Bilderdam kunnen zich hiervoor opgeven bij Hans Schrijvers, tel. nr. 01721-8291 of bij Rob Royé, tel. nr. 01721- 8657. Om woensdagavond met sterke groepen te kunnen spe len zal er deze maand al een voorselectie worden gehouden. HAZERSWOUDE Tweeënt wintig teams dingen op de za terdagen 24 en 31 mei naar de titel „Bedrijfsvoetbalkam pioen van Hazerswoude anno 1980". De grote finale en de wedstrijd om de derde plaats worden gespeeld op dinsdaga vond 3 juni. Alle wedstrijden worden gespeeld op de terrei nen van Hazerswoudse Boys. Op 24 en 31 mei beginnen de wedstrijden, die op drie velden worden afgewerkt, om 9.30 uur. De dagfinales vangen in beide gevallen om 16.00 uur aan. Behalve dat het kam pioenschap voor bedrijfsteams inzet van het toernooi is, wordt er ook gestreden om de zogenaamde pingelcup. 'Bots' In Midas De popgroep 'Bots' treedt aan staande zaterdag op in het jongerencentrum Midas in Alp hen aan den Rijn. Het optre den van Bots, één van de wei nige groepen die 'slechts' Ne derlandstalig repertolr ten ge-, hore brengt, begint om negen uur 's avonds. De groep heeft al drie elpee's met succes op de markt gebracht. - NIEUWKOOP li werking met de Bojl span Actie (BOA) or* de PVD A-afdeling L koop, Nieuw veen en ff ven een informatieav| Zuid-Afrika en de l op dinsdag 20 mei in terij" aan de Dorp' bijeenkomst uur en de toegang i wordt onder meer matieve film vertoonl De unieke twaaifkantige' lijkerpolder I langs de Poeldijk In Rijpwetering

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4