Horeca legt Leiden morgenavond droog VdA vindt kraaknota an politie vaag Stichting tekent beroep aan tegen nieuwbouw C&A Boeiende solo van Peter Bos WE ACTIE EMEENTERAAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MEI 1980 PAGINA 3 IEN Vrijwel alle Leidse hore- dernemers hebben deze week S emtnig besloten morgenavond «cafés, bars en dancings in de stad 'te openen. Dit uit protest tegen lioreca-beleid van de gemeente- De raad is namelijk niet bereid i»iat te geven aan het plan van de [j memers om hun zaken op vrij en zaterdag een uur langer (tot chts drie uur) open te houden. De se horeca probeert al zeven jaar de gemeenteraad van de nood- hiervan te doordringen. De hore- xwacht met de actie een behoor- lijke financiële veer te zullen laten. Het komt de circa 65 actievoerende be drijven zaterdag op een omzetverlies van in totaal circa een ton te staan. Ongeveer 7.000 klanten zullen dan een gesloten deur aantreffen. Het bericht, clat de horeca actie onderneemt is uitgelekt, nadat personeel woensdagavond hier van op de hoogte werd gesteld. Ook bij een aantal klanten is een en ander al ter ore geko men, terwijl de actie bedoeld was tot zater- avond geheim te blijven. De ondernemers na melijk wilden door hun klanten 's avonds met gesloten deuren te confronteren duidelijk laten blijken dat het hen ernst is te blijven ageren te gen het strakke beleid van de gemeenteraad. Uit een verleden jaar onder het cafépubliek ge houden enquete is de ondernemers gebleken, dat vrijwel iedereen voorstander is van een verruiming van de huidige sluitingstijd (twee uur) op vrijdag en zaterdag. Juist van die laat ste uurtjes moeten de cafés, bars en dancings in Leiden het hebben. Met name de steeds later uitgezonden televisieprogramma's blijkt de po tentiële klantenkring van de horeca-bedrijven de laatste jaren behoorlijk uitgedund te hebben. Ook ondervinden de cafés en andere uitgaans gelegenheden veel concurrentie van ondermeer studentensociëteiten, die wel gerechtigd zijn hun deuren voor een select publiek tot diep in de nacht geopend te houden. Dit laatste wordt door de horeca ervaren als pertinente „discri minatie." „Algenoeg gepraat De PvdA heeft woensdagavond aan het eind van haar fractievergadering de wens van Horeca Nederland, afdeling Leiden, om in ieder geval bij wijze van proef een ver ruiming van de sluitingstijd gedurende de zomerperiode te realiseren afgewezen. De fractie verwees dit voorstel linea recta naar de prullenmand, omdat men vond, dat de kwestie rond de sluitingstijden in het recent verleden al uitvoerig in de gemeenteraad aan de orde is gekomen. estant igs t politie *|)EN Tussen twee ten en drie bewoners "Öe Javastraat is het gis- ond tot een handge- r( gekomen. Rond half 3i lf hielden de agenten vfan de drie, een 17-jarige fietser op de hoek van avastraat en de Drift- aan, nadat was gecon- erd dat de jongeman di- verkeersovertredingen jemaakt. ngen verzette zich heftig zijn aanhouding. Zijn er, een 38-jarige Leidse, i weldra op het kabaal 1 aar zoon maakte af, en de agenten met een meta- linstoel te lijf. Zij werd bij verzet geholpen door een familielid, een 19-jarige maar, die een van de ten met een bromfiets- het gezicht sloeg. De agent liep een lichte her- ta/dding op en de andere aan de rechter knie ver- I. De moeder is in de loop de nacht na verhoor op •litiebureau heengezon- Ketelhuis 'Overdekte' uitgebrand Een felle uit slaande brand heeft woensdag middag het voormalige ketelhuis van het zwembad ,,De Over dekte" aan de Oude Vest in de as gelegd. De brand is ver moedelijk aangestoken. Het ketelhuis stond op de nominatie om gesloopt te worden. Enkele buurt bewoners echter beij verden zich om het pand voor de buurt te be houden. Er was een dis cussie gaan de over de vraag of het ketelhuls, op de lijst van monumenten zou kunnen worden ge plaatst. )EN De PvdA-fractie zeiden vind de medio 1 verschenen kraakno- n de politie, onder de ti- «Het bezetten van wo rn of lokalen," in de te opzichten nogal De begripsbepalingen, t politie in de nota ban- i bieden volgens de l weinig houvast voor vallen, waarin de poli- 1 dan niet zou moeten eden. Wel is de nota nut- als discussiestuk. Van dat de fractie er als zo» f gebruik van wil ma- Binnenkort hoopt de op grond van eigen materiaal met nieuwe in zichten of verbeteringen op de proppen te komen, die nuttig zouden kunnen zijn als aanvulling op de nota. De PvdA zit in haar maag met de in de nota vrij vaag gefor muleerde definities als „leeg stand", „heterdaad" en „feite lijk gebruik." Er wordt in het werkstuk een tendens be speurt, die de positie van de krakers niet helemaal recht doet. „De nota denkt te veel in de richting, dat kraken onjuist is", aldus mevrouw J. Hes tij dens de fractievergadering van de PvdA woensdagavond. Loco-burgemeester C. Waal noemde het een trieste zaak, dat er van de kant van het O- penbaar Ministerie nog altijd geen duidelijke richtlijnen voor de politie zijn gegeven. Het afkraken van de nota - een poging van de politie om in de chaos op eigen houtje wat orde te scheppen - heeft volgens Waal geen enkele zin. „We moeten de politie vooral niet in de kou laten staan en daarom voorlopig voortgaan met naar eigen ideeën te expe rimenteren. Belangrijk is, dat op korte termiin de leegstands- wet er komt Aldus de heer Waal. uders op dialing' ar Den Haag )EN Een kleine dele- i van de Leidse onder- voorziening „Ouders op aling" heeft woensdag t voorzitter van de vas- amercommissie in Den de heer D. van Ooijen, eit voor voortzetting haar werk. i is aangekondigd, dat man tellende staf van oers op herhaling" vanwe- verheidsbezuinigingen per gustus ontslagen zal wor- Het onderwijsproject hierdoor op losse schroe- te staan. Namens de cur- 1 waren 's morgens aan- 6 mevrouw Arnoldus, na- s de staf en medewerkers rouw Guillen, Miijam Is- "s-Kerrevers en Chris top. elrijdster gewond (DEN Een 64-jarige fce wielrijdster is gister- gen ernstig gewond ge- aan haar hoofd, nadat met haar fiets ten val I fekomen. wielrijdster reed over de 'lemmerweg in de richting II de Willem ae Zwijgerlaan. t hoogte van het pand Haar- tonerweg 57 loopt een kabel sr de weg. Deze dient om de tovan die langs de weg staat J tijdelijke bewoning, van ■wr te voorzien. LEIDEN De Stichting Breed Monumentencomité heeft bij de Leidse gemeen teraad beroep aangetekend tegen alle gemeentelijke vergunningen die nodig zijn voor de sloop van de be staande bebouwing en de nieuwbouw van een filiaal van C&A aan de Breestraat, de Ketelboetersteeg, de Lan- gebrug en het nog open ter rein daartussenin. Volgens de Stichting worden er als gevolg van de bouw plannen waardevolle, zeer wel restaureerbare en bruikbare historische panden gesloopt. „Er is sprake van vernietiging van arbeid en kapitaal geïn vesteerd in de bouw van woonhuizen en de aanleg van tuinen. Aan de woningvoor raad wordt een niet gering aantal wooneenheden onttrok ken. De historische rooilijn aan de Langebrug wordt ge wijzigd en en de binnenrooilii- nen worden overschreden", al dus de Stichting. De Stichting Breed Monumen tenzorg kan evenmin waarde ring opbrengen voor het nieuwbouwplan. „De voorge stelde architectuur is verre gaand zwak en onbenullig. Het historische beeld van de Lan gebrug wordt door een quasi- antieke gevel gefalsificeerd. Hoewel de voorgestelde gevel aan de Breestraat niet is ver beterd wijkt het plan in ande re gevels en in plattegrond aanzienlijk af van het plan waarvoor minister Van Doorn indertijd toestemming heeft verleend en dat vervolgens in beroep voor de Raad van State is behandeld. Het pand Ketel boetersteeg 5-5a is bijvoor beeld aan het plan toegevoegd, dat pand moet worden ge sloopt en wordt derhalve aan de woningvoorraad onttrok ken. Het college van b. en w. wekt als een soort rechtvaar diging van zijn beleid de sug gestie dat de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg het met dit plan eens zou zijn, het geen nergens uit blijkt. Uit een ambtsbericht van de Rijkscom missie is daarentegen gebleken dat Monumentenzorg de be dreigde panden wil handha ven en het op dat punt volle dig oneens is met de minister", aldus de Stichting Breed Mo numentencomité. Dodelijke ongeval op Gooimeerlaan De 9-Jarige Patrick van der Blom is woensdagmiddag rond vijf uur verongelukt. De jongen stak ter hoogte van de Bosro- de de Gooimeerlaan plotseling over. Een uit de richting van de Willem de Zwijgerlaan nade rende automobiliste, een 29- jarig Leidse, kon de jongen niet meer ontwijken. Het slachtoffer overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De automobiliste trachtte het ongeluk te voorkomen door scherp naar links te sturen. Hierdoor kwam zij via de mid denberm op de rijbaan voor tegenliggers terecht. Zij schoot vervolgens weer de midden berm in, waarna haar auto te gen een lantaarnpaal tot stil stand kwam. De auto werd ge heel vernield (foto). De vrouw liep geen verwondingen op. Kinderoptocht Morswijk Kinderen in de leeftijd van vier tot twaalf jaar hielden gisteren een optocht door de Morswijk. De optocht stond in het teken van het vijfjarig bestaan van het buurthuis aan de Topaaslaan. De majorettes 'De Juwelen' waren paraat om de optocht te begeleiden evenals een geluidswa gen, die er tevens voor zorgde, dat de majoret tes in de maat konden lopen. In het begin van de optocht maakten niet bijzonder veel verklede kinderen van de optocht deel uit. Een cowboy, een nar, een goochelaar en meer van dergelijke personen waren trouw vertegenwoordigd, maar toen de kleurrijke stoet even op weg was, sloten vele kinderen zich bij de optocht aan. Herbes tra tingen De dienst Gemeentewerken start maandag 19 met met de herbestrating van de Nonnensteeg. Het werk Is op genomen in hei herbestratlngsscbema van de gemeen te. De werkzaamheden nemen ongeveer drie weken in beslag. In die periode is er uiteraard geen autoverkeer In de steeg mogelijk. Ook wordt volgende week begon nen met de herbestrating van de Hugo de Vriesstraat ngrijkste verandering ten opzichte van de be staande toestand is versmalling van de trottoirs voor de aanleg van parkeerhavens. De werkzaamheden ne men naar verwachting acht weken in beslag. Opknapbeurt De bestrating van de Duinhof krijgt een opknapbeurt. Maandag 19 mei begint de dienst Gemeentewerken met het herstel van de bestrating. Alleen de slechte straatge deelten worden onder handen genomen. Het werk neemt een week in beslag. Daarna krijgt de Boshof eenzelfde op knapbeurt. Gedurende de werkzaamheden kan er niet worden geparkeerd in de hoven. Residentie Orkest Het Residentie Orkest concerteert maandag 19 mei on der leiding van Hans Vonk in de Stadsgehoorzaal. Her man van Gunsteren, hoogleraar aan de universiteit, treedt als solist op 'La creation du monde' van Mil- haud, bet pianoconcert nummer 27 van Mozart en 'De vuurvogel' van Stravinsky worden ten gehore ge bracht Het concert begint om kwart over acht Rome De stad Rome staat centraal in een lezing van dr A. van Heek dinsdag 20 mei in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45. De lezing over de geschiedenis van Rome met dia's begint om acht uur; de toegangsprijzen bedragen vijf en zeven gulden. Huisvrouwen De Nederlandse vereniging van huisvrouwen (NWH) houdt woensdag 21 mei weer een avond bijeenkomst in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde. De heer C.A. Kuyvenhoven uit Den Haag zal vanaf half negen spreken over Criminele opsporingstechniek". Donder dag 22 mei komt de burgerraadsvrouw mevrouw mr. J. Mons naar het verenigingsgebouw om te spreken over het functioneren van het instituut burgerraadslieden in Leiden. De bijeenkomst begint om kwart voor tien 's morgens. Donderdag 29 mei maakt de NWH een ex cursie naar Willemstad en de Deltawerken. Kinderfilms Tekenfilms en een hoofdfilm met de titel 'Voor de radio' worden vertoond tijdens het kinderprogramma van K&O woensdagmiddag 21 mei om half drie. De voorstelling wordt gehouden in de Kapelzaal aan de Oude Vest 45. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Bedplassen Kinderarts LM. Baldew van het Diaconessenbuis in Meppel promoveert donderdag 22 mei aan de Leidse Universiteit op een werkstuk over bedplassen. De arts constateert in het proefschrift, dat bedplassende kinde ren geen urologisch onderzoek behoeven te ondergaan als er verder geen afwijkingen van de urinewegen zijn te constateren. Deze conclusie komt voort uit het door de arts gepleegde onderzoek waaruit bleek, dat be dplassen als regel niet samengaat met afwijkingen in de lagere urinewegen. Inspraak De bewoners van Meerburg kunnen donderdag 22 mei hun zegje doen over de gemeentelijke plannen met betrekking tot het park op de voormalige grofvuilstort. De inspraak bijeenkomst wordt gehouden in clubhuis 'Klein Matilo' aan de Zaanstraat en begint om acht uur. Donderdag 29 mei is er een inspraakmarkt over het ontwerp-bestemmingsplan Roomburg ingericht in het clubhuis. Gemeenteambtenaren zijn op de markt aanwezig om alle vragen over de plannen te beantwoorden. Fietsdemonstratie De afdeling Leiden van de Echte Nederlandse Fiets Bond (ENFB) organiseert morgen een demonstratie in Leiden. Om 14.00 uur start vanaf het Schuttersveld een demonstratieve fietstocht Het demonstratieve peloton hoopt om 15.00 uur het terrein van het voormalige ma rinecomplex aan het Noordeinde 2a te bereiken. Om streeks die tijd zal daar namelijk een manifestatie worden gehouden. Op de manifestatie van de ENFB zal men in discussie kunnen treden met wethouder Waal van ruimtelijke ordening en verder zijn de mi lieuactiegroepen, de politieke partijen en de buurtco- mités met stands vertegenwoordigd. Hei geheel wordt omlijst met theater en muziek. Wolken In de Leidse Schouwburg wordt vanavond en morgen het toneelstuk „Wolken" van Michael Frain opgevoerd. Het stuk behandelt de lotgevallen van drie journalisten werk zaam bij concurrerende bladen die een rondreis maken over Cuba. Om ieder voor zich de beste verhalen te krijgen zitten ze elkaar behoorlijk dwars. In de hoofdrollen Jeroen Krabbé, Linda van Dijck en Rudy Falkenhagen. Aanvang op beide avonden 20.15 uur. Leiden Op het toneel staat een grote koel kast. Na enige tijd klimt er iemand uit, Doyd Sivers, inwoner van de planeet Alpha in het sterrebeeld Taurus. Hij is door zijn oom Albert naar de aarde gezonden met de opdracht daar orde op zaken te stellen. Doyd weet niet wat daarmee bedoeld kan zijn, en slaat dus aan het tellen, de bomen, het zand, het water, de harts lagen. Ondertussen vindt hij ook een paar din- ;en uit, omdat het hem zo uitkomt: de reuma, Ie identiteitscrisis, de kauwgum. De invloed die Doyd door zijn aanwezigheid gedurende al die eeuwen uitoefent is niet gering; naarmate de lijst ingrepen groeit, neemt ook net vermoeden toe dat Doyd niet alleen bezoeker is van de aar de, maar misschien wel de aarde en inwoners zelf. Peter Bos van het Wespetheater was Doyd Si- vers in een bijna twee uur durend soloprogram ma. Door zijn spel herschiep hij gisteravond het Lak in een intieme huiskamer, waarbij hij om zij? gasten bezig te houden voorspeelde hoe hij zijn verblijf op aarde ervoer, en met welke pro blemen hij te maken had. Ook liet hij enkele passages uit het leven des mensen zien, zoals verliefdheid, en leverde daar als buitenaards wezen kommentaar op. Zo kreeg het publiek een spiegel voorgehouden. Peter Bos liet fraai toneel zien. Hij dook met gemak van de ene scène in de andere, en ver wisselde even gemakkelijk van personage. Hij wist diverse dimensies te scheppen door de ma nier waarop hij in de ruimte stond. Geregeld creërde Peter Bos een zeer persoonlijke sfeer, en dacht het publiek een kijkje te krijgen in de acteur zelf. Het spel leek dan werkelijkheid te ug t< zijn Doyd Sivers personage. Zo kon meerdere keren een spanningsveld ontstaan tussen waar heid en fictie. De voorstelling was vaak verte derend en amusant en altijd boeiend. Jacqueline Mah:eu

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3