w fronzen Adelaar lelpt N uman IUITENL ANDERS HEERSEN IN ACHTUURSRACE itletes Vader en tan Heezik breken door Moser neemt te weinig afstand -v r f^r^r^ï irifrS'^ifiittniw^,! rrj" LEIDSH COURANT VRIJDAG 16 MEI 1980 PAGINA 21 ^EN Het was ten slotte toch weer Pe ndelaar die het gezicht van het Neder- Cjse judo nog enigzins redde. Op de eerste 'van de Europese kampioenschappen 1 m de Amsterdammer uit een als volle- yVerloren geachte positie voortreffelijk ten legde voor de vijfde keer in zijn [ère beslag op de bronzen medaille. Eer- tijdens dit toernooi was Henk Numan Vjgantische wijze afgegaan. De sensatie de wereldkampioenschappen 1979 in C.fe eindigde hij in het half zwaargewicht e derde plaats bleek mentaal niet genoeg en overleefde zelfs zijn poule Numan mag nu van Peter Adelaar I plaats innemen in de klasse alle ca te- In om alsnog een goede indruk te ma- firn Ess ink (tot 71 kg) heeft zich als ge- van een kuitblessure teruggetrokken. jrste twee te veroveren titels gingen naar pvjet-Unie en Frankrijk. Bij de zwaarge- ien was Alexei Tiurin een bijna niet te ne- nindernis, terwijl in de sterk bezette klasse Ie half zwaargewichten Jean Luc Rouger fete was. De Parijse judoleraar (31) werd ïens vorig jaar in Brussel bij de zwóórge- jen met goud bekroond. Het sjor- en sleur- de gebruikelijke strijdmethode in deze )rie was hem echter steeds meer gaan n, reden waarom hij besloot de nodige kilo's af te trainen. Met succes. Jean Luc Rou ger bleek ineens weer de judoka van weleer die met zijn prachtige techniek opnieuw een waar dig kampioen werd, een beetje geholpen door de scheidsrechter. Ook Peter Adelaar kreeg te maken met de soms wonderlijke opvattingen van de scheids rechters. Nadat de Amsterdammer via over winningen op De Medts (België) en Airo (Fin land) vlot door zijn poule was gewandeld, scha kelde hij ook Kovacevic uit. Een sterke rivaal, die tijdens de wereldkampioenschappen goed was voor brons. Een finaleplaats kwam binnen bereik voor Adelaar, maar hij verloor onver wacht van de Hongaar Varga, die ondanks een paar waarschuwingen tot winnaar werd ver klaard. Om voor brons in aanmerking te ko men moest Adelaar vervolgens de Tjsech Koe man verslaan. Gemakkelijk ging het niet. Zelfs moest hij zich uit een houdgreep bevrijden om een opgelopen achterstand (koka) met een wer kelijk goed uitgevoerde verwurging in een alles beslissende voorsprong om te zetten. Uitslagen halfzwaargewicht: 1 en Europees kampioen Jean Luc Rougé (Fra); 2. Lorenz (Odl); 3. Van der Walle (Bel) en Kharchiladze (Sov; 5. Radu (Roe); 6. Nicodin (Tsj.). Zwaargewicht: 1. en Europees kampioen: Tyo- rin (Sov); 2. Varga (Hon); 3. Adelaar (Ned) en Parisi (Fra); 5. Kokman (Tsj) en Airo (Fin). Peter Adelaar (Brons) in zijn duel met met de Hongaar Varga (zilver) die hij met een houdgreep overwon. f De Fransen Mare Fontan en Moineau hebben gisteren op het t van Assen de achtuursrace voor coureurs gewonnen. Zij legden 275 I af en bereikten een gemiddelde 1 van 131,167 kilometer per uur. ïsultaat van de wedstrijd geldt voor Wereldkampioenschap endurance. De Christian Leon ep Jean-Claude n, die 269 ronden voltooiden, ein- als tweede. Het duo Christian Hugu- "lristian Berthot, dat 264 ronden afleg- paakte het Franse succes compleet, i Nederlanders waren Henk Kiwit en Fred Coopman die met 251 ronden de tiende plaats bezetten. Van de vijftig aan de start verschenen com binaties reed slechts de helft de acht uur uit. Motorpech noopte een groot aantal deelne mers de strijd te staken. Bovendien gingen drie renners onderuit. De Brit Steve Elde- ridge moest voor onderzoek in een zieken huis in Assen worden opgenomen. De Ne derlander Pieter Blauwboer werd met een sleutelbeenfractuur naar het ziekenhuis vervoerd. Luis Pedrerol uit Spanje kwam er met lichte schouderkwetsuren goed af. Tienduizend toeschouwers omzoomden tij dens de races het circuit. Hra* Het Zwitserse zijspanduo Hanseuli Bach told en Hugo Jung is winnaar ge worden van de internationale motorcross in het Gelderse Lienden. Met drie man che-overwinningen toonde de Zwitserse combinatie zich onbetwist de sterkste op het uiterwaardencircuit aan de Rijn. De buitenlanders voerden in deze wedstrijd, die meetelde voor de Holland Cupserie, de boventoon. Het Oostenrijkse duo Bruno Schneider en Christoph Löngle finishte tweemaal als tweede, maar werd ook één maal uitgeschakeld. In het eindklassement legden de Britten Terry Good en Barry Wil liams beslag op de tweede plaats voor de Zwitsers Ernst Rtlgg en Karl Btlsser. De beste Nederlander was Jan Bakens, die met bakkenist Piet van Deutekom de vierde plaats bezette en de leiding in het algemeen Klassement voor de Holland Cup behield. Problemen over de startgeldvergoeding wa ren er de oorzaak van dat de toppers Tom van Heugten, Wil van der Laan en Cor den Biggelaar de motorcross in Lienden boycot ten. Het drietal zal ook op de laatste wed strijd voor de Holland Cup, op maandag 26 mei, in Zaltbommel verstek laten gaan. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Motorsport Bond (NMB) heeft bij de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) geprotesteerd tegen het startverbod dat bij de NMB aangeslo ten coureurs is opgelegd. De NMB heeft de KNMV telegrafisch ver zocht het startverbod voor de internationale wegraces in Tubbergen en Raalte op te hef fen. Gebeurt dat niet dan zal de NMB ge rechtelijke stappen ondernemen. De Nederlandse Motorsport Bond wil de sa menwerking met de KNMV voortzetten. E- venals de KNMV wil de NMB op korte ter mijn gaan praten met het ministerie van CRM over de veiligheid van stratencircuits. Zowe de KNMV als de NMB pleiten voor een eigen permanent circuit ,„.1 onze atletiekmedewer- 53 ker) i4>EN Het Nederland- Jmesatletiek zit weer in [ft Twee nationale re- t en een duidelijke in- rrpdzege op België (155- ^vormen hiervoor het be en! Het belangrijkste plus- >ndj van het treffen met was de doorbraak de talenten Els Vader rr^dine van Heezik. Els verbeterde op de 200 het acht jaar oude re- van Wilma van Gooi i, slechts negentiende ide boven de Olym- limiet. Edine van bleef met haar nieu- srspringrecord van 6.56 slechts vier centime- in de „Moskou"-grens jderd. I land heeft duidelijk re- ie genomen op de vorig [eleden nederlagen tegen Alleen op de 400, 1500 <400 meter en bij het ■pringen ieed de nationa- ogpeg een nederlaag. Op de meter ontbraken overi- alle toppers. e 100 meter waren de •te atleten wel aanwezig, 'ader liet hier al zien in Tm te verkeren. Ondanks sterke tegenwind jn de Zeeuwse atlete tot fHwinnende 11.65. Op de 200 ia/ff nam zij nog meer af- gfljl van de concurrentie, loibijna een seconde voor lig kwam zij na 23.09, een JÖw nationaal record, over •dstreep. 'e tijden werden er ook "in op de 400 meter. Tilly *f trok zich op dit num- a if goed. op aan Ann Michel osine Wallez. Ann Michel tnet 53.05 voor Tilly Ver die met 53.13 niet ver Edine van Heezik met haar recordaprong van 6.56 m. van het record van Trudy Ruth verwijderd bleef. Rosine Wallez liep 53.62. Zoals ver wacht ging de strijd op de 800 meter tussen Anne Marie van Nuffel en Elly van Hulst. De Belgische recordhoudster was Voorlopig nog te snel voor Elly van Hulst 2.07.8 tegen 2.08.8. Edine van Heezik hield op nieuw een goede herinnering over aan de Leidse kunststof- baan. Verleden jaar sprong zij bij de openingswedstrijden een nieuw record bij de juniores. Nu verbeterde zij in de ver- springbak het seniorenrecord. Zes keer overschreed zij de zes metergrens. Haar laatste po ging was de beste. Met 6.56 meter sprong zij niet geheel onverwacht drie centimeter verder dan Ciska Janssen vier jaar geleden. Daarvóór had zij op de 100 meter horden met 14.31 de tegenstandsters al op bijna een seconde gezet. Op de werpnummers bleven de records nog uit. Van Elly van Beusekom en Bea Wiarda worden dit jaar nog wel derge lijke prestaties verwacht. Bea Wiarda, die afgelopen zondag de discus nog gemakkelijk over de 57 meter wierp, kwam nu tot 55.86 meter, hetgeen wel ruim voldoende was voor de overwinning. Ook Elly van Beusekom nam op het num mer speerwerpen ruim afstand van de andere werpsters, maar haar 54.60 meter was nog niet voldoende voor een recordver betering. Overige uitslagen 400 meter horden Elly Fiere (N) 1.03.07; Janet Bosman (N) 1.03.08; ko gelstoten Brigitte de Leeuw (B) 14.27 meter; 1500 meter Christel Jennis (B) 4.27.6; 3000 meter Carla Beurskens (N) 9.30.9; Hoogspringen Anne- Marie Pira (B) en Chris Soete- wey (B) 1.81; 4x100 Neder land (Martha Derby, Tilly Verhoef, Els Vader en Elly Henzen) 45.7; België 45.8; 4x400 meter België 3.38.7; Ne derland (Lilian Mandema, Margreet Verbeek, Coby Kör- meling en Conny Vermazen) 3^43.6. GENUA De Italiaan Francesco Moser heeft gisteren de proloog van de ronde van Italië, een individuele tijdrit over 7.5 kilo meter, gewonnen. De Italiaanse kampioen legde het parkoers in de straten van Genua af in 9 minuten en 13 seconden. De Noorse tijdritspecialist Knut Kundsen eindigde met een achterstand van vier seconden als tweede. Moster zette zijn voornaamste concurrenten, de Fransman Bernard Hinault en Giuseppe Saron- ni, op achterstand. Hinault, die geen specialist is in de korte tijdritten, verloor echter slechts zes seconden en eindigde daarmee als derde. Saronni werd op achtien seconden vierde. Roy Schuiten bezette de gedeelde zevende plaats op 25 seconden. Uitslag proloog: 1. Francesco Moser (Ita.) 7.5 km. in 9 min. 13 sec.; 2. Knut Knudsen (Noo.) op 4 sec.; 3. Bernard Hinault (Fra.) op 6 sec.; 4. Giuseppe Saronni (Ita.) op 18 sec.; 5. Giovanni Battaglin (Ita.) op 22 sec.; 6. Tom Prim (Zwe.) op 24 sec.; 7. Gregor Braun (W.Dld.), Gibi Ba- ronchelli (Ita.) en Roy Schuiten (Ned.) allen op 25 sec.; 10. Claudio Torelli (Ita.) op 28 sec.; 15. Bert Scheunemann (Ned.) op 35 sec.; 37. Jan van Houwelingen op 48 sec.; 61. Adri van Hou- welingen op 58 sec. De Fransman Raymond Martin won de zesde klimmerstrofee. Martin legde het parkoers af in 3 uur 22 minuten en 12 seconden. Hij had een voorsprong van tien seconden op zijn landge noot Regis Ovion, die tweede werd. Joop Zoete melk, vorig jaar winnaar in Chanteloup, kwam ditmaal niet verder dan de elfde plaats met een achterstand van 3.01 op Martin, zijn vroegere ploeggenoot. Bert Oosterbosch van de formatie van Peter Post heeft gisteren de profronde van IJsselstein gewonnen. Oosterbosch legde de 100 kilometer af in 2 uur 10 minuten en 24 seconden. Hij ver sloeg in de eindsprint Johan van der Meer, die tweede werd. De grote animator Knetemann moest met materiaalpech afhaken. Herman Snoeyink heeft woensdagavond de Ronde van Tubbergen voor wieleramateurs ge wonnen. De coureur uit Denekamp legde de 80 kilometer af in 1 uur 59 minuten en 23 secon den. Gerrit Möhlmann uit Apeldoorn eindigde als tweede. Derde werd Arie Hassink uit Nee- de. Dries van Wijhe uit Oosterwolde kwam als vierde over de streep en Wim Albertsen uit Wierden werd vijfde. Francesco Moser op weg naar zijfi zege in de tijdrit Vier dames leiden in NK-dammen MIJDRECHT Na de ze vende ronde van het toer nooi om het Nederlands kampioenschap schaken voor dames in Mijdrecht hebben Hanneke van Parre- ren, Erika Belle, Carla Brui nenberg en Cochita Pluy mert met 15 punt de leiding. Hanneke van Parreren, die na zes ronden alleen de ran glijst aanvoerde, slaagde er woensdag niet in haar voor deel in de partij tegen Ma rian Stada in winst om te zetten. Uitslagen: Van Parreren— Stada 1/2—1/2; Bruinen berg—Van Eist 1—0; Pluy mert—Van Gent 1—0; Bel le—Vreeken 1—0; Vogel- Van der Giessen afgebroken; Landry-Mulder 1—0. Toch tegenstander voor Alex Blanchard ROTTERDAM Bet blijkt steeds moeilijker te worden voor Alex Blanchard een goede tegenstander te vin den. De Amsterdammer, die acht van zijn negen prof partijen ver voor de limiet besliste, staat maandag avond 19 mei in de Ton Men- ken-ijshal in Rotterdam te genover de Fransman Mi chel Chapter, die enkele ja ren geleden in de Maasstad tegen Stan van de Driessche bokste, in een gevecht over acht ronden in het midden gewicht. De hoofdpartij van de avond is de strijd om het Nederlands kampioenschap in het zwaar gewicht tussen titelhouder Hennie Thoonen (Eindhoven) en zijn Amsterdamse uitdager Rudi Lubbers. De rest van het programma: zwaarweltergewicht (10x3) Adrie Huussen (Utrecht) tegen Jim Richards (Curacao); Wel tergewicht (6x3) Cor Eversteijn (Rotterdam) tegen José Ribeiro (Brazilië); Lichtgewicht (4x3) Anton Verrips (Utrecht) tegen Fried- helm Manns (West-Duitsland); Zwaargewicht (4x3) Maik Krol (Oss) tegen Hans Michel (West-Duitsland). Neeleman best geklasseerde zeiler KIEL Hemelvaartsdag was bepaald niet de beste van de Nederlandse ceiltop tijdens de internationale kampioenschappen van West-Duitsland. De beste prestatie kwam op naam van Mark Neeleman bij de finnjollen. Hij werd zesde en behield daardoor zijn tweede plaats in het klasse ment. Over het algemeen werden de Olympische geselecteerden te ongeduldig tiidens de wind- flauwte, die de start vier uur ophield. Alleen Boudewijn Binkhorst, die met Kobus van de Berg de Olympische star boot bemant, kwamen de extra uren op het Oostzeewater goed uit. De pas van een zwaar ver keersongeluk herstelde Bink horst kon de tijd gebruiken om allerlei experimenten met zijn lekkende boot en niet optimaal functionerende mast door te voeren. De tweeling Erik en Sjoerd Vollebregt draaide de eerste vier dagen in Kiel wel regel matig, maar niet aan de top. De Warmonders eindigden achtereenvolgens 6-8-9-7, goed voor een achtste plaats. Het kampioenschap kunnen ze echter niet meer veroveren. Van der Smissen vierde BUENOS AIRES In de laatste ronde van het toer nooi om het wereldkam pioenschap driebanden heeft Christ van der Smissen met één carambole verschil ver loren van Yoshihara, de winnaar van de zilveren me* daille. Hierdoor dreigde de vierde plaats van de Nederlander nog in gevaar te komen. De West duitser Müller bracht echter opluchting door Martinez een onverwachte nederlaag toe te brengen. Zowel Van der Smis sen als Martinez veroverden 12 matchpunten, maar Van der Smissen had een beter al gemeen gemiddelde. Eindstand (resp. punten, hoog ste serie alg. gemiddelde): 1. Ceulemans 22 15 1.460 2. Yoshihara 18 13 1.214 3. Kobayashi 18 13 1.192 4. v.d. Smissen 12 14 1.083 5. Martinez 12 10 0.888 6. Doyharzabal 10 14 0.925 7. Legarde 10 9 0.881 8. Ash by 10 11 0.859 9. Müller 10 8 0.835 10. Fernandez 4 8 0.873 11. Simms 4 8 0.719 *2. Machek 0 6 0.521

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21