J&i krschaujjact feoeptoj) Ig^vereldtoi) Drukke dag voor Veluwse brandweer Onverbiddelijk nee tegen opheffing van loonmaatregel gamrna^ W WW/ Be officiële inhuldigingsmiinten. Ist-Duitsland niet naar Moskou Veel drukte op de wegen iestal dienst Direkt van 'sRijks Munt. (Bemant [dijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Jeur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) «ten: kwartaal 46,30; jaar 173,7,0; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 16 mei 1980, 70e jaargang no. 21657 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Familieserie Nieuwe tv.-serie „Het huis aan de bosrand" om 18.59 uur via Ned. II en om 20.27 uur „Kwistig met muziek". Op Ned. I om 19.23 uur „Op volle toeren" en om 20.30 uur „Onze ouwe". Om 22.05 uur „Tv-privé". Weinig verandering Vrij zonnig. Middagtempera- tuur omstreeks achttien gra den. Matige oostenwind. Zon op: 05.40, onder 21.29 uur. Hoogwater Schev. 05.25 en 18.05 uur, laagwater 01.29 en 13.54 uur. LANDSE SPORTBONDEN BESLISSEN MAANDAG DRF Tijdens i»en stemming zul- I sportbonden die Isloten bij het Ne- Slympisch Comité ■beslissen of ons ■neemt aan de Je Spelen in Mos- S bestuur van het laarover naar alle llijkheid geen ad- ingen. Tot nu toe is men het in het bestuur niet eens geworden over zo'n advies. En volgens NOC- voorzitter mr. Idenburg zal men dat ook wel niet wor den. In Düsseldorf, waar het Westduits Olympisch Comi té gisteren met 59 tegen 40 stemmen besloot niet naar de Spelen in Moskou te gaan, zei mr. Idenburg dat de algemene vergadering daarover „heel democra tisch" zal beslissen. „En ge zien de opstelling van de meerderheid van de bij het NOC aangesloten sportbon den tot nu toe is de moge lijkheid heel reeël, dat beslo ten wordt wel naar Moskou te gaan". Mr. Idenburg zei overigens te verwachten dat door de Westdui tse uit spraak het overleg over de boycot in ons land pas goed op gang zal komen. Volgens hem is er tot nu toe wel veel over te doen geweest, maar heeft een serieuze discussie nog niet plaatsgehad. Hij ging daarmee voorbij aan de discussies in de Tweede Ka mer, die zich woensdag op nieuw voor een boycot heeft uitgesproken. (zie verder pagina 14) DRIEBERGEN Het is woensdag avond en gisteren vooral in de ochten duren erg druk geweest op de Neder landse wegen. Vooral op de oost-west verbindingswegen, en met name op de weg naar Utrecht tussen Moordrecht en Maarn heeft het verkeer op diverse plaatsen stil gestaan. Richting Hoek van Holland was er gistermorgen op de smalle dijk bij Maasdijk een file van elf kilometer en ook naar de stranden op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilan den stonden lange rijen auto's stil. In de loop van de middag werd het rusti ger. Omdat veel mensen vandaag een vrije dag hebben genomen, verwacht de rijkspolitie zondagmiddag en - avond weer grote drukte. Het verkeer heeft gisteren relatief weinig ongeluk ken opgeleverd. Vredestichter doodgestenigd GRAHAMSTOWN De 49-jarige Alkfred Soya is in Grahamstown (Zuid-Afrika) door 2000 scholieren, die deelnamen aan de onder- wijsboycot van kinderen van gemengd ras, gelyncht; de man werd letterlijk doodgeste nigd. Soya, vader van een van de leerlingen en lid van de groep „vredestichters" had met an dere leden van de groep geprobeerd de kinde ren te bewegen de boycot te beëindigen. Toen de kinderen dit weigerden werden Soya en zijn medestanders zo boos, dat zij op de scholie ren in sloegen. Deze begonnen met stenen te rug te gooien. Soya werd doogestenigd; de an deren slaagden er in te ontkomen. «iSCHAU De landen van Warschaupact hebben gisteren roepen tot het in de naaste lomst houden van een wereld- ■•.jmferentie, die zich zal moe- Concentreren op vermindering 720-1 de internationale spanning, ït bijzonder in Europa. De op- rel, is gedaan aan het slot van tweedaagse topconferentie :n_de landen van het Warschau- dat nu 25 jaar bestaat. inden hebben ook een communiqué keven, waarin gepleit wordt voor een jeuwing van de ontspanning tussen jen West. nden van het Warschaupact pleiten de zo spoedig mógelijke bijeenroe- yan een topbijeenkomst van de lei van staten uit alle gebieden ter we- pe deelnemers zouden hun aandacht richten op de taak om haarden ternationale spanning weg te ne men en oorlogen te voorkomen. Zij ver klaren verder, dat zij nooit hebben ge streefd of zullen streven naar militair voordeel en dat zij onveranderlijk opko men voor het verzekeren van een militair evenwicht en voor het voorkomen van een militaire confrontatie in Europa. Over het Midden-Oosten zeggen de lan den van het Warschaupact, dat daar al lang een allesomvattende vrede had kun nen zijn. De weg daartoe is die van een al les omvattende regeling van alle betrok ken partijen, waaronder de PLO, op basis van eerbiediging van de belangen van alle staten in het Midden-Oosten, met inbegrip van Israël. Voorts leggen de landen de na druk op een politieke regeling van de si tuatie rond Afghanistan. Als eenmaal ie dere vorm van inmenging van buitenaf in dat land is beëindigd, dan zullen de Sov jetstrijdkrachten zich terugtrekken, aldus de verklaring. Een woordvoerder van de NAVO in Brus sel heeft de voorstellen van het War schaupact „verrassend door de op zijn minst ongebruikelijke omvang van de voorgestelde conferentie" genoemd. s delegatie op de bijeenkomst van de landen van het Warschaupact in Poolse hoofdstad. Leonid Breznjev wordt geflankeerd door links Kosygin en rechts myko. Twintigmiljoenste in Keukenhof De Engelse verpleegster miss J. Warren (rechts) werd woensdag als twintigmiljoenste bezoekster van de Keukenhof ingehaald. Met haar vriend Derek Brown (links) werd ze overladen met cadeaus. Ook mocht zij de grote lelietenstoonstelling Liliade '80 officieel openen. VELUWE De brandweerkorpsen op de Veluwe zijn giste ren van vroeg tot laat bezig geweest met het blussen van grote en kleine bos- en heidebranden. Vele tientallen brand weerlieden werden ingezet om de vlammen in de natuurge bieden ook nu weer veroorzaakt 'door slordigheid met vuur te doven. Ook elders in het land woedden bosbran den. In de Peel ging tweehonderd hectare natuurreservaat verloren door brandstichting. Twee hectare duingebied werd bij een brand op De Ganzenhoek in Wassenaar een prooi der vlammen. De Haagse brandweer moest slechts eenmaal uitrukken voor een duinbrand aan de Duivelandse- straat Op de Veluwe kwamen gisteren de eerstè brandmeldingen al binnen toen de vliegtuigjes van de vliegende brandwacht nog moesten opstijgen. De toestelletjes, opererend van het vliegveld Teuge, zijn verder de hele dag in de lucht geweest. De grootste brand was die bij Hoog Soeren, westelijk van Apeldoorn. Daar ging 35 hectare in vlammen op. De meeste branden werden be streden door een aantal brandweerkorpsen tegelijk. De spuit- en tankauto's werden veelal vanuit de lucht naar de plaats van het vuur gedirigeerd. In de Peel, in de gemeenten Deurne en Horst, begon gistermid dag om vier uuur een deel van het natuurreservaat van Staats bosbeheer te branden: Aangestoken. De politie beschikt over een vrij goed signalement van de brandstichter. De brand greep zo snel om zich heen dat brandweerlieden zich soms ternauwer nood in veiligheid konden stellen door in de vennefjes te sprin gen. De brandweer had grote moeite met het bereiken van de vuurhaarden; enerzijds omdat het gebied moeilijk toegankelijk is, anderzijds door de grote publieke belangstelling. Ook had zij veel last van 27mc'ers. ONDANKS GESTEGEN PRUZEN DEN HAAG Er komt geen strak ker prijsbeleid en de loonmaatregel blijft onverkort van kracht. Alle po gingen van de oppositie in de Twee de Kamer om het tegendeel te berei ken zijn op een onverbiddelijk neen van de ministers Albeda (Sociale Za ken) en Van Aardenne (Economi sche Zaken) gestrand. Beide rege ringsfracties, CDA en WD, steun den hen woensdag hierin. Volgens de twee ministers is het nog zeer de vraag of de forse prijsstijgingen die zich de eerste maanden van dit jaar hebben voorgedaan, ook de komende tijd zullen doorzetten. Minister Albeda meent dat de positieve invloed van de loonmaatregel op de prijzen nog zicht baar moet worden. Dat zou de komen de maanden gebpuren, wat een gunstig effect op de prijsontwikkeling kan heb- *ben. Voor het nemen van maatregelen om de koopkracht van de mensen met een minimuminkomen te handhaven vond de minister het dan ook nu nog te vroeg. Albeda liet overigens doorsche meren dat de koopkrachthandhaving voor het minimumloon niet onder alle omstandigheden gegarandeerd kan worden. Vooralsnog blijft dit echter wel een doelstelling van het kabinet CDA en WD drongen daar ook sterk op aan. Desnoods moet er later in dit jaar een aanvullende maatregel worden genomen om de minimuminkomens te gemoet te komen. Albeda voelt intussen niets voor het in trekken van de loonmaatregel, waar de oppositie in een motie-Bakker (CPN) om had gevraagd. Dat zou de inflatie alleen maar aanjagen. De weg zou im mers vrij zijn voor hogere lonen ter compensatie van de achteruitgang die onder .«het regime van de loonmaatregel moet worden aanvaard. En hogere loonkosten worden weer verwerkt in de prijzen. „Dat zou het paard dus ach ter de wagen spannen", aldus minister Albeda. Zijn collega Van Aardenne weigerde het huidige prijsbeleid te verscherpen. Volgens de minister wordt er allang een vrij scherp beleid gevoerd. Zo heeft de Economische Controledienst op dracht gegeven de grootwinkelbedrij ven en de prijzen van eten en drinken scherp in de gaten te houden. Voor het herinvoeren van een meldingsplicht voelt Van Aardenne niets, evenmin voor een beperking van de doorbereke ning van kostenstijgingen. eainS Terwijl de be twee belendende de Leidseweg kerkdienst waren, woningen door die- ht. Er wordt in to- luizend gulden aan jmist alsmede een ital sieraden, ien zijn gistermorgen tussen half negen en Op het erf van één mingen zijn rond dit ie onbekende vrou- E[genomen. De dieven binnen door het Sn van deuren. er akkoord verhoging Irr ij tuigen- fnze parlementaire redactie) iAG Een meer- van de Tweede Ka ande uit PvdA en «ft zich achter het an de regering opge- de motorrijtuigen- 18: op 1 juli met acht te verhogen. De re- loet dit ter besparing feie. I kijkt erg tegen de' •men verhoging aan, 1 al veel in deze sector tepen. Maar ook in het [tod men dat dit jaar Jeuw een verdere ver- 'an de belasting over- Torden moet. Reuzenkraan Deze reusachtige kraan is te aanschouwen In Alphen aan den Rijn. Het gevaarte ves tigt de aandacht op een loodgiétersbedrijf. Israëlische aanval in Zuid-Libanon JERUZALEM Een Israëlische legereenheid heeft afgelopen nacht een aanval uitgevoerd op een Palestijnse basis bij het Li banese dorp Kfarwa. Alle Israëlische soldaten, die bij de opera tie betrokken waren zijn ongedeerd teruggekeerd. Volgens be richten uit Libanese bron is een Libanees om het leven geko men en zijn er drie Palestijnen gewond. [advertenties TAPIJT GORDIJNEN TAFELKLEDEN FOURNITUREN MEUBELS EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt Haarlemmerstr. 256-258 - Leiden (naast de Overdekte). Tel. 122154 O persoonlijke aandacht 0 stalenservice 0 opmeetservice Bestel vóór 30 mei - t van f 25,- per set aan a.s. sets van 1 gulden XX' 's Munt en 1 rijksdaalder in vS^'i -J' a? Inhuldiging te Utrecht verzamelaarskwaliteit p# op postrekening 1730480 f.d.c., compleet met messing onder vermelding van uw legpenning en munt- naam en adres, beschrijving in fraaie cassette Aflevering van juli 1980 af met het Ri j kswapcn. per aangetekende post U bestelt door overmaking thuis. Publikatie van het Ministerie van Financiën. ADVERTENTIE zelfbouwmarkt Met knikarmkonstruktie vrije doorloop. Uitval 220 cm. Nu 10% korting.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1