9 stemmen vóór oycot - 40 tegen et vierde Westeuropese land heeft afgehaakt /estduits besluit heeft geen ïvloed op doorgaan van Spelen lotsing tussen PvdA minister an der Klaauw 5TDUITS OLYMPISCH COMITÉ LAAT GEEN TWIJFEL: ÏSSISCHE REACTIES Pas 34 landen definitief naar Moskou Topzeilers: ''Meedoen aan boycot maar niet van harte'' ZIJDELINGS Ruggegraat ■min Frankrijk: geen wijziging LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MEI 1980 PAGINA 17 (Van onze correspondent) ÏLDORF West-Duitsland en sportdelegatie naar de «••kische Spelen in Moskou Dat stond gistermiddag ee uur vast toen een teleur- le voorzitter van het West- Olympisch Comité, Willi in Dlisseldorf de uitslag stemming voorlas waaruit dat 59 van de 99 stemge- ■de leden van het Olym- Comité de oproep van het r ondersteunden om de te boycotten. Aan de stem- ivas een vier uur durend de- orafgegaan waarin de afge- ~)gden van de verschillende rganisaties nog eens alle n contra's van een dergelij- 'cot naar voren hadden ge- Vorige maand hadden zo- Bondsregering als het litse parlement een oproep i om van de Spelen in Mos- eg te blijven zolang Russi- roepen zich in Afghanistan len. Sï mpisch Comité van de Bondsrepu- y ivond zich in een moeilijk parket. Bs wilde.het de Amerikaanse part- I 011. ners en daarmee ook de eigen regering niet voor het hoofd stoten maar anderzijds moest het vrezen dat een negatief besluit ten aanzien van de Olympische Spelen wel eens ernstige consequenties zou kun nen hebben voor de moeizaam opgebouw de sportrelaties met de DDR en andere Oostbloklanden. Behalve deze vrees brachten veel sprekers ook naar voren dat zij zich onder druk gezet voelden en de indruk hadden de „politieke zwarte piet" toegeschoven te hebben gekregen. De uitslag van de stemming (59 tegen 40) viel verrassend groot uit, temeer omdat Frankrijk zojuist had besloten om wel naar Moskou te gaan, en omdat Oostduitse sportfunctionarissen deze week in Bonn met nadruk op de mogelijke negatieve ge volgen van een boycotbesluit hadden ge wezen. Dit had vel^n aan het wankelen gebracht. Daar staat tegenover dat aan de stemming ook de drie wintersportorgani saties deelnamen alsmede de voetballers, de basketballers, de volleyballers, die al voor deelneming aan de Spelen in Moskou waren gediskwalificeerd en dus zonder schade voor een boycot konden stemmen. Niet herkiesbaar De voorzitter van het Westduits Olym pisch Comité, Willi Daume, die in te genstelling tot zijn belangrijke tegenspeler Willy Weyer, de voorzitter van de over koepelende Duitse Sportbond (DSB) tot het eind toe deelneming aan de Olym pische Spelen verdedigde, zal zich na zijn nederlaag - zo menen insiders - bij de vol gende bestuursverkiezingen waarschijn lijk niet meer voor deze functie beschik baar stellen. Daarmee is zijn kandidatuur als opvolger van Lord Killanan van het IOC vermoedelijk ook van de baan. De Westduitse regering en-de drie politie ke partijen in Bonn toonden zich in een eerste reactie op het boycotbesluit tevre den over deze beslissing. De woordvoer der van bondskanselier Schmidt zei na af loop van de openbare zitting in Düssel- dorf, dat de meerderheid van het Olym pisch Comité zich met zijn besluit achter- de argumenten van regering en parlement had gesteld. Geen van de politici vergat overigens te vermelden welk offer de sportlieden moeten brengen. Ook uit de V.S., waar het Duitse besluit nieuwsbe richt nummer een was, kwamen opgeto gen reacties. President Carter sprak van een "moedige beslissing" die bewondering verdient. Daarentegen was uit Moskou en Oost-Berlijn te horen dat de Duitse sport lieden die in meerderheid voor deelne ming aan de Spelen zijn, door "massieve druk" van Bondsregering en Verenigde Staten zijn beïnvloed. AMI VAN VREE De voormannen van de twee stromingen in het Westduits Olympisch Comité: links Daume (tegen), rechts Willy Weyer (voor), de voorzitter van de Westduitse sportbond. A AG Het vierde ropese land heeft af- t voor de Spelen van Nadat eerder Noor- Liechtenstein en Mo- adden besloten Mos- iks te laten liggen, est Duitsland dat gis- K>k. Daarentegen be- reeds tien Westeuro- nden wel naar Mos gaan: Frankrijk, Oos- Zweden, Cyprus, Irittannie, Zwitser- iekenland, Finland, irken en San Marino. irland, Belgie en Oos- valt de beslissing op ag 19 mei, in Italië op i en in Spanje en burg op 23 mei. De irna is de sluitingsda- >or aanmelding voor de vierde maal dat een sportploeg niet deel- lan de Olympische Spe- len. In 1920, 1924 en 1948 wa ren de Duitsers als „verliezers van wereldoorlogen" niet ge- wenst.De Verenigde Staten verschijnen voor het eerst niet.Sinds 1896 waren zij op alle Spelen vertegenwoordigd. Voor deelneming spraken zich op de langdurige vergadering van het Westduits Olympisch Comité in Düsseldorf uit de president van het Westduits Ol.Comité Willi Daume, zijn plaatsvervanger Claus Hess, August Kirsch(atletiekunie), Harm Beyer (zwemmen), Bernhard Thiele (handbal) en WolfgangPeter (gewichthef fen). Tegen waren de voorzit ter van de Westduitse sport bond Willy Weyer, zijn plaats vervanger- en voorzitter van de hippische sportbond Graf Landsberg-Velen, de voorzit ter van de Berlijnse sportbond Horst Korber, Klaus-Dieter Guese (schermen), Jürg Sché- fer (hockey), Anton Kartak Willi Daume, de president van het Westduitse Olympisch Co mité, waarschuwde vergeefs voor eventuele gevolgen van een boycot. Aan de stem die hij uitbracht, behoeft niet te worden getwijfeld: tegen. (basketbal), Hans-Joachim Hangsetin (wielrennen). Willi Daume deed een hart stochtelijk beroep op de stem gerechtigden en waarschuwde voor de gevolgen van een boy cot en het isoleren van de Westduitse sportlieden. Dau me:,, Er was mij gezegd dat ik vrij zou kunnen beslissen over ja of nee. Maar ik heb de laat ste weken onder sterke druk gestaan. Nee tegen de boycot zou weinig schade berokkenen maar in het voordeel van de vrede zijn. Sport beoefenen in een vrij land onderscheidt zich namelijk totaal van gecom mandeerde sport." Zijn klem mend beroep werd niet geho noreerd met een „overwin ning". Invloed De voorzitter van het Neder lands Olympisch Comité, mr.Idenburg, die de bijeen komst bijwoonde, verklaar de dat de beslissing van West Duitsland niet zonder invloed zou zijn op het be sluit dat Nederland zal moe ten nemen. „Maar een beslis sing is nog niet gevallen", zei hij. Voor dr. Wim van Zijll, secre taris van de Nederlandse Sport Federatie, is de beslissing van West Duitsland niet alseen verrassing gekomen. „De laat ste drie weken is door de Westduitse regering en parle ment geweldige druk uitgeoe fend op de Westduitse sport. Ik heb geruime tijd gedacht dat West Duitsland wel zou gaan omdat de stemming in de sport anti-boycot was." Bij de Westduitse regering en de in de bondsdag vertegen woordigde partijen heerste te vredenheid. Diepe teleurstel ling was er bij de Olympische kandidaten. Namens de rege ring verklaarde woordvoerder Klaus Bólling „dankbaar te zijn dat de meerderheid van de bij het Olympisch Comité aangesloten bonden door de argumenten van de Bondsdag en de regering overtuigd bleek". Olympische kandidaten oor deelden anders. Namens een groep topsporters zei Tho mas Bach „dat de sport voor de politiek had gebogen". De oud-Wereldkampioene kano varen, Ulrike Deppe, noem de het besluit rampzalig. „Er stort een wereld ineen, zeker voor mensen die maar een keer in hun leven de kans hebben aan de Spelen deel te nemen",zei ze. Harald Schmid, Europees kampioen 400 m.horden:„Ge- zien de discussies had ik niet anders verwacht." De vroege re wereldrecordhoudster op de vijfkamp, Eva Wilms:„Ik ben bang dat het internationale wedstrijdwezen hierdoor een klap krijgt. Ik vind dat vooral jammer omdat ik met ver scheidene Oosteuropese atle ten een goed contact heb." !OU Het Russisch Olympisch Comité gisteren verklaard het te betreuren dat luitsland heeft besloten de Zomerspelen te ten, maar er tegelijkertijd geen twijfel aten bestaan dat de Spelen van Moskou mg zullen vinden. G. Smirnov, een van de vice-voorzitters van mité, verklaarde dat hij teleurgesteld was en voor hem duidelijk was dat de beslissing is en onder' druk van de overheden. „De rege- an de Verenigde Staten van Amerika heeft ewicht bij de Duitse regering doen gelden", al- lirnov. Hij voegde er nadrukkelijk aan toe dat stduitse beslissing in het geheel geen invloed >ben op de Spelen. Vladimir I. Popov, de eer- e-voorzitter van het Comité, zei dat hij ver had dat „het Duits Olympisch Comité wijzer n geweest en zijn beslissing niet in de eerste op de huidige situatie zou hebben gebaseerd, maar veeleer op de toekomstige samenwerking en de toekomst van de sport". Ook Popov benadrukte dat de Westduitse beslissing geen enkele belemmering zal vormen voor het doorgaan van de Spelen. Gevolgen Als dreigement hanteerde Popov dat „de beslis sing van het Westduits Olympisch Comité voor West-Duitsland heel bepaalde gevolgen zal heb ben". Hij zie niet of het besluit de Spelen te mijden conse quenties voor de economische en culturele betrek kingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie zal hebben. Het officiële persbureau Tass zei dat de Westduitse stap strijdig is met de „geest en de letter van het Olympisch handvest". West-Duitsland heeft volgens Tass eens te meer bewezen „slippendrager van de Verenigde Staten te zijn. West-Duitsland heeft zich geschaard achter de kringen in het westen die de ontspanning in de wereld bedreigen". Zoals verwacht was ook het Oostduitse persbureau ADN weinig ingenomen met de Westduitse beslis sing, die „onder massieve druk van de regering en na wekenlange pressie op sportlieden en officials tot stand is gekomen". Radio Moskou sprak over een „verschrikkelijke Westduitse beslissing, tegen de wens van de West duitse atleten, die zonder meer duidelijk hebben ge maakt dat zij niet het lot van de Amerikaanse atleten wilden delen". Radio Moskou zei dat de Westduitse sportofficials onder dubbele druk van Bonn en Was hington stonden. „Het wordt steeds duidelijker dat beweringen over onafhankelijkheid van de overheid in de zogenaamde Westerse democratieën, zelfs in zaken als de sport, iedere grond missen", aldus radio Moskou. Geen brede meerderheid voor boycot Zomerspelen onze parlementaire re dactie) HAAG Hoewel de We Kamer zich gisteren een boycot van de )ische Spelen in Mos- Leeft uitgesproken, is biet gebeurd met een meerderheid. Het had het debat juist svraagd om zoveel mo- t stemmen tegen deel ing te verzamelen, waar- net beroep op de sport- ld meer indruk zou ma- PvdA'ers meenden een boycot, hoewel alleszins gerechtvaar- vanwege de schending van de mensenrechten in de Sovjet-Unie, het te grote risico inhield van een verdere ver slechtering van de relaties tus sen Oost en West. Daarom stemden zij tegen een „boycot motie" van CDA en VVD, ter wijl ook de voorstanders van een boycot in de PvdA zich te gen verklaarden, omdat de toon van de motie hen niet be viel. Deze leden gaven hun stem aan een boycotmotie van D'66, waarin meer de nadruk op de mensenrechten werd ge legd en uitdrukkelijk om voortzetting van de ontspan- ningspolitiek werd gevraagd. Maar aangezien de VVD zich weer niet met déze uitspraak kon verenigen, was er ook nu geen sprake van een grote meerderheid voor een boycot: 69 tegen 53 stemmen. Het debat leverde voorts een felle botsing op tussen ener zijds minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) en de CDA'er Scholten en anderzijds de PvdA-woordvoerder Ter Beek. De minister toonde zich „diep geschokt" dat de PvdA, die zich altijd sterk maakt voor de mensenrechten, hem nu in de steek liet. „Onge hoord" noemde Ter Beek de opmerking van de bewinds man, omdat deze zou hebben gesuggereerd dat een aantal socialisten de zaak van de Op de publieke tribune van dè Tweede Kamer bevonden zich tijdens het debat o.m. NOC-voorzitter Idenburg (links) en dr. W. de Heer van de Nederlandse Sport Federatie. mensenrechten had verraden. Scholten, die zei zich de ge schoktheid van de minister heel goed te kunnen in<^en- k&n, werd voorgehouden dat hij twee jaar geleden in een in terview met een weekblad had opgemerkt het proces tegen de Russische dissidenten Sjtsja- ranski en Ginsburg geen aan leiding te vinden tot een boy cot van de Olympische Spelen. DEN HAAG Acht dagen voordat de inschrijving voor de Olympische Spelen sluit, hebben 42 landen besloten geen af vaardiging naar Moskou te sturen. Voor een boycot spraken zich definitief uit: Verenigde Staten, Canada, Argentinië, Antigua, Bermuda Eilanden, Honduras, Ni caragua,. Chili, Haüti, Paraguay, Saoedie Arabië, Haïti, Bahrein, Philippijnen, China, Taiwan, Maleisië, Zuid-Jemen, Jordanië, Singapore, Bangla Desh, Qatar, Iran, Pakistan, Zuid Korea, In- donesiëi Fiji Eilanden, Papoea Nieuw Guinea, Albanië, Liech tenstein, Noorwegen, Monaco, Egypte, Malawi, Kenia, Liberia, Oeganda, Soedan, Somalië, Mauritius, West Duitsland en Zaïre. Vóór deelneming zijn 34 landen: Groot Brittannië, Frankrijk, Sovjet Unie, Denemarken, San Marino, Zweden, Zwitserland, Griekenland, Oostenrijk, Cyprus, Ierland, Finland, Joegoslavië, Tsjechoslowakije, Oost Duitsland, Bulgarije, Roemenië, Polen, Hongarije, Ethiopië, Algerije, Libië, Tanzania, Zimbabwe, Nieuw Zeeland, Brazilië, Mexico, Guatemala, Salvador, Costa Rica, Pa nama, Peru, Venezuela en Cuba. De overige van de uitgenodigde landen hebben nog geen defini tief standpunt bepaald. KIEL „Wij zijn niet tegen een boycot. Als het NOC maandag besluit niet naar Moskou te gaan, kan de Neder landse zeiltop zich daarmee verenigen", zei Ben Staartjes, de chef d'equipe van de zeilafvaardiging die ür Kiel deel neemt aan de Kieler Woche. Staartjes merkte wel op dat „de zeilers tot de laatste dag hopen dat de beslissing anders zal uitvallen omdat zij willen zeilen voor Olympisch eremetaal en niet aan politiek willen doen." Henk van Gent, vermaard 470-stuurman, was van mening dat het IOC in 1974 een grote blunder heeft begaan door de Spelen van 1980 aan de Sovjet Unie toe te wijzen. „Destijds waren er al politieke gronden genoeg om dat niet te doen: dissidentenprocessen, ver banningen, oorlog in Vietnam, rol in Ethiopië. Die gedragslijn is alleen maar voortgezet", aldus Van Gent, die van oordeel is dat de sportlieden niets te vertellen hebben in het IOC. „Wij, de zeilers zijn al een jaar of vijf in de weer voor deze Spe len. Dat kost veel geld en veel opofferingen en dan is het moei lijk om de Amerikaanse president na te praten en niet te gaan. Als het NOC wil dat er een boycot moet volgen, doen we mee. Maar niét van harte." Door te wachten tot het Westduits Olympisch Comité een beslissing heeft geno men, heeft het Nederlands Olympisch Comité zich in een bijna onmogelijke positie ge manoeuvreerd. Wachten op West-Duitsland kan immers niet anders worden uitgelegd dan zich schikken naar het aldaar genomen besluit, an ders had niet gewacht be hoeven te worden. Logischer wijs - er is nog nimmer door het NOC blijkgegeven van een eigen mening - dient een boycot van Nederlandse zijde te volgen. Maar er is ook eens verklaard dat een be sluitvorming afhankelijk zal zijn van het aantal Westeuro pese landen dat wel of niet deelneemt. Momenteel is dat gedeeltelijk bekend. Vier lan den gaan niet naar Moskou: West-Duitsland, Noorwegen, Liechtenstein en Monaco. Daarentegen hebben tien landen besloten wel naar de Zomerspelen te gaan: Frank rijk (zonder de hippische sportbond), Groot-Brittannië (al zullen enige sportbonden verstek laten gaan), Zwitser land, Zweden, Griekenland, Oostenrijk, Finland, Cyprus, Denemarken en San Marino. Toch niet bepaald de „klein ste" sportlanden. Tien gaan, vier niet. Het NOC kan verder nergens op steunen want in België en Oostenrijk gaat ook op maandag 19 mei - dezelf de dag als waarop het NOC beslist - de kogel door de kerk en Italië, Spanje en Luxemburg besluiten later. Het blijft te betreuren dat de ruggegraat van het NOC West-Duitsland is waardoor een besluitvorming wordt beïnvloed doordat meerma len namens het NOC is ver klaard dat „West-Duitsland een spil is waar alles in West- Europa om draait". Frankrijk, Groot-Brittannië en die ande re acht landen bewijzen het tegendeel. Italiaans Comité onder druk regering (Van onze correspondent) ROME De Italiaanse rege ring heeft zich in principe op het standpunt gesteld dat Italië niet moet deelnemen aan de Olympische Spelen. Dit is gis teren bekend gemaakt, enkele dagen voor 20 mei de dag waarop het Italiaans Olym pisch Comité moet beslissen over de vraag, of een Italiaan se ploeg naar Moskou-wordt uitgezonden, of niet. Dit Comi té is autonoom in het nemen van een beslissing, maar het komt nu wel onder zware re- geringsdruk te staan. PARIJS In de positie van Frankrijk zal door de West duitse beslissing geen wijzi ging komen. Dat verklaarde Claude Col- lard, de voorzitter van het Franse Olympische Comité, gisteren in Parijs. „Wij hebben nog steeds hoop dat de Olym pische spelen een gebeurtenis zullen zijn waarbij de sport en niet de politiek centraal zal staan". Vervangende hippische wedstrijden Den Haag Vijf Europese hippische sportorganisaties zullen maandag met de In ternationale Hippische Fe deratie (FEI) overleggen over vervangende interna tionale wedstrijden. Vertegenwoordigers van de Zwitserse, Engelse, Franse, Westduitse en Nederlandse or ganisatie zullen daarover met de algemeen secretaris van de FEI, Fritz Widmer, in Frank fort vergaderen. Het ligt niet in de bedoeling alternatieve Olympische Spelen voor rui ters te organiseren. Wanneer tot de organisatie wordt beslo ten, zullen de wedstrijden pas na afloop van de Spelen van Moskou (3 augustus) plaats vinden. Als kandidaten voor deze internationale wedstrij den worden Fontainebleau (dressuur en military) en Rot terdam (springen) genoemd. i

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17