PTT Post Expresse: vóór 11 uur op het postkantoor, nog dezelfde dag bezorgd. ëldslag issen politie studenten Parijs AVO: Geen geld voor extra defensie Sadat weigert weer met Israël te onderhandelen Mijatovi president Joegoslavië ADVERTENTIE. fENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 MEI 1980 PAGINA 15 [ze correspondent mmen) S Duizenden erende studenten npathisanten zijn lag in Parijs geraakt met de politie, toen zij be tegen een recent 'gfigsbesluit om bui- lse studenten aan controles te on- pen. Zij betoog- ;t[reneens naar aan- van de dood van 'O-jarige werkzoe- bakkersknecht, jnsdag tijdens on- !t,n lust in een van de Parij- se universiteiten een do delijke val heeft ge maakt. De studenten be weren dat de veronge lukte op de vlucht was voor de politie die op roermakers binnen de universiteitsgebouwen achtervolgde. Bij de betogingen van woens dag werden 45 manschappen van de oproerpolitie licht ge wond. Het aantal gewonden onder de naar schatting 5000 betogers is onbekend, maar er werden 140 aanhoudingen verricht. Drie aangehoudenen droegen verboden wapens bij zich. Een aantal winkelruiten werd verbrijzeld, auto's om vergeworpen en in brand ge stoken. Enkele ogenblikken lang had er het woensdagmid dag op geleken dat het tot een drama zou komen, toen een politie-inspecteur in burger door de betogers aangevallen werd en hij zijn revolver trok. Hij maakte daarvan evenwel geen gebruik en zocht een goed heenkomen. De eigen or dedienst van de studenten werd herhaaldelijk overspoeld door zogenaamde „autono men", elementen die weinig of niets met studenten te maken hebben en in feite "professio nele agitatoren en oproerma kers" zijn. Diverse studenten bewegingen in de communisti sche en socialistische partij hadden protestbewegingen ge organiseerd tegen een recent regeringsbesluit om het aantal buitenlandse studenten in Frankrijk te beperken. Vol gens hen is het besluit discri minerend en nazistisch omdat de meeste vreemde studenten Arabieren en Afrikanen zijn. De overheid verklaart dat er momenteel ruim 108.000 bui tenlandse studenten in Frank rijk zijn. Dat is 12 procent van het totaal, evenveel als in Groot-Brittannié en West- Duitsland bij elkaar, vijf maal zoveel als in de Verenigde Sta ten en tien maal zoveel als in de Sovjet-Unie. De helft daa- van bevindt zich in Parijs. Een overzicht van de omvangrijke onlusten, die Parijs woensdag geteisterd hebben. OCH TEVREDEN MET EUROPESE SOLIDARITEIT Van onze correspondent Mare de Koninck) SEL- De Europese NAVO- zijn niet bereid tot ex- ?ensie-uitgaven als reactie Russiche bezetting van tistan. Wel zullen er - op van de V.S.- speciale gelen worden genomen taalde investeringen ver- maar andere voorzienin- loeten daarvoor wijken. ring in Brussel. Nederlands defensie minister Scholten zei na afloop te heb ben onderstreept dat de "Afghanistan- -reactie" van de NAVO, voor wat ons land betreft binnen de al enkele jaren geldende financiële marge moet blijven van jaarlijks drie procent reëele stijging van de defensiebegroting. Hij zei zich nauwelijks te kunnen voorstellen dat andere Westeuropese bondgenoten nu of in de toekomst boven die jaarlijkse drie procentsgroei zouden kunnen uit stijgen. Zoals gemeld zegt Nederland wel de drie procent te handhaven maar is op de lopende begroting een "uitgaven- vertraging" met 155 miljoen gulden aangebracht. Nog niet beslist is of de fensie dat bedrag volgend jaar mag in halen. Opmerkelijk is ook dat de extra post "Afghanistan- maatregelen" waartoe de Europese NAVO-landen 2ich tegenover Washington hebben verplicht, praktisch geen geld kost. Of zelfs economisch profijtelijk zijn. Ne derland deed woensdag een nieuw ini tiatief (dat bij de overige NAVO-part- ners steun vond) om een tweede per manente vlooteenheid van de NAVO op te richten. De thans reeds bestaande eenheid is onafgebroken op zee en bestaat onder meer uit Engelse, Westduitse, Belgische en Nederlandse schepen. De nieuwe eenheid zou tevens Portugese fregatten kunnen gaan bevatten, die Nederland heeft "aangeboden" te gaan bouwen en samen met andere NAVO-lidstaten te gaan financieren. Ondanks de feitelijke beperktheid van de extra Westeuropese defensie-in spanning toonden de Amerikaanse mi nisters Browne (Defensie) en Muskie zich uiterst tevreden over het verloop van het NAVO-ministers-beraad in Brussel. Muskie zei getroffen te zijn door de eensgezindheid tussen alle lid staten over het gevaar van de Russi sche inval in Afghanistan voor de wereldvrede en over de noodzaak voor het Westen zijn strijdkrachten daarom te versterken. oensdag gebleken op de laatste i de NAVO-ministersvergade- Op bijna 400 postkantoren, verspreid over het hele land, kunt u voortaan van maandag tot en met vrijdag terecht voor het aanbieden van expressestukken waarbij geldt: „Voor 11 uur op het postkantoor, nog dezelfde dag bezorgd" (op veel kantoren ligt dit tijdstip zelfs nog later). Dat betekent dus dat uw zending nog dezelfde dag op elk willekeurig adres in Nederland wordt bezorgd (met uitzondering van Vlieland, Terschelling, Ameland eri Schiermonnikoog). In veel gevallen zelfs na 11 uur. Zo'n 50 grote plaatsen* in ons land vormen samen „Het grote plaatsennet". Verzending van en naar deze plaatsen binnen dit net kan plaats vinden tot vroeg in de middag. Dan geldt eveneens dat uw expressezending nog dezelfde dag wordt bezorgd. Er zijn nog meer mogelijkheden. Welke dat zijn, vertelt u een speciale brochure over PTT Post Expresse, die bij elk postkantoor voor u klaar ligt. U kunt ook 0017 (gratis) bellen. PTT Bost Expresse Mn swle varend- en bezovgservKsrendeAsst. Op de juiste tijd op het postkantoor nog dezelfde dag bezorgd. Het grote plaatsennet Hengelo Ov Alkmaar 's-Hertogenbosch Almelo Hilversum Amersfoort Hoogeveen Amstelveen Leeuwarden Amsterdam Leiden Apeldoorn Maastricht Arnhem Meppel Assen Middelburg Bergen op Zoom Nijmegen Breda Roermond Bussum Roosendaal Delft Rotterdam Deventer Rijswijk Zh Dordrecht Schiedam Ede Gld Sittard Eindhoven Tilburg Emmen Utrecht Enschede Venlo Goes Vlaardingen Gouda Viissingen 's-Gravenhage Voorburg Groningen IJmuiden Haarlem Zaandam Heerlen Zwolle Helmond Zutphen één van de snelle diensten van pttpost UIT PROTEST TEGEN „HOOFDSTAD JERUZALEM" CAIRO Egypte heeft gisteren besloten de onder handelingen met Is#aël over Palestijnse autonomie niet te hervatten uit protest tegen het aanvaarde Is raëlische wetsontwerp, dat bepaalt dat Jeruzalem, met inbegrip van de Arabische sector, onder Israëli sche souvereiniteit en zetel van de nationale instel lingen blijft. Woensdag had president Sadat van Egypte nog verklaard dat Egypte op verzoek van Carter had ingestemd met een hervat ting van de onderhandelingen die een week daarvoor door Egypte waren opgeschort. „Het Israëlische wetsontwerp, dat Jeruzalem tot hoofdstad maakt van de Israëlische staat schept een ernstige situatie die in strijd is met het internationale recht", aldus een verklaring uit Cairo. Het Egyptische besluit om de onderhandelingen niet te hervat ten heeft in Washington de nodige verrassing veroorzaakt. „Wij trachten meer gegevens te verkrijgen uit beide landen", aldus een woordvoerder in Washington. Een Egyptische legerpatrouille heeft woensdagavond drie Pales tijnse guerrillastrijders gedood, die Israël probeerden binnen te dringen. Een marxistische Palestijnse guerrillaorganisatie maak te daarna in Beiroet bekend, dat een van haar „zelfmoordcom mando's" kazernes van van het Israëlische leger in Hanita had bestormd uit vergelding voor het Israëlische besluit om Jeruza lem tot hoofdstad uit te roepen. Oostenrijk 25 jaar onafhankelijk De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Pahr (links) begroet hier zijn Amerikaanse ambtgenoot Edmund Muskie die gisteren en vandaag in Oostenrijk is voor de viering van het 25-jarig bestaan van de Oostenrijkse onafhankelijkheid. In 1955 trok de Sovjet-Unie zich na lange onderhandelingen uit het door haar bezette gedeelte van Oostenrijk terug. Sinds die datum voert Oostenrijk een politiek van „actieve" neutraliteit, de laatste tien jaar onder leiding van premier Kreisky. Ook de Russische minister Gromyko is in Oostenrijk aanwezig. Vanmidag hebben voor het eerst sinds de Russische bezetting van Afghanistan tussen de Amerikaanse en Russische minister besprekingen plaats. Saoedi-Arabië verhoogt olieprijs NEW YORK Saoedi-Ara bië, tot nu toe de goedkoopste olieleverancier binnen de Or ganisatie van Olie Exporteren de Landen (OPEC), heeft met terugwerkende kracht per 1 april de prijs van zijn olie ver hoogd met twee dollar tot 28 dollar per vat (van 159 liter), zo is uit kringen in de olie-in dustrie in New York verno- Vuurgevecht in Noord-Ierland BELFAST Britse veilig heidstroepen en IRA-leden hebben woensdag aan de grens tussen de Ierse republiek en Noord Ierland een vuurge vecht van meer dan een uur geleverd. De IRA had aan de voorkant van een politiebureau in Meddleton in het graafschap Armagha een valse bom ge plaatst in de hoop dat de bin nen aanwezige troepen en po litieagenten via de achteruit gang naar buiten zouden vluchten, waar de IRA een hinderlaag gelegd. De mensen binnen het gebouw bleven echter op hun post en vochten toen met de buiten liggende guerrillastrijders een lang vuurgevecht uit, waarbij meer dan zevenhonderd schoten werden afgevuurd. Er zijn geen slachtoffers gevallen. Kerncentrale bij Harrisburg wordt onderzocht MIDDLETOWN (AP) Twee technici, met een dubbele laag beveiligende kleding en elk twee zuurstofcylinders, zullen op 20 mei het reactorgedeelte van de Three Mile Island kerncentrale Harrisburg bin nengaan, zo is door functiona rissen van de centrale meege deeld. Ze zullen slechts een kwartier of 20 minuten binnen blijven, maar ze zijn wel de eerste mensen die sinds de ramp op 28 maart van het vorig iaar het door radioactieve straling besmette gebouw betreden. De beide mannen zullen gege vens verzamelen over de aan wezige straling. Drie politiemannen in Baskenland doodgeschoten SAN SEBASTIAN In een koffiehuis in de Baskische stad San Sebastian zijn gisteren twee politieagenten doodge schoten. Bij de aanslag, die volgens de politie waarschijn lijk het werk is van de ETA, de naar afscheiding van Bas kenland strevende guerrilla- organisatie, raakte éen agent levensgevaarlijk gewond. De pleger van de aanslag, een ongeveer 50-jarige Bask, wist zich aan arrestatie te onttrek ken. Directeur van Alitalia in Libië aangehouden ROME In Libië is de di recteur van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Ali talia aangehoudën en be schuldigd van militaire spionage, zo is door Alitalia meegedeeld. Volgens de politie in Rome is het mogelijk een wraakmaat- regel. In Rome is namelijk de directeur van de Libische luchtvaartmaatschapppij aan gehouden, verdacht van mede plichtigheid aan de moord op een Libische zakenman. Aanslag op Sekou Touré mislukt DAKAR (AP) De presi- dent van de Westafrikaanse staat Guinee, Ahmed Sekou Touré, is ongedeerd aan een moordaanslag ontsnapt, al dus een uitzending van ra dio Conakry die in Senegal is ontvangen. Bij de aanslag, die woensdag avond met een handgranaat werd gepleegd, is één persoon om het leven gekomen en zijn dertig anderen gewond ge raakt,' aldus de uitzending. BELGRADO Het uit negen leden bestaande staatspresidi- um in Joegoslavië heeft giste ren officieel voor een jaar een nieuwe president en een vice- president gekozen. President is Cvijetin Mijatovic en vice-pre sident Sergej Krijger.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15