deTIjd Pas tegen de avond zijn de tulpen op de Keukenhof weer in de meerderheid hnenland rst STER: „IK HEB ZELF OOK rsjG EEN BELASTENDE ^KLARING ACHTER DE HAND" Officier gooit Éeheim document Menten i de strijd I.ISÜ&IRS Twintig miljoenste bezoeker komst van Pieter Menten in een auto bij de jitbank te Rotterdam. kook —JTERDAM Pieter Nicolaas Menten, over je weken 81 jaar oud, heeft zijn strijdlust f ,wonnen. „Als de strijd hard wordt, voel ik .iefsi automatisch beter", aldus zijn waarschu- orhoig gisteren, bij het begin van de voortzetting ml4 zijn proces. Het' duidelijkst toonde hij dit LiSiiddags, door onmiddellijk een eigen gehei- iaa«acte te berde te brengen toen officier van Ioelitie mr. L.C.M. Meijers hem onverwacht 'Ü^Sfronteerde met een tot nu toe stil gehouden nmeyiie^ocument van de Mentens, dat voor "Her zeer belastend dreigt te zijn. vit document stelt de familie dat Pietér in 1943 zelf ft verteld dat hij aanwezig was bij de massamoord in 3f Poolse Podhoroce, twee jaar eerder. Detail uit dit ver- |(j,k j: aan twee joden had hij nog het leven gered. De ver ing, waarvan deskundigen aannemen dat ze authen- jj hj| is, draagt de handtekeningen van Pieters broer Dirk 33 0tten, van de echtgenote van Dirk, van diens inmiddels orven schoonmoeder en van de intussen eveneens !kt fteden moeder van Dirk en Pieter. [het stuk tot nu toe niet boven tafel is gekomen, vloeit ar j(|t uit de afspraak van de betrokkenen in 1953 dat het actJn in geval van nood in de openbaarheid zou worden ig^Tacht. Van zo'n noodgeval zou sprake zijn indien Pieter uur1van de betrokkenen persoonlijk zou aanvallen. Toen —ft Cannes, in Zuid-Frankrijk woonachtige Dirk die jirenlang met Pieter in onmin leeft deze aanval ifde in een recent dagblad-artikel, besloot hij het docu- Rjj Jt aan commissaris G. Peeters van de rijkspolitie te ge- re, die het gisteren op zijn beurt overhandigde aan de ident van de bijzondere strafkamer van de Rotterdam- echtbank, mr. P.J.C. Schipper. „Dirks eigen dochter (t onder ede een verklaring afgelegd, waarvan ik tot nu 3 geen gebruik heb gemaakt, maar die voor hem hoogst l gistend *saldus Pieter. „Trouwens, ik heb mijn broer maal niet aangevallen, dat moet hij goed begrijpen. En Randtekeningen onder dat document van hem zijn na- ^sjlijk vals. Dirks vrouw zit erachter en die is geboren in kou". [missaris Peeters vertelde de rechtbank dat hij zelf het ^tief had genomen voor een hernieuwd contact met l Menten. Naar aanleiding van het bedoelde dagblad- tel was hij naar Cannes gereisd. Daar had Dirk hem jekerd zijn toelichting op het overhandigde document, tr ede te willen bevestigen voor de Rotterdamse recht- k. President mr. Schipper zei gisteren hiervoor de op Rei te houden zitting te willen reserveren. Dat is de dag Je 81e verjaardag van Pieter Nicolaas, die van zijn Jr overigens niet aanwezig mag zijn bij het optreden JDirk in Rotterdam. p nieuwe wending in het in 1977 begonnen proces te lde van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer ver- it hem, zoals gezegd, niet van zijn stuk te brengen. Op nogelijke en onmogelijke manieren, te pas en te onpas 'eed hij de beschuldiging dat hij begin juli 1941 zou >en deelgenomen aan de massamoord in het Poolse loroce op 20 a 30 mensen. Belangrijkste argument dat laarbij hanteerde was dat de getuigen die hem destijds znaleerd menen te hebben, zich in de war laten bren- Jdoor de herinnering aan Dirk. „Ik was er bijna nooit. enfc voerde het beheer over mijn landgoed daar". Aanmerkelijk beter" iident mr. Schippers had net als in vorige episodes van jproces, veel moeite om Menten te laten opereren bin- de regels van een rechtbankzitting. Regelmatig sprak ei o>e verdachte boos en vermanend toe. Niet duidelijk was foeverre Menten zich van de domme hield en in welke hij de gang van zaken werkelijk niet begreep. Zelf zei tan het begin van de dag zich „aanmerkelijk beter" te len dan eind vorig jaar, toen de Rotterdamse rechtbank ww i „krankzinnig" in de zin van de wet achtte en het pro- iteajtegen hem schorste. Dat Menten gisteren toch weer in fteêlbeklaagdenbankje zat, vloede voort uit het besluit van nsttïoge Raad om deze „krankzinnig-verklaring" te ver- igen. Zo goed voelde Menten zich dat hij de hulp van tem door de staat toegevoegde verdediger mr. E.W.J.H. pl^tiagre Böhl, helemaal niet op priis stelde („die advocaat vaifit ik toch de hele tijd corrigeren Zoals in onze editie gisteren gemeld, achtte de rechtbank die hulp wel zakelijk. Böhl hield een betoog waarin hij op drie verschillende vroeg om de dagvaarding van het openbaar mi- nietig te verklaren en Menten in vrijheid te stel- Vergeefs: de rechtbanken wees alle drie de gronden de hand. Eén argument van Böhl behelsde dat de o- baarmaking van het rapport van de commissie Schöffer •billijke, onpartijdige en onafhankelijke" behandeling de zaak Menten door een gerechtelijke instantie, on- heeft gemaakt. „De commissie Schöffer had wel de taak om een wetenschappelijk-historisch onder- te stellen naar de affaire Menten, maar kon daarbij heen om de schuldvraag. De toonzetting van het rap- er één van auteurs die aan de schuld van Menten twijfelen", aldus mr. Böhl die het onmogelijk achtte rechtbank zich hierdoor niet zou laten beïnvloeden beriep op een artikel in het Europees Verdrag dat hem van toepassing is. De zitting wordt vrijdag ezet LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 MEI 1980 PAGINA 9 ELSEVIER beschrijft de nas leep van Koninginnedag. „De sympathie voor de krakers is danig geslonken, de rellenrat- ten hebben zich onuitroerbaar in hun beweging genesteld en de VARA lijkt zich blijvend te hebben vervreemd van de groep, door en voor wie die omroep is opgericht". Voorts een gespfek met mr. G. Ebbe- ling die in Den Haag de eerste gemeentelijke ombudsman van Nederland wordt. „Als ik de overtuiging had, dat in het ambtelijk apparaat een groot scheepse beweging stond, om problemen te parkeren en van net ene bureau naar het ande re bureau te schuiven, met een geweldige interne omwegpro- duktie zodat er nooit iets naar buiten kwam, zou ik nooit aan deze baan beginnen". Elders houdt NAVO-bevelhebber Ro gers een pleidooi voor chemi sche wapens. „Als we de Sov- iet-Unie ervan willen weer houden chemische wapens te gebruiken, moet Moskou we ten dat ook wij er over be schikken. Zo werkt de af schrikking. Wij hebben wel middelen om terug te slaan, maar de chemische wapens van de NAVO zijn ineffectief en verouderd. Het is aan de politieke leiders in de Alliantie aan deze bedreiging het hoofd te bieden". Voorts deze kantte kening bij het bezoek van de paus aan Afrika: „Het is de vraag of hij er niet de aanblik gegeven gegeven heeft van een wat machteloze toverdok ter. Machteloos omdat ook voor.Afrika de tijd van tove ren voorbij is. Maar machte loos ook omdat er in het wes ten zelf nog zoveel te dokteren valt. Niet het minst in Rome, waar nog zoveel stemmen uit de wereldkerk niet doordrin gen". De HAAGSE POST filosofeert over het dilemma in de Rot terdamse haven. „Het is zeer te betwijfelen of de werkge vers in meerjarige cao's wel in zullen gaan op de vakbonds verlangens. Hun positie in een stagnerende economie is ijzer- sterk, dat hebben de eerdere nederlagen van de FNV wel geleerd. Het is echter voor de vervoersbonden FNV de enig begaanbare weg, willen ze voorkomen dat de leden in de Rotterdamse haven massaal de bond gaan verlaten. Een ander artikel gaat over „de valse be lofte" van de nivellering. Vice-voorzitter Jaap van der Doef van de PvdA: „Ik weet niet precies wat ons einddoel is. Natuurlijk moeten de huidi ge scheve verhoudingen ver anderen. Ik denk dat het heel wel mogelijk is om te berei ken, dat de echt hoge inko mens de komende periode elk jaar met tien procent bruto omlaag gaan. Maar je kunt niet verwachten, dat het be leid tot gevolg zal hebben dat al die bungalows tien procent kleiner worden". Een gesprek ook met de Russische dissident Zinoviev. „Ik geloof echt dat de grootste dreiging die op het Westen gericht is, die van het communisme is. Het commu nisme dus, niet de Russische legers. Het probleem van het communisme staat in de hele wereld centraal. De andere problemen zijn in vergelijking daarmee niet van belang. De kinderen van het communis me zijn overal aanwezig". Een interview tenslotte met scheidsrechtersvoorzitter Leo van der Kroft. Hij vindt het niet erg dat onze arbiters een rechtse, autoritaire indruk ma ken. „Je moet, om scheids rechter aan de top te worden, bepaalde eigenschappen heb ben. En datje dan soms weinig flexibel en misschien ook con servatief in je optreden bent, is waar. Maar overal is inspraak behalve op het voetbalveld. Je kan toch niet met de Spelers gaan overleggen van: jongens, wat denken jullie, is het een strafschop of niet?". In VRIJ NEDERLAND een artikel over de bemiddelende rol van West-Duitsland op het wereldtoneel. „De inbreng van Nederland in de NAVO ver baast ons de laatste tijd nogal. Eerst waren jullie tegen de kernraketten, de laatste maan den zijn jullie weer fel tegen de Sovjet-Unie. We begrijpen de Nederlanders niet altijd". Elders de onthulling dat de omstreden Leidse criminoloog prof. Buikhuisen momenteel bio-criminologisch onderzoek verricht in Israëlische gevan genissen. „Het schokkends is natuurlijk, dat uitgerekend Is raël, een staat die er is vanwe ge de Nazi-moordpartij, een criminoloog laat experimente ren die zonder enige reserve Nazi-criminologen citeert, die moesten bewijzen dat Joden misdadiger zijn dan niet-Jo- den". Marcel van Dam rekent voor dat de woningnood in tien jaar opgelost kan worden als er vijftig miljard extra op tafel komt. „Dat zijn absurde bedragen. Dan praat je niet meer over de min-een-lijn, maar de min-vijf-lijn: een in komensdaling van vijf pro cent. Dat het 'flink gas terug nemen is op allerlei andere ge bieden, als je dat wil oplossen, dat is voor mij evident". El ders zegt Hugo Metsers over ziin rol van Gerard Reve in de film „Lieve Jongens": „Ik heb maar om één reden geaarzeld de rol te doen en dat is omdat ik grote kinderen heb; ik was bang dat ze er op school mee gepest zouden worden. En toen dacht ik een beetje diplo matiek: de film komt uit aan het einde van het schooljaar. Als de school weer begint, is hij allang weer verdwenen". In DE TIJD een reportage over het kraken in de provin cie. „Bakstenen, nee. Niet eens zozeer om principiële redenen als wel om het effect. In Am sterdam ligt het kraken veel beter, ook politiek. Daar be grijpt men het wel. Maar als je in Maastricht met stenen naar de politie gaat gooien, ben je alle sympathie kwijt. En nu kijken de mensen nog positief tegen ons aan". Voorts aan dacht voor politieke vluchte lingen in Nederland. „Wat wij ervaren als een probleem, is niet zozeer het verlies van onze taal, cultuur, eetgewoon ten en folklore, maar net ver lies van onze politieke idealen. Als men dit niet begrijpt, be grijpt men ook niet wat men met de vluchtelingen in Ne derland aan moet". Pater-par- lementariër Van Ooijen zegt over het besluit van de paus, dat priesters zich moeten ont houden van politiek: „Hij is zelf als staatshoofd van Vati caanstad een politieke figuur en hij laat zien herhaaldelijk met politieke problemen in, in Italië en elders. Bovendien laat hij zich bij regeringen ver tegenwoordigen door nuntii of diplomaten, dus ook priesters die politiek bedrijven". Een zwartboek tenslotte over be jaardenmishandeling in ver pleeghuizen. „Ze hadden mijn moeder met haar armen aan het bed gebonden omdat ze eruit kon vallen, maar zodanig dat ze twee blauwe polsen had. Het lijkt er meer op een kamp dan op een ziekenhuis. Een verlamde vrouw, die alleen nog maar een hand kon bewe gen, werd telkens haar ring afgenomen. Daarmee tikte ze op de rand van het bed, wan neer ze hulp nodig had. Dat werd hinderlijk bevonden. Vandaar". (In verband met Hemel vaartsdag verschenen de weekbladen die in deze ru briek zijn behandeld een dag eerder dan normaal. Nieuwsnet, de Groene Am sterdammer, de Nieuwe Li nie en Hervormd Nederland verschijnen pas hedenmid dag.) Stervelingen uit alle beschikbare windstreken staan er tus sen de tulpen gekleurd op. Ook de dochter van een Turkse gastarbeider laat zich die kans niet ontgaan. Van tulpen kijken schijnt een mens ook een ailemachtlge dorst te krijgen. LISSE Pas tégen de avond, wan neer nog slechts een handjevol licht door de Melitta-filter van de bomen sijpelt, zijn de tulpen op de Keuken hof in Lisse eindelijk weer voor een avond en een nacht numeriek in de meerderheid. Vanaf vanmorgen acht uur zijn ze met busladingen tegelijk door de Lusthof van Jacoba van Beieren op de Zuidhollandse geest gronden gespuid: een zondvloed van stervelingen uit alle beschikbare windstreken, bejaarden, die hun wandelstok als een geigerteller in de voedzame aarde prikten, potverteer- ders rondom een olijke reisleider, die telkens op zijn padvindersfluit blies, als weer een bridger of een collectant, een klaverjasser of een muzikant te ver van de hoofdmacht was afgedwaald. Ook bruiloftsgan- gers, scholieren, boerinnenbonden en verenigingen van huisvrouwen zijn als vaarzen tussen de dranghek ken bij de ingang gedreven. „Een stille dag", is niettemin het oordeel van de krasse Dreestrekkers, die er onder hun grijze petten voor hebben gewaakt, dat ook ditmaal de bloemen der natie niet voortijdig door onverlaten in de knop zijn ge broken. Twintigduizend zijn er op deze mild stemmende lentedag langs de trots der vaderlandse bollenkwe- kers geschuifeld. Een eigen geldje, meer is het echt niet. De bewaker bij de noordelijke in gang herinnert zich moeiteloos, dat er dit jaar dagen zijn geweest met meer dan 70.000 bezoekers. „En dan", legt hij gretig uit, „wordt het voor ons pas echt interessant. Als het hier mudvol is zijn er namelijk altijd wel een paar, die buiten de paden gaan lopen. En dan is er voor ons ge lijk werk aan de winkel, want het is ten strengste verboden om het gras te betreden. Begrijpt u? Een order van hogerhand. Geloof me meneer, zulke dagen vliegen om". Oude thema Vandaag is de twintig miljoenste be zoeker sinds de opening van de Keu kenhof feestelijk in de bloemen ge zet. En terecht, want het gaat in deze tuin uiteindelijk om de mensen. Die houden massaal de zaak financieel gezond en stellen bollenboeren in staat om verder te zoeken naar va riatietip het oude thema. Een kwes- tië van^ruising én munt. Neem een man als J. Kortekaas uit Lisse. Die heeft in de afgelopen twaalf maanden weer driftig, gelijk een somnambule in zijn bol gekeken. En waarachtig, het is hem gelukt om met de paarse Don Quichotte een kersvers blad vóór de mond te ne men. Datzelfde geldt ook voor de heer W. Pennings uit Noordwijkerhout, die zijn toch reeds respect afdwingende collectie tulpen heeft uitgebreid met de groen-witte Green Spot, de tijger- kleurige Absalom en de Victoria Maid, wier kelk sprekend lijkt op de bonnet van een modebewuste bis schop. En vlak ook asjeblieft de heer F. Groot-Vriend uit Lutjebroek niet uit. Want hij heeft het toch maar weer gepresteerd om met geduldige be- De Keukenhof grossiert in fraaie, fotogenieke doorkijkjes op at wat leeft en kortstondig groeit Als er dan ook nog een molen aan het decor is toegevoegd, is het Hollandse plaatje compleet stuiving het leven te schenken aan de statige Picture, die door meester schilder natuur is verrast met een ranke tuitmond in de gewaagde pas telkleuren rose en wit. Pal daarnaast staat collega André van Duyn in zijn wazige nadagen; de rose konen zijn al bijna opgebleekt tot melkwit. En het is hem aan te zien, dat hij door zijn schepper on eindig veel liever was uitgerust met zulke bloemkooloren. Welvaartsblik Bij navraag blijkt, dat rond twee uur vanmiddag de immense weiden naast de Keukenhof dichtgeslibt wa ren met waardevast welvaartsblik. Nerveuze gidsen, jeugdleiders, Rode Kruis-helpers en een enkele ver dwaalde moderator van een ambi tieus bijbelclubje klapten toen nog regelmatig in de handen om hun ge lijkgestemde recreanten tot grotere spoed te manen. Met een listig om trekkende beweging hadden ze op weg naar de ingang het filiaal van de Man van de Knakworst en de juf frouw van het softijs vermeden. Want de plicht tot genieten gaat im mers altijd vóór het ijsje. En daarom gaf het voetvolk geen krimp en ging het vooruit met flinke pas, de paden op en de lanen in, die onveranderlijk leiden naar fotoge nieke pracht en praal. Bij die opmars hielden ze voortdurend de camera's op scherp voor de volgende opname van oma tussen de dubbelwandige Apeldoorner en voor de close up van neef Gijsbert, die schalks het linker been schuin geheven had tegen de gipsen poot van het kunstwerk paard met ruiter. En allerwegen hoorde men tussen het lover voort durend de wanhoopskreten der één- •ogigen: „Kun je misschien nog wat zakken Bep. Zo krijg ik je kop er met geen mogelijkheid op Incognito Tegen drie uur werd een witte bus mit Klima-anlage und Toilet uit Ober-Lahnstein vakkundig gelost door een Feldwebel, die incognito was. Voorop ging een reisleider met een wit kanten vissersmuts op, die hem deed lijken op een warme bak ker, die in zijn vrije tijd een traves tie-act heeft. Van de rest, mannen en vrouwen met een muisgrijze berus ting, droeg de helft ook zo'n muts. Het zat er dus dik in, dat de eerste halteplaats op deze dag Volendam was geweest. Na een fluitsignaal rekte de reislei der zich naar vermogen en riep hij door een toetertje, dat hij van zijn handen had vervaardigd: „Damen und Herren, für die Toiletten nach links, für das Schnellbuffet nach rechts". De meesten besloten na kort beraad om eerst naar rechts te gaan. Toen ze na een half uur eveneens verlost waren van hun delicate klei ne boodschap schuifelden ze twee aan twee de tuin in als nabestaanden op een dodenakker. Na vijftig meter deserteerde plotseling een man met een geitesik, die zijn omvangrijke broek door middel van twee onver- slijtbare bretels tot onder zijn kin had opgetrokken. Hij waadde naar een bloembed vol diepreligieuze tul pen, aan wie je waarachtig niet meer behoefde uit te leggen, hoe de vork in de steel zit. Daar aangekomen wenkte hij een dame, die tot taak had om hem voortdurend voor de eeuwigheid in het familiealbum te conserveren. Zij keek door de zoeker van haar came ra en riep hoofdschuddend: „Lach mal Karl. Nicht so ernsthaft kuc- ken". De man deed een dappere poging om haar althans op dat punt tevreden te stellen. Maar hij wist tevoren, dat het onbegonnen werk was. Want in middels had hij royaal een leeftiid bereikt, waarop hij nog slechts de beschikking had over een glimlach met een herfstachtige grauwsluier. „Karl", herhaalde ze streng, „du hörst doch wass ich sage. Du musst lachen. Sei doch ein bisschen froh". Je zag hem denken: „Wat voor soort vrolijkheid zou ze nou eigenlijk be doelen?" Maar toen het hem tenslot te toch nog lukte om een glimlach te produceren was het een monster zonder waarde, dat hij onder rem bours naar zijn mondhoeken had ge zonden. En terwijl hij roerloos in de lens keek viel er ook nog een dunne, doorschijnende scherf geluk van heel lang geleden van zijn lippen. Toneelkijker Zou dat nou echt de bedoeling van Jacoba van Beieren zijn geweest, toen ze deze tuin liet aanleggen?" denk je somber. Of tuurde ze nu vanachter een wolk door haar to neelkijker naar Lisse en schudde ze keer op keer mismoedigd haar hoofd? Ondertussen schoof de massa voort als kruiend ijs. Fonteinen spoten schuimend water in de vijver, waar eenden hun donsgele kroost vruch teloos tot kalmte maanden. Om vier uur die middag vertrok de laatste bus in de richting van Madu- rod am, waar het volgens de reislei der „auch sehr gemütlich ist Und wo man schöne Bilder machen kann". Tien minuten later doofde de man van de Knakworst het vuur onder de pan met Frankfurters. En even verderop telde een blonde dame met de ogen vlak boven de tafel de bami- ballen en fricadellen bij elkaar op. Op dat moment hadden de tulpen het natuurlijk evenwicht in de tuin van Jacoba alweer hersteld. Nu het is inmiddels bij achten maken ze zich gereed voor een troo strijke nacht, waarin ze opnieuw be sprongen worden door benauwende dromen, waarin hevig transpireren de jeugdleiders, sloffende beiaarden en vrolijk snaterende schoolklassen hen dreigend insluiten aan alle kan ten van nun bed. Oh, als de tulpen eens konden spre ken, zouden ze dan evenals de men sen zulke enthousiaste verhalen ver tellen over hun verblijf op de Keu kenhof? Het lijkt gerechtvaardigd om daar een hard hoofd in te hebben. LEO THURING Vandaag is de twintig miljoenste bezoeker sinds de opening van de Keukenhof feestelijk in de bloemen gezet. En terecht, want het gaat in deze tuin uitein delijk om de mensen. Die houden massaal de zaak financieel gezond en stellen bollenboeren in staat om verder te zoeken naar variaties op het oude the ma. Een kwestie van kruising én munt. Onze ver slaggever Leo Thuring dwaalde een paar uur in onze nationale bloementuin rond. Hieronder zijn verslag.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9