fPronk ontkent medewerking aan coup in Suriname Menten weigert toegevoegd advocaat Eisen tot zes maanden voor rellenschoppers jy Meubelfabriek Ur Oisterwijk BRAND WIJSTER NOG KWESTIE VAN WEKEN 0 Lastollo rv. toonaangevend in eiken Fraai zomerweer bij lang weekeinde DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Op zoek naar wat verfrissing raakte gis termiddag een paard in de sloot langs de Admiraal De Ruytersin- gel in Voor- echoten. De frisse duik dreigde echter een dramatisch einde te krijgen. Het dier wa9 niet meer in staat de kant op te klauteren. Het dier zat anderhalf uur vastge zogen in de modder voordat het werd ont dekt. Het was toen al volledig uit geput en dreigde te verdrinken. De Voor- schotense vrijwillige brandweer, enkele poli tiemensen en wat om standers hadden di verse po gingen no dig om de viervoeter weer op vastere bo dem te krij gen. Toen dat eenmaal was gelukt, bleek het paard geen letsel te hebben op gelopen. Officier kondigt andere belastende feiten aan (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Pieter Nicolaas Menten wenst zich niet te laten bijstaan door een advocaat. Direct na de opening van een nieuwe behandeling van zijn zaak door de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank liet hij recht bankpresident Schipper weten, dat hij liever zijn eigen ver dediging wil voeren. Zijn toegevoegde Rotterdamse advo caat, mr. E. de Liagre Böhl, verweet Menten onvoldoende kennis van zaken. Hij zou zich niet voor zijn zaak interesse ren. De bijzondere strafkamer omzeilde na een kort beraad het pro bleem, door Mentens advocaat, die weigerde terug te treden, ge woon zijn werk te laten doen. Menten zal echter ook zelf zijn verdediging mogen voeren en daar alle tijd voor krijgen. Bij een verschil van mening tussen Menten en diens advocaat, zal de rechtbank Mentens opinie voor laten gaan. Menten zorgde aan het begin van de zitting nog voor een ander incident. De freelance journaliste Henriëtte Boaz, die in Neder land werkzaam is voor een aantal Israëlische bladen, werd niet toegestaan de proceszittingen langer bij te wonen. Menten, die haar een spion noemde die de andere getuigen zou kunnen beïn vloeden, heeft haar als getuige opgeroepen. Daardoor is het haar niet mogelijk in de rechtszaal te blijven zitten. Menten, die vervolgens zijn eigen verdediging op zich nam, stel de dat het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk is in het instel len van een strafvervolging tegen hem. Hij las een dertig pagi na's tellende verklaring voor, waar dit uit zou moeten blijken. De graven in Podhoroce in Polen zouden kunstmatig zijn aange legd door de KGB, de Russische geheime dienst. Volgens Men ten heeft daar nooit een executie plaatsgehad en zijn er in dat gebied in 1941 überhaupt geen Duitsers geweest. De Blaricummer kondigde aan met een reeks van nieuwe feiten te zullen komen die alles wat in eerdere zittingen naar voren is gebracht van tafel zullen vegen. Ook de Officier van Justitie, mr. Meijers, liet weten in de komende procesweken met veel nieuwe en voor Menten zeer belastende feiten over zijn oorlogs misdaden te zullen komen. AMSTERDAM Tegen jongeren die op 30 april in Amsterdam hebben deelge nomen aan het „inhuldi- gingsoproer" heeft de offi cier van justitie bij de recht bank in de hoofdstad, mr. KJ. Manschot, gisteren straffen geëist van 6 weken tot 6 maanden onvoorwaar delijk. Tegen een verdachte etste de oficier vrijspraak (ADVERTENTIES J Voor bouw en interieur: W. Barentszstraat 19, Leiden, tel. 071-134541 Keukens - open haarden tegels sanitair - alle verbouwingen wegens gebrek aan bewijs en de zaak tegen een zesde verdachte werd aangehou den. Op twee na alle ver dachten zijn door de politie rechter, in afwachting van de uitspraak op 22 mei op vrije voeten gesteld. Van de kant van de verdedi gers werd vanuit verschilende gezichtspunten kritiek gele verd op de gang van zaken rond de rellenschoppers. Een van hen sprak de vrees uit dat dit proces teveel zou gaan lij ken op een soort Bijltjesdag. Een ander wees erop dat alle arrestaties in de avond waren verricht, na het hoogtepunt van de rellen. Ten aanzien van de eisen waren de raads lieden bevreesd voor het ont staan van rechtsongelijkheid, in vergelijking met ae recente veroordeling van een knok ploeg. De journalist Stan van Houcke werd tijdens de zitting door vier parketwachters hardhan dig buiten het paleis van justi tie gezet nadat hij had gepro testeerd tegen het feit dat nem de toegang tot de rechtzaal was ontzegd. (Zie verder pagina 15). Zes miljoen voor schilderij van Picasso Paloma Picasso, dochter van de overleden Spaanse schilder Pablo Pi casso, bij het wel bekende schilderij „Acrobaat zittend met de armen over elkaar", dat voor zes miljoen gulden bij Sotheby In New York is verkocht. Naast haar Susuma Yamamoto, die het schilderij voor het Bridgetonemuseum in Tokio aange schaft heeft. Industriebond FNV: Bevrijdingsweek vrij UTRECHT Als het aan de Industriebond FNV ligt, krijgen we voortaan vrij van 30 april (Koninginnedag) tot en met Bevrijdingsdag (vijf mei). Het bondsblad „ZIN" oppert: „Maak er een natio nale feestweek van". De week zou bij elkaar kunnen worden gescharreld door van 1 mei (Dag van de Ar beid) een vrije dag te ma ken. In het kader van de ar beidstijdverkorting kunnen daar 2, 3 en 4 mei aan wor den vastgeplakt. Voor de schooljeugd zou de krokus vakantie dan naar deze week kunnen worden ver schoven, aldus „ZIN". Krakers en eigenaar sluiten contract op politiebureau VELP Op het politiebureau in Velp is gisteren een contract getekend tussen de plaatselijke kraakgroep De Beuk en de eigenaar van een gekraakt pand. De man had nog vorige week een knok' ploeg op de krakers afgestuurd. In het contract staat dat het pand op korte termijn beschikbaar is voor urgente woningzoekenden die er, met een opzeg termijn van twee maanden, gratis kun nen wonen tot het pand verkocht is. De klacht tegen de knokploeg blijft overi gens gehandhaafd. Vara aarzelt nog met klacht tegen Wiegel HILVERSUM Het dagelijks be stuur van de Vara heeft nog grote aarzelingen ten aanzien van een klacht tegen minister Wiegel over diens uitlatingen n.a.v. de radiouit zendingen op Koninginnedag. Maan dag neemt het bestuur een beslis sing. Dan worden ook de conclusies getrokken uit het i^nterne onderzoek naar de gang van zaken rond de uit zending. Wiegel zelf heeft de Kamer beloofd dat er een nota komt over de gebeur tenissen op de dertigste april. De Kamer zal daarover „in alle rust en grondigheid" (Wiegel) van gedach ten kunnen wisselen. Minder reclame voor snoepgoed DEN HAAG Staatssecre taris Veder-Smit van volks gezondheid heeft de Kamer gisteren beloofd dat ze colle ga Gardeniers van erm zal vragen de etherreclame voor snoepgoed te beperken. Ve der-Smit zei ook te voelen voor het vermelden van het suikergehalte op voedings middelen. Ze regageerde hiermee op kritiek van het Tweede Kamerlid W. Ja- baaij die vindt dat het beter is de oorzaken van tandbe derf weg te nemen, dan de gevolgen te bestrijden. Dinsdag 13 mei 1980, 70e jaargang no. 21655 Warmer Droog, zonnig en warmer met middagtemperaturen van on geveer 22 graden. Vrij krachti ge zuidoostenwind. Morgen zon: 5.45 - 21.25. Schev. hoogw.: 3.22 en 15.45. Laagw.: 11.46. DE BILT Het fraaie zomer weer blijft naar verwachting de komende dagen gehand haafd met temperaturen rond de Z4 graden. Het wordt vol gens De Bilt een lekker lang zomers weekeinde, dat vooral een grote toeloop naar de zeekust zal veroorzaken. Een zeer welkom bezoek voor de vele strandtenthouders, die nog niet zo lang geleden door de felle stormwind een fors verlies moesten incasseren. Verwacht wordt, dat een groot aantal Nederlanders vrijdag aanstaande vrij sullen nemen om van donderdag (Hemel vaartsdag tot en met zondag een zeer lang weekeinde erop uit te kunnen trekken. De ver keerspolitie verwacht als ge volg daarvan een flinke druk te op de wegen naar vooral dé kustgebieden. 0oimm 34. 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes ƒ0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal ƒ46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per spe ciale koerier wordt de krent alsnog bezorgd. Na beschuldigingen uit Paramaribo i II DEN HAAG/PARAMARIBO De minister van ontwikkelingssa menwerking in het kabinet-Den Uyl, het PvdA-kamerlid drs. J. Pronk, heeft gisteravond catego risch ontkend dat hij betrokken is geweest bij de recente mis- Vukte tegencoup in Suriname. Eerder op de dag had de Nationa le Militaire Raad (NMR), die de macht in Suriname in handen heeft, op een persconferentie ver klaard dat oud-minister Pronk een bedrag van 300.000 gulden ter beschikking had gesteld van het huurlingenleger, dat de staats greep had moeten uitvoeren. Zoals bekend was de NMR van de coup op de hoogte en is de leider van de huurlingen, de Nederlan der Fred Ormskerk, aangehouden en standrechtelijk geëxecuteerd. De beschuldiging van de NMR aan het adres de Nederlandse ex-bewindsman werd herhaald door de Nederlander Jo hannes C. Krol, die op de persconferentie werd voorgesteld als een van de soldaten uit het huurlingenleger. Deze Krol noem de als breinen achter de mislukte staats greep naast Ormskerk dein Nederland verblijvende ex-minister van landbouw ing. Kasantaroeno, een ex-officier van de Surinaamse krijgsmacht, Roy Bottse, en oud-minister Pronk, die niet alleen geld, maar ook zijn „verder medewerking" aan de staatsgreep zou hebben toegezegd. De heer Pronk verklaarde desgevraagd dat hij tot aan het bekendworden van de mislukte staatsgreep nog nooit van de he ren Ormserk en Krol had gehoord. Hij zei slechts te kunnen gissen naar de reden van het noemen van zijn naam in verband nu ii J&j> Wel bevestigde de heer Pron'i uat'hij contact had gehad met ing. Kasantaroeno. Deze naar Nederland ge vluchte ex-ministers zou echter met ver schillende fracties én het ministerie van buitenlandse zaken gesprekken hebben gevoerd. De Nederlandse ambassadeur ln Parama ribo, Vegelin van Claerbergen, is gisteren ontboden bij premier Chin a Sen. Deze deelde hem mee dat de uitlatingen van premier Van Agt („de democratie in Suri name is aan erosie onderhevig") niet be- vordelijk zijn voor de rust en orde in het land en worden beschouwd als een in menging in de binnenlandse aangelegen heden van Suriname. Op de persconferentie van de NMR van gisteren werden ook nader details over de mislukte coup verstrekt. Zo zouden de huurlingen zijn geronseld voor een bedrag van 2.500 gulden. Van het ongeveer 300 man tellende leger zouden nog enkele sol daten op vrije voeten zijn en als toerist in Paramaribo rondlopen. Er wordt naar hen gezocht. Volgens de militairen heeft „in tensief onderzoek" aan het licht gebracht, dat „het zenuwcentrum van de invasie" in Nederland lag. hebben krakers op het oen contract ge- gratis ter beschikking 'van urgent woningzoo- !rfn' totdat het pand ver- De brand gisteren op de Dolder- se heide in Drente ver nielde 200 ha bos en hei WIJSTER De brand die sinds zondagavond woedt in de bergen huisvuil op het terrein van de vuilaf voermaatschappij VAM in Driebergen veroorzaakt ln de omgeving veel stank- en rookoverlast. Tot in Dwin- gelo, acht kilometer verder, zijn de stukken halfver- brand papier neergedwar- reld. Broei is de oorzaak van deze brand die volgens deskundigen nog wel twee weken kan duren. Met zes voertuigen en 25 man zijn de brandweerkorpsen uit Gieten, Bellen, Westerbork. Assen eu Smi 1de bezig met het bluswerk. In Doldersura op het Dolder- dumseveld tussen Vledder en Wateren in Drente, heeft een door onbekende oorzaak ont stane brand gistermiddag 200 hectare bos en heide ver woest. De brand werd met behulp van de militaire brandweer uit Havelte door /vijf korpsen uit de omgeving bestreden. Daarbij kon een camping in Vledder op het nippertje worden gespaard. Men was het vuur omstreeks 18.00 uur meester, maar het nablussen duurde nog uren. Ook in het Brabantse Oir- schot werd heide verwoest Het betreffende gebied van vijftien hectare maakte deel uit van de Oirschotse heide. In Gelderland bij Groesbeek ging vannacht twaalf ha bos in vlammen op en in Gennep brandde 5 ha natuurgebied af. De grote brand die gistermid dag woedde bij de Groninger ijzer-, metaal-, lompen- en papierhandel BV in Gronin gen, heeft voor een schade van ongeveer 400.000 gulden gezorgd. Het bedrijf was niet verzekerd. De brand, die ver moedelijk ontstaan is door een defecte accu van een voorheftruck, dreigde eerst een nabijliggend benzinesta tion in brand te steken. Het bedrijf had wel een hinder wetvergunning voor het ver werken van oude metalen, maar niet voor de verwer king van oud papier. In ver band hiermee heeeft de poli tie proces-verbaal opge maakt.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1