Kraken in Frankrijk een zeldzaamheid Ook Westduitse krakers slaags met politie Kraken in buitenland Krakers krijgen in VS voorlopig weinig kans PARIJS In Frankrijk heeft het fenomeen „kra- ken'" zich een aantal jaren geleden kortstondig voorgedaan, maar effect heeft het allemaal nauwe lijks gehad. De gevallen waren in feite incidenteel en zijn sedertdien zelfs zeldzaam geworden. Een van de redenen is het grote aantal woningen dat de afgelopen jaren is gebouwd, vooral huizen van het zogenaamde HLM-type, dat wil zeggen, wonin gen met lage en middelbare huren. Een tweede re den is de afname van de Franse bevolking, een demografische achteruitgang in de steden en de daarmee gepaard gaande trek naar de provincie, waar de woonomstandigheden aanzienlijk minder moeilijk zijn dan in de grote plaatsen en er zelfs hele streken zijn, waar talloze woningen en zelfs hele dorpen leeg en te koop staan. De moeilijkheid hierbij is echter, dat er in deze ge bieden veel te weinig werkgelegenheid bestaat. De meeste banen zijn immers nog steeds te vinden in en rond de grote steden, waar tegenwoordig tegen gangbare prijzen woningen te vinden zijn. Deze woningen kosten een aantal gegadigden weliswaar nog te veel of bieden hun niet steeds het gewenste comfort, maar ze worden wel gebouwd en be woond. Het vele bouwen en de vaak aanzienlijk geringere eisen die in latijnse landen aan wooncomfort ge steld worden, hebben ervoor gezorgd dat het kra ken van woningen in Frankrijk zeldzaam is gewor den. De beruchte Bidonvilles, de in het oog van toeristen soms pittoreske krotwijken die tientallen jaren de letterlijke randverschijnselen van de grote steden waren, zijn sinds enige tijd verdwenen. Het kraken, „Squatting" genoemd, (krakers heten er Squatters) kwam dan ook hoofdzakelijk voor in die gebieden, waar oude of vervallen woningen afge broken zouden worden om plaats te maken voor nieuwe complexen. De huren van deze nieuwe hui zen zouden echter te hoog worden voor de oude bewoners. Meestal heeft men deze moeilijkheden op kunnen lossen. Soms komt er nog wel eens een kraakactie voor, waarbij het, hoewel er verzet te gen de politie wordt gepleegd, praktisch nimmer komt tot botsingen van belang met de politie. De situatie van krakers in Nederland is in Frankrijk pas sinds de rellen van Koninginnedag bekend. De gebeurtenissen in Amsterdam hebben wel verwon dering gewekt, omdat een woningnood van de ver leden week bekend geworden omvang in een „voorbeeldig georganiseerde samenleving als Ne derland" door de Fransen niet voor mogelijk werd gehouden. In het Westduitse Frankfurt kwam het een paar weken geleden tot een hevig treffen tussen de politie enkele honderden krakers en hun sympathisanten. BONN Op zaterdag 26 april, vier dagen voor de inhuldiging van Beatrix tot koningin in Am sterdam en de daarmee gepaard gaande rellen, kwam het in Frankfurt voor de derde keer in en kele weken tot een fors handgemeen tussen de politie en enkele honderden huisbezetters en hun sympathisanten. De situatie wa3 in vele op zichten identiek met de taferelen die de Neder landse hoofdstad inmiddels zo goed -kent. Na een tip dat in de dure wijk Westend een pand werd gekraakt, rukte de politie uit om aan deze onwettige actie een eind te maken. De huisbe zetters gaven zich echter niet zonder slag of stoot over met de bekende gevolgen vandien. Barricaden, gewonden aan beide zijden, door de lucht suizende stenen, inzet van waterkanonnen, charges door de binnenstad, enzovoorts. Voor mij iets nieuws: krakers gingen tijdens het optreden van de politie het dak op en dreigden zich naar beneden te storten. De brandweer kwam er aan te pas met vangzeilen om dit te verhinderen en artsen en ambulances werden te hulp geroepen. Uiteindelijk gaven de circa zestig krakers, onder wie ook veel vrouwen, zich zon der verzet over, maar in de binnenstad bleef het nog lang onrustig. Na afloop de bekende, van el kaar afwijkende verklaringen. De politie beweer de adequaat te hebben gereageerd en correct te zijn opgetreden; de krakers daarentegen (die o- pereren onder de naam „Iniatief Huizenraad 1980") beschuldigden de agenten van provoca ties en onnodige gewelddadigheden. Kortom: „Alles schon da gevvesen". De ernstigste be schuldiging tegen de politie die nog diepgaand zal worden onderzocht, was dat zij had ingegre pen zonder dat zij tevoren zoals is voorge schreven de eigenaar om een ontruimingsver- zoek had gevraagd. Het verschijnsel kraken is in de Bondsrepubliek al zeker tien jaar bekend in „lastige" steden als Frankfurt en Berlijn. In het begin van de jaren zeventig sloten „Sponti's" anarchistische en socialistische groeperingen zich aaneen om een eind te maken aan de in hun ogen onaan vaardbare leegstand. Taferelen als hierboven beschreven waren toen aan de orde van de dag. Ruim twee jaar geleden scheen er echter door een krachtig optreden van een versterkte politie macht een eind aan het kraken te zijn gekomen, totdat het onlangs weer de kop op stak: Evenals in Nederland kunnen de krakers bij een deel van de bevolking op grote sympathie reke nen. De omstandigheden zijn er dan ook naar. Speculanten laten vanwege de stijgende grond prijzen panden jarenlang leeg staan. Het aanbod van betaalbare flats neemt nog voortdurend af. Daar staat een groeiend leger van woningzoe kenden tegenover van vooral jongere mensen: in Frankfurt bijvoorbeeld zijn dat er 22.000 van wie er circa 5000 tot de urgentiegevatlen gereka moeten worden. Voor een enigszins redelijl twee- of drie-kamer-flat niet bad en centra verwarming (nieuwbouw) moeten huren van 8! tot 1300 gulden per maand worden neergetel Men kan dan ook rustig van dramatische woo omstandigheden spreken. In tegenstelling met de vrij tolerante houdii van de Nederlandse justitie tegenover het kr ken, is in de Bondsrepubliek het eigendom recht van de huizenbezitters nog volledig onva let gebleven. Weliswaar hebben de autoriteit! theoretisch wettelijke maatregelen ter beschi king om tegen misbruik van woonruimte in gaan, maar deze worden in de praktijk nog sp radisch toegepast aangezien er talloze mogelij heden tot ontduiking en verweer zijn die de zaa jarenlang slepend kunnen houden. En aangezij kraken nog zonder meer als een strafdelii wordt gezien, treedt de politie veel harder o dan in Nederland het geval is. Met het gevol dat het kraken in de Bondsrepubliek lang niet: geïnstitutionaliseerd is al3 bij ons. Het blijft t „noodkreten" die bovendien buiten de lokal pers met een zeer klein berichtje in de krante worden afgedaan en dan nog alleen wanneer I» tot de hierboven beschreven ongeregeldheds komt. AMI VAN VRE Kraken is in Nederland een nauwelijks meer weg te denken fenomeen. De gebeurtenissen van de afgelopen maanden, met als dieptepunt de gewelddadigheden op Koninginnedag in Amsterdam, hebben ons nogmaals met de neus op deze werkelijkheid gedrukt. Maar hoe kijkt men in andere landen tegen het „wederrechtelijk in bezit nemen van andermans woning" aan en kampt men daar, op het gebied van de huisvesting, met dezelfde problemen als in Nederland. Onze correspondenten in Bonn, Brussel, Parijs en Washington gingen op onderzoek uit. Op deze pagina doen zij hun relaas. BRUSSEL België bestaat dit jaar precies ander halve eeuw en in al die tijd is er in het hele land nog nooit een woning gekraakt. Ook in de komen de 150 jaar wordt geen enkele kraakactie ver wacht. Een Belg die zonder toestemming van de eigenaar een leegstaand huis ter bewoning zou in nemen, zou het beest los maken In zijn doorgaans goedmoedige landgenoten. Franstalig België heeft ook letterlijk geen woorden voor het uitheemse verschijnsel. Onder de aandui ding „Les Krakers des Pays-Bas" doen de Waalse kranten het verbluffende relaas van ideologisch welbespraakte jongelui die veelal met geldelijke en zedelijke steun van stadsbesturen wrikken aan het fundament van de samenleving: het privèbezit. In België geldt aanzienlijk persoonlijk eigendom dan ook nagenoeg als het schoonste levensideaal. Nergens is dat zo zichtbaar als in de woningbouw en in de ruimtelijke (wan)ordening. Dat er in België niet gekraakt wordt is dan ook vooral de weerspiegeling van de mentaliteit van het heilige huisje. Want dat er geen woningnood zou bestaan in ons kleine buurland is eigenlijk een fabel. Al staat overal veel te koop en te huur (de bevolking is veel minder snel gegroeid dan de Ne derlandse; de verwoesting van de Tweede Wereld oorlog was veel geringer; de behoefte van jonge ren aan eigen woonruimte is kleiner) het tekort aan goede en goedkope woningen is groot. Negenen veertig procent van alle huizen voldoet niet aan de moderne eisen. De huren kunnen enorm variëren, van nog geen honderd gulden per maand in de slechtste sociale woningbouw tot tweeduizend gul den voor een luxe flat aan de rand van Brussel, maar de gemiddelde woning is duur. Veel lege huurpanden wachten jarenlang op belangstellen den met een voldoende dikke beurs. Onze zuiderburen zijn in Europa het volk met het hoogste gemiddelde eigen woningbezit. Meer dan 60 procent van alle huizen ligt in de particuliere vrije sector. Ruim 10 procent is gesubsidieerde bouw, slechts goed 25 procent sociale woning bouw. Die laatste sector wordt beheerd door parti culiere bouwmaatschappijen. Woningzoekenden dienen zich daar ook te melden. Die bouwmaat schappijen zijn kenmerkend voor de Belgische samenleving van verschillende politieke signa tuur en krijgen in overeenstemming met de lokaal politieke krachtsverhouding door de gemeente ge financierde woningprojecten toegewezen. Een eigen huis kun je in België over het algemeen neer zetten waar je wilt. Je koopt een lap grond in een natuurterrein of je sloopt een verworven pand in een dorps- kern. Er bestaan veel voorschriften wat betreft de inrichting (de hoogte van stopcon tacten etc.), weinig inzake de harmonie met de omgeving. Vroeger leverde deze uiterst liberale woningmarkt veelal een spontane landinrichting op, die met name planologisch geplaagde Nederlanders aan trekkelijk voorkwam. De kleinschalige variëteit is echter gaan woekeren en tegenwoordig bieden grote delen van het land een aanblik van volslagen chaos. In het Vlaamse land bijvoorbeeld is wij- kaanleg zeldzaam, zodat een tomeloze lintbebou wing het liefelijke landschap heeft bezaaid met lit tekens. Erg omstreden is deze ontwikkeling niet. Gemeen schappelijke zorg voor de stedelijke of landelijke omgeving zou immers de persoonlijke vrijheid van huisvesting kunnen insnoeren en ook de jongeren hun droom van een eigen woning ontnemen. Dat België hierdoor voor projectontwikkelaars een he mel op aarde is spreekt vanzelf. De sinds 1962 be staande Wet op de Ruimtelijke Ordening en de Stedenbouw is een van de best bewaarde staats geheimen. De toepassing ervan door de lagere overheden is nimmer van de grond gekomen. Ook renovatie van oude stadswijken is vrijwel on bekend. Er gaan steeds meer stemmen op om de vernieuwbouw aan te pakken, maar die geluiden smoren in de alles overheersende taalstrijd. Het huisvestingsbeleid (in België bestaat trouwens niet zoiets als een ministerie van volkshuisvesting of woningbouw) is bij uitstek een gebied dat onder de voogdij moet gaan vallen van de afzonderlijke Vlaamse, Waalse en Brusselse gewesten. Over de vorming daarvan breekt het ene kabinet na het an dere de nek. En zo lang die gewesten er niet zijn ontbreekt ook het geld. Een huisbaas is in België ook echt een huisbaas. Een huurcontract is een boekwerk berstens vol plichten van de huurder en rechten van de eige naar. Elk contract heeft ook een bijlage waarin werkelijk elke vierkante centimeter van het inte rieur staat beschreven. Bij beëindiging van de huur komt de baas controleren of er een barstje in de wastafel of een putje in het parket is bijgekomen. De reparatiekosten zijn voor c/e huurder. Een huurcontract, ook de huurprijs, is het resultaat van vrij onderhandelen. Alleen de jaarlijkse huur- stijging wordt door de regering aangegeven. Na afloop van het contract kan de huurder zonder meer op straat worden gezet. Alleen in de sociale sector is sprake van huurbescherming. Een wets ontwerp om de huurbescherming naar de particu liere sector uit te breiden is al jaren in de maak en zal volgens kenners altijd in dat stadium blijven. MARC DE KONINCK WASHINGTON Amerikanen wonen in een land, dat nog maar luttele eeuwen geleden in zijn geheel is „gekraakt", of anders gezegd, we derrechtelijk in bezit is genomen ten koste van indianen, die bovendien nog voor het grootste deel om het leven zijn gebracht. „Squatter", het Amerikaanse woord voor „kraker", heeft dan ook twee betekenissen. Het is behalve een dakloze die een leegstaand huis wederrechtelijk betrekt, ook „een nederzetter op onontgonnen land", een kolonist dus. Het is wellicht mede veroorzaakt door dit verle den dat het kraken van woningen, zoals de Ame rikanen het in het spoor van de met grote be langstelling gevolgde troonwisseling voorge schoteld kregen, weinig opschudding heeft ver oorzaakt. Minder bevreemding in elk geval dan je zou verwachten van een samenleving, waar het privèbezit uitzonderlijk liefderijk wordt ge koesterd. De verbazing over het kraken werd hier voorna melijk veroorzaakt door het feit dat men zich in een land dat staten heeft ter grootte van Frank rijk niet kan voorstellen, hoe men in The Nether lands, wat groter klinkt dan het is, moet woeke ren met de schaarse ruimte. Woningnood en het daaruit voortvloeiende kra ken is lang een onbekend begrip geweest in de Verenigde Staten. Het deed zijn intrede in de cri sisjaren voor de Tweede Wereldoorlog, maar dan nog alleen in de grote steden aan de oostkust. De oorlogsindustrie en het feit dat de Verenigde Staten buiten de oorlogsvernietiging bleven, hie ven het probleem snel weer op De ruimte, een klimaat dat in grote delen van het land het optrekken van zeer gedegen bouwwer ken niet strikt noodzakelijk maakt en het feit dat er in het algemeen een minder grote behoefte bestaat om voor de eeuwigheid te bouwen, heb ben huisvesting in de Verenigde Staten lang uit de problemenhoek gehouden. Pas de naoorlogse geboortegolf deed de eerste grote problemen rijzen en opnieuw vrijwel uitsluitend in de grote steden. Als je je in Amerika het economisch kunt veroorloven op het platteland te wonen, is huisvesting nog immer nauwelijks een probleem. Een vorstelijke woning op handzame afstand van het centrum van New York kan gemakkelijk drie honderdduizend gulden kosten. Een dergelijke woning in Massachussets doet waarschijnlijk de helft, terwijl je voor hetzelfde huis op het platte land van Michigan, Cansas of pakweg Wyoming minder dan een ton hoeft neer te leggen. De hu ren volgen een vergelijkbare trend. prti inod i Roi filet jn g inoc irdii filan aat: (ers President Johnson kwam in 1965 met de edptar grote sociale woningbouwprojecten. Hij bui >h i de meer dan tien verschillende instanties, zich op onduidelijke wijze bezig hielden huisvestingsaangelegenheden in een miniji voor volkshuisvesting. Zijn eerste minister een neger, Robert C. Weaver. Het huisvesti probleem deed zich dan ook in feite alleen i in de arme negerwijken van steden als York, Washington, Philadelphia, St.-Louis, Cl go en Detroit. En zo is het in feite nog meti verstande, dat ook steden als Miami, Houstoi Los Angeles steeds meer in de problemen men door onder meer een enorme stri van vluchtelingen en gelukzoekers uit Latijn merika. In de sloppenwijken van steden als New Yorl St.-Louis is een leegstaande woning voor de ste die er een goed slot op weet te krijgen. I ken is daar een zo vanzelfsprekende zaak, het in feite niet als zodanig te boek staat. E dan ook nauwelijks aan te nemen dat iem voor z'n lol in die getto's woont. Het kraken menswaardige panden daarentegen is nog onamerikaans probleem. Maar er doemen wel onmiskenbare moeilijk den op. De bouwprijzen gaan in de Vereni Staten sterk omhoog, de werkloosheid stijgt, lenen van geld wordt steeds duurder en de boortegolf van de welvaartsjaren dient zich i De huidige prognoses wijzen erop, dat in de ren tachtig per jaar een half miljoen huizei weinig gebouwd zullen worden. Van de hui die wel gebouwd worden zal de gemiddelde j in 1989 boven de drie ton liggen, meer dan dubbele van het huidige peil. Volgens die pi noses gaan de Verenigde Staten dus regelre op een nieuw probleem af. Of dat ook zal lei tot een voedingsbodem waarin het kraken gedijen lijkt twijfelachtig. Een situatie, wa voor het zich toeëigenen van het eigendom een ander begrip kan ontstaan vereist in de enigde Staten namelijk een zo grote ment teitsverandering, dat daarbij eerder in general dan in jaren gerekend moet worden. De ook I stagnerende bevolkingsgroei, gevoegd bij de ker in vergelijking met onze ruimtelijke bep kingen voor handen zijnde lege ruimte, zullen eerder voor zorgen dat de Verenigde Staten, houdens wat strubbelingen op korte terra wellicht één betekenis van het woord „squatt gevoeglijk kunnen vergeten. DICK Een eigen huis kun je in België over het algemeen neer zetten waar je wilt. Er bestaan veel voor schriften wat betreft de inrichting (de hoogte van stopcontacten etc.), maar weinig inzake de harmo nie met de omgeving.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18