Noorse Lappen showen hun strijd in het museum voor Volkenkunde" Leiden asfalteert felomstreden wegdek Haarlemmertrekvaart „Vergunning voor radioactief afvaldepot zo goed als rond" TAP/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Herbenoemingen )ij universiteit LEIDEN-Mr. KJ. Cath en W.G. Koppelaars, res pectievelijk voorzitter en lid van het College van Bestuur van de universiteit zijn voorgedragen bij de minis ter voor herbenoeming voor een derde termijn van vier r. De universiteitsraad iloot gisteravond in een niet openbare zitting tot deze voordracht. Deze ter mijn zou 1 september 1980 moeten ingaan. Verder ng de raad zonder problemen akkoord met de door het college toegekende 15.000,- voor verbouwings- ■osten van het pand Lange- gracht waar een kinderdag verblijf zal worden gehuisvest. De oorspronkelijk toegekende 60.000,- bleek niet voldoende °m de noodzakelijke voorzie ningen te treffen, onder meer i omdat er prijsstijgingen zijn opgetreden tijdens het lange besluitvormingsproces over het kinderdagverblijf. De gemeente Leiden heeft gisteren een begin gemaakt met het asfalteren van twee stukken Haarlemmertrekvaart in Noordwij- kerhout en Warmond die officieel nog onderhouden moeten worden door Leiden. Het gaat om voormalige jaagpaden langs de Haarlemmer- of Leidsevaart richting Haarlem die in buurge meenten liggen. Eerdere conflicten over het onderhoud en ei gendom van de weg met onder meer Oegstgeest en Noordwij- kerhout hebben ertoe geleid dat de gemeente Leiden bepaalde delen onder betaling van een afkoopsom 'van de hand heeft kunnen doen'. Het asfalteren van een fietspad annex ventweg langs de Leidsevaart tussen Voorhout en Noord wijk behoorde gisteren kennelijk nog wel tot een achterstallig onderhoudsplan. Vandaag staan soortgelijke activiteiten op het programma in de gemeente Warmond, nabij het regionale woonwagencentrum. College van bestuur Leidse universiteit: LEIDEN-Een vergunning voor het radioactief afvalde pot in de Leeuwenhoek kan binnen afzienbare tijd tege moet worden gezien. Dit ant woordt het College van Be stuur op vragen van het uni versiteitsraadlid J. van Gel der van de Progressieve Par tij. Hiertoe zijn begin dit jaar nog enkele aanpassin gen gerealiseerd. In afwachting van de vergun ning wordt het afval opgesla gen in een tijdelijke voorzie ning met medeweten van de •inspecties. "De hoeveelheid ra dioactief afval die zal worden toegestaan bij de afgifte van de vergunning, wordt vastgesteld, op advies van de inspectie, door de minister van Volksge zondheid," aldus het College van Bestuur. Instemming met aanleg dorpserf WASSENAAR Zowel de leden van de commissie technische diensten als die van financiën van Wasse naar kunnen instemmen met de aanleg van een dorp serf op het kruispunt van de Kerkstraat/Langstraat/Van Hogendorpstraat. Algemeen is men van mening dat het „iets moois" moet worden. Slechts hier en daar zijn enke le kanttekeningen geplaatst. Zo heeft de heer R. W. de Korte gepleit voor een strin gente kostenbewaking, ook al qmdat het met de aanleg ge moeide bedrag vrij hoog is (250.000 gulden) en dergelijke plannen nog wel eens uit de hand plegen te lopen. Enkele commissieleden verschilden van mening over het al dan niet afsluiten van het pleintje voor het verkeer. Wethouder C. P. M. Barning voelt hier niet veel voor, omdat in dat geval een belangrijke verbin ding voor het dorp verloren gaat. Verder zijn er nog op merkingen gemaakt over het feit dat er te veel geld wordt besteed aan vernieuwing van het centrum. Renovatie 57 woningen in Oostdorp start augustus WASSENAAR In augus- tus wordt begonnen met de renovatie van 57 woningen in de wijk Oostdorp in Was senaar. De leden van de commissie financiën zijn over het algemeen zeer te spreken over dit plan, waar van de renovatiekosten circa vier miljoen gulden zullen bedragen. De heer R. A. Nieuwenhoven (D'66) heeft er bij de wethou der op aangedrongen de kos ten van het project scherp in de gaten te houden, vooral omdat het Rijk bij een eventu ele overschrijding van het budget niet langer borgstaat. De huurders die zich in over grote meerderheid hebben uit gesproken voor de renovatie zullen een hogere huur moe ten betalen (gemiddeld ruim 300 gulden tegenover 170 gul den). Voor minder draag- krachtigen zijn echter regelin gen getroffen. Grote slotoefening Voorschoten VOORSCHOTEN De BB-af- deling Voorschoten houdt 'maandagavond in samenwer king met de Kon. E.H.B.O., de R.K. E.H.B.O, de Rijkspolitie, het Rode Kruis afdeling Rijn land en de Padvinders een slo toefening. De plaats van de 'oefening is het voormalige ge bouw Nieuw Voordorp. De aanvang van de oefening is half acht. Volgens het draai- boek zal er een zware ontplof fing zijn in Nieuw Voordorp, waarna alle hulpdiensten op gang komen. Ter voorkoming van paniek bij de bewoners wordt de oefe ning aangekondigd. Gebleken is bij de laatst gehouden ram poefening bij het bejaardente huis „Forescate" dat onbe kendheid met de oefening steeds zorgt voor alarmering bij politie en brandweer. Voorschoten is nog een van de weinige gemeenten waar een aktieve Bescherming Bevol- kingsploeg (B.B.) is. De ploeg bestaat uit een verbindings eenheid. Voorschoten telt 28 B.B-ers, waarvan er regelma tig 14 de trainingsavonden bij wonen. hebben beïnvloed, toen ze hun „nationale" muziek op papier zetten. Want het is gewoon Laps". De helft van de Leidse bevolking, verspreid over een oppervlakte van zoveel keer Nederland. Bijna onbegrijpelijk! Nöoter: „Daar zijn gezinnen, zoals dat van jou en mij, die hun broodwinning hebben binnen een ondenkbare uitgestrektheid. Het zijn met recht autochtonen, oorspronkelijken, die. connecties hebben met Groenlandse activisten, die ze allemaal kennen. Ik ken ze ook allemaal. Groenland (voor mij vlakbij, omdat ik het land en de mensen goed ken) aast op zelfstandigheid. Die krijgen de Groenlanders ook. Nu hebben ze nog een een zelfbestuur onder Deense vlag, maar ze gaan hun eigen kant uit. De Lappen ik ben rond dat Songfestival een dag of drie met hen onder de pannen geweest en ben met ze opgetrokken, samen met Nellejet verzetten zich tegen Noorse hoogspanningskabels, maar ze hebben zelf wel radio, teevee, koelkasten, kranten en auto's, door de Noren gefinancierd. Maar daar gaat het niet om. Het gaat orp eên strijd om de Vijfduizend Lappen moeten leven met hun rendieren, de rest vist, jaagt of werkt in de industrie. Maar de Lappen hebben geen waterkrachtstation nodig. Ze hebben genoeg voor zichzelf. De nieuwe maatregelen zijn allemaal gericht op „down south", naar het zuiden. Het is een strijd om een eigen bestaan die gestuurd wordt door de behoefte aan energie en delfstoffen in het zuiden van Noorwegen. En daar laten de Lappen zich niets aan gelegen liggen. Nieuwe wegen doorkruisen de trek van de rendieren, de trekroute. De Noren hebben daar begrip voor en zetten duizenden rendieren op trucks en zetten ze een eind verder weer neer. Maar daar nemen de Lappen en Gert Nooter en Nellejet geen genoegen mee. „Nieuwe wegen komen er steeds meer. Maar in Noorwegen worden die wegen bij een brug smaller en de kudden die erover sukkelen worden bij een brug uitgedund doordat de dieren elkaar verdringen en van de brug af drukken, de diepte in. Vijfduizend Lappen worden zo gehandicapt. Een luttel aantal Waar is dan het eind Rendieren en hun Lappen, die zich nu ongeveer twintig jaar verzetten tegen de „Noorse vooruitgang". Het Lapse protest is geweldloos en gebaseerd op de provo-voorbeelden van Nederland, een tijd van sit down-acties, je met kettingen aan elkaar binden. Ga op de grond voor een bulldozer zitten en laat je door de politie geweldloos verwijderen. Omdat je jezelf wil blijven. Succes Het zit er niet in. De minderheden moeten worden beschermd. Ook in Sémiid Aednan, Lapland. Het zijn trillingen van verontwaardiging die door de werkelijkheid van vandaag wel achterhaald zullen worden. Je denkt dan onwillekeurig aan Marken en Urk. En het gaat die kant uit. Daar vissen ze ook in een groter bestek. En mokken nog wat na. De Lappen kleden zich ook al modern en de Noren, als overheden, tonen geduld; de politie laat de Sómit gewoon wat aanjakkeren. Het geketende rendier stond model voor een poster, voor aan de muur; onder niet begrepen hoogspanningsdraden. Lappen in de de lappenmand; wie zal hun noden begrijpen Een volk over vier onbegrepen Lapse grenzen heen. Hooggekwalificeerd, net zoals Friezen, Whalesmen, Schotten, Bretons, Basken, en wie weet wat daar gist in het oosten en westen met „Reichsdeutschen, halfgare Oostpruisen, Slovenen, Kroaten, Zuidlimburgers, Zuidtirolers, veriatenen in Sleeswijk-Holstein, Corsicanen, halfwilde Sardijnen en Capricianen en Sicilianen. En wie weet hoe Nieuw-Vennepers zich verhouden tot Hoofddorpers en Hazerswoudenaars tot Alphenaars, binnen een niet te tellen geheel dat nationaal nog enig gewicht zou kunnen opbrengen. De Lappen schijnen mij enig recht te zijn toegedaan. Zeker met deze tentoonstelling. Geen waterkanon is voor hun weggelegd. Misschien gingen de „krakers" (een internationaal woord voor weer een Nederlands begrip, te oordelen naar een recente uitlating in een Franse krant: „Kraakers") de Lappen alweer een eindweegs tegemoet. De Leidse expositie vertoont de hele Lapse beslommering, tot en met de „eigen Volkenkundige" Lapse tent, met het potje vuur, de slaapzakken, de vachten op de grond, het wiegje, de kampeerpannetjes („m'n eigen pannetjes, even zwart als de Lapse pannen", volgens Nooter). Daar is ook de w.c.rol, geklemd achter een paal, karakteristiek voor een Lapse familie. En boven de hoofden een enorm rookgat 's Zomers verkoopt men souvenirs aan toeristen die naar de Noordkaap reizen. Een welkome bijverdienste voor de Lappen. Daarna gaan ze weer naar het rendier toe. Met hoop op de verkoop van vlees. J MET DE HOOP OP VERKOOP VAN VLEES absolute „bestseller" te worden). Nooter had er, met de grootse medewerking van collega Nellejet en het door de Lapse activisten meegenomen materiaal, maar een paar weken voor nodig om de boel op touw te zetten. Actueler kan het bijna niet. Ik heb zo'n idee, dat zelfs Oslo in dat korte tijdsbestek er een hele dobber aan gehad zou hebben. Maar Oslo zou dit ook niet zogauw doen, want de Noorse Lappen zijn duidelijk in de contramine. Bestanddelen van de Leidse, internationaal de aandacht trekkende, expositie: foto's van daadwerkelijke belemmering (het gaat in dit specifieke geval om verzet tegen de bouw van een dam in de Noorse rivier Alta-Kautokeino ten behoeve van een waterkrachtcentrale), foto's van een hongerstaking in Oslo, gebruiksvoorwerpen, en beelden van de afdammings werkzaamheden. Men ziet waarom de Lapse cultuur strijd levert op haar fronten. Gert Nooter: „Het gaat om een identiteit van een volk. Wat we in Den Haag zagen, waren een paar stevige meiden als activisten bij het Congresgebouw, maar er is natuurlijk veel meer aan de hand. Het gaat om de aantasting van een eigen wezenskenmerk door mensen van „daarbuiten". Een activistische Lapse groepering zag een goede kans in Den Haag om voor een Europees „forum" hun propaganda te maken voor een goede zaak. Dat ging uiteraard de mist in, omdat een opgefokt festival-forum wel wat anders heeft om zich druk over te maken". Een lesje van Nooter leert ons, dat de Lappen de Scandinavische grenzen niet erkennen. Hun „landkaart" wordt niet verdeeld door staatkundig getrokken lijnen. „Ze leven onder vier vlaggen: de Noorse, Zweedse, Finse en de Sowjetvlag. De Lappen voelen zich met hun rendierkudden door niets geremd, ze doorkruisen de bedoelingen van de ene regering na de andere, hoewel aan Sowjetzijde iets duidelijker terughouding merkbaar is. Van" de Sowjet-Lappen dan, bedoel ik. Ach, dat is niet te verwonderen. Vijftigduizend mensen van een niet geheel duidelijke afkomst en in de loop der eeuwen hevig vermengd. Kenmerken: kort, gedrongen, niet-Mongolisch, met een wipneusje. De taal is Fins-Oegrisch, net zoals het Hongaars. Ze hebben een stapel elpee's inmiddels opgebouwd, met muziek in hun eigen taal. Voor een deel met harde teksten, maar ook met traditionele muziek; soms alleen maar neuriën en half jodelen. Dat kan Grieg ep Sibelius nooit Een handvol mensen, 50.000 zo ongeveer; op een stuk grond zes of zeven keer zo groot als Nederland, en toch een grote mond opzetten. Dat zijn de Lappen, in een aaneengesloten gebied dat zich over Noors, Zweeds, Fins en Russisch territoir uitstrekt. Zeg geen Lappen tegen de Lappen, want dat maakt ze al furieus, net zogoed als je niet Eskimo tegen een Groenlander moet zeggen zonder hem te laten grommen van ongenoegen. Want Eskimo's zichzelf Inuit en de Lappen wensen als Samit aangemerkt te worden. Er zitten gevoelens van miskenning in dat ongenoegen, de miskenning van zich onderdrukt voelende volken, volkjes desnoods. Dan is het verzet al gauw geboren. Moet je net bij Gert Nooter aankomen met zoiets. „Ik het niet eens zo erg politiek, maar ik voel me emotioneel geladen wetenschapper en als zoiets gebeurt als in Samiid Aednan, Lapland voor anderen, sta ik op m'n achterste benen" Daarom is er nu in het rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden tot half juni een spontaan ontstane tentoonstelling te zien, waarvan de opzet beoogt dat de bezoeker een open oog krijgt voor hetgeen de Lappen beweegt zich tegen het „Noorse gezag" te verzetten. Gert Nooter. een goede veertiger (met zwart-wit herinneringen aan de bevrijding van Amsterdam door de Canadezen: „ik reed met ze mee vanaf de Berlagebrug tot aan de suikerfabriek in Halfweg en ik weet niet eens meer hoe ik'teruggekomen ben..."), is conservator van de afdeling Groenland, Noord-Amerika de noordelijke Poolzeegebieden („een blik op de 'kaart en ik word hypernerveus, want zo'n immens gebied kan ik nauwelijks bewerken voor mijn baas"). Hij kwam in actie nadat een collega van Aem, Nellejet Zorgdrager üit Groningen specialiste Lapse aangelegenheden; zè spreekt Laps hem had opgebeld met de mededeling, dat Noorse Lappen met hun protestsong naar Den Haag zouden komen om mee te doen aan het Eurovisie Songfestival. Het liedje „Samiid Aednan", Lapland dus, had in Oslo eerder het Noorse festival gewonnen en nu kwam het naar de „bewoonde wereld", met in z'n kielzog Lapse activisten die hun Lappentent opsloegen in de schaduw van de Haagse cultuurtempel, het .Nederlands Congresgebouw. „Protest. Eigenlijk een dwaze aanleiding voor een tentoonstelling. Maar het was al heel wat dat die Sémiid-jongens een Noors Gert Nooter voor een aantal foto's waarop het protest van de Lappen in beeld wordt gebracht. festival wonnen en ook in Den Haag door deskundigen geroemd werden om hun erg melodieuze produkt. Dat ging ongeveer als: „Een simpele melodie, slechts twee woorden, Land van de Samit, kwam als een briesje uit het Noorden. Groeide uit van bries tot storm. Voor het parlementsgebouw (in Oslo, waar 8000 Osloërs hen steunde; notabene 10 procent van de 80.000 Osloërs) zongen ze dag en nacht de yoik. Yoik is een beter wapen dan een geweer, omdat de yoik nooit sterven zal. Land van de Samit". Wat een yoik is, kan men slechts vermoeden. Het zal meer zijn dan een gedreven Driekusman. Het zal een Lapse antifoon zijn met een sterk nationale trek. De yoik werd door gans Europa gehoord, maar niet verstaan, want het was Laps. Dat niet verstaan, strijkt Gert Nooter tegen de haren in. Hij voelde zich bij voorbaat Samit met de Samit en toog aan het werk. Zelden zal een kernachtige expositie, die alle elementen bevat die de Lapse samenleving omvatten, zo snel in elkaar gezet zijn als de tentoonsteling die nu in Volkenkunde de vinger op een wonde legt. Normaal vereist een uiteenzetting in woord, beeld en muziek een voorbereiding van een paar jaar. Kijk maar naar de uiteenzetting van de Noord- Afghanistaanse bazar (met, overigens, een ongekend bezoekersaantal van gemiddeld duizend personen per week; op weg om een museologische

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5