Zonder regeringssteun ^een Paralympics KNMV pleit voor jermanent motorcircuit Hippische sportbond wacht besluit NOC af Bulgarije niet bestand tegen inzet handbalteam Resultaten koersen Hilversum Sfeer twintig erdachten in taliaans >mkoopschandaal Rookbommen en rubberen kogels in Ronde van Spanje PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 17 HAAG „Voor het welslagen n de Paralympics is de hulpverle- ig in de vorm van subsidie onont- erlijk. Zonder die hulp zullen de Spe- i in Arnhem niet door kunnen gaan. pelanten hebben recht op deelne- ng, ook al omdat ze veel voorberei- ig hebben getroffen." Dit betoogde teren mr. L. van Heijningen voor de leling rechtspraak van de Raad van ite in Den Haag tijdens de behande- j van het beroep dat hij heeft aange- nnen tegen het besluit van de Ne- landse regering (minister van Bui- landse Zaken en staatssecretaris iCRM) geen financiële steun te ver- ►n aan de Paralympics in Arnhem ien ook Zuid-Afrika aan deze Spe- deelneemt. 19 oktober 1979 nam de ministerraad besluit de Paralympics niet te subsi- jren, nadat een dag tevoren de Tweede imer de motie-Ter Beek had aangeno- i in het geval van Zuidafrikaanse elneming de Paralympics niet te finan- zijn vele belangen mee gediend de be schikking alsnog ongedaan te maken, al was het maar om Nederlands geschonden naam in het internationale verkeer in ere te herstellen", aldus mr. Van Heijningen, die vond dat de beschikking duidelijk een discriminerend karakter draagt. Volgens hem is de beschikking ook een schending van het Verdrag van Rome en strijdig met het handvest der Verenigde Naties. Boycot De raadsman bestreed dat de weigering van subsidie geen boycot zou inhouden. Naar zijn zeggen geven de handelingen van de Tweede Kamer zeer duidelijk aan dat Zuid-Afrika moet 'worden geboycot. „Men wil via het weren van de Zuidafri kaanse ploeg een ommekeer in de rege- ringspolitiek van dit land bewerkstelligen. Dat is wel boycot om politieke redenen", zo zei hij. Mr. van Heijningen had ook veel bezwa ren tegen de Stichting Olympische Spelen voor Gehandicapten 1980 uit Arnhem. De stichting is volgens hem niets anders dan uitvoerster van de opdrachten van de In ternationale Invalidensportorganisaties (ISOD) en de Internationale Organisatie voor Sportbeoefenaren in Rolstoelen (ISMGF). „Zij had alleen een organisatori sche taak en geen enkel recht om ten na dele van enige nationaliteit te discrimine ren", aldus de raadsman. Jhr. mr. J. A. E. van der Does stelde na mens de Staat der Nederlanden dat de re gering zich bij haar besluit niet heeft be roepen op de uitspraak van de Tweede Kamer maar op de door de uitspraak rond de Spelen ontstane situatie. Hij weersprak het oordeel van verzoeker als zou de Tweede Kamer niet representatief zijn voor de Nederlandse samenleving. „Welk gezelschap is dat dan wel?", zo vroeg hij zich af. De voorzitter van de Stichting Olym pische Spelen voor Gehandicapten, de heer A. van Emden, beaamde dat de Pa ralympics zonder financiële steun van de overheid niet door zullen kunnen gaan. „Als we geen steun krijgen, kunnen we er wel mee stoppen", zei hij. De Raad van State zal op 17 juni, vier da gen voordat de Spelen in Arnhem begin nen, uitspraak doen of „zoveel eerder als mogelijk is", aldus staatsraad jhr. mr. Van Rijckevorssel. ramp in jnmerzoden SN HAAG Volgens ap van Steenbergen, man van de Konin- ijke Nederlandse Mo- ïijdersverenlging NMV), is er maar één lossing om tragische gelukken, zoals dat in nmerzoden, voor een el te voorkomen: een rmanent racecircuit. fe kunt dan zorgen dat veiligheid groter is. Ij stratencircuits, zoals Ammerzoden, is de ittoop bij een botsing a»k te klein en boven- iien staat het publiek er ip sommige gedeelten te Nog meer slachtoffers Ammerzoden - Bij de ernstige ongelukken, maandag tijdens mo torraces in Ammerzoden, zijn behalve de coureurs Van der Noll en Joustra, twee toeschouwers om het leven gekomen. Vijf an deren raakten gewond en worden in ziekenhuizen verpleegd. De slachtoffers zijn de 43-jarige A. A. Merkx uit Hedel en de 41- jarige P. F. Faber uit Zaltbommel. Van de laatste kon de identi teit eerst gisteren worden vastgesteld omdat hij geen enkele le gitimatie bij zich droeg. dicht op", aldus Van Steenbergen. De vraag blijft echter of de or ganisatie na het dodelijke on geluk van de Rotterdamse Mo torcoureur Leo van der Noll tijdens de trainingen juist heeft gehandeld. Men besloot dat ook tijdens de races het publiek in de fatale bocht mocht blijven staan. Op bijna dezelfde plaats verongelukte maandagmiddag de coureur Sjirk Joustra. De KNMV zal zich in de ko mende weken beraden over maatregelen die moeten wor den genomen. Als oplossing draagt de vereniging een per- dig. De tweede-kamerleden Van den Bergh en Worrel (beiden PvdA) vinden dat het mogelijk moet zijn motorraces te ver bieden als niet een zeer hoge mate van veiligheid kan wor den gegarandeerd. Ze twijfe len er overigens aan of het wel mogelijk is bij dergelijke even ementen passende veiligheids maatregelen te nemen. De ka merleden stellen in schriftelij ke vragen aan staatssecretaris Wallis de Vries van CRM en minister Wiegel van Binnen landse Zaken dat er bij motor races uitdrukkelijk moet wor den voldaan aan stringente veiligheidseisen die van te vo ren door de politie moeten worden gecontroleerd. .*éSÊL Bekerfinale inde Kuip Aan de rechterzijde van deze foto wordt spontaner gela chen dan aan de linkerkant. Daar staan dan ook de verte genwoordigers van Feye- noord die verheugd zien dat de secretaris betaald voetbal Jan Huybregts het papiertje met de naam Feyenoord uit de bokaal heeft gehaald. Om dat Feyenoord en Ajax niet tot overeenstemming konden komen waar de bekerfinale op zaterdag 17 mei moest worden gespeeld - de Kuip of het Olympisch stadion - be sliste de KNVB dat er geloot moest worden. Dat gebeurde gisteren in Zeist waar Feye noord de eerste slag binnen haalde. Als op 17 mei na ver lenging geen beslissing is verkregen, wordt de eind- strijd op donderdag 22 mei nog eens gespeeld, maar dan tn het Olympisch stadion. Op de foto v.l.n.r. Holsheimer, Koers, Westrik (allen Ajax), Herma Hoveling (secretares se van Huijbregts), Jansen, De Kimpe (beiden Feye noord) en Huijbregts. Lobeliaprijs, 2920 m.: 1 Tony Vi- e (J. Wagenaar). 1.23.8, 2. Sibbo 1 R-.C/.V, TY.tr.- Asterprijs (eerste afdeling, 2000 Hendrik. 3. Rasch Han. Winn 1.10 pl 1.10 n 2.10. 1. Sei 2. Ric Winn 8. pl 2.10 2.10 GPotngTot 11.90 kopp Salviaprijs 2440 m.: 1. Tempo Rari (J. van Dooyeweerd) 1.24.1, 2. Sul tan Fortuna, 3. Salome. Toto: Winr 2.40 pl 1.10 1 70 1.20 kopp 6.40. Geraniumprijs, 2000 m.: 1. Sandei Hanover (M. Bouwhuis) 1.21.7, 2 Sasja van Willy, 3. Rose Bowl Niel Resedaprijs (T. Smeding Roodnoot. Toto: ^Wnn^ïpl ".20 1 10 1.20 kopp 4.50 trio 25.00. Irisprijs, 2000 m.: 1 Pourquoi (L. Dooper) 1.21.5, 2. Pimpelmees. 3. Organza D. Toto: Winn 1.30 pl 1.10 1.20 1.10 kopp 4.20. Anemoon prijs, 2440 m.: 1. Prodi gal Dartel (R. Venema) 1.23.5, 2. Odinus H, 3. Rudy Norton. Niet ge start Nancy van Duke en Piccolino. Toto: Winn 4.20 pl 1.50 1.70 1.70 kooD 10.30 trio 119.00. 3. Parodie. Nie Peiling in West-Duitsland: tegen boycot OME Het sinds eind januari spelende omkoopschan- in het Italiaanse voetbal neemt steeds grotere vormen De Italiaanse voetbalbond heeft gisteren weer negen- in verdachten aan de al lange lijst toegevoegd. Ook zij )rden beschuldigd van manipulaties ten gunste van de il- gale weddenschappen. De negentien werden geschorst of torlopig uit hun bestuursfuncties ontheven. derde golf schorsingen omvatte veertien spelers, twee club- orzitters, twee trainers en een technisch directeur. De lijst van schorsten bevat nu 34 spelers, drie clubvoorzitters, twee trai- s en een technisch directeur. bekendste namen die gisteren op de zwarte lijst werden bij schreven zijn die van Giampiero Boniperti en Giovanni Tra- ttoni, respectievelijk voorzitter en trainer van Juventus, en ancarlo Antognoni (Fiorentina en Italiaans elftal) zitting van de tuchtcommissie van de Itailaanse voetbalbond et op 14 mei in Rome beginnen. Het is overigens te verwach- dat er nog meer spelers beschuldigd zullen worden. Na Pao- Rossi werd een tweede huidige international van Italië ge torst: Giancarlo Antognoni, de spelverdeler van de ploeg, lijst van de gisteren geschorste personen ziet er als volgt uit: Jrentino: Antognoni (speler); FC Bologna- Fabretti (voorzit- Perani (trainer), Solignano (technisch directeur), Colombo, trini, Savoldi, Dossena, Paris en Zinetti (spelers); Juventus: niperti (voorzitter), Trapattoni (trainer); Avellino: Cordova »eler); Napoli: Pellegrini (speler); Palermo: Brignani (speler); rente: Petrovic, Massimelli, Quadri, Renzo Rossi (spelers); Pis- ^orgo (speler). DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Hippi sche Sportbond heeft giste ren in een vergadering de za ken met betrekking tot de Olympische Spelen bespro ken. Aansluitend had het be stuur een gesprek met een afvaardiging van het Neder lands Olympisch Comité, be staande uit de heren Iden- burg en Van der Krol. Naar aanleiding van dat gesprek heeft de NHS besloten om het gezamenlijk overleg met de andere bij het NOC aan gesloten bonden af te wach ten. Die bijeenkomst is op 19 mei. Mocht het NOC op die dag be sluiten om deel te nemen aan de Olympische Spelen, dan komt het bestuur van de NHS weer bijeen om zich te bera den of er nog wel voldoende eiland zendt sportlieden i sportieve gronden zijn om naar Moskou af te reizen. Zoals bekend hebben de hippi sche sportbonden van West- Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk zelfstandig besloten niet in te' schrijven voor het Olympische hippische evene ment. Peiling Het ziet er naar uit dat de meeste leden van het West duits Olympisch Comité tegen een boycot zullen stemmen. Volgens een laatste peiling zou de uitslag van de stemming op 15 mei zijn; 53 tegen een boy cot, 26 voor een boycot en 19 onthoudingen van stemming. Madagaskar zal deelnemen aan de Spelen. Het Afrikaanse Het Deens Olympisch Comité heeft zich gisteravond met grote meerderheid uitgespro ken vóór deelneming aan de Spelen. Drieënveertig afge vaardigden stemden voor het zenden van een Deense sport ploeg, dertien onthielden zich van stemming. Geen t.v. De Amerikaanse televisie maatschappij NBC, die voor 87 miljoen dollar de rechten voor uitzending van de Olympische Zomerspelen had gekocht, heeft besloten president Carter te volgen in diens boycotplan nen. In de Verenigde Staten zullen geen beelden worden uitgezonden van de Spelen. Sittard De kracht van het Nederlandse zaalhandel is, zeker bij de heren, afhanke lijk van de kwaliteit die de apelera uit Limburg in het veld brengen. Dat bleek eens te meer op de eerste dag van het Hollandtoernooi. Met veel inzet kreeg de vrijwel uitslui tend uit spelers van het Lim burgse V en L en Sittardia bestaande Nederlandse team de Bulgaren met 21-17 op de knieën. Het luidst bejubelde doelpunt in de matig gevulde sporthal van Sittard kwam evenwel van de hand van de enige niet Lim burger uit de Nederlandse se lectie, Cees Meeuwisse. De Nederlandse doelpunten kwamen op naam van Jo Hanckmann (5); Ton Reynders 4; Hans Busio 4; Jan Willem Hamers 3; Jo Helwegen 3; Bert Bouwer 1; Cees Meeuwisse l. Bikkelhard In de openingswedstrijd zorg de Noorwegen bijna voor een verrassing. De voor de toer nooizege favoriete Zwitsers brachten de bikkelhard spelen de Noren pas in de slotfase tot capitulatie. Na een ruststand van 12-10 werd het 21-18. In de tweede helft dreigden de Zwitsers van het veld te stap-, pen, nadat de nogal matig lei dende Nederlanders Bakker en Nusser drie ploeggenoten voor twee minuten naar de bank hadden gestuurd. Het grove spel van de Zwitsers was een reactie op het schaafwerk van de Scandinaviërs in de eerste helft. ORENSE Rookbommen en rubberen kogels moesten er gisteren aan te pas komen om de veertiende etappe van de Ronde van Spanje door te kunnen laten gaan. Na zeventien kilometer, in het plaatsje Porrino bij Vigo, werd de weg van de wielerkaravaan versperd door tientallen demon stranten. Ze protesteerden tegen de geplande aanleg van een autoweg over hun land. De renners werden met geweld gedwongen van hun fietsen te stappen. Van een aantal fietsen werden de banden lek gestoken. De weg werd bezaaid met spijkers en glasscherven. De politie ontstak enkele rookbommen en vuurde rubberen kogels op de demonstranten af. Na ruim een half uur was de weg weer vrij en konden de renners, na de nodige reparaties, de wedstrijd her vatten. Veel zin hadden ze, niet meer. Dat bleek uit het aantal ontsnappingspogingen: nul. De tot 145 kilometer teruggebrachte veertiende etappe tussen Vigo en Orense, eindigde in een massasprint. De snelste sprin ter, de Ier Sean Kelly, had geen enkele moeite om onder deze omstandigheden zijn derde zege in deze ronde van Spanje te be halen. In deze etappe was Johan van der Meer (vijfde) de beste Neder lander. In het algemeen klassement is dat Peter Zijerveld (27e). De Italiaan Giuseppe Saronni won gisteren de proloog van de 34e ronde van Romandië. De proloog bestond uit een individuele tijdrit over 3300 meter in de straten van Genève. Saronni werd vorig jaar winnaar van déze Zwitserse etappekoers. Zoetemelk werd 7e, Lubberdink 10e, v:d. Velde 14e en Kuiper 18e. De Visser naar Roda DEN HAAG - Piet de Visser wordt met ingang van 1 juli trainer van de Limburgse ere divisieclub Roda Jt. De Visser heeft een contract van een jaar getekend. Hij volgt Bert Ja cobs op, die het komende sei zoen Willem II onder zijn hoe de neemt. Oversteek per surfplank niet geslaagd Zand voort - Ze hebben bet niet gehaald. De oversteek per surfplank van Engeland naar Zandvoort woest bijna in het zicht van de Neder landse kust worden opgege ven. Vijftien uren hadden Onno Tellier (17 jaar) uit Utrecht en Hans de Maar (22 jaar) uit Deventer al op de plank gestaan toen zij voor bet laatst hun mast moesten laten zakken. Niet verslagen maar in de steek gelaten door het weer: de Wind die hen snel vanaf de Engelse kust over de Noordzee had gebracht liet het in het zicht van de haven afweten. Het einde van een tocht die een wereldrecord had moeten opleveren. Het record - 160 km per zeilplank - dat op naam van een Amerikaan staat. De geplande 205 km werd niet afgelegd. Dik 40 km van Zandvoort vandaan ein digde het avontuur. Nederlaag basketbalsters VARNA Dc Nederlandse damesbasketbal ploeg heeft gisteren in het voor-Olympisch toernooi in Varna met 74—66 verloren van Bulgaarse dames reeds met 3830. Coach Jan Burgert was toch niet ontevreden over het spel van zijn ploeg. „We hebben in de èerste helft een korte inzinking gehad. Van onze terugval profiteerden de Bulgaarsen. De achterstand die we opliepen hebben we niet meer goed kunnen ma ken", aldus Burgert. topscorers bij Nederland: Ani ta Blangé 25. Ria van Reemst 10, C^rla de Liefde 12 en Ger- da de Ridder 8. Overige uitslagen: China-Ni geria 122-44; Groot Brittannië- Mexico 70-55; Tsjechoslo- wakije-Brazillië 88-60. In verschillende Zwitserse ste den is gisteren het voor-Olym pisch basketbaltoer- nooi voor heren begonnen. De uitslagen zijn: Groot Brittan- nië-Finland 84-81; Turkije- Noorwegen 94-74; Frankrijk- Oostenrijk 83-70; Zweden- Griekenland 79-71. portwereld ONDEN Liverpool ver 0r de inhaalwedstrijd voo F Engelse competitie met 1- van Middlesbrough. cherty heeft ontslag genomen bij de Engelse tweede divisie- ploeg Queens Park Rangers. VLAARDINGEN FC Vlaardingen onderzoekt de mogelijkheden om de thuis wedstrijden voortaan in het Sportpark Harga (SVV) te Schiedam te spelen. DEN HAAG Ellie Vessies, Marcella Mesker, Nanette Schlitte en Karin Moos vor men de ténpisploeg voor het toernooi om de Federatiebeker (19-24 mei in Berlijn). BUGOJNO In verband met de dood van president Tito is het schaaktoernooi in Bugojno tot 11 mei uitgesteld. BUENOS AIRES In de eer ste ronde van het toernooi om de wereldtitel driebanden won v.d. Smissen met 6039 van Fernandez (Mex). Okker uitgeschakeld NEW YORK Tom Okker is gisteren uitgeschakeld in het eerste tennistoernooi ter wereld dat een prijzengeld heeft van een half miljoen dollar en waarin slechts spe lers mogen uitkomen die vo- Maja van Kapel wordt trainster dames Hellas Okker, die zich kampioen van Israel mag noemen, verloor met 6-5, 1-6, 1-6 van de Mexi caan Raul Ramirez. Deze zakte vorig jaar van de achtste naar de 41e plaats op de wereld ranglijst. Verder won Fibak van Amaya en McEnroe van Walts. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Maja van Kapel is benoemd als trai ner/coach van het dames team van Hellas. De oud-speelster volgt bij de landskampioen de tegen het einde van het afgelopen sei zoen vertrokken Jan Alma op. Van Kapel is al sinds haar twaalfde jaar lid van de Haag se handbalvereniging en heeft sinds haar zeventiende zelfs twaalf seizoenen in de 'hoofd macht gespeeld. Bij de aan vang van de voorbereidingen op het nieuwe seizoen zal Maja van Kapel officieel in functie treden. Tijdens de bekerfinale, welke Hellas op zaterdag 17 mei in Utrecht tegen Entius SEW speelt, zal de ploeg daar om nog door Sandra Reinders worden begeleid. De besprekingen over de aan-- stelling van een nieuwe trai ner/coach bij het herenteam van Hellas zijn nog niet afge rond. Fred Overkleeft is voor deze benoeming de belangrijk ste kandidaat.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17