Justitie overweegt arrestatie achteraf van straatschenders UKUNT Earner bezorgd over onenigheid Londen-EG Pais vergat inspraak Run op 1980-centen „Overgangsregeling illegalen te beperkt" Welzijnswerkers willen landelijk klachtenbureau STAATSLOTEN? Medisch team terug uit Thailand Lekkerkerkers willen niet voorgoed weg WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 13 Volgende week debat Spelen DEN HAAG De Tweede Kamer gaat volgende week woens dag opnieuw praten over een mogelijke boycot van de in Mos kou te houden Olympische Spelen. Het CDA-kamerlid Schoften had hierom gevraagd. Ook wil de Kamer een debat over de laat ste ontwikkelingen in Suriname. DEN HAAG Minister Pais van onderwijs en wetenschap pen heeft als voorzitter van de centrale commissie voor on derwijsoverleg (CCOO) de vereniging ter behartiging van de belangen van het gezondheidsonderwijs (VBBG) uitge nodigd voor een vergadering die al drie dagen eerder was gehouden. Op deze vergadering is besloten tot het instellen van nieuwe tweedegraads lerarenopleidingen verpleegkunde. Deze gaan te gen de plannen van de VBBG in. De vereniging is dan ook boos. Zij is gisteren naar de Tweede Kamer gestapt om de commissie voor onderwijs en wetenschappen er toe te bewegen de beslis sing van Pais terug te draaien. Eerst moet werkelijk overleg worden gevoerd met de betrokkenen, aldus de VBBG. AMSTERDAM De grote vraag naar de laatste cen ten van 1980 heeft de verzamelwoede van veel Neder landers flink opgezweept. Op deze munten komt de beeldenaar van koningin Juliana nog voor en is naast het bekende haantje een sterretje afgebeeld om aan te geven dat er op het ogenblik geen muntmeester is, het geen de curiositeitswaarde nog verhoogt. De Rijksmunt in Utrecht heeft 15 miljoen van deze centen geslagen, maar volgens een muntenhandelaar worden er in verzamelaarskringen de gekste bedragen voor neergeteld variërend van twee kwartjes tot ettelijke guldens. „Als het zo doorgaat zakt de hausse vanzelf weer in, want er is aan bod genoeg. De mensen jagen de prijs zelf op doQr de cen ten uit de circulatie te houden", aldus de handelaar. AMSTERDAM Bij het Waddenei land Texel zijn vorige maand voor het eerst in Nederland vastge groeide exempla ren gevonden van het zogeheten „Ja panse bessen- wier", een zout- waterplant die wel tien meter lang kan worden. De biologen van de Vrije Universiteit Verstikkend Japans wier voor Texel in Amsterdam, die het verschijnsel hebben onderzocht, zijn niet zo blij met het wier. De plant kan andere soorten verstikken en de kleine scheepvaart hinderen. Het Ja panse wier, dat meegekomen met geïmporteerde oes ters, werd voor het eerst aangetroffen op de zuidkust van Engeland en heeft zich daar sterk uit gebreid. Momen teel is men daar bezig met uitroei ingscampagnes. Stimuleringsmaatregelen woningbouw uitgesteld DEN HAAG Staatssecretaris Brokx is niet in staat zijn belofte aan de Tweede Kamer, om uiterlijk in de eerste week van mei een notitie over de woningbouw af te leveren, gestand te doen. In een brief aan de Kamer heeft hij laten weten dat beleids maatregelen met betrekking tot de woningbouw, waarom 'de Kamer in een motie had gevraagd, niet los kunnen worden ge zien van de algemeen financieel-economische problematiek. Zij moeten passen in het beleid dat de regering op dat punt ontwik kelt. En daarom is het op het ogenblik nog niet mogelijk de Ka mer over eventuele maatregelen ter stimulering van de woning bouw te informeren, aldus de staatssecretaris van volkshuisves ting. Kort geding Mobil Oil tegen FNV AMSTERDAM Voor de president van de Amsterdamse rechtbank dient morgenochtend eèn kort geding dat Mobil Oil in Amsterdam heeft aangespannen tegen de Industrie bond FNV. De directie wil hiermee bereiken dat er een einde komt aan de staking in het bedrijf en aan de blokkade van de toegang tot de raffinaderij. Het bedrijf nam het besluit tot een kort geding na dat gistermiddag een ultimatum door de Industriebond werd ge negeerd. De bond voert actie voor het invoeren van een vijfploegendienst (33,6 uur) bij Mobil Oil. Hoewel de directie zich in een verkla ring bereid had getoond over verkorting van de werktijd te wil- len praten, is de FNV-bond van mening dat met Mobil Oil niet te onderhandelen valt. De stakers hebben inmiddels steun gekregen van een groep Am sterdamse artsen, die van mening zijn dat continu-arbeid een be dreiging vormt voor de gezondheid. Griekenland mag van Kamer in EG DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de toetreding van Griekenland tot de Europese Ge meenschap per 1 januari 1981. Wel moet onder toekomstige toetredingsverdragen ook de hand tekening komen van de minister voor ontwikkelingssamenwer king, zo meent de Kamer. De komst van Griekenland en straks van Spanje en Portugal kan verstrekkende gevolgen hebben voor landen in de Derde Wereld, waarmee de EG be trekkingen heeft. Weinig verandering DE BILT - Het weer behoudt morgen zijn onstandvastig ka rakter. Het blijft dan ook wis selvallig bewolkt en er kan nog een enkele bui vallen. In het temperatuurverloop komt weining verandering, de middagtemperatuur kan oplo pen tot ongeveer zeventien graden, maar aan de kust en kele graden lager. Boven West-Europa komen veel klei ne lagedrukgebieden voor. Eén ervan heeft in Italië op enkele plaatsen veel neerslag gebracht en trekt langzaam verder oostwaarts. Elders in het Middellandse Zeegebied is het vrij zonnig en komen mid- dagtemperaturen voor tussen de 20 en 25 graden. Vooruitzichten voor vrijdag: Vrij zonnig en sléchts een klei ne kans op een bui Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon 3 tot 10 Min. temp. omstreeks 7 graden Max. temp. omstreeks 14 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro cent Kans op een geheel droog et maal 60 procent. ITENLANP troonswisseling ip de plaat rastgelegd fS HAAG Koningin tutrix beeft gisteren in bet dels Lange Voorbout in Den $*g bet eerste exemplaar in i tvangst genomen van een ogspeelpUat met een klan- ftportmge van de abdicatie inhuldiging op 30 april. ertegen woordigers van Pho- ogram b.v. die de L.P. heeft itgebracht, beloofden de ko- ingin tijdens een besloten bii- mkomst dat per verkocht templaar 2,50 zal worden vergemaakt aan het Prinses tatrixfonds, waarvan de vor- in de beschermvrouwe is. et klankbeeld heet „30 april 980" is geperst in een oplage Ui 10.000 stuks. Een beschei- en aantal gezien de brede ring van landgenoten die het ranjehuis een warm hart toe- raagt De platenmaatschappij uit dan ook niet uit dat een veede persing noodzakelijk d blijken. Te beluisteren zijn ndermeer de ontroerende re ts van koningin Beatrix en tar moeder tot de Staten-Ge- traal en de toespraken op het iIkon van het paleis op de lam. Verder de opening van t Staten Generaal door rotdr. Th. Thurlings en de tkendmaking aan het Neder- indse volk dat Beatrix als iieuwe koningin is ingehul digd. Een en ander wordt mu- skaal omlijst met fragmenten de muziek die tijdens de kchtigheid ten gehore werd ibracht door ondermeer het msterdams Kamerorkest en iet mannenkoor „Mastreech- »r Staar". De geluidskwaliteit an deze L.P., die in de win- el circa 24,50 kost, is over et algemeen zeer aanvaard bar. LEIDSE COURANT BEN HAAG De Tweede Kamer is van oordeel dat er een ernstige situatie is ont staan in de Europese Ge meenschap als gevolg van het wederom mislukken van hei overleg verleden week ia Luxemburg van de rege ringsleiders van de EG-lid- taten over de hoogte van de Iritse bijdrage aan de ge- neensc ha ps begroting. )it althans was wat de meeste racties gisteren betoogden tij- lens het debat dat de Tweede tamer hield over de top in Aixemburg. Minister Van der Claauw (buitenlandse zaken) jaf blijk van instemming met ien rtiotie die de christen-de mocraat Van Iersel over de aanpak van de problemen in diende. Hierin wordt gesteld dat de finaciële problematiek rond de Britse bijdrage niet geisoleerd mag worden van andere beleidsonderdelen in de gemeenschap zoals bijvoor beeld landbouw, en dat het uitesrt gewenst is dat een op lossing wordt gevonden vóór de volgende Europese top op 13 en 14 juni in Venetië. De bwindsman stelde dat een zware verantwoordelijkheid voor het mislukken van de Luxemburgse top ligt bij de Britse premier Thatcher, maar herinnerde eraan dat Groot- Brittannië toch ook wel tot concessies bereid was geweest. UTRECHT De vakbonden, de PvdA en het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) zijn niet tevreden met de overgangsregeling voor illegale buitenlandse werknemers die gisteren door de ministers Albeda (sociale zaken) en De Ruiter (justitie) is gepubliceerd. Het NCB noemt de regeling veel te beperkt. „Slechts zeer wei- fhig illegalen zullen alsnog een werkvergunning kunnen krijgen omdat er zich veel procedurele moeilijkheden zullen voordoen", aldus de juridisch medewerker van het NCB. „Het is haast on mogelijk voor een werkgever, ook als hij dat zou willen, voor 16 mei de gevraagde papieren aangetekend bij het arbeidsbureau te krijgen Het CNV is blij dat er alsnog een overgangsregeling is gekomen, maar het heeft toch een groot aantal bezwaren tegen de regeling die uit de bus is gekomen. Zo is ondermeer niet duidelijk of voor werkgevers, die wel willen meewerken, maar daarmee gelijk aangeven dat ze illegalen in dienst hebben gehad, van straf wordt afgezien. De FNV is „hogelijk teleurgesteld" over wat ook zij noemt de te beperkte regeling en de PvdA noemt haar „on verteerbaar". ONDANKS AL BESTAANDE INSTITUTEN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Neder landse Organisatie van Wel zijnswerkers (NOW) vindt dat er een landelijk klach tenbureau voor clienten van het welzijnswerk moet ko men. Zij heeft hierover een rapport ingediend met als ti tel „Beter laat dan nooit". Een jaar geleden kreeg het bestuur van de NOW van het ledencongres de opdracht te gaan werken aan zo'n klach tenbureau, „om te streven naar verbetering van inhoud en kwaliteit van het wel zijnswerk waarbij beroeps krachten zich onder controle willen stellen van de gebrui kers van him diensten". De NOW gaat van het stand punt uit dat het op te richten bureau een landelijk bureau moet zijn. Dat maakt het voor de cliënt wel moeilijker be reikbaar, maar een landelijk bureau is centraler, overzich telijker en zowel gemakkelij ker op te richten als gemakke lijker te herkennen. De NOW. stoort zich in haar streven echter niet aan het feit dat elders- in Nederland op dit moment ook gewerkt wordt aan de oprichting van klach tenbureaus. Zo zijn er in Den Haag al twee plaatselijke ini tiatieven bekend. Bovendien is de Nationale Raad voor Maat schappelijk Welzijn bezig met een studie over dit onderwerp. De NOW stoort zich aan meer dingen niet, bijvoorbeeld aan de taal. Het voorstel spreekt over: „de meeste heil" en „het personeel moet gewerfd wor den". Om dan heel eerlijk te besluiten met de zin: „veel stu die heeft tot op heden tot niets geleid". TANKWAGEN METPROPAAN GEKANTELD ELSLOO In het Limburg se Elsloo is gisteren een tan kwagen met tweeduizend li ter propaangas gekanteld. De chauffeur van de tan kwagen raakte licht ge wond. Het ongeluk gebeurde vlak bij een spoorbaan. Het treinver keer werd wegens mogelijk ontploffingsgevaar enige tijd stilgelegd. Toen echter bleek dat de tank niet beschadigd was, mochten pr over één spoor weer treirien rijden. De tankwagen is vermoedelijk ge kanteld doordat de chauffeur met zijn wagen in de glooiing van een berm raakte. De wa gen kon later weer op zijn wielen worden gezet, waarna de chauffeur zijn tocht kon vervolgen. Lubbers: lage peil aardgasprijzen oorzaak mil jardenverlies BEUNINGEN CDA-fractieleider'Lub bers vindt dat de regering te kort is ge schoten door de prijs van aardgas niet sneller aan te pwm aan die van aardolie. Veigent hem heeft dat vorig jaar miliar- den gekost en dreigt het dit jaar nog meer te worden. Lubbers zei dit gisteren tijdens een spreekbeurt in Beuningen. De regering had met de wet aardgasprijzen in de hand kunnen ingrijpen. Als er gepraat wordt over gebruiken van de extra aardgasop brengsten, dan moeten die er wel eerst zijn, aldus Lubbers. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie:070 -46 9647. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. Majoor Eva den Hartogh van het Leger des Heils is gisteren met een groepje medewerkers uit Thailand naar ons land terugge keerd. De majoor heeft zes maanden in vluchtelingenkampen voor Cambodjanen gewerkt. SCHIPHOL De toestand van de Cambodjaanse vluch telingen in de Thaise op vangkampen is nagenoeg uitzichtloos. Mochten de hulpverlenende organisaties het in de toekomst laten af- ziekenhuizen werkte in drie bij de Thais-Cambodjaanse grens gelegen vluchtelingen kampen. De medische situatie .d® kampen is mede dankzij het team van Eva den Hartog wei- verbeterd, maar vol- weten dan zal de Thaise re- gens haar ieVen de bewoners gering onvermijdelijk dui- - zenden vluchtelingen naar Cambodja moeten terugstu- pér* dag, later n. Dit heeft majoor Eva den Hartog des Heils gisteren op Schip hol verklaart. Zij heeft zes maanden lang aan het hoofd gestaan van een Ne derlands medisch team dat in - niet meer dan twee. Maar nog altijd voegen zich dagelijks zesduizend vluchtelingen bij de al aanwezigen. Inmiddels is het team van Eva den Hartog afgelost door eei groep vrijwilligers. De koningin toonde zich gisteren des te meer verheugd met de l.p. „30 april" omdat een deel van de opbrengst bestemd is voor het „Prinses Beatrixfonds", waarvan zij de beschermvrouwe is. Links op de foto de directeur van de platenmaatschappij drs. W.Barends, in het midden de produ cer Johanna Duller. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De ministers Wiegel (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie) willen enkele miljoenen besteden aan de verbetering van de bescherming van politiemannen die worden ingezet bij rellen. Zij zullen daartoe binnenkort voorstellen aan de ministerraad doen. Zij onderzoeken ook de mogelijkheid maatregelen te treffen voor een verscherpt arrestatiebevel bij rellen. De kans is zelfs aanwezig, dat na bestudering van het filmmateriaal over de rellen alsnog ar restatiebevelen achteraf zullen uitgaan. De bewindslieden hebben dit gistermorgen meegedeeld aan ver tegenwoordigers van de drie politiebonden, met wie zij twee uur lang hebben gesproken over de rellen op 30 april in Amsterdam. Minister De Ruiter deelde na afloop van het overleg mee, dat binnenkort tactieken zullen worden besproken die kannen lei den tot opvoering van het aantal arrestaties tijdens ernstige on geregeldheden. De voorzitter van de Nederlandse Politiebond, L. van der Linden, zei een groot voorstander te zijn van een dergelijk beleid. „Misdrijven tegen politie-ambtenaren mogen niet ongestraft blijven. Op 30 april zijn zelfs moordaanslagen te gen politiemensen gepleegd", aldus Van der Linden. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft zich gisteren met applaus aangesloten bij opmerkingen van voorzitter Thurlings dat de politie vorige week woensdag in Amsterdam borg heeft gestaan voor het „ongerept functioneren van de parlementaire democratie". Het socialistisch Eerste Kamerlid mevrouw Vonk- Van Kalker prees de zelfbeheersing, die de politie toen aan de dag heeft gelegd. Bij de debatten kwam opnieuw de mening naar voren, dat de uitzending van VARA-STAD over de gebeurtenissen op Konin ginnedag de perken te buiten zijn gegaan. Oudminister De Gaay Fortman (CDA)e de uitzending zelfs „een groot schandaal", waarbij sprake was „van opruiing in optima forma". Hij deed, evenas zijn zoon het Eeste Kamerlid Bas de Gaay Fortman (PPR) een dringend beroep op politiek Nederland de rellen niet aan te grijpen voor het bedrijven van partijpolitiek. Breed be raad is nodig, aldus De Gaay Fortman sr. En bij dit beraad mooeten kerken en levensbeschouwelijke organisaties worden betrokken. LEKKERKERK Bij het verhuisbureau in Lekker- kérk zijn de enquête-formu lieren binnengekomen van 75 gezinnen uit de door ern stige bodemverontreiniging aangetaste wijk Lekker- kerk-West Van die 75 blij ken 60 gezinnen hun huis weer te willen betrekken na dat de wijk gif-vrij is ge maakt Een woorvoerder van de ge meente noemde deze uitslag „verrassend", al wees hij er wel op dat het hier gaat om de eerste golf van reacties uit de wijk, waar in totaal 291 huizen staan. Het is de bedoeling dat deze eind volgende maand al lemaal leeg zijn zodat het weg graven van het gif kan begin nen. Even buiten de getroffen wijk zijn gisteren twee sta-ca- ravans en een prefab-huis neergezet om de bewoners kennis te laten maken met en kele mogelijkheden die zijn gevonden voor hun tijdelijk verblijf tijdens de schoon maakbeurt. Ingezetenen van de wijk die in een koophuis wonen, kunnen hun eigendom aan het rijk verkopen en na afloop van de schoonmaak desgewenst weer terugkopen. Bewoners van Lekkerkerk-West bekijken afbeeldingen van de pre-fabwoningen die ze kunnen be trekken wanneer ze hun eigen huizen (op de achtergrond) moeten verlaten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13