Enthousiast welkom voor paus in Kenia Politie pakt kaalkoppen veters af RAF-ledeiï gearresteerd Prinses begrijpt boosheid niet Britse commando-actie voor gijzelaars VS wellicht gunstig Ergernis over afwezigheid Carter op begrafenis Tito Fransen krijgen meer vakantie Zoon Anglicaanse bisschop gedood EG-ministers gaan in Napels Europese crisis te lijf BUITENLAND LEIDSE COURANT f WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 11 BRIGHTON Tientallen jonge, <dnheads" kaalkoppenmoesten op finnk Holiday als oude mannetjes door Brighton schuifelen omdat de politie f wijze van voorzorg tegen oproer- aaier bij de veters uit bun laarzen bad genomen, e agenten vingen elke trein, auto, mo- ,r en scooter op waarmee de „kaal koppen" naar de badplaats kwamen nm door het wegnemen van de veters n herhaling van het vandalisme te voorkomen dat de paasdagen ontsierd \eett „Ze kunnen nu eenmaal niet we- rennen en schoppen met laarzen „aarin geen veters zitten", zei een poli tiewoordvoerder. Ursula Barabass PARIJS De Franse recherche heeft maandag In Parijs een inval gedaan in een „samenzweerders huis" en daar onder andere Sieglinde Hofman aangehouden, naar wie de Westduitse politie zocht in verband met de moord in 1977 op de bankier Jürgen Ponto. Op een persconferen tie in Karlsruhe verklaarde de hoog ste openbare aanklager van West- Duitsland, Kurt Rebmann, gisteren dat in totaal vijf vrouwen zijn aan gehouden. Van de overige vier is slechts bekend dat onder hen Ingrid Barabas is. De 28- jarige Ingrid en de 35-jarige Sieglinde behoren beide tot de „harde kern van het Westduitse stadsterrorisme. Ze zijn lid van de „Rote Armee Fraktion" (RAF) en de „beweging van de Tweede Juni". Sieglinde Hofmann was al eerder aan gehouden, in Joegoslavië. Met Brigitte Mohnhaupt, Peter Jürgen Boock en. Ralf Clemens Wagner raakte zij in mei 1978 in handen van de Joegoslavische autoriteiten met wie Bonn vergeefs on derhandelde over een uitwisseling met in de bondsrepubliek gedetineerde Joe- goslaven. Daarop liet Belgrado het viertal vier maanden later weer vrij. De vijf gearresteerde vrouwen beschik ten allen over valse papieren. In het huis, waar de recherche van de Franse hoofdstad hen aanhield, bevond zich een wapenarsenaal bestaande uit dui zend stuks munitie en diverse molotov cocktails. Vermoedelijk hebben ze allen de Duitse nationaliteit. Sieglinde Hofmann en Ingrid Barabas behoorden tot de „top-17" van de door de Westduitse justitie gezochte terroris ten. Gudrun Sieglinde Hofmann Moord in naam van Christus-Ko ning MADRID Bij een aanslag door rechtse extremisten op een café in Madrid zijn gisteren één persoon gedood en verschei dene anderen ge wond. Volgens welingelich te kringen waren de daders met pistolen en messen het café binnengedrongen en openden zij onder de uitroep „Leve Chris tus-Koning" het vuur op de stamgas- NAVO-plan voor verandering NAVO- troepen WASHINGTON NAVO- secretaris-generaal Luns heeft bekendgemaakt, dat de NAVO plannen gaat op stellen voor het vervangen van Amerikaanse troepen in Europa in het geval de Verenigde Staten zouden besluiten die troepen naar het gebied van de Perzische Golf te zenden. Luns zei, dat het punt van de Amerikaanse plannen voor noodgevallen aan de orde zal komen op de bij eenkomst van de NAVO- raad die volgende week in Brussel wordt gehouden. i NAIROBI Tijdens een rede voor het corps diplomatique in Nairobi, de hoofdstad van Kenia het derde land, dat hij tijdens zijn Afrikareis be zocht heeft paus Johannes Paulus II een dringend beroep gedaan op de grote mogendhe den niet te proberen Afrika na zijn ontworsteling aan het ko lonialisme opnieuw in een soortgelijke situatie te bren gen door machtspolitieke of ideologische beinvloeding. Afrika, zo zei de paus, moet zich be wust zijn van zijn grote schatten aan menselijkheid. Hij noemde Afrika in dit verband „een ware schatkamer van vele menselijke waarden", zoals het sterke gemeenschapsgevoel der Afrikanen, hun openheid voor dialoog en hun eerbied voor het leven. Krachtig veroordeelde de paus de ras sendiscriminatie, die hij een princi pieel kwaad noemde. Hij deed een dringend beroep op alle landen om via de internationale organisaties hulp te bieden aan de miljoenen vluchte lingen in Afrika. De paus kreeg bij zijn aankomst in Nairobi een enthousiast welkom on- i dansers in struisvogel- die stamdansen uitvoerden; ko- zongen traditionele welkomstlie- en. Een groot aantal vertegen woordigers van de vele Afrikaanse kerken was, samen met president Da niel Arap Moi en kardinaal Otunga, Een ZairèeS meisje, het haar naar de dracht, zoals in West- en Centraal-Afrika gebruikelijk is, ont vangt de communie uit handen van paus Johannes Paulus II. deren daar de presidenten van Tanzania, respectievelijk Nyerere. Ook wai Oeganda Binaisa t Gisteravond heeft de paus in de ka- lijkheid thedraal van Nairobi bisschoppen, priesters en leken ontmoet, waarbij hij de noodzaak van de eenheid kerk benadrukte. Vanochtend heeft hij op het Plein van de Onafhanke- i het centrum schatting een mihoen men sen de eucharistie gevierd. In de mid dag heeft hij een bezoek gebracht aan de president van Kenia, Arap Moi. Morgen vertrekt de paus naar Ghana. Den Haag werd president Tito gisterenavond herdacht. Op een druk bezochte bijeenkomst y in het Joegoslavisch ontmoetingscentrum aan de Hooftskade hielden ender meer vertegenwoordi- p gers van de Joegoslavische ambassade herdenkingstoespraken. f „ZOVEELSTE BLUNDER VAN WITTE HUIS' CAIRO Su zanne Abu Ta- leb, de Egypti sche actrice die de hoofdrol speelde in de omstreden film „De dood van een prinses", zegt niet te kun nen begrijpen waarom Saoedi- Arabië zich zo boos maakt over de film. „Ik heb niets in het script ontdekt dat tegen de Is lam of de Ara bieren is. Ik was dan ook ver baasd en vroeg mijzelf af waar om zij boos zijn, aldus de 22-jari- ge actrice tijdens een vraagge sprek met het Amerikaanse persbureau As sociated Press. De actrice ver klaarde verder zich sterk te vereenzel vigen met het ka rakter dat zij heeft uitgebeeld. „Ik voel me wel dege lijk tot haar aange trokken. Ik ben een meisje als zij en als Arabische denk ik dat ik haar probleem zeer goed kan begrijpen,al dus mevrouw Ta- leb die zelf het isla mitische geloof aanhangt. De Deense staatste levisie heeft beslo ten de geruchtma kende film niet uit te zenden. Zoals reeds gemeld zal de film wel te zien zijn in de Verenig de Staten, waar zij zal worden uitge zonden door de commerciële om- roepmaa tschappij PBS. De stoffelijke over schotten van de twee weken gele den bij een red dingsactie omgeko men negen Ameri kanen in Iran wor den met militaire eer op de vliegba sis Dover in de Amerikaanse staat Delaware opge wacht. LONDEN, TEHERAN De Britse com mandoactie in de Iraanse ambassade in Lon den kan misschien een gunstige uitwerking hebben voor de Amerikaanse gijzelaars in Teheran, zo heeft premier mevrouw Marga ret Thatcher gisteren verklaard. „Naar mijn mening zal de wijze waarop de operatie is uitgevoerd van invloed zijn op de toekomstige situatie met betrekking tot de Amerikaanse gijzelaars in Iran", aldus me vrouw Thatcher in een toespraak tot het La gerhuis. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Carrington, zei gisteren in Washington dat hij president Carter al bepaalde suggesties had gedaan over de manier waarop de gijze lingskwestie langs diplomatieke weg opgelost zou kunnen worden. Ex-premier James Callaghan van de Labour partij verklaarde dat de Iraanse president Abol- hassan Bani-Sadr duidelijk moet worden ge maakt dat het de plicht is van zijn regering om de controle over Iran te handhaven en de ge vangenen te bevrijden. De verklaringen kwamen nadat Bani-Sadr een dankbetuiging had gezonden naar mevrouw Thatcher voor de veilige bevrijding van de 19 gijzelaars waarvan naar verluidt 16 Iraniërs. Mevrouw Thatcher zei tot het parlement dat zij in haar antwoord aan Bani-Sadr had gewezen „op de wettige verantwoordelijkheid van elke regering om te zorgen voor de veiligheid van diplomaten op hun grondgebied". Van de vijf Arabische terroristen die betrokken waren bij de gijzeling is er nog maar een in le ven. De overige vier bezetters zijn omgekomen tijdens de bestorming van de ambassade. De be zetters hadden tijdens hun actie al een 24-jarige Iraanse persattaché doodgeschoten. Een zesde stoffelijk overschot bevindt zich in een Lon- dens ziekenhuis. De politie kon niet vaststellen of het hier om een gijzelaar dan wel om een be zetter ging. Iran heeft om uitlevering gevraagd van de eni ge overlevende Arabische bezetter. De Britse regering is evenwel „vastbesloten" de terrorist in Londen te berechten. De Iraniërs die bij de actie zijn omgekomen zullen in Iran als helden worden vereerd, zo is in Teheran bekendge maakt. De kisten met de stoffelijke resten van de Ame rikanen die omkwamen bij de mislukte poging tot redding van de gijzelaars in Iran zijn giste ren na aankomst overgedragen aan de Ameri kaanse ambassadeur in Zwitserland. Er werd gesproken over negen kisten. Van Amerikaan se ziide is steeds verklaard dat er acht doden gevallen waren. Later is het vliegtuig aangeko men op de luchtmachtbasis Dover in de Ameri kaanse staat Florida rampgebied WASHINGTON President Carter van de Verenigde Sta ten heeft gisteren Florida tot rampgebied verklaard in ver band met de aanhoudende stroom vluchtelingen, afkom stig van Cuba. Nu de zuidoostelijke staat die status heeft, is de mogelijkheid geschapen dat de fedefale kas bijspringt in de kosten, die ge maakt moeten worden voor de-- massa's berooidé immigranten, onder wie de nodige len. BELGRADO In Joegosla vische hoofdstad Belgrade zullen morgen, tijdens de be grafenis van de zondag over leden president Tito, meei Staatshoofden en premier! dan ooit tevoren bijeen zijn Grote afwezigen zijn echtei de Amerikaanse president Carter, de Cubaanse leidei en huidige voorzitter van de beweging van niet-gebonden landen Fidel Castro en de Franse president Giscard d'Estaing. Met name de af wezigheid van de Ameri kaanse president heeft zo wel in als buiten Joegosla vië bevreemding en wrevel gewekt In Belgrado ziet men in de „zwakte" van de Amerikaanse delegatie (Vice-president Mondale, de moeder van de president en de vroegere diplomaat Ave- rell Hamman) een teken van verminderde belangstel ling voor Joegoslavië en in de Britse pers is Carters af wezigheid „de zoveelste blunder van het Witte Huis" genoemd. Naast het ontbreken van Car ter heeft ook het wegblijven van Fidel Castro velen in Bel grado verrast Hoewel het gro- meningsverschil tussen Tito en Castro over de door de be weging van niet gebonden lan den te volgen politiek alge meen bekend is, had men ge dacht dat de huidige voorzitter de begrafenis van de oprichter van de beweging toch wel zou bijwonen. Opvallend was eveneens de aankondiging, dat de Bulgaarse staats- en partij leider Jivkov wèl naar Belgra do komt, zodat alle Oosteuro- pese leiders Tito de laatste eer zullen bewijzen. Hij schoof hiermee zowel een langdurige twist met Tito als de voortdu rende strijd tussen de beide landen om Macedonië terzijde. Verder wordt verwacht, dat de begrafenis van de Joegoslavi sche leider door verschillende staatshoofden en regeringslei ders zal worden aangegrepen voor een kort overleg. Zo staat al vast dat Bondskanse lier Schmidt zal spreken met de Oostduitse leider Honecker. Maar een gesprek tussen de Chinese leider Hua Guofeng en de Russische president Brezjnjev wordt onwaarschijn lijk geacht. In het koude en vochtige cen trum van Belgrado staan nog steeds duizenden Joegoslaven in de rij voor het parlements gebouw;, waar Tito ligt opge baard. Inmiddels zijn meer dan 100.000 mensen ^angs de kist van de overleden presi dent gelopen. Morgenmiddag wordt Tito begraven in de tuin van zijn particuliere villa, die gebouwd is op een heuvel met uitzicht op Belgrado en het sa menstromen van de de Donau en de Sava. (Van PARIJS Vanaf volgend jaar zullen alle Fransen een wettelijk verplichte vakantie van vijf weken hebben. Daarbij komen dan nog de tien traditionele feestdagen die in Frankrijk officieel worden gevierd. Het is de bedoeling dat de nieuwe wet tussen 1981 en 1983 van kracht wordt. Het uitsmeren over de periode '81-'83 van het van kracht worden van de beslissing moet voorkomen dat de economie niet plotseling te zwaar wordt belast. Tot dusver heeft iedere werknemer in Frankrijk in ieder geval recht op vier weken vakantie. Verder is beslist daï de wekelijkse arbeidsduur van veertig uren voor diegenen die fysiek zwa re arbeid verrichten tot 39 uren wordt ingekort. Deze vermindering tot 39 uren zal in 1983 in het hele land toegepast zijn. Een derde plan bestaat uit een versoepeling van de jaarlijkse arbeidsduur om tot een vakan tiespreiding te komen, hetgeen tot dusver in Frankrijk nimmer tot stand gebracht kon wor den. Het ontbreken van een gedegen spreiding heeft tot gevolg dat in de zomervakantiemaan den een groot deel van de economische activi teiten volkomen stil liggen, hetgeen in de indu striecentra tot de zogenaamde „zomerslaap" of „dode steden" leidt. LONDEN De zoon van de Iraanse Anglicaanse bisschop, de 24-jarige Bahram Deghani Tafti, is gis teren in de Iraanse hoofdstad Teheran doodgescho ten. Tafti die veel optrad als tolk voor buitenlandse verslaggevers in Teheran, werd gisteravond overweldigd toen hij van een uni versiteitsgebouw onderweg was naar een hotel in het centrum. Onbekenden dwongen Tafti uit zijn auto en schoten hem vier maal door het hoofd en de nek. In de Britse pers werd gemeld dat Tafti de nacht voor zijn dood was ingebroken in zijn appartement en dat hij bezorgd was over zijn veiligheid. De vader van het slachtoffer, bisschop Deghani Tafti, is de lei der van de 4000 leden tellende Anglicaanse gemeenschap in Iran. Sinds de revolutie wordt er voortdurend campagne tegen hem en zijn gezinsleden gevoerd. Het echtpaar verhuisde onlangs naar Teheran omdat het dacht dat het daar veiliger zou zijn. Een uitreisvergunning werd het echtpaar geweigerd. OPLOSSING LANDBOUWPROBLEEM DRINGENDE NOODZAAK (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van de negen EG-landen gaan over tien dagen, in het weekeinde van 17 en 18 mei, in Napels proberen de breuk tussen En geland en de overige acht lidstaten te her stellen. Ze hebben dit gisteren besloten tij dens een Europese ministerraad in Brussel, waar overigens geen nieuwe ideeën voor een oplossing van de cricis zijn aangedragen. De bewindslieden spraken alleen af dat in Na pels een uiterste poging moet worden onder nomen om het hele pakket van onderling sa menhangende twistpunten op te lossen. Het gaat daarbij om zowel de vaststelling van de landbouwprijzen voor 1980 als om een ver lichting van de Engelse begrotingsbijdrage aan de EG (dit jaar 5 miljard gulden), een regeling voor Engels schapenvlees, waarvan Frankrijk de import tegenhoudt, gemeenschappelijk pro fijt van de voornamelijk Britse Noordzee-olie en de openstelling van de Engelse visgronden. Daarnaast moeten de ministers dan nog beslis sen of en in welke variant de aangekondigde handelsboycot tegen Iran zal starten. Men hoopt met dit ambitieuze voornemen te kunnen voorkomen dat de volgende Europese top van de regeringsleiders al over 5 weken in Venetië zich opnieuw bezig moet houden met de ingewikkelde landbouwproblemen en het EG-begrotingsbeleid. Het staat echter geenszins vast dat deze opzet slaagt, want con crete aanwijzingen dat in Napels een compro mis kan worden gevonden ontbreken nog al tijd. Wel lijkt het erop dat de sleutel tot de op lossing uitsluitend ligt in de hoogte en de duur van de tegemoetkoming aan Engelands eis in zake de bijdrage aan de EG-kas. De landbouwministers van de EEG hebben gis teren eveneens in Brussel vergaderd en beves tigden nog eens hun afspraak om de prijzen dit jaar met 5 procent te verhogen. Zoals gemeld werd hiertoe vorige week in Luxemburg reeds besloten onder het voorbehoud van de Britten dat tevens hun kasprobleem zou worden opge- Jost. Omdat die oplossing uitbleef, is er dus nog geen landbouwprijsbesluit. Maar nu de minis ters het op die vijf procent willen houden en gisteren aan de gedetailleerde uitwerking daar van zijn begonnen, lijkt het politiek onmogelijk dat nog een wezenlijk ander besluit uit de bus komt. Alleen zal de oplossing van het Britse probleem het startsein voor het nieuwe prijsseizoen moe ten geven. De landbouwministers hebben el kaar gisteren voorgehouden dat zulks uiterlijk per 31 mei van dit jaar gebeurd moet zijn. Frankrijk heeft al gedreigd anders nationale maatregelen te nemen om de boeren niet lan ger te laten wachten op de prijsverhoging voor hun produkten, die wat betreft melk en zuivel- produkten al per 1 april had moeten ingaan. Langer uitstel zou derhalve het hele bouwwerk van het Europese landbouwbeleid kunnen doen instorten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11