Ceidóe (Souui/nt Lekkerkerk-west moet voor 1 juni ontruimd Arabische aanval Joden in Hebron BIJSTANDSWET HELPT STRANDTENTHOUDERS )e krant van vandaag BINTANGS VOORLOPIG GEEN SLOOP VAN GIFHUIZEN Grondig onderzoek99 Vara MOTOR-en CYCLE CROSS 5 MEI TER AAR Alom protesten tegen hogere benzine prijs Vtbt Iran verwerpt voorstel bezetters van ambassade MOORDWAPEN BRITSE AMBASSADEUR BEKEND pothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas hei-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal 46,30: jaar 173,70: losse nummers: 60 cent. Zaterdag 3 mei 1980, 70e jaargang no. 21647 Dodenherdenking Reportage van de Dodenher denking op de Waalsdorper- vlakte, morgen Ned.II om 19.50 uur. Daaraan vooraf do cumentaire over de vrouw in het verzet (18.40 uur). Vanavond Ned.II allereerst de trubbels van George en (voor al) Mildred (20.27 uur) en daarna Mike Burnstyn. Zonnig Zonnig en schraal weer. Mid- dagtemperatuur omstreeks vijftien graden. Noordoosten wind, nu en dan krachtig, langs de kust soms hard tot stormachtig, geleidelijk afne mend. Zon op 06.02, onder 21.09 uur. Hoogwater Schev. 06.10 en 18.39 uur, laagwater 02.05 en 14.23 uur. )e krant van vandaag omvat in totaal 26 pa- jina's en bestaat uit twee delen. Het actuele lieuws uit binnen- en buitenland, stad, regio in sport vindt u zoals gebruikelijk in het eer- jte deel. De wekelijkse bijlage Finale bevat jnder meer reportages over: Oorlogsmonumenten: „Sta een ogenblik stil...", Humor, zelfs in oorlogstijd..., „Zwarte Duivels" voor het laatst bij hun brug, In Koblenz ligt schat aan gegevens over nazitijd, Ed van der Elsken en de nood in de we reld. Trendvolgers gekort UTRECHT Minister Albeda (So ciale Zaken) heeft besloten tot een extra korting op de salarisstijging van de 450.000 a 500.000 trendvolgers (personeel van ziekenhuizen en an dere dienstverlenende instellingen in de niet-commerciële sector). Ten aanzien van de salarissen van de trendvolgers per 1 januari 1980 heeft de minister besloten tot een verho ging met 0,36 procent (nacalculatie 1979) waarbij een minimum geldt van 6,90 gulden per maand, met daar bo venop de trendmatige verhoging van 2,4 procent. Deze laatste verhoging wordt echter verminderd met een „bestekkorting" van 0,4 (voor de laagstbetaalden) tot 0,8 procent (voor de hoogst betaalden). Eerste wetsontwerp van Koningin DEN HAAG Koningin Beatrix heeft gisteren haar eerste wetsontwerp naar de Tweede Kamer gestuurd. Het betreft een voorstel tot natura lisatie van de 21-jarige Ilse- Marie Blank uit Assen. Het wetsontwerp, dat ook be trekking heeft op de naturali satie van 23 andere personen, bevat de gebruikelijke bede: „en hiermede bevelen wij u in Godes heilige bescherming". Het voorstel werd donderdag in Lage Vuursche, de gemeen te waar het kasteel Drakes- teyn staat, door de vorstin ge tekend. Zuid-Af rika verbiedt hit Pink Floyd JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft de hit „Another brick in the wall" en de gelijknamige lang speelplaat van de groep Pink Floyd verboden. De duizenden gekleurde scholieren die uit protest tegen de apartheid in het onderwijs in staking zijn gegaan, hebben de titelsong van deze langspeelplaat, waar in de zinsnede „wij willen geen onderwijs" voorkomt, tot hun strijdlied gemaakt. De Etna werkt CATANIA De Etna op Sici lië, de grootste nog actieve vulkaan van Europa, werkt weer. Er hebben zich explosies voorgedaan, en volgens des kundigen heeft zich kokende lava opgehoopt in een nieuwe krater die woensdag op de zuidoostelijke helling van de vulkaan onstond. De 3.320 meter hoge Etna „slaapt" sinds september van het vorig jaar toen negen toe risten bij een eruptie omkwa men. Vulkanologen hebben verklaard dat er geen direct gevaar bestaat voor de mensen die in de buurt van de vul kaan wonen. Russische spion overgelopen LONDEN Een voor de Sowjet-Unie werkende spion, de 53-jarige Ilya Dzjirkwelov, is naar het Westen uitgewe ken en heeft in Londen poli tiek asiel gevraagd, zo heeft de Daily Mail gisteren ge meld. De Rus die verbonden was aan de persafdeling van de wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève en eerder correspondent was van het persbureau Tass, zou een maand geleden met vrouw en dochter naar Engeland zijn uitgeweken. Appelsap met mpndjesmaat BRUSSEL schoolkinderen krijgen bin nenkort gratis appelsap op school, omdat men grote hoe veelheden appels uit de markt heeft moeten nemen om de prijs voor de kweker te onder steunenIn overeenstemming met de EG-voorschriften, zo heeft het ministerie van land bouw laten weten, zal dat sap gratis verstrekt worden aan schoolkinderen. De scholen moeten het sap zelf (laten) afhalen. T£L AVIV Arabieren hebben gisteravond bij een aanval met handgranaten en automatische wapens op een groep Jo den die terugkeerde van een bezoek aan een synagoge in He- bron, op de bezette westelijke Jordaanoever, vijf Israëlische kolonisten gedood en tenminste veertig verwond. De aanval vond plaats omstreeks 20.00 uur plaatselijke tijd. Hoe- Wel militaire woordvoerders voor het bezette gebied geen infqr- matie verstrekten, kon uit niet-rechtstreekse berichten worden afgeleid dat onbekenden twee handgranaten hadden gegooid naar een groep Joden die terugkeerde van de sabbath-gebeden in de Joodse synagoge te Hebron. De aanvallers zouden tevens met automatische wapens op de Joden hebben gevuurd. Het oude Hadassah-gebouw, dat door jaren van leegstand prak tisch onbewoonbaar was, werd overgenomen door Joden uit een kibboets henaamd Kiryat Arba, nabij Hebron. Gewoonlijk ver bleven er zeven tot acht Joodse vrouwen en veertig tot vijftig kinderen in het gebouw. Zij werden meestal op sabbath-dagen bezocht door hun echtgenoten. De Joodse bewoners van het gebouw wilden via hun actie druk op de Israëlische regering uitoefenen om de oude Joodse wijk in het Arabische stadsdeel van Hebron opnieuw te laten bewonen door Joden. Eerder dit jaar besloot het kabinet van premier Me- nachem Begin twee oude gebouwen in de wijk te renoveren en te benutten als zogenaamde live-in scholen, woongemeenschap pen met een onderwijsfunctie. De beslissing leidde tot nieuwe spanningen onder de 50.000 Ara bieren die in Hebron wonen. Deze beschouwden het besluit als het begin van de overname van het Arabische stadsdeel door Jo den. ADVERTENTIE PLEIN '68 HAZERSWOUDE Aanvang 21.00 uur Nederlandse inzendingen naar Biënnales Den Haag Nederland neemt deel aan de biennale van Venetië en de jeugdbien- nale van Parijs.v De inzen ding naar, Venetië bestaat uit oud en nieuw werk van Ger van Elk. Daarnaast wordt het Nederlandse kunstbeleid in de jaren ze ventig gepresenteerd. (Van een onzer verslaggevers) LEKKERKERK De bewoners van de wijk Lekkerkerk West zul len hun gifhuizen vóór 1 juni a.s. moeten verlaten. Burgemeester Ou- werkerk heeft dat gisteravond ge zegd. Het besluit is genomen tij dens het bestuurlijk overleg over de zaak-Lekkerkerk in Den Haag. De regionale inspectie van Staat stoezicht op de Volksgezondheid heeft daar laten weten, dat de volksgezondheid in deze wijk door de bodemverontreiniging van de gifvaten ernstig wordt bedreigd. Daarom moet de wijk op zo kort mogelijke termijn, dus uiterlijk 1 juni, worden ontruimd, aldus de In spectie. De bodemverontreiniging betekent een ge vaar voor het drinkwater, maar ook voor de lucht die men binnenshuis inademt en kan ook een risico betekenen voor de gasleidin- fen en de rioleringen. Ie bewoners zullen tijdelijk kunnen wor- De bewoners van de getroffen wijk in Lekkerkerk kregen gisteravond formulieren uitge reikt, waarop zij hun wensen over herhuisvesting konden kenbaar maken. den gehuisvest in wisselwoningen die in de resultaten van het geneeskundig bevolkin- buurt van Lekkerkerk vrij zijn en verder gonderzoek geven tot nog toe geen aanlei- ook in prefab-woningen en stacaravans. De ding tot de veronderstelling dat reeds nu aanwijsbare schade aan de gezondheid van de wijkbewoners is toegebracht, aldus het rapport van het Instituut van de Volksge zondheid. Komende week zal het medisch onderzoek worden voorgezet. Er komt een gericht bloedonderzoek van alle bewoners. Het is de bedoeling dat de eerste woningen in het geschoonde gebied op 1 november a.s. weer worden betrokken. Alle bewoners van Lekkerkerk-west hebben gisteravond tij dens een informatiebijeenkomst van het ge meentebestuur een enquêteformulier gekre gen. De verontreinigde grond zal worden ver werkt bij de Afval Verwerkingscentrale Rijnmond.(AVR). Omdat er in hoog tempo veel grond beschikbaar zal komen zal wel voor een gedeelte van de hoeveelheid grond een tijdelijke opslag worden aangewezen. De kosten van de afgraving en het bijko mende werk zullen ongeveer zes miljoen gulden gaan bedragen. Omdat de wijk per 1 juni ontruimd moet zijn zal de minister De Ruiter van Justitie, aan het eind van de komende week een noodwet aan het parlement aanbieden, waarin minister Wiegel van Binnenlandse Zaken, de bevoegdheid wordt verleend de eigendommen te vorderen, zo dat nodig mocht zijn. DEN HAAG De eigenaren van kleine i strandbedrijven, die getroffen zijn door de storm van 19 en 20 april, kunnen een beroep doen op de algemene bijstandswet voor een inkomstenuitkering „voor het geval er spra ke is van directe bedreiging van het levens onderhond**. Dit heeft staatssecretaris Haze- kamp van economische zaken de Tweede Kamer meegedeeld. In geval van liquiditeitsmoeilijkheden kunnen zelfstandigen een eventueel door de staat gega randeerd bankkrediet aanvragen, maar mocht de financiële toestand van de getroffene zo slecht zijn dat hij niet voor een gegarandeerd bankkrediet in aanmerking komt, dan kan hij een beroep doen óp de rijksgroepregeling zelf standigen. Een schadeuitkering kent deze regeling overi gens niet. De regeling, die onderdeel is van de algemene bijstandswet, biedt de mogelijkheid aan zelfstandigen met levensvatbare bedrijven een aan de situatie aangepaste financiële hulp te geven. Op Bevrijdingsdag maandag 5 mei zijn onze kantoren de gehele dag gesloten. De directie Leidse Courant HILVERSUM Het dage- lijks bestuur van de Vara is j een „grondig onderzoek" be- gonnen naar aanleiding van de alternatieve uitzending op Koninginnedag die -in sa menwerking met radio Stad in Amsterdam- zoveel stof heeft doen opwaaien. Het hoofdbestuur van de Vara al niet aarzelen zo nodig „disciplinaire of andere maatregelen" te nemen. Deze bekendmaking heeft gro te verontwaardiging gewekt bij de info-groep van de Vara, de redactie van Achter Het Nieuws en andere radiomede werkers. Ze vatten deze ver klaring op als een uiting van wantrouwen. De Nederlandse vereniging van journalisten, de NVJ, heeft zich ook in soortgelijke bewoordingen te gen het hoofdbestuur van de Omroepvereniging gekeerd. Dinsdag gaan vertegenwoordi gers van de politiebonden over de wanordelijkheden van deze week praten met de verant woordelijke ministers De Rui ter en Wiegel. De politierech ter in Amsterdam zal waar schijnlijk -bij wijze van snel recht- op 12 mei achttien ver dachten vonnissen die bij de rellen in Amsterdam zijn aan gehouden. Als blijk van waardering zond de voorzitter van de Eerste Kamer Thurlings een bloemstuk r.aar de Amsterdamse commandant van de ME, De Rhoodes. ADVERTENTIE DODENHERDENKING Zondag 4 mei a.s. te 19.30 uur in de Marekerk. Aansluitend Stille Tocht ADVERTENTIE (circuit achter Hans Verkerk). DEN HAAG De recente verhoging van de benzine prijs is -zacht gezegd- niet in goede aarde gevallen. En pal daar bovenop is nog een verhoging aange kondigd. Per 1 juli wordt alle motorbrandstof een halve cent per liter duur der wegens het van kracht worden van de hef fing „geluidshinder weg verkeer". De Bovag wil dat alle aan- geloten garage- en tanksta tionhouders de bezineprijs- verhoging niet aan de auto mobilisten in rekening brengen. De Bovag wil be trokken worden in het overleg over de benzine prijsverhoging, een overleg dat zich afspeelt tussen de minister van economische zaken en de grote oliemaat schappijen. Het Koninklijk Nederlands ondernemersverbond (KNOV) heeft ook geprotes teerd en pleit voor een com pensatie in de benzine-ac- cijns en motorrijtuigenbe lasting. De ANWB vindt dat de regering de stijging van de benzineprijs moet afrem men door net btw-tarief te verlagen van achttien naar vier procent Een Londense politieofficier brengt een stapel dozen met voedsef naar de Iraanse ambassade. Een gemaskerde overvaller neemt ze in ontvangst. LONDEN Ambassadebezetters die in Londen Iraanse stafleden gijzelen, hebben voorgesteld via de ambassadeurs van Irak, Algerije en Jordanië onderhandelingen te openen. De Iraanse minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotb- zadeh heeft dit voorstel verworpen. Dit is door radio Tehe ran bekendgemaakt Ghotbzadeh verklaarde dat Irak banden onderhoudt met de am bassadebezetters in Londen. De Britse regering moet maar zien hoe ze het vraagstuk oplost, aldus de Iraanse minister. De Iraanse regering weigerde tot dusver in te gaan op wat voor voorstel dan ook van de bezetters, drie Arabisch-Iraanse terro risten die ook strijden voor een onafhankelijk Arabistan in Zuid-Iran. Zij eisen onder meer de vrijlating van 91 Arabieren die worden vastgehouden in Iraanse gevangenissen. Het Russische persbureau Tass suggereerde gisteren dat de Ame rikaanse inlichtingendienst (CIA) de hand heeft gehad in de be zetting van de Iraanse ambassade. Volgens Tass bestaat er moge lijk een verband tussen de bezetting en de mislukte poging de Amerikaanse gijzelaars in Teheran te bevrijden. BONN Het wapen waarmee de Britse ambassadeur in Neder land vorig jaar gedood werd, blijkt ook gebruikt te zijn voor aanslagen op twee Britse militairen in West-Duitsland. Dit heeft het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn gisteren meege deeld. Het verboden Ierse Republikeinse leger had gezegd ver antwoordelijk te zijn voor de drie aanslagen. Uit ballistische proeven is gebleken dat de Britse ambassadeur in Den Haag, Sir Richard Sykes, op 22 maart vorig jaar gedood werd met hetzelfde wapen als waarmee de Britse kolonel Mark Coe bijna een jaar later in Bielefeld om het leven werd gebracht Het wapen werd opnieuw gebruikt voor het beschieten van de Britse korporaal Steven Sims in een park bij Osnabrück op 10 maart j.l. Het ministerie zei niet wat voor soort wapen het precies was. Mé

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1