Eerste betonnen paal voor overdekte tropische tuinbij Holiday Inn „DANSENDE WIELEN" UIT KATWIJK GEVEN HET VOORBEELD IN LONDEN Lustrumfestiviteiten in „Morschwijck" iDoiwaf hoort wat Ja £e«ló« Sotwo/nt üilHHIIU 5TAD/ REGIO Op Moederdag: Doornroosje op haar Balisch in Volkenkunde Tweede lustrum 9Tamboerijn BURGERLIJKE STAND Cirkel-quadra tuur biedt pittig spel LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MEI 1980 PAGINA 5 UNIEK PROJECT IN EUROPA In de „binnentuin" van Holiday Inn Leiden, waar de wind de klappen van de heimachine vervaagde, werd gistermiddag de eerste betonnen paal geslagen voor de bouw van een uitzonderlijk project in deze streken. Over twee dagen is men alweer uitgeheid en daarna kan begonnen worden met het optrekken van Europa's eerste „Holidome" een samentrekking van Holiday en Dome ofwel koepel. De knallende plechtigheid werd volvoerd door Thomas N. Voight, de Amerikaanse directeur van H.I. Leiden, die de verwezenlijking van z'n grootse plannen weer een stuk dichterbij zag komen. De moderne techniek beperkte Voight's hei-activiteiten tot het trekken aan een touw. Daarna ging het vanzelf. Minder vanzelf waren de opzet en het vervolg van het project, „hier en noe". Het is een investering van twee miljoen gulden, maar dan staat er eind oktober van dit jaar dan ook een „dome" die je de kriebel van Las Palmas bezorgt: 2000 vierkante meter subtropische wintertuin, geheel overdekt. In de Verenigde Staten staan ongeveer tachtig van die „dome's", maar die van Leiden, met z'n „gedurfde" constructie van een zelfdragend gewelf, dat op tien betonnen zuilen komt te rusten, wordt een Holidome apart. „In Amerika, gasten hebben dat erg graag. De Holidome's daar doen het heel loik. De gast kan er komen direct vanuit z'n hotelkamer, kan in badpak naar het zwembad lopen en een frisse ochtenddouk Thomas N. Voigt slaat de eerste paal voor de tropische tuin. nemen. Daarna kan hij in een temperatoer van laat ik zeggen 23 graden in de toun gaan ontbijten. Als het bouten erg koud is, is de temperatoer binnen nooit lager dan 20 graden. Dat komt ook doordat hier dubbele beglazing wordt aangebracht, ook al om energy te besparen". Men vergeve mij de fonetische weergave van Tom Voight's uitspraak. Ik zou willen, dat ik zo uitstekend Engels sprak als hij Zich in het Nederlands weet uit te drukken. Al jaren terug werd Voight kwaad als je met hem Engels wilde praten, „want dat is helemaal niet nodig, you know". Maar het tekent Thomas Voight ten voeten uit, een man van Amerikaanse stroomversnellingen die allerlei beddingen kunnen gebruiken. Voight staat te popelen van ongeduld, want hij heeft veel ideeën. Zoveel zelfs, dat de architect van het dome-project, Mick Eekhout uit Deltt, rekening heeft gehouden met verse invallen van zijn opdrachtgever en de zaak „flexibel heeft gehouden. De uitvoerder is „Vandervliet" (waarin deelneemt Wernink Bouw, Leiden). Met Kerstmis moeten de gasten zich van de Holidome kunnen bedienen, in januari '81 zal de officiële opening plaatsvinden. In de Holidome wordt het „zomerwerk"; het hele jaar door. Een min of meer tropische tuin met palmbomen en exotische planten, een terras waar men kan zitten eten, een beekje met waterval en een fontein zo op het voorlopig oog een voortreffelijke „spot" voor een paar roze flamingo's, een „dierlijk" aspect, dat volgens mij niet over het hoofd gezien mag worden; verder minigolf, tafeltennis, „golfomat", speelautomaten a la Las Vegas, speelruimte voor kinderen, met in de directe nabijheid de al bestaande squashbanen, de bowlingbanen, het zwembad (straks met golfslag), de „whirlpool" (een kabbelend badje waarin je zo ongeveer aangenaam gemasseerd wordt) en dan nog de sauna en het solarium. Als je nog niet gezond bent, word je het daar vanzelf wel. Dat het dak straks een gewicht van. 150 kg per vierkante meter kan dragen is uiteraard meegenomen. Interessant verder is, dat het, volgens Thomas Voight, voor nagenoeg 99 procent zeker is, dat ook een overdekte tennishal met vier banen naast de Holidome gebouwd kan worden, met interne verbindingen vanzelfsprekend. Allemaal een uitbreiding van het servicepakket, gericht ook op uitbreiding van de markt in de richting van de Leidse omgeving of regio. Dit is ook de zienswijze van Max Worms, manager van H.I. Leiden, de opvolger van eind maart vertrokken dynamische Martin Spaargaren, wiens Leidse public relations-opponent VVV-directeur Roel Dekker gisteren aanwezig was om eén en ander gade te slaan, maar die ook alweer snel vertrokken was omdat hij „nog foto's moest maken' „Maar we moeten wel eens de koppen bij elkaar steken", zei de heer Dekker nog tegen manager Max Worms. Architect Mick Eekhout noemde zijn opdracht een „initiatief in een slecht klimaat". „Dit project biedt recreatie binnen eigen huis, in een ontspannen sfeer, helemaal relaxed. De heer Voight kan in elk geval zijn ideeën binnen de tropische ruimte verder ontwikkelen". De dakconstructie noemde de heer Eekhout „ook ruimtelijk erg interessant". Leiden gaat er, in ontspannend opzicht, zeker weer een eind op vooruit, als die Holidome overspannen is, over een goed half jaar. Zaterdag 3 mei, Ladywell Centre for Physically Handicapped People, 82, Ladywell Road, Lewisham, London: vier uur lang rolstoeldansen voor lichamelijk gehandicapten. De "Dansende Wielen" van het Nederlands Zeehospitium in Katwijk is er ook weer bij, hoorde ik van Evert Castelein, oud- dansleraar en promotor van het rolstoeldansen in de Lage Landen. „U wist het toch al vroeg rijzige Evert me met stemverheffing, toen hij zowat op het punt stond naar het Verenigd Koninkrijk af te reizen. „Nee, echt niet", moest ik hem antwoorden. „Onbegrijpelijk Hoe is dat nou mogelijk schrok Evert Castelein, voor wie „wheelchair dance" ongeveer hetzelfde is als voor een ander het dagelijkse bordje brinta. „Ik wil de mensen er alleen maar even op wijzen, dat het weer zover is in Londen. Jaarlijks een feest. Al die rolstoeldansende jongelui. Enthousiasme. Toewijding. Ongelooflijk. Voorbeeldig. U zou dat eens moeten zien Vijf van de zes deelnemende teams komen uit Groot- Brittannië zelf, „Dansende Wielen" uit Katwijk is het zesde team. Alles onder gastheerschap van de Ladywell Wheelers. Op het programma: de St. Bernard- wals, een slow Two-step en een Gaelic Waltz met variaties. Er is een demonstratie door de „Muzikale Stoelen" uit Oxford en, gezellig onder elkaar, zullen de jongelui buiten wedstrijdverband zich nog kunnen overgeven aan de Glendevon Waltz, de Fifers Waltz, de Veleta en een Barn Dance, welke laatste doorgaans volks in een schuur wordt volvoerd. Niet relevant is de informatie, dat in het Centre geen maaltijden zullen worden verstrekt, wel krijgen de teams „in mid- afternoon" thee en koekjes aangeboden. Voor het competitietreffen is er een vriendschappelijke dansontmoeting tussen de Ladywell Wheelers en de „Dansende Wielen" en geven Robert en Helen Tuininga demonstraties van ballroom, Latin American en Old Time. Men ziet: Holland danst nog steeds een stoeltje mee. Daar zorgen Evert Castelein en zijn vaardige en geïnspireerde pupillen wel voor. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. in w mil a 9 9 Het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Leidse Steenstraat gaat dit jaar van Moederdag iets bijzonders maken, zo vertelde me public- relationsman mr. Harald van der Straaten, die tevens voorman van Leiden Museumstad is. Op zondag 11 mei haalt Volkenkunde het sprookje Doornroosje binnen de rijzige muren. Niet zomaar Doornroosje, maar deze keer als een eeuwenoud sprookje dat exotisch aangekleed en gedanst wordt. Harald van der Straaten: „Het gebeurt niet vaak, dat van Doornroosje een dansuitvoering wordt gegeven. Daarom mogen we er ons wel heel wat van voorstellen. Het sprookje zal worden gedanst door een stuk of twaalf uitgedoste kinderen, in de leeftijd van vijf tot twaalf jaar. Het zijn de jongste leerlingen van de dansschool Balische Dansen Diah Tantri in Den Haag" Van der Straaten noemt het verder „erg leuk voor de kinderen zelf. Het zijn Chinese, Indonesische en Europese kindjes, erg verzorgd gestoken in Balinese kledij. Doornroosje als een dans wordt gebracht in een Balische choreografie, nogal verschillend van de beelden zoals die opgeroepen worden bijvoorbeeld in het sprookjespark de Efteling. Het sprookje zal in het Nederlands worden toegelicht door de „dalang" (verteller) Indra Kamadjojo, die velen zullen kennen van film- en teeveewerk, zoals de resident in het stuk „Stille Kracht" met Pleuni Touw. Indra Kamadjojo is èen geweldige figuur voor dat soort dingen. Laten de „Doornroosje" In een jeugdige Balische dansuitvoe ring. mama's en kinderen op Moederdag maar komen kijken. Ik zou zo zeggen, dat deze voorstelling „voor en door kinderen" op die dag een bezoek van het hele gezin ten volle waard is", aldus mr. Harald van der Straaten. De uitvoering wordt gebracht in de aula van „Volkenkunde". Het is een redelijk grote zaal, maar toch is het raadzaam van tevoren telefonisch plaatsen te reserveren: 071 13 26 41. Er wordt zondag 11 mei tweemaal opgetreden door de ,3alische" dansertjes; de eerste voorstelling begint om kwart over twee en de tweede om half vier. De toegangsprijs is voor deze gelegenheid (daar zit dan ook de entree voor het museum in) twee gulden voor een volwassene en een gulden voor de jeugd en 65- plussers. LEIDEN Clubhuis Morschwijck aan de Topaaslaan viert in mei het eerste lustrum met tal van activiteiten. De eigenlijke jubi leumdatum is 10 mei. Vijf jaar geleden werd het clubhuis op die datum geopend door de toenmalige staatssecretaris van CRM, de heer W. Meijer. let feestprogramma ziet er als volgt uit: zaterdag 3 mei: 14.00 uur kindercircus (4-12 aar). linsdag 6 mei: 19.00 uur wedstrijd waarbij het Tom gaat hoeveel personen er tegelijk in een leux-cheveaux (Lelijke Eend) kunnen (vanaf 14 jaar). woensdag 7 mei: 14.00 uur kinderkennis (4-12 l aar). donderdag 8 mei: 19.00 uur disco special en mu ziekquiz (9-14 jaar). vrijdag 9 mei: 19.00 uur tentoonstelling en werkavond (voor alle buurtbewoners). zaterdag 10 mei: zeevissen. maandag 12 mei: 16.00 uur kinderdisco (4-9 jaar). dinsdag 13 mei: 20.15 uur filmvoorstelling (voor oudere buurtbewoners). woensdag 14 mei: 13.30 uur verkleedpartij en daarna een optocht door de wijk (4-12 jaar); 19.00 uur zeskamp (9-14 jaar). zondag 18 mei: 13.00 uur majorettenconcours. maandag 19 mei: 18.30 uur kinderspelen (4-12 jaar). woensdag 21 mei: 14.00 uur poppenkast en kin derbingo (4-9 jaar); 19.00 uur wedstrijd tussen de sterkste mannen en vrouwen in de wijk. Op geven: voor 5 mei in het clubhuis (vanaf 14 jaar). donderdag 22 mei: 14.00 uur bingo ter afsluiting van de klaverjasochtenden. woensdag 28 mei: 14.00 uur zeskamp (4-9 jaar); 20.00 uur verkiezing Miss Morschwijck. Opge ven: voor 5 mei in het clubhuis (vanaf 15 jaar), donderdag 29 mei: 18.30 uur pannenkoek- en tekenwedstrijd (9-14 jaar), vrijdag 30 mei: 20.00 uur musical en bingo (voor het hele gezin). zondag 1 juni: fietstocht (voor het hele gezin). LEIDEN Clubhuis „De Tamboerijn" viert volgende week het tweede lustrum. Ter gelegenheid hiervan is «n uitgebreid festiviteiten- irogramma samengesteld. ïei is er vanaf elf ar een kinderoptocht door de 'ijk. Om acht uur staat een clubhuis op het programma. Dinsdag 6 mei is er 's avonds om prijzen. Woensdag 7 mei komen de clown Miko en de goochelaar Fred naar het jarige clubhuis met&en kindershow. Voor alle buurtbewoners is er donder dag een grootse rommelmarkt. uur en van zeven tot tien uur. Vrijdag 9 mei wordt een fees telijk open huis gehouden en 's avonds vanaf acht uur is er disco. Alle buurtbewoners vanaf 16 jaar kunnen zater dagavond 10 mei wederom in het clubhuis terecht voor een grootse feestavond met muziek ADVERTENTIE De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant Adres Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam Adres- Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, LEIDEN Geboren: Marjolein Hetty d. v. J. Slagtveld en I. J. Willemse, Heieen d. v. W. A. van der Kloot en T. M. Wlllemsen, Bart z. v. J. Verweij en I. J. Lut, Christina d. v. IJ. van Dijk en A. Schaddelee, Anat d. v. E. Barzilay en O. Lublmizkiy, Catelijne Margaret- ha Jacomijntje d. v. A. W. van der Spek en M. J. A. Meijen, Prisca Wil- helmina Theodora d. v. H. C. Noord huis en W. E. J. van Tongeren, Lydia Hendrlka Dorethea d. v. H. C. Noord huis en W. E. J. van Tongeren, Rein- der Jan z. v. L. Mepnlnga en C. M. Reuser, Jan Leonard z. v. J. Kralt en M. J. M. Hillenaar, Femke Anne d. v. S. W. den Eijk en W. D. Spoor. Eveli ne d. v. D. K. den Heijder en J. van Beelen. Saskia Louisa d. v. P. H. Groeneveldt en C. L. M. Boekhoorn, Wybe Hylbrand z. v. T. Zijlstra en L Pruntel, Helena Jasperina d. v. R. G. Boogert en A. van Duljn, Alida Corne lia d.v. A. J. M Duivenvoorde en C. M. van der Poel, Judith Charlotte d. v. H. Bronmeljer en A. G. Hartog. Peter Alexander z. v. T. G. Kapel en O. E. V. Söderman, Tjlp z. v. T. de Jong en M. A. J. Koot, Rosa Naomi Dorethea d.v. P. J. L Bastlaans en C. D. Noordzij, Thijs z. v. A. van der Spank en M. H. Spijkerman, Rhemoe d. v. T. A. Nasa en F. Achefay, Lenneke d. v. W. D. R. Regeer en E. J. de Geus. Erik z. v. W. J. van der Bent en A. Berkhei), Tinne z.v. H. J. J. Lek en A. C. M. Hoppenbrouwer. Gehuwd: A. S. P. van Rijn en Z. Ml- trovskl, F.T.G.M.van der Hulst en T. J. de Romljn, J. P. Sllerlngs en M. C. S. Abrahams. H. Bolk en LF. Ben- nink. Ondertrouwd: M. J. Boers en M. J. C. Bey, H. van Dijk en A. J. Sleval, K. J. de Felj en J. Overduln, H. K. Fibbe en M. E. Rademaker. R. L. Kallenberg en I. C. Boeschoten, P. C. M. van der Loos en M. M. T. Starrenburg, A. A, J. Matsinger en W. Jonker. S. P. McKeoïmie en I. B. Fert, R. L. Nleu- wenhuls en S. M. F. Brinks, G. Plkaar en F. Bakka, P. A. J. Ruljgrok en M. Aartsma, H. Stokvis en W. H. LEIDEN Min of meer per ongeluk kwam ik gistera vond bij de besloten voor stelling van 'De quadra tuur van de cirkel' door het Leids Studenten Toneel terecht en zag ik niet de open voorstel ling van afgelopen dinsdag. Omdat het aanvangsuur van de voorstelling afweek van de gangbare aanvangstijd van de Leidse Schouwburg, miste ik het eerste bedrijf. De opvoering van het tweede en derde bedrijf van deze door de Rus Katayev geschreven comedie leverde echter een voldoende positief beeld op om van een geslaagde productie te kunnen spreken. Wel blijf ik het een bezwaar vinden dat studenten niet verder komen dan de presentatie van een - zoals regisseur Kees van Lier ook zelf erkent- pretentieloos blijspel in een traditionele vormgeving. Daar staat tegen over dat het L.S.T. de minima le pretentie van een kluchtig spel te willen brengen volledig waarmaakte. Er zat tempo in het spel, de ruzies waren heftig, de dialoog werd flitsend gesproken, de spelers worstelden niet met de rekwisieten, ieder wist -letter lijk- zijn plaats en kwam daar dan ook steeds weer terecht De verschillende typen waren duidelijk en werden -terecht- soms enigszins gechargeerd neergezet De twee speelsters en de vier spelers (plus een paar figuranten) bleken ook goed op elkaar ingespeeld te zijn en wisten kleine oneffen heden, zoals de onrust in de zaal, voortreffelijk op te van gen. Onrust in de zaal, want echt geïnteresseerd in wat er op het toneel gebeurde waren de in het smetteloos wit gestoken toeschouwers zeker niet alle maal. Zoals ook mag bliiken uit het feit dat de voorstelling een half uur te laat begon, om dat niet alleen uw recensent te laat kwam. 'De quadratuur van de cirkel' verdiende beter. Paul van der Plank Gln|aar, J. G. C. Vrlens en L M. Loe ven, H. Wortman en M.M.LA. Was- kowsklj Overleden: S. Bosman geb. 05 feb. 1980 dochter, C. H. H. van Hllst 15 Jul. 1934 geh. gew. met J. F. P. Hand tong, J. W. van der Steen 24 jul. 1926 man, A. J. van Leeuwen 06 nov. 1914 man, W. Krult 26 mrt. 1909 man, H. van Leeuwen 28 feb. 1920 man, J. de Ridder 13 mei 1895 man, H. Blok 29 Jun. 1888 man, Y. A. de Bruijn 10 apr. 1980 dochter, A. D. Paap 06 fef». 1923 man. M. Doesburg LanoolJ 07 sep. 1888 geh. gew. met J. van Ton- G. Vlllertus 28 mei 1921 man.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5