Angst voor knokploegen Links Leiden vierde eerste mei massaal Eerste paal voor kinderboerderij in Merenwijk Radarcontroles LVC LAST VIERING AF ONGEVAL OP RIJNSBURGERWEG STAD LÈIDSE COURANT VRIJDAG 2 MEI 1980 PAGINA 3 Nachtfilm Het Filmhuis in het Leids Vrijetijdscentrum vertoont vanavond een van de nieuwste films van de Duitse re gisseur Rainer Fassbinder „In einem Jahr met 13 Mon den". Hoofdpersoon in de film is Erwin, ongewenst kind, geboren tijdens de oorlog en opgevoed in een weeshuis. Hij wordt verliefd op een man en laat zich tot vrouw opereren en noemt zich voortaan Elvira. Fassbinder schetst de ondergang van Erwin/Elvira die alleen maar vijandigheid ontmoet en tenslotte tot zelf moord wordt gedreven. De filmvoorstelling begint om half twaalf. De toegangsprijs is vijf gulden vijftig en voor leden van het LVC vier gulden vijftig. Excursie Oud Leiden De excursiecommissie van de vereniging Oud-Leiden brengt morgen een bezoek aan het Museum Meermanno Westreenianum in Den Haag. De deelnemers aan de ex cursie worden om tien uur 's morgens ontvangen door de directeur, dr. R.E.O. Ekkart, vice voorzitter van Oud Lei den. Na dit bezoek wordt het Kostuummuseum aan de Lange Vijverberg bezocht. De reis wordt gemaakt per trein (vertrek 9.34 uur van perron 7b) of met eigen vervoer (ui terlijk 10.00 uur in het museum aanwezig). De excursie duurt tot ongeveer 13.00 uur. Het verdient aanbeveling zich van tevoren als deelnemer te melden bij J.A.E. Aal- ders, telefoon 121418. Toneeluitvoeringen LEST Ter ere van het afscheid van de afgelopen dinsdag ko ninklijk onderscheiden prof. dr. A. Bachrach worden zaterdag 10, zondag 11 en maandag 12 mei door het Lei den English Speaking Theatre (LEST) toneeluitvoe ringen gegeven. Nadat LEST vorig jaar veel succes oogstte met de opvoering van twee stukken van Pin ter, heeft de groep thans gekozen voor opvoering van een van Shakespeare's comedies „Much ado about not hing". Zondag 11 mei is de voorstelling besloten. Voor de andere twee dagen zijn kaarten voor zeven gulden vijftig te krijgen bij de Schouwburg aan de Oude Vest en iedere dag van twaalf tot twee uur aan het Engels Instituut van de Leidse Universiteit aan het Schutters veld 9. Bijen telers naar België De vereniging tot bevordering der bijenteelt, afdeling Lei den en omstreken, brengt zondag 11 mei een bezoekje aan een arboretum en het bijenteeltmuseum in Kalmthout. Dit plaatsje ligt even over de Belgische grens. Het arboretum bevat prachtige oude bomen, heesters en bijzondere plan ten en kruiden. Men vertrekt zondag om 6.45 uur per tou ringcar uit Noord wijk (bushalte v.d. Mortelstraathoek Boerenburgerweg). Om 7.00 uur vertrek vanaf hoofdin gang station Leiden. Het is de bedoeling om na een goede koffiemaaltijd om 12.00 uur weer naar huis terug te keren. De kosten bedragen 35 gulden per persoon voor leden en introduceés. Jaarvergadering De Federatie Nederlandse Vakbeweging afdeling Lei den houdt maandag 12 mei een jaarvergadering in het Sint Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. De vergadering begint om acht uur. Er is onder meer een bestuursverkiezing. Tielman Brothers Andy Tielman The Tielman Brothers. The Tielman Brothers treden woensdag 14 mei op in de Leidse Stadsgehoorzaal. De groep kreeg reeds in 1958 in ternationale erkenning toen zij gedurende zes maanden op trad tijdens de Expo-wereldtentoonstelling in Brussel. De groep onderging in de loop der jaren diverse veranderin gen maar de grote inspirator Andy Tielman bleef en hij di rigeerde de zijnen naar een muzikaal en artistiek hoog ni veau. Het concert begint om kwart over acht Kaarten zijn voor17,50 (in de voorverkoop) te krijgen bij: het VVV- kantoor. Stationsplein 210, tel 146846, Ligtvoet. Kopermo len 42, tel 125388 en bij het secretariaat van de Tielman- brother fanclub. Leemanstraat 55, tel 768745. Aan de zaal zijn vanaf zeven uur kaarten a 20,-- te krijgen. LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteren weer op twee plaatsen een radar- snelheidscontrole uitge voerd. Gistermorgen stond de radar- wagen op de Lammensc'nans- weg. De snelheid van 527 auto's werd gemeten. In totaal 30 automobilisten bleken te hard te rijden. De hoogst ge meten snelheid was 80 kilome ter. Gistermiddag verplaatste de politie haar werkterrein naar de Churchilllaan. Hier werd de snelheid van 447 auto's gemeten. In totaal 33 automobilisten liepen een be keuring op. De hoogst gemeten snelheid op de Churchilllaan bedroeg 86 kilometer. Economisch wel en wee Aan de 5e Groenesteeg 94 (nieuwbouw) is het architec tenbureau Vollmer b.i. geves tigd, gekomen van Hogewoerd 120. Aan de Beethovenlaan 57 is het glaszettersbedrijf van T. de Gunst gevestigd. Aan de Herengracht 46/48 is de Fa. N. de Groot-Van der Marei, import, groothandel en fabricage van nappa en suède- kleding, tevens import en groothandel in meubelen, ge vestigd. Aan de Obrechtstraat 40 is het bedrijf van L. J. Zitman, leggen van pannen en leienda ken, gevestigd. Aan de Mosroos 22 is de pe dicure E. Verrier-Mensink, ge vestigd. Aan de Kennedylaan 5 is de autorijschool Vlasveld opgehe ven. Aan de Narmstraat 3 is in de v.m. bedrijfsruimte van het motorsporthuis B. de Geest het loodgietersbedrijf De Romijn b.v. i.o. gevestigd. Aan de Korte Mare 8 is de winkel in brood en banket van de L.B.F. opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 78 is behalve de reeds eerder gevestigde slagerij Van der Zon ook de groothandel in vee en vlees, van C. T. M. van der Zon gevestigd. Aan de Karei Doormanweg achter 3 is de reparatie inrich ting van motorvoertuigen van G. L. van Goozen, gevestigd. Aan de Fakkelgras 15 is het assurantiekantoor van P. Te gelaar, gevestigd. Aan de Schubertlaan 19 is „Info Vastgoed Francia", be middeling bij het tot stand ko men van de verkoop van onr. goed in het buitenland, eig. C. W. M. van der Meer, geves tigd. Aan de Clarensteeg 21 is de reclame - studio „Claren steeg", eig. A. N. H. C. de Vries, gevestigd. Aan de Molenstraat 12a is „Stebo", verhuur van machi nes, compressoren en luchtha- mers t.b.v. de bouwnijverheid, gevestigd. Aan de Dagvlinder 9 is „In- trial", verhuur van kantoorap paratuur. eig. M. A. de Jong, g^estigd. LEIDEN De staf van het Leids Vrij etijdscentrum (LVC) aan de Bree- straat heeft gisteren na onderling overleg besloten de door haar georga niseerde 1 mei-viering, die 's avonds zou plaatsvinden af te lasten uit vrees voor repressailles van tegen krakers gezinde groeperingen. Men besloot hierop een deel van het feestprogram ma onder te brengen in het festivitei- tenpakket van de Stadsgehoorzaal, waar door links Leiden 1 mei werd gevierd. Zoals bekend heeft het LVC op Koninginnen- dag evenals de beweging voor werkende jonge ren (de KWJ) uit solidariteit met in de stad ge voerde kraakacties zijn pand aan krakers ter beschikking gesteld om hier vergaderingen te beleggen. De staf van het LVC stelde gegronde reden te hebben om de 1 mei-viering af te las ten, omdat woensdagnacht na de acties van de krakers bij zowel het LVC als de KWJ ruiten zijn ingegooid, in het laatste pand gevolgd door een poging tot branstichting en het vernielen van de voordeur. Verder heeft een nog onbe kende automobilist een stafmedewerker van het LVC 's nachts op straat proberen te overrij den en is bij een sympathisant van de krakers 's nachts ingebroken. Ook zou een kraker op weg naar huis in de Haarlemmerstraat gemo lesteerd zijn. Over al deze incidenten zijn bij de politie gistermiddag klachten gedeponeerd. Het LVC stelde in een gestencilde verklaring, die op straat werd uitgereikt het niet langer verantwoord te vinden de manifestatie „Onthul de vetste nul", die in het kader van de 1 mei- viering zou worden gehouden, doorgang te la ten vinden. Op deze avond was het de bedoe ling aandacht te schenken aan de problematiek van jongeren op het gebied van huisvesting, uitkeringen en werk. De staf van het LVC ver klaarde over de afgelasting van het feest onder meer het volgende: „Voor vanavond bestond de reëele mogelijkheid, dat zich rond de 1 mei-ma nifestatie van het LVC soortgelijke tonelen af zouden gaan spelen als rond het gekraakte pand aan de Prinsessekade, dat door krakers moest worden verlaten door onvoldoende poli tiebescherming tegen het optreden van knok ploegen. Van de kant van de politie konden ons niet de garanties worden gegeven, die het door gaan van de 1 mei-manifestatie onder deze om standigheden tot een haalbare zouden maken." De staf van het LVC drong er in de stencil ver der bij het gemeentebestuur en de politie op aan andere instructies uit te vaardigen voor het optreden tegen knokploegen. Het merendeel van het publiek, dat het LVC had willen bezoe ken, reageerde na de verklaring van de staf ge lezen te hebben begripvol op het genomen be sluit. Er waren niettemin ook enkele bezoekers, die stelden dat het feest maar beter wel door had kunnen gaan om bij de eventuele knok ploegen niet het idee te wekken, dat men zich zo maar aan hun grillen zou wensen over te ge ven. LEIDEN Een 44-jarige in woner van Leiden is zater dagmiddag om kwart over vijf levensgevaarlijk ge wond geraakt bij een onge val op de Rijnsburgerweg, nabij de Houtlaan. De man raakte door onbeken de oorzaak in een bocht in de Rijnsburgerweg nabij de Hout laan de macht over het stuur ?twijt. Hij botste tegen een lan tarenpaal en moest met ernstig hoofd en beenletsel worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De auto en de lichtmast werden onherstel baar vernield. LEIDEN In totaal 90 meter lood is op Koninginnedag ver dwenen van in aanbouw zijn de woningen in Boekhorst. De diefstal moet tussen half zes en zeven uur zijn gepleegd. Het lood vertegenwoordigt een v/aarde van 15.000 gulden. Lood van nieuwe huizen gestolen LEIDEN De linkse politieke organisaties in Lei den hebben de dag van de arbeid gisteravond mas saal gevierd. Vele honderden sympathisanten wa ren naar de Stadsgehoorzaal gekomen om de door de Leidse afdelingen van PvdA, PSP, CPN. PPR, 1KB, FNV en LSB georganiseerde activiteiten bij té wonen. De aanloop naar de Leidse 1 mei-viering verliep minder massaal. Een zestigtal perso nen was gisteravond om- streeks zeven uur getuige van I het demonstratieve hijsen van 1 de vlag van de ter ziele gegane Leidse Grofsmederij op het voormalige fabrieksterrein. Deze vlag wordt door de orga nisaties beschouwd als het symbool van strijd voor be houd van werkgelegenheid in de Leidse regio. Vervolgens ging het gezelschap in demon stratieve optocht naar de Stadsgehoorzaal, die tegen acht uur werd bereikt. De viering van de dag van de arbeid droeg een informatief politiek karakter, maar er was ook veel plaats ingeruimd voor geëngageerd amusement. De gehele Stadsgehoorzaal was in gebruik, sommige activitei- ten vonden gelijktijdig plaats I en dat had vooral in het begin I van de avond een nogal wat beweging tot gevolg, hetgeen een ontspannen sfeer in de hand werkte. H. Matters van de Leidse ABVA en P. ter Wisscha van de FNV hielden toespraken, die muzikaal wer den omlijst door het blazersge zelschap „Nieuw Leven". In de grote zaal begon na de toe spraken de actie-groepen markt, waar onder andere alle deelnemende organisaties wa ren vertegenwoordigd. Tegelij kertijd werd in één van de kleinere zalen een film over het Oude Leiden gedraaid, vond er een korte discussie met de sprekers plaats in de koffiekamer en hield de CPN een aparte bijeenkomst in de foyer, waar ook een foto-expo sitie over de Tweede Wereld oorlog kon worden bekeken. Na tienen kwam men weer bijeen in de grote zaal alwaar met veel geestdrift de optre dens van het cabaret Virus, het koor De Eenheid en de formatie Grote Bluf werden gevolgd, hetgeen tevens de af sluiting van de 1 mei-viering betekende. Het hijsen van de vlag op het terrein van de voormalige Grofsmederij, een symbool van de strijd tot behoud van werkgelegenheid voor de Leidse regio. H. Matters van ABVA: Leidse vak beweging moet meer invloed uitoefenen LEIDEN „De Leidse vak beweging kan totaal geen in vloed uitoefenen op het steeds slechter wordende Leidse economische bestel. In het belang van de werk gelegenheid wordt het hoog tijd dat die situatie veran dert", aldus H. Matters van de Leidse ABVA gistera vond tijdens de 1 mei-vie ring in de Leidse Stadsge hoorzaal. „De vakbeweging staat in Lei den buitenspel. Pas als de on dernemer in Leiden zijn pro blemen buiten Leiden heeft ondergebracht gebeurt er iets en dan is het natuurlijk te laat De Leidse vakbeweging heeft met de grootste moeite zijn recht op afvaardiging in de Leidse Kamer van Koophan del kunnen handhaven. De Kamer van Koophandel heeft steeds geprobeerd om die af vaardiging buiten de deur te houden door de kandidaten om volstrekt belachelijke re denen af te wijzen", aldus Matters. „Veel wijken in Leiden be staan volledig uit Jan Modaal of minder dan Jan Modaal. Daar vallen nu de klappen. De alom gepredikte matiging bracht in Leiden in ieder ge val geen werkgelegenheid. Het gemeentebestuur moet nog meer doordrongen worden van het belang van die werk gelegenheid. De gemeente zou een beter beleid kunnen voe ren in samenwerking met de vakbeweging en daarom is sa menwerking noodzakelijk. Ik roep de Leidse bevolking op de vakbeweging in dat streven te steunen. Er mag geen plaats zijn voor moedeloosheid en pessimisme", aldus de Leidse vakbondsbestuurder. opzichter van de afdeling plantsoenen van gemeente werken, de heer H.Z. Kühn, bewoond. Kühn is belast met de verzorging van de dieren en hij houdt algemeen toe zicht. In het educatieve centrum worden zowel kleuters als leerlingen van het basisonder wijs ontvangen en althans dat is de bedoeling ver trouwd gemaakt met wat er zoal op en om de boerderij ronddartelt. Er zijn lespro gramma's voor de leerlingen samengesteld, waarvan zowel een praktisch als een theore tisch gedeelte deel uitmaakt. Koeien, schapen, lammetjes, die overigens in het bijzijn van de leerlingen de fles krijgen, konijnen, tal van gevederde vrienden en andere viervoe ters kunnen door de bezoekers bekeken en wellicht betast worden. De schoolgaande jeugd kan een eenmalig be zoek aan de boerderij in de Merenwijk brengen, maar het is bijvoorbeeld ook mogelijk om het reilen en zeilen van de boerderij door de seizoenen heen te aanschouwen. Maar voor het zover is, moeten kin deren en leerkrachten hun ge duld nog een jaar oefenen. Over twaalf maanden is de bouw gereed en heeft Leiden in totaal vier kinderboerde rijen: in de Merenwijk, Leidse Hout, Morskwartier en Ste venshof. LEIDEN De eerste paal van de 'kinderboerderij Me- I renwijk' werd gasteren door .1 wethouder D.J. Tesselaar de grond van de dierenweide nabij winkelcentrum De Ko permolen ingedreven. De boerderij, die in originele" staat volgens Rijnlands mo del wordt gebouwd, kost on geveer zeven ton. Over een jaar is de boerderij, die als educatief centrum dienst gaat doen, gereed om Lei- dens schoolgaande jeugd te ontvangen. Het educatieve centrum kan worden gerealiseerd omdat ten eerste krediet beschikbaar is gesteld en ten tweede omdat boer Van Vulpen, de eigenaar van boerderij 'Wassenaarhoe- ve', die de bouw nog in de weg stond, uiteindelijk bereid was een hem door de gemeente -- aangeboden boerderij in Zoe- terwoude te betrekken. Het vertrek van het echtpaar Van Vulpen zorgde vorig jaar voor veel commotie in de Meren wijk. Handttekeningenacties en zelfs een televisieuitzen ding van De Ombudsman wer den aan het 'harde beleid' van de gemeente Leiden gewijd. Verzet was er ook allerwege tegen het gemeentelijke voor nemen om de boerderij te slo pen. Het gemeentebestuur hield echter voet bij stuk. Het Wethouder Tesselaar (links) krijgt alvast een voorproefje van het lesprogramma: een lammetje krijgt de fles. zou niet rendabel zijn de 'Was senaarhoeve' nog te restaure ren, zelfs de fundering zou te slecht zijn om nog een nieuw gebouw te kunnen dragen. De nieuwbouw behelst een boerderij met daarin een wo ning en een educatief centrum en los daarvan noodwoning, die reeds is afgeleverd. Het woongedeelte van de boerderij wordt in de toekomst door de

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3