Benzine kost morgen zes cent meer 240.000 Werkloosh eid naar Koningin bijgewonde KAYAK Rellen rond bezette ambassade Londen Zaak van gewicht voor Raad van State RENTEDALING AFGELOPEN MELKPRIJS MAANDAG OMHOOG Beatrix legt krans op de Dam £eid6e Sowuvnt ipothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Ihef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,29 per mm. Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) lbonnementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Vrijdag 2 mei 1980, 70e jaargang no. 21646 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Chili Documentaire „Chili: de kin deren van de staatsgreep" om 21.55 uur op Ned. I en om 20.40 uur „Vara's voorstel ling". Op Ned. II om 20.27 uur „Ja mes Herriot" en om 21.20 uur „Minivoetbalshow". Aanhoudend zonnig Zonnig en schraal weer. Mini ma rond vijf, maxima rond vijftien graden. Vrij krachtige langs de kust af en toe harde noordoosten wind. Zon op 06.04, onder 21.07 uur. Hoogwater Schev. 05.40 en 18.08 uur, laagwater 01.32 en 13.47 uur. PLANBUREA U: „ECONOMIE ONDERVINDT STERKE TEGENWIND Prof. Van den Beid. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - „Het jaar 1979 heeft wel enig economisch herstel te zien gegeven, maar het beeld voor 1980 is bepaald niet opwek kend. We hebben met een sterke tegenwind te maken. Dat zal vooral kunnen blijken uit de werkloosheidscijfers. Vorig jaar hadden we gemiddeld 210.000 werklozen, i dit jaar zal dat gemiddelde waarschijnlijk oplopen tot 225.000. De tweede helft van 1980 zal een scherpe stijging te zien geven, zodat er aan het einde van 1980 wel eens 240.000 werklozen zouden kunnen zijn." [Dit zei directeur prof. dr. C.A. van den Beid van het Centraal Planbureau bij de presentatie van het Centraal Economisch Plan 1980. „Velen denken nog steeds, dat er wat te halen valt, werknemers (zowel als overheid, maar de economische groei zal dit jaar nul zijn. Ook de overheid moet zich reali seren, dat eerdere prognoses met een groei van 3% J niet meer gelden. Want zij laat de collectieve las ten ondanks de afremming, waartoe al is besloten, toch nog toenemen." Ook in het CEP wordt gezegd, dat in het beeld voor 1980 de negatieve elementen overheersen. Een her nieuwd aanwakkeren van de inflatie is er één van, uiterst trage groei van de produktie een ander. Daarbij is dan de industriële ontwikkeling in het geding, waar volgens de cijfers nieuwe investeringen al sinds een aan tal jaren nauwelijks opwegen tegen afbraak van capaciteit. Daarbij gaat het ook om een mogelijke scherpe terugval van het aantal woningen in aanbouw (tot - optimistisch ge raamd - 93.000, voor het eerst sinds 1963 beneden de hon derdduizend). Omdat de collectieve drukstij- ging ook in 1980 welhaast on verminderd aanhoudt, aldus het CEP, wordt vanuit de col lectieve sector nauwelijks een bijdrage geleverd aan de door het planbureau zo noodzake- 1 lijk geachte verbetering van de bedrijfsrendementen. Deze worden ondanks forse inko- mensbeperking verder uitge hold. De investeringsmogelijk heden worden daardoor be perkt, waarbij dan nog de hoge rentestand voor te lenen kapi- taal komt. Het planbureau stelt, het geheel overziende, dat aanspraken op de nationa le middelen of op de stijging daarvan - die er niet of nau welijks zal zijn - niet kunnen worden gehonoreerd. Vliegtuigkaping in Califomië STOCKTON Een met een pistool gewapende jonge man heeft gisteren op het vliegveld van Stockton in Californië een vliegtuig van de Pacific Southwest Airli- I nes gekaapt. I Hij liet passagiers en beman ning, op de boordwerktuig- kundige na, uitstappen. Politie heeft het toestel omsingeld. Het stond op het punt naar Los Angeles te vertrekken. Het „buiten land" zal niet al tijd naar beho ren zijn inge licht over het geen er woens dag in Amster dam aan de hand was. Pietro Calabrese, ver slaggever van het Italiaanse blad „11 Messa- gero" had blijk baar niet alleen de verkeerde bril op, maar had ook nog het verkeerde woor denboek meege nomen, getuige het volgend ci taat: „Koningin Claus De rots van Amsterdam99 (Van onze correspondent) en prins gemaal verlaten de kerk. Zij in het wit met een pur peren mantel vol gouden leeu wen, lijkend op Lucy, de onmo gelijke begeleid ster van Charlie Brown. Hij ge kleed in groot ceremonieel ten ue, 53 jaar oud, goedogend en met een naam die voor de Ne derlanders een heel programma inhoudt: Von Amsberg wat „de rots van Amsterdam" be tekent. DEN HAAG Voor de Raad van State diende vandaag een ui terst „gewichtige" zaak, die van de Hengeloër W. Sevensma. Deze wilde namelijk ontheffing van de plicht tot het dragen van een autogordel omdat die (in standaarduitvoering) hem niet past. Sevensma weegt driehonderd pond. Om te voorkomen dat hij bekeurd wordt, wil Sevensma name lijk een uitzonderingspositie. Niet alleen voor hemzelf, maar ook voor andere gewichtige lieden. Hij had al bij het ministerie van verkeer en waterstaat aangeklopt om ontheffing, maar vergeefs. Eerst maar eens een doktersverklaring overleggen. Sevensma geeft toe dat hij voor zijn auto extra lange gordels kan laten maken. „Maar daarmee is het probleem de wereld niet uit, want als je met iemand meerijdt, is die in overtreding als jij geen gordel draagt". Zijlstra grijpt in AMSTERDAM De rentedaling is voorlopig ten einde. Dr. Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank heeft met in gang van vandaag het disconto een half procent omhoog ge bracht. Dit betekent dat alle hoop op dragelijk rentepeil voor hypotheken is vervlogen. Uit de traditioneel zeer korte toelichting op het verhoging?* besluit valt op te maken dat deze maatregel is genomen „ter handhaving van evenwichtige verhoudingen op de kapitaal markt". Zijlstra doelt hierbij op het stabiliseren van de krachtige positie van de gulden ten opzichte van buiten landse valuta, in het bijzonder de Duitse Mark. In geld marktkringen toonde men zich zeer verrast over de maatre gel, mede gezien de tendens tot rentedaling van de laatste tijd. DEN HAAG De maximumprijzen van benzine (normaal en super) gaan morgen met zes cent (inclusief btw) omhoog. Super komt dan boven de magische grens van an derhalve gulden te liggen en gaat 151,6 cent per liter kostem Normaal komt op 148,2 cent. Nog geen twee weken terug zei minister van Aardenne (Economische Zaken) voor de radio dat een verdere verhoging van de benzineprijs er dit jaar niet meer inzat. Gisteravond gaf hij toe dat hij „te absoluut" was geweest met zijn uitspraak. Het was hem toen bekend dat er nog „na-ijl-effecten" (inlopen van prijsstijgingen) waren te verwachten, afkomstig van de geste gen olieprijzen van de Afrikaanse landen (Ni geria) en het oplopen van de dollarkoers. Volgens NOB-wegtransport, de grootste trans portorganisatie van ons land, moeten de vracht prijzen onmiddelllijk omhoog, omdat ook de dieselolie zeven cent per liter duurder gewor den is. De Bovag heeft in een telegram aan de minister fel geprotesteerd tegen de „plotselinge en drastische verhoging van de brandstofprij zen" en bezint zich op acties. Op de benzine volgt de melk. Maandag worden volle melk en produkten uit volle melk. drie cent per liter duurder, en andere artikelen uit consumptiemelk twee cent. Oorzaak is onder meer de stijging van de grondstofprijzen en een grotere vraag naar zuivelprodukten op de op de wereldmarkt. AMSTERDAM Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren drie ernstig gewonde agenten bezocht in het Acade misch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. De drie agenten werden woensdag tijdens de rellen opgeno men op de afdeling raondziekten en kaakchirurgie van het ziekenhuis. Koningin en prins, vergezeld door burgemeester Polak en hoofdcommissaris Sanders, onderhielden zich ge ruime tijd met de agenten. De gezamenlijke politiebonden willen spoedig een gesprek met de ministers van binnenlandse zaken en justitie, „nu voor ieder een duidelijk zichtbaar de grenzen zijn overschreden". Een klei ne minderheid, aldus de bonden, heeft kans gezien de binnen stad van Amsterdam te herscheppen in een slagveld waarbij vele honderden gewonden vielen en vernielzucht en plundering hoogtij vierden, en waarbij vele bewuste aanslagen werden ge pleegd op lijf en leven van de politiemensen. De bonden hebben grote bewondering geuit voor de zelfbeheersing van de betrok ken politiemensen. De bonden vragen snelrecht voor de rad draaiers. (Zie verder pagina 13) Koningin Beatrix wenst agent André Oud uit Maarheeze, een van de gewond leden van de Mobiele Eenheid, beterschap. Uit angst voor repressailles van tegen krakers gericht knokploe gen heeft het Leids Vrijetijdscentrum besloten de 1 mei-viering gisteravond af te gelasten. (Zie verder pagina 3 Jongelui opgepakt wegens vernielingen OEGSTGEEST De politie van Rijnsburg heeft van nacht vier in Oegstgeest wo nende jongens van hun bed gelicht in verband met ver nielingen die zij rond 24.00 uur gisteravond in Rijns- burg hadden aangericht. Te gen de jongens is proces-var- baal opgemaakt. Op het Rijnsburgse politiebu reau kwam om 24.00 de mel ding binnen dat jongelui bezig waren de ruiten van de Chris telijke Mavo aan het Noor deinde in Rijnsburg in te fooien. Aan de hand van het enteken van de auto waarin de jongens reden wist de poli tie het adres van de bestuur der te achterhalen. Een half uur later kon deze jongen wor den opgepakt, waarna de ar restatie van de drie anderen snel volgde. De vier jongens variëren in leeftijd van 18 tot 21 jaar. Adnvang 20.30 uur - Toegangsprijs 15.- BEVERLY HILLS NIEUWKOOP Voorverkoop: Foto Speet - Nieuwveen - Foto Speet - Lelmulden Heetgebakerde taxi-chauffeur LEIDEN Een 21-jarige taxi-chauffeur uit Leiden is gisteravond door de politie opgepakt, omdat hij zich on- welgevoegelijk gedroeg te gen een politiemant Rond half acht gisteravond legde de agent het verkeer op de Apothekersdijk nabij de Kippenbrug stil om de deelne mers aan de 1 mei-optocht vrije doorgang te Verlenen. Dit wekte de ergernis van de taxi chauffeur die de agent toe voegde: „Je kan beter naar Amsterdam gaan" en „Nog even, en ik rijd je plat". Nadat men zich op het bureau enige tijd had onderhouden met de heetgebakerde Leidenaar, werd deze weer heengezon den. Anderhalf jaar voor zedenmisdrijf DEN HAAG De Haagse rechtbank veroordeelde een 38-jarige in Den Haag wonen de verdachte ter zake een ze denmisdrijf tot overeenkoming de eis van de officier van justi tie tot een jaar en zes maan den. De avond van 7 oktober trok verdachte in de Bierstraat een vrouw in zijn auto en reed vervolgens naar de Hekke- laan, waar hij het slachtoffer verkrachtte en mishandelde. Verdachte weigerde ter zitting van de rechtbank te verschij nen zodat hij bij verstek werd veroordeeld. DEN HAAG Koningin Beatrix zal samen met prins Claus de eerste krans leggen tijdens de nationale herden king op 4 mei, 's middags om 4 uur, bij het Nationale Monument op de Dam in Amsterdam. Na de vorstin zullen prinses Juliana en prins Bernhard en krans leggen ter nagedachtenis van de gevallenen. Namens de regering leggen premier Van Agt, minister Wiegel en minister Scholten een krans. De vlaggen zullen op 4 mei vanaf zes uur 's avonds van alle openbare gebouwen half stok worden gehangen. De BB-sirenes zullen maandag, op Bevrijdingsdag, niet loeien. Keukenhof nu op z'n mooist LISSE Keukenhof in Lisse is dit weekeinde op z'n mooist. De planten in de koude kas staan nog in volle bloei, en buiten prijken narcissen, tul pen en hyacinthen, bomen en heesters. Demonstraties pro en contra Khomeiny (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De omgeving van de Iraanse ambassade in Londen, waar drie Arabieren ongeveer twintig mensen, onder wie twee Britten, in gijzeling houden, is gisteren het toneel geweest van heftige betogingen van aanhangers van ayatollah Khomeiny ener zijds en tegenstanders van Khomeiny ander zijds. De eerste groep loopt voortdurend door de stra ten onder het uitschreeuwen van hun bereid willigheid om voor Khomeiny te sterven en van hun wens dat president Carter van de VS verslagen zal worden. Dit lokte weer tegenbe togingen uit van tegenstanders van de ayatol lah. Er kwam ook nog een derde groep in actie, namelijk een aantal Britse buurtbewoners, die het geschreeuw over en weer meer dan zat wa ren. „Als jullie dan zo nodig voor Khomeiny willen sterven, val dan asjeblieft meteen dood....", riepen zij, er aan toevoegend: „Ver dwijn naar je eigen land....". (zie verder pagina 14 Een Londense politieman voorziet een collega van zuurstof, nadat deze gewond was geraakt bij de heftige betogingen tussen pro- en antl- Khomeinybetogers bij de Iraanse ambassade in de Britse hoofdstad. ADVERTENTIE Proef de lente op Flevohof. Kom nu kijken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog bezorgd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1