Ernstigste sociaal conflict in Zweden sinds zeventig jaar Reagan, voorstander van de harde Hj n Paus in Afrika op tiendaagse reis ,van vriendschap en broederlijke liefde' Bezetters Iraanse ambassade maken dreigementenniet waar VEEL SLACHTOFFERS OP DAG VAN DE ARBEID Wéér gifwolk in noorden Italië Carter actief in campagne Betogingen tegen Russen in Afghanistan eisen 57 levens BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 MEI 1980 PAGINA 14 STOCKHOLM Zweden be leeft vandaag het begin van het, ernstigste arbeidsconflict sinds zeventig jaar. Werkgevers heb ben meer dan 750.000 werkne mers van het werk uitgesloten en honderdduizend anderen gingen vandaag in staking. Een laatste poging van een specia le bemiddeiingscommissie om de confederatie van vakbonden (LO) en werkgeversorganisatie (SAF) in het al weken slepende loon- conflict tot elkaar te brengen, mislukte woensdag. De vakbon den, die 11,3 procent loonsverho ging eisen met terugwerkende kracht tot 1 november van het vorig jaar wezen een commissie voorstel van 2,3 procent van de hand. De SAF wil niet verder gaan dan een verhoging van 1,3 procent. Het publiek krijgt direct met de staking te maken door de sluiting van bakkerijen, warenhuizen, res taurants en hotels, hoewel enige van de grote hotels in Stockholm zo lang mogelijk open zullen blij ven, mits de gasten hun eigen bed opmaken. Door de stakingsacties is voorts al het vervoer, behalve dat van voedingsmiddelen en me dicijnen, stil komen te liggen. In de overheidssector worden al sedert vorige week acties gevoerd. De sociale crisis vormt een bedrei ging voor de liberaal-conservatie ve regering van premier Falldin. De socialistische oppositie onder leiding van Olof Palme heeft de regering al gevraagd af te treden. (Van onze correspondent Piet Tummers) in de cellulosefabriek van de Snia Viscose in Malisa- na. Onmiddellijk werd groot alarm geslagen. Eerst UDINE - In het Noorditaliaanse plaatsje Torviscosa werden dè dicht bij de fabriek gelegen huizen on- in het gebied van Friuli, dat enkele jaren geleden truimd en vervolgens het hele dorp Torviscosa. Meer ernstig werd geteisterd door een aardbeving, hebben dan 1500 inwoners van het dorp moesten inderhaast duizenden mensen in het holst van de nacht hun hui- onderdak zoeken bij familie en kennissen op veilige zen moeten ontruimen nadat er als gevolg van een afstand van het rampgebied. De gifwolk dreef lang- leidingbreuk een enorme zwavelwolk was ontstaan, zaam af in de richting van de Golf van Triëst in de De leidingbreuk deed zich 's nacht om twee uur voor Adriatische Zee. Paus Johannes Paulus II is vandaag in eigen persoon in Kinshasa, de hoofdstad van Zaire aangekomen, maar zijn aanwezigheid wierp haar afdruk al vooruit gisteren op de T-shirts, die de gretige belangstelling trokken van de Zairese jeugd. WASHINGTON Na de tragische af loop van de Amerikaanse bevrijdingsac tie in Iran vragen vele Amerikanen zich af of president Carter een tweede ambt stermijn in het Witte Huis kan worden smo^waarbn acht Xmerikanen^ï^het De k3nsen van Carters voornaamste rivaal in de komende presidentsverkie- ging, waarbij acht AmenKanen om net RonulH „a He mislukte reHHines- leven kwamen, zal Carters voornaamste rivaal, de republikein Ronald Reagan, in ieder geval geen windeieren leggen. Tot nu toe concentreerde de aandacht zich vooral op Reagans politieke stijl, zijn leeftijd (hij is bijna 70), zijn uitzon derlijke gave om het medium televisie te bespelen en zijn gewoonte om het tijdens verkiezingstoernees niet zo nauw te ne men met de feiten. Reagans politieke stellingname blijft echter raadselachtig en zal, nu hij een steeds serieuzere be dreiging gaat vormen voor president Carter, aan belangstelling winnen. Reagan is conservatief. De voormalige gouverneur van Californië is een fervent voorstander van belastingverlaging en pleit voor minder overheidsbemoeienis. Hij roept op tot een verhoging van de defensieuitgaven en pleit voor een harde lijn ten opzichte van de Sovjet-Unie, waarbij hij intellectuele theorieën of po litieke strategieën aan zijn laars lapt. Fel anti-communistisch Vanaf zijn eerste functie in het openbaar leven in 1947 werd hij gekozen tot voorzitter van de vereniging van filmac teurs is hij fel anti-communistisch ge weest. In dat opzicht is hij nauwelijks veranderd. Volgens hem vormen de Sovjets een even grote bedreiging als de Nazi's in de tijd van Roosevelt. Tijdens redevoeringen haalt hij vaak een gelief de spreuk van zijn illustere voorganger aan. Zonder overigens met zoveel woor den te zeggen dat hij zijn ideeën ontleent aan de held van zijn jonge jaren, verkon digt hij telkens weer: „Het is onze plicht om de democratische wereld verdedi gen". Uit zijn verkiezingscampagne blijkt dat hij nog steeds overtuigd is van de kwade bedoelingen van het communisme. Zijn boodschap is overal hetzelfde: de Russen willen de hele wereld aan het commu nisme onderwerpen en het is de plicht van de Verenigde Staten om dat te voor komen. Het lot wilde dat de Russen eind vorig jaar Afghanistan binnenvielen. Reagan die toen nog een aanzienlijke achter stand op Carter had, verkondigde tijdens de verkiezingscampagne voor de voor- verkiezing in de agragrische staat Iowa, dat president Carter er verkeerd aan deed het graanwapen tegen de Sovjet- Unie in te zetten. Volgens hem had het nooit zover gekomen als de Verenigde Staten hadden gezorgd voor een sterk defensieapparaat. „Om de vijand af te schrikken moet je niet op een dubbeltje kijken", aldus Reagan. Reagan was een tegenstander van de B-l bommenwerper en de neutronenbom, maar is een voorstander van de invoe ring van de MX-raketten. Hij verfoeit het SALT-II verdrag omdat het de Rus sen een constante voorsprong geeft in de bewapening, maar tot ieders verbazing heeft hij onlangs ook gezegd dat de Ver zinken, de voormalige filmster Ronald Reagan, zijn na de mislukte reddings poging van vorige week sterk gestegen. Steeds pieer Amerikanen beginnen te twijfelen aan Carters kwaliteiten. De voorverkiezingen die morgen in Texas worden gehouden, zullen een belangrijke test zijn voor zijn aanhang. Hoe be langrijk Texas voor Carter is blijkt misschien wel uit het feit dat hij voor het eerst zelf aan de verkiezingscampagnes in Texas deelneemt. In onderstaand artikel wordt ingegaan op de politieke denkbeelden van Rea gan, en met name zijn sterk conservatieve ideeën inzake de buitenlandse politiek. Oud-filmacteur Ronald Reagan enigde Staten de dialoog met de Sovjet- Unie moeten openhouden. Hij heeft twee voorstellen gedaan om een tegenwicht te bieden aan de Russi sche aggressie. In de eerste plaats heeft hij een beroep gedaan op de Amerikaan- gans ideeën zullen hebben. Reagan is net se regering om de Afghaanse rebellen en als zijn belangrijkste adviseurs een vol- een boycot van de Olympische Spelen en handelsembargo's niet voldoende zoden aan de dijk zetten. Afgezien van Afghanistan beheerst Iran de buitenlandpolitiek van Amerika. In de eerste maanden van de gijzelingsaf faire vormde een merkwaardige vader landsliefde een belemmering voor kri tiek op het beleid van Carter, totdat se nator Edward Kennedy, daarin snel ge volgd door andere presidentskandidaten, het gefrustreerde stilzwijgen doorbrak. Reagan blijft hardnekkig volhouden dat de Iraanse revolutie nooit had mogen plaats vinden. De afgezette sjah was „één van de beste bondgenoten die we ooit ge had hebben" en Reagan vindt dat de re gering-Carter hem in het zadel had moe ten houden. Maar gedane zaken nemen geen keer en toen de studenten de am bassade eenmaal hadden bezet, riep Rea gan op tot militaire actie. Volgens hem hadden de Verenigde Staten 48 tot 72 uur na het begin van de gijzelingsactie militair moeten ingrijpen. Na de mislukte reddingspoging was hij mild in zijn kritiek zoals een waardig staatsman betaamt. Maar daarvoor lagen blokkades en mijnenvelden op het punt je van zijn tong bestorven. Wapengeweld als het enige middel dat de vijanden van de Verenigde Staten begrijpen, is een te rugkerend thema in al zijn toespraken. Het voornaamste probleem is echter dat men niet weet wat voor gevolgen Rea- vluchtelingen in Pakistan van wapens te voorzien zodat ze effectief tegenstand kunnen bieden aan de Sovjet-Unie. De Amerikanen reageerden hier nogal scep tisch op, want ondanks de frustratie van de afgelopen tijd ligt Vietnam nog vers in het geheugen. Verder stelde hij in een intervieuw met de Amerikaanse televisiemaatschappij CBS voor om Cuba als onderhandelings wapen in te zetten. De Russen zijn Af ghanistan ingevallen en de Amerikanen zouden in antwoord daarop een econo mische blokkade om Cuba moeten leg gen. Schaakstukken Reagans flirt met de wereldpolitiek waarbij landen als schaakstukken over de wereldkaart worden geschoven, heeft hem de steun verworven van één van Amerika's grootste Sovjet-experts, George Kennan, die kennelijk meent dat komen leek op het gebied van de buiten landse politiek. Als gouverneur van Ca lifornië had hij weinig kans om zijn di plomatieke gaven in praktijk te brengen. Richard Allen, die onder Kissinger zit ting had in de Nationale Veiligheidsraad, is zijn voornaamste adviseur inzake bui tenlandaangelegenheden. De intellectue le Kissinger vond Allen echter te mili tant. Als Reagan president zou worden, zou de buitenlandse politiek voorname lijk bepaald worden door twee conserva tieve instituten, het Hoover Instituut in Stanford, Californië, en het Amerikaan se Instituut van Ondernemers. Beide zijn, net als Reagan zelf, voorstander van een verhoging van de defensieuitgaven. Hoe Reagan dit in overeenstemming wil brengen met zijn voorstellen van belas tingverlaging blijft een raadsel dat waar schijnlijk nooit opgelost wordt tenzij Reagan inderdaad zijn intrek neemt in het Witte Huis. ALEX BRUMMER THE GUARDIAN Kolonel Beckwith: actie gegijzelden niet doorzetten WASHINGTON Kolonel Charles Beckwith, een van de commandanten van de Ameri kaanse eenheid die geprobeerd heeft de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran te bevrijden, heeft ontkend dat hij de actie heeft willen doorzetten, toen drie van de benodigde helikopters waren uitgevallen. Eerder was gemeld dat de kolonel tot iede re prijs had willen doorgaan met de bevrijdingsactie. NEW DELHI Na vijf dagen van betogingen tegen de Sow- jet-bezettingsmacht in hun land en daaruit voortvloeien de confrontaties met Russi sche troepen, zijn onder beto gende Afghaanse scholieren en studenten tenminste 57 do den en enkele honderden ge wonden gevallen, zo is giste ren uit Kaboel gemeld. Het enige slachtoffer aan Sow- ietzijde was een soldaat bij wie betogers de 'ogen hadden uit gestoken, aldus een zegsman uit de Afghaanse hoofdstad, die zich verder niet bekend wilde maken. De demonstra ties waren gevolgd nadat Sow- jetsoldatèn aan de vooravond van de feestelijke viering van de staatsgreep van april 1978 het vuur hadden geopend op betogers. Tijdens de demon straties werdep naar schatting 400 studenten, onder wie veel meisjes, gearresteerd. „Dood aan Breznjev", „Russi sche beer ga naar huis, wij zul len doorvechten zolang er nog. één Afghaan in leven is", al dus enkele van de leuzen die tijdens de demonstraties wer den aangeheven. (Van onze correspondent) •VATICAANSTAD Na een vliegreis van zes uur, die hij vanochtend op het vliegveld van Rome begon, is paus Jo hannes Paulus II vanmiddag gearriveerd in Kinshasa, de hoofdstad van Zaire. Daarmee is een ongetwijfeld uiterst ver moeiende reis begonnen, die de paus de komende tien dagen naar zes landen van equatoriaal Afrika zal brengen: achttien duizend kilometer, grotendeels per char tervliegtuig van Alitalia, twintig lange redevoeringen, talloze ontmoetingen en twaalf eucharistievieringen, waarvan ve len in de openlucht. Mijn bezoek heeft vooral een godsdienstig karakter en geldt in de eerste plaats de christelijke gemeenten ter plaatse, zo heeft de paus gezegd. Bovendien is het een reis „van vriendschap en broederlijke liefde". „Ik kom als heraut van de vrede en als man Gods". Het zal veel van het improvisatievermogen' van de paus vragen om het doel van de reiÉ een ontmoeting met de katholieke ge meenschappen waar te maken. Men heeft zich al afgevraagd hoe het mogelijk is, dat de gelovigen bij zulk een overladen pro-i gramma in zulk een korte tijd de paus echt kunnen ontmoeten. De vraag is ook of via de nieuwsmedia een goed en actueel beeld van het gebeuren zal kunnen worden gege ven. Veel journalisten, die de paus op zijn reizen plegen te volgen, hebben het ditmaal laten afweten, vanwege de gebrekkige com municatiemiddelen in de betrokken landen.! Vanmiddag heeft de paus president Mobutu van Zaire ontmoet, die de kerk in de afgelo pen jaren veel kwaad heft gedaan, maar die nu tegenover zijn paleis een kolossaal podi um met altaar heeft laten bouwen. Morgen ontmoet de paus de bisschoppen van het land, spreekt met de vrouwelijke religieu- zen, bezoekt de lepra-afdeling van een zie kenhuis en ontvangt hij ter nuntiatuur on der meer de vertegenwoordigers van de niet-katholieke kerken en de leden van het corps diplomatique. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Iraanse am bassade in de Britse hoofd stad is nog altijd netjes heel. De drie Arabisch sprekende bezetters hebben het gebouw niet opgeblazen, en voorzo ver bekend hebben zij nog geen enkele 'gijzelaar ver moord. De Iraanse president Bani- Sadr heeft nochtans in Tehe ran geweigerd gevolg te geven aan hun eis tot vrijlating van 91 gevangenen, afkomstig uit het Zuidwesten van Iran, waar twee miljoen Arabieren wo nen, die autonomie wensen. Bani-Sadr stelt de Britse rege ring verantwoordelijk voor het lot van de Iraanse gegijzelden. Maar hij heeft ook gezegd, dat hij die diplomaten nog liever zou laten vermoorden, dan de 91 Arabisch-Iraanse gevange nen in vrijheid stellen. Premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië heeft Bani-Sadr een boodschap ge stuurd, waarin zij hem erop wijst, dat haar land de be scherming van diplomaten ernstig opvat. Deze Britse tij ding had de duidelijke onder toon: wie de schoen past, trek- ke hem aan. Twee ultimata zijn gisteren voorbijgegaan zonder dat in de bezette Iraanse ambassade iets gebeurde. De eerste verstreek om 12.00 uur Britse tijd. Toen bleek, dat Iran geen aanstalten maakte om de 91 gevangenen vrij te laten, lieten de bezetters van de ambasade weten, dat ze Teheran tot 2.00 uur de tijd ga ven om Groot-Brittannië op de hoogte te brengen van de ma nier waarop hun eis ingewil ligd zou worden. Maar ook na 2.00 uur gebeurde er niets. De drie bezetters ble ven volslagen kalm en voeg den niet de daad bij het woord. In Nederland werd de 1 mei-viering onder meer opgeluisterd met een bijeenkomst in Tilburg waar PvdA-fractievoorzitter J. den Uyl op aanwezig was. Er werden demonstraties in Delft en Amster dam gehouden. DEN HAAG Honderddui zenden arbeiders in de hele wereld hebben gisteren de tra ditionele dag van de arbeid ge vierd met bijeenkomsten en (protest)demonstraties. In een aantal landen kwam het daar bij tot ernstige incidenten. Een 18-jarige Palestijnse scholier werd gisteren gedood bij een botsing tussen 1 mei-betogers en het Israëlische leger o|j de bezette westelijke Jordaanoe- ver. Twee andere scholieren raakten ernstig gewond. In San Salvador kwamen op een 1 mei-viering bij een serie vuurgevechten tussen linkse guerrillastrijders en regerings troepen ruim twintig mensen om het leven, onder wie acht politiefunctionarissen. In Turkije werd gisteren op grote schaal door de politie ge patrouilleerd. Demonstraties waren verboden. Waar het toch tot demonstraties kwam vielen enige doden toen de po litie ingreep. In de Iraanse hoofdstad Tehe ran werd de Dag van de Ar beid gekenmerkt door hevige botsingen tussen marxistisch- leninistische studenten en isla mitische extremisten. Onge veer 40 mensen raakten ge wond. Gisterochtend hadden slechts 20.000 mensen gehoor gegeven aan de oproep van de nationale gehoorzaamheidsbe wegingen de viering van 1 mei te vervangen door een herden king van de vorig jaar ver moorde ayatollah Motahari. Op de jaarlijkse 1 mei-parade op het Rode Plein in Moskou waar duizenden met vlaggen zwaaiende burgers- onder het oog van de Sovjet-leiders voor bijtrokken, ontbraken ditmaal de ambassadeurs van de NAVO-landen. Zij wilden daarmee protesteren tegen de Russische interventie in Af ghanistan. De parade had door het gebruik van allerhande leuzen dit jaar een grimmig karakter. In Parijs werd voor de Russi sche ambassade geprotesteerd door een groep vooraanstaan de intellectuelen, verenigd in het „Comité voor de mensen rechten - Moskou '80. De politie verrichtte een groot aantal demonstraties. Door een kier of een raamope ning bleven zij in contact mei de politie. Deze laat zich vooij het voeren van geduldige ge sprekken helpen door een Arabische tolk. De politiemen-l sen maken ook gebruik vanj uiterst gevoelige afluisterappa* ratuur, en proberen tijd te winnen, in de hoop dat de be zetters het uiteindelijk zullen opgeven en dat er geen bloed vergoten zal worden. De be-1 zetters hebben in ieder geval beloofd dat de gegijzelde Brit-! ten niets zal overkomen. Een van hen is inmiddels vrijgela] ten wegens heftige maagpijn Machtigingswet in Suriname PARAMARIBO Premier Chin a Sen van Suriname heeft gisteren een machti gingswet afgekondigd, waardoor bevoegdheden dit volgens de grondwet hel parlement toekomen, wor-, den overgedragen aan de re gering. De wet zal alleen gé durende de zittingsperiode van het huidige kabinet van kracht zijn. In 1982 zullen nieuwe parlementsverkei zingen worden gehouden. In een regeringsverklaring die door hem werd voorgele' zen op het Onafhankelijk heidsplein in Paramaribo kondigde de premier maatrel gelen aan om de corruptie ii het land tegen te gaan. Er zul len commisses worden inge steld die onderzoeken gaar verrichten naar „corruptievt parktijken". Een zgn. berech tingscollege gaat mensen ver dacht van corruptie berechten Voorts kondigde de premie onder meer aan, dat het be drag van de aow-uitkering za worden verhoogd en dat d< leeftijdsgrens waarop recht o; de uitkering ontstaat word' verlaagd van 70 naar 65 jaar Oqk zal een stelsel van ziektej kofctenverzekering worden in gevoerd. De premier deed voorts eei beroep op landgenoten in he buitenland naar het vaderlara terug te keren. Vluchtelingen Cubaans ballingen hebben tot gisterei met jachten, motorboten ei kotters 6.200 vluchtelingen u Cuba in de VS aan land gf bracht. De vluchtelingen stroom gaat echter on vermin derd voort. Gisteren kwamo er 1600 Cubanen in 69 schepel aan. De VS zullen geen Cuba nen terugsturen, zoals aanvan kelijk was gesuggerred.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14