Actie voor slimme spaarders. Giro Spaarvan de NCB Nederlandse Credietbank Wiegel: Amsterdam is te lankmoedig Fiscus komt met hardere aanpak fraude Amsterdam: hoe vertel je het de toeristen KLM hanteert boycotregels tegen Israël Polak dankt politie mensen Kerngroep PTT roept op tot boycot spreiding Meer vrouwen nodig ook in „mannenbanen" DA komt met nota kernwapens BINNENLAND LEIPSE COURANT VRIJDAG 2 MEI 1980 PAGINA 13 HILVERSUM Minister Wiegel van binnenlandse zaken meent dat de sfeer waarin op 30 april de ongeregeldheden in Amsterdam zijn ontstaan, er een is van het toch toelaten in de hoofdstad van allerlei acties die op de rand van de wet staan of daar eigenlijk tegen ingaan. Wiegel verklaarda dat gisteren in het NOS-journaal. Hij was voorzichtig met een oordeel over het al dan niet hard genoeg optreden van het Amsterdamse stadsbestuur. Toch ver klaarde hij dat als je in Amsterdam je auto op de stoep zet, je een bon kunt verwachten, terwijl als je maar allerlei verschrikkelij ke dingen doet, er niets gebeurt. Hij wees erop dat de politie dit soort toestanden niet in haar eentje kan klaren, en dat het stads bestuur zich grondig óp dit geheel moet bezinnen. Hij herhaalde dat de radio-uitzending van de VARA een poging was tot het aanzetten tot verder oproer. PvdA-fractieleider Den Uyl heeft de uitlatingen van Wiegel aan het adres van VARA en NOS scherp gekritiseerd. „Wiegel behoort zich te onthouden van intimiderende opmerkingen over radio en tv. In ons bestel beslist de rechter of omroeporganisaties hun boekje te buiten gaan", zo zei Den Uyl, die ook van mening was dat politiemen sen niet aan een agressie als op 30 april mogen worden blootge steld. De NOS heeft de kritiek op de rellenrepörtages van de hand ge wezen. Het opnemen van flitsen van de rellen tijdens de uitzen ding over de inhuldiging getuigt van een juiste journalistieke op vatting, aldus het NOS-bestuur. Een VARA-woord voerder ver klaarde dat de omroep een goed journalistiek produkt heeft ge maakt. AMSTERDAM Burge meester Polak van Am sterdam heeft zijn poli tiemensen gisteren be dankt voor hun „vak bekwame optreden". Hij kon echter niet van har te instemmen met de uit latingen van de chef van de Mobiele Eenheid, commissaris De Rhood- es, die voor de toekomst „gewoon schieten" in het vooruitzicht stelde om onlusten in de stad meester te kunnen blij ven. De burgemester erkent dat zich woesndag tallo ze z.g. „sc bietwaardige situaties" hebben voorge daan, maar hij meent dat een dergelijke con clusie niet zondermeer getrokken kan worden. Hij ziet een oplossing meer in een verbetering van de defensieve uitrus ting van de Mobiele Een heid. Nieuwe ruiten nemen in de hoofdstad de plaats in van de woensdag gesneuvelde. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „The day after the night beforeHoe Amsterdam als een puinhoop, een stad die zijn eigen burgers niet eens in toom kan houden, voor te stellen aan de toe risten, Belgen en Duitsers, die in drommen met bun auto's alle door gangen naar de stad versperren? De stad is gisteren zo koortsachtig de gaten die geslagen zijn gaan dichten, dat opstoppingen het ge volg zijn. De toeristen vragen wat er in hemelsnaam aan de hand is. Het simpelste antwoord: we hebben gewoon wat rellen gehad. Daar begint het misverstand. Ca nu eens aan een Duitser of een Belg uitleggen, dat de rellen echt niet ge lijk zijn aan die van 1930-1935 in Duitsland. ,Ja maar", zegt de heer Scblegel, die zojuist uit een rond vaartboot stapt, bij ons was bet betzelfde toen. Werklozen, ontevre denheid, knokploegen". Op het Rokin zijn de glashandela ren bezig om bij een uitzendbureau, Caledonian Airways en de Bond tot het Redden van Drenkelingen grote ruiten in te zetten. V&D, waarvan de etalages botweg ge plunderd zijn, is al geblindeerd met hout Een groepje AOWers staat naar het gesjouw met grote glazen platen te kijken. Een van hen: ,JUs ik dat tuig voor me kreeg, ik zou mijn mitrailleur pakken en ze alle maal wegmaaien". Wie Amsterdam binnenkomt rij den via de Utrechtsestraat kon gis teren een rood, wit blauwe vlag zien wapperen op bet Caransahotel op bet Rembrandtplein. Boven de rood, wit blauwe vlag stond de oranjewimpel strak tegen de lucht in de felle wind. Daarnaast op het oude hotel Riche wat zegt zo'n naam nu nog kraakpand en spe- culantenbezit prijkte een eenvoudi ge rode vlag. De vlag van de kra kers of de vlag ter ere van de lste mei? Toch nog wat gesprekken opgevan gen op die Dam. Aan discussiegroe pen ontbreekt het er nooit u\ls Beatrix keihard gezegd zou hebben voor mij hoeft het niet vijftig mil joen gulden voor de restauratie van de Nieuwe Kerk, nog eens zo'n be drag voor de paleizen en dan zo'n vuurwerk van meer dan een halve ton. Als ze nou gewoon maar eens gezegd badmensenho nou even, we gaan bezuinigen, die centen kun je beter gebruiken voor woning bouw, gegarandeerd, dan was er- geen Nederlander die niet vierkant achter haar stond. In plaats van rellen zou er een groot oranjefeest Clausen, maar Hansenis een kreet die in de straten rond de Amsterdamse Dam herbaalde rnaai op de muren staat geschreven. Ken nelijk snel met de spuitbus aange bracht Een jongeman, die de in druk wekt helemaal achter de kreet te staan zegt uitdagend: J*Jou en, 't is toch zeker zo. Wij kunnen alleen wonen als we kraken. Laat Claus nou eens iets zeggen. Maar die kijkt wel uit Die woont lek ker". Een willekeurige Vlaamse toerist „Ik begrijp bet niet Waar zijn ze nou tegen, die jongens? Tegen de koningin, nee toch". Als je hem dan uitlegt wat er zo ongeveer bier aan de hand is zegt hij: ls Beatrix nou een Waalse zou zijn, zou ik bet begrijpen". Motorrijder licht gewond TER AAR Een inwoner van Ter Aar werd gisteroch tend licht gewond toen hij met zijn motor achter op een personenauto reed. De jon gen moest gewond naar het ziekenhuis vervoerd worden. Het ongeluk gebeurde rond 9.30 uur op de Kerweg in Ter Aar. Een automobilist wilde links-af slaan om de oprit van zijn huis op te rijden en min derde daarom vaart De mo torrijder had dit kennelijk niet gezien en reed boven op de personenauto. Beide voertui gen liepen flinke schade op. TER AAR Bij het over steken van de Achterweg in Ter Aar werd gistermiddag een uit Nieuwkoop afkom stige fietser door een auto aangereden. De fietser moest met ernstig hoofdlet sel naar het ziekenhuis ver voerd worden. Fietser en auto reden op de Achterweg in de richting van de Nieuwveense weg toen de fietser zonder richting aan te geven de weg overstak om de Roerdonklaan in te rijden. De uit Alphen afkomstige auto mobilist zag geen kans de fiet ser te ontwijken. DEN HAAG De kerngroep van gezamenlijke dienstcom missies van de Centrale Directie PTT wil een boycot van de plannen om werknemers van de Centrale Directie over te plaatsen van Den Haag naar Groningen. De kerngroep heeft het personeel tot deze boycot opgeroepen. Achtergrond van de harde opstelling van de kerngroep is dat aan de overplaatsing elk element van vrijwilligheid ontnomen is, nu een beslissing om in Den Haag te blijven in wezen de keu ze voor gedwongen ontslag inhoudt Verder ziin volgens dé kerngroep de afspraken die een .sociale aanpak van de over plaatsing beoogden, onvoldoende nagekomen. De oproep van de kerngroep volgt op de constatering van alle vijf ambtenarenbon den dat elke vruchtbare voedingsbodem ontbreekt voor het her stel van het overleg met de PTT-directie over reorganisatie en spreiding. ISRAËLISCH INFORMATIECENTRUM: SCHIPHOL Het Centrum voor Informatie en Documen tatie Israël (CIDI) heeft staatssecretaris Smit-Kroes in een brief gevraagd om een eind te maken aan „de houding van de KLM, die er op is gericht de regels te volgen van de Ara bische boycot tegen Israël". Een van de argumenten die het CIDI heeft aangevoerd is het werken van de KLM met twee verschillende dienstregelingen. Een woordvoerder van de KLM verklaarde gistermiddag dat de KLM daar al dertig jaar mee werkt: één dienstregeling voor de Arabische landen waaruit de vluchten op Israël zijn weggelaten en één voor de overige landen waarin de vluchten op Israël wel zijn opgenomen. Het CIDI beschuldigde de KLM verder van het afgeven van verklaringen voor werknemers in bepaalde Arabische landen, waarin staat dat de „aanvrager geen relaties met Israël onder houdt". Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat was gisteren niet bereid commentaar te geven omdat zij eerst uitleg wilde hebben van de KLM. UTRECHT Minister Albeda van Sociale Zaken wil dat het traditioneel rollenpatroon ook de werkgelegenheid doorbroken wordt. In Utrecht pleitte hij gisteren voor het afschaffen van de specifieke ^nannenbanen" en „vrouwen- banen". temeer omdat het arbeidsaanbod van vrouwen sterk toeneemt. Onderwijs, werkgevers en arbeidsbemiddelaars moeten zich op het doorbreken van de geijkte rolverdeling moeten instellen, al dus de minister. Daarom moeten mannen ook traditionele vrou we nbanen gaan beoefenen en omgekeerd vrouwen ingezet wor den op de zogenaamde mannenbanen. Actiegroepen bleken het niet eens te zijn met wat de minister over ait alles zei. Zij lieten nadrukkelijk blijken dat vrouwen al leen maar goed zijn, wanneer voor bepaalde banen geen man nen te krijgen zijn. DEN HAAG Een CDA- werkgfoep zal een discussie nota gaan uitbrengen over het kernbewapeningsvraag stuk. De werkgroep wordt ingesteld door de drie wetenschappelij ke instituten van de betrokken christen-democratische par tijen en zal ondermeer de vroegere kamerleden Kleister- lee en Kooijmans, als leden hebben. Kooijmans is staatsse cretaris van buitenlandse za ken geweest. Voorzitter van de werkgroep is de hoogleraar A. Donner. Max v.d. Berg: werkdag maken van 5 uur DIEPENVEEN De voorat- ter van de PvdA, Max van den Berg, heeft gisteren op de 1 mei-bijeenkomst van zijn par tij in Diepenveen het idee ge lanceerd om het beschikbare werk op grote schaal te verde len door banen van vijf uur per dag in te voeren. Vooral de overheid zou hierbij voorop moeten lopen. Het positieve gevolg zou naar zijn mening een betere dienstverlening zijn. De PvdA meent dat door invoering van een vijfurige werkdag het aantal werklozen met zeker 100.000 zou kunnen worden teruggedrongen. Principe - akkoord ziekenhuis-cao UTRECHT Voor de 1704)00 werknemers in het ziekenhuiswezen is gisteren een principe-akkoord be reikt over een cao tot 1 april n zijn meer vakantieda- opgenomen, is de leer-ar- dsovereenkomst nader ge regeld en komt er inplaats van een verplichte een vrijwillige uittreding op 60-jarige leeftijd. Voor parttimers is er een bete re vergoedingsregeling. De be reikte resultaten moeten nog door de achtrerban worden ü£oordeeld (Van onzé parlementaire radactie) DEN HAAG Minister Van der Stee en staatssecre taris Van Amelsvoort (bei den van Financiën) willen met een aantal wetswijzigin gen en andere maatregelen de omvangrijke fraude in de inkomsten- en omzetbelas ting tegengaan. In het alge meen is het de bedoeling dat de kans op ontdekking van belastingfraude verhoogd kan worden en dat ook de boetes voor fraudeurs zwaarder worden. Ander zijds echter zullen de be windslieden nagaan in hoe verre het systeem van de sierk oplopende tarieven herzien zou moeten worden. „Het plegen van belastingfrau de is in veel gevallen een ui ting van protest tegen het be- lastingsystyeem. Het is dan ook zinvol, niet alleen de ont- dedkking van fraude te ver groten, maar ook te bezien of het systeem niet veranderd moet worden", zo zei minister Van der Stee gisteren in een reactie op de bekendgemaakte resultaten van het onderzoek naar belastingfraude, dat in opdracht van de regering is in gesteld door de oud-directeur- generaal der Belastingen, de heer W.J. van Bijsterveld. Bii het onderzoek naar moge lijke herzieningen van het be lastingsysteem moet volgens Van der Stee onder meer het afschaffen van belastinghef fing op overwerk en vakantie geld en het verhogen van de aanslaggrens voor inkomsten en omzetbelasting worden be- keken. De maatregelen die Van der Stee en Van Amelsvoort bin nenkort willen nemen, zijn: aanscherping van de be staande administratieve ver plichtingen van ondernemers, zodat de belastingdiensten meer gegevens op tafel krij gen; tegengaan van het oneigen lijk gebruik van T-biljetten; betere samenwerking met buitenlandse belastingdien sten; uitbreiding van het perso neelsbestand bii de belasting diensten, waardoor een betere controle op de aanfgiften mo gelijk zal zijn; het verhogen van de boetes bij fraude en het scheppen van de mogelijkheid om bij gecon stateerde fraude tegelijkertijd met het vaststellen van de aanslag een administratieve boete op te leggen; nvYcnicnuc De gemakkelijkste spaarvorm met de hoogste rente. Giro Spaar+ is een nieuwe spaarvorm van de NCB, die net iets meer biedt Giro Spaar+ doet u van huis uit en elk kantoor van de NCB is net zo dicht bij als de eerste de beste brievenbus.1 Met Giro Spaar4" schrijft u gewoon over van uw bank- of girorekening naar uw Giro Spaarrekening bij de NCB. Dan weet u dat u altijd een rente krijgt die minstens een kwart procent hoger ligt dan bij gelijkwaardige spaarvormen elders. De retou rrente over opgenomen bedragen is gewoon 2%. Zo is de NCB nu eenmaal: ho gere rente, meer service. Aantrekkelijk nietwaar? Met het invullen van de bon kunt u gaan girosparen en meteen een premie van f 7,50 meenemen. Doen dus! Bon voor Giro Spaar* bij de NCB Hierbij open ik een Giro Spaarrekening bij de Ik wil eerst uw Giro Spaar+folder. p, Mijn bank- resp. girorekeningnummer is: MIMI IMHH Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Datum: Handtekening: (bij minderjarigen moet ouder of voogd meetekenen) Opsturen in open envelop zonder postzegel aan: NCB Giro Spaar4", Antwoordnummer 5857, 1000 AX Amsterdam. U kunt natuurlijk ook persoonlijk langs gaan bij één van onze kantoren en daar alles regelen. Op uw Giro Spaar* rekening staat meteen f 750 extra. Als u voor 23 mei a.s. een Giro Spaar4 rekening opent bij één van de vele NCB kantoren (en u hoeft er niet eens naar toe, alles kan schriftelijk) en uw eerste inleg bedraagt tenminste f 100,-, dan krijgt u f 7,50 premie op deze rekening bijgestort De enige voorwaarde is, dat u uw eerste inleg en de spaarpremie minstens 2 maanden laat staan. Een Giro Spaarrekening kunt u heel eenvoudig en schriftelijk openen. U vult op de bon hiernaast uw persoonlijke gegevens en uw bank- of girorekening in, waarvan u de bedragen gaat overboeken naar uw Giro Spaarrekening bij de NCB. Zodra uw coupon binnen is, ontvangt u van ons de bescheiden en is uw Giro Spaar4" rekening een feit Sparen met de hoogste rente. Goede toekomst voor F 27 Maritime SCHIPHOL Fokker is zeer positief gestemd over de af zetmogelijkheden van de Fokker F 27 Maritime. Dit jaar zullen naar verwachting vier van deze vliegtuigen worden verkocht, terwijl met landen over de hele wereld onderhan delingen gaande zijn voor de levering van in totaal 20 toe stellen. Fokker heeft tot nu toe, samen met enkele toeleveringsbedrij ven die de navigatie-apparatuur leveren, ongeveer 20 miljoen gulden geïnvesteerd in net F 27 Maritime-project Vijf van deze toestellen zijn inmiddels verkocht De Maritime is een speciale versie van de standaard-F 27. Hij beschikt over een uitrusting die hem geschikt maakt voor reddingsoperaties op zee en opspo ringstaken boven zee- en kustgebieden. Artsen fel tegen meer apotheken op platteland UTRECHT Voor de Lan delijke Huisartsen Vereni ging (LHV) zijn de plannen van staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid voor het eventueel afnemen van artsen-apotheken in be paalde streken nog steeds volstrekt onaanvaardbaar. De staatssecretaris wil het houden van apotheken bij de huisartsenpraktijk intrekken wanneer zich in bepaalde ge bieden een zelfstandige apo theker wil vestigen. Volgens de vereniging leidt het vestigen van zelfstandige apothekers op het platteland tot hogere prijzen en zeker niet tot verbetering van de kwaliteit zoals de staatssecre taris meent Kans op een droge periode van minstens 12 uun 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 90 procent N.b. voor de temperaturen geldt een marge van 2 graden. Bordeaux Frankfort Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI op vrijdag 10 uur. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor zondag: Aantal uren zon: 5 tot 15. Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Wenen Zünch Casablanca IstanboeJ Ambtenaren krijgen stakings recht onder bepaalde voorwaarden DEN HAAG Ambtenaren mogen staken wanneer het gaat om acties die hun ar beidsvoorwaarden aangaan. Staken is niet toegestaan ait solidariteit of met een poli tiek doel of wanneer nog overleg gaande is tussen de ambtenarenbonden en de mlnls(pf van Mnnpnlani!»» zaken. Een collectieve actie moet met vermelding van de overheidsonderdelen, de aanvang en plaats, zeven da- i vóór aanvang, per brief de minioto- worden aan- Dit staat in het voorontwerp van de wet „collectieve acties ambtenaren", dat is opgeno men in het rapport van 'de door minister Wiegel van bin nenlandse zaken ingestelde commissie-Toxopeus. De rege ring stelde zo'n regeling bij de ondertekening van het Euro pees Sociaal Manifest als voor waarde, om de samenleving te beschermen tegen onaan vaardbare gevolgen van het ambtenarenstakingsrecht Sommige ambtenaren, zoals bij leger en politie, brandweer, vleeskeuringsdiensten etc., zijn bij voorbaat van het stakings recht uitgezonderd. Ambtenaren krijgen over hun stakingsdagen geen loon uitbe taald. Om net doorbetalen van salaris aan werkwillige ambte naren die het werk wordt be lemmerd te vookomen, kan de directe chef de stakers de toe gang tot het werk tijdens de acties weigeren.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13