Toneelgroep Centrum speelt vroege Pin ter voortreffeli jk LFC en RCL doen het rustig aan... Officieel programma van reis van paus naar Afrika Minister De Koning over rol van kerken bij ontwikkeling kerk wereld Het verjaardagsfeest: een „must" voor de liefhebbers Alfred Hitchcock schiep er genoegen in zijn publiek te laten griezelen Korte metten BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 APRIL 1980 PAGINAr De Engelse toneelschrijver Harold Pinter geldt van daag de dag als een insti tuut op het gebied van de toneelschrijfkunst. Dat is ooit anders geweest. In de dagen dat hij „Het verjaar dagsfeest" schreef, 1958, keek men nogal vreemd te gen dat ongrijpbare, absur de talent aan en de eerste voorstellingen werden dan ook nogal misprijzend ont vangen. Des te verrassender is het dit vroege werk terug te zien op een moment dat alle aandacht in toneelland op een nieuwe Pinter, „Be drog", gefixeerd is. Toneel groep Centrum was gistera vond in een te mager bezet- r trommelende Polio Hamburger, als Stanley, het lijdend voorwerp in Harold Pinters >t" bij Toneelgroep Centrum. te Koninklijke Schouwburg voor het eerst met een nieu we versie van „Het verjaar dagsfeest" in Den Haag. Een voorstelling die op di verse vlakken een grote verrassing blijkt: Niet al leen door een over de gehele linie hoge spelkwaliteit, maar ook en vooral door de kracht van dit korte, bijna twee uur durende spel. In weinig stukken is Pinter zo van begin lot eind intrige rend met zijn stokpaardjes bezig. Rijk en beklemmend tegelijkertijd met reminis centies aan het werk van Kafka. „Het verjaardagsfeest" is nog steeds in een aantal opzichten een duister stuk, al ben je meer gewend aan dat feno meen dan „toen". Duister blijft het heel lang, al zit je op het puntje van je stoel door alle brokjes die Pinter je er voortdurend in toeschuift, en al zijn er aan het slot duidelijk genoeg stukjes om de legpuz zel althans enige vorm te ge ven, een complete interpreta tie blijft nauwelijks mogelijk. Pinter werkt graag met een aantal vaste elementen: Een zeer realistische zetting, waar binnen allerlei elementen uit die realiteit losgemaakt wor den uit het psychologische en „redelijke" verband en bijna als abstracties tegen elkaar worden gezet. De daarachter schuilende thema's in zijn vroegste stukken zijn vaak macht en geweld. Vorm en inhoud krijgen in „het ver jaardagsfeest" wat dat betreft hun volkomen gelijke deel, want die thema's zijn niet al leen te herkennen in de ver houdingen van de personages onderling, maar ook in de manier waarop Pinter de taal hanteert: De dwingende macht van het woord, de mo gelijkheid via taal te manipu leren. gedragspatronen te beïnvloeden. hersenspoelin gen gepleegd via taalcliché's. Alles speelt zich af in een burgerlijk pensionnetje aan de Engelse kust, waar ene Stan ley de enige gast is. Een wat vreemde, niet duidelijk in het burgerlijk stramien van de zeur van een eigenaresse en de sul van een man passende eenling. Er komen twee he ren op bezoek waarvan je het hele stuk door niet zeker weet wat ze zijn en waaróm ze er zijn. Zij organiseren een ver jaardagsfeest voor de onwilli ge Stanley, maar blijken hem met cliché's als spelletjes en taal in dse hoek te kunnen drukken en te breken. De volgende morgen nemen zij Stanley mee: Hij kan niet meer uitbrengen dan wat stot terende keelgeluiden, maar is wel gekleed in hetzelfde keu rige pak als de heren. Hij is ten onder gegaan aan het geweld, de dwang tot aanpas sing, conformeren van buiten af. Dat is de meest simpeie en herkenbare draad in het stuk. Daarnaast doet Pinter ettelij ke uitstapjes (naar de wissel werking tussen macht en ero tiek bijvoorbeeld), soms on grijpbaar, steeds intrigerend, beklemmend en tegelijkertijd onweerstaanbaar komisch. Dat komische is een van de sterke kanten van de voor stelling die Centrum er onder regie van de nog weinig be kende Wouter van Praag van gaf. Een regie die niet zozeer voor interpretatie lijkt te kie zen, als wel voor het aange ven van alle mogelijkheden binnen de verhoudingen via een grote aandacht voor het spel. dat lichtelijk gestileerd aandoet. Pinter krijgt daar door alle kans, en die kansen worden hem volop gegeven in de ronduit fantastische verta ling die Gerard Reve van het stuk maakte. Wat de acteurs betreft: Henk Rigters speelt waarschijnlijk de mooiste rol die hij in jaren heeft laten zien als de venijnige, gladde, manipulerende oudste „gast". De warrig slovende huis vrouw van Elisabeth Hoytink is eveneens perfect, en Polio Hamburger is sterk aanwezig als het lijdend voorwerp van alles, Stanley. Goed werk ook van Onno Molenkamp, Ben Hulsman en de jonge Monique Kramer. Een voorstelling die elke Pinter-liefhebber móet gaan zien. Dat kan nog. o.a. op 21 mei a.s. in de Koninklij ke. BERT JANSMA LEIDERDORPERS BEHALEN DERDE PLAATS ZILVEREN MOLENTOURNOOI LEIDEN LFC en RCL maakten gisteravond van hun strijd om de derde en vierde plaats in het Zilveren Molentouraooi een gezellig onderonsje. De Leiderdor pers hadden na het echec in de halve finale tegen Lugdu- num (5-0 verlies) wel iets goed te maken en wisten het geschonden prestige enigs zins op te vijzelen door LFC met 3-2 terug te wijzen. Bij de organiserende vereniging zal waarschijnlijk niemand wakker liggen van deze ne derlaag, aangezien de 'Kana ries' hun aandacht voorals nog richten op de competitie waar het dreigende degrada tiegevaar afgewend dient te worden. Het handjevol toe schouwers dat de moeite had genomen de Boshuizerkade te bezoeken zag een gezapig partijtje voetbal waarin RCL voor rust op een 2-0 voorsprong kwam. Na de hervatting wist LFC terug te komen tot 2-2 en toen ie dereen al aan een verlenging begon te denken besliste Koos Haneveld enkele mi nuten voor tijd het preten tieloze treffen door Peter van der Wal kansloos te la ten. Van meet af aan maakte geen van beide teams de indruk zich overmatig te willen in spannen. Men liet elkaar vrijuit voetballen en grove overtredingen bleven tot een minimum beperkt. Kansen over en weer derhalve, maar Nagtegeller en Zuma namens LFC en Kamminga en Van Duyn namens RCL hadden het vizier niet op scherp staan. Dat had Peter van der Wal vijf minuten voor rust even min, want het ongevaarlijke afstandsschot van Sito Schal- kers liet hij knullig onder zich door glippen. Pierre van Ge- merden voegde hier even later een tweede Leiderdorpse tref fer aan toe door Van der Wal met een lob het nakijken te geven nadat John Verschoor de bal keurig voor z'n voeten gedeponeerd had. Na de doelwisseling slaagde LFC er in zich een licht veldo- verwicht te creëeren en Frans van de Boogaart liet na een combinatie met Ger Nagtegel ler 2-1 aantekenen. Nadat Piet Gubler met een zoevend schot de kruising trof, was het de voor Frank van Veen ingeval len Dick Walle die met een kopbal de gelijkmaker tot stand bracht. Zes minuten voor tijd bracht Koos Hane veld de overwinning alsnog in Leiderdorpse handen door na goed doorgaan Peter van der Wal met een strakke schuiver te passeren. PAUL VAN DER BIJL LFC: V.d.Wal, W. Gubler. Ver schoor. Van Veen (Walle). Brandt, V.d. Boogaart. P. Gubler, Te Henni- pe. Collé, Zuma, Nagtegeller. RCL: B. Brandt, Minderhout, Hane veld, Ruis (V.d.Wal), Ooyevaar, Braat, Van Duyn, D. Brandt, Schal- kers, Van Gemerden, Kamminga. Scoreverloop: 40. Schal kers 1-0, 42. Van Gemerden 2-0, 61. Van de Boog aart 2-1, 72. Walle 2-2, 84. Haneveld 3-2. Johan van Duin valt aan voor RCL. Alfred Hitchcock in een karakteristieke houding tijdens de op- be name van een van zijn films. De gisteren overleden filmregisseur Alfred Hitchcock wisln 1< als zeer weinigen van zijn collega's zeer duidelijk zijn stemn I pel te drukken op de films, die hij zijn toeschouwers voortrdl zette. Men ging naar een Hitchcock-film en wie er in metfm speelde of waar het om ging was bijzaak. De naam Hitcjjw hcock stond garant voor ruim anderhalf uur lekkere spanjOc ning met een vleugje macabere humor, terwijl het feit datbeb hij als een zeer persoonlijk trekje „ergens" in de film zelljald even op het scherm verscheen het publiek vertrouwd maakt ei te met het dikke kleine, meestal zuur kijkende mannetje^r dat de film had vervaardigd. t—- De toekomst zal moeten uitmaken of deze „master of suspense 1 zoals hij al spoedig werd genoemd werkelijk zo'n groot regisseuij ri was, zeker is dat hij ruim een halve eeuw met zijn schierbaaii J onuitputtelijke voorraad griezelverhalen, waarvan hij er vele inf korte vorm voor de televisie presenteerde, zijn stempel heeft ge-L_ drukt op de filmgeschiedenis en hij net als Chalies Chaplin fi een begrip werd voor het bioscoopgaand publiek. Tot op hoge leeftijd zat hij nog vol met filmplannen, terwijl een ieder di£z£ zich bewust was van zijn snel achteruitgaande gezondheid ef aan kon twijfelen of ze nog ooit verwezenlijkt zouden worden.|n<V Hitchcock's carrière kende hoogfepunten, zoals de voor 1940 nog*1" in Engeland vervaardigde „The man who knew too much". „Se-, cret agent", „The 39 steps" en „The lady vanishes", maar wie*?5 zijn vroegere films als „The lodger" met Ivor Novello, „The-061 pleasure garden" en „Downhill" nog eens te zien krijgt, begrijpiaar dat de weg naar het wereldsucces lang en moeizaam was. f' In 1940 naar Hollywood gelokt „scoorde" de slimme Hitch on- V"e] middellijk met de verfilming van Daphne du Maurier's best-sa-'1' Ier „Rebecca" en vestigde zijn naam als maker van thrillers malP1 films als „Suspense", „Saboteur", „Lifeboat" en „Spellbound",un: Hitchcock's loopbaan kende ook dieptepunten als „The Paradine11*»1 case" en het costuum-stuk „Under capricom", maar zijn aan-Bt hang slikte dat grif, wachtend op de volgende adembenemenden spetter. En die kwamen er. Met „Strangers on a train" wasaar Hitch weer helemaal de oude griezelfilm-maker, wiens „dodelij- ke" humor telkens duidelijk te herkennen was. „Psycho" zal ook al heeft men al zijn films zo geanalyseerd, dat zijn doos mei'en: filmtruuks geen geheim meer is altijd een klassieker blijven." Niet alleen om het feit, dat hij zijn hoofdrolspeelster (Janeteel Leigh) halverwege de film verrassend laat vermoorden, maar,.n vooral om de bloedige moord in de douchecel, een door snelle™ montage zo geconstrueerde gewelddaad waar eigenlijk niets gru- n welijks te zien is, maar de suggestie alles doet. Na „The birds" n8 naar een kort verhaal van Daphne du Maurier deed Hitchcock,r" het wat kalmer aan. Hij wilde het publiek nog wel eens de stui- ar) pen op het lijf jagen met de dassenmoordenaar in „Frenzy" maar zijn films werden beslist vriendelijker. „Topaz" toonde nog duidelijke Hitchcock-trekjes, maar zijn psychogische thrillers als Jt „Marny" en „Family plot" zijn laatste oeuvre waren meer gemoedelijke misdaad-puzzels. Hitchcock zal ook na zijn dood voor de bioscoopbezoeker nog jaren „the master of suspense" blijven. Opvolgers van zijn formaat, zoals de zich nadrukkelijk aankondigende Brian de Palma, heeft hij in „zijn" genre voorlo-|q pig nog niet. MILO IS! In Vaticaanstad is nu het officiële programma van de reis van paus Johannes Paulus II naar Afrika, die vrijdag zal beginnen en tot maandag 12 mei zal duren, bekend gemaakt. Wij geven het hieronder in chronologi sche volgorde weer. Vrijdag 2 mei: Negen uur vertrek uit Rome. Drie uur aankomst in Kinshasa, de hoofdstad van Zaire. Ontmoe1 ting in de kathedraal met priesters, religieuzen en semi naristen. Later op de middag bezoek aan president Mobutu. Des avonds ontmoeting met de zes bisschoppen van Zaire ter nuntiatuur. Zaterdag 3 mei: Opnieuw ontmoeting met de bisschop pen en 's middags met verte genwoordigers van de niet- katholieke kerken en leden van het corps diplomatique. Zondag 4 mei: Eucharistie viering in de openlucht met wijding van enkele Afrikaan se bisschoppen. Des middags treffen met. onder meer, de Poolse gemeenschap van Kinshasa. Maandag 5 mei: In de vroege ochtend tocht over de Kongo- rivier naar Brazzaville, de hoofdstad van de Volksrepu bliek Kongo. Ontmoeting in de kathedraal met priesters, religieuzen en seminaristen. Concelebratie in de openlucht met alle nationale bisschop pen. 's Middags per vliegtuig naar Kisangani in het noor doosten van Kongo. Dinsdag 6 mei: Des ochtend eucharistieviering op het plein voor de kathedraal van Kisangani. Bezoek aan het graf van een missionaris op de begraafplaats van Makiso. Om twaalf uur vlucht naar Nairobi, Kenia. Om drie uur aankomst in Nairobi. Ont moetingen in de kathedraal en met het corps diplomati que. Woensdag 7 mei: Des och tends eucharistieviering in het Uhurupark te Nairobi. Des middags een bezoek aan president Arap Moi. Des avonds ontmoeting met bis schoppen, niet-katholieke en islamitische vertegenwoordi gers. Donderdag 8 mei: Per vlieg tuig van Nairobi naar Accra, de hoofdstad van Ghana. De- s ochtends: ontmoetingen in de kathedraal. Des middags bezoek aan de Ghanese leider Jerry John Rawling. Om half zes godsdienstoefening op het Onafhankelijkheidsplein. Daar zal de paus tien doopsels toedienen en tien wijdingen verrichten. Vrijdag 9 mei: Vlucht naar Kumasi in het binnenland. Eucharistieviering met doop leerlingen in een stadion. Ontmoeting met de koning van de Ashanti-stam en met de bisschoppen van Ghana. Terug naar Accra en daar ontmoetingen met het corps diplomatique en andere auto riteiten, onder wie de primaat van de anglicaanse kerk, Ro bert Runcie, aartsbisschop van Canterbury. Zaterdag 10 mei: Aankomst in Oegadoegoe, de hoofdstad van Opper-Volta. Ontmoeting met president Lamizana. Eu charistieviering op het plein naast de kathedraal en ont moeting met de plaatselijke bisschoppen. Om half twee vliegreis naar Abidjan, Ivoor kust. Later in de middag be zoek aan minister-president Houphouet-Boigny. Des a- vonds eucharistieviering in de openlucht. Zondag 11 mei: Eerste-steen- legging voor de nieuwe ka thedraal van Abidjan. Per vliegtuig naar Yamoessoekro, de geboorteplaats van de kat- holieke president. Des avonds terug naar de hoofdstad Abid- 12 mei: Bezoek aan een tehuis voor daklozen. Ontvangst door de president, die de paus naar het vliegveld begeleidt. Vertrek om twaalf uur. Aankomst in Rome onge veer 's avonds zeven uur. Paus Johannes Paulus II heeft 26 september vastge steld als openingsdatum voor de zesde bisschop pensynode van de rooms- katholieke kerk. Het on derwerp luidt: „De verant woordelijkheid van het christelijk gezin in de mo derne wereld". Aan de sy nodevergadering nemen de legaties deel van alle bis schoppenconferenties ter wereld, alsmede vertegen woordigers van de Romein se curie en de religieuzen. Het is de eerste algemene synode onder het pontifi caat van Johannes Paulus II. De aartsbisschop van Quebec, kardinaal Maurice Roy, heeft in een brief aan alle paro chies van zijn bisdom laten weten, dat zij tot het einde van het jaar alle activiteiten moeten staken, waarbij met behulp van het populaire Bingo-spel geld wordt ingeza meld. Een uitzondering wordt gemaakt voor tien pa rochies, die voor hun mate rieel voortbestaan afhanke lijk zijn van de inkomsten uit het spel. De bisschop van Malang, Francis Xavier Sudartanto Hadisumarta, is gekozen tot voorzitter van de Indo nesische bisschoppenconfe rentie. Als zodanig volgt hij de aartsbisschop van Semarang, kardinaal Justi- nus Darmojuwono op. In Indonesië zijn er eenender tig bisdommen en twee apostolische prefecturen. Op een totale bevolking van meer dan honderd mil joen mensen zijn er zes miljoen christenen, van wie twee miljoen katholie ken. In een jubileumboek, uitge geven bij gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de katholieke kerk in Zaire, een van de landen, die de paus over enkele dagen zal bezoeken, wordt het aantal katholieken van het land ge steld op 12.475.000. Dat is on geveer 44,6 procent van de totale bevolking. In het eer ste jaarboek van de katholie ke missie voor het toen nog Belgisch Congo in 1923 werd uitgegaan van 400.000 katholieken en onge veer 300.000 doopleerlingen. Dè stichting Mensen in Nood/Caritas Neerlandica, giro 1111222 te Den Bosch, voert momenteel een actie onder de tweehonderddui zend begunstigers onder de titel „Voedsel voor de arm- sten". De opbrengst is be stemd voor voedselaanko- pen voor de meest kwetsba re groepen in de derde we reld, die zwaar te lijden hebben onder de dagelijkse honger. De slechte graan oogst van vorig jaar, econo mische problemen en oorlo gen in zesentwintig landen hebben geleid tot ernstige voedseltekorten. Er zijn momenteel ongeveer hon derd miljoen ondervoede kinderen. Tien procent daarvan is zwaar onder voed. Vanaf hun geboorte zijn vele miljoenen kinde ren gehandicapt en hun le vensverwachting is zeer laag. „De naamlozen" is de titel van een nieuwe uitgave van Bijeenpublikaties, postbus 33, 5750 AA Deurne. Het gaat over mensen, die werken in ontwikkelingslanden, vaak los van de grote organisaties, maar op hun eigen manier, dicht bij de mensen. De schrijver van het 104 pagina's tellende, geïllustreerde boek je, Thon Raes, journalist bij 'de Wereldomroep, portret teerde enkelen van die men sen uit landen in het Caraï- bisch gebied: een zuster die opkomt tegen de uitbuiting van een Amerikaanse mijn- bouwonderneming, een jonge Nederlandse visser, die met zijn bezittingen naar Surina me is getrokken om zich op goed geluk in dienst te stel len van de mensen daar, twee Nederlandse technici, die in hun vrije tijd „alterna tieve" technische hulp geven. Het boekje heeft èen voor woord van mr. J. van Gen- nip, directeur van CEBEMO, de katholieke medefinancie ringsorganisatie voor ontwik kelingsprojecten. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de „Week voor de Nederlandse Missionaris" zal op dins dag 20 mei in het Konink lijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam een lan delijke ontmoetingsdag worden gehouden. Drs. J. de Koning, minister voor Ontwikkelingssamenwer king, zal dan spreken over de Nederlandse bijdrage aan de ontwikkelingssa menwerking en in het bij zonder over de rol van de kerken daarbij. De bijeenkomst, die voor alle belangstellenden toeganke lijk is, is in het bijzonder be doeld voor missionarissen op verlof, oud-missionarissen, (ex) vrijwilligers en vrijwil ligsters, missie-procuratoren en vertegenwoordigers van missionaire organisaties. Behalve minister De Koning spreek de generale overste van de Medische Missiezus ters, Godelieve Prové over de missionaris in de jaren tachtig: „Tussen onzekerheid en verwachting". In de mid dag is er een forumdiscussie onder leiding van dr. A. de Groot svd, voorzitter van het algemeen bestuur van het Centraal Missie Commissa riaat. Forumleden zijn de beide inleiders, mgr. R. Sta- verman ofm, vice-voorzitter van de Nederlandse Missie raad en pater H. Teuben, oud-missionaris in Ethiopië en staflid van CEBEMO.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6