Nieuwbouw De Sater r kost anderhalf miljoen Stichting ABAL bevordert werkgelegenheid in (j.6 l-J(5VClC5 TV ereld produkten verkopen' 5Prince Mikasa9 tulp kan Japanse import stimulere Circus Boltini in Wassenaar en Lisse Tennisclub ,De Boekhorst' opent nieuw clubgebouw Twee oversteekplaatsen in de Potgieterlaan Waterbos wacht... KORTWEG REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 30 APRIL 1980 Paul Van Ursum voor een uitstalling van produkten die ABAL uit de Derde Wereld importeert. vaak dat wij J Th 1 BS//" I 1 alternatieve Men denkt nog te VOORSCHOTEN De Derde Wereld mag zich verheugen in een toenemen de aandacht van het Westen voor haar problemen. Aandacht voor de vaak ruim van grondstoffen voorziene oude westerse kolonies heeft altijd wel be staan. maar pas de laatste jaren leeft in het Westen het besef dat de Derde Wereld meer nadelen dan voordelen van deze interesse heeft ondervonden. Het is niet louter naastenliefde dat het Westen heeft doen besluiten jaar lijks miljarden naar de arme landen te laten vloeien. Regeren is vooruit zien en een te grote achterstand van de Derde Wereld op het rijke Westen zou de stabiliteit in de wereld op z'n zachtst gezegd negatief beïnvloeden. Hulp wordt van alle kanten aangebo den maar naast het feit dat geld het doel vaak niet bereikt is het nog maar de vraag of enkel financiële steun een werkelijke oplossing is. Vragen die in de loop der jaren geleid hebben tot een andere visie op deze hulpverle ning. Geef iemand die honger heeft een vis en hij heeft een dag te eten, leer hem vissen en hij heeft zijn leven lang te eten. Op dit laatste principe is de steun van de Nederlandse Stichting ABAL gebaseerd. ABAL is zeker niet de enige Nederland se organisatie die haar 'hulpverlening' op deze gedachte heeft gebaseerd. ABAL valt echter op omdat zij een evenwicht heeft gevonden tussen westerse en Der de-Wereld belangen. Haar hulpverlening biedt voordeel voor beide partijen. De Stichting ABAL. voortgekomen uit het Hivos (Humanistische Instelling vooor Ontwikkelings-Samenwerking) impor teert produkten uit Derde Wereld lan den in Nederland. Daarmee beantwoordt ze aan de Nederlandse behoefte aan dit soort produkten maar, wat het belang rijkste motief voor de stichting is, zij be vordert de werkgelegenheid in de Derde Wereld. Begeleiden ABAL bestaat sinds 1974 en heeft sedert een half jaar een onderkomen aan het Voorschotense industrieterrein. De han del in Derde Wereld-produkten had een dusdanige grote vlucht genomen dat het oude magazijn in Den Haag te klein werd. De omzet van de Stichting be droeg vorig jaar 1,3 miljoen gulden. ABAL maakt geen winst. Al het geld dat binnen komt wordt, na aftrek van de on kosten, besteed aan het aankopen van nieuwe produkten. Paul Van Ursum is vertegenwoordiger van de Stichting ABAL. Hij is één van de vele erkende gewetensbezwaarden die bij ABAL in Voorschoten werken. Zij worden door de overheid betaald. Paul:„Wij betrekken produkten uit ruim 20 landen en probe ren zodoende de werkgelegenheid te be vorderen. De produkten, variërend van uit bladveren vervaardigde zwaarden uit Kameroen tot cashewappelsap uit Guiné Bissau, worden geleverd door coöperaties die wij orginisatorisch begeleiden zodat ze kunnen uitgroeien to zelfstandige ex porteurs. Het is niet zo dat we alleen maar produkten afnemen die we in het westen mekkelijk aan de man kunnen brengen. We proberen een doorsnee van de produkten af te nemen." Alternatief „Om de produkten af te zetten hebben we een postorderbedrijfje en winkels in Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Hen gelo. Ook proberen we de mensen door verschillende plaatselijke en regionale aktiviteiten voor onze produkten te inte resseren. Bij Derde Wereld-produkten denkt men nog veel te vaak aan een rommelige winkel met alternatieve pro dukten. Het tegendeel is waar. Wat wij verkopen zijn gewone gebruiksvoorwer pen, kunstvoorwerpen en levensmidde len tegen gewone gangbare prijzen. Niet te goedkoop en niet te duur. Wanneer mensen een goed kleed willen kopen stappen ze een tapijtenwinkel binnen. Maar wij verkopen hier handgeknoopte tapijten die net zo goed zijn". Hij vertelt dat veel van hun produkten ook in grote warenhuizen wordt verkocht, vaak te gen een lagere prijs. „Wij zijn misschien niet de enige die Tanzania thee verko pen naar wij zijn wel de enige die in Tanzania geplukte, gemengde en ver pakte thee verkopen. Andere bedrijven kopen de geplukte thee. maar mengen en verpakken het in Nederland. Het land waar de thee vandaan komt heeft daar helemaal niets aan. Op deze wijze heeft het Westen jarenlang profijt van de Derde Wereld getrokkken." Bewustwording Hoewel de Stichting Abal zich voorna melijk richt op het verhandelen van de produkten doet zij toch ook aan een stukje bewustwording. „Op de verkoop dagen die we organiseren houden we vaak een voorlichtingsavond over de Derde Wereld. Bij verschillende van onze produkten leveren we bovendien een stencil waarop staat hoe het gemaakt is en waar het vandaan komt." ABAL beschikt over een zeer ruim as sortiment artikelen. De prijzen variëren van 75 cent voor een aardewerk minia tuurtje uit Mexico tot 750 gulden voor een dansmasker uit Kameroen. In tus senliggende prijsklassen vindt men man den uit de Fillipijnen, ebbehout en koffie uit Tanzania, borstels uit India, planten- hangers uit Bangladesh, houtsnijwerk uit Indonesië, kruiden uit Sri Lanka en kle den uit Peru. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Stich ting ABAL, Rouwkooplaan 7 in Voor schoten tel. 01717-7948. GERT VISSER LEIDSCHENDAM Nieuw- link van de Stichting „Ruim- bouw of renovatie van het te" die het program van eisen jongerencentrum „de Sater" in samenspraak met het Sater- op de hoek van de J. S. Bach- bestuur heeft opgesteld on- laan in Leidschendam zal traadde echter beperking van waarschijnlijk anderhalf mil joen gulden gaan kosten. Dit heeft wethouder G. L. Hen driks van sportzaken de com missie voor jeugd- en sportza ken meegedeeld bij een be spreking van het program van eisen. De gemeenteraad heeft voor renovatie van de hon derd jaar oude voormalige school of voor nieuwbouw in het plan-Voorburgseweg 660.000 gulden op de prioritei tenlijst geplaatst. De uit 8 leden bestaande com missie wenste nog geen keuze uit nieuwbouw of renovatie te maken maar pleitte wel voor een kleinere opzet. Ir. D. Vrie- de ruimte die gepland is op 735 vierkante meter. Ook het Sa ter-bestuurslid Wout Oudega had bij het spreekrecht voor de aanvang van de vergade ring gevraagd niet op het aan tal vierkante meters „te be knibbelen" omdat anders het optimaal functioneren van het centrum en de aktiviteiten in gevaar zouden komen. De huurprijs zou echter accepta bel moeten zijn, „niet als die van Cobra" voegde hij hieraan toe. Die huurprijs kwam aan de orde bij het b en w-voorstel in Amstelwijk een semi-perma- nent jeugdgebouw voor Cobra (en andere) neer te zetten. De huur voor het 4,5 ton kostende gebouwtje zou 1770 gulden per maand worden waarvan 63% aan subsidie zou terugkomen. De heer J. J. Roovers zie de wethouder dit „maar te verge ten" omdat deze voor Cobra onhaalbaar zou zijn en niet te vergelijken met andere soort gelijke huren. Hij maakte een berekening die neerkwam op 625 gulden per maand die uit eindelijk een eenstemmig ad vies van de commissie werd. Mevrouw J. A. van Nievelt- Volmuller zei geschrokken te zijn van de kostprijs ook om dat de hiervoor gebruikte re serve van 3 ton van het ener giebedrijf eigenlijk voor een defintief gebouw bestemd was. Ze vroeg te onderzoeken of er geen schoolgebouw leegkwam. Bar-dancing voor Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het college heeft zich beraden over de stedebouwkundige randvoorwaarden, waaraan moet worden voldaan wan neer binnen de gemeente een bar-dancing zou worden geves tigd. De gemeente Alphen be schikt nog steeds niet over een dergelijk centrum van vermaak en verscheidene ma len is de roep om een Alphen- se dancing gehoord. Er dient voldoende parkeer ruimte in de directe omgeving te zijn; er mag geen geluids hinder voor de omwonenden uit voortvloeien; de dancing, dient centraal te liggen en moet aansluiten bij overige so ciaal-culturele voorzieningen. Het college merkt overigens op, dat er op dit moment geen concrete aanvraag ligt voor een vestiging van een bar-dan cing. Het Alphense horeca- concern Alphorex bestrijdt dit echter. Warmonds oude raadhuis in gebruik WARMOND Op-zaterdag 3 mei start de werkgroep Oude raadhuis haar aktiviteiten. 's Middags om twee uur opent wethouder mevrouw Dalhui- sen het Oude Raadhuis waar een expositie is ingericht met het werk van de Warmondse amateurschilder en tekenaar Popco Bakkers. Het organiseren van tentoon stellingen is overigens niet de enige geplande aktiviteit van de werkgroep. Er zijn onder meer plannen om een infor- matieburo in te richten met wellicht een koffiebar e.d. Ook is er een oproep gedaan aan creatieve Warmongers werk stukken te leveren voor een boetiekje. Op die manier wor den de amateurkunstenaars in de gelgenheid gesteld in ieder geval enige opbrengst voor nieuw materiaal te verkrijgen. Het is niet de bedoeling dat er hoge prijzen worden betaald maar een redelijke vergoe ding. Andere aktiviteiten behoeven nog nadere uitwerking maar de werkgroep werkt natuur lijk ook al hard aan de feeste- lijkè heropening van de Dorpsstraat op 10 mei. Wethouder Hendriks woordde dat de beslissing het tweede jeugdgebouw 1978 is genomen en dat niet aanging nu naar evi eel leegkomende schoolgj wen te gaan zoeken waa hij overigens „geen wonc verwachtte". De huur a ook hij hoog „maar daat wordt ook veel meer gebo en bovendien zou Cobra niet alleen behoeven o brengen. Wat „de Sater' treft kondigde de wetho een studiereisje met de missie aan om elders jeug< zen te gaan bekijken. Bi meester en wethouders he voorkeur voor nieuwb omdat het jeugdgebouw st bouwkundig moet worder gepast in een geheel nid woonwijk, aldus de wet 'oe der. -ijfi ille LISSE Op initiatief van het Internatio naal Bloembollencentrum (IBC) zullen de Japanse prins Takahito en prinses Yumiko van Mikasa vrijdag 2 mei de nieuwe tulp 'Prince Mikasa' ten doop houden op de Lis- sese Keukenhof. Het is een roze-rode tulp, gekweekt door J.F. van den Berg uit het Noordhollandse Anna Paulowna. De plech tigheid zal worden bijgewoond door minis ter J.G.M. Braks van Landbouw, enkele stafleden van zijn ministerie en de Japanse ambassadeur. Prins Takahito van Mikasa was vorig jaar pre- j blo zei - ier cies 25 jaar in functie als beschermheer vajjjt« Nederlands/Japanse vereniging. In deze pi i de heeft hij veel gedaan ter bevordering va onderlinge betrekkingen. De prins zal najaar een zending bloembollen van de hem vernoemde tulp ontvangen. Het IBC h ooi met deze manoevre een eerste stap te kui Joe zetten in de richting van werkbare Japans J( voer-eisen. In de toekomst zou deze mano een meer evenwichtige import/exportbalan gevolg kunnen hebben. In 1978 bedroeg d« *u port van bloembollen naar Japan 4 miljoen n den, tegen een import van 9,5 miljoen gul< 'ei .el DP! „Bintangs" in Pleyn '68 Eén van Nederlands oudste Pleyn '68. De groep staat al Traveling in the USA", rockgroepen, de „Bintangs" jaren aan de top van het hit- optreden begint 's ave treedt zaterdag op in het Ha- wezen met nummers als om negen uur, de zaal i Li zerswoudse jeugdcentrum „Rang dang doodle" en om half negen open. h< .la WASSENAAR/LISSE Het Circus Toni Boltini slaat op zondag 4 haar tent op aan de Dr. Mansveltkade in Wassenaar. Dinsdag 6 mei zal het circus het circus een optreden verzorgen in Lisse. Beide voorstellingen ma ken deel uit van het afscheidstournee van Toni Boltini door Nederland. Het circus Boltini werd in 1946 opgericht en groeide in de loop der jaren uit tot Neerlands grootste circus. Eigenaar Boltini heeft jaren tegen landelijke en gemeentelijke autorite gevochten om de positie van het circus te beteren. Naast zijn gezondheid is het geri succes van deze 'strijd' de reden geweest dat het circus heeft overgedaan aan zijn b< dochters Josette en Antoinette. In de laa r tournee geeft het circus Toni Boltini op 4 om 15.00 uur een voorstelling in Wassenaar op 6 mei om 16.15 uur en om 20.00 uur t j voorstellingen in Plan Meerenburgh in Liss HOOGTEPUNT IN 15-JARIG BESTAAN: NOORDWIJKERHOUT In de ruim 15-jarige geschie denis van de Noordwijker- houtse tennisvereniging „De Boekhorst,, wordt binnen kort een absoluut hoogte punt bereikt. Niet alleen wordt op 5 mei het uitgebrei de tenniscomplex officieel in gebruik genomen, maar ook vindt gelijktijdig de of ficiële opening plaats van het nieuwe clubgebouw. Met op dit moment ruim vier honderd seniorleden en bijna driehonderd junioren is „De Boekhorst,, nu uitgegroeid tot een van de grootste sportvere-i nigingen van Noordwijker- hout. Het grote aantal leden is mogelijk geworden doordat het tenniscomplex de afgelo pen wintermaanden een flinke uitbreiding heeft ondergaan. Het aantal banen werd van vijf op negen gebracht, waar door de al jarenlang bestaande wachtlijst voor aspirant-leden kon verdwijnen. Verder maakte een gemeentesubsidie van 60.000 gulden en een weloverwogen financierings plan het na jaren van voor be reidingen mogelijk, dat de vijf de mei een modern, nieuw en eigen clubgebouw in gebruik wordt genomen. Deze fraaie HAZERSWOUDE De aanleg van twee oversteekplaatsen op de Potgieterlaan in de wijk Rhynenburch, gaat binnekort begin nen. Zij worden beveiligd door middel van waarschuwingsbor den. De beveiliging door middel van stoplichten met drukknop is niet mogelijk volgens de heer Fraanje, directeur van de dienst Gemeentewerken. De kosten voor een dergelijk beveiliging komt op twintig mille per oversteekplaats. behuizing is ontworpen door de Noordwijkerhoutse archi tect Jac. van Parera, terwijl de bouw de afgelopen maanden werd uitgevoerd door het plaatselijke aannemersbedrijf Henk Brama. Het nieuwe „home,, van ten nisvereniging „De Boekhorst,, wordt op bevrijdingsdag om twee uur 's middags officieel geopend, waarna het bestuur voor genodigden een receptie houdt. Aansluitend (vanaf half vier) volgt een open huis voor alle leden. De groeiende be langstelling voor de tennis sport in Noordwijkerhout blijkt niet alleen uit het fors gestegen aantal leden maar ook uit het feit, dat „De Boek horst,, dit jaar al met twintig senioren- en jeugdteams in de landelijke- en de districtscom petitie uitkomt. Daarnaast ne men nog eens achttien dames teams deel aan de dames-re creatiecompetitie, die op weekdagen wordt afgewerkt. Van- zelfsprekend is er bij „De Boekhorst,, ook een ruime plaats ingeruimd voor senior en juniorleden, die het tennis zuiver als een gezonde vorm van vrije tijdsbesteding be schouwen. Dit is het nieuwste zwembad van de regio: Waterbos in Rijnsburg. Met een installatie die het bad tot Golfslagbad maakt. Vrijdag 2 mei zorgt het WD-Kamerlid Erica Terpstra, eens zelf behorend tot de nationale zwem-élite, voor de officiële opening. Zaterdag 3 mei opent het splinternieuwe bad de poorten voor de burgers, ledereen kan er dan gratis te recht. De verkoop van abonnementen is inmiddels begonnen. Een toegangskaartje kost voor kinderen 3,75 gulden en voor volwassenen 4,75 gulden. Een gezinskaart voor het gehele seizoen kost 'slechts' 145 gulden, zodat een gezin met twee kinderen na negen bezoekjes met dit abonnement al goedkoper uit is. De directie van het bad verwacht, dat Waterbos duidelijk een regionale functie krijgt. Orgelconcerten in Agathakerl donderdag 8 mei de nieuwe serie orgelconcerten in t se Sint Agathakerk. Op het bekende Adema-orgel van d d kerk zullen dit seizoen ook de organisten Van Nieuwko d De Wolff, Joop Brons en Michelle Leclerc concerten gevft Donderdag 8 mei staan er werken van Franck (Piece HeroU en Reger (Passacaglia) op het programma. Klaas Mulder za uitvoering die om 20.15 uur begint, besluiten met een improv HAZERSWOUDE De laat ste ruilbeurs van dit seizoen wordt vrijdag 9 mei gehouden in het Nederlands Vereni gingsgebouw in Hazerswoude- dorp. De toegangsprijs be draagt vijftig cent voor perso nen tot zestien jaar en een gul den voor ouderen. HAZERSWOUDE De heer Th. Verkleij werd zondag in het zonnetje gezet ter gelegen heid van het feit dat hij vijftig jaar verbonden is aan het zangkoor van de Bernardus- kerk in Hazerswoude. In het parochiehuis werden de 67-ia- rige jubilaris woorden van lof toegezwaaid en overhandigde leden van het koor een portret van hem, vervaardigd door pastoor Claessen. De heer Ver kleij was onder meer vele ja ren voorzitter van het Groe- nendijkse zangkoor. ZOETERWOUDE De 1 eniging van Zuid-Hollait L Gemeenten houdt vrijdag jaarvergadering in de "E denkooi" aan het Kooikersj 1 in Zoeterwoude. Deze mene vergadering 1 's morgens om half tien en,, duren tot ongeveer half v J' Onder meer wordt er tijde deze ledendag een lezing houden door Jhr.ir. J. de nitz met als titel "Over snU valt best te twisten". LEIDERDORP De post gelvereniging 'De Rijnstree organiseert op zaterdag 3 een ruildag in Het Dorpsh aan de Hoofdstraat in Leid dorp. De toegangsprijs is gulden voor volwassenen 50 cent voor jongeren tot jaar. De zaal is geopend 10-17.00 uur.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4